finals Ir C0I1PUTER. programma voor huis- computer ZATERDAG 23 FEBRU4 BUSSEM Mevrouw dr. Ada Kerkstra heeft een recept. Niet voor lamsvlees a la Bour- guignonne of een andere ovenschotel, die voedsel geeft aan de rolbevestigende stel ling dat de liefde gaat door de maag. Nee, het recept voor een gave echtelijke ruzie. Enig serviesgoed aan diggelen? Be stek naar de wederzijdse hoof den? „Dat haalt misschien wat stoom van de ketel, maar zelfs wanneer er met deuren gesla gen wordt, is het, denk ik, al te ver gekomen". Hoe wel? Dr. Kerkstra somt punts gewijs op: Probeer bij het onderwerp te blijven en sleep er niet allerlei oude ruzies bij. Geen oude koeien uit de sloot. Behoed u voor afdwa len. Wees heel concreet. Kom niet met vage klachten als: ik vind dat ik te weinig aandacht krijg, maar formuleer positief en geef duidelijk aan waaruit de aandacht zou kun nen bestaan. Stap af van de gedachte dat een van de twee echt gelijk heeft. Houd uzelf voor dat het er niet om gaat aan wiens zijde het gelijk ligt. Probeer goed naar de ander te luisteren en schrijf hem of haar niet meteen negatieve bedoelingen toe. Laat elkaar uitpraten. In de rede vallen mag, mits de interruptie een aanvulling geeft op wat de ander zegt of betrokkenheid daarbij ver raadt en geen machtsstrijd is om wie het woord heeft. Probeer de woordenwisseling in een positieve sfeer te houden, ook op het niet-verbale vlak. Zoek oog contact en kijk niet van elkaar weg. Ook de toon waarop iets wordt gezegd, is belangrijk. Klinkt die negatief, dan bestaat de kans dat de ander meer daarop reageert dan op de inhoud van wat gezegd wordt. leiden, aldus dr. Kerkstra, kan zich een fikse echtelijke ruzie veroorlo ven zonder het gevaar dat de har monie in de relatie verstoord raakt. Tevredenheid met elkaar blijft zo'n huwelijk of ander samenle vingsverband overglanzen. Wat opvalt, is dat het bewaren van de zelfbeheersing in de receptuur ont breekt. „Ik denk", verklaart dr. Kerkstra deze omissie, „dat je, wanneer je je zelfbeheersing ver liest, al niet meer in staat bent een zaak goed uit te praten. Dan heb je te lang gewacht. Je hebt de ruzie te lang uitgesteld. Je moet in een rela tie van je hart geen moordkuil ma ken. Ik beweer niet dat ruzie ma ken goed of leuk is, hoor. Maar je kunt beter af en toe ruzie zoeken dan altijd maar ie irritaties voor je houden, want dan barst de bom vroeg of laat pas echt. Of je krijgt een maagzweer. Zout het dus niet op. Een flinke ruzie kan vaak heel verfrissend werken. De lucht is ge klaard en met goede moed ga je verder. Tenminste als je op de juis te manier ruzie hebt gemaakt". In de puree En dat lukt een heleboel mensen niet, moet Ada Kerkstra vaststel len. Ze heeft zojuist aan de Vrije Universiteit te Amsterdam haar doctorsgraad in de sociologie be haald en wordt sindsdien geplaagd door telefonades van zowel hulp verleners als echtparen die in de puree zitten. De vermelding lijkt op zijn plaats dat haar proefschrift „Conflict-hantering bij echtparen" is verschenen bij de VU Uitgeverij en via de normale boekhandel ver kregen kan worden. De strekking: „Conflicten in het huwelijk hoeven op zich niet negatief te ziin en geen teken van een slechte relatie. Inte gendeel: conflicten kunnen duide lijkheid en opluchting geven. Waar het om gaat, is hoe de conflicten worden opgelost. Daarom heb ik onderzoek gedaan naar de wijze waarop echtparen omgaan met hun conflicten en naar de vraag in hoe verre echtparen die tevreden zijn met hun huwelijksrelatie, daarin verschillen van echtparen die daar over ontevreden zijn. Daarnaast heb ik een inventarisatie gemaakt van de belangrijkste conflictgebie den in het huwelijk. Natuurlijk