WMt TAFEL Reagan wil Congres dwingen tot anti-Sandinistische houding kerk wereld Ruimte wapens toetssteen invloed Vredesbeweging lezers 7 Beurs van Amsterdam weer ACHTERGROND Ccidóc Somant MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 PAGt Drs. Kramer ridder Gregorius Drs. A.J. Kramer (58) uit 's-Hertogenbosch is benoemd tot rid der in de orde van Sint Gregorius de Grote. Hij kreeg de pau selijke onderscheiding wegens het feit dat hij 25 jaar werkzaam is geweest in het bestuur van de bisschoppelijke vastenaktie BVA. De BVA bestaat dit jaar ook 25 jaar, hetgeen 16 maart wordt herdacht. Dr. Kramer is secretaris van het bestuur van de BVA. Algemene staking in Vaticaan afgeblazen Na een gesprek van tweeëneenhalf uur tussen de voorzitter van de bijna 1.700 lekenmedewerkers van het Vaticaan en kar dinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli, is de voor morgen uit-, geroepen 24-uurs staking afgeblazen. Mgr. Casaroli heeft de voorzitter van de lekenbond zaterdag toegezegd zich er per soonlijk voor te zullen inzetten, dat aan de eisen op materieel gebied van de medewerkers in grote trekken tegemoet wordt gekomen. Een grote innerlijke rust bezit hij die zich over geen roem of kritiek bekommert. Thomas Kempis FNV besluit vandaag over ontmoeting met de paus De federatieraad van de FNV heeft zich vandaag gebogen over een ontmoeting met de paus bij diens bezoek aan ons land. Bij het sluiten van deze editie was het besluit nog niet bekend. Eerder heeft de FNV positief gereageerd op een ontmoeting met de Paus. Daar is men echter na de benoe ming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch op te ruggekomen. Gromvko Hoewel de paus tijdens deze week van inkeer geen enkele audiëntie verleent, is het niet uitgesloten dat hij een uitzon dering zal maken voor de mi nister van Buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Andrej Gromyko, aldus gisteren een woordvoerder van het Vati caan. Gromyko is vandaag in Rome aangekomen en blijft daar tot donderdag. Gromyko is reeds vijf maal officieel door een paus ontvangen. Vier maal sprak hij met paus Paulus VI en eenmaal met Jo hannes Paulus II. Naar Chili De woordvoerder van het Va ticaan heeft gisteren een be richt tegengesproken, dat paus Johannes Paulus II een uitnodiging van president Agusto Pinochet van Chili voor een bezoek aan dat land zou hebben afgeslagen, we gens de voortdurende inbreuk op de mensenrechten van het militaire regime daar. Dat be richt was zaterdag verspreid door de persdienst van de Wereldraad van Kerken te Genève. De woordvoerder van het Vaticaan wees erop, dat de paus op de terugreis van zijn jongste bezoek aan Latijns-Amerika de meevlie gende journalisten juist heeft verzekerd, dat Chili een land is waaraan hij nog graag een pastoraal bezoek zou willen brengen. De paus zal in augustus in elk geval een bezoek brengen aan Kameroen, zo deelde presi dent Paul Biya van de Afri kaanse staat zaterdag mee. Verwacht wordt dat de paus ook andere landen in Afrika zal bezoeken. SCHEIDENDE IKV-VOORZITTER: Het belangrijkste resultaat van de campagne van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) is dat de negen kerken die in het IKV samenwerken het Vredesberaad zijn blijven steunen. Ook zijn de Neder landers zich meer bewust ge worden van de gevaren van de wapenwedloop en heeft het IKV binnen politieke par tijen en in de vakbonden iets bereikt. Maar het grote pro bleem is dat de wezenlijke po litieke beslissingen steeds naar de verkeerde kant uit vallen, doordat het politieke midden het IKV-voorstel nog altijd afwijst. De toetssteen voor de invloed van de Vre desbeweging in de samenle ving zal het programma voor de ontwikkeling van ruimte- zaterdag in Utrecht in zijn af scheidsrede als voorzitter van het