2cicUc (Bowuvnt r EDENTOCHT '85 Van Benthem! Elfsteden BON: YS: Sovjets houden inflatie en werkloosheid verborgen C.J. Kokprijs voor dr. R. van den Berg Paus ontvangt Klaas Beuker 'Ceidoe Soutuut _r Donderdag 21 lebruaii 1965, 76e jaargang no. 23124 DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdi)k34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65.68, jaar t 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0.43 per mm. Losse nummers f 1,00. Nederland muziekland op Ned. I om 21 15 uur Om 22.00 uur film „The Valachi Pa pers". Op Ned. II om 19.13 uur nieuw „Snuiters" over alcoholmis bruik. Om 20.00 uur Midlotto en om 23.55 uur samenvatting Elfstedentocht. Op België 2 om 19.30 uur ope ra „L'elisir d'Amore". Plaatselijk mist, overdag ook af en toe zon. Minima rond min drie. middagtemp rond plus drie gr. Weinig wind. De komende dagen droog, in de nacht lichte vorst, middag- temp enkele graden boven nul. Morgen zon op 07.41, on der 18.07 uur. Scheveningen hoogwater 05.18 en 17.26 uur, laagwater 00.22 en 13.00 uur. Van der Reijden: fascinerend maar ongezond BOLSWARD - Staatssecretaris Joop van der Reydep van WVC, die de deelnemers aan de Elfstedentocht in Bolsward aan zich voorbij liet gaan, noemde het schaatsfestijn „volstrekt ongezond". „Er moet sterk over worden gedacht om een medische keuring voor de deelnemers verplicht te stellen, want ik zie hier in Bols ward veel deelnemers die al bijna aan het eind van hun latijn zijn. En dan heb ik het niet eens over de toerrijders, waarvan er een groot aantal aan een tocht beginnen die ver boven hun vermogen ligt", reageerde de staatssecretaris. Overigens noemde Van der Reyden, die bij de stempelpost een stempel in zijn Fries paspoort liet zetten, de Elfstentocht ongelooflijk fascinerend. LEEUWARDEN Evert van Benthem, een 26-jarige agra riër uit Sint Jans klooster, is winnaar van de 13e Elfste dentocht. Om ongeveer kwart over twaalf, kort na de aankomst van koningin Beatrix bij de finish aan de Bonkervaart, ging Van Benthem in een ongekend spannende en be- wogen eindsprint als triom fantelijke winnaar over de eindstreep. Minder dan ze ven uur na het vertrek in het mistige Leeuwarden kon Van de jonge Bentherri zich opvolger noemen van de legendarische Reinier Paping. Die had zoals be kend de laatste Elfsteden tocht in 1963 op zijn naam gebracht. Van Benthem, getipt door j Jeen van den Berg als de I gevaarijkste oustsider, kwam als sterkste tevoor schijn uit een kopgroep van vier man, die zich na 170 kilometer bij de eerste pas sage van Dokkum had ge vormd. De andere drie rij ders, voor wie in tegenstel ling tot Van Benthem min of meer de anonimiteit dreigt, - waren Jos Niesten, Henri Ruitenberg en Jan Kooiman. Het was in de laatste kilo meters van de door dooi nogal waterige Elfsteden tocht, die vooral de toerrij ders parten heeft gespeeld, een tactisch spel. De vier koplopers beloerden elkaar nauwgezet in de weten schap dat de zege misschien wel miljoenen waard zou kunnen zijn. Van Benthem was tenslotte de grote win naar. De dertiende Elfstedentocht is nog voor de finish on danks het dooiweer en an dere sombere voorspellin gen tot een succes uitgeroe pen. Voorzitter ir. J. Sipkema van De Vereniging De Frie- sche Elf verklaarde vanoch tend dat de dertiende Elf stedentocht bijzonder ge slaagd is. Volgens Sipkema waren er nauwelijks proble men geweest door ernstige ongevallen of als gevolg van opdringerig publiek. Het aantal toerrijders, dat moest uitvallen vanwege blessures was tamelijk ge ring. Meestal was er sprake van gebroken schaatsen. Sipkema: „Met deze tocht is bewezen dat dit vandaag niet de laatste Elfsteden tocht behoeft te zijn ge weest". Ietwat in "tegenspraaK met de optimistische woorden van de gerustgestelde voor zitter Sipkema waren van daag de ervaringen van tal loze deelnemers aan de toertocht. Was het ijs, -waar op vanochtend de wed strijdrijders om half zes van start gingen al voorzien van een laag water, die situatie werd gaandeweg de dag slechter. De toerrijders, van. wie de laatste (Frans Goe- degebuure uit Brielle) om vijf voor