zijn de uitkomsten ook geldig voor an dere samenlevingsverbanden". De meeste conflicten, heeft dr. Kerkstra gevonden, gaan over geld. De vrouw èn de man (iets vaker) krijgen het verwijt dat ze te veel geld uitgeven. Daarbij kan er spra ke zijn van een machtsstrijd tussen de partners, want de manier waar op net geld moet worden besteed, is eveneens een veelvuldig punt van conflict. Omgaan met elkaar vormt een tweede belangrijk conflictge bied. Bijna de helft van de echtpa- Dr. Ada Kerkstra: „Je kunt beter af en toe ruzie zoeken dan altijd maar je irritaties voor je houden, want dan barst de bom vroeg of laat pas echt", ren die in huwelijkstherapie zijn, geeft als bron van hun conflict aan dat ze te weinig met elkaar praten. Daarnaast gaan de conflicten vaak over de wijze waarop met elkaar gepraat wordtslecht naar el kaar luisteren, elkaar niet uit laten praten, te weinig belangstelling voor wat de ander belangrijk vindt. Andere conflictgebieden: sexuali- teit (rond 40 procent van de echtpa ren in therapie), vrijetijdsbesteding (25 procent), de taakverdeling bij de opvoeding van kinderen (ruim 20 procent) en schoonfamilie (10 tot 20 procent). Deze uitkomst tenslot te: bij 20 procent van de ontevre den echtparen vindt de vrouw dat ze te weinig ruimte krijgt voor per soonlijke ontplooiing en groei en daar vaak onenigheid over heeft met haar echtgenoot. Dr. Kerkstra acht haar onderzoek met name van maatschappelijk be lang vanwege het toenemende aan tal echtscheidingen: momenteel bij één op de vier huwelijken, eind ja ren zestig slechts één op de 370 hu welijken. „Uiteraard speelt de nieuwe wetgeving van 1971 een rol waardoor scheiden veel gemakke lijker is gemaakt", geeft ze toe. „Maar je zou evengoed kunnen zeg gen dat het te gemakkelijk is ge maakt om te trouwen, terwijl an derzijds het karakter van het hu welijk moeilijker is geworden". Hoezo, dit laatste? „Tot voor kort waren het trouw blijven aan tradi tionele rollen, gewoonten en nor men de belangrijkste factoren die bijdroegen tot het succes van een huwelijk. De man zorgde voor brood op de plank, 'de vrouw deed het huishouden en verzorgde de kinderen. De tevredenheid met het huwelijk was vooral afhankelijk van de manier waarop de partners hun taak vervulden. Had de man een goede baan? Zorgde de vrouw voor een gezellige sfeer in huis? Dat soort dingen". Nieuw type huwelijk De laatste jaren echter is er een nieuw type huwelijk gegroeid. Communicatie, het uiten van ge voelens, sexuele bevrediging, zelf ontplooiing, gelijkwaardigheid van de beide partners zijn de factoren geworden die het succes van een huwelijk bepalen, niet langer een nauwkeurig omschreven taak- en rolverdeling. Dr. Kerkstra: „Het feit dat er geen duidelijke regels meer bestaan omtrent de wijze waarop de partners zich moeten ge dragen, en er tegelijkertijd een gro tere emotionele betrokkenheid van elkaar verwacht wordt, brengt met zich mee dat er tegenwoordig meer kans op conflicten bestaat dan vroeger. De eisen die partners aan elkaar stellen, zijn heel anders ge worden en vooral: veel vager. Dus is er een groter risico van wrijfpun ten. Ik kan me een aantal zaken voorstellen waarover mensen ei genlijk afspraken zouden dienen te maken alvorens te trouwen. De sexualiteit, het geld, de rolverde ling, de sociale contacten, de vrije tijdsbesteding, de opvoeding van eventuele kinderen en dergelijke. Maar het maken van afspraken strookt niet met de romantische verwachtingen die de meeste men sen van het huwelijk hebben. Dit betekent dat de afspraken alsnog binnen het huwelijk moeten wor den gemaakt en dan krijg je de conflicten". Hoe springen tevreden echtparen met die conflicten