TAFEL Nuntiatuur ontkent privé- gesprek van Beuker met paus liTiül £eidóc<Somm J j Voorzitter Weidenaar gekrenkt door opstelling verbondsraad CNV kerk wereld Mgr. Simonis wil herstel oorbiecht Springlevend evenement Persoonsbewijs: vergeten redac >weer ACHTERGROND QeidóaQowuvnt vrijdag 22 februari 1985 pag -INE Vaticaanse leken-medewerkers willen staken De ongeveer 1700 leden van de vakbond van leken-medewer- kers van het Vatieaan willen dinsdag het werk neerleggen. De vakbond riep begin februari een „toestand van agitatie" uit, waarmee in Italiaanse vakbondskringen wordt aangegeven dat de vakbond op korte termijn tot een staking kan oproepen. De vakbond eist onder meer hogere lonen, een betere vergoeding van overwerk en betere pensioenvoorzieningen. Als de staking dinsdag doorgaat, zal het de eerste zijn in de geschiedenis van het Vatieaan. De krant van het Vatieaan, de Osservatore Ro mano, zal dan niet verschijnen. Verder zal radio Vaticana niet uitzenden en zullen de Vaticaanse musea en bibliotheken ge sloten blijven. Naar één Protestantse Kerk van China Binnen afzienbare tijd zal de Raad van Christelijke Kerken van China worden omgevormd in de Verenigde Protestantse Kerk van China, zodat er voortaan geen onderscheid meer zal worden gemaakt tussen Lutheranen, Baptisten of Hervormden. Deze mededeling deed de leidende bisschop van de regionale Lutherse Kerk te Hannover, Eduard Lohse. Hij heeft een 16 personen omvattende delegatie geleid die een studiereis heeft gemaakt door China. Het totale ledental van de Verenigde Protestantse Kerk van China beloopt omstreeks 2,5 miljoen. Er bestaat een aanzienlijk tekort aan predikanten, „maar de ge meenten leven er blijmoedig naar het voorbeeld van de eerste christengemeenten", aldus Lohse. Er zijn woorden die opstijgen als een vlam en andere die neervallen als regen. Aartsbisschop dr. A.J. Si monis van Utrecht voert in zijn vastenbrief 1985 een pleidooi voor terug keer naar de oorbiecht, zoals die vroeger alge meen gebruikelijk was in de Rooms-Katholieke Kerk. In een begeleidend schrijven aan de priesters, diakens en pastorale werkers van het aartsbisdom doet hij een be roep op hen de gelovigen in kennis te stellen van de in houd van zijn vastenbrief, „ook als u deze niet geslaagd vindt". Mgr. Simonis ver klaart te weten, dat de biecht bij velen „vervelende herin neringen" oproept. Men vraagt zich af of biechten nog wel past bij volwassen mensen van deze tijd, die een eigen verantwoordelijkheid dragen en verlangen koeste ren naar ruimte en vrijheid. Toch voelt hij zich gedrongen hierover te spreken, nu de paus onlangs een uitvoerig document heeft gepubliceerd over „verzoening en boete". Dat was een weerslag op de bisschoppensynode 1983. Naar de aartsbisschop betoogt kan de zonde juist in haar diepste ernst, dus in de zin van een verbroken relatie met God, alleen maar door de gewijde bedienaar worden vergeven, „die dan optreedt in de persoon van Christus". „Gezien de overdreven publi citeit van deze dagen door de massamedia in Nederland om trent het bezoek van de heer Klaas Beuker in Rome en ten einde verdere misverstanden te voorkomen", heeft de pau selijke nuntiatuur in Den Haag gistermiddag een com muniqué uitgegeven. Daarin wordt gemeld, dat de heer Beuker gedurende Zijn laatste verblijf in Rome niet door de Heilige Vader in privé-au- diëntie is ontvangen. „Hij was aanwezig op de algemene au diëntie van de paus op de eer ste rij, zoals vele andere per sonen. Daarom strookt het niet met de waarheid te spre ken over een