Marathon-finale eindigt in chaos Arnouts is biljartmoe wint in Cannes Adri Van der Poel Mögenburg kondigt wereldrecord aan PORTTRIBUNE Seizoen voor Ria Visser al ten einde CetdaeSotwa/ntmaandag 25 februari i9ss pagina 13 hael Spinks ioudt iitel 'LANTIC CITY Zwolle pe Amerikaan e chael Spinks eft zaterdag zijn •reldtitel boksen het halfzwaar- ivicht met sue- a a Eaglet verdedigd. Hij eg in Atlantic |y zijn landge- ot David Sears Bosch in de derde ron- knock out. inks bezit de freldtitel van zo- 1 de WBC als de Tweede titel worstelaars SCHAESBERG De worstelaars Frans Jans sen. Bert Kops en Terry Bakker hebben in Schaesberg bij de Nederlandse kampioen schappen Grieks-Romeins, waarvoor 56 deel nemers zich hadden aangemeld, hun tweede nationale titel behaald. Het drietal bleek eer der al het sterkste in het vrije stijl worstelen. De Nederlandse kampioenen Grieks-Romeins zijn: 57 kg: Piet Dicks (De Halter, Utrecht), 62 kg: Peter Snijders (Simson, Schaesberg), 68 kg: Frans Janssen (Olympia, Utrecht), 74 kg: Wal ter Liesker (De Halter, Utrecht), 82 kg: Bert Kops (Hercules, Amsterdam), 90 kg: Terry Bakker (Hercules, Amsterdam), 100 kg: Piet van Hulst (De Halter, Utrecht), boven 100 kg: Tom Roelofs (Hercules, Amsterdam). HEERENVEEN Voor Ria Visser is het seizoen ten einde. In overleg met trainer Tjaart Kloosterboer besloot de Nederlandse kampioene, die donderdag de Elfstedentocht uitreed, in verband met de voetblessure geen wedstrijden meer te rijden. De schaatsploegen voor de drielandenwedstrijd, tussen Neder land, Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie, op 9 en 10 maart in Karl-Marx-Stadt, bestaan uit vier allrounders en twee sprinters. Bij de heren bestaat de ploeg uit de vier allrounders, die ook de Europese en wereldtitelstrijd reden: Van der Duim, Vergeer, Hopman en Schalij. De sprinters zijn Ykema en Kuiper. Bij de dames zijn meer problemen. Van Gennip gaat alleen indien zij op tijd is hersteld. Limbach en Stam zijn de andere keuzes. De vierde allround-rijdster is nog een vraagteken. Alie Boorsma komt in elk geval uit op de sprint. De tweede specialste moet ook nog worden gekozen. ALKMAAR De vlak ke marathon-competitie van dit schaatsseizoen eindigde zaterdag in Alkmaar in een chaos, die eerder beschamend dan opwindend was. Toen de winnaar van de KNSB-beker Henri Ruiten berg, twee ronden voor het einde als achtste was afge- sprint, stroomde het driehon derd man tellende suppor terslegioen uit Oldebroek het ijs van De Meent op. Van de drie rijders, die toen nog in de strijd waren, botste de bes te schaatser van de avond, Frans Boon, in de laatste pas sage op een toegesnelde foto graaf. Niesten stak vervol gens bij de finish van zijn laatste A-wedstrijd als de ogenschijnlijke triomfater de armen omhoog. De in zijn kielzog volgende Van Wijhe werd algemeen als winnaar beschouwd. Hij immers was het, die met Boon de achter volgers zeker één keer ge dubbeld had. In de officiële uitslag stelde de jury tenslot te Jan Kooiman als winnaar vast. De nummer vier van de Elfstedentcoht was drie ron den voor het einde als ach terblijver aangemerkt en uit de koers gehaald. De negenduizend kijkers, een record voor het nu veertien jaar oude marathon-schaat sen, reageerde met boe-ge roep en gefluit op het gedrag van de brooddronken sup porters van Henri Ruiten berg, die bepaald tegen zijn zin op het ijs