Siciliaanse maffia ontwaakt uit diepe winterslaap IA|II SPEMCEft Libanese minister roept op tot algemene mobilisatie P% Irnstig zieke Ts jernenko >ch naar stembus -Zeven doden bij familiedrama in België NA AANSLAG OP INDUSTRIEEL gar Bouterse: „8 december afgesloten hoofdstuk PAG "flTENLAND QeidócQowiant MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 alrijke doden en gewonden bulgarisering van Turken" r ARA De Turkse regering heeft giste- jbij Bulgarije geprotesteerd tegen de ge- eerde „bulgarisering" van Turken in ISV w«arije, waarbij „talrijke doden en gewon- >rders F' zouden zijn gevallen. Aan de Bulgaarse betaljassadeur in Ankara is een protest-nota ;r v^handigd. van Bulgarije is een grote campagne gaande d!e (onder dwang de namen van Turken te ynderen in Bulgaarse namen. Talrijke ken die verzet hebben geboden zijn ge en vaj 0f gewond", aldus de Turkse minister ioendestaat Mesut Yilmaz. Turkije heeft ai eer- ;e^Fe? jgeprotesteerd tegen de gedwongen bulga- ring van de Turkse minderheid, maar het fordeiP°r het eerst dat Ankara melding maakt slachtoffers. Stress in Engeland neemt sterk toe LONDEN Stress neemt in En geland steeds grotere vormen aan en bedreigt de gezondheid in toe nemende mate. Het meeste gevaar lopen mijnwerkers, politie, bouw vakkers, journalisten en tandart sen. Dit blijkt uit een rapport van de Universiteit van Manchester, dat de diverse beroepen voorzag van een rapportcijfer. Volgens het rapport kan stress op het werk verhoogde bloeddruk veroorzaken en leiden tot overma tig drinken, neerslachtigheid en hartkwalen. De onderzoekers vin den dat in Engeland te weinig wordt gedaan om de werknemers tegen stress te beschermen. Libanese kaper spoorloos verdwenen BEIROET Op het vliegveld van Beiroet is zater dag een einde gekomen aan de kaping van een boeing 707 van de Libanese luchtvaartmaatschap pij MEA. De kaper, een veiligheidsfunctionaris van het vliegveld, is verdwenen. Waarschijnlijk houden leden van de druzische PSP-militie hem in verzekerde bewaring. Volgens de kaper was de actie gericht tegen de Li banese president Gemayel, omdat hij niet in aan merking was gekomen voor een promotie. De ka per maakte zich op het vliegveld van Beiroet meester van het vliegtuig, dat naar Parijs zou vlie gen. Eenmaal binnen trok hij een pistool en gaf alle passagiers en het grootste deel van de beman- nig de opdracht via de nooduitgangen uit te stap pen. Daarbij kwam een 60-jarige man om het le ven, toen hij in de krachtige luchtstroom van de straalmotoren terecht kwam. Nieuw voorbehoedmiddel NEW YORK Een voorbehoed middel dat onderhuids in de boven arm van een vrouw wordt inge plant, is door onderzoekers van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) veilig en effectief bevon den. Het voorbehoedsmiddel, dat in de vorm van een capsule wordt in gebracht en door 16.000 vrouwen in de Verenigde Staten en 13 andere landen is uitgeprobeerd, remt bij 50 procent van de vrouwen de ovula tie en voorkomt dat sperma de baarmoeder binnendringt. Dit ver klaarde dr. Wayne Bardin, direc teur van het Centrum voor Biome disch Onderzoek, waar het middel is ontwikkeld. Russische ijsbreker probeert walvissen te ontzetten MOSKOU Een Russische ijsbreker pro beert in de Beringzee een groep van meer dan 1.000 walvissen te ontzetten, die door het bevriezen van het wateroppervlak in moei lijkheden is gekomen. Dat meldde zaterdag het partijdagblad Pravda. De ijsbreker zou het ijs tot bij de walvissen hebben gebroken, maar er wordt aan getwij feld of de walvissen het schip zullen volgen om in veiligheid te komen. Veertig dieren zouden intussen zijn omgekomen. De dieren zijn aan alle kanten door ijs omgeven en be woners van het schiereiland Tsjoekotski zou den al sinds eind januari dagelijks het ijs op gaan om de randen af te steken en voedsel naar de walvissen te brengen. Tweeling geboren uit diepvriesembryo MELBOURNE Een' 29-jenge vrouw heeft het afgelopen week einde in een ziekenhuis in Mel bourne het leven geschonken aan een tweeling, waarvan volgens Au stralische artsen vast staat dat die de eerste