IKV. Ter Veer die begin 1977 voorzitter is geweest, was een der initiatiefnemers tot de campagne: help de kernwa pens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland, die het IKV in september 1977 begon. Hij is aftreden als voorzitter, omdat hij deze functie niet langer kon combineren met zijn werk als medewerker van het polemologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit te Groningen. Ter Veer, die wel lid blijft van het IKV na mens de rooms-katholieke kerk. is als voorzitter opge volgd door dr. J. van Putten, hoogleraar politicologie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Ter Veer wees er tijdens de vergadering van de campag- neraad van het IKV op, dat het strategisch defensie-initia tief van president Reagan, het programma voor onderzoek naar ruimtewapens, lijnrecht ingaat tegen de diepste bedoe lingen van mensen in de Vre desbeweging. De Vredesbewe ging kiest principieel voor sa menwerking en onderlinge afhankelijkheid van Oost en West, maar Reagan wil juist de volstrekte onafhankelijk heid van de Verenigde Staten en „zich uitwringen onder de historische dwang tot samen leven die van de kernwapens uitgaat", aldus Ter Veer. De scheidende voorzitter van het IKV noemde een „zeer be langrijke reden" voor het ge brek aan succes van de Vre desbeweging bij het „politieke midden van de samenleving", dat het IKV noch voor 1977 noch daarna een visie op het communisme heeft uitge werkt. Wat vooral ontbrak was een analyse van de moge lijkheden tot veranderingen in het Oostblok, de wegen waarop die veranderingen zich kunnen voltrekken en welke handelwijze vanuit de Westerse samenleving daar aan positieve en negatieve bij dragen kunnen leveren, aldus Ter Veer. Verder bleef het IKV volgens Ter Veer in gebreke door de Nederlandse regering geen ei sen voor te leggen, gericht op de versterking van de politie ke, economische, wetenschap pelijke en culturele contacten met de Oosteuropese maat schappij. Hij erkende dat het gebrek aan kennis van de Oosteuropese samenlevingen ervoor heeft gezorgd dat het Oost-Europa-beleid van het IKV „niet altijd even trefze ker" is geweest. Ter Veer pleitte er tenslotte voor dat de Nederlandse Vre desbeweging een plaats krijgt in de adviesorganen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie. Hij maak te daarbij een vergelijking met de wijze waarop de vak bonden een rol spelen in het sociaal-economisch beleid. De betekenis en continuïteit van de Vredesbeweging is nu te zeer afhankelijk van wisse lende en toevallige factoren, zo zei Ter Veer in zijn af scheidsrede als voorzitter van het IKV. Militaristisch Zijn opvolger, dr. J. van Put ten, zei. dat de huidige rege ring slaafs achter het machts streven van president Reagan en zijn regering aanloopt. „Het kan gerust worden ge zegd dat het kabinet-Lubbers het meest militaristische kabi net is dat Nederland ooit heeft gekend", aldus Van Put ten. Hij meende dat het IKV zich wel moet bezinnen op vormen van burgerlijke onge hoorzaamheid als de regering de vredesbeweging blijft kwetsen. Van Putten ver klaarde zich tegen onderge schiktheid „van ons volk aan een buitenlandse mogend heid" en pleitte voor de ver sterking van de wederzijdse afhankelijkheid van West- en Oost-Europa. Tijdens de vergadering van de campagneraad werd mee gedeeld, dat de financiële ac tie die het IKV eind decem ber vorig jaar begon, 180.000 gulden heeft opgebracht. Dat betekent dat het tekort over 1984, dat in december op 140.000 gulden werd geraamd, verdwenen is. Er zal nu ge poogd worden de reserves van het IKV, die vrijwel zijn uitgeput, weer te doen toene- Aartsbisschop belijdt schuld Mgr. John Roach, aartsbis schop in de Amerikaanse staat Minnesota, heeft zater dag schuld beleden, nadat hij eerder deze week door de po litie in zijn woonplaats Land strom nabij Minneapolis werd aangehouden, toen hij dronken een auto bestuurde. Roach, voormalig voorzitter van de vergadering van r.