op de schouders werd genomen. Jos Niesten pakte de microfoon van spea ker Piet Boogerd en sprak op vermanende toon over de on regelmatigheden, waarvoor in 's lands voetbalstadions meters hoge hekken zijn op getrokken. Niesten kreeg de steun van zijn Noordholland se publiek. Ruitenberg had in alle consternatie nauwelijks in de gaten gehad dat na hem nog drie rijders moesten af- sprinten. De sterkste mara thon-schaatser van dit sei zoen had het er maar moei lijk mee. Gebrekkig Kritiek van het publiek, voor 97 procent zo gedisciplineerd als donderdag in de Elf Frie- sche Steden, en de rijders was er ook op de wedstrijd leiding. Achterblijvers wer den te lang in de koers ge- de kant en de jury in hun hoge positie verliep gebrek kig, waardoor in de slotfase niemand meer wist wat zijn exacte positie was. Boon en Van Wijhe, donder dag in de Elfstedentocht ge knakt over de streep geko men, waren de opvallendste mannen in de koers. Zij maakten deel uit van een kopgroep van veertien man, onder wie Elfstedenwinnaar Van Benthem, de Noor Tve- ter en het kernploeglid Emiel Hopman, die de eerste „lap" voor elkaar kreeg. Daarna ontglipten Van Wijhe, Boon en de twee grote rivalen van dit seizoen, Ruitenberg en Pronk, weer aan het snel dunnende peloton. Na die tweede ronde voor sprong bleef de sterke Boon de aanval kiezen. Van Wijhe was de enige, die kon aan klampen, terwijl Niesten en Kooiman ook van groepje naar groepje sprongen. Boon verspeelde naar het leek de winst toen hij in de slotronde bij de botsing zijn schaats brak, en daarbij voor 450 gul den schade opliep. Van Wijhe kon het geen zier meer sche len wie de winst toekwam. De zege had hem overigens alleen aan de kop van het marathon-klassement aller tijden gebracht. Boon was in tranen. Zeker toen de jury tot het opzienbarende besluit kwam hem als elfde te klas seren. Jan Klok. de voorzitter van de marathon-commissie, liet na afloop weten weinig ver trouwen te hebben in de uit slag. In de slolbespreking in Alkmaar werden voor de zo veelste keer in de nog korte historie van de marathon de mogelijkheden nagelopen om de uitslag van de jury einde lijk eens sluitend te krijgen. Bij de dames zegevierde In- grid Paul uit Den Haag voor Ineke Kooiman uit Ammer- stol en Joke van der Voort uit Poeldijk. Eindstand marathonklassemcnt: 1 Ruitenberg 312 6. 2. Pronk 298. 3. Cazcmier 2793, 4. Van Benthem 265.1, 5. Kooiman 261.2. 6 Dirk Maarssen (Rijsenhout) 221. 7 Nies ten 217, 8 Boon 208. 9 Henk Por tengen (Ncd.den Berg) 202 1. 10. Co Giling (Warmonhuizen) 191.1. Eindstand dames: 1. Joke van der Voort 127.2, 2. Lilian van Pol (Nes aan de Amstel) 118.1. 3. Ineke Kooiman 105 3. Uitslag veteranen: 1 Cees Molenaar (Huizen), 2. Jeen van den Berg (Heerenveen). 3. Jac de Vries (Hee- Eindstand: 1 Molenaar 268.1. 2. Jan Visser (Hoogkarspcl) 234.4, 3. Van den Berg 218.1 Pronk en Giling stoppen ook ALKMAAR Na Jos Nies ten (39) trekken ook Jos Pronk (36) en mogelijk Co Ciling zich terug uit de steeds populairder wordende marathonschaatssport Pronk, die meer tijd aan zijn gezin wil besteden, won in zijn loopbaan 24 KNSB-ma- rathons. goed voor de derde positie achter Giling en Van Wijhe in het klassement aller tijden. Niesten kwam door het gebrek aan een eind sprint op het kunstijs slechts tot vier overwinningen. Zijn kracht lag in de supermara thons op natuurijs. Tveter terug ALKMAAR