ter wereld is welke is voortgekomen uit bevroren embry o's. De twee meisjes werden met behulp van een keizersnee geboren. Moeder en kinderen maken het goed. In hetzelfde ziekenhuis in Melbourne werd vorig iaar maart de eerste baby ter wereld geboren die was gegroeid uit een in een la boratorium bevruchte eicel, die was ingevroren alvorens bij de moeder te worden ingeplant. jSKOU De Russische president en partijleider Konstantin £rnenko is gisteren na twee maanden afwezigheid opnieuw het openbaar verschenen. Zijn verschijning in een televisie- jgramma heeft echter niet de twijfels weggenomen, die er be an over zijn gezondheid. jrnenko was nog geen twee minuten in beeld en de kijkers ïdên zien hoe de Russische leider zijn stem uitbracht in het Jer van parlementsverkiezingen. Hij zag er slecht uit en haal- [met moeite adem, terwijl hij kort het woord voerde. Zijn ver fijning was in scherpe tegenstelling met dat van de tweede Jn in het Kremlin, Michail Gorbatsjov, van wie beelden wer- n getoond terwijl hij met zijn gezin zijn stem uitbracht. president, die vrijdag vanwege zijn longziekte niet in staat ts een verkiezingstoespraak te houden, werd sinds 27 decem- ,r niet meer in het openbaar gezien. Westerse diplomaten die ^iiiitzending gisteren hadden gezien, betwijfelden of Tsjernen- •"4 zijn stem had uitgebracht in een normaal stemlokaal. Zij sug- freerden dat hij ten tonele was gevoerd, omdat het heel veel de 'aagtekens zou hebben opgeroepen als geen beelden van de at ^ssische president zouden zijn getoond. Mijnwerkers betogen premier Thatcher bereikten en er ongeregeldheden uitbraken. Stakingsleider Scargill (midden op de foto) zei dat de mijnwer kers geen akkoord zullen teke nen met de Nationale Steenko- lenraad dat inhoudt dat onren dabele mijnen gesloten zullen worden. op luizenden Britse mijnwerkers gisteren een protest- is diars door Londen gehouden in »m hun al elf maanden duren- i. Me staking kracht bij te zetten, fin/ijftig man werden gearres- mireerd door de politie toen de ^^RUSSEL Een 66-jarige man heeft zaterdag in Óverijse. een "imeente bij Brussel, zes mensen gedood en vervolgens de hand in zich zelf geslagen. De slachtoffers waren zijn vrouw, zijn >n, twee kleinkinderen, zijn schoondochter en de moeder van schoondochter. •JFt)e man had zich zaterdagavond zeer opgewonden over een op tenden zijnde echtscheiding tussen de zoon en'diens vrouw. Hij thoot eerst de vrouw van zijn zoon en haar moeder neer in een laatselijk café met een long rifle waarvan de verkoop in België goed als vrij is. Thuis gekomen sloot hij zijn vrouw, zijn zoon zijn twee kleinkinderen op in een kas, waar hij ze dood- :hoot. 'efvolgens verdronk de dader zichzelf in een waterput bij de :as waar men eerder de vier lijken had gevonden. Voordat hij iichzelf om het leven bracht, schreef de man een briefje, waarin lij uiteenzette dat hij de echtscheiding niet kon verkroppen en jjj|4it woede tot zijn daad gekomen was. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De maffia op Si cilië is ontwaakt uit haar winterslaap en heeft haar tanden weer laten zien. Afgelopen zaterdag voer de zij in de buitenwijken van Palermo opnieuw een bloedige aanslag uit. Twee personen werden daarbij gedood. De slachtoffers zijn Roberto Parisi, een plaatselijk industrieel, en zijn chauffeur-bodyguard. De aanslag was klassiek: in een drukke straat werd de auto van Parisi plotseling ge flankeerd door twee anderen gevuld met maffiosi. Toen deze met machinepistolen het vuur openden was het lot van Parisi en zijn chauffeur beze geld. Binnen enkele seconden werden tientallen kogels op de slachtoffers afgevuurd. Parisi en zijn lijfwacht droegen een pistool bij zich, maar kregen niet de kans zich daarvan te bedienen. Dit was de eerste aanslag van de maffia in heel lange tijd. Het laatste halfjaar had de maffia weinig meer van zich laten horen. De heren hielden zich koest, kennelijk om op nieuw orde op zaken te stellen in hun gelederen na de ont hullingen van de overgelopen maffia-leider Tomasso Buscet- ta. Dankzij deze Buscetta kon den de