winnaar vordt niljonair Grootste operatie uit historie NOS Droge dooi redding Elfstedentocht xtra treinen Handel bloeit op Kleding kan beter te warm zijn dan te koud Rechtstreeks verslag begint om vijf uur Generale repetitie komt PTT goed uit INLAND QeidóaQowtwnt WOENSDAG 20 FEBRUARI 196S PAGINA 7 ;hri jving succes JHENDAM Het systeem van automati- [EN jchrijvingen voor de Elfstedentocht is een 23-jacces geworden. Het Automatiseringsbu- ?ns vjerisme (ABT) kreeg gisteren na sluiting n de inschrijvingstermijn verscheidene geluk- [eveetvoor de snelle manier van werken. Zelf insluet ABT de operatie „boven verwachting" I Ttt, Het systeem is in opdracht van de Vere tot Je Friese Elfsteden door het ABT ontwik- ?bben werd gisteren voor het eerst daadwerke- 'an r»zet Uit de eerste gegevens blijkt dat er auto'uannen en 332 vrouwen zullen meedoen, denstste groep. 13.500 deelnemers, is tussen de e Hajaar. De oudste deelnemer is een 75-jarige i we Bolsward. De meeste inschrijvingen wer- ?n eraan in Leeuwarden (4215). Daarna volgen duipijam (2075). Vaassen (1680), Alkmaar nisdrieidschendam (1250) en Rotterdam (1090). Upheu gen Bestuur op de vuist LEEUWARDEN Niet alleen onder de schaatsliefhebbers was het gisteren bij de Frieslandhal in Leeuwarden een gedrang van jewelste. Bij het openen van de deuren van het inschrijf bureau ontstond eén op stootje tussen de in groten getale opgeko men persmensen en bestuursleden van de Vereeniging De Friesche Elf Steden. Daarbij vielen enkele klappen en raakte een deur enigszins ontzet. De rel ontstond toen de pers ook tot verbazing van de schaatslief hebbers de toegang tot het inschrijvings bureau werd geweigerd. Het Elfstedenbe- stuur had daartoe besloten geen toegang te verlenen omdat de penningsmeester zoveel mogelijk rust wilde bij inschrijving. Woord voerder Nauta zei dat de pers tijdens de tocht geen strobreed in de weg gelegd wor den. Politie wil niet hard optreden LEEUWARDEN De Friese politie heeft zijn aandacht voor de Elfstedentocht voor het grootste deel geconcentreerd op het finishtraject. Rond de Bonkevaart in Leeuwarden zal de grootste hoeveelheid van de naar schatting één miljoen bezoe kers zich concentreren. Driehonderdvijf tig agenten, onder wie drie pelotons van de Mobiele Eenheid, moeten daar de mas sa in bedwang houden. „Het liefst op een feestelijke manier, maar we kunnen ook hardhandig optreden als de orde en vei ligheid dat vereisen", liet de commissaris van de Leeuwarder politie. Van Heiten, gisteren weten. Daarvoor worden ook nog 4,5 kilometer dranghek gebruikt, twaalf ruiters en desnoods *15 honden. Kostbaar kleinood Hier is het al die 16.000 schaatsers morgen om te doen: het Elfsteden- kruis. Wie de marathon uitrijdt, krijgt dit kost bare kleinood waarin het wapen van Fries land is vervat, omringd door de woorden ..De Friesche Elf Steden". Tocht mag op video HILVERSUM -- De NOS gaat in samen werking met uitgeverij Strengholt BV een videocassette uitgeven over de morgen te verrijden Elfstedentocht. Volgens NOS- -commissaris Cees Spaan handelt de NOS met deze commerciële produktie niet in strijd met de wet. Hoewel het verkopen van de videoband in strijd is met de letter van de wet, zal het ministerie van Welzijn. Volksgezondheid en Cultuur (WVC) geen stappen ondernemen tegen de NOS. „In te genstelling tot de oude omroepwet staat de nieuwe wet het commercieel werken van de NOS wel toe", aldus een woordvoerder van het ministerie. „Omdat we momenteel in een overgangsfase zitten, ziet de minister geen aanleiding tot vervolging over te gaan. We stellen ons soepel op". e ff WARDEN Voor rst in de geschiede- He Elfstedentocht in sep van het grote teinier Paping hield e overwinning van en