Oyvind Tve ter verzorgde in Alkmaar de eerste serteuze buitenlandse inbreng in de schaatsmara- thon. De Noor, in januari nog actief tijdens de Europese ti telstrijd allround in Eskilstu- na, kon lange tijd de Neder landse toprijders volgen. In de slotfase braken de voort durende tempowisselingen hem echter op en stapte hij uit de koers. „Dit was hon derd ronden. In de training kom ik nooit verder dan 25 of dertig rondjes. Het was zwaar, maar dit is een gewel dige sport. Het deed me aan de wielercriteriums denken". EUROPESE TITEL VOOR LUXEMBURGER FONSY GRETHEN ERKELENZ Voor de ogen van een groep be kenden, familie, mede werkers aan het toernooi, een hoop kleine kinderen en zo waar ook nog wat biljartliefhebbers, is giste ren in Erkelenz de Lu xemburger Fonsy Gre- then Europees kampioen in het anker kader 71/2 geworden. De opvolger van Jan Arnouts versloeg in de eindstrijd van de kwalitatief niet hoog staande titelstrijd de Oos tenrijker Franz Stenzel. Derde werd de Westduit ser Zenkner en vierde de Oostenrijker Mastny. Voor de Nederlandse afvaardi ging, Jan Arnouts en nationaal kampioen Willy Steures, ver liep het evenement teleurstel lend. De eerste bereikte onge slagen de kwartfinale, maar verloor daarin beschamend van Mastny. In de strijd om de vijfde plaats versloeg de Ne derlander de Tjechoslovaak Kovac. Een serie van 236, de hoogste van het toernooi, liet de onttroonde kampioen vol gen door een groot aantal mis sers van eenvoudig lijkende stootbeeldcn Steures, sneuvel de in dezelfde fase van de strijd tegen de latere kampioen Grethen. Hem restte uiteinde lijk de zevende plaats door een zege op de Belg Deraes. De finale was typerend voor het toernooi. Te weinig kader- spel, te veel bandstoten. Dat werd gistermiddag andermaal duidelijk in de partij tussen de twee sterkste spelers in Erke lenz. Op het slechtste van de drie opgestelde tafels, niet he lemaal waterpas en met een te dik laken, won in de persoon van Grethen de beste bandsto ter. Voor de Nederlandse verte genwoordigers werd het een toernooi om snel te vergeten. Maar niet alleen de vroegtijdi ge uitschakeling lag zowel de Europese (Arnouts) als de na tionale titelhouder (Steures) zwaar op de maag. In het an kerkader loopt iedereen het ri sico tegen een nederlaag aan te lopen cn bij een Europese ti telstrijd zijn normaliter veel deelnemers in staat een partij in vier of vijf beurten uit te maken. De kater bij Jan Ar nouts kwam dan ook voort uit het feit dat hij Verloor van een recreërende caramboleur uit Oostenrijk, Kurt Mastny. En dat nota bene in een partij, die elf beurten in beslag nam Grove onderschatting van de Oostenrijkse taxi-chauffeur en arrogante opwaardering van de eigen mogelijkheden waren de basis voor de beschamende nederlaag. Arnouts wist en erkende dat na afloop maar al te goed. „Van Kurt win ik in 98 van de honderd partijen. Die nederla gen zijn dan in duels waar hij opeens in vijf beurten de 250 vereiste caramboles volmaakt. Maar een partij van elf beur ten mag ik nooit van hem ver liezen". Excuses voor zijn ne derlaag zocht Arnouts niet. Natuurlijk, het liep absoluut niet en Mastny speelde op zijn beperkte manier vrij verdedi gend. maar toch, gaf de Bra bander ruiterlijk toe, had hij niet mogen verliezen. „Ik ben zo langzamerhand biljartmoe. Dit is al mijn zevende titel- toernooi in dit seizoen. De laatste vier weken