Kwart van fraude komt voort uit criminaliteit "I Meer gipsvluchten door slechte sneeuw Marechaussee waarschuwt voor diefstal paspoorten Verhoeven: Jury kan rapport Hooftprijs niet veranderen DE GANG PAGB NNENLAND QaidócOowiant MAANDAG 25 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 |/f|redeskampjes in Woensdrecht afgebroken OENSDRECHT Vier en twintig vredesacti- iten van de Basisgroepen tegen Kerngeweld en litarisme uit Utrecht hebben zich gisteren rond >t middaguur toegang verschaft tot het terrein ^jn de vliegbasis Woensdrecht door de omheining nsor te knippen. Bij een stortplaats op het militair rrein richtten de demonstranten een ludieke oestuin in. Personeel van de luchtmachtbeveili- ng hield de activisten na drie kwartier aan en tt oeg ze over aan de Koninklijke Marechaussee, ier demonstranten werden voor nader verhoor »gebracht, maar even later op vrije voeten gesteld mder dat proces verbaal werd opgemaakt. Een eerder had de rijskpolitie van Woensdrecht de yee vredesactiekampjes afgebroken, die vrijdag in gemeente waren opgericht. Allerlei materialen ir onderkomens werden in beslag genomen. rdeni rzitter erviet kunnt Geeriii de Hachelijk avontuur in mergelgrotten MAASTRICHT Twee jongens qn twee meisjes tussen 12 en 14 jaar, hebben gister middag enkele spannende uren doorgemaakt in de mergelgrotten van de ENCI (Eerste Ne derlandse Cement Industrie) in Maastricht. Ze waren doorgedrongen in één van de grot ten van de Sint Pietersberg waar bezoekers niet mogen komen. Het viertal waagde zich zover in de grotten dat zij plotseling aan de rand van een twintig meter diepe put ston den. Zij konden niet meer voor- of achteruit. Door hun hulpgeroep werden zij nog vóór het invallen van de duisternis door een terrein- bewaker van de ENCI opgemerkt. Deze sloeg meteen groot alarm. Twee brandweerwagens, ambulances en tien politiemannen moesten er aan te pas komen om het viertal uit hun be narde positie te bevrijden. POLITIE ONTRUIMT VERVUILD HUIS NOORDER KOGGENLAND Politie en gemeentewerken van de gemeente Noorder Koggenland (NH) hebben de afgelopen week ingegrepen bij een echtpaar in Lam- bertschaag, waar 48 katten en drie honden, die nooit, buiten kwamen, de woning zeer ernstig hadden vervuild. Alle door uitwerp selen bevuilde huisraad is met vier vracht auto's afgevoerd en verbrand. Van de 48 katten werden er 32 wegens ziekte en ver waarlozing afgemaakt. De zestien overigen verblijven in een caravan met een loopren. De drie honden zijn elders geplaatst. Zeven paarden die het echtpaar in een stal hield, blijken wel goed verzorgd. De „beestenben de" werd ontdekt door een pastoraal Werker die bij het echtpaar kwam praten over uit huisplaatsing van hun 7-jarig zoontje. Van der Vlies lijsttrekker SGP UTRECHT Het SGP-kamerlid ir. B.J. van der Vlies uit Maartensdijk is op de algemene vergade ring van zijn partij in Utrecht gekozen tot lijsttrek ker bij de volgend jaar te houden verkiezingen. De SGP'ers gaven hem de voorkeur boven zijn oudere SGP-collega Van Dis. Van der Vlies volgt ir. H. van Rossum op, die te kennen heeft gegeven het kamerlidmaatschap direct na de volgende verkie zingen te willen beëindigen. De kandidatuur van Van der Vlies voor het lijsttrekkerschap heeft ge leid tot het vertrek van ds. H.G. Abma (voor de SGP lid van de Eerste Kamer) uit het SGP-hoofd- bestuur. Abma is het met de voordracht en benoe ming om procedurele redenen niet eens. Naar zijn mening zouden ten aanzien van de heer Van Dis te veel verwachtingen zijn gewekt. -htDAenVVD er do kaa<$taan achter arden ^«huurverhoging wafllLVERSUM De beide re stó eringsfracties, CDA en VVD, kracüaan er van U'1 dat de jaarlijk- e huurverhoging ook volgend jaar in de orde van grootte van Irie procent ligt. De volks- luisvestingsspecialisten Wol- ren iifers (CDA) en De Beer (VVD) haar 'eten dit zaterdag weten in de Tros-radio-uitzending Kamer- ®~n( >reed. Beide kamerleden spra- de rjfcen zich opnieuw uit voor ver- V-afhoging van de huurprijzen met datÖrie procent per 1 juli aan- bgjgStaande. Van de zijde