Ik hoef ;een miljoen' £eidóc0omcmt /ERT VAN BENTHEM VERDIENT JN GELD WEL MET ZIJN KOEIEN i 4%, 0 Ril. VRIIDAG 22 FEBRUARI 1985 EEM BIJIAGÉ om TCBtW^Et» Carnaval in het noorden Tocht bracht lichtgewicht in voordeel Zuidhollanders: Moe? Nee, eigenlijk niet Ter Aar heeft in Leniev.d. Hoorn derde triomfator Verliezers voelen zich geen verliezers RIA VISSER: In een woord fantastisch Aan deze Elfstedentochtbijlage werkten mee: Charles Bels. Marinus de Boer. Wico Boon stra. Adri de Bruin. Hugo de Bruijne, Dick Dijkhuizen. Bert Dijkstra. Onno P. Falkena, Gerrit Geerds. Klaas Goïnga, Durk Hibma, Dick Hofland, Egge Huistra. Herman Jansen. Bert van Kalsteren, Dick Kiers. Paul Koop man. Leo van der Meel. Dennis Mulkens. Jan Leune, Dick Offringa, Renè de Cocq. Arthur van Rijswijk. Arjen van der Sar. Matty Sikke- ma. Klaas Snijder. Piet Snoeren. Willem Spierdijk. Henk Stouwdam en Frank Werk man. Foto's: Winfried Andringa. Tjerk Heringa, Mi lan Konvalinka. Wietze Landman, Theo Rin- PAGINA 2 I PAGINA 3 I PAGINA 4 I PAGINA 5 I PAGINA 6 I PAGINA 7 I gers en anderen. Evert van Benthem weet het zeker: hij gaat als eerste over de streep. V.l.n.r. Jan Kooiman, Henri Ruitenberg en Jos Niesten zijn geslagen. IUWARDEN j i liep er niet mee te p, maar diep in hart maakte hij ernstig zorgen T de superheffing. J#. jonge agrariër 4 %de Evert van gjl^them (26) uit St. sklooster zelfs dat lis gevolg van de tereeelen van de neid het hoofd ilijk boven water kunnen houden, vanmiddag, toen .kleine" als win- van de dertiende Itedentocht de jkevaart aan de d van Leeuwarden apte, hoeft Van them zich over de inciën voorlopig bijster veel zor- meer te maken. Opvolger van Reinier Pa- ikan hij rekenen op vette jorcontracten. Van bekla- yaardige boer tot benij- ivaardige volksheld; het |n de topsport een kwestie een dagje schaatsen zijn. tegt hij dat hij het miljoen hoeft, dat volgens com- iële kenners voor hem f ligt. „Ik verdien dat geld inet mijn koeien". ;zijn masseur en mentaal leider Jaap Nasette uit fnhove kreeg hij al voor jfstedentocht de raad een onder te duiken en voor niet in te gaan op aanbie- n uit de wereld van de lercie. Nasette: „Ik voel- tevoren dat hij ging n. Ik heb het vannacht imd. Twee keer eerder Ik zo'n droom: voor alter elfstedentochten in id en in Canada. Ook die tjgekomen". idi-ijs was zondermeer in ófdeel van de slechts 60 •egende Van Benthem. jwilde hij dat voordeel niet pschatten. „Maar het ijs toch beter dan gedacht, gleed goed, ondanks het r erop. Ik nam bij het en steeds veel voorsprong, ad er nooit op geoefend, I ik vloog over het tapijt". Ie rol van beste kluner g de vroegere hardloper lts concurrentie van Al- Bakker en Wim Wester- Favorieten als Van Wij- Giling en Vos gingen er it. En op een geheel ande- kanier ook zijn verzorger tte: „Ik ben niet naar de h gegaan. Ik heb in de tlandhal voor de televisie h janken". ird nasi ft van Benthem heeft ge- „Als die jongen dat nou lekker vindt. Wielrenner. Tiemen Groen at twee borden patat voordat hij op de fiets stapte. Toen hem gezonder voedsel werd voorgeschoteld, reed hij geen meter meer. Ik bedoel maar. Binnen de Finnair-ploeg zijn we altijd heel gewoon blij ven doen. Anderen hebben dat weieens onprofessioneel ge drag genoemd. Vandaag is het tegendeel bewezen". Evert van Benthem is op zijn triomftocht terzijde gestaan door 25 leden van de IJsclub Giethoorn. Dank zij de bemid deling van een buurman van Nasette kregen de Gieterse verzorgers de beschikking over vijf, langs het parcours gelegen tandartspraktijken. Jaap Nasette: „De jongens ui Giethoorn konden daar gister avond al terecht om het voed sel voor Evert te bereiden. Hel heeft prima gewerkt. Ik ben zelf naar Franeker gereden, omdat ik had uitgerekend dat de schaatsers daar een vreselij ke dorst moesten hebben. Dat ritje is de moeite waard ge weest". Kapotte schaats De prestatie van Evert van Benthem was extra indruk wekkend, omdat hij een groot gedeelte van het traject met een kapotte schaats heeft gere den. „Heb ik daarmee ge schaatst?", reageerde hij onge lovig. „Nee, dat geloof ik niet. Echt? Dan is maar goed dat ik dat niet heb geweten. Anders had ik misschien een terugslag gekregen, want die weten schap tast toch je moraal aan". Van Benthem, die