heb ik drie banden. bandstoten en nou weer dit kader gespeeld. Dan zit daar ook nog het carnaval tussen, waardoor ik slechts één keer heb kunnen trainen. En dat is voor deze spelsoort ge woon te weinig. Om het kader goed te spelen heb je gevoel nodig. Als het niet loopt kun jc niet forceren, want dan krijg je de ballen helemaal nic* meer bij elkaar". Aanwezigheid tv- ploeg zaait onrust ERKELENZ De aanwezig hcid van een televisieploe zaaide voor de nodige onrus' De organisatie was duidelir geïmponeerd door camarat Het personeel van de tv-ploe gen voelde dat ook aan e sleepte het materiaal bruta: van hot naar her. Zo werde ook nog eens de speelschema constant gewijzigd ten behoev van de tv-uitzcndingen. D spelers hadden dan ook de nc dige kritiek. De perschef va de Duitse biljartbond was h« daarmee niet eens. „Reahsere jullie je wel dat als de tv hie niet komt, jullie minder ir komsten hebben en dus ee groot verlies lijden?". H« „mooiste" of eigenlijk „diep reurigste voorbeeld' van d macht van de tv. maakte Wi ly Steures mee. Vlak voor zij partij tegen Zenkner. kwaï de arbiter naar hem toe. lege vertrouwelijk een arm om zij schouder en vroeg „wilt vandaag wel eerlijk en zuiv« spelen. Gisteren maakte twee caramboles die ik als ai biter niet geteld zou hebben Zo iets wil ik nu te televisie t tlij is absoluut niet hebben". HILVERSUM Ook de draver van het jaar 1984, Uno Hazelaar, heeft gisteren in de Grote Prijs der Sterrensprinters het onderspit moeten delven tegen de Sur of Goldstar. Over de mijl waren Leonard Hanover en Uno Hazelaar het beste weg. Zoals altijd begon Star of Goldstar rustig, maar ging hij voor de tribune met nog een volle ronde voor de boeg aan de leiding. Op dat moment bracht het paard al de handen van het talrijke publiek op elkaar. In een nieuwe recordtijd van 1.15.3 zege vierde Star of Goldstar in handen van Gerrit de Jong vóór Uno Hazelaar, die nog een foutje had gemaakt, en Leonard Hanover. Pikeur Gerrit de Jong won nog twee koersen op Hilversum. Eerst met Vailiant C en later me» Tantieme. Star of Goldstar sterker dan Uno Hazelaar 7 1 jvriesekoop A vijfde rd in J geplaatst silvoor WK voor! GOTHENBURG De presta ties van Bettine Vriesekoop 'enstfjebben indruk gemaakt. De Heni^jiaatsingscommissie voor het Pasrwereldkampioenschap ruimde e fitvoor de Top twaalf-winnares Etde vijfde plaats in. Door die Frklassering maakte ze op de verslv/ereldranglijst een reuzen- van de dertiende naar vijfde plaats, en i ^ndÜToch zal de Hazerswoudse niet naarttevreden ziJn met de lotin8- i Weliswaar voert ze de tweede groep in het spelersveld aan, in haar kwart komt ze zeer verdedigende speelsters tegen. Zo is de Chinese Ni Xialin, die Weil haar twee jaar geleden op het WK in Tokio in drie games *una binnen het kwartier de speel- al^ zaal uitjoeg, ook in de tweede groep ingedeeld. Voorts kan Ti Vriesekoop in haar jacht op de wereldtitel al vroegtijdig ge- "J stuit worden door "de Zuidko- reaanse Lee Soo Ja, de Russin spell Anita Zakharjan, de Joegslavi- mP1(! sche Branka Batinic, de Hon- 1 gaarse Edit Urban, de Noord- 'u koreaanse Han Hye Song en haar „papieren" tegenstander °"jVl in de kwartfinales, de Chinese Q' Baoxiang. Wereldkampioe- ne Cao Yan Hua voert de i plaatsingslijst aan, haar land- genote Dai Lili staat tweede. u Geng Lijuan derde. Bij de heren staat de Chinees Jiang Jialiang nummer een