van de o~Nationale Woningraad werd jdeze verhoging „helemaal niet iet ^gerechtvaardigd" genoemd. agneOok werd van die zijde be en irtoogd dat de verhoging totaal niet past in het inkomensbe- ;ieid. Verder verklaarden Wol- 'ters en De Beer dat zij achter du staatssecretaris Brokx (Volks- huisvesting) staan in zijn ver- rVD zet tegen plannen van minis ter Ruding (Financiën) om in '86 te korten op de huursubsi- HBenzineprijs "omhoog, loodvrij rijden wordt aantrekkelijk (Van onze parlementaire re- mi dactie) HAAG De prijs van E) een liter benzine gaat binnen- iers kort waarschijnlijk twee cent naaf omhoog, zodat het rijk de prijs de z va« loodvrije benzine via een L Di subsidie met drie tot vier cent hei omlaag kan brengen. Zo moet afge! het gebruik van deze benzine le nt bevorderd worden in de strijd v tegen de zure regen, ur ii Dit heeft minister Winsemius het (VROM) dit weekeinde laten jdat weten in het VARA tv-pro- gramma Bij Koos. De minister ïeem wil nog voor 1 april met zijn irgeil voorstel komen. Op die datum ir ui start een grote actie die auto- i oj mobilisten ervan bewust moet gr maken dat niet op loodvrije ideii! bertzine rijden bijdraagt tot de vorming van zure regen, Naast de invoering van lood- He' vrije benzine wil de minister he! katalysatoren op auto's op den heid duur verplicht stellen. Deze edrii apparaten reinigen van uit- zenlaatgassen voordat die in de lucht komen. Ook katalysato ren zouden financieel aantrek kelijk gemaakt moeten wor den. De maatregelen zullen de overheid zo'n 400 miljoen gul- 07 uo den per jaar kosten. Een deel daarvan zal de burger zelf moeten betalen, ondermeer door de verhoging van de ben zineprijs. Binnen de EG wil Winsemius met het voorstel komen om de uitlaatgassen van auto's in fa sen te beperken. In 1989 zou den de uitlaatgassen van grote auto's (meer dan 2000 cc) ver minderd moeten zijn. In 1990 zou dat het geval moeten zijn bij middenklasse auto's (1100 tot 2000 cc) en tussen 1992 en 1995 voor kleine auto's (min der dan 1100 cc). Met zijn voorstel wil Winsemi us Frankrijk, Engeland en West Duitsland zien over te k halen de uitlaatgassen van de auto's aan te pakken. Dit weekeinde heeft de Franse minister van milieu, mevrouw Bouchardeau al met het plan van Winsemius ingestemd. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Een kwart van het zogenaamde zwarte circuit omvat geld dat door crimineel gedrag wordt verkregen. Het overgrote deel daarvan (75 procent) bestaat uit winsten die in de drugs handel gemaakt worden. Met deze activiteiten is jaarlijks ongeveer vijf mil jard gulden gemoeid. In totaal is ongeveer twee procent van het nationaal inkomen uit crimineel ge drag afkomstig. Een en ander blijkt uit het eind rapport van de Interde partementale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk Gebruik, die enkele jaren lang het zwarte circuit heeft onderzocht. De Stuurgroep heeft het eind resultaat van haar studie vanmiddag gepubliceerd. Hoewel de onderzoekers zeer gehinderd zijn door het grote gebrek aan inzicht in en infor matie over de omvang van het zwarte geld in Nederland me nen zij op basis van schattin gen vast te kunnen stellen dat in 1982 en 1983 ruim 20 mil jard gulden per jaar puur zwart geld in omloop was, dat het gevolg is van misbruik ten opzichte van de centrale over heid. Misbruik tegenover de lagere overheden en over heidsbedrijven is niet in deze berekeningen opgenomen en evenmin is naar het oneigen lijk gebruik (grijs circuit) ge keken. Het directe verlies dat de overheid door deze activi teiten leed wordt geraamd op 15 miljard gulden per jaar. Een deel van het fraudeonder zoek had betrekking op het ontduiken van de sociale- en belastingwetgeving. Hoewel een derde van de gemeenten die een vragenlijst kregen voorgelegd weigerde aan het fraudeonderzoek mee te wer ken is er toch een schatting van de omvang gemaakt. Met name in de bouwnijverheid blijkt sterk te worden gefrau deerd in de ww en de wao. Percentages variëren tussen de 3 en 7. Het hoogst scoort ech ter de Bijstandswet met 