autoriteiten enige hon derden verdachte maffiosi op pakken, onder wie enkele vooraanstaande ondernemers en politici van (tot dan toe) on besproken gedrag. De nu vermoorde Parisi was een van Sicilië's toponderne mers. Hij was eigenaar van een groot electrotechnisch be drijf dat een monopolie had in opdrachten van de lokale overheden. Gebleken is dat hij juist vorige week van de rege ringscommissaris van Palermo (de stad zit al geruime tijd zon der een college van burge meester en wethouders) de op dracht tot het vernieuwen van de straatverlichting in enkele stadswijken in ontvangst had genomen. Een opdracht van een kleine tien miljoen gulden. Het wordj niet uitgesloten ge acht dat de aanslag van zater dag in verband staat met deze aan Parisi verstrekte opdracht. Waarschijnlijk is de onderne mer te gretig geweest in het accepteren van allerlei op drachten, zonder te denken aan de concurrentie, of zonder enkele procenten van de aan nemingssom voor zijn „vrien den" van de maffia in te cal culeren. Voorzitter van voetbalclub Parisi was ook als voorzitter van de voetbalclub Palermo een belangrijk figuur in het publieke leven van het eiland. Overigens is zijn club de laat ste seizoenen naar lagere divi sies afgezakt en het schijnt dat de supporters dat de president nooit hebben kunnen verge ven. Parisi was ook een vooraan staand lid van de christen-de mocratische partij, en als zoda nig bevriend met de Siciliaan se politici die de lakens uitde len. Onder hen zijn ook enkele ex-burgemeesters van Paler mo, die ofwel gearresteerd of wel voortvluchtig zijn vanwe ge hun aan het licht gekomen connecties met de maffia. Gezien het maffia-karakter van de aanslag op Parisi spreekt het eigenlijk vanzelf dat de daders spoorloos ver dwenen zijn en de talrijke pas santen niets hebben gezien of zich niets meer kunnen herin neren. ISRAËL ZET RAZZIA'S IN ZUID-LIBANON VOORT BEIROET/JERUZALEM Israëlische troepen heb ben gisteren negen Zuidlibanese dorpen ten oosten van de kustplaats Tyrus, waar voor het merendeel sji'iti- sche moslims wonen, van de buitenwereld om verdere razzia's te houden. Premier Peres heeft gisteren laten weten, dat de acties tegen de sji'iten zullen worden voortgezet. Tijdens het Israëlische optreden zijn het af gelopen weekeinde zeker dertien Libanezen omgeko- Israël wil hiermee bereiken dat de guerrilla tegen de aanwezig heid van Israëlische troepen in Zuid-Libanon een halt wordt toegeroepen. Gewapende sji'iten treden niet alleen op tegen Is raëlische militairen. Libanese burgers, die ervan worden ver dacht, de afgelopen jaren met Israël te hebben samengewerkt, staan hoog op de sji'itische dodenlijst. Diverse „collaborateurs" zijn de afgelopen week gedood. De leider van de sji'itische Amal-militie, Nabih Berri, die het verzet tegen de Israëlische bezetting leidt en tevens minister is, riep zaterdag op tot een „algemene mobilisatie" tegen de Israëli sche troepen. „Inwoners moeten hinderlagen leggen en de vij and bij het naderen van een dorp met de wapens in de hand ontvangen", aldus Berri. Volgens Berri is Israël bezig met de verdrijving van de bevolking uit het Libanees-Israëlische grens gebied. Timur Goksel. woordvoerder van Unifil in Libanon, vertelde dat er enkele keren ruzie was ontstaan tussen officieren van Unifil en Israëliërs, toen de bezettingsmacht zaterdag probeerde met bulldozers het huis van een sji'itische militieleider met de grond gelijk te maken. Tussen Franse Unifil-soldaten en Israëli sche militairen is het de afgelopen week zelfs twee keer tot een handgemeen gekomen bij soortgelijke incidenten in het gebied waar Unifil-eenheden zijn gelegerd. SMIDJEVERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH J*47) „Ja ja.de pimpelpaarse bostijloos", zei Jacob van Uylen. „De mensen hier in de buurt •*:2eggen, dat het een behekste bloem is. Maar ik aafcheb nog nooit iemand ontmoet, die zo'n bloem gezien had. Wat zei U eigenlijk van dat ui*stuifmeel?" „Een kabouter diende het mij héél ^listig toe", antwoordde de smid, voor wie de ^rzaak nu helemaal duidelijk geworden was. „Wie hft:het