en Zijn landgenote Xie Saike twee. Andrzej Grubba is met -.zijn vierde plaats de eerste Eu ropeaan. CANNES Adri van der Poel heeft een uitstekende conditie overgehouden aan zijn winteractiviteiten. De vi- ce-wereldkampioen veldrijden zegevierde zaterdag in de 54e Grand Prix van Cannes over 145 kilometer. De Brabander versloeg elf medevluchters in de eindsprint. In de kopgroep reden nog drie Nederlanders. Teun van Vliet werd zevende, Joop Zoetemelk achtste en Hennie Kuiper tiende. De Spanjaard Jesus Blanco- -Villar is winnaar geworden van de vijfdaagse Ronde van Valencia. De leidende positie, die hij zaterdag met één secon de verschil op Frits Pirard uit Dorst heroverde, stond hij gis teren in het afsluitende criteri um in de straten van Valencia niet meer af. Voor Blanco-Vil- lar, een tweede-jaars professio nal was dit de vierde overwin ning in het nog jonge seizoen. Eerder zegevierde hij in de proloog van de Ruta del Sol, de proloog van de Ronde van Valencia en de vierde etappe van de Ronde van Valencia De slotetappe leverde een overwinning op voor Sean Kelly, de klassiekerkoning voor wie dit de eerste zege van het seizoen betekende. Kelly werd vorig jaar recordhouder met 33 overwinningen. Jac ques van Meer werd 37e in het eindklassement op 26.37 en Jean Habets 45e op 40.54. De eerste etappe van de Ronde van Sicilië heeft gisteren een verrassende overwinning op geleverd voor de Italiaanse ne- o-prof Stefano Allocehio. Hij verraste na 161 kilometer in Palermo gereputeerde sprin ters als de Zwitsers Urs Freu- ler en Gilbert Glaus en de Belg Frank Hoste. Johan van der Velde eindigde op de ne gende plaats. Tijdens de massasprint aan het einde van de eerste etappe van de Ronde van Sicilië deed zich een massale valpartij voor. Tour de France-winnaar Lau rent Fignon was het voor naamste slachtoffer. Volgens de organisatoren raakte hij niet ernstig gewond. Charly Mottet behaalde giste ren in de Grote Prijs Haut Var te Seillans zijn derde overwin ning van het seizoen. Mottet zegevierde eerder in twee wedstrijden van de wieler week van Bessèges. Dc Amsterdamse wielrenner Rick Moorman won gisteren in Lloret de Mar de proloog van de Ronde van de Costa Brava, een zesdaagse etappe- wedstrijd voor amateurs. Over 3,2 kilometer deed Moorman drie minuten en 54,56 secon den Achter de nummer twee, de Spanjaard Morales, eindig den John Bogers (Budel) en Envin Martens (Haarlem) als ddrde en vierde. HOOGSPRINGER CENTIMETER HOGER DAN SJOBERG VRIJDAG scoc KEULEN De Westduit- se hoogspringer Dietmar Mögenburg heeft gisteren in Keulen het indoor-we- reldrecord hoogspringen verbeterd en op 2.39 me ter gebracht. Het wereld record was slechts twee dagen oud. Vrijdagavond haalde de Zweed Patrick Sjöberg 2.38 meter. Mö genburg riep toen uit dat hij in Keulen Sjöberg zou onttronen. Hij maakte zijn voorspelling waar. Met 2.39 meter staat het in- door-wereldrecord weer op gelijke hoogte met het buitenrecord van de Chi nees Zhu, die vorige zo mer in eigen land 2.39 meter overbrugde. Dus slechts twee dagen is het indoor-wereldrecord hoog springen niet in Westduits be zit geweest. De Zweed Patrick Sjöberg had namelijk vrijdaga vond in Berlijn Carlo Trün- hardt met 2.38 meter de beste prestatie in de hal had afgeno men. Mögenburg haalde de 2.39 meter bij zijn derde po ging. Hij liet de lat niet nog hoger leggen. De 23-jarige Olympische kam pioen was in de hal nooit ho ger gekomen dan 2.35 meter. Buiten haalde hij 2.36 meter. In Keulen was hij goed op dreef. 