Lichtgewicht >p dooi-ijs voordeel Vrolijke en harde noten Koningin in het nauw JJSTEDEOTOCHT '85 CekLeSowtant VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 PAGINA 3 'l Hop tijd... \U WARDEN - De laatste strijdrijder, die binnen de w'nnenc^e l'Jd plus r\ig procent - bleef, was van de Burg uit Haarlem. n Jneldde zich tien seconden £o I „sluitingstijd" aan de fi- De officieel nog geklas- j/e Haarlemmer kwam nog aan dan Piet de Boer uit im. De voormalige korte- ^jjl-kampioen was de snelste jrijder met een achterstand een uur op Van Ben- Verwisseld LEEUWARDEN - Voorzitter Sipkema van de Vereniging de Friese Elf Steden ging tenslot te op de schouders en werd van alle kanten via liederen bedankt voor de geweldige or ganisatie van de dertiende Elf stedentocht. Bij de prijsuitrei king ging echter toch nog iets mis. Het schoonheidsfoutje be trof de verwisseling van me dailles. Westerveld (6de) kreeg de zilveren plak voor de vijfde positie. Vos (9de) en Van Wij- he (10de) hadden ook de ver keerde medailles gekregen. Bij de tonen van de Carnavalska pel werd dat leed snel verge- Jos Niesten: „Op deze manier kan het vaker" LEEUWARDEN - Jos Niesten, de nummer drie in de Elfstedentocht, wist na donderdag zijn gelijk bewezen. Jarenlang had de Heemskerkse tuinder, die zaterdag in Alkmaar zijn loopbaan afsluit, ge wezen op de praktische mogelijkheden voor het sneller verwezenlijken van de tocht. Het inlassen van vele kluunplekken bleek de oplossing. „In 1979 was het op deze manier al mogelijk geweest. Wak ken onder de bruggen zul je altijd houden. Met dit klunen kunnen in de toekomst veel eerder Elfste dentochten worden gehouden". Niesten drong ook aan op 'een kortere voorbereidingsperiode. „Wij hebben nu twee dagen gebruikt voor het inschrij ven. Dat heeft bijna de tocht gekost. Voortaan dient er 's morgens te worden ingeschreven en moeten 's middags de kaarten worden afgehaald". Sterk verhaal van Uitterdijk LEEUWARDEN Tjeerd Uitterdijk, teamgenoot van Henri Ruitenberg, kende voor zijn doen een formidabele dag tijdens de Elfstedentocht in zijn ei gen provincie. De dertiger uit Koudum, sterk in de eerste honderd kilometer, had volgens zeggen ook het geluk van de dommen met zich. „In een scheur reed ik mijn ijzer krom. Drie kilometer verder reed ik weer in zo'n gat. M'n schaats was toen weer kaarsrecht". Uit terdijk had aan de finish zoveel tijd no dig voor zijn verhaal, dat de jury hem uit het oog verloor en abusievelijk als 101ste klasseerde. In werkelijkheid kwam Uitterdijk met de eerste dertig binnen. Reinier Paping: „Ik was een held, Everteen winnaar LEEUWARDEN - Op het laat- ste moment uitgenodigd, stak de winnaar van 1963, Reinier Paping, de loftrompet voor winnaar Evert van Ben them. „De hegemonie is in Overijssel gebleven. Evert zal het succes wel aankunnen. De sfeer is nu veel mooier dan in '63. Toen was het te koud voor het pu bliek. De mensen zullen deze tocht door de fraaie omstan digheden sneller vergeten. Ik was indertijd een held. Evert is een winnaar". Op geleende schaatsen naar de eindstreep LEEUWARDEN - Wybe Veenbaas uit Utrecht ein digde in de wedstrijd tocht op de 67ste plaats. Na 140 kilometer was het zeer twijfelachtig of hij de rit wel kon uitrijden. Bij het klunen brak een van zijn schaatsen. Veenbaas rende naar een boerderij en vroeg de boer een paar schaatsen te leen. Hij kreeg ze. Om het maatver- schil te overbruggen kreeg Veenbaas nog een paar ex tra dikke sokken mee. >len -g -g ge I f^EUW ARDEN ren zijn niet meer dan tele uren nodig ge vast om