-k, bisschoppen in de VS, moest de nacht in een politiecel doorbrengen en hem wacht een celstraf alsmede een geldboete. De aartsbisschop beleed zaterdag zijn schuld tijdens een bijeenkomst met tweehonderdvijftig geloofsge noten, die hij vroeg voor hem te bidden. Zuidafrikaanse ds. Allan Boesak geschorst De Nederduitse Gereformeerde Sendingskerk heeft haar predikant ds. Allan Boesak geschorst, in afwachting van de uitkomst van een onderzoek naar de buitenechtelijke betrekkingen, die de predikant van deze kleurlingenkerk heeft onderhouden met de blanke mede werkster van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC, mevrouw Melanie Scott. In verband met deze affaire, naar buiten gebracht door de Zuidafrikaanse geheime dienst die bewijsmateriaal heeft toege speeld aan de media, heeft mevrouw Scott in december haar baan bij de SACC opgezegd. Ds. Boesak, die voorzitter is van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken WARC en leider van het tegen het racisme gekeerde Verenigd Democratisch Front, een bundeling van ongeveer 700 buitenparlementaire organisaties tegen apartheid, kan nu niet meer voorgaan in een kerkdienst of de sacramenten bedienen. Op 11 maart zal de NGS zich opnieuw met deze schorsing bezighouden. Op een 9 februari gehouden openbare bijeenkomst gaf ds. Boesak, die gehuwd is en vier kinderen heeft, openlijk toe dat de tegen hem inge brachte beschuldiging juist was en veroordeelde hij het Zuidafrikaan se regime, dat „deze vuile methoden nodig heeft om de onderdruk king te handhaven". Tijdens zijn bezoek gister morgen aan de parochie kerk van de Heilige Lau- rentius in Rome-Zuid werd hij be groet door o.a. een jongetje in het uniform van de Zwit serse Garde. INN red |(foe Tweeslachtige houding oensi De VVD begint duidelijk spijt te krijgen van haar bean de mend optreden ten behoeve van minister Van Aardenn,or .te Economische Zaken. Behalve de VVD-fractievoorzitter ^tuin Eerste Kamer, dr. G. Zoutendijk, die in een interview ng hie: onze krant verklaarde dat de minister beter zou kunntfróeg ze stappen, heeft de voormalige VVD-fractieleider Geerier der dat standpunt al eerder te kennen gegeven, terwijl de tgebrac zitter van de liberale jongerenorganisatie JOVD dit wee de een soortgelijk geluid liet horen. vee vre e gem< >r on< VOORAL de mening van dr. Zoutendijk moet van grol001 tekenis worden geacht. Samen met Nijpels behoort hi mers tot de invloedrijkste politici binnen de VVD. Ni Zoutendijk in ons interview openlijk heeft verklaard, dj aanblijven van Van Aardenne eigenlijk niet in het b van de VVD is, kunnen we er zeker van zijn, dat acht gesloten deuren van de VVD-top inmiddels al stevige op de minister is uitgeoefend om voor de komende vt zingscampagne te verdwijnen. UlT de woorden van Zoutendijk klonk door, dat de Van Aardenne niet tot aftreden zal dwingen, maar d minister eigenlijk zelf die keus zou moeten maken. Daa wordt wel louter en alleen Van Aardenne door de VVI met het probleem opgezadeld. Het is opmerkelijk dat, VVD-leiding opeens wél problemen voorziet, zij nii moed opbrengt zelf mee te beslissen bij de moeilijke waar Van Aardenne inmiddels voor staat. JJ cru** JlIET hele optreden van de VVD in de affaire-Van Aai«,_ ne wordt overigens noch door politieke wijsheid, noch LU/ dapperheid gekenmerkt. Kennelijk zonder al te ver do denken lieten de liberalen onder leiding van Nijpels aa^taa kelijk overduidelijk weten, krachtig achter Van Aardeni staan. Nijpels deed dat zelfs al toen het RSV-rapport nofl\|U eens gepubliceerd was. Gezien de feiten, die in het raj van de RSV-commissie boven water zijn gekomen, waglLVE politiek wellicht niet erg handig, maar de liberalen stófcerings in elk geval pal voor hun zaak. Nu echter heeft die kracgaan el standpuntbepaling plaats gemaakt voor een even aarzelff als tweeslachtige houding. 