Tulpenkwekers plantten 618 hectare méér Klëirïïes ll !i IN EN OM DE KAS 071-122244 SaidoaQowuvnt snuffelmarkt II Asito invallers m/v G, UW PORTEMONNEE WEET WEL WAAROM LAND EN TUINBOUW MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 PAGI -r^ Afzet freesia uitgekamd Bij de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) wordt op woensdag 27 februari de lezing „De afzet van freesia uitgekamd" her haald. Deze op freesiatelers gerichte presentatie is gebaseerd op een uitgebreide studie die de VBA verrichtte naar de af- zetpositie van freesia. In het verhaal komen onder andere afzet, keuring, houdbaarheid, voorbehandeling en het over- veilen van freesia aan de orde. Op 15 januari werd „De afzet van freesia uitgekamd" op verzoek van de regionale freésia- commissie van de NTS voor het eerst gehouden. Mede door de slechte weersomstandigheden was de opkomst toen niet optimaal. Het programma van woensdag 27 februari is com pleet anders opgezet dan het januari-programma. Begonnen wordt dit keer 's morgens om zeven uur met het bekijken van het veilen van freesia (bovenaan de tribune bij klok 4), waarna om acht uur in het VBA-personeelsrestaurant het officiële gedeelte aanvangt. Na de lezing volgt de discussie, die om ongeveer half elf wordt afgerond. Aansluitend wor den twee vanuit Aalsmeer opererende exporteurs bezocht, zodat de telers ook deze fase in de afzet van nabij kunnen meemaken. Na de lunch in het personeelsrestaurant van de Aalsmeerse Bloemenveiling wordt tot besluit een NTS-ex- cursie gehouden naar twee produktiebedrijven van freesia in Roelofarendsveen. En of ze soms van de rat ten waren gebeten? Die vraag stelden kwekers elkaar deze week in de bollenbeurs te Hillegom, nadat bekend was ge worden dat de tulpen- producenten dit jaar maar liefst 618 ha meer hadden opgeplant dan in 1984. Dat is een groei van tien procent. De ex porteurs hadden hun conclusies meteen al klaar: een veel te sterke groei en dat zou de prij zen wel doen dalen. De kwekers hadden uiter aard een geheel andere lezing. De waarheid kon, zoals gebruikelijk, ook nu wel weer eens in het midden liggen. Men mag zich inderdaad met recht afvragen of het niet een soort van bloembollen waanzin is als men het toch al grote areaal van de massa- soort Apeldoorn met 128 ha uitbreidt. En ook 53 bunder meer van Golden Apeldoorn is te veel van het goede. Ver der mag men een toename van 61 ha van de purperen Attila beslist wel een al te uitbundige groei noemen en is 42 ha méér van de gewilde rode broeitulp Prominence ook niet kinderachtig. „Kleurtjes" Maar daarmee heeft men het ook gehad. De rest van de matige uitbreidingen zit na melijk in het assortiment van wat men sierlijk „de kleur tjes" noemt. Een reeks rose, witte, lilikleurige en gerande tulpen die met name in de bloemenhandel zeer gewild zijn. Een daarvan is de dub bele rose Angelique. Daar staat nu 16 hectare meer van en dat is voor de afname be slist geen enkel punt. Deze cultivar wordt al vele jaren achtereen „opgelikt" voor hoge, om niet te zeggen, té hoge prijzen. De violetlila Don Quichotte, een tulp met een zeer lang vaasleven, laat een groei zien van 14 hectare. En ook daarvan zal geen en kele kweker of exporteur wakken liggen. Die gaan zonder meer „schoon op", zo als dat heet. En een groei van Naast het assortiment groen ten dat al gedurende een groot aantal weken redelijk betaalbaar is, is verbreding van dit sortiment een welko me aangelegenheid. Zo is er op het ogenblik Italiaanse bloemkool te koop voor f 4,50 per stuk. De Franse bloemkool is duurder en kost gemiddeld 6 per stuk. Er is import andijvie uit Italië, waarvan de prijs een heel stuk lager is als hqt Holland se kasprodukt. De Italiaanse andijvie kost 3 per kilo. De