privé-audiëntie met de paus of een persoonlij ke ontmoeting van twintig minuten"? V De nuntiatuur laat verder we ten dat men zich ook uit het verleden geen privé-audiën- ties tussen,de heer Beuker en de Heilige Vader herinnert. „Titels of benamingen in de aard van raadgever van Jo hannes Paulus II of de drukst geraadpleegde adviseur van paus Johannes Paulus II zijn ongegrond. Zoals overal in de wereld heeft de Heilige Vader ook in Nederland officiële or ganen die hem informatie verstrekken", aldus het com muniqué van de nuntiatuur in Den Haag. Intussen heeft Klaas Beuker zelf in Rome verklaard dat mgr. Simonis en hij de vrede weer zullen tekenen. In Utrecht zal een gesprek van man tot man plaats vinden om het 'misverstand' dat de laatste dagen gerezen is, uit de weg ruimen. Zoals gemeld be loofde mgr. Simonis eerder deze week via de tv toe dat hij aan de 'bijzondere relatie' die Klaas Beuker met 'Rome' heeft, een eind zou maken. Beuker gisteren in Rome: „Ik heb zojuist met monseigneur Simonis hierover getelefo neerd. We hebben de hele zaak grondig geanalyseerd en we moesten er allebei uitein delijk hartelijk om lachen? De uitspraken van monseigneur Simonis op tv waren wel een beetje vreemd, maar we heb ben nu afgesproken dat we zo gauw als we in Nederland te rug zijn met elkaar zullen praten en onze aanvaring zul len beëindigen". Curie-kardinalen Klaas Beuker, voorzitter van de ultra orthodoxe Titus Brandsma Stichting, mag de aard van zijn audiënties bij de paus dan overdrijven, zijn be wering dat hij de laatste veer tien dagen alle veertien curie- -kardinalen heeft ontmoet, lijkt waar. Hij vindt dat hij het recht heeft het Vatieaan op eigen initiatief en zonder enig over leg met de kerkelijke hiërar chie in Nederland over be paalde zaken in te lichten en daar met paus en kardinalen over te spreken. „Stel je voor dat alleen de bisschoppen het Vatieaan zouden mogen infor meren. Iedere roomskatholiek heeft het recht hier te spre ken, met verzoekjes te ko men. Dat recht kan niemand ons ontzeggen. Bovendien ben ik hier niet als eenling, maar als voorzitter van de Titus Brandsma Stichting die 70.000 mensen achter zich heeft. 70.000 mensen is een respecta bel aantal dacht ik zo". „De mensen weten het niet", vervolgt hij, „maar alle Vati caanse congregaties hebben gewoon spreekuur waar ie dereen gebruik van mag ma- Iken. Als je een verzoek hebt voor de curie, krijg je de gele genheid dat persoonlijk te ko men toelichten. Als de curie- -kardinaal daarbij dan tot de conclusie komt dat de zaak die je voorstelt belangrijk is, kan hij ervoor zorgen dat je voor een audiëntie boven bij de Heilige Vader wordt ont vangen. Dan kun je je zaak persoonlijk voor de Heilige Vader toelichten. Zo eenvou dig werkt dat". Kardinaal Jozef Glemp in Engeland De primaat van de Rooms-Katholieke Kerk van Polen, kardinaal Jozef Glemp (rechts), is gisteren in Lónden aangekomen voor een tiendaags bezoek aan Engeland. De voorzitter van de bisschoppenconferentie van Engeland en Wales, kardinaal Basil Hume, haalde hem op het vliegveld Heath row af. In zijn welkomstwoord benadrukte Hume dat de Britse katholieken zich zeer verbonden achten met hun geloofsgeno ten in Polen een band die ondermeer in de Tweede Wereldoorlog tot stand kwam. Hij betoogde dat de Poolse Kerk „zich niet mengt in een politieke strijd maar, net zoals wij, streeft naar het levend houden van de christelijke confessie". Ierland akkoord met voorbehoedmiddelen Het Ierse parlement is met 83 te gen 80 stemmen akkoord gegaan met een wetsontwerp dat