om en hoe doen ontevreden echtparen het? Daar voor heeft dr. Kerkstra bij haar on derzoek allerlei interactiepatronen gevonden, zeg maar: vaste manie ren om op elkaar te reageren. „Bij ontevreden echtparen zie je het volgende. Wanneer de een met een voorstel komt om een probleem op te lossen, staat de ander meteen met een interruptie klaar. Dat kan een botte afwijzing zijn, maar het kan ook subtieler, in de vorm van wat ik noem: negatief gedachten lezen. Een voorbeeld. De man zegt: goed, jij je zin, ik kook voortaan op vrijdag. De vrouw antwoordt: o ja?, dan mag ik zeker de boodschappen doen. Terwijl de man dat helemaal niet gezegd heeft en het de vraag is of hij het had willen zeggen. Met het gevolg dat het voorstel van ta fel verdwijnt en het kibbelen ver der gaat. Er is niets opgelost". Machtsstrijd Een veel voorkomend patroon is de ruzie die in wezen niet over een probleem gaat, maar een machts strijd verhult. „Moeder zegt dat de kinderen vanavond naar de tv mo gen kijken. Vader zegt: geen sprake van. Dan gaat het helemaal niet over dat tv kijken, maar over de vraag wie het in huis voor het zeg gen heeft. Bij tevreden echtparen zie je dat veel minder. Daar zal de man zeggen: we zitten nou wel over de tv te bekvechten, maar ei genlijk gaat het er me om dat ik niet tegen de manier kan waarop jij altijd in je eentje beslissingen neemt. Zo'n echtpaar zit veel snel ler bij het punt waar de bron van het conflict ligt. Wat je bij ontevre den echtparen ook vaak aantreft, is dit: zodra de een met een gevoel aan komt zetten, stelt de ander er meteen een ander gevoel tegen over. Een voorbeeld. De vrouw zegt: ik vind het rot dat je 's a- vonds zo veel weg bent. De man antwoordt: dacht je soms dat ik al die vergaderingen leuk vindt? Bij een tevreden echtpaar zal de man in zo'n geval reageren met wat ik noem positief gedachten lezen. Hij zal zeggen: gut ja, jij voelt je 's a- vonds natuurlijk alleen. Hij geeft aan dat hij begrip heeft". Afdwalen, nog zo'n patroon. „De ruzie is begonnen over de kinderen en dan zitten ze opeens te kibbelen over de vrijetijdsbesteding. Dat echtpaar mist wat ik zou willen noemen het vermogen tot meta- communicatie, dat is het vermogen om te praten over datgene waar over ze aan het praten zijn. Een te- beurt i. Dit üd in n lan miljc >n bh ide A n bij pdse i frikai st ZOl eit vi tor so iteraa vreden echtpaar zal zeggeif^J' even, we zitten nu zowel Y"tei vakantie te zeuren, maar !t me we het er eigenlijk niet tn Wi welke school we Pietje ?enh< doen? En er bestaat een patitt nie ik zou kunnen kenschetsende welwillend. De vrouw vuureek zettend veel vragen op de haap. waardoor de man steeds olem. antwoord geeft en de vrof /V;e meer vragen gaat stellen. A reg, dan vraagt waarom ze da>rant leggen ze allebei de oorz*Lenh schillend. De man zegt: 2£ecjei vraagt me. De vrouw zegt: if j zoveel omdat hij zoveel zijr houdt". -ralS in de Irritaties Het is een spiraal, vat dr. K samen. „Mensen trouwen vc 1 bedoelingen en verwacl/ Dan ontstaan de eerste coit Wanneer ze die niet goed o; blijven er irritaties bestak- conflicten keren terug en dien breiden de irritaties over andere gebieden. Hef maar door. De kernvraag doorbreek je die spiraal n destructieve elementen alsi- elkaar beledigen, altijd hetT woord willen hebben of der ders ophalen over de andr kan heel erg moeilijk zijn.P zo'n patroon na verloop vai is ingeslepen. Probeer mal hardnekkig aangeleerd ged veranderen. Erg belangrijk elk geval dat je afstand kii men. Tijdens de ruzie zelf g nauwelijks omdat je emotionP T trokken bent bij wat er A# Maar probeer na een ruzii kalm te analyseren: waar gi nou over en waarom gaat vaak mis? Kom