2.20, 2.24 en 2.30 meter haalde hij bij de eerste poging. Tranhardt, die precies een jaar geleden in Berlijn het indoor- -wereldrecord op 2.37 meter zette, viel in Keulen tegen. Hij bleef met vier andere sprin gers op 2.24 meter hangen. Het hoogspringen bij de dames werd gisteren gewonnen door de Belgische Chris Soetewey met 1.88 meter. Elly van Hulst In Stuttgart heeft Elly van Hulst de 800 meter gewonnen in 2.04.26. Op de tweede plaats eindigde de Westduitse Karin Allmandinger in 2.05.04. Op de 60 meter werden Els Vader (7:28) en Nelly Cooman (even eens 7.28) tweede en derde achter de Poolse Elzbieta Tomczak, die 7.25 liet afdruk ken. De overwinning van de 25-jarige in Rotterdam wonen de atlete kwam in de slotfase tot stand. Van Hulst wilde een week voor de Europese in doorkampioenschappen haar eindschot nog eens testen. Daarover behoeft zij zich in Griekenland geen zorgen te maken. Ze ontdeed zich heel gemakkelijk van de Westduit se Allmandinger en de Zwit serse Gasser. In Stuttgart werden de beste prestaties gemeten op het ko gelstoten. Wereldrecordhoud ster Helena Fibingerova stoot te bij haar eerste poging de ko gel naar 21 meter en 23 centi meter en kon verder het trai ningspak aanhouden. Claudia Lösch, olympisch kampioene, werd tweede met 20 meter 46. Bij de heren ging de zege naar Fibingerova's landgenoot Ma- chura met 21 meter 28. Brisco Hooks Valerie Brisco-Hooks en Ho ward namen in New York op elegante wijze afscheid van het indoor-seizoen. Brisco- -Hooks vestigde een wereldtijd van 22.95 op de 220 yards en Howard evenaarde met 2,34 meter zijn eigen nationale re cord bij het hoogspringen. Daarnaast waren er nog we reldrecords van Dianne Dixon, lid van de gouden 4x400 meter estafetteploeg in Los Angeles, op de 440 yards (52.20) en Ja mes Heiring op de twee mijl snelwandelen. De Nederlandse damesploeg is gisteren in Yokohama op de derde marathonwedstrijd voor landenploegen als negende ge ëindigd. Het Nederlandse zes tal Beurskens, Van Gerven, Ophorst, Van Wissen, Van Stiphout en Wentzel noteerde de tijd van 2 uur 26 minuten en 18 seconden. Daarmee hadden ze bijna acht volle minuten achterstand op de Sovjet-Unie, dat de klassie ke afstand aflegde in 2.18.27. Canada werd tweede en Groot-Britannië derde. Sportwereld Bobsleeën De Zwitser Sil vio Giobellina stuurde zijn viermansbobslee gisteren op de natuürijsbaan van Sankt Moritz naar de zege, waarmee hij zijn Europese titel prolon geerde. Schermen De floretploeg van het Westduitse Tauberbi- schöfsheim heeft in Parijs voor de Europese beker voor landskampioenen gewonnen. Medefinalist Warschau werd met 8-5 verslagen. toernooi van Nijmegen is ge wonnen door de Joegoslaaf Medna. Hij scoorde 6,5 punt. Van Heste werd op een half Sunt tweede. udo Europa heeft de wed strijd in Parijs tegen Japan met 4-3 gewonnen. De vier Europese overwinningen wer den behaald door de Fransen Alexandre en No wak, de Ita liaan Gamba en de Oostenrij ker Seisenbacher. Tennis De Nederlandse tennisploeg tot 18 jaar heeft zich geplaatst voor de eindron den van het toernooi om de Europese winterbeker. Adri van der Poel heft de armen ten he mel ten teken van blijdschap over zijn triomf in Cannes.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13