1 p huisve De VVD zou zichzelf ongetwijfeld beter presenteren irf?1^ zij nu ook de consequenties zou willen dragen van haart,eten volgehouden standpunt over Van Aardenne, een stamtreecj dat overigens niet geheel onredelijk is: niet alleen de r%en zii ter van economische zaken heeft gefaald in de RSV-afhoging de Kamer evenzeer. Als de liberalen dan vinden datdrie p Aardenne en meer in het bijzonder zijn huidige beléE*33.11^ de toets der kritiek kan doorstaan, dan zouden zij ótgZev moed moeten opbrengen met Van Aardenne, en het bgerecp dat hij gevoerd heeft, de komende verkiezingscampagnepok 1 gaan. Het ziet er nu naar uit dat de VVD morgen irtoogd RS V-kamerdebat een meerderheid voor Van Aardenne.f»iet F forceren om hem vervolgens dan toch nog te laten v«'jeirg'e Dat zou erop neerkomen dat de VVD geen schuld du^g^ bekennen, maar vervolgens wel de verantwoordelijkhe huisvt één persoon afschuift. Voor zo'n houding kan de VVD zet te waardering verwachten. ter R '86 te Zuurkoolschotel choco-flip Als u met zijn beiden bent, dan heeft u nodig: 1 ui, 10 g margarine, 1 plak schouderham van 50 g, 500 g zuurkool, 1 lepel ro zijnen, 0,5 tot 1 kg aardap pelen, zout, peper, noot muskaat, melk, paneer meel, stukje gekookte worst van 150 g, 25 g mar garine; 0,5 ltr. chocoladevla (0,5 li ter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena), 4 lange vingers, 2 lepels ma rasquin (of met water ver dunde essence), 2 lepels li monadesiroop, 2 schuimp jes. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in de eerste portie margarine, voeg de in blokjes gesneden ham, zuurkool, ge wassen rozijnen en een deci liter water toe en kook de groente gaar in vijftien a twintig minuten. Kook de wat kleiner gesneden aard appelen gaar in weinig water met zout in twintig minuten, giet ze af. stamp ze fijn en roer er zo veel melk door dat het een smeuïge puree wordt. Breng de puree op smaak met zout, peper en nootmuskaat. Vet de rand van een oven schaal in, leg er het zuur koolmengsel in met het over gebleven kooknat en bedek dat met de aardappelpuree. Strijk de puree glad en strooi er een waasje paneermeel over. Snijd de worst in stevi ge plakken en steek die half in de puree. Verdeel de tweede portie margarine over de hele schotel en zet die ongeveer twintig minu ten in een oven, die op 5 of 225 staat, voor een korstje. Zet de helft van de melk op. Meng cacao, suiker, maizena en iets koude melk, schenk bij dit papje wat hete melk en doe het in de pan. Laat de vla al roerende koken, doe er van het vuur de rest van de koude melk bij en laat haar koud worden. Verdeel de helft van de vla over hoge glazen, leg er de in stukjes gebroken biscuits op, be sprenkel ze met een mengsel van marasquin en limonade siroop en leg er de rest van de vla op. Garneer met een schuimpje. i JEAN. E (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De poli tieke strijd binnen de VS over de „duldbaarheid" van het Sandinistische bewind in Nicaragua, gaat snel naar een klimax. De felle uitvallen, die president Reagan afgelo pen week deed naar de in zijn ogen „communistische diktatuur" in het Midden- amerikaanse land, hebben vooralsnog het Congres (par lement) in Washington geenszins overtuigd van de noodzaak dat Amerikaanse hulp aan de rechtse rebellen in Nicaragua zou moeten worden hervat. Die hulp werd vorig najaar door het Congres stopgezet, nadat binnen en buiten de VS verontwaardiging was ontstaan over terroristisch gedrag van de CIA en de an ti-Sandinistische rebellen („contra's") in Nicaragua. Af gelopen week vroeg