Wat een eind, wat een eind L o „Moe? ./Vee, eigenlijk niet ELFSTEDENTOCHT '85 OeidMOowumt Peter de Boer sterksl ZUIDHOLLANDSE in „alternatieve" WEDSTRIJDRIJDERS GEVEN MOED NIET SNEL OP VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 PAGl| Gemeente feliciteert Politiehond LEEUWARDEN Zo fris als een hoentje kwam Theo Kester gistermiddag na ruim zeven en een half uur schaatsen over de eindstreep van de dertiende Elfsteden tocht. De inwoner van Honselersdijk had zelfs nog alle aandacht voor de, overigens niet geheel onbelangrijke, bijza ken zoals de vele plassen water bij de finish. Kester: „Zo juist heb ik 200 kilo meter geschaatst en dan moet je je nog met dit soort zaken gaan bezighouden. Het ijs zie je zo zak ken, ik vind het maar gevaarlijk. Ja, ik voel me natuurlijk prima, logisch als je nog zo helder kunt naden ken". En toch kende Theo Kester geen optimale voorbereiding op de Friese monsterrit. „Ik ben het afgelopen weekeind naar de wintersport gegaan in de vaste overtuiging dat er toch geen Elfstedentocht zou kunnen worden gehouden. Maar uiteindelijk moest ik dinsdagmiddag in allerijl op het vliegtuig in München om hier nog bijtijds aanwezig te zijn. Ik ben er in ieder geval stukken beter afgekomen dan tijdens de laatste alternatieve tocht in Amerika, toen ik bij een val een hersenschudding opliep. Ik heb nu van begin af aan in een heel fijne groep ge reden. In de eerste uren, in het donker, heb ik vaak het tempo door veel kopwerk te doen. Dat is me later wel enigszins opgebroken, maar aan de overwinning heb ik toch geen moment gedacht". Kester had vooral in de eerste kilometers veel opgereden met zijn streekgenoot Cor Smit. Deze schaatser uit 's Grave- zande, die 99e werd: „Fantas tisch, dit is natuurlijk heel wat anders dan de alternatieve tochten in Finland, Amerika of Polen, die zijn in vergelij king hiermee louter surrogaat. En die aanmoedigingen van al die honderdduizenden toe schouwers, ja dat doet je wel wat. Dat hielp me ook over die moeilijke momenten heen Hier heb je dan ook jaren naar uitgekeken. Hier zitje al jaren op te wachten". Moeilijke momenten Moeilijke momenten kende vooral Cees Vermeulen (72e). De rijder uit Benthuizen was volledig op. Steunzoekend op de schouders van de verslag gever: „Ongelooflijk zwaar. ^.Vooral in het donker vond ik het erg lastig schaatsen en aan dat klunen ging je helemaal kapot. Ik ben niet één keer ge vallen, maar heb wel erg veel rugpijn. Wat een eind. wat een eind. Het had zeker geen tien kilometer langer moeten du ren". Even later stond Ver meulen zijn volgende suppor ter alweer lachend te woord. Kees Borst eindigde gistermid dag als eerste deelnemer uit de Haagse-Leidse regio. De 45-ja- rige Leiderdorper had na af loop wel pech. Zijn vrouw, met droge schoenen en warme jas in haar bezit, viel in geen velden of wegen te bekennen. Maar de mensen van EHBO waren er snel bij om Borst van zijn kletsnatte en koude voe ten af te helpen. „Het is me bepaald niet meegevallen. De tocht was zwaarder dan ik had gedacht, maar dat maakt deze prestatie er alleen maar mooi er op. Dat klunen brak het tempo telkens, dat brak je wel vaak op. Ik heb lot 60 kilome ter voor de finish in de kop groep gezeten. Maar in Frane- ker moesten we tot drie keer toe een heel stuk lopen en door allerlei valpartijen onG stond nogal wat oponthoud. Ik had gisteren al verschillende stukken van het parcours ge reden, maar toen was het ijs nog stukken beter. Die dooi heeft de kwaliteit van het ijs geen goed gedaan". Schandaal Joop Stoops, de vaste verzor ger van de ijshockeyers van HYS, was niet al te best te spreken over de organisatie