Franse 5,60 en voor het Hollandse produkt betaalt men 8,40 per kilo. Koolra pen gaan voor 98 cent per kilo over de toonbank. Kro ten veranderden niet van prijs, ze zijn voor 50 cent per kilo te koop. De prijs van winterpeen verloopt volgens een vast patroon, gemiddeld kost een kilo 65 cent. Uien zijn nog steeds goedkoop. men betaalt 50 cent per kilo. Breekpeen is in ruime mate voorradig en kost 80 cent per kilo. Voor 3 per kilo kan men import Chinese kool ko pen. Witlof is iet duurder ge worden, klasse I kost nu f 8,30 per kilo en klasse III is de helft goedkoper en kost f 4 per kilo. Er is volop im port prei uit Griekenland te koop voor 2,50 per kilo. Raapsteeltjes zijn duur want men moet rekenen op 1,10 per bosje. Gewasjes als selde rij en peterselie zijn peper duur. Men heeft er wel geen hele bosjes van nodig, maar voor het bekende plukje moet men toch wel op een paar kwartjes rekenen. Een heel bosje selderij zou 3,20 moeten kosten en voor peter selie is dat 2,20. Spinazie is wel goedkoper geworden, maar met een prijs van 7,50 per kilo is dit gewas nog niet goedkoop. Voor een kilo pak soi betaalt men nu 5.70. Voor glassla ligt de prijs tus sen 1,10 en 2,20 per krop. Er is op het ogenblik volop komkommerstek te koop, men betaalt 1,50 per kilo. De Hollandse tomaten zijn nog wel duur, men betaalt 5,30 per halve kilo. De Ca- narische tomaten zijn de helft goedkoper en kosten 2,50 per halve kilo. Voor een paprika uit de Canari- sche Eilanden betaalt men 1,45 per stuk, de Hollandse paprika's kosten 2,10 per stuk. Naast de import van cr- trusfruit, kan de consument kiezen uit een aantal, voor deze tijd van het jaar, onge wone fruitsoorten. Meloenen van 4 gulden per stuk, die uit Brazilië en Senegal komen. Pruimen van 5 per halve kilo uit Zuid-Afrika en tot slot een bakje aardbeien uit Israël voor 4,50. De eerste bloemkooltjes: klein maar fijn... 8 hectare van de gewilde rose Rosario zal ook geen slapelo ze nachten veroorzaken. Ruim 30 hectare meer van de dubbele gele Monte Carlo lijkt natuurlijk ook een flin ke hap, maar ook naar deze tulp is de vraag al jaren on verminderd groot. En al zou er nu een stuiver van de hui dige prijs afgaan, dan is de teelt nog altijd een goudmijn. Afgebroeide tulpen Van al deze soorten gaat op dat er ook grote oppervlak ten afgebroeide bollen van zijn opgeplant, waar men dit jaar beslist geen leverbare exemplaren uit zal kunnen rapen. Of dat opplanten van afgebroeide bollen een geluk kige gang van zaken is, is vers twee. Maar het gebeurt en op grote schaal. Hetzelfde geldt ook voor de witte broeicultivars, die alle maal in de lift zitten. Van de witte broeisoorten staat in to taal 53 bunder meer. Dat lijkt inderdaad een grote sprong vooruit, maar wat betekent nu bijvoorbeeld een groei van 9" hectare van een tulp als Pax, waar al sedert jaar en dag een groot tekort van is? Voor Snowstar (7 hectare meer) geldt hetzelfde ver haal. Van Snowflake is slechts 6 hectare meer de grond in gegaan. Allemaal uitbreidingen die men zonder meer verantwoord kan noe men. Alleen van White Dre am 24 hectare meer had de groei wel wat getemperd kunnen worden. Maar ja, wat wil men? Het kon met White Dream de laatste, jaren niet kapot. Een tulp die als broei- soort zeer hoog scoorde en er zullen er stellig niet gauw te veel van zijn. Bovendien mag met een aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid worden aangenomen dat er juist van White Dream vele bunders afgebroeide bollen zijn opgeplant. Fijn plantgoed Van het gros van de soorten zijn de uitbreidingen dan ook zeker niet naar-de-keel-grij- pend. Bovendien kan het geen kwaad er op te wijzen dat men in 1984 een topoogst heeft gerooid die van de hand ging voor beste prijzen. Broeitulpen liggen goed