je er niet ui het afstand nemen niet, P)pTri het dan met behulp van een die er fris tegenaan kijkt. F#e'° Een goede vriend of vriendil® kan, maar je loopt het risico f*™* toch weer partij trekken. Ofeer° daar stiekem toch weer jef3^® wilt halen. Een professionele™'" verlener kan veel afstandelijk «Ah hei werk gaan. Er bestaat tegel dig een fijnmazig netwerk vfa8 tig RIAGG's, regionale insf6"^ voor ambulante geestelijke g^hie heidszorg, door heel het lanfreei hebben allemaal wel een pa#**'1 cialisten". K)Ve PIET SNOf* f Net als andere computers krijgt een huiscomputer pas waarde als er prograipma's zijn ingevoerd. Wie pas een computer in zijn bezit heeft begint met de „klassiekers" als het berekenen van rente en Mastermind. In elk boekje te vinden en met enig geduld makkelijk zelf in te tikken. Daarna wordt het meestal wat in gewikkelder en slaan de eigenaars van huiscomputers verschillende wegen in. Voor de een is het kopen van spelprogramma's op cassettes genoeg, een ander tikt braaf pro gramma's over uit boeken en tijd schriften en er zijn natuurlijk ook liefhebbers die hun eigen program ma's schrijven - van neel eenvou dig tot heel ingewikkeld. Nog niet genoemd heb ik dan de meer „nuttige" toepassingen die kant en klaar leverbaar zijn. Be kend op dat gebied zijn program ma's voor tekstverwerking en boekhouden. Eerder in deze ru briek heb ik het al eens over de programma's voor kinderen gehad die Malmberg uitbrengt en die een duidelijk educatief karakter heb ben. Maar het aanbod blijft uiteraard niet alleen tot kinderwerk beperkt. Op de Duitse markt geniet Data Becker grote bekendheid. Deze uit gever verzorgt een fiks aantal boe ken voor diverse merken huis- en personal computers, maar heeft vooral naam gemaakt met software (zoals de programma's worden ge noemd) voor de Commodore 64. Nu is het voor veel mensen wat on handig om met Duitse literatuur te werken, niet in het minst omdat schrijven over computers het ge bruik van een aantal vaktermen welhaast onvermijdelijk maakt. Aan dat euvel is inmiddels een eind gemaakt door de komst van Data Becker Nederland (Bruna, te lefoon 030-430254). Deze Utrechtse uitgever stelde mij het instructie boek Datamat met de bijbehorende diskette ter beschikking. Na heel wat uren met dit programma te hebben gewerkt durf ik met een gerust hart te .zeggen dat het zijn 99 gulden ruimschoots waard is. Hoe werkt dit bestandsprogramma? Dat wordt duidelijk gemaakt in het instructieboek. Een boek, dat is ge schreven met behulp van het pro gramma Textomat (van Data Bec ker) op een Commodore 64. Als een illustratie van wat er allemaal te doen is met deze computer. Data- mat manifesteert zich als een ge bruikersvriendelijk programma en zo hoort het ook. Voor de besturing worden niet meer dan twee toetsen en de spatiebalk gebruikt. Op het scherm verschijnen zogenaamde menu's, overzichten van de bewer kingen waaruit kan worden geko zen. Die menu's zijn uiteraard ook in het Nederlands geschreven. Dat geldt overigens niet als men de ge- gevensdiskette veilig stelt door het maken van een kopie. Dat stukje programma is merkwaardigerwijze uitgevoerd in het Engels. Om met het programma vertrouwd te raken bestaat het eerste deel van het boek uit oefeningen, die het programma stap voor stap verdui delijken. Nadat het programma De benodigheden voor het gebruik van Datamat: een Commodore 64- computer, een disk-drive, een beeldscherm (dat kan ook de tv zijn), het handboek, de programmadiskette, de gegevens-diskette en een kopie daarvan. vanaf de diskette is geladen (dit neemt 80 tot 90 seconden in beslag) komen de eerste vragen op het beeldscherm te staan. Het program ma wil weten of men