redelijk lopende lak over en nog verdient hij een itje met zijn aanwe- j op bijzondere ge- nissen. Het is even- ■uimelwerk vergele- j de financiële klèp- iie de winnaar van n hoopt te maken, wint, hoeft nooit te werken", aldus van Wijhe, met Jos n en Jan-Roelof ïof de topfavoriet. t Wijhe verschijnen de ens in de ogen als hij overwinning denkt. F hij geen held is op het [hij alles wagen. „Eén ne leven moet je alle ri- lurven te nemen", zegt kt is donderdag. Je moet mg zijn als je bloed ziet |e knieën dik beginnen [den. Dat gebeurt met fstand onherroepelijk". fVijhe ondervindt mo menteel de naweeën van een knieblessure. „Na een uur rij den. komt er vocht in. Maar volgens de dokter krijg ik er onderweg geen last van". Gewild object Dolle Dries, als geen ander een gewild object voor de com mercie, ervoer hoe hoog de Elfsteden koorts is opgelopen. Toen hij een tankstop maakte met zijn lelijke eend, kreeg hij van de onbekende garagehou der, handelaar in een duur au tomerk. een prijzig karretje aangeboden voor de overwin ning. „Als ik win, wil ik mijn leven lang elk jaar zo'n auto", gaf Dries als antwoord terug. Maar niet alleen na de wed strijd, ook tijdens de tocht over tweehonderd kilometer speelt de commercie een belangrijke rol. De geldschieters doen alles om hun troevën, gestoken in schaatspakken met reclame in koeielettèrs, urenlang in beeld van de tv-camera's te krijgen. Niets is aan het toeval overge laten. In Nederland is geen he likopter meer te huur. Alle hefschroefvliegtuigen -zijn op gevraagd door de sponsorploe- gen, ten einde in geval van nood onmiddellijk bij hun rij ders te zijn. Sommigen zijn van plan te starten met een mijnwerkershelm om licht te hebben bij het aantrekken van de schaatsen. Het personeel van de verzekeringsmaat schappij, waarvoor Henri Rui tenberg en Van Wijhe rijden, heeft het personeel vrijaf ge geven om langs de kant van het parkoers met tassen met voedsel te staan. Van Wijhe: „Er is voor ons vieren vol doende voor het hele peloton". Om voortdurend op de hoogte te blijven van het wedstrijd - verloop rijden de toppers met een miniatuurradiootje in het oor. In de diverse kampen wordt gezwegen over de gemaakte plannen. „Je zou de concur rentie op een idee kunnen brengen", aldus Johan Franke, sinds jaar en dag de steun en toeverlaat van Kruithof. Fran ke is ook onder de moeilijkste omstandigheden een meester in het bedenken van manieren om zijn rijder optimaal te ver zorgen. Reeds jarenlang had hij een draaiboek voor de Elf stedentocht in de kast. Franke is met zijn ploeg, waarvan ook Kooiman, Kasper en Wester- veld deel uit maken, onderge doken op een schuiladres in Leeuwarden, ver weg van de buitenwereld. Het toeval krijgt in de Elfstedentocht van 1985 geen kans meer. Deze drie vrouwen tonen het resultaat van één van de vele vormen waarop de handel heeft Ingespeeld op de Elfsteden- koorts. Ze zijn getooid met buttons en petjes waarop het embleem van de tocht staat. Om deze souvenirs op tijd klaar te hebben heeft men ineen fabriekje in Enschede de laatste dagen 24 uur achtereen doorgewerkt. LEEUWARDEN De gemeenten langs de Elfsteden- route hebben gisteren hun handen vol gehad aan het afgeven van vergunningen aan middenstanders, die morgen langs de route hun waren willen verkopen. Nagenoeg alle elf plaatsen hebben het maximum aan af te geven vergunningen reeds bereikt en zitten der halve „vol" Het zwaartepunt van de handelsactiviteiten ligt in Leeuwarden zelf, aan de Bonkevaart. Daar is morgenmiddag de finish, reden voor de handelaren juist daar de meeste mensen te verwachten. De afdeling marktwezen van de gemeente Leeuwarden heeft al leen al voor dat stuk tachtig vergunningen afgegeven, over een