fa één woord: fantastisch! Feest in Bartlehiem verstoord ■FSTEDENTOCHT '85 CoidódOoWVant VRIJDAG 22FEBRUARI 1985PAGINA7 innie en topulair Geduld eindelijk beloond RIA VISSER NA FINISH: BARTLEHIEM Pas laat gisterenavond werd de feestvreugde in Bartlehiem getemperd, toen de in het donker passerende deelnemers wegens de slechte conditie van het ijs het doorrijden werd be let. Voorzitter Sipkema had zich persoonlijk naar Éartlehiem gespoed om de rijders te bewegen in de klaar staande bussen te stappen. Wie had er vóór de Elfstedentocht ooit van het Friese ge hucht Bartlehiem gehoord? Na de 21e februari 1985 klinkt de naam van dit plaatsje echter ineens vertrouwd in de oren. Wat een feest werd daar middenin het grauwe Biltse land gevierd. Met een intensiteit, een hartstocht die de kilte van de mist verjoeg. Het bleek hard nodig, dat er na 22 jaar weer eens een schaatstocht langs de elf Friese steden kon worden gehouden. De inwoners van Bartlehiem konden ein delijk weer eens het gemoed luchten. Sjirk Veltstra, het rayonhoofd van de regio waartoe Bartle hiem behoort, was dan ook een gelukkig .mens. „Bij voor gaande tochten heerste op Barthlehiem altijd een poolwind, die het rijden noch het verblijf daar tot een genoegen maak te Nu er geen ongelukken zijn gebeurd, kan mijn dag niet meer kapot" Dat gold voor bijna iedereen Bijna, want voor de aanhan gers van de Fryske Nationale Partij (FNP), die op een slim me wijze hadden getracht reclame voor hun ideeen Friesland vrij te maken, had het beter gekund. Ze had den pech dat de tv-beelden vanuit de lucht werden ge maakt. waardoor de spandoeken onleesbaar bleven. Coryfeeën Natuurlijk ging ook in Bartlehiem in eerste instantie de be langstelling uit naar de wedstrijd, met alle coryfeeën. Naar mate de rijders Bartlehiem naderden, steeg de spanning on der de bijna vijfduizend liefhebbers en werden de kansen afgewogen. Geen spoor van teleurstelling was er overigens te bespeuren, toen duidelijk werd dat tot de serieuze kans hebbers op de eindzege geen Fries behoorde Wel sippe ge zichten. toen bekend werd dat de noordelijke vedette Jan Roelof Kruithof ditmaal niet bij machte was het hoge tempo van het kwartet aanvoerders te volgen Maar toen eenmaal de winnaar op de Bonkevaart over de eindstreep was gegleden, concentreerde alle aandacht in Bartlehiem zich op het immens grote leger van toerrijders. Een enorme ovatie viel Atje Keulen-Deelstra ten deel. toen zij met een stralende lach doorkwam, ten teken dat Fries land de Irnsumse boerin nog steeds in het hart sluit. Maar ook Henk Gemser. de lachende Ria Visser en de Zweedse oud-wereldkampioen Tommy Gustafson werden luid beju beld, en niet te vergeten Hans van Helden, die voor de tweede keer dit jaar het traject uitreed Gul was het onvermoeibare publiek echter ook voor het le gioen van naamloze zwoegers, op weg naar de laatste bevrij dende kilometers, naar het zo begeerde elfsteden kruis. Bart lehiem was een grote openbaring tijdens de dertiende tocht der tochten Een Rotterdammer vatte zijn ervaring samen met de opmerking: „Ik had gisteren nog nooit van Bartle-- hiem gehoord en vandaag al besloten er jaarlijks terug te ko men". 1EUWARDEN - Annie Bor- ick én Atje Keulen-Deelstra irert'donderdag de populair- rijdsters van de Elfsteden- :ht. Tienduizenden mensen igs de route juichten de ee voormalige vedetten van t dames lange-baanschaat- voortdurend toe. irkinck, vergezeld door haar ormalige trainer Ab Garret- 1, was zeer enthousiast over tocht. „De organisatie heeft or mij een twintigdaagse va- 1 ntie verdiend. Deze tocht is het mooiste succes na mijn ympische titel op de 1500 fter in Lake Placid", je Keulen-Deelstra had be- ïst voor de toertocht geko- n om het Elfstedenkruisje aar niet te missen. Het was i melijk de enige schaatson- 1 rscheiding die haar man He wèl, maar zij nog niet be- t: „In de wedstrijd moet je nnen bepaalde tijd na de innaar bij de heren over de "eep zijn om het kruisje te irdienen. Dat risico wilde ik et lopen, dus heb ik voor de errit gekozen. Dat kruisje as het enige dat ik nog miste mijn prijzen