=2cidócSouxcmt Stilte keert weer op Pieterskerkhof Leidse vioolbouwer streeft nuchter vakmanschap na ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING SLB: Te weinig aandacht voor Leidse binnenstad Open huis Sterrewacht MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 PAGINA 7 Tamils vragen asiel EN De Leidse politie heeft za- tochtend vijf Tamils van het E Sri Lanka aangehouden, omdat in bezit waren van geldige iden- Tpapieren. De Tamils hebben poli- ksiel gevraagd. Zeker drie van viif hadden al in Duitsland politiek ngevraagd, maar wachtten daar slag niet af. De Tamils hadden za- 'morgen vroeg omstreeks half ze- |moeilijkheden met een Amster- taxichauffeur, die de vijf naar oigracht had vervoerd. De Tamils, jen het juiste bedrag voor de taxirit (betalen. De taxichauffeur hield klasserende politie-auto staande. Na Tddeling van de agenten werd een ig overeen gekomen, dat de Ta- wel konden betalen. De taxichauf- iam daar genoegen mee. Dode en gewonde in Zevenhoven ZEVENHOVEN De 23-jarige P. Domburg uit Zevenhoven is rond middernacht door een verkeersongeluk op de provin ciale weg van Nieuwkoop naar Nieuwveen om het leven ge komen. De auto waar hij in zat, botste op grondgebied van Zevenho ven in dichte mist achter op een bus. De bestuurder van de auto, een 22-jarige inwoner van Nieuwveen, werd gewond. Beide slachtoffers zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. De bus van Centraal Nederland waar de man uit Zevenhoven tegenop botste, stond stil langs de kant van de weg om hulp te verlenen bij een eerder ongeval. De bus had de alarmverlichting aan. Bij het eerdere ongeluk waren twee auto's betrokken die eveneens door de mist bij de kruising 't Haasje achter op el kaar gebotst waren, van de weg raakten en tegen een duiker tot stilstand kwamen. Hierbij vielen geen gewonden. Vut met 61 jaar LEIDEN Perso- neel van de gemeen te Leiden kan op 61- jarige leeftijd met VUT en niet al op 56-jarige leeftijd zo als afgelopen woensdag abusieve lijk werd vermeld. Alleen indien men veertig jaar in dienst is, kan al eer der van de VUT ge bruik worden ge maakt. Eurotransplant en Bloedbank in nieuwbouw AZL LEIDEN De nieuwbouw van Eurotransplant en de Bloed bank moet worden ondergebracht in de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis (AZL). Dit is wel 250.00 gulden duurder dan zelf apart nieuwbouw plegen, maar wanneer beide instan ties in het AZL zullen zijn opgenomen, denkt men 325.000 gul den aan exploitatiekosten per jaar te besparen. Tevens horen de Bloedbank en Eurotransplant uit medisch oogpunt gezien in het AZL. Dit is het advies van het bestuur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Op woendag 27 februari zal de Pro vinciale Raad zich over deze kwestie buigen. De Bloedbank houdt zich bezig met het verwerven en distribueren van donor- bloed. Eurotransplant tracht voor patiënten die voor een orgaan- transplantatie in aanmerking komen een orgaan ter beschikking te krijgen. De op het terrein van het AZL staande onderkomens van beide instellingen moeten worden afgebroken. Zowel de Bloedbank als Eurotransplant werkt nauw samen met de afde ling Immunohaematologie van het Academisch Ziekenhuis. Daarom acht men het van belang dat de twee instanties op het AZL gevestigd blijven. /IER VARIANTEN OM PLEIN AUTOVRIJ TE MAKEN LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad (SLB) is het niet eens met het Economisch Beleidsplan van de gemeente. Men vindt dat er te weinig aandacht is voor de belangen van de binnenstad. De SLB stelt in een reactie dat de gemeente onterecht is afgestapt van de zogenaamde concentratiegedachte en kan zich niet vin den in de in het plan opgenomen constatering dat de parkeervoorzieningen in en de bereikbaarheid van het centrum zijn verbeterd. Volgens de