bij de eindstreep. „Een grof schandaal", riep hij veront waardigd uit. „Als je die ont zettend vermoeide jongens wilde gaan helpen, werd je zo van het ijs afgejaagd. Je moest nog oppassen dat je van die politieagentjes geen pak slaag kreeg. De rijders waren na tuurlijk erg koud; zo vraag je om longontstekingen. De jas sen gingen van hand tot hand, ik ben benieuwd of iedereen zijn eigen jas ooit nog terug Rien de Roon uit Rockanje kende gisteren geen vermoeid heidsproblemen aan het eind van de maraton langs de elf Friese steden. Hij had echter wel andere problemen, aan het begin van de wedstrijd, in het pikkedonker. Vertelt hij: „Ik ben nachtblind. Ik ben dan ook driemaal gevallen. In het donker ben ik een keer op de wal gereden en twee keer ver dwaald". Zoetermeerder Arend Klos zei dat de wedstrijd hem honderd procent was meegevallen. „De eerste 110 kilometer kon ik nog goed mee op kop rijden. Maar ik ben niet sterk genoeg. Het tweede deel van de tocht heb ik veel gereden met onder anderen Hans Künz, Jan van de Cappelle. Jos Pronk en Kristoffers. Ik vond onderweg niets lastig, de bruggen niet en het klunen niet. Maar of ik echt genoten heb? Genieten is toch een groot woord. Dit was de eerste keer dat ik de Elfste dentocht reed en ook de laat ste keer". Liever vriesweer Hans Künz. de directeur van het schaatscentrum De Uithof in Den Haag stelde zijn dorps genoten in Honselersdijk niet teleur. Met een 52e' plaats in nog geen 7 uur en een kwar tier was hij net als Klos sneller dan het oude record van Jeen van den Berg. Künz: „Het klu nen was niet erg, maar door die bruggetjes raakte je los van de rest. Ik had liever vries weer gehad en dan met goed ijs". Künz, die overigens niet onte vreden was over de sfeer van de tocht waarvoor hij zo lang heeft getraind, had ook zijn twee dochters meegenomeh. Marga en Petra, beiden beken de schaatsjuniores, traden op als goede verzorgsters van hun vader en voor veel van zijn schaatsmakkers. Zo vertrok ken ze bijvoorbeeld na de start per trein naar Harlingen, waar zij het ploegje heren opvingen en van eten voorzagen, waar na zij weer spoorslags terugre den naar de finish. Daar wa ren ze nog net op tijd om het gezelschap weer op te vangen met warme jacks en massage. Een dolblijde Tineke Dijk- shoorn-Olsthoorn uit Schiplui den voltooide de echte wed strijd binnen de tijd, maar sprak bij aankomst van „de hel van het noorden". „Van ochtend was het voor mij veel te donker. Ik mag blij zijn dat ik er zonder kleerscheuren ben afgekomen. Ik ben geluk kig maar één keer gevallen en dat was niet in het donker. Ik heb onderweg veel hulp gehad van mensen langs de kant. Ie dereen geeft je wel iets. Wat je zelf kunt meenemen is nooit voldoende. Ik profiteerde ook veel van de verzorgingsploeg van Ineke Kooiman, bij wie ik een poosje reed". Sneer Tineke Dijkshoorn, wier man Bram bij de toertochters mee deed, gaf nog even een sneer naar de mannenrijders. „Wij vrouwen", aldus Tineke Dijk shoorn „hebben vandaag veel LEEUWARDEN Peter Paauw, een 19-jarige in woner van Rijnsburg kwam als één van de eer ste toerrijders in gezel schap van Hans van Hel den over de eindstreep. „We hebben de laatste 150 kilometer steeds gelijkop gereden. Problemen heb ik niet gekend, waarom ook? Het water zorgde er wel voor dat het ijs goed bleef glijden. Mijn voeten voelen nu wel een beetje lam aan. Maar moe? Nee, eigenlijk niet". Clubgenoot Willem Kuijt (Kat wijk) bleef constant op de hoogte van de gebeurtenissen aan de kop van het omvangrij ke schaatspeloton. „Kijk maar, ik heb een walkman meegeno men en kon precies de radio uitzendingen volgen". Tussen de vele