7.4 procent. De rww volgt op de voet met 6 procent fraude. er bij wetgeving veel meer rekening gehouden wordt met de uitvoering en controle. daartoe verplicht schriftelijk advies moet worden ingewon- nen bij uitvoeringsorganen of Het misbruik van de inkom- externe deskundigen. stenbelasting lijkt de laatste ja ren niet verder te stijgen. Des ondanks wordt bij tweederde van de bedrijven waar een boekenonderzoek werd inge steld nog fraude vastgesteld. de Algemene Rekenkamer meer bij dit beleidsaspect wordt betrokken. verschillende overheidsin stanties meer dan tot nu toe hun gegevens uitwisselen om fraudeurs op te sporen. de beunhazerij en het wer- - - - ken zonder rekening wordt veel meer worden gedaan om aangepakt door het normaal fraude aan te pakken. Hoewel onderhoud van de eigen wo- er de laatste jaren wel wat ni weer aftrekbaar ,e ma. verbeterd is. meent zij dat er ken van de en Mn n°g nauwelijks sprake ts van van 300(| ,den Er kan volgens de stuurgroep een beleid dat fraude systema tisch aanpakt. Zo'n beleid is te'stellen7 zeker mogelijk als: ninkomsten van belasting vrij Eén van de vele ongelukkige wintersporters krijgt van de douane op Schiphol een stempel op haar gips, in plaats van in haar paspoort. DEN HAAG Het aantal Nederlanders dat na een ski-ongeluk met een zogenoemde gipsvlucht naar Ne derland terugvliegt, ligt dit jaar na de krokusvakantie aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van de drie alarmcentrales in ons land, di^ dit week einde ongeveer 170 landgenoten met speciale charter vluchten naar huis hebben gehaald. Behalve met de gipsvluchten werden dit jaar ook al verscheide ne wintersporters via de weg of met een lijnvlucht gerepa trieerd. De centrales wijten het grote aantal kwetsuren onder meer aan de slechte sneeuwkwaliteit in Oostenrijk en aan over moedig gedrag op de piste. De aard van de verwondingen is niet wezenlijk veranderd: veel onderbeenbreuken, gescheurde knie banden. rugletsel en gebroken armen en sleutelbenen. Het aantal enkelblessures neemt volgens A A. Aertsen van de hulpverleningsorganisatie SOS-international af als gevolg van de steeds betere skischoenen. Alleen bij het achterovervallen breekt daardoor het onderbeen weer makkelijker, zo meent Aertsen. „Als de bindingen niet losspringen, blijven de voeten rechtopstaan, zodat het been op de schoenrand afbreekt." Het valt Aertsen op dat de meeste ongelukken gebeuren op de derde dag van de skivakantie. Verder blijkt dat de meeste slachtoffers aan het einde van de middag vallen. Dan worden de mensen moe, zijn ze minder soepel en willen toch nog een keer die snelle afdaling doen, zo meent Aertsen. SCHIPHOL De Koninklijke Marechaussee op Schip hol vreest dat de komende tijd het aantal diefstallen van paspoorten sterk zal toenemen doordat er grote groepen mensen door Europa zwerven zonder reisdo cumenten. Het zijn veelal vluchtelingen van wie de paspoorten zijn ingenomen nadat hun asiel is gewei gerd. De marechaussee komt volgens een woordvoerder tot deze con clusie op grond van de aanhouding van negen Tamils en vijf Pakistanen deze week op Schiphol. Zij waren allen in het bezit van valse paspoorten. Veel van deze mensen zwerven al jaren lang door Europa. De Tamils waren per trein uit Frankrijk naar Schiphol geko men. Zij hadden vervalste Franse paspoorten en wilden naar Montreal in Canada. Hun was in Frankrijk politiek asiel gewei gerd waarna hun uitkering was stopgezet. Het is de marechaus see gebleken dat verschillende mensen onder andere in Londen en Parijs hen „helpen" door hen voor ongeveer vijfhonderd gul den paspoorten te verkopen en door de controle te loodsen. De vijf Pakistanen die zaterdag op Schiphol werden aangehou den, waren door de Franse politie naar Nederland gestuurd om dat zij allen vervalste Nederlandse paspoorten hadden. Van twee daarvan is inmiddels gebleken dat zij in Rotterdam gestolen zijn uit auto's. FRIEMELS In de rij voor water Bewoners van de Haarlemse nieuwbouwwijk Schalkwijk moes ten zaterdag voor water de straat op. omdat in dit gebied twee hoofdwaterleidin gen waren ge sprongen. Meer dan 1200 hulzen zaten zonder wa ter. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er komt geen nieuw juryrapport over de P.C. Hooftprijs. Dit heeft de voorzitter van de jury, prof.dr. Cornelis Verhoeven, dit weekeinde voor de VAR A-radio ver klaard. Een poging van VVD-fractie- leider Nijpels om via een wijzi ging in het oude juryrapport de toekenning van de prijs aan de schrijver Hugo Brandt Cor- stius alsnog mogelijk te ma ken. is daarmee mislukt. Verhoeven zei dat de jury het rapport niet meer kan veran deren ook al zou zij dit willen meer. Bovendien bleek de jury gens de jury zelf was de zin als niet eensgezind over een mo- een grap in het rapport opge- gelijke wijziging van het oude nomen. rapport. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) heeft het weige- Donderdag verklaarde Nijpels ren van de prijs aan Brandt dat de VVD afstand zou willen Corstius dit weekeinde verde- nemen van een besluit van digd. Hij stelde dat de weige- minister Brinkman (WVC) om ring niet op literaire gronden de P.C. Hooftprijs niet aan de is gebeurd, maar omdat de schrijver toe te kennen. Eer- schrijver mensen en groepen der stemden de liberalen in kwetsend heeft bejegend, met het besluit van Brinkman. De JOVD, de liberale jonge- De VVD haar positie willen renorganisatie, heeft dit week- wijzigen als een zinnetje uit einde de VVD opgeroepen de het juryrapport over Brandt komende week in de Kamer Corstius zou verdwijnen Dat voor een motie van de PvdA zinnetje luidde: „Tenslotte te stemmen, waardoor de P.C acht de jury het geen toeval Hooftprijs alsnog aan Brandt dat de P.C. Hooftprijs aan Corstius wordt toegekend De Brandt Corstius wordt toege- Kunstenbond FNV vindt dat kend in het jaar dat de paus het kabinet bij het weigeren ons land bezoekt". Nijpels zei van de P.C. Hooftprijs ten on- ^die zin als grievend voor ka- jechte op de stoel van de jury De jury bestaat namelijk niet $\holiek Nederland te zien. Vol- gaan zitten. P.C. HOOFT Prof.dr. Cornelis Verhoeven, die ooit door Brandt Corstius werd voorzien van het ont sierend bijvoegsel Roomse Gluipkop". reageert heel la coniek. „Ach. ik geef wel een communiqué'tje aan het ANP dat dat zinnetje in ons rap port kan vervallen", zegt hij met zachte, enigszins Vlaams 'etinte stem. We belden de lossche voorzitter van de voormalige P.C. Hooftprijs- jury vrijdag, omdat VVD-lei- der Ed Nijpels de avond daarvoor het juryrapport had aangegrepen om zich uit een lastig parket te bevrijden. Geconfronteerd met een ei gen fractie, die niets begreep van het verkrachten van Thorbecke's liberale beginse len", had Nijpels bedacht dat hij zich eigenlijk niet zozeer gestoten had aan het werk van Brandt Corstius zelf maar aan een passage in het juryrapport. „Tenslotte acht de jury het geen toeval dat de Hooftpriis aan Brandt Corstius wordt toegekend in het jaar dat de paus ons land bezoekt". Zo'n zin. kwetsend voor half Nederland, kon de VVD onmogelijk mede voor haar rekening nemen, vertel de Nijpels in het VARA-tv- programma Haagse Bluf Ja, als dat zinnetje verviel, dan zou de VVD van mening veranderen en wilde zij de prijs wel toegekend zien. De achtergrond van die hou ding van Nijpels was een uit spraak van premier Lubbers in een interview met Vrij Nederland. Lubbers sugge reerde daar dat het juryrap port en met name het zinne- e over het pausbezoek voor trinkman en hem de door slag hadden gegeven. Welnu, dacht Ed. dan stellen wij voor die zin te veranderen. Want als de jury daartoe be reid is, ligt de 'zaak weer op het bord van de CDA-minis- ters en heeft de VVD boven dien een argument om de ei gen aanvankelijke instem ming met het CDA-stanpunt te herzien. Ed Nijpels: „Laatste zin uit ju ryrapport kwetsend voor half Nederland". P.C. HOOFT (2) tjurv- rappport zetten, vertelde hij ons vrijdag. „Het is de Heili ge Schrift niet. Mij gaat het er alleen om dat de prijs als nog wordt toegekend". Maar een dag later moest de hoog geleerde Brabander zijn woorden inslikken. Anderen de voormalige