gemeente is door de toekomstige verhuizing van C&A naar de Haarlemmerstraat het concentratiebeleid uitge voerd. Alle grote warenhuizen zijn dan in een straal van 150 meter rond de Hoogstraat gevestigd en daarom spreekt de ge meente van een redelijk sterk centrum. De SLB stelt dat door één verhuizing het con centratiebeleid niet is uitge voerd. Gezegd wordt dat dit beleid zelfs volledig teniet wordt gedaan De bouw van de Sanders parkeergarage met winkels zorgt ervoor dat het centrum verbrokkelt en zelf vervaagt. ■LEIDEN De stilte Ikeert weer op het monu- I mentale Pieterskerkhof. I Nu het er naar uitziet dat I de Sanders-parkeergara- I ge na jaren discussie be- I gin volgend jaar daad- I werkelijk in gebruik kan I worden genomen, kun- I nen de auto's op het Pie- I tèrskerkhof worden ver- I wijderd. Dat is het ge volg van het besluit bij gereedkoming van de parkeergarge in de om geving een aantal par keerplaatsen op te hef fen. De raadscommissie voor ruimtelijke orde ning buigt zich binnen kort over vier alternatie ven om het autovrije plein opnieuw in te rich- atis- ten- een Vooruitlopend hierop schreef sas- <*e Stichting Pieterskerk ko- *wee Jaar geleden een prijs- \7e.r vraag uit waarbij professio nele en amateur-ontwerpers hun visie op de toekomst van het plein konden geven. Dat er voor het beste ontwerp taal een PriJs klaar lag van 1.000 gulden, was ongetwijfeld één van de redenen, dat er maar liefst 30 plannen werden in gestuurd. De inzendingen kregen fraaie namen mee als Levend Kerkhof, Pieter in een nieuwe jas, En plein pu blic en Anna 't Vullenswijf. En evenzo liepen ook de di verse ontwerpen uiteen, de ontwerpers hadden zich in al hun creaitiviteit niet laten afremmen. Het Pieterskerk hof werd op papier verrijkt met ondergrondse winkeltjes, fonteinen, metershoge zuilen en toiletten. Het opmerke lijkste ontwerp kwam van de hand van een schaakliefheb ber die suggereerde het plein in een schaakbord te her scheppen om er met onschul dige schaakstukken een per manente derde wereldoorlog tussen de Russen en de Ame rikanen uit te laten vechten. Ook dit idee viel buiten de prijzen. Honingraat Van de drie prijswinnaars achtte de gemeente er twee toepasbaar. Deze zullen, tesa- men met twee ontwerpen van de hand van twee amb tenaren, aan de raadscom missie worden voorgelegd. Het ontwerp dat een tweede prijs verwierf, waarin onder meer een fontein aan het plein werd toegevoegd, acht te men niet bruikbaar. Het ontwerp van eerste prijs winnaar A. Schouten is te vens het duurste, het kost meer dan ëen half miljoen gulden. Het huidige karakter van het Pieterskerkhof wordt hierin geheel in takt gelaten. Opvallend aan dit plan is het honingraatmotief in de bestrating van het plein en de gemetselde bloembak- Het huidige Pieterskerkhof biedt dagelijks plaats aan circa 70 auto's. ken en bankjes. Aan de kant een caté of restaurant vestigt. van de Kloksteeg is een speelhoek ontworpen. Ter hoogte van de school aan het Pieterskerkhof is ruimte voor een terras, de ontwerper ging er vanuit dat zich daar hetgeen volgens het bestem mingsplan ook is toegestaan. Plato Opvallend aan het ontwerp van derde prijswinnaar H. Riede is dat het plein voor de kerk iets hoger komt te lig gen. Dit plan telt maar liefst drie terrassen, één voor de school en twee nabij de Klok steeg. In deze variant worden er wat extra kastanje- en lin debomen aangepland. Ver wezenlijking ervan kost bijna 4,5 ton. De twee ontwerpen die door ambtenaren van de afdeling stedebouw zijn gemaakt, zijn aanmerkelijk goedkoper. W Smits maakte een plannetje waarin, buiten het plaatsen van enkele bankjes, bomen en paaltjes langs de huizen, weinig aan het Pieterskerk hof wordt veranderd. Het plein lijkt ietwat verhoogd maar loopt in werkelijkheid schuin af. Door het hoogte verschil