zichzelf „een doordouwer" noemt, be gon in zijn eigen kansen te ge loven toen hij samen met Hen ry Ruitenberg, Jan Kooiman en Jos Niesten in de finale overbleef. „Ik heb lang met de gedachte rondgereden dat Dries van Wijhe nog iets van plan was. Dries reed voorzich tig. Ik dacht: hij komt nog wel. Maar Van Wijhe viel terug". Nadat hij Dokkum achter zich had gelaten richtte Van Ben them al zijn aandacht op Rui tenberg. „Hij was mijn grootste concurrent. Vandaar dat ik at tent bleef op alles wat hij deed". Gat in de lucht Evenals verzorger Nasette, had ook Jeen van den Berg, de trainer van de Friese mara thonselectie waar Van Ben them deel van uitmaakt, al zijn geld gezet op zijn sterke pupil. „Toen ik onderweg hoorde, dat Evert van Ben them gewonnen had, sprong ik een gat in de lucht", was de spontane reactie van de man, die.door zijn leerling werd af gelost als houder van het snel heidsrecord. Van Benthem was zelf nog meer verrast over de uitkomst van de snelle race dan zijn trouwste volgers. „Jeen had gezegd dat ik bij de eerste drie kon komen. Zelf rekende ik bij een plaatsje bij de eerste tien. Dit overtreft al mijn ver wachtingen", zei hij twee uur na de wedstrijd, want eerder was hij niet beschikbaar voor de (schrijvende) pers. De do pingcontrole, het praatje met de koningin en zijn eigen vor stin, Janet, moeder van zoon Rolf, en een vluchtig gesprekje voor de nos-camera's hadden veel tijd geëist. Geen verwachtingen Lange tijd heeft de winnaar van de Elfstedentocht geen verwachtingen gekoesterd van zijn sportloopbaan. Bij de atle tiekvereniging NOP was hij een redelijke loper op de mid denafstanden en in de cross. Door toedoen van Janet, toen al zijn vaste verkering, kwam hij op zijn zestiende in de schaatssport terecht. De ijsclub Rutten kreeg een redelijk ta lentvol lid, dat echter nooit doorbrak tijdens de wedstrij den. Op het kunstijs van Hee renveen werd Van Benthem onder handen genomen door Gauke Nijholt, de latere trai ner van de nationale sprint- ploeg en gisteren een van de dienstdoende politiemannen langs de route. Het had weinig resultaat. „Ik haalde de B-titelstrijd steeds net niet. Daar kreeg ik op een gegeven moment ge noeg van. Vier jaar geleden, 22 jaar oud, ben ik in de B-cate gorie op de marathon gaan rij den". Van Benthem werd in die klasse kampioen van Ne derland en stapte twee seizoe nen geleden over naar de A-rijders. Het eerste seizoen was bepaald geen doorslaand succes. Emiel Hopman, een an der nieuw gezicht, heerste. Van Benthem had die winter de macht niet om echt indruk te maken. De bouw van een ligboxenstal bij zijn zeventien de- eeuwse boerenhoeve „De Leeuwte" slorpte te veel tijd op. Gelegenheid tot echte trai ning was er niet voor de vee houder. ^^Piuoi' ezo^rond voor de marathon bord nasi gegeten". Van gen om vier uur bestond ontbijt uit twee boterham- met jam en twee koppen „Nasi voor de wedstrijd I voel ik me lekker bij", de marathonschaatser iter. Jaap Nasette heeft ,die eigenaardige gewoon- fhooit een punt gemaakt Het is noq schemer als de eerste toerrijders de schaatsen aantrekken. Dit jaar had Van Benthem meer mogelijkheden. In de cember in Assen werd het eer ste resultaat van die arbeid duidelijk. Hij won een KNSB-marathon in de Drent se hoofdstad en werd vervol gens een gevreesd concurrent. „Hij kan versnellen als geen ander", was het oordeel van routinier Rein Jonker, die Van Benthem dit seizoen nauwlet tend heeft gevolgd. Voorna melijk van achteren. De wat schuchtere jongeman uit St. Jansklooster, een gehucht bij Vollenhove, werd, toen hij dit seizoen naar de vierde plaats in de KNSB-competitie opruk te, gerangschikt in de rij van nieuwelingen. Die dienden te zorgen voor de aflossing van de oude garde, met Giling, Niesten en Pronk als gezichts- bepalers. Van Benthem, met 26 jaar een van de jeugdigsten in het door taaie dertigers en veertigers geregeerde marathonschaat ser is geen man die met zijn krachten smijt. Op de boerde rij heeft hij veel energie nodig. Het kunstijs is de plaats, waa.