Zieke burgemeester van Den Haag treedt af Krimpen ontsnapt aan ramp BINNENHUIS'85 BON: Aan die poging bt moord bekende aar huis gestuurd ra ollar nóg hoger UIEN, PEEN EN RUNDERTARTAAR Twee doden op overweg Voorschoten Tip 'CeidócSowtont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpere, behorende tolSulholl Pers Apothekersdi|k34.23]2DDLeiden, Postbus 11.2300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen tel.071-313677 Giro 103003 Bank:Amro-bank N V. Leiden. Directeur-hcxDldredacleLin I J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen (mcl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68. jaar i 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1 00 Maandag 25 februari 1985, 76e jaargang no. 23127 Zuid-Afrika en kabelexploi tanten in Televizier op Ned. I om 19.10 uur. Om 23.00 uur praten met Karei v.d. Graaf. Op Ned. II om 19.27 uur Coro nation Street en om 21.40 uur de coma-patiënt. Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Theater der Liebe". Op Duitsland 2 om 23.05 uur film „lm Schlaraffenland". Droog en perioden met zon. Vannacht rond het vriespunt, morgen omstreeks 6 graden. Matige zuidelijke wind. Zon op: 07.32; onder 18.15. Schev. hoog water: 6.31 en 18.57; laag water 2.15 en 14.55 uur. H Dolse regering ziet mogelijk jr van stijging voedselprijzen iRSCHAU De Poolse regering is vandaag in een spe- vergadering bijeengekomen om zich te buigen over de >lgen van de voorgenomen verhoging van de voedsel- en. De verboden vakbond Solidariteit heeft voor don- ag aanstaande een algemene staking afgekondigd uit est tegen die prijsverhoging. de regering vasthoudt aan haar plannen, dan zullen de en van levensmiddelen met ruim 12 procent stijgen, r waarnemers in Warschau sluiten het geenszins uit, dat >oolse regering alsnog zal afzien van de prijsverhoging, alve Solidariteit heeft ook de officiële Poolse vakbond ■otesteerd tegen de voorgenomen stijging van de voed- r ijzen. ina 4: Poolse regering in ballingschap komt nog ds bij elkaar W ereldkampioen kick-boksen in vat gemetseld HERWIJNEN De Amsterdamse we reldkampioen kick-boksen André Bril- leman (25) is vermoord. Zijn stoffelijk overschot werd zaterdag gevonden in een met beton volgestort vat, dat in de Waal lag. Zijn lichaam was doorzeefd met kogels. Sectie wees later uit dat Brilleman meer dan een week geleden moet zijn omgebracht. Het vat werd bij toeval gevonden door opvarenden van de veerboot Herwijnen-Brakel. Toen zij het vat met de klep van hun boot pro beerden op te vissen, maakten ze er een gat in. Tussen het beton werden resten van kleding en huid zichtbaar. Wethouder geeft salaris krepeergevallen" aan MIDWOLDA De 54-jarige CDA-wethouder G.K. Adam uit de Groningse gemeente Midwolda (ruim 4100 inwoners) stelt al enige jaren, zonder dat dit pu bliekelijk bekend was, een deel van zijn wethouderssa laris beschikbaar voor een steunfonds voor mensen in Midwolda die het financieel moeilijk hebben. In het potje, waar ook de gemeente af en toe wat instort, zit nu ongeveer een bedrag van 25 mille. Adam besloot in 1982, nadat hij voor de derde maal als wethouder was gekozen, tot het afstaan van zijn salaris „om in bepaal de krepeergevallen waar je volgens de regels niets mee kunt, toch iets te kunnen doen". Hij koos daarbij voor een geleidelijke afbouw van zijn inkomen als wethou der (elk jaar 25 procent). In 1986 zal Adam, die onder meer sociale zaken in zijn portefeuille heeft, als wet houder aftreden. Adam, die er overigens helemaal niet blij mee is dat zijn privé-actie bekend is geworden, is uitvoerder bij een aannemingsbedrijf. Bloedtransfusie bij olifant HANNOVER In de dierentuin van het Westduitse Hannover is een wereldprimeur tot stand gebracht- een bloedtransfusie van 9 1/2 liter tussen twee olifanten. Jenny (24), een dikhuid van 2,5 ton, die in de dierentuin van Hannover verblijft, was ernstig ziek geworden nadat ze vorige week van een dood jong was bevallen. Volgens deskun digen kon alleen een bloedtransfu sie de olifant van de dood redden. Men besloot negeneneenhalve liter bloed af te tappen bij Lona (18), een olifant die ook twee jaar in de die rentuin van Hannover verbleef. De operatie, die uniek is in de dierge neeskunde, is volledig geslaagd. Burgemeester