stuifmeelpoeder inademt van de pimpel- paarse bostijloos. raakt zijn tijd kwijt, en kan overal en nergens zijn. „Maar goede seig- neur Verholen, verwacht U nu echt van mij, dat ik dit allemaal geloof. vroeg heer Jacob on- "S1 zeker. „Ge zult het wel moeten geloven", zucht- *r te de smid droevig. „Denk nog maar eens aan <Jie sigarenaansteker en aan die transistorradio. ^°i Daaruit klonk voor U een stem uit de toe komst. „Maar dat is on-mo-gè-lijk!" steunde heer Jacob. „Welaan dan, heer Jacob, hier hebt ge mijn paspoort! Mijn geboortedatum staat er in!" zei de smid met nadruk. Verbijsterd wierp heer Jacob een blik In het blauwe boekje. Toen kreunde hij: „GIJ.gij zijt een verschijning uit de tw..twintigste eeuw.en het is nu nog de negentiende eeuw. Daar moet ik aantekeningen over gaan maken In mijn familiekroniek.Met deze woorden verliet hij het vertrek en even la ter stapte hij door de gangen van de Uylen- borgh, op weg naar zijn studeerkamer. Daar zette hij zich aan zijn schrijftafel en doopte zijn ganzeveer in de inktMisschien is de komst van het fenomeen Verholen een goed voorte ken", mompelde hij. „Misschien is hij gekomen om mij op paranormale wijze de juiste weg te tonen. Fortuin voor 3-jarig jongetje GLASGOW Een driejarig jongetje uit Glasgow, Tommy Craven, heeft een fortuin ge ërfd van de Britse graaf, Tho mas Robert Douglas Graven. Deze pleegde in 1983 op 26-ja- rige leeftijd zelfmoord vanwe- f;e een oude vloek die op de amilie zou rusten. Het kind erft 762.000 pond. Tommy Craven is een onwet tig kind van de graaf, die nooit getrouwd is geweest. De moe- er, die tot 1982 met de zeven de graaf Craven samenwoonde op het landgoed Hampstead Hall ten westen van Londen, kreeg na een rechtszaak met de moeder van de graaf de voogdij over het kind en woont sindsdien in Glasgow in Schotland. Volgens dorpelin gen in de omgeving van het landgoed is ae familievloek honderden jaren geleden geuit, nadat een van de voorzaten van de graaf een dorpsmeisje ^wanger had gemaakt Dode bij aanslag op Parijs' warenhuis Op de Parijse vestiging van het Britse warenhuisconcern Marks and Spencer is zaterdag een aanslag gepleegd. Een medewerker van het bedrijf kwam om het leven en 15 mensen raakten gewond, van wie twee ernstig. Op het bedrijf zijn eerder aanslagen gepleegd, nadat het bedrijf onder Arabische kritiek was komen te staan. Het joodse bedrijf produceerde toen ondergoed met daarin de tekst: „Er Is geen God dan Allah", blijkbaar met de bedoeling de verkoop aan Arabische toeristen te bevorderen. Koeweit noemde dat toen heiligschennis. Martin Bangemann Bangemann wil met Kohl doorregeren (Van onze correspondent Ge rard Kessels) SAARBRRUCKEN Met grote meerderheid hebben de Duitse liberalen minister van Economische Zaken Martin Bangemann in Saarbrücken op het schild geheven als hun nieuwe politieke leider. De vijftigjarige Bangemann liet er geen twijfel over bestaan dat hij ook na de verkiezingen van 1987 de huidige coalititie met de christen-democraten van kanselier Kohl voort wil zet ten. „Liberale politiek is alleen in deze coalitie te verwerkelij ken", zei Bangemann op het congres van de FDP in Saar brücken. Hij werd daar geko zen tot opvolger van Hans- -Dietrich Genscher. die elf jaar lang voorzitter van de FDP is geweest. Bangemann zei er naar te stre ven de verschillende opvattin gen binnen de partij met el kaar te verzoenen. Het even wicht in de kleine regerings partij. die de afgelopen jaren steeds verder is ineenge schrompeld, is enigszins zoek geraakt. De rechts-liberalen onder aanvoering van de vroe gere minister van Economi sche Zaken Otto Graf Lambs- dorff hebben de links-libera len sterk in het defensief ge drukt Sinds Genscher in 1982 de sociaal-democraten van Helmut Schmidt in de steek liet en ging regeren met Kohls christen-democraten is de FDP steeds sterker naar rechts afgedreven. Met een langdurige staande ovatie, waarin ongetwijfeld ook opluchting doorklonk over zijn vertrek, nam het congres afscheid van Hans- -Dietrich Genscher als voorzit ter. Genscher had de laatste ja ren steeds meer weerstanden