Reagan tijdens een persconferentie opnieuw om de destijds opge schorte 15 miljoen dollar voor steun aan de contra's. De Amerikaanse president maakte ook duidelijker dan ooit dat die CIA-hulp tot de omverwerping van het San- dinistisch bewind mag leiden, tenzij de Sandinisten de con tra's in hun regering toela ten. Het officiële oogmerk van de Amerikaanse Nieara- gua-politiek is steeds alleen maar geweest dat de Sandi nisten hun revolutie (lees: wapens) niet exporteren naar linkse rebellen in naburig El Salvador. Tijdens genoemde personfe- rentie en enkele dagen eer der in een radio-speech, heeft Reagan onder meer met de volgende typeringen naar de Sandinisten (die oonder meer door Cuba en de Sovjet-Unie van wapens worden voor zien) uitgehaald: communis tisch, totalitair, grof, wreed, een marxistisch-leninistische kliek, een satelliet van Mos kou, verraders van hun be lofte om vrije verkiezingen te houden, onderdrukkers van godsdienst- en persvrijheid, drugexporteurs om de jeugd in de VS te vergiftigen, en vrienden van de terroristen van Iran, Lybië, de Rode Bri gades en de PLO. Aanhangers van Somoza De rechtse rebellen, door Reagan steevast „vrijheids strijders" genoemd, zijn de afgelopen week door de Amerikaanse president om- President Reagan wil campagne tegen regering van Nicaragua nog verder opvoeren. schreven als „onze broeders, die wij de rug niet toe kun nen keren" en als „dappere mannen en vrouwen, die voor vrijheid en democratie en tegen de communistische tyrannie" vechten. Bekend is dat zich onder de contra's veel aanhangers en vroegere medewerkers van Nicaragu a's rechtse diktator Somoza bevinden. Al Reagan's taalkundig ge weld lijkt het Congres in Washington nog geenzins in de stemming te hebben ge bracht om weer geld te gaan uittrekken voor de rechtse rebellen en zeker niet om de CIA weer een rol in Nicara gua te geven. De Democrati sche Partij is vrijwel una niem tegen en ook vooraan staande Republikeinen voe len niet voor hervatting van geheime CIA-activiteiten, die nu in de eigen woorden van Reagan moeten leiden tot „verwijdering van het Sandi- nistisch regime in zijn huidi ge structuur." Senator David Durenberger, republikein en voorzitter van de vaste commissie voor ge heime diensten, zegt: „Ook ik wil verandering in de rege ring van Nicaragua. Maar dat betekent niet dat wij de om verwerping van die regering mogen steunen. Dat is ver keerd. Dat kan niet. Dat is tegen onze wet. Ik zou willen dat de president een demo cratische revolutie in Nicara gua zou steunen en niet het verdrijven van de regering. Ik zie geen legaal verdedig bare manier om de contra's te helpen. De regering-Rea- gan is alsmaar aan het be denken hoe ze de wet kan ontduiken." Partij Een ander Republikeins par tijgenoot van Reagan en eveneens lid van de vaste commissie-Durenberger, is senator William Cohen. Hij zegt: „Wat Reagan ook voor sterke woorden gebruikt, er is gewoon geen steun in het Congres voor hernieuwde CIA-hulp aan de 'contra's'." Op de vraag of er dan wel steun is voor meer openlijke militaire hulp aan de rechtse rebellen in Nicaragua, zegt een derde Republikeins lid van de vaste commissie, Ar- len Spector: „Geheim of openlijk, ik verwerp elke po ging orn de Sandinistische re gering omver te werpen". Zijn collega van de Democra tische Partij, senator Claibor ne Pell, verwoordt een alge meen gevoel bij de oppositie: „De contra's zijn terroristen, want zij gebruiken geweld, moord en terreur om politie ke veranderingen af te dwin gen". Een rechtstreekse Ameri kaanse invasie in Nicaragua blijft Reagan naar eigen zeg gen afwijzen. In een gesprek met Amerikaanse hoofdre dacteuren zei de president af gelopen vrijdag dat hij „een invasie niet overweegt omdat alle met de VS bevriende landen in Latijns