Schols: „Den Haag heeft fitte bestuurders nodig". DEN HAAG Burge- meester F.G.L.L. Schols van Den Haag treedt met ingang van 1 juni wegens ziekte af. De heer Schols lijdt aan de ziekte van Parkinson. Tijdens de bekendma- king vanmorgen op het Haagse stadhuis zei hij: „De stad vraagt honderd J procent fitte bestuur- ders. Af en toe mag je weieens ziek zijn, maar als het blijvend wordt is het een andere zaak. De druk van de burgemees- terstaak is zodanig dat ik niet meer adequaat kan functioneren". De vele kritiek die de heer Schols op zijn functioneren in zijn negen en een half jaar durendè ambtsperiode in Den Haag ten deel is ge vallen heeft volgens hem niet meegespeeld bij zijn be slissing. Zijn gezondheidstoe stand nam de laatste tijd zienderogen af. Door de ziekte van Parkinson leed hij steeds vaker pijn en had last van bevingen en ver krampingen. „Het was een heel moeilijke beslissing, want ik ben erg van mijn werk gaan houden. Maar in het belang van mijzelf, mijn gezin en van de stad leg ik mijn functie neer", aldus een ogenschijnlijk rustige burge meester Schols. Het gemeentebestuur is van morgen, voorafgaande aan de persconferentie, op de hoogte gesteld. Afgelopen vrijdag heeft hij het Kabinet van de Koningin schriftelijk verzocht zijn functie neer te mogen leggen in verband met zijn ziekte. De voorzitter van het CDA was al zo'n zes weken geleden van Schols voornemen op de hoogte ge bracht. Indien de opvolging op 1 juni nog niet is gere geld, zal wethouder Vink als loco-burgemeester de taak van de heer Schols overne men. De heer Schols, geboren en getogen Limburger, liet van morgen weten dat hij in Den Haag blijft wonen. „Het is een verdomd fijne stad". Over zijn plannen voor de toekomst: „Ik ben niet van plan aardappels te gaan jas sen. In plaats daarvan wil ik mijn bestuurlijke ervaringen ten dienste stellen van Den Haag". De heer Schols zou medio augustus het feit heb ben gevierd, dat hij dan 25 jaar het ambt van burge meester had bekleed: achter eenvolgens in Maasbree, Venray én Den Haag. Winst van ton bij WK sprint HEERENVEEN Het toernooi om de wereldtitels sprint boekte in Heeren veen een bezoekersrecord. In totaal kwamen 23.000 schaatsliefhebbers naar het Thialf-stadion. De zonnige tweede dag trok liefst 13.500 toeschouwers, vijfhonderd boven de grens van „uitver kocht". Het vorige bezoekersrecord werd drie jaar geleden ge boekt in Alkmaar (10.200). Het toernooi leverde daar door een winst op van ruim 100.000 gulden. Daarvan in casseren de KNSB en de organisatie 10 procent. Eer der dit seizoen waren ook de EK voor dames in Gro ningen en de NK in Alk maar goed voor ruime winst. Igor Zjeletsjovski op weg naar de wereldtitel. Verder onder meer in Sporttribune: Paniek rond bemiddelaar Van Benthem Quick Boys dicht bij stunt Marathon-finale eindigt in chaos Leiden ook in Weert onderuit Fides Pacta terug in hoofdklasse lïSTERDAM De van jing tot moord ver- :hte Mike B. die zater- té gast was in het tv- igramma Bij Koos, is ter niet de enige zware mineel die wegens een lentekort vrijgelaten >est worden, et wegsturen van „zware" dachten komt de laatste tijd vaker voor. Als er geen its is kunnen wij niets an- s doen", zo stelde de Am- damse officier van justitie Asser zaterdag in een ctie. Amsterdamse justitie heeft te B. vrijdag wegens gebrek celruimte vrijgelaten on- iks dat deze bekend heeft ;in februari iemand door hoofd te hebben geschoten, te B. vertelde Koos Poste- dat hij op 9 februari in een b in Amsterdam een man or het hoofd heeft gescho- Het slachtoffer ligt nog eds, met ernstig hërsenlet- in het ziekenhuis, vind het belachelijk dat ik ben vrijgelaten, vooral omdat iemand die twee autoradio's had gestolen en iemand die een stopteken van een agent had genegeerd, wel vastgehou den werden", aldus Mike. Hij is in april door de recht bank in Amsterdam veroor deeld tot twee jaar wegens af persing onder bedreiging mët geweld. Tegen dat vonnis is hij in hoger beroep gegaan en in afwachting daarvan ook naar huis gestuurd. Juist om vast te kunnen stel len wie er in de gevangenis voorrang moeten krijgen is er een verdeling van verdachten in A-, B- en C-groepen ge maakt. Verdachten in de A-groep, waartoe Mike be hoort, worden in principe niet weggestuurd. De voorzitter van de vaste Ka mercommissie van justitie, Kosto (PvdA) zei voor de VA- RA-televisie dit „aan alle kan ten een afschuwelijke zaak en een schok voor de rechtsorde" te vinden. Hij zal hierover morgen in de Kamer vragen stellen aan minister Korthals Altes van justitie. 