in Het ligt zeker niet in de lijn der verwachtingen dat men dit jaar weer een overvloedig aantal bollen uit de roe zal halen. Twee topoogsten op rij zou al een unicum zijn, maar dit jaar is dat vrijwel onmo gelijk. Dat houdt verband met het feit dat er in de afge lopen herfst veel fijner plant goed is opgezet dan normali ter het geval zou zijn ge weest. Ook dat punt moet men meenemen in de over wegingen als men de statis tiek nader wil analyseren. v Daar komt nog bij dat een Jj01 groot deel van het broeiersas- de sortiment in de voorverko- tw' pen al tegen goede prijzen vr' van eigenaar is veranderd F*e Er is voor de kwekers dan ook geen enkele reden om "e aan paniekvoetbal te gaar) er doen. En het heeft óók totaal geen zin om elkaar probleA &11 men te gaan aanpraten die er ^.a "andaag helemaal niet zijn. 1,e kr LEIDSE COURANT AUTOMARKT Autosloperij De Graaf Ifv en verkoop van alle merken (loop en sloop), personen- en be stelwagens. weghalen van autowrakken. Grote voorraad nieuwe en gebruikte onderdelen. Tel. 071-314141. Ommedijkseweg 24, Leiden. Autosloperij Gebr. Opdam Te koop gevraagd sloop- en schadeauto's met afgifte wette lijk goedgekeurde afstandsver klaring. Tevens verkoop van on derdelen en plaatwerk van alle merken en alle bouwjaren. Voorschoterweg 41. Valken burg (ZH), tel. 071- 314466/314477. Het meest be trouwbare adres sinds 25 jaar. Rat 131 Miraliori 1979 T h a. In Vogelwijk v a. 15/2: 1- KMR.APP. met balkon op zon zijde. vrije opgang, bestaande uit zit/slaapkmr. 6x4, keuken- /douche 2x3. Gerenoveerd. Incl. g.l.w.. c.v. en fietsenber ging 700,- p.m., 1 mnd. borg vereist. Inl. 070-647642. Goede gebruikte fietsen In elke prijs. Leo van Tol Beeklaan 3. De Zilk tel.: 02520-15174 Superlage BROMFIETSPRE MIES, automaatje 80,59, ver snellers 129,90, belde incl. kosten, bij Anibo Assurantiën. Emmapark 7 (Bezuidenhout). Tel. 070-839011, dag. 9.00- 17.00 uur. Tevens wo.-. do.-, vr.avond 18.00-20.00 uur en zat. 2 maart 9.00-15.00 uur. voor wasautomaat en klein elektr. huishoudelijk. Alle mer ken. alle modellen. Swaak, Haarlemmerstraat 252, Leiden. Tel. 071-12154J. CAMPING En als het gaat dooien, denk dan eens aan uw kampeervakantie. Want in februari zijn de tenten en vouwwagens door de winterkorting verlaagd in prijs (Aflevering van de In februari gekochte tenten en vouwwagens op het tijdstip dat het u schikt). NIEUW-VELUWE. Camping Im- menhoek Beekbergen, heeft jaar-, seizoenplaatsen, zwem bad, kantine, speeltuin, bossen en diverse sportieve recreatieve mogelijkheden. Bel fam. Th. Goedhart, tel. 05766-1834. Door inruil mooie gebruikte ravans en vouwwagens, scher pe prijzen. THEO STET B.V., Al phen a.d. Rijn, 01720-93844 E KANTOORMACH./INVENTARISSEN J Boterzachte prijzen voor staalharde buro's. Nieuwe en gebruikte schrijfmachines, ook Project Meubilair Industrieweg 13. Voorschoten. Te<; 01717-8513. VLOOIENMARKT Groots opgezette rommelmarkt 50 m bulten Den Haag. veilingbal Westland-Noord zaterdag 2 maart en zondag 3 maart verkoop zeil uw zolder leeg Standhuur 75.- voor 2 dagen voor particulieren Inl. en reserveringen Org. Buro Linssen Tel. 01640-35916/57521 Boekhandel Delfshaven koopt en haalt uw BOEKEN, grammo- oonplaten, stripverhalen. Tel. 010-767879/256668. Op korte termijn zoeken wij voor hele dagen, handige naaisters of mensen die daarvoor opge leid willen worden. Lft. vanaf 17 jr. Gordijnenatelier De Lelie B.V., Flevoweg 5. (Merenwijk) Leiden. 071-212001. ekenhuis Dienstverlenin voor het verrichten van schoon- maakwerkzaamheden in de om geving Waldeck. (Werktijd: 9.00-11.00 uur). Persoonlijk aanmelden vrijdag 1 maart tus sen 10.00-11.30 uur Mozartlaan 280, Den Haag. Vragen naar mevr. W. Rietvelt. Nico Dofferhoff Haarmode heeft plaats voor de volg. vacatures dameskapper/ster dames-herenkapper/ster leerling-kapper/ster Soil. bi| voorkeur schriftelijk met foto paar: Nico Dofferhoff Haarmode. Kopermolen 8. 