de in 22 ja- ega( gegroeide Elfste- ma^-mythe te reduce- iaaij tot een tamelijk in izaische triathlon r vi lopen-schaatsen- ar unen. Met een 'ies]chtig slot, dat wel, feiPr zonder de dra- i tej's, de bevroren le- bJnaten en het me el igenloze gevecht te- de natuur, die wcug helder op het "ravlies staan van de- bnjien die de barre cdcht van 1963 mee- r bakten. dagelijkse marathon gestaalde conditie zo groot geworden, dat dooi-ijs niet alleen meer als scherprechter kan optre- De dertiende Elfstedentocht - als dat maar goed gaat, stond op de gemeentelijke autobus sen van de Friese hoofdstad - balanceerde voortdurend op het randje van goede sport en een volksfeest. Bij Bartlehiem, waar een dikke haag van toe schouwers het laatste zuchtje wind tegenhield, herinnerde alleen een spandoek met: „Hel van het Noorden" aan de angstvisioenen, die die naam jarenlang heeft opgeroepen. Twee als televisiecamera's verklede Belgen gaven aan het grimmige oord zelfs een carna valesk tintje. De dertiende Elfstedentocht was een volksfeest, gevat in de omarming van meer dan 40 echte televisiecamera's. Het diepzwarte ijs lag er onnatuur lijk bij temidden van groene weilanden en uitbottende struiken, waarboven ganzen in V-vlucht de lente aankondig den. Als een laagje dooiwater zich over de spiegelgladde ij- soppervlakte uitbreidde, leek er tenminste weer iets te zijn om tegen te vechten. Maar toen waren de wedstrijd rijders allang binnen. De meesten waren op de volle 200 kilometer niet één keer onder uit gegaan. Wie stelt zich zo'n Elfstedentocht voor. Deze ve derlichte tocht was geschapen voor een lichtgewicht. Al om drie uur 's nachts voorspelde Henri Ruitenberg de latere uitslag. Terwijl in de Leeuwar der binnenstad de elfkroegen tocht nog in volle gang was, wrong de favoriet voor de eindzege zich in de bagage ruimte van de auto van zijn sponsor om zich over gladde wegen naar de Frieslandhal te laten vervoeren. „Bij dit dooi- weer red ik het niet. Ook Kruithof is te zwaar. Dit wordt een wedstrijd van de lichtgewichten." Het was uiteindelijk Evert van Benthem, met zijn 62 kilo de Voorzitter Sipkema huldigt winnaar Evert van Benthem. allerlichtste van het peloton en bezig aan zijn eerste 200 ki lometer, die Ruitenberg enkele schaatslengten voor bleef. De voorpunt van zijn ene schaats was afgebroken, evenals een groot gedeelte van het snijvlak van de andere schaats. Maar Van Bentum had er niets van dat hij de stempelcontrole niet gemerkt. Hoe zou hij ook. Bij kon bereiken en een strenge de finish drong het publiek official zelfs even diskwalifi- met zo veel geweld op hem in, catie overwoog. Evert van Benthem naar een schuiladres SINT-JANSKLOOSTER Teneinde de drukte te ont springen is Van Benthem voorlopig op eigen verzoek on dergebracht op een schuil adres. Onmiddellijk na de overwinning in de dertiende Elfstedentocht werd de 26-jari- ge schaatser uit Sint-Jans klooster overstelpt met aanbie dingen en uitnodigingen. In navolging van de Shorts en Hein Vergeer, die eveneens het proces meemaakten van een plotselinge en enorme po pulariteit, ontfermt de NOS zich in eerste instantie over Evert van Benthem. „Rust is het eerste, waar Evert nu be hoefte aan heeft", aldus Wie- mer Veenstra van de omroep- stichting. „We hebben hem dit aangeboden, maar hij is na tuurlijk eigen baas. Het is ech ter belangrijk, dat hij iets of iemand heeft om op terug te vallen. De overwinning heeft iedereen overvallen. Nu kan hij in alle rust zoeken naar een eigen vertrouwensman, die zijn zaken, ook op financieel