stuk van achthonderd meter. De kraampjes en karren mogen in verband met de te verwachten grote toeloop niet op het ijs zelf staan, maar komen op openbare weg langs de laatste honderden meters van de Elfstedentocht. Nog minstens honderd ondernemers konden langs de route geen standplaats meer krijgen. De handel langs de route wordt vol gens H. Faber, chef van de afdeling marktwezen van de ge meente Leeuwarden gedreven met de meest uiteenlopende arti kelen. „Verkopers van buttons, stickers, warme worsten, soep, patat, chocolademelk, Elfstedentruien, bloemen, van alles komt erop af. Zelfs straatfotografen en verkopers van encyclopediën zijn van de partij", aldus Faber. Leeuwarden presenteert vannacht rond de Elfstedentocht een tegenhanger van de in het noorden bekende TT-nacht. In de nacht van vandaag op morgen gaan de café's, hotels en restau rants in de binnenstad van de Friese hoofdstad niet dicht. De horeca in Leeuwarden kent met toestemming van de gemeente een openingsschema, dat duurt van vanochtend zes uur tot vrij dagmorgen twee uur. Rond dit tijdstip dient het laatste feest rond de winnaar publiekelijk gevierd te zijn. LEEUWARDEN - On danks berichten over in tredende dooi denkt het Elfestedenbestuur er niet aan de Elfstedentocht uit te stellen. Temperaturen boven nul zullen volgens voorzitter Sipkema niet tot zacht ijs leiden. „Het is droge dooi. De droge lucht die boven Friesland hangt, doet het dooiwater onmiddellijk verdampen". Sipkema wilde daarom niet weten van al te veel pessimisme. „Geen paniek in de tent, er is geen re den om aan te nemen dat de tocht niet door zou gaan". Wel legde hij er de nadruk op dat iedereen primair zelf verantwoor delijk is voor het welsla gen van de tocht en voor zijn eigen veiligheid. De politie drukt iedereen die wil meerijden op het hart niet met de auto. maar met het openbaar vervoer te komen. Volgens een enquete door een landelijk ochtendblad zou zes procent van de Nederlandse bevolking overwegen naar Friesland te komen. Dat zou een toevloed betekenen van maar liefst een miljoen men sen. „Als die allemaal met de auto komen zou Friesland dat niet aankunnen", aldus de po li tiewoordvoerdder Daarom rijden in de nacht van woensdag op donderdag non- -stop treinen op het traject tus sen Zwolle en Leeuwarden Reizigers uit het zuiden kun nen hun auto volgens de poli tie zonder problemen kwijt op het Zwolse Veemarktterrein De Friese autobusmaatschappij FRAM voert de capaciteit van alle buslijnen tot het maxi mum op. Het openbaar ver voer krijgt, net als het vervoer van de hulpdiensten de groot ste mogelijke prioriteit. Zo druk was het gisteren in de Frieslandhal, waar kon worden ingeschreven voor de Elfstedentocht. Uiteindelijk zouden in Leeuwarden ruim een kwart van de 16.000 toerschaatsers worden geregis- IW ARDEN De jggeving van de Elf- ftocht door de "NOS de grootste operatie liroepland sinds de iuctie van televisie B, zo zei Carel Enke- joofd dienst televisie e NOS, tijdens een nferentie in Leeu- camera's, 22 straalzen ders, twee zijspanmotoren, een helikopter en 325 medewer kers, kan de NOS-televisie naar schatting 95 procent van de route bestrijken. De NOS- -radio heeft nog eens 85 man ingezet plus vier motoren, een helikopter en een vliegtuig. Daarnaast zijn er nog een aan tal buitenlandse televisie-sta tions met camaraploegen te verwachten. roep moeten doen op het bui tenland. Technische steun wordt verleend door België met twee zijspanmotoren en een helikopter en uit Zweden met vier camerawagens. Volgens Martijn Lindenberg, eindregisseur bij de NOS, wordt het verhaal van de Elfs teden gevolgd. Bij elke stad waar wordt gestempeld, staan vaste camera's. De meeste aan dacht via televisie