half tien pas van start ging, moesten zelfs bij Sneek van het ijs worden gehaald. Na een paar hon derd meter klunen konden ze de tocht hervatten. Rond tien uur vanochtend waren de ijsproblemen nog niet van dien aard dat tot afbreken van de toertocht moest worden besloten. Zo dra er toch gevaarlijke situ aties zouden ontstaan, zou de tocht na overleg met het beleidscentrum in Leeuwar den, onmiddellijk worden gestaakt. De organisatie was er op ingesteld om een be sluit daartoe snel te effec tueren. De rayonhoofden hielden de kwaliteit van het ijs nauwlettend in de gaten. Hier en daar stond om tien uur al meer dan vijf centi meter water op het ijs. Door het steeds verder oplo pen van de temperaturen tot boven nul ging de kwa liteit van het ijs gestaag achteruit. Een woordvoer der: „Het aantal kluunplaat sen breidde zich voortdu rend uit, het werden er veel meer dan we aan het begin van de tocht voorzagen". Verwondingen Bij het verbindingscentrum van het Rode Kruis in de brandweerkazerne van Leeuwarden kwamen vanaf negen uur meldingen bin nen over deelnemers met verwondingen als gevolg van valpartijen. De verwon dingen konden in de meeste gevallen door een EHBO- -post of door een arts ter plekke worden behandeld. Verder raakten er enkele toeschouwers lichtgewond. Het aantal meldingen be treffende verkeers- en an dere ongevallen bij de alarmcentrale in Leeuwar den lag vanochtend volgens het centrum voor de medi sche hulpverlening overi gens aanmerkelijk lager dan op een normale doorde weekse dag in de regio Leeuwarden. Rustig verloop De wedstrijd kreeg een rus tig verloop tot Bolsward, de zesde stad van de elf. Vanaf dat moment ontstond een aantal aanvallen, maar nie mand zag kans om weg te blijven. Er vonden hergroe peringen plaats. Na 170 ki lometer, in de buurt van Dokkum, leek de beslissen de demarrage te zijn ge plaatst. Vier man. Niesten, Kooiman, Ruitenberg en Van Benthem, onttrokken zich aan de bewaking van de anderen. Vanaf dat moment ging de Elfstedentocht zijn beslis sende fase in. Pagina 15: Geen terugkeer mogelijk Pagina 16: De barre dagen van Koos Rangelrooy Pagina 17: Achteruit, blik sem, of moeten er doden vallen? Een groepje toerrijders klunt over een brug aan de Westersingel in Sneek. izza voor man met kunsthart 1 Amerikaanse William Schroeder. die 87 dagen geleden een hsthart kreeg, geniet in het ziekenhuis van Louisville van een en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags sen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krar.t rdt nog dezelfde avond nabezorgd. HOUSTON In de Sov jet-Unie is ongeveer drie procent van de beroepsbe volking zonder werk en bedraagt de geldontwaar ding ongeveer vijf pro cent. Dat blijkt uit een on derzoek dat is ingesteld onder Russen die nu in de Verenigde Staten wonen. De Sovjet-Unie zelf be weert dat er in de afgelo pen 25 jaar geen inflatie is geweest en dat werkloos heid niet eens bestaat in de Sovjet-Unie. Paul Gregory, hoogleraar in de economie, heeft mededelin gen gedaan over het onder zoek, „Soviet Interview Pro ject" genaamd. Hij heeft met tien anderen onder leiding van de economist James R. Miller van de Universiteit van Illinois gedurende vijf jaar 2800 mensen uit de Sovjet- -Unie ondervraagd die nu in de VS leven. De Amerikaanse overheid heeft het project met 7,5 miljoen dollar gefinancierd. De studie is de eerste over het leven in de Sovjet-Unie sedert die van de Universiteit van Harvard uit de jaren vijftig. Tekort Verrassend bleek volgens Gre gory dat er meer werklozen in de Sovjet-Unie zijn dan wes terse deskundigen aldoor heb ben aangenomen. De werk loosheid. die op 2.5 tot 3 pro cent wordt gesteld, is des te opmerkelijker omdat het land te kampen heeft met een ern stig tekort aan arbeidskrach ten en omdat de werkloosheid werd verondersteld tegen het eind van de jaren twintig te zijn uitgeroeid. In tegenstelling tot de situatie in de Verenigde Staten lijkt de werkloosheid in de Sovjet- -Unie groter te zijn onder hoog opgeleide mensen dan onder minimaal geschoolde arbeids krachten. Men probeert er de deskundigen op te leiden