- hij zijn sportieve lusten bot viert. Veel tijd en kracht was er deze winter niet voor het schaatsen op natuurijs. Een paar wedstrijden over honderd ronden (veertig kilometer) en de nationale titelstrijd op het Amstelmeer, over honderd ki lometer (vijfde), vormde de voornaamste ervaring van de Overijsselse schaatser bij het begin van de tocht door Fries land. Die monsterinspanning, die zijn leven zal veranderen, was pas voorzien voor volgen de week zaterdag bij de Alter natieve Elfstedentocht in Kuo- pio. Minste ervaring „Ik was in de kopgroep de man met de minste ervaring en met de minste kilometers in de benen. Kooiman, Niesten en Ruitenberg hadden al op de Rottemeren gereden Ik ben zondag niet gegaan. Ik was pas laat uit Utrecht terug van dc KNSB-marathon. Ik hield toch rekening met de Elfsteden tocht en heb daarom rust ge nomen. Achteraf misschien een goed besluit". Een oordeel, waar verzorger Nassette het helemaal mee eens was. „Het kan op die laatste meters wel eens van beslissend belang zijn geweest". In de beslissende fase van de wedstrijd, op de Bonkevaart, op weg naar koningin Beatrix en Wiegel, handelde Evert van Benthem als een routinier. „We werden verrast door dat finishdoek Niemand van ons vieren had gedacht, dat het eind na die bocht zo dichtbij zou zijn. Kooiman zette aan. Niesten volgde. Ruitenberg, voor mij de gevaarlijke man. ging links weg. Ik ben achter hem aangedoken en heb ge wacht. Wie voorop aanzet te gen d wind in, is geklopt. Dat wist ik en het kwam uit", al dus de voorlopig tot Sportman van het Jaar 1985 uitgeroepen- Van Benthem, die vervolgens ondergedompeld werd in de eerste uit een onafzienbare reeks huldigingen en inter- „Mijn man zit in de kopgroep'? LEEUWARDEN - Janet van Benthem, de vrouw van de win naar van de Elfstedentocht, maakte de glorieuze overwinning van haar echtgenoot van dichtbij mee, hoewel ze niet in het be zit wt> van het benodigde doorlatingsbewijs. „Laat me passeren, alsjeblieft", smeekte ze de controleurs van het zwaar afgezette terrein rond de eindstreep, „mijn man zit in de kopgroep" De smeekbede werd door de begrijpende medewerkers van de orga nisatie verhoord. Stijf van de zenuwen wachtte de jonge boerin de finale af. Het duurde echter nog lange tijd. voor ze haar man kon feliciteren. Van Benthem werd na de eindstreep ogenblik kelijk opgeslokt door een leger van journalisten en fotografen en werd na het eerste huldebetoon op het ijs in ijltempo afgevoerd naar de dopingcontrole. Felicitaties van de melkfabriek LEEUWARDEN - In de reeks gelukstelegrammen, die naar suc cesvolle sportmannen en -vrouwen worden verstuurd, neemt de felicitatie die aan Evert van Benthem werd gestuurd door zijn melkfabriek een aparte plaats in. Het luidde: „St.Jansklooster - De superheffing was Uw grootste rivaal. De onze ook. Desondanks wat een super-prestatie, het winnen van de Elfstedentocht 1985. Het illustreert, waartoe onze leden/veehouders in staat zijn. Onze heel hartelijke geluk wen- St. Jansklooster viert feest ST. JANSKLOOSTER St. Jansklooster is het feest rond de nieuwe volksheld Evert van Benthem gisteren uitbundig begon nen. De inwoners van het duizend zielen tellende polderdorp, zieken en hoogbejaarden uitgezonderd, waren uitgelopen om de winnaar van de dertiende Elfstedentocht te ontvangen. Tegen negenen arriveerde Van Benthem in een open sportwagen in zijn feestelijk verlichte woonplaats. Hij werd ontvangen in het overvolle dorpshuis. Felicitaties van landbouwcommissaris BRUSSEL - Frans Andriessen. de (Nederlandse) Europese land bouwcommissaris heeft donderdag de winnaar van de Elfsteden tocht, de 26-jarige Evert van Benthem, een felicitatietelegram gestuurd Andriessen spreekt in dat telegram zijn waardering en bewondering uit voor de prestatie die Van Benthem geleverd heeft. Andriessen zegt in zijn telegram ook in de prestatie van Van Benthem „een bewijs van de veerkracht en de kracht" van de jonge veehouder te zien. Diamanten kruis voor de winnaar LEEUWARDEN Een diamantair uit Amsterdam heeft een imitatie-Elfstedenkruisje ontworpen en gefabriceerd met acht briljantjes. Hij heeft dit kleinood ter waarde van zevenduizend gulden aan de winnaar Evert van Benthem overhandigd De El- stedcnwinnaar uit Overijssel kreeg bij de huldiging m de Fries landhal bovendien de wisselbokaal, die hij volgend jaar weer moet inleveren, en het Pim Mulier-srhild

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19