kast". Oud voorzitter: LEEUWARDEN Vandaag wordt geoogst wat we gedu rende de afgelopen 22 jaar hebben gezaaid". Aldus drs G.Kuperus. de man die zich in december van het vorig jaar niet langer herkiesbaar stelde als voorzitter van de Vereni ging de Friesche Elf Steden. Vijftien jaar lang is Kuperus voorzitter geweest zonder ooit in de gelegenheid te zijn ge weest een Elfstedentocht te or ganiseren. En nog geen drie maanden, nadat hij het voor zitterschap had neergelegd, werd op donderdag 21 februari 1985 de dertiende editie van deze Friese monstermarathon verreden onder leiding van zijn opvolger ir. Jan Sipkema. Kuperus toonde zich aan de fi nish op de Bonkevaart bij Leeuwarden vol lof over zijn opvolger en diens medebe stuursleden. „Ik ga echter niet in op de vraag of ik zou zijn aangebleven als ik in decem ber geweten had. dat er m fe bruari van het daaropvolgend jaar een Elfstedentocht gere den zou wordenaldus de Friese bankdirecteur ..Wat gebeurd is. is gebeurd. Ik heb het voorzitterschap van de Friesche Elf Steden bekleed, omdat een elfstedentocht een geweldig stuk promotion voor Friesland betekent. Zij hebben gezegd dat we niet durfden, maar ik heb altijd beweerd dat die dertiende elfstedentocht ooit toch eens zou komen. Elk jaar komt hij dichterbij, heb ik gezegd. En vandaag is het zo ver. Je moet geduld hebben met dit soort zaken En dat ge duld is nu beloond". Drs. Kuperus zei verder dat hij bij de voorbereidingen van deze dertiende elfstedentocht ,.op geen enkele manier mijn opvolgers voor de voeten heb willen lopen. Trouwens, alles loopt gesmeerd volgend het draaiboek dat we 22 jaar lang in de kast hadden liggen. Bo vendien heeft het publiek zich zeer gedisciplineerd gedragen. Op deze manier is de Elfste dentocht een schitterend eve nement geworden voor ieder een en voor Friesland, en ik heb geen spijt van mijn des tijds genomen beslissing". Bos bloemen Een zoekplaatje van de eerste orde. In de Frieslandhal stonden de deelnemers na afloop voor de zwaarste opgave van de dag: het uitzoeken van het eigen schoeisel. streep was gegaan, als gevolg waarvan alle vijf rijders wer den gediskwalificeerd. In 1947 was Nauta als derde geëindigd en in 1954 werd hij vierde. Nu reed hij de dertiende Elfste dentocht als toerrijder uit, sa men met zijn 22-jarige zoon Dooitze. „Fantastisch", zei die over de rit. „Fantastisch. Dat was mijn allergrootste wens: samen met mijn vader een Elf stedentocht rijden". Toejuichen En zo ging het verder daar aan de finish op de Bonkevaart. een zevental kilometers van Leeuwarden. Steeds opnieuw juichte het tienduizendkoppige publiek de rijders toe. Een en keling leek te bezwijken onder dit massale gebrul en ging ge strekt onderuit in de grote plassen water, die na verloop van tijd op het ijs verschenen. Steeds opnieuw werden daar op de stempelhokjes ver plaatst. Steeds opnieuw ook juichten de toeschouwers. Ze schreeuwden hun kelen schor toen een vader zijn dochtertje op de schouder hees en op die manier de tocht voltooide. En ze klapten hun handen stuk als een rijder doodop en diep voorovergebukt over de fi nishlijn ging. „Het is een van de mooiste ge beurtenissen uit mijn leven ge worden". aldus Ton Ruecke uit Wassenaar. „Ik heb tien al ternatieve elfstedentochten ge reden, maar dit was de aller-, allermooiste". Ook Jan de Lange (40) en Hyls Huninga (45), beide uit Enschede, ge waagden van een fantastische tocht. „We hebben geen mo ment aan opgeven gedachi. We zijn beiden marathonlo pers en hebben dus voldoende conditie. En ook hebben we veel wedstrijden gereden. En overal die mensen langs de baan. Van alles kregen we: suikerklontjes. sinaasappels, thee. water... het was in één woord geweldig". Ook de Amsterdamse Sjanie Boer. die als een van de eerste vrouwelijke toerrijders bin nenkwam, was vol lof. En Frans van Staalduinen uit 's- Graveland was zo blij dat hij de eindstreep had gehaald, dat hij spontaan het ijs kuste. En zo ging het verder, uren en uren achtereen. Steeds op nieuw bleven grote groepen schaatsenrijders binnenstro men. Ook lang nadat de lam pen op de