1STERDAM Op de internationale wisselmarkten is de lar vandaag verder omhooggestoven, waarbij weer nieu- records zijn gevestigd. In Amsterdam begon de handel op ,8450, maar in snel tempo bereikte de koers een stand van ,8675, 2'/2 cent meer dan vrijdag. (ADVERTENTIE) Ike dinsdag en woensdag ebben we groente en vlees de aanbieding (ilo uien kilo gewassen winterpeen, 1 erv amen i.JU lundertartaar, 6.98 >00 g 7SS ■ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN 8% LENIIMG 1985 PER 1881/1995 inschrijving op 26 februari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Geen krant ontv en 15.00 uu nabezorgd. ri 7 Bel tussen 18 00 en 19.00 u VANDAAG FSOOO.-.EN MORGEN WÉÉR Ontdek 't totale wonen. En maak kans op 1 van de 2 wooncheques van f 2500,-. Vandaag aangeboden door: Buningh Woninginrichting INOG 7 DAGEN LANG WONEN WINNEN I T/M 3 MRT. IN AHOY' ROTTERDAM] Open<npn|d<n ,1 00-17 00 19 00-23 ,0 1, OO '7.00 1 De 77-jarige M. J. van der Kwartel en zijn 72-jarige echtgenote Ie honderden meters meegesleept. Door het ongeluk werd de M. van der Kwartel uit Leiden zijn gistermorgen op een overweg baan beschadigd en raakten beide sporen versperd. De spoor- in de Papelaan in Voorschoten om het leven gekomen. Zij bot- wegen lieten de internationale treinen en de intercity's van Vlis- sten met hun auto rond tien uur op een met halve bomen bevei- singen naar Amsterdam en terug omrijden via Gouda. Tussen ligde overweg tegen de sneltrein Den Haag - Leiden. De bestuur- Den Haag en Leiden werden bussen ingezet. Even na twaalf uur der van de auto werd volgens de politie vermoedelijk verblind werden de sporen weer vrijgegeven, door de zon. De auto kwam onder de trein terecht en werd enke- Politie en brandweerna aanvaring tanker met veerboot: KRIMPEN AAN DE LEK Volgens politie en brandweer is Krimpen aan de Lek zaterdag aan een ramp ontsnapt, toen een tanker met 200 ton aardgascondensaat de veerboot naar Kinderdijk ramde. Door die aanva ring raakten drie mensen gewond en liepen enkele auto's blikschade op, maar werd voorkomen dat de tanker op een krib liep. Als dat was gebeurd, zou volgens de autoriteiten de schade niet te overzien zijn geweest. De lading van de tanker vliegt na melijk al bij 21 graden in brand en bevat kanker verwekkende stoffen als tolueen en benzeen. Volgens de rijskpolitie is de aanvaring te wijten geweest aan een defect aan de stuur boordmotor van de tanker. Na de botsing hebben politie en brandeweer lange tijd nodig gehad om te ontdekken waar uit de lading van de tanker precies bestond. Zelfs bij Shell- Botlek kon men aanvankelijk niet vertellen hoe met de stof moest worden omgesprongen. Het aardgascondensaat werd in de loop van de dag door twee andere tankers overge- pomt en tot de avond werden uit voorzorg dertig omliggende woningen ontruimd. Mensen die in de buurt van het onge luk waren, kregen allemaal last van hoofdpijn en duizelig heid. Men is nog steeds niet begonnen met het opruimen van de hoeveelheid conden saat die uit de tanker is gelekt en de noordoever van de Lek over ongeveer een kilometer l^eft vervuild. De lente zit duidelijk in de lucht. Dat merken we de laatste dagen met alleen aan het fraaie weer, maar ook aan de winkel van de groenteman, waar we inmiddels alweer bloemkool en andi)ne aantreffen. Om het even of die nu uit het buitenland of uit de Hollandse kas komen Lezen van de Leidse Courant weten dat al voordat ze naar de groenteboer gaan, want ze worden in de „Groentehp voor de consument" wekelijks op de hoogte gehouden over de vraag en aanbod op de groentemarkt En daarmee bewijst de Leidse Courant nóg duidelijker dan in andere rubrieken, dat wie die bant leest weet wal er in de wereld te koop is. Door de aanvaring met de tanker werd de veerboot r er, al op de kant geschoven. De Letdse Cour in I wd ik beW 14 dagen proberen Gr «bi en geheel vn|bbjveod iu«nt. Antwoordnummer 998,2500 YD Dae Heeg. i> l

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1