2317 PB Leiden. Of telf. na 18.00 u. 071-220019/170204. Gevr.: kok Ervaring vereist, leeftijd t/m 22 jr.. na 16.00 u. Bellen Delft Tel. 015-123059. AMPURIABRAVA a.d. Franse grens, te koop: luxe APP. inter- marina. Tel. 070-86451^. T.k. synthesizer 1 ÜIPLAVUIZENVLOEREN!!! Gra tis gelegd bij aankoop kamer vloer van ca. 30 m2 (op vlak be ton) v.a. 29,50 per m2. Ruim 300 soorten. Ook in flats of huurhuizen met Isolerende vilt- laag. Kijk en vergelijk bij Plavui- zenhuis Platemo: voor kwaliteit, 100% vakmanschap en garan tie. Den Haag. Nobelstr. 1B, (Centrum) Den Haag. 070- 653238. Dordrecht, Voorstraat 221 (Centrum). 078-130070. Geopend ma. t/m za. en do- koopavond. SLOOPGOUD 15.25 contant voor 14 kts. Legitimatie ver plicht. Van Ruiten, antiquair. Kort Rapenburg 12, Leiden, (ma. di. gesloten). TANDENGOUD 19.50 contant per gram voor alle soorten tan dartsengoud. Van Ruiten, anti quair. Kort Rapenburg 12, Lel den. (ma. di. gesloten). Maristella voor een juiste vacht behandeling. trimmen, plukken, scheren, wassen. A. Piket, Rcodborststraat 47. Leiden. 071-153876. Yorkshire TERRIERTJES, 7 we ken oud. ingeënt en ontwormd. Na 18 u. 070-930103. ADVERTEREN DOETVERKOPEN! Ravage op Nieuwe Duinweg KATWIJK Een 18-jarige automobiliste uit Katwijk zorgde gistermiddag op de Nieuwe Duinweg voor een grote ravage. Ze ramde rond half vijf een geparkeerde auto, die schoof door naar een twee de geparkeerde auto, die weer tegen een derde auto reed. De aanrijding ontstond doordat de Katwiikse haar sigaret die op de bodem van de auto was ge vallen, wilde oprapen. De schade is aanzienlijk. Woonboot bijna gezonken LEIMUIDEN Een woon- boot in de Westerdijk is giste ren bijna gezonken nadat hij vol liep met water. De politie vermoedt dat de waterleiding van de boot tijdens de strenge vorst is bevroren. De intreden de dooi heeft vermoedelijk het water door de kapotgevroren leiding doen stromen. Voorbij gangers zagen dat en waar schuwden de politie. De brandweer is met pompen in de weer geweest om de boot weer in normale drijvende po sitie te brengen. Brand in voormalig sexhuis LEIDEN In een voorm sexhuis aan de Hooigrachl^— in de nacht van vrijdag opQ r terdag omstreeks zes uur i brandje uitgebroken. In f-m» leegstaande pand, waarvan W 1 voordeur geforceerd u bleek een bank in brand rza zijn gestoken. De brandw moest er aan te pas komen het vuur te doven. In het pi troffen politie en brandw een onbeschrijflijke puinht -• Tri De voordeligste manier van autorijden is: een Lada 1200-S, en dan liefst nog op gas. (Daar zijn alle Lada's trouwens bijzonder geschikt voor). Die populaire 1200-S is bovendien op een aantal punten verfraaid: zie de nieuwe zwarte grille en idem koplampranden.de beschermende rubberen stootranden langs de zijkanten, en de zwarte achterplaat. Plus een sportief driespaaks stuurwiel, bekleed met kunstleder voor een sterke grip. Gebleven zijn uiteraard zijn sterke kanten: de oerdegelijke, krachtige 1200 cc motor, goed voor 750 kg aanhang vagengewicht, z'n degelijke konstruktie, z'n verrassende ruimte, z'n royale kofferbak, z'nkomplete inrichtingen uitvoeringen z'n onvoorstelbaar lage prijs: nog geen 10 mille! LADA 1200 -s 9.999,- •mkl BTW af Groningen exkl ML-behandelmg GREMI Auto-import bv Postbus 303, 9700 AH Groningen Telefoon 050-183121 (8 lijnen) 200 dealers in Nederland. Service in geheel Europa. LEIDERDORP Autobedrijf van Haasteren b.v. Touwbaan 18, tel. 071-895000 NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf A. Kleverlaan De Vlashoven 8, tel. 02523-3724

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6