Bonkevaart waren ontstoken. KLAAS GOINGA e) SUW ARDEN Zon- k 11 een woord te zeggen 'insc met een lichtelijk ver- s, aasde blik in de ogen too.pte schaatscoach Henk p 33 nser gisteren bij de fi- op de Bonkevaart aa het ijs. Hij was op. icrhckr dan Ria Visser was Krc nser „uitgekleed" door (99 loodzware kilome- van de dertiende Elf- 40 23flentocht. Ria Visser h" nog uitbrengen dat zij bral gestimuleerd was br het enthousiasme T (i het publiek. „Ik heb chtmerries gehad van al j bruggen waar ik on- fdoor moest", bekende een ogenblik later. roodsbang was ik ook >r het klunen, maar het nij alles bij elkaar ge nen 100 procent mee vallen. Het was in één ord fantastisch". Visser en Henk Gemser en binnen na elf uur aatsen. Een kwartier later ;d toneelacteur Manfred de laf over de finishlijn. Een dol enthousiast publiek langs de Bonkevaert scandeerde on ophoudelijk zijn naam, maar De Graaf had weinig lucht meer voor een reactie. „Bij Woudsend ben ik hard op mijn kop gevallen en daar heb ik vrijwel de gehele tocht last van gehad. Maar het was fan tastisch, vooral dat publiek, geweldig in een woord! Het is een ongelooflijke steun voor mij geweest, zoiets maak je nooit meer mee. Fantastisch, fantastisch!" Was Manfred de Graaf door diepe dalen gegaan tijdens de 199 kilometer, er waren er meer met die ervaring. Ano nieme schaatsers, die slechts één doel voor ogen hadden: het Elfstedenkruis halen. „Ik ben drie keer gevallen en ben dan ook klets- en kletsnat", al dus de 31-jarige Tietzen Ba- relds uit Losser. „Bij die laat ste val schoot mijn been om hoog, precies in het been van een andere schaatser, die ach ter mij reed. De man moest naar de EHBO-post in Frane- ker, maar ik geloof dat het wel meeviel". „Samen met Kees Tetteroo uit Oldenzaal heb ik deze tocht gereden. Hij heeft me in het laatste stuk goed geholpen. want ik was op een gegeven ogenblik kapot. Maar wat wil je, er stond hier en daar wel tien centimeter water op de baan. Vorig jaar hebben we de alternatieve Elfstedentocht in Finland meegereden. We heb ben het niet gehaald wegens materiaalpech. Maar zoals het vandaag hier in Friesland toe ging, dat vergeet je niet. Voor mij hoeft Finland nooit weer. Maar dit is uniek, geweldig!" Honderden Het relaas van de twee Twen tenaren staat voor al die ande ren, honderden, duizenden schaatsenrijders, die ploete rend hun weg zochten door het vochtige, hier en daar mis tige Friesland. Zo ook de 63-ja- rige A.H. Damen uit Eemnes, die uitgeput over de streep ging. „Ik kon het 150 kilome ter redelijk volhouden, maar daarna was de lucht eruit. Maar ik heb het gehaald". Ook de de Zweedse topschaat- ser Tommy Gustafson was aan het einde van zijn krachten toen hij de laatste van de bijna 200 kilometers onder zijn schaatsen liet doorgaan. „Moe", was het eerste en enige wat hij kon uitbrengen op de vraag hoe hij zich voelde. „Doodmoe!". Over de prestatie van de Elfstedentochtwinnaar Evert van Benthem merkte de Zweed op, dat de snelheid waarmee de 26-jarige veehou der uit St. Jansklooster had gereden, hem niet zo heel veel zei. „Maar ik weet dat het heel snel is geweest", gaf de vroe gere wereld- en olympisch kampioen op de vijf kilometer later toe. En toen Waren er bloemen, kussen en een nieu we hand vol muesli, waarmee Gustafson zich gedurende de tocht had gevoed. „Vooral dat laatste stuk tussen Dokkum en Bartlehiem was zwaar. Ik ge loof dat een Elfstedentocht in derdaad één van de grootste dingen is, die een schaatser kan meemaken". Daarop stapte ook Tommy Gustafson in een van de bus sen die de rijders van de Bon kevaart naar de Frieslandhal in Leeuwarden brachten. Er kwamen nog duizenden na hem. Sommigen met een bos bloemen in de hand, die zij aan de finish gekregen hadden van familieleden. Anderen wrongen hun kletsnatte hand schoenen uit en allemaal klaagden ze over natte voeten, ondanks de beschermkappen over hun schaatsen. Zoals ook Jeen Nauta uit War- tena, die in 1956 met nog vier anderen samen óver de eind Bnfred de Graaf op weg naar de controlepost in Workum.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25