gebied, regelt". Friesland vroeg achter de buis LEEUWARDEN Dat de Friese bevolking wel degelijk in de vroege ochtenduren op de televisie naar de start van de Elfstedentocht heeft geke ken valt uit het stroomver bruik op te maken. Een woordvoerder van het PEB meldde desgevraagd, dat het elektriciteitsverbruik tussen zes en zeven uur twintig pro cent hoger lag dan normaal. In zijn algemeenheid werd er gisteren in Friesland veertig tot zestig procent minder elek triciteit verbruikt dan nor maal. Dat is een rechtstreeks gevolg van het feit, dat veel bedrijven gisteren hun poorten gesloten hadden om het perso neel de gelegenheid te geven de Elfstedentochtprestaties te volgen. Dat de televisie de aandacht bleef vasthouden kon het PEB na drie uur weer merken omdat het verbruik procentueel weer boven het normale peil uitkwam. In to taal leverden de centrales iets meer „stroom" dan op een za terdag. bots doorgaan. Ik ben er van overtuigd dat die zestiendui zend toerrijders niet weten waar ze vanmorgen aan be gonnen zijn en wat ze nu ei genlijk aan het doen zijn. Dit is naar mijn mening in deze omvang niet verantwoord", al dus Van der Reijden. De staatssecretaris stond alleen in zijn mening, zo bleek in de loop van de dag. Bolsward was net als de tien andere Friese steden gewoon in de ban van het Elfstedentochtgebeuren. Hele straten hadden de Friese en de Nederlandse vlaggen uitgestoken, burgers en bui tenlui vormden dikke rijen langs de route en dromden massaal samen bij de kliln- plaats. De belangstelling dreig de zo groot te worden dat het ijs op het Kleine Kruiswater bij de brug bijkans bezweek. Doorlopers Eén van de weinigen die lak hadden aan het moderne schaatsmaterieel, zoals de ul- tra-strooomlijn-ijzers van de Zweedse deelnemers en nieu we uitgebalanceerde Noren, was de 47-jarige O. Marra uit St.-Jacobiparochie. Hij her schikte nog over zijn originele Friese doorlopers, waarop hij ook in 1963 de tocht had gere den. „Ik hoef niet anders, dit gaat toch goed zo? Ik ben toen tot Harlingen gekomen, nou rij ik hem uit". Hij maakte er verder geen woorden aan vuil, groette met een kort hoofd knik en ging op eigen houtje richting Harlingen. Toch werd er ook behoorlijk afgezien. Eén van de toerrij ders. Jan van Leeuwen (39), struikelde bij Parrega. Voor hij overeind kon krabbelen gingen er twee of drie andere rijders over hem heen. Het ge volg voor Van Leeuwen was een aantal wonden op de lin kerwang en een snee in het oor. Maar ook hij ging door. En zo waren er meer trieste, maar ook vrolijke momenten. Een deelneemster uit Oudeleij- en kreeg tijdens een koffiestop in Bolsward te horen dat ze tante geworden was. „Liesbeth Elske, do bist verneamd," sprak haar man, „en ik bin no omke". Harriette van der Duim (geen familie van Hilbert) had zich zelf de heilige opdracht gege ven de tocht uit te rijden. De winnaar van de Elfstedentocht in 1941, Adema, was haar grootvader. Nu. op 22-jarige leeftijd en na vele trainingen, wilde zij in het voetspoor van haar opa treden. Niet zonder trots en ook lichtelijk ontroerd vertelde ze dat ze het tot op dat moment zonder al te veel moeite kon volhouden. „Ik moet het nu afmaken, dat ben ik aan opa verplicht". Terwijl zo het legioen passeer de, de familie van Ed Kimman uit Amersfoort met de tekst „Hoi Ed met ie rooie pet, we hopen dat je het redt' op een spandoek zich afvroeg waar hij toch bleef, en de koffie be gon op te raken, liepen de Bolswarder cafés vol. Een ge zette Beerenburg-genieter sprak al vol vuur over het skutsjesilen en liet de foto