Amerika daar tegen zijn". Maar president Reagan heeft volgens waarnemers einige tijd geleden bésloten „zijn zaak rechtstreeks aan het Amerikaanse volk voor te leggen" en zodoende het Congres onder druk te zetten mee te werken aan de beëin diging van de linkse alleen heerschappij in Nicaragua. „De president is gewoonlijk een optimistisch man. Maar hij is ten aanzien van Nicara gua werkelijk diep bezorgd dat dat land een communisti sche vesting in Midden Ame rika wordt en dat de VS in de toekomst een veel zwaar der prijs zal moeten betalen om die dreiging ongedaan te maken", aldus een Witte Huis-staflid. „Of het nu via de CIA of meer openlijk moet, kan de president niet veel schelen. Maar hij wil dat het Congres hem volgt in zijn doelstelling". Volgens zijn staf wil Reagan, gebruik makend van zijn po pulariteit, de campagne tegen de Sandinisten nog enkele weken intensief op gang hou den en het vervolgens in het Congres op een hoofdelijke stemming over een of andere hulp aan de contra's laten aankomen, zodat elk congres lid tegenover het volk kleur moet bekennen. „Als er twee politieke zaken zijn waarbij Reagan zich echt persoonlijk diep betrokken voelt, en die hij tot hoogtepunten van zijn presidentschap wil maken, dan zijn dat zijn ruimtewa pens-initiatief en het weg houden van het communisme uit Middenamerika", aldus een van Reagan's medewer kers in het Witte Huis. CIA wilde Nicaraguaanse regering omverwerpen' 11 WASHINGTON De Ame rikaanse inlichtingendienst CIA heeft drie jaar geleden een plan opgesteld voor de omverwerping van het San dinistische bewind in Nicara gua. Dat heeft een hoge Amerikaanse functionaris die anoniem wil blijven ver klaard. De functionaris zei dat begin 1982 een tijdschema was op gesteld, kort nadat president Reagan zijn goedkeuring had gegeven aan de clandestiene operaties tegen Nicaragua. Een andere hoge functionaris heeft desgevraagd het be staan van het plan toegege ven. „Het was zo absurd dat iedereen erom lachte en dat het werd opgegeven", zo pre ciseerde hij. Volgens hem was het plan slechts een po ging te laten zien „wat we in theorie konden doen". De zelfde functionaris onder streepte dat het plan nooit als beleid was goedgekeurd. „Het was eigenlijk een onzin nig plan en de ontwerpers zijn teruggestuurd naar hun ontwerptafels". Volgens de functionaris, die het bestaan van het plan ont hulde, was het opgesteld door hoge functionarissen van de CIA. Het bestond voorname lijk uit het verlenen van steun op grote schaal aan de rechtse rebellen, totdat deze in staat zouden zijn de Sandi nisten te verjagen. Het plan had eind 1983 moeten wor- den uitgevoerd, maar werd vorig voorjaar opgegeven, toen de CIA besefte dat de rebellen nog geen serieuze bedreiging vormden voor de Nicaraguaanse regering. Brieven graag kort en •duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Vaderschap De katholieke zenuwarts dr. A.E.M. van der Does de Wille- bois vindt dat herstel van het traditionele vaderschap zal bij dragen aan een betere wereld, zo concludeer ik uit een recent interview met hem in deze krant. Inderdaad is de wereld duizenden jaren lang door „vaders" geregeerd. Maar als ik het resultaat in ogenschouw neem, kan ik niet geloven dat het traditionele vaderlijk ge zag zoveel zegen heeft ge bracht. Als ik bijvoorbeeld kijk naar het economisch on recht in de wereld, denk ik dat ook de vaderlijk zorg van de pausen niet veel heeft uit gehaald. Paus Leo XIII hekel de dit onrecht in zijn encycliek over de toestand der arbeiders „Rerum Novarum" uit 1891. Paus Pius XI deed het in 1931 met zijn encycliek over het herstel dér maatschappelijke orde „Quadragesimo Anno", waarin staat dat de economi sche macht het leven zozeer beheerst dat tegen haar wil niemand zelf kan ademhalen. Maar