voorbe hoedmiddelen vrij geeft voor ie dereen boven 18 jaar. Tot nu toe kunnen alleen echtparen op dok tersrecept aan voorbehoedmidde len komen. Het wetsontwerp was op fel verzet gestuit van de rooms-katholieke bisschoppen in Ierland, waar 95 procent'van de bevolking rooms-katholiek is. Volgens de orthodoxe aartsbis schop Kevin McNamara van Dub lin is de nieuwe wet „een uitnodi ging aan de jeugd om terug te ke ren van de paden der zelfdiscipli ne en zich met behulp van voor behoedmiddelen te storten in sek suele activiteit voor het huwe lijk". Zuurkoolsoep linzenschotel vegetarisch Als u met z'n tweeën bent, hebt u het volgende nodig: 0,5 1 water, 1 groentebouil lontablet, 1 grote aardap pel, 200 g zuurkool, papri kapoeder, 50 g geraspte kaas, 2 sneden stok- brood; 250 g linzen, zout, 1 grote ui, 2 lepels olie, knoflook, kerrie, ketoembar, kum- mei, 300 g diepvries spina zie, peper, ketjap, 100 g ge raspte pittige kaas; brood. Breng het water aan de kook met het bouillontablet, voeg de in vieren gesneden aard appel en de klein gesneden zuurkool toe en laat de soep een kwartier koken. Stamp de aardappel fijn en maak de soep op smaak en kleur af met paprikapoeder. Schep de soep in soepkop pen, leg in elke kop een snee stokbrood of een rondje brood dat uit een gewone bo terham gestoken is en strooi daarop de kaas. Zet alleen vuurvaste koppen onder een hete grill of in een hete oven om de kaas te laten smelten en lichtbruin te laten wor den. Was vanavond de linzen een keer en zet ze onder ruim koud water met weinig zout weg. Kook de linzen morgen in het weekwater gaar in een half uur. Fruit in een ruime .braadpan de klein gesneden tli lichtbruin in de olie, bak nog even geperste knoflook, kerrie, ketoembar en kum- mel mee. Voeg vervolgens de spinazie toe met een paar le pels water en laat de groente op een flink vuur ontdooien. Doe er de gare en uitgelekte linzen bij en maak het ge recht op smaak af met de ge bruikte kruiden, peper en ketjap. Doe het linzen-groen- tenmengsel in een schaal en strooi er de kaas over. Zet desgewenst deze schotel (moet wel vuurvast zijn) ook even onder de grill of in de oven. Geef er vers (stok- brood bij. JEANNE ,ZE SCHUNEN MU ALTIJD TE MOETEN HEBBEN' (Vervolg van de voorpagina) NIEUWEGEIN Voor zitter Simon Weidenaar van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft momenteel eigen lijk wel wat anders aan zijn hoofd dan zich druk te maken over de contro verse die weer flink is opgelaaid tussen CNV en CDA. Hij maakt zich meer zorgen over de ver stoorde verhouding tus sen zijn bond en de vak centrale CNV waarvan volgens hem sinds een paar weken sprake van Door een foute weergave van een interview dat Weidenaar onlangs met de AVRO-radio had in een van de ochtend bladen, is de voorzitter ge brandmerkt als een voorstan der van het neerleggen bij de uitkeringshoogte op 70 pro cent, het niveau waarop het kabinet-Lubbers gesteund door CDA en VVD de meeste uitkeringen intussen hebben teruggezet. „Ze schijnen mij altijd te moeten hebben. De overige bij het CNV aange sloten bonden hebben grote moeite met mijn uitspraken. Ik moet me er publiekelijk van distantiëren en dat doe ik dan bij deze". Weidenaar, overvallen door vragen over het conflict met de moederbond geeft er aan vankelijk blijk van dat hij de zaak liever intern had willen houden, maar besluit na enig wikken en wegen en intern overleg toch maar open kaart te spelen Het „enfant-terri- ble" in het CNV, voelt er echter niets voor om het boe tekleed in de Verbondsraad (waarin naast het