aan de straatzijde wordt voorkomen dat auto's het plein oprijden. Bij de Kloksteeg mag een terras ko men. Het plannetje kost ruim 2,5 ton. Het kreeg de naam 'Pieter Plato' mee. Het ontwerp 'Hollands Plein' van J.Piret is het simpelste en daarmee het goedkoopste ontwerp. „Door uitsluitend de auto's te weren, is het plan af", vindt Piret. Kosten hier van bedragen 162.000 gulden hetgeen moet worden neer geteld voor paaltjes, enkele bomen, bankjes en lantaarns. Nieuw is dat de Muskadel- steeg voor het verkeer wordt opengesteld. Langs de Klok steeg zou een boekenmarktje moeten komen De vier varianten worden op 6 maart in de raadskommis- sie besproken, maar komen ook uitgebreid aan de orde in het laatst verschenen ge meentelijk voorlichtingsblad 'Stadswerk'. Eenieder die meent iets toe te kunnen voegen aan de discussie heeft tot 1 maart de tijd om ziin re actie bij de directie Stadsver nieuwing op het stadsbouw- huis in te leveren. In de reactie meldt de SLB dat een regionaal centrum als Lei den alleen goed kan functione ren. wanneer het goed bereik baar is en er voldoende par keervoorzieningen zijn. Vol gens de Stichting is daarvan nog geen sprake. Men spreekt zijn verwondering uit dat het Economisch Beleidsplan zo weinig aandacht besteedt aan bereikbaarheid en parkeren. Gewezen wordt op de ontwik keling op het Schuttersveld waar een hotel, een congres centrum en kantoorruimte worden gerealiseerd. Parkeer gelegenheid en bereikbaarheid zijn van doorslaggevende bete kenis voor het succes van deze plannen, meent de SLB. De Stichting Leidse Binnen stad stelt dat de gemeente de verhouding tussen het cen trum en de periferie (het ge bied rond het centrum) niet uit het oog moet verliezen. Voor de ontwikkelingsmoge lijkheden van deze pereferie dient de binnenstad als visite kaartje. Er moet voor worden gewaakt dat de periferie de ontwikkelingsmogelijkheden van het centrum niet zal be lemmeren of zal overnemen. De SLB is blij dat de gemeente onderschijft dat het centrum haar regionale functie moet behouden, dat prioriteit aan de dienstverlening aan gevestigde bedrijven wordt gegeven en dat de problematiek van de parkeervoorzieningen en be reikbaarheid wordt onder kend. Van deze beleidsvoorne mens wordt echter een helde re en consistente uitwerking node gemist, aldus de SLB raga: een vondje tropische ecstmuziek P; JSIDEN Het was swin- [JJ ;en geblazen, afgelopen Tijdagavond in het Leids Vrijetijds Centrum, waar ^-*en goed gevulde zaal zich il vrij snel op sleeptouw iet nemen door de opge- irekte Afrowave van ïaga, kersverse winnaars yan de Grote Prijs van - Ieder land. Deze groep staat, dankzij een "Tiynthese van new wave en Afrikaanse muziek, garant voor een avondje tropische feestmuziek en wordt daarbij ongetwijfeld een handje gehol pen door de nog steeds groei ende populariteit van Afri kaanse muziek in Nederland. De vraag, in hoeverre er door deze combinatie afbreuk wordt gedaan aan de oor spronkelijkheid van de Afri kaanse muziekcultuur, laat zich moeilijk beantwoorden. De kans bestaat echter, dat bij de echte liefhebbers van Afri kaanse muziek het antwoord eens positief uit zou kun nen vallen. De taakverdeling binnen Gaga laat aan duidelijkheid niets te wensen over: het ritmetrio, ge vormd door Francois Baxs (drums), Silvano Matadin (bas) en Carlo Ulrichi (percussie), draagt zorg voor een gedegen fundament dat dwingt tot be wegen en waaraan zanger Flo- ris Nielen zijn stemgeluid als een vierde ritme-instrument toegevoegt. Terwijl de melo die-lijnen ingekleurd worden floor gitarist Rene van Barne- veld en saxofoniste Barbara de Klein. En aldus profileert Gaga zich als een band die er op vakkundige wijze en met een maximum een spelvreug de in slaagt om een zaal een avond lang in het dansen te krijgen, overigens zonder al te Veel