jury wen- n het spelletje van Nijpels niet mee te spelen. „Er is geen unanimiteit. En dus wordt er niets veranderd", zei Verhoeven. Waarmee Nijpels weer terug is bij „af". Het lijkt erop dat hij nu niets anders kan doen dan steun verlenen aan Brinkman. Als hij het roer omgooit zonder daarvoor ar gumenten te heben, loopt hij ■-pre- fiit te raken. Want de interpellatie over de P.C. Hooftprijs wordt ■oensdag gehouden, dat wil 'ggen tussen het derde SV-debat door En het is •el denkbeeldig dat een bruskering van minister Brinkman zou op vatten als een aanmoediging om Van Aardenne daags daarop toch maar met de VUT te sturen. De enige hebben hun liberale hart te volgen in plaats van de libe rale leider. „Bij ons heerst geen kadaverdiscpline," ver klaarde Nijpels donderdag op de televisie. We zullen zien P.C. HOOFT (3) Hugo Brandt Corstius heeft er misschien zelf de hand in gehad dat het opzetje van Nijpels niet lukte Vrijdaga vond nam hij de Busken Huetprijs in ontvangst, hem toegekend uit protest tegen de houding van het kabinet Daarbij sprak hij een opval lend dankwoord uit. Heeft u Nijpels op de televisie ge zien?" vroeg hij zijn toehoor ders. „Wat een on vervroren leugenaar!". De auteur zei er niets van te geloven dat de VVD-fractie een andere hou ding zou aannemen, als het zinnetje over het pausbezoek verdween. „Want als de pas toorsmop is geschrapt, is er weer een andere zin de laat ste van het juryrapport en die zal ook weer kwetsend zijn voor een bevolkings deel". Volgens Brandt Corsti us loog Nijpels voor de tv „omdat hij al vóór het jury rapport was geschreven, met Brinkman. Lubbers en De Vries tot overeenstemming was gekomen Dat bracht de schrijver tot de slotsom dat de oorlog tegen de literatuur" een meerder heid heeft in het parlement Volgens hem zou er woens dag een debat gehouden wor den in de Tweede Kamer, waarvan de uitslag al vast staat, waarin uit mijn oeuvre alleen het woord Eich- mann" zal klinken en dat verder zal druipen van de boter op het hoofd der geach te afgevaardigden en nog ho- gèr geachte ministers". P.C. HOOFT (4) gekwetst zegt te voelen. Wel iswaar vindt hij het als co lumnist die dagelijks (links beneden op de voorpagina van De Volkskrantde rege ring aanvalt, „natuurlijk ver rukkelijk" dat er zoveel con sternatie is ontstaan, maar „die strikt persoonlijke tevre denheid smelt weg tegen mijn publieke kwaadheid Kan de man die zoveel be kende Nederlanders beledigd heeft, zelf beledigd worden „Ja. dat kan, als ik zie welke afgronden van hoe ver mijd ik toch het woord „fas cistische" dat volgens het Ne derlandse taboe alleen ge bruikt mag worden voor een welomschreven verleden pe riode? blinde verbodslust er leven bij degenen, die het bestuur over ons land voe ren. Minister Brinkman heeft velen de ogen geopend. Hij is de minister tegen Cul tuur zoals Smit-Kroes de mi nister tegen Openbaar Ver voer is, en De Koning de mi nister tegen Werkgelegen heid". Hugo Brandt Corstius: „Nij pels op tv gezien? Wat een onvervroren leugenaar!" Brandt Corstius blijkt er zeer mee ingenomen dat de jury van de PC. Hooftprijs ook zijn (scheld)columns bij de bekroning had willen betrek ken. Daarom doet hij het voorstel de al vele malen ge noemde zin te veranderen in: „Het is geen wonder dat de prijs niet aan Hugo Brandt Corstius uitgereikt kan wor den in het jaar dat de paus Nederland bezoekt". DE KAMER DEZE WEEK Al zou men het na het bo verstaande nauwelijks nof. geloven, de interpellatie ovei de P.C. Hooftprijs, aange vraagd door de P\ JA 'er Frit Niessen, is niet het belang nikste gebeuren deze week Centraal slaat het derde de bat over het eindrapport vat de RS V-enquêi(x\im missie ditmaal met enkele vertegen woordigers van het kabinet de ministers Lubben, Vai Aardenne. De Ruiter en Riet kerk én staatssecretaris Vat Eekelen. Dit debat zal dure,, van morgen tot en met dort derdag Tussen de RSV-bc drijven door, wordt woenS dagmiddag de .Jlrandt-Cor stius-P C Hooftprijs-Lub ben-Nijpels-affaire be har +ideld

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3