bestuur ook alle voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben) aan te trekken of al daar zijn uitlatingen nader toe te lichten. Verbeten zegt hij als voorzit ter representatief te zijn voor de organisatie. „Maar ik vraag me af of er nu nog wel De gekrenkte voorzitter Simon Weidenaar van de In dustrie- en Voedingsbond CNV. over de Industrie- en Voe dingsbond wordt gesproken als zodanig, of dat het zo langzamerhand op de per soon wordt gespeeld. Dat is de reden waarom ik enige tijd niet in de verbondsraad ben verschenen. Ik heb be grepen dat als ik daar wel heen zou zijn gegaan dat dan de verbondsraad mij dan ter verantwoording zou hebben geroepen. Als ik me moet verantwoorden dan is dat al leen naar mijn leden, tegen niemand anders. Wij zijn een autonome organisatie". „Wat ik heb beweerd", zegt Weidenaar, „is dat nu bij wet een niveau van zeventig pro cent voor de uitkeringen is vastgelegd, het geen enkele zin heeft om daar mokkend tegenaan te schoppen. De kaarten liggen zoals ze liggen en ons rest maar één moge lijkheid en dat is dat wij ons fundamenteel moeten gaan beraden hoe herverdeling van het inkomen tot stand zal komen tussen werkenden en niet-werkenden. In heb gezegd dat ieder mens vanuit zijn eigen levenssituatie het recht heeft om te leven en ook recht heeft op een „ga rantie-inkomen". Het woord basisinkomen gebruik ik lie ver ook niet meer want daar over wordt ook steeds geval len. Maar dat is heel vyat an ders dan genoegen te nemen met een verlaagd niveau voor de niet-werkenden. Daar moet een keer een eind aan komen. Met lijdzaam toe zien en mokkend zeggen dat die wet fout is verandert er niets, dus moet onze druk op de politiek. En hiermee heb ik dan voldaan aan de uitda ging dat ik publiekelijk wat- ik gezegd heb zou moeten herroepen". Het balletje kwam aan het rollen toen een groep An ders-Actieven van het CNV uit Groningen onder aanvoe ring van CN V-bestuurder Arnold van Dam een brief op poten aan Weidenaar richtte. In het gestencilde briefje werd iq krasse bewoordingen Weidenaar verweten dat hij de uitkeringsgerechtigden vogelvrij zou hebben ver klaard. „Ook de actieven die zich sterk maken om de af braak van de werknemers verzekeringen een halt toe te roepen en deze weer op een „aanvaardbaar" niveau te brengen komen hierdoor in de kou te staan", aldus de brief. Voor Weidenaar was de maat toen vol. „Zo ga je niet met elkaar om. Ze hadden me ook kunnen telefoneren en dan had ik ze haarfijn uitge legd wat ik werkelijk bedoel de. Vanuit mijn eigen achter ban en hier in dit huis heb ik geen enkele reactie gehad. Zij kennen mijn opvattingen wel. De affaire werd verder op de spits gedreven toen ook het CNV-verbondsbestuur Weidenaar berispte. Deze weigerde in de verbondsraad te verschijnen en de indus triebond schortte de werk zaamheden binnen het CNV op. Niets mee te maken „Met deze affaire hebben an dere bonden niets mee te ma ken. Hadden ze er meer over willen weten dan was het collegiaal geweest dat voor zitters van andere bonden een telefoontje naar mij had den gepleegd en om nadere uitleg hadden gevraagd. Maar nu hebben ze angstig zitten zwijgen en gedacht: als ie komt dan zullen we hem pakken". Op de vraag of de ruzie nu is bijgelegd antwoordt Weide naar grimmig dat dat maar aan CNV-voorzitter Van der Meulen moet worden ge vraagd. Dus bellen we met het CNV in Utrecht. Harm van der Meulen toont zich zeer verbaasd. Hij zegt dat wat hem betreft de zaak al uit de wereld is. „We hebben afgesproken dat we er over zullen praten onder het genot