spannende momenten. Het winnen van die Grote Prijs van Nederland is Gaga Van harte gegund, maar of deze groep dankzij die eerste plaats en het door hen gehan teerde muzikale concept ooit het clubcircuit zal ontstijgen "alt nog te bezien FRITS BRUINS De Leidse Sterrewacht. LEIDEN De Leidse Sterrewacht zet op vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 maart zijn deuren open voor het publiek. Verwacht wordt dat dit inmiddels traditionele open huis in de op een na oudste nog werkzame sterrenwacht ter wereld weer veel pu bliek zal trekken. Bij de Leidse VVV zijn gratis kaarten voor deze gebeurtenis verkrijgbaar. Deze toegangsbewijzen zijn nood zakelijk om de filmvoorstelling te zien. Grote trekpleister vormen ook dit jaar de vier grote telescopen die bij helder weer kunnen worden gebruikt om een gezichts- verruimende blik naar boven te werpen. Overdag kan men de zogenaamde zonnevlekken waarnemen, 's nachts zijn de maan, een aantal planeten (Venus is dan prachtig in beeld te brengen) en sterrehopen te zien. Nogmaals, een heldere hemel is een ver eiste. In de filmzaal van het gebouw aan de Sterrewachtlaan wordt elk uur een film over de satelliet IRAS en een diaklankbeeld vertoond. Drie dagen lang zijn studenten en amateur- en vaka stronomen aanwezig om vragen van het publiek te beantwoor den. Tevens zijn er minitentoonstellingen over het zelf bouwen van telescopen en de moderne sterrekunde ingericht. De openingstijden zijn: vrijdag 1 maart: 19.00-23.00; zaterdag 2 maart: 13.00-16.00 en 19.00-23.00; zondag 3 maart 13.00-16.00 en 19.00-22.00. Politie op kousevoeten pakt inbreker Stadhuis LEIDEN De politie heeft gisteravond omstreeks kwart over zeven in het Stadhuis een 25-jarige Leidse inbreker aangehou den De man was door een voorbijganger gesignaleerd bij de fietsenstalling. De politie, die daarna in het Stadhuis op zoek ging naar de man, heeft enige tijd op kousevoeten door het ge bouw geslopen om de man niet te alarmeren. Bij aanhouding bleek de man de avond ervoor ook al te hebben ingebroken in het stadhuis. Hij had toen flink wat computerapparatuur gesto len en enkele electrische typmachines. De spullen zijn in een schuur van de man terug gevonden. LEIDEN Bart Straat meier oefent een beroep uit, dat velen tot de ver beelding spreekt. Hij is vioolbouwer en bedrijft dit rustieke ambacht in een evenzo rustieke omge ving: het Pieterskerkhof. Zelf distantieert hij zich van de romantische waas, waarmee zijn vak zo vaak wordt omgeven. Dweperi ge discussies, zoals die ge houden worden over de 'mysterieuze' klank van de violen, die zijn illustere Italiaanse voorgangers Guarneri en Stradivarius bouwden, prikt hij door. Hij wijst op de materiële oorzaken, die daaraan ten grondslag kunnen liggen zoals het materiaal, de constructie en vooral ook het gebruik van de lak, die een aanwijsbare in vloed hebben op de klank. Het enige dat als 'mysterie' zou kunnen worden aange merkt. is de ervaring, die de desbetreffende vioolbouwers gedurende hun leven opdeden. Deze werd in het verleden vaak binnen één familie van generatie op generatie overge dragen, met als resultaat een in een aantal gevallen verbijs terend vakmanschap, dat pro- dukten van een ongekend hoge kwaliteit afleverde. Ervaring opdoen is wat Bart Straatmeier voor ogen staat om een zodanige reputatie te verwerven, dat hij kan opbok sen tegen de gevestigde namen in de Nederlandse vioolbou werswereld en de potentiële klandizie uit de naaste omge ving naar zich toe kan trek ken, die het nu nog bij gere nommeerde namen verder weg zoekt. Hij denkt daarbij aan studenten en met name le den van studenten - orkesten, aan leerlingen en docenten van de Streekmuziekschool en uit de wat wijdere omgeving leden van het Residentie Or kest, het Rotterdams Philhar- monisch Orkest