die voor de volkshuishouding no dig zijn, %iaar uit de cijfers kan de gevolgtrekking worden gemaakt dat „mensen worden opgeleid voor taken die niet nodig zijn". Moskou heeft steeds gezegd dat er in de Sovjet-Unie sedert 1949 nagenoeg geen inflatie is opgetreden. Westerse deskun digen berekenden de geldont waarding voor de afgelopen ja ren echter steeds op ongeveer 2 procent per jaar. Uit het on derzoek blijkt dat de geldont waarding zelfs 5 procent per jaar heeft bedragen. FRANKFURT Een speciaal afgerichte hond heeft gister avond op de luchthaven van Frankfurt een koffer vol ex plosieven ontdekt. De koffer stond temidden van bagage, die even tevoren uit een vlieg tuig van de Lufthansa was ge komen. Het toestel kwam uit Damascus. Koffer met explosieven op vliegveld ontdekt De koffer bevatte 10,5 kilo hexogeen, een zeer krachtige springstof. De vermoedelijke eigenaar van de koffer, die reisde op twee Arabische pas poorten, werd aangehouden nadat de douane de passagiers van het vliegtuig had verzocht hun bagage aan te wijzen. Jongen in elkaar geslagen LEIDEN Een 22-jarige Lei- denaar is dinsdagnacht in el kaar geslagen door een onbe kende man. Het slachtoffer had carnaval gevierd in Club 70 aan de Stationsweg en praatte voor op straat nog wat ha met enkele vrienden toen de man uithaalde. Hij moest zich met een gebroken neus been bij een dokter veryoegen. De jongen heeft bij de politie een aanklacht wegens mishan deling ingediend. Kinderen spelen met lucifers: 5000 daklozen MANILLA Door een brand in een sloppenwijk in Catbalo- gan, een stad op de Filippij nen, zijn vijfduizend mensen dakloos geworden. Volgens de brandweer is de brand ont staan doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Twee andere kinderen kwa men om het leven. Het vuur in de slopenwijk greep zeer snel om zich heen Na drie uur kon de brand worden geblust. De daklozen zijn tijdelijk ondergebracht in schoolgebouwen, tenten en ka zernes. LEIDEN Dr. R.J. van den Berg, wetenschappelijk me dewerker bij het laborato rium voor fysiologie heeft vandaag de C.J. Kokprijs ontvangen. De C.J. Kokprijs, een prestatiebeloning ter sti mulering van onderzoekers „met een uitgesproken be gaafdheid" en toegekend uit het C.J.Kokfonds, werd van daag door de voorzitter van het college van bestuur, mr. K J. Cath uitgereikt. De heer Van den Berg ont ving de prijs voor zijn onder zoek naar het gedrag van cel membranen. Door een ont dekking van dr. Van den Berg is nu uiterst gevoelige en snelle elektrische celmem- braanmeetapparatuur gerea liseerd, die uniek is in de we reld. Het C.J. Kokfonds is ge vormd uit het vermogen, dat de heer C.J Kok bij zijn overlijden in 1965 aan de Leidse universiteit naliet. De heer Kok was jarenlang werkzaam als bioloog op de Plantentuin van Bogor. ROME Paus Johannes Pau- lus II heeft gisteren voorzitter Klaas Beuker van de Titus Brandsma-stiehting gedurende een half uur in privé-audientie ontvangen. Het onderhoud volgde één dag nadat aartsbisschop dr. A.J. Si- monis voor de televisie had beloofd dat hij een einde zou maken aan de makkelijke toe gang die Beuker heeft tot het Vaticaan. Het voormalig Tweede Kamerlid voor de RKPN maakt van zijn toe gangskanalen sinds ïaar en dag gebruik om het Vaticaan te bestoken met zijn ultra-ortho doxe visie op het reilen en zei len van de katholieke kerk in Nederland Door te wijzen op de privé-audientie leek Klaas Beuker de opmerkingen van mgr. Simonis voor de KRO- t.v. onmiddellijk te willen lo genstraffen. Pag. 2: „Audiëntie zielig voor Simonis" Deze donderdag, de 21e februari, word! een historische dag na 22 jaar weer een Elfstedentocht. Geen wonder dat de kranten er vol van staan. Ongetwijfeld hebben heel wat schaatsers uit onze contreien aan de legendansche tocht meegedaan. Ex waren niet voor niets inschnjfplaatsen vlak in de buurt. Hoe dan ook, de Leidse Courant wordt weer een bant om te bewaren Maar dat kan alleen als u 'm eerst laat bezorgen. i De Leidse Courant mJ ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vnjblijvend

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1