van een drankje en een hap je. Het ontgaat me dat er een reden zou zijn om het gebeu ren te publiceren". De CNV-voorzitter wil nog wel kwijt dat hij zich kan voorstellen dat door de uit spraken van Weidenaar over de 70 procent wat mensen op hun achterste benen zijn gaan staan. „Maar er is zeker geen sprake van een per soonlijke hetze gericht tegen Weidenaar". Maar Weidenaar zegt deson danks zelf wel het het gevoel te hebben dat ze hem per soonlijk willen pakken. „Al les wat ik zeg wordt angst vallig gevolgd. Eén keer is niet erg, maar nu pakken ze me op wat het hart van de christelijke vakcentrale moet zijn, de zorg voor de zwak ken. Dat wordt bij mij dus in twijfel getrokken en dat slik ik niet. Dan zie ik het niet al leen meer als een zaak van de voorzitter van de indus triebond, maar als een zaak op mijn persoon". Op de vraag of er nu nog steeds sprake is van een ver stoorde verhouding ant woordt Weidenaar: „Mis schien nu niet meer. Ik heb tegenover u nu publiekelijk gedaan waarom is gevraagd (zucht). Misschien is daarmee het probleem opgelost Ik kan me haast niet voorstellen dat dat niet het geval zou zijn want dan zou blijken dat er fundamentelere verschillen zijn". MARGA RIJERSE DSCC dir ?roduk fret i •ootste •oor zij t inspi [ederk rnd. Tot ver over de grenzen weet sinds gisteren generatie wat een Friese Elfstedentocht is: een ijselr kilometer lange marathonrit, die in staat is een dag la miljoenen in zijn ban te houden. Alom overheerste be ring voor zowel de organisatie en de prestaties van defrroduk sers, als voor de correcte houding van de drommen toend aa wers. bijdrag fn' WaT dat betreft is er een wezenlijk verschil met de- Elfstedentocht, toen het afgrijzen over de barre omstap a den het won van het respect voor de sportieve prest^ J\ I het ijs. Deze „dooirit" is een stuk pure reclame gev voor de schaatssport in het algemeen en de Elfstedentl het bijzonder. Ook de geestdrift van de toeschouwen de route was hartverwarmend. Juist hun massale aan heid deed alle alternatieve tochten in het buitenland 1 verbleken. Het was daarom bijzonder spijtig, dat de organi^/ 's avonds moesten besluiten de tocht stop te zetten. E den toerrijders moesten van het ijs worden gehaald, doorrijden te gevaarlijk was geworden. Ondanks dezj de dappere doorzetters bittere tegenvaller hebben diej die beweren dat dit de allerlaatste Elfstedentocht is g« ongelijk. Nederlands grootste schaatsevenement is poj der dan ooit en derhalve ijs en weder dienende glevend. De programmacommissie van het CDA, die denkt 3,dheic invoering in ons land van een persoonsbewijs voor iednknaa is niet veel meer dan een stel partijfiguren, bij elkaar in 19 om een ontwerp te schrijven voor een verkiezingsprcfSe x ma. Niettemin moet ook zo'n ontwerp serieus wordenr61^ men. ook al lijkt het zeer onwaarschijnlijk dat een deLman voorstel ooit tot een definitief program van het CD effe doordringen. jft hij »de K De programmacommissie heeft twee argumenten voq^ yan persoonsbewijs: een betere opsporingsmogelijkheid voo: tie en justitie, en een gelijkberechtiging van buitenland— Nederlanders. Wat het laatste betreft: buitenlanders up zich inderdaad bij aanhouding altijd kunnen legitimerei wijl dat voor Nederlanders niet verplicht is. Op het gezicht lijkt het daarom een sympathiek argument, ma(T T gaat niet helemaal op. Voor Nederlanders in het buite geldt immers evenzeer de verplichting zich te kunnen meren. U Het ziet er naar uit dat ook in dit geval in de CD/* grammacommisie de gebruikelijke drang om iets nieu