van zijn schip zien aan ieder die daar ook niet om vroeg. Vele anderen volgden het wed- strijdgebeuren op een mini- teeveetje, dat op een kruk op het biliart was geplaatst. En de obers liepen zich het vuur uit de sloffen met borden dam pende snert Buiten, om de hoek, zaten zes kinderen in een geïmprovi seerd standje Ze verkochten warme chocolademelk voor een piek aan voorbiigangers. „Maar als u geen gulden heeft mag u ook zo wel een bekertje. VVy binnc net sa min as som migen wol cris tinke". KLAAS SNIJDER BOLSWARD Ze vielen aanvankelijk helemaal niet op in de menigte van wollen mutsen, lopende neuzen, enthousiast roe pende toeschouwers en soepverkopers. Twee he ren in donkere winterjas sen van Engelse snit, niet begeleid door goedgemut ste wachtmeesters of ver tegenwoordigers van het Elfstedencomite. Daardoor merkte ook niemand de aanwezigheid op van staats secretaris drs. J.P. van der Reijden (WVC) en burgemees ter mr. T. Elzenga van Bols ward op. Stilletjes schuifelden ze over het ijs, voor de kijkers langs, in de richting van de stempelposten om een ziele- wens van de bewindsman te vervullen. Van der Reijden had namelijk woensdagavond van commis saris der koningin Hans Wie gel een onvervalst Fries pas poort gekregen en nu wilde de staatssecretaris daarin het naamstempel van de goede stad Bolsward hebben. Bijna was het gelukt om dit planne tje zonder veel ophef uit te voeren. Maar beide heren hadden bui ten de pers gerekend. Desge vraagd, omdat Van der Reij den nu eenmaal volksgezond heid in portefeuille heeft, ver klaarde de bewindsman dat de Elfstedentocht zoals die nu is verreden „volstrekt ongezond" is voor de deelnemers. „Als er elk jaar op deze ma nier een Elfstedentocht zou worden gehouden dan moet er overgegaan worden tot een strenge medische keuring vooraf. Ik zie hier in Bolsward mensen meer dood dan levend bij de controlepost arriveren, ik zie wedstrijdschaatsers met letterlijk de blik op oneindig en het verstand op nul als ro Diningin Beatrix gaat schuil in een enthousiast samengedromde massa. Dat had zelfs een waarschuwing van organisatievoorzitter Sipkema tot gevolg. Maar alles Jt eiiliep uiteindelijk zonder kwalijke gevolgen. i he b ÏEU W ARDEN Ko- chte"ë*n Beatrix raakte gis- t efen bij de finish van de jderifstedentocht ietwat in jtten problemen. Zoals be- '{nd was de koningin in "'leuwarden om de win- 'RElar Evert van Benthem -zipn finishen en hem te huldigen. Om half twaalf was koningin Beatrix geland in een witte Cessna op de vliegbasis Leeu warden. Onder begeleiding van de marechaussee reed de stoet, waarin ook premier Lubbers, staatssecretaris Van der Reijden en dé commissaris van de koningin Wiegel, naar de finish aan de Bonkevaart. Toen de eerste rijders in zicht kwamen begaf de koningin zich met de heren Wiegel, Lubbers en Sipkema op het ijs. De koningin feliciteerde win naar Evert van Benthem, overhandigde hem de krans en sprak haar bewondering voor de prestatie van de win naar uit. Voor het overgrote deel van het publiek was het moeilijk een glimp van de koningin op te vangen, omdat ze door vele fotografen, naar schatting tweehonderd volgens de poli tie. werd omringd. Voorzitter Sipkema van de organisatie maande de fotografen tot de orde. Het leek er daarna even op dat het toch nog uit de hand zou lopen, maar zo ver kwam het niet. Het gezelschap verdween hierna weer snel in de klaar staande auto richting vliegbasis. De vorstin vloog in gezelschap van premier Lub bers terug naar Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21