juist in katholieke lan den als Spanje, Portugal, Italië ,en de Zuidamerikaanse staten is deze laatste stelling vandaag de dag nog uiterst actueel. Of de toespraken van paus Jo hannes Paulus II meer invloed hebben dan deze encyclieken, is de vraag. Goedwillende staatslieden en ondernemers worden door hun „collega's" nog steeds cynisch ten val ge bracht. Verder moeten we, wat de gewone huisvaders be treft, niet al te pessimistisch zijn. Er zijn ook heden ten dage nog zeer vele goede va ders. Alleen zijn ze meestal ge noodzaakt tot een meer be scheiden levensstandaard en vallen ze niet op tussen de ogenschijnlijke meerderheid van vaders die beneveld zijn door hun auto, computer en visgerei. Tenslotte gaat dr. Van der Does er van uit dat vrouwen geen leiding kunnen geven. Maar de overgrote meerder heid der vrouwen heeft nog nooit de gelegenheid gehad te tonen of ze al dan niet over leidinggevende capaciteiten beschikken! Een vrouw als ko ningin Wilhelmina had die ge legenheid wel. Als dr. Van der Does zegt dat de man is ge schapen om leiding te geven en de vrouw om te koesteren, hoe kijkt hij dan aan tegen het optreden van de koningin tij dens de oorlogsjaren? P.C.A. Schouten, DEN HAAG. Beuker Aartsbisschop- Simonis heeft voor de tv verklaard, dat hij aan de activiteiten van de he ren Beuker en Leechburch Auwers bij het Vaticaan een einde zou maken en hoopte, dat kerkleiders in Rome niet alles zouden geloven wat de beide heren over de toestand van de katholieke kerk in Ne derland hadden verteld. Voor dit laatste hoeft aartsbisschop Simonis evenwel niet zo bang te zijn, dunkt me. Het zou mij niet verbazen indien Paus en Curie in Rome maar weinig achting zouden koesteren voor beide heren, wanneer die bui ten de bisschoppen om, allerlei „berichten" over de Neder landse katholieken naar Rome overbrachten. Ik denk dat ze de inhoud van de grote gele enveloppen en het nieuws over de Nederlandse kerk wel met een korreltje zout hebben genomen. VOORBEURS HOOFDFONDSEN 10.30 UUR DordtschePr Elsevier-NDU Eisev.div 85 171.50 171.80 219,80 219.80 109,50 110.00 395,00 395,00 v63 72.00 177.50 17*8,30 175,50 176,00 114.00 112.80 111.80 55,60 55.50 189,00 189,00 157,50 157,50 137.50 137,50 124,50 -,» 62.10 62,10 Kon. Olie Nat. Neder). NedlloydGr. Oce-v.d.Gr Ommeren Van Pakhoed HoW. Philips Phiiipsdtv.85 277.80 191,80 172.60 305.50 29.00 69.00 60.60e 58.60 76,30 138.50 57,10 204,00 277.00 191,00 172.80 305.50 28,90 70.00 60.50 58.30 76.50 340,50 206.00 31.20 102.90 Perioden JBei ■om rijd aar met zon (Van DE BILT Ook mi wordt het weer tamelijk-DEN nig en het blijft droog. E een len wel wolkensluiers kort maar die zijn dan naar omht wachting zo dun dat de z van makkelijk door komt D subsi mende nacht wordt het omla minder koud dan de afgel ^et f nacht, toen het op de ra bevo plaatsen enkele graden v teger Nu zal de temperatuur ii Dit I algemeen iets boven het t (VR< punt blijven. Omdat wete Frankrijk wat drogere gran wordt aangevoerd neem w>' 1 kans op mist af. Morgen voor dag zal de temperatuur uii start lopen van 6 graden 0| m°b Waddeneilanden tot 11 gr ma^ plaatselijk in het zuiden b0"3 het land. De wind waai vorr het zuiden en zal meren ^aa: matig, kracht 3, zijn. Hei vrÜ( schreven weertype is he ^ata volg van de aanwezigheid ^uu een omvangrijk hogedni aPP' bied met centrum boveijj ^aati den-Europa. Dit hogedru' luc** bied neemt langzaam in ren. kenis af, maar zal het wet *eU ons nog enkele dagen inden stige zin beïnvloeden. De Weerrapporten v Eindhoven Den Helder Rotterdam Geneve onbew. Helsinki niet onh Innsbruck zw bew. Kiagentun onbew. Kopenhagen mist Locarno onbew Londen onbew. Luxemburg onbew. w< h ha! Case blanca Istanbul wordt nog dezelfde avond nabezorgd

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2