brengen een grote rol heeft gespeeld. Dat is binnen d grote partijen van ons land vrijwel elke keer het gej T( schrijvend komen de leden van een programmacom met elkaar meestal al snel tot de conclusie, dat ze ei£ niet zoveel nieuws te vertellen hebben. Dat brengt ze toe enkele minder voor de hand liggende punten aan trinki pen in een poging toch een eigen, en als het even kan OJ.C. L kelijk geluid te laten horen. Het persoonsbewijs is daatot ht voorbeeld van. fn be EEN persoonsbewijs heeft immers, behalve een enkelfen di deel, ook zeer grote nadelen. Op de eerste plaats bewaainanit nigeen slechte herinneringen aan het persoonsbewijs, de Duitse bezettingstijd stamt. Er zijn daarnaast ook sche bezwaren. De politie krijgt bijvoorbeeld de mogelij om wie dan ook staande te houden en te controleren bezit van het persoonsbewijs. Zeker met de huidige c< tersystemen wordt de controleerbaarheid van het im door de overheid veel te groot. In onze samenleving! niet het overheidsapparaat centraal, maar het individ! daarom is de grootst mogelijke terughoudendheid vere. de beoordeling van de wenselijkheid van een persoonb^Q* Nogmaals: het zou ons hogelijk verbazen als een verplic/i* gitimatiebewijs ooit het CDA-verkiezingsprogram haalt I H/ Dag winter Er is voorlopig geen nieuwe vorstperiode op komst. De Elf stedentocht werd dus op de laatst mogelijke "dag gereden. Het weer wordt ook de ko mende dagen bepaald door ho- gedrukgebieden. Het belang rijkste centrum komt morgen boven Zuid-Duitsland te lig gen. In Nederland gaat er daardoor een zwakke tot mati ge zuidwesten wind waaien waardoor drogere lucht uit Frankrijk ons land weer kan bereiken. In de hogere luchtla gen zullen echter wolkenslui ers overdrijven zodat de zon maar af en toe te zien is. De kans op zon wordt na morgen groter, 's Nachts gaat het nog vriezen, overdag zit er een stij gende lijn in de temperatuur. Sneeuwberichten DEN HAAG Sneeuwbe- richt van ANWB en KNMI, in samenwerking met enkele verkeersbureau's, naar de situ atie van 21 februari. Overzicht gemiddelde sneeuw hoogten in centimeters. Linkerkolom dal Rechterkolom hoge pistes België Geen wintersportmogelijkhe den. Duitsland Eifel 10 tot 15 langlauf is be perkt mogelijk Sauerland 10 tot 20 beperkte langlaufmogelijkheden Harz 10 tot 50 redelijk tot goede wintersportmogelijkhe den Zwarte Woud 20 tot 45 rede lijke wintersportmogelijkhe den Duitse Alpen tot 120 redelijke wintersportmogelijkheden Oostenrijk iast i dui Sinds maandag is er niemet gewijzigd. De sneeuwsitu' hou in het algemeen op de yat pistes redelijk, en op detred pistes goed te noemen. jnjgg érij Vorarlberg 65 - 130 bel Tirol 30 - 85 de Salzburgerland 30 - 105 ber Karinthië 20 - 75 ier Zwitserland Momenteel zijn er goei zeer goede wintersport lijkheden. al 1 It a Graubuenden 50 - Wallis 75 - 155 Berner Oberland 75 - 13^ 16: Frankrijk Ook hier nog voldoende tersportmogelijkheden. U Savoie/Haute Savoie 75 jr t Alpes du Sud 65 - 135 gr Weersverwachting tot ten gennacht voor alle landejfm weinig of geen neerslag, 1ler grens aan de grond. fl®r De sneeuwgemiddelden^11 Italië volgen donderdag#3^ laat. idb Gedetailleerde informatiddk de sneeuw in België, de Bdo middelgebergten, Oostefcer Zwitserland, Noord-Italifen het Franse Alpengebied tyroi krijgbaar via de „sneey ANWB/KNMI", telefoon» 26 46 46 (dag en nacht, o||E het weekeinde - 30 lijneir De Bilt Deelen Eelde Eindhoven temp temp j S 3° 0° NsJ wbew. 2° -2* Bordeaux onbew Brussel motregei Dublin onbew Ié

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2