met de Ame rikaanse tekens zoals die op het toetsenbord van de Commodore staan wil werken of met een aangepaste set met Nederlandse te kens en accenten. Dat is vooral van belang als men gebruik maakt van een printer. Via een ingebouwd dienstprogramma kan Datamat worden gebruikt samen met tal van printers. Ook kan met een dubbele of een enkele disk-drive worden gewerkt. Als de voorbereidende vragen zijn beantwoord komt het hoofdmenu op het scherm. Wordt Datamat voor het eerst gebruikt dan moet eerst het bestand nog worden inge richt, er moet vorm aan worden ge geven. Daartoe wordt een invoer- venster samengesteld, waarin wordt vastgelegd welk soort gege vens in het bestand moeten worden bewaard. Dat invoervenster krijgt een naam en vervolgens krijgt ook het gegevensbestand een naam. Vaak zal dat dezelfde zijn, maar het is ook mogelijk dat een invoer venster wordt gebruikt om ver schillende bestanden te bewerken. Dan zijn uiteraard de namen afwij kend. Via de zoekfuncties in het pro gramma kan elk gewenst record (een aantal bij elkaar horende ge gevens, net zoals op een kaart in de kaartenbak) worden teruggezocht. Stel dat men een adressenbestand opbouwt, dan kan dat zoeken ge schieden naar naam, adres, woon plaats, leeftijd, telefoon of wat men maar als rubrieken heeft inge voerd. Een rubriek wordt de index rubriek, het zoeken daarin vergt niet meer dan 2 tot 3 seconden. Zoekt men elders dan moet wel wat meer geduld worden beoefend. De gegevens die men invoert ko men op een eigen diskette te staan, die afwisselend met de programma diskette moet worden ingelegd. Dat wordt op het beeldscherm aangege ven. Alleen na het invoeren van het eerste deel van het programma het beantwoorden van de ge wenste vragen wordt een wat on duidelijke melding (in het Engels) onder op het beeldscherm aangege ven. De oplossing is simpel: niets van aantrekken, gegevensdiskette in de disk-drive leggen en op de re- turntoets drukken. Het programma verloopt dan precies zoals gewenst. Met Datamat kunnen niet alleen gegevens worden ingevoerd, ge zocht, veranderd of gewist, maar ook gesorteerd. Dat is van belang als er bijvoorbeeld ledenlijsten of dergelijke moeten worden ge maakt. Op wens zet Datamat de ge gevens op volgorde op basis van de alfabetische volgorde van de ach ternamen of woonplaatsen, op leef tijd of naar postcode, om maar een paar mogelijkheden te noemen. Met die lijstenmakerij is de koek nog niet op. Samen met een printer kan het programma ervoor zorgen dat de namen en adressen uit het bestand keurig op etiketten komen te staan. Men kan dan zelf vaststel len welke rubrieken van de re cords moeten worden afgedrukt en welke niet en ook nog op welke plaats ze moeten staan. Een adres senbestand in Datamat zou samen met het programma Textomat kun nen worden gebruikt om aan alle leden van een club een persoonlijk geadresseerde brief te verzenden, maar ook alleen met Datamat kan dat. Dat kan dank zij de ingebouw de minitekstverwerker met een ca paciteit van 48 regels van 80 tekens breed. Datamat bevat ook nog een aantal dienstprogramma's, die on der meer van belang zijn voor de aanpassing op de te gebruiken printer. Algehele conclusie: voor 99 gulden een heel leuk programma met goe de mogelijkheden. Niet voör niets zijn er in Duitsland al meer dan 15 000 van verkocht! De snelheid valt af en toe wat tegen bij het op zoeken van records als men een groot bestand maakt. Het program ma is goed gebruikersvriendelijk, al is het me niet duidelijk waarom een deel van de foutmeldingen in het Nederlands is en een ander deel weer in het Engels. PIETER TAFFIJN Or Apj schi

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20