duizenden toerrijders, die tot in de kleine uurtjes op steeds slechter wor dend ijs koersten, bevond zich ook Cock van der Ploeg. De 25-jarige schaatsenrijdster uit Roelofarendsveen, met een grote groep plaatsgenoten in een bus naar Friesland gereisd in het gezellige gezelschap van een aantal plaatsgenoten en mede-schaatsliefhebbers uit Pijnacker, nam rustig de tijd om de 200 kilometer te vol brengen. „Ik had hiervoor nog nooit meer dan 100 kilometer aan één stuk gereden. Maar het ijs is voortreffelijk, dus het ging best". Onderwijl maakte bij een koek-en-zopie in Sloten een gezellig praatje met een oudere heer uit Heerenveen, die om vijf uur 's ochtends al op de fiets was gestapt om het schaatscircus te kunnen zien voorbijtrekken. Van de andere mensen uit Roelofarendsveen voltoiide ook Fred Timmer man de tocht. Hij deed dat in gezelschap van ijn Haagse col lega-onderwijzer Ton Teepe, lid van de nationale marathon B-selectie. De trainingsgroep „Alkemade" kijkt trouwen toch tevreden terug op de schaatstocht. Gis terenavond om tien uur had den de meeste schaatsers uit Roelofarendsveen Leeuwar den bereikt. Piet Klein was onder de indruk van de entou rage: „Het was een enorme happening met al dat publiek langs de kant. Ik ben om 6 uur s' ochtends gestart en arri veerde om 4 uur s' middags. Ik had inderdaad gepland om er tien uur over te doen". Dick van Goozen uit Hoogma- de en zijn plaatsgenoot Jan van de Hoorn hadden iets ge vonden op het kluun-pro- bleem. Ze hadden hun schoen van elastiek voorzien in plaats van veters en verwisselden daardoor steeds redelijk snel schaatsen en schoenen als het noodzakelijk was. Bij Frane- ker raakten ze elkaar kwijt, maar ze zouden toch nog vrij wel gelijk over de eindstreep komen. Net zo leuk Uit Sassenheim en Hillegom waren de toerrijders Aad Sna- terse, Aad de Groot Jaap de Boer en de gebroeders ten Ha gen naar Friesland gekomen. Snastere: „We hebben het alle maal prima naar ons zin". Piet van der Lans, eveneens uit Sassenheim, sprak zelfs over supervlot ijs. Bas Schippers (Den Hoorn) en André van Paassen (Rijswijk) zijn collegae bij de Shell en lid van de atle tiekvereniging Te Werve. „Heel wat anders dan een veldloop of een marathon, maar zeker net zo leuk", luid de beider conclusie. „We zijn niet erg veel gewend, maar dit is prachtig". Pieter ten Hage had het moeilijk op het laatste stuk in mist, omdat hij een bril draagt. Hij deed er twaalf uur over. Het Haagse duo Edu Zondag en Bas Koolhoff was in het hoge noorden ook van de partij en waren eveneens vol lof over alle ervaren om standigheden. Leo Elperdam (Pijnacker) is een ervaren rot in het Elfste- dentochtgebeuren. „In 1956 heb ik de tocht al eens uitgere den", verklaarde hij. „Ik reed altijd op de Uithof, dus uitrij den is geen probleem. Ik was alleen om elf uur 's nachts bin nen, zo laat hoeft het voor mij niet meer". En Joop Raaphorst uit Naaldwijk: „In 1963 heb ik ook meegedaan. Toen werd ik met een heleboel anderen in Workum van het ijs gestuurd. Ik dacht: dat zal me nu niet meer overkomen". Westland Het Westland was gisteren niet alleen bij de wedstrijdrij ders goed vertegenwoordigd, maar ook bij de toertochtrij ders Mevrouw Ger Sosef uit Honselersdijk speelde overi gens in beide klassen een be langrijke rol, ook al gebeurde dat vanaf de kant. Bij de echte wedstrjjd was ze gisterochtend de enige vrouw op het ijs die een verzorgende hand bood. In dit geval ten gunste van Theo Kester, wiens veters zij vast maakte. Haar eigen man Ben Sosef hielp ze ook, maar pas later in de toerstrijd: „Mijn man is een marathon B-rijder, maar doordat hij als 32e ein digde in de 