binnen de partij opgeroepen. Als minister van Buitenlandse Zaken en vice-kanselier blijft hij echter een machtige positie behouden. SURINAME VIERT COUP VAN VUF JAAR GELEDEN PARAMARIBO/DEN HAAG De gebeurtenis sen in Suriname van 8 de cember 1982, toen vijftien critici van het bewind- -Bouterse in koelen bloe de werden vermoord, zijn een „afgesloten hoofd stuk". Dat heeft de Suri naamse legerleider Bou terse verklaard in het gis teravond uitgezonden NO- S-programma Panoramiek ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de Surinaamse revolutie, die vandaag wordt gevierd. De Nederlandse ambassa deur in Paramaribo woont de festiviteiten voor een deel bij, nadat premier Lubbers een uitnodiging van Bouterse had afgesla gen. De vijftien critici zijn volgens Bouterse het slachtoffer ge worden van een „internationa le samenzwering". „Het was wij of zij", aldus Bouterse. De legerleider herhaalde in dit verband de reeds twee jaar ge leden geuite beschuldiging aat de Amerikaanse Inlichtingen dienst CIA een komplot tegen Suriname had gesmeed. Hij verwees naar een uitzending van de Amerikaanse televisie van enkele jaren terug waarin een woordvoerder van de CIA bevestigt noch ontkent dat van een samenzwering sprake was. Bouterse ging ook in op het rapport van VN-rapporteur Wako die de decembermoor den heeft onderzocht en vast stelde dat sprake is van „stan drechtelijke executies" Vol gens Bouterse, die op het mo ment van het vraaggesprek kennelijk nog niet op de hoog te was van ae inhoud van het rapport, zal het respect van Suriname voor de commissie- -Wako tot een zeer laag peil worden teruggebracht, wan neer het rapport concludeert dat mensen om zeep zijn ge bracht De Surinaamse leider Bouterse brengt de komende week een bezoek aan Libië om te praten over een lening van honderd miljoen dollar. Volgens Bou terse wil Linie in Suriname twee grote projecten adopte ren. Van Colombia zal Surina me militaite steun knjgen. al- dus kapitein Iwan Graanoogst die met Bouterse mee was ge reisd naar Colombia. DAMASCUS MELDT GRENSINCIDENT Verhoogde spanning tussen Syrië en Jordanië DAMASCUS Syrië heeft gezegd gezegd dat vijf uit Jordanië afkomsti ge gewapende mannen in ae nacht van zaterdag op zondag een aanval hebben gedaan op Syrisch grond gebied. Daarbij zijn vol gens Syrië twee mensen omgekomen. Damascus heeft Jordanië dat herha ling van dergelijke grens incidenten ernstige gevol gen kan hebben. feordanië ontkende gister- 4&s avond met klem dat een inci dent heeft plaatsgevonden aan de grens met Syrië, waarbij twee Syriërs gedood zouden zijn. De officiële woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken in Amman zei de beschuldigingen van Damascus te „betreuren De spanning tussen Syrië en Jordanië houdt verband met het akkoord, dat de Jordaans ekoning Hoessein twee weken overeen kwam met PLO-voor- zitter Arafat Het akkoord, waarin Israël indirect wordt ^kend. zou moeten fungeren aanzet tot vredesoaderhan- delingen. Syrië heeft gisteren voor het eerst officieel het Hoessein- Arafat akkoord bekritiseerd. Volgens de Syrische parle mentsvoorzitter. Mahmoed Zoebi, is dat akkoord eenzelf de lot beschoren als het vre desverdrag tussen Libanon en Israël, dat op 17 mei 1983 on der Israëlische druk werd ge tekend. maar later weer door Libanon werd herroepen. Zou- bi benadrukte dat het akkoord de Arabische rechten met voe ten treedt en dat Israël niet in staat is om land af te staan of vrede aan te bieden. Drie Nederlanders omgekomen bij vliegtuigramp in Mali BAMAKO Een tweemoto ng passagiersvliegtuig van Ai Mali is afgelopen weekeindt na een mislukte poging tot op stijgen neergestort op he vliegveld van Timboektoe Eenenvijftig mensen kwamei, om het leven, onder wie dn Nederlanders en een Belgi sche. Aan boord van de Antonov 2 bevonden zich 44 passagiers e> zeven bemanningsleden. D overige slachtoffers waren at komstig uit de Verenigde Sta ten, Italië en Mali. De Neóec land se slachtoffers werden g» .•'jentificeerd als vrijwil hget «ran VN-organisaties.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5