en het Con certgebouw Orkest. Vertrou wen is daarbij essentieel. Een klant moet maar bereid zijn zijn of haar instrument, waar mee bedragen gemoeid kun nen zijn, die tot in de honder duizenden belopen, bij hem achter te laten en door hem te laten bewerken. Nieuwe instrumenten De tekenen in die richting zijn in het eerste jaar dat zijn ate lier nu draait, niet ontmoedi gend. Hoewel een aanzienlijk deel van zijn werkzaamheden heeft bestaan uit min of meer klein onderhoud, heeft hij ook enkele ingrijpende restauratie- opdrachten mogen uitvoeren. strumenten, wat onontbeerlijk is om de befaamde 'feeling' op te doen, die hem in staat stelt aan zijn instrumenten een ei gen karakter te geven Vol gens Straatmeier gaat iedere vioolbouwer in eerste instantie uit van een Stradivanusvtool als oertype, maar kan hij bij het copieren ervan eigen vin dingen erin verwerken. Een voorbeeld is het achterwege laten van de zgn. mallen, vol gens Straatmeier een zelden voorkomende techniek, die de constructie van zijn violen op vallend beïnvloedt Is het voor de inkomsten van Leidens enige vioolbouwer 1 niet aanbevelenswaardig zich ook op andere instrumenten te j richten en zodoende een bre der publiek te bereiken? Straatmeier vindt het echter essentieel voor het bereiken van hooggekwalificeerd vak manschap om zijn inzet niet te versnipperen. Naam maken op f één afgebakend terrein lijkt hem aantrekkelijker. Het op- i knappen van een gitaar, waar mee nij bezig is, beschouwt hij als een klusje tussendoor. Bo- vendien zit hij met de gitaar op aanverwant terrein. Bart Straatmeier in zijn atelier aan het Pieterskerkhof. DIRK VOOREN Amnesty Amnesty International houdt morgen schrijfavonden in de Bevrijdingskerk in Zuid-West (aanvang half acht) en in de Vredeskerk aan de Burggra- venlaan (aanvang acht uur). Ddonderdag 28 februari kan geschreven worden in de stu- denten-ekklesia aan het Ra penburg 100 (aanvang acht uür). Achalay Het folkloristisch dansensem ble Achalay begint 18 maart weer met een aantal cursus sen jazzballet voor beginners en gevorderden. De cursussen Expositie staan onder leiding van Yvonne Knijnenburg. Elke cursus in het gebouw naast de Morspoort duurt 13 weken en de kosten zijn 85 gulden. In lichtingen 219735 of 149889. het bijzonder in opdiverse vormen van psychotherapie De bijeenkomst begint om acht uur, de deelnamekosten bedragen vier gulden vijftig Zelfhulp De arts C. Baas spreekt mor gen aan de Hooigracht 41 over zelfhulp met alternatieve (gCnees)middelen. Hij gaat in In het Provinciehuis aan de Koningskade 1 in Den Haag is momenteel een tentoonstel ling van drie Leidse kunste naars te zien. Annie Goddijn toont er grafiek, tekeningen en acrylschilderijen. Willem van Scheijndel olieverfschil derijen en Paul van Laere kleine plastieken. De exposi tie. die tot en met vrijdag 22 maart duurt, is op werkdagen van tien tot zes uur te bezich tigen Dwaallicht Toneelgroep ..Het Volk" voert woensdag het stuk „Dwaal licht" op tn het LAK-theater aan de Cleveringaplaats. Het voorstelling wordt gegeven in samenwerking met de literai re workshop, die korte in for- matiê salm«h mr njn acti viteiten De voorstelling be gint om half negen. Paranormaal De Amsterdammer D Duglas start woensdag een cursus om af te slanken of met roken te stoppen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van hypnose om negen uur Het inschrift- geld bedraagt vier gulden vijftig en elke bijeenkomst kost twaalf gulden vijftig Sport en voeding hef bedrijfsverzamelgebouw j aan de Evertsenstraat 99 de j eerste lezing in het kader van de lezingencyclus „Sport". De i eerste lezing gaat over het on derwerp sport en voeding en i begint om half acht Meer in formatie is verkrijgbaar via i telefoonnummer 216955 t

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7