200 kilometer op de Rottemeren had hij hier wel in de wedstrijd mogen starten. Maar hij durfde dat niet aan. Zou hij niet binnen de tijd eindigen, dan zou hij geen kruisje krijgen. Als toer tochtrijder krijgt hij dat auto matisch als hij aankomt. Mijn man is met Van Schie en Per soon al 21 jaar lid van de Elfs- tedenvereniging Dus zoiets wil hij niet missen". De ondernemende Ger Sosef had voor de Elfstedentocht ook nog geprobeerd Rolf en Gert Knaap van het Poolse al ternatief terug te roepen, maar ze kreeg geen reactie van dit tweetal. Zij: „Toen heb ik hun inschrijvingskaarten geruild met een familie Van Dijk uit Lisse, zodat die vroeger kon den staften. Onze mannen hadden eigenlijk al geboekt voor straks, in Finland, maar dat hebben we afgemeld. Deze Elfstedentocht is pas een echte wedstrijd, vooral door die 1200 meterloop in het begin. Na deze dag zegt men ook: we rij den nooit meer een alternatie ve Elfstedentocht". De grote groep Westlanders bestond verder uit o.a Jolanda Vollebregt uit 's Gravenzande (3e NK sprint junioren). Ook Peter van Vliet uit Kwints- heul ontbrak niet op het Frie se ijs, evenmin als Jan Duy- vestein (Wateringen), Ton Kleyberg (Kwintsheul), Theo Duyndam (Kwintsheul), Cor nells den Vulk (Pijnakker), Kees Enthove (Honselersdijk), Gerrit van Staalduinen ('s Gravenzande). Jan Vreugden- hill uit Maasdijk. Kilometervreter Ook kilometervreter Ton Rueck (op schaats, fiets, ski en per benenwagen) bracht de Elfstedentocht gisteren tot een goed einde. De Wassenaarder reed al tien alternatieve toch ten, maar zei gisteren: „Er is maar één Elfstedentocht, dat is nu wel gebleken. Door het pu bliek werd je onderweg ge woon op handen gedragen. Dan kan het nauwelijks meer fout gaan. Alles heeft natuur lijk z'n bekoring, maar dit sloeg alles. Jammer alleen dat het wat somber weer was. Bij een Elfstedentocht hoort ei genlijk sneeuw. Dat geeft pas werkelijk sfeer. En van mij mag Evert van Behthem veel geld aan zijn zege gaan verdie nen. Als het straks ook maar iedere winter even vriest, wordt hij ongetwijfeld voor de camera's gesleept. Reinier Pa ping bestaat niet meer, we hoeven nu alleen nog de wa tersnood via zwart-wit tv te volgen". En, kijkend naar de gigantische stapel persoonlijke eigendommen in de uiterst luidruchtige Frieslandhal: Wie mijn schoenen vindt, mag ze houden. Het w.0tp' toch maar oudjes". Jim Dekkers uit Leideiie.r keek met genoegen terupnil de monsterrit langs dejdt. Friese steden. „Het is me &n b gevallen. Ik had een sctjns opgesteld, maar daar be^ anderhalf uur onder geblc Niet onaardig. Dit spekjn r' was natuurlijk ongelooflij) heb heel veel respect voèt is die toeschouwers die urenpht in de kou langs de route fans I ben gestaan. Zij zijn gek, Êgen die Friezen ook. hoor", i Frc schaatsseizoen zit er vootfe k Leiderdorper nog niet op* tel „Het gaat weer vriezen hègen gehoord. Het komend w)f-ba einde zijn de Zuidholla^en kampioenschappen op desievi hof. Dan ben ik wel weer én v Hagenaar Koos Hendden trainde slechts zes dagen irteli de toertocht. Toch wist hij de nen tien uur de finish te bfbbe ken. „Een ongelooflijke pridinj tie", wisten ook de insif Stadgenoot Wim Ellerman111^ met het Wateringse trio 1^6 Ellerman, Henk van \Pnd( Ton van der Knaap en f®vl: van Paassen bereikten - /*uu ze ook hadden verwacht JuFlJ makkelijk de eindstreep. FF1l0( van der Stoep uit Den S€ werd zelfs door EllermaJ^®e sleeptouw genomen. fl1"0 Wisse, de „Zuidafrikaatë v Hagenaar moest na hon^Se kilometer opgeven. „Ik Pmt geen conditie en last vanrar knieblessure", blikt hij tdPa „Maar volgend jaar vlier1^ weer over naar Nederland?" de Elfstedentocht wordt ganiseeerd". e|f DICK Kif™ HERMAN JANfr— Sportconsul Ber- genhenegouwen toont de „envelop met inhoud", ofte wel de gelukwensen van de gemeente. doorzetters LEEUWARDEN Sportconsul Cor Bergenhe- negouwen van de gemeente Den Haag heeft gis teren in Leeuwarden namens wethouder Piet Vink brieven overhandigd aan de Haagse wed strijdrijders, die de dertiende Elfstedentocht met succes hebben voltooid. In de brief van de zelf verhinderde wethouder aan de doorzetters stond o.a.: „Gaarne wil ik u namens het gemeentebe stuur van 's Gravenhage van harte gelukwensen met de prestatie die u vandaag hebt geleverd". Alle deelnemers uit Den Haag aan de toertocht en wedstrijdtocht zullen overigens aan het eind van de vrijdagmiddag tijdens een receptie op het stadhuis aan de Groenmarkt worden ontvangen door de gemeente. lust m rauw LEEUWARDEN De heer A. Boers uit 's Gravenzande vertelde na afloop van zijn voltooide wedstrijd in de Elfstedentocht dat het ijs toch wel erg had gegleden. Een grote, bloedende wond aan zijn rechterhand wekte echter het vermoeden dat hij zelf te goed had gegleden. „Nee, ik ben bij aankomst gebeten door een politiehond, op het ijs notabene", klonk het niet eens zo erg triest. „Misschien ga ik daar nog verhaal voor halen". Ondanks het bloedverlies kon Boers zijn vreugde niet op. „Ik heb deze dag als iets onbegrijpelijks erva ren. Al die mensen, geweldig". Na Boers arri veerde een bijna naamgenoot. De Boer, die ogenblikkelijk rien: „Is er een bus, ik heb geen schoenen bij me". GIZYCKO Peter de Boer won gisteren net als van Benthem de Elfstedentocht. Alleen ging het geval van De Boer om de alternatieve tocht, die len werd gehouden. De Boer legde de 200 kilomei de meren rond Gizycko af in zeven uur en 54,56 i ten. Tweede werd John Hekke, die de eindsprint loor. Met vijftien seconden achterstand eindigde de Jong op de derde plaats. Het deelnemersveld was uitgedund, omdat een deej de favorieten op de eindzege voortijdig naar Nedei terugkeerde met de bedoeling in Leeuwarden van te gaan. De overgebleven 150 schaatsers, die een koers van 25 kilometer lengte acht keer aflegden, gen gezelschap van enkele Polen, Engelsen en Zwitj LEEIT \ar he èdent< Ha de ran de Joop Raaphorst uit Naaldwijk neemt er even zijn gemak van. Jan Willem Drexhoge, Fred Timmermans en Ton Teepe kijken Drie leden van de Haagse brandweer schrijven zich in. V.l opgelucht. Voor hen kan na ontvangst van de inschrijfformulieren John Borsboom, Theo van Dijk en Ben Stiefelhagen. de Elfstedentocht beginnen. m kopwerk gedaan. Maar die mannen, af en toe zou je ze". Tineke Dijkshoorn vond de Friezen fantastisch. „Wij moesten voor de wedstrijd erg vroeg opstaan, maar toen stond het hier al vol met men sen. Friezen zijn echt gek". „Prima vind ik het", reageer de Frans van Veen enthousiast op zijn voltooide rit, die overi gens niet opvallend snel was. De Hagenaar: „Je moet ook aan je eigen denken, hè". Van Veen heeft al'vijf keer in Fin land gereden en ook deelgeno men aan de alternatieve Elf stedentocht in Canada. „Ik heb ook twee keer de Rottemeren gereden en nu deze Elfsteden tocht. Ik ben gewoon een ge lukkig mens", besloot hij. Echte veteraan Wim de Graaff uit Maassluis merkte na afloop op: „Ik had veel last van glij dend ijs, omdat ik niet een van de lichtsten ben". De bekende schaatster overdreef een beet je, getuige zijn pretoogjes en zeer rustige ademhaling. DICK KIERS HERMAN JANSEN Aad Snaterse vertegenwoordigt de eer van Sassenheim. Bas Schipper (links) uit Den Hoorn heeft in de Rijswijker Andrè van Paassen een prima kam gevonden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22