krijgt ech ter de Zuidwesthoek en de route vanaf Franeker via Dokkum naar de finish. Daar naast heeft de NOS ook nog enkele camera's ingezet voor gebeurtenissen, die zich rond de Elfstedentocht afspelen. Met enige spanning worden binnen de NOS de prestaties van de twee zijspanmotoren afgewacht. De motoren zitten boordevol techniek en zullen via de helikopter de beelden doorgeven. De keuze is geval len op Belgische motorbeman ning wegens hun grote erva ring met dit soort verslagge ving. De motoren zullen worden uit gerust met sneeuwbanden zon der spikes en zullen de wed- strijdgroep op het ijs volgen. Alleen op stukken die breed genoeg zijn, wordt er inge haald Wegens hindernissen als_ bruggen kunnen maar op twee gedeelten van traject mo toren worden ingezet. Hoewel de natuurlijke obsta kels lastig zijn vanuit tech nisch oogpunt, is de NOS-orga- nisatie toch vooral benauwd voor problemen, die de toe schouwers kunnen opleveren. „Het gaat hier immers niet om een voor het publiek afgeslo ten circuit", zei Lindenberg. ,,De mensen kunnen zich vrij elijk op het ijs begeven". Carel Enkelaar deed dan ook een dringend beroep op de toe schouwers de verslaggevers en cameramensen zo goed moge lijk doorgang te verlenen. In het coördinatiecentrum van radio en televisie in Leeuwar den. onder leiding van respec tievelijk Jan Hofman en Mar tijn Lindenberg, zal worden gelet op eventuele sluikrecla me, hoewqj het organisatieco mité alles in het werk heeft gesteld die uit te bannen. De verschillende rayoncommissies hebben de NOS toegezegd er zoveel mqgelijk op toe te zien. dat door particulieren geplaat ste reclame wordt verwijderd Enkelaar hoopt niettemin, dat iedereen zijn gezonde verstand gebruikt en ingrijpen niet no dig is. iVARDEN De Neder- plaatsen treinen met bestem- spoorwegen zet voor de nung Leeuwarden vertrekken, •hte toeloop van deelne- Alle retour plaatsbewijzen gc- n toeschouwers van de kocht op de dag voorafgaande entocht een groot aan- aan de Elfstedentocht met be- tra treinen in. Zowel stemming Friesland, zijn ook ig overdag als 's nachts geldig op de dag waarop de er van verschillende tocht wordt gehouden, nacht van vandaag op morgen rijden de volgende treinen: rsfoort vertrek 02.20 Leeuwarden aankomst 03.39 le vertrek 23.19 Leeuwarden aankomst 00.17 'ertrek 00.45 Leeuwarden aankomst 01.39 -ertrek 01.45 Leeuwarden aankomst 02.39 le vertrek 03 07 -- Leeuwarden aankomst 04.02 le vertrek 04.46 -- Leeuwarden aankomst 05.39 le vertrek 05.47 Leeuwarden aankomst 06.42 einen tussen Zwolle en Leeuwarden stoppen ook in Meppel en nngen vertrek 03.53 ingen vertrek 04.20 •ertrek 04 20 (station Amersfoort is ruime klegenheid De Veemarkt in jvordi als parkeerplaats inge- jj de Veemarkt is een opstap- r reizigers met een pen- gratis naar het hoofdstation jebracht. De stationsrestaura- mersfoort blijft tot 02.20 uur restauraties in Zwolle en t zijn de gehele nacht geo- woensdag op donder- ■ekt ook een extra trein om t Roosendaal. Vja de IJssel- t deze trein Breda (0.34). Til- Den Bosch (01 09). Nijme- 45), Arnhem (02 02). Zutphen h Deventer (02 37) aan. met als k Zwolle (02 57) S Den Haag CS vertrekt een 0.58 t 10125) en Utrecht (01.58) om r in Amersfoort aan te komen, pn sluit aan op de trein die om Amersfoort vertrekt iial op de lijnen van Leeuwar- t Harlingen. naar Stavoren en hmingen. de gehele dag een -- Leeuwarden aankomst 04 45 -- Leeuwarden aankomst 04 45 -- Leeuwarden aankomst 04 40 halfuurdienst in beide richtingen rij den De dieseltreinen worden op maxi male sterkte gebracht. Tussen Zwolle en Leeuwarden rijden op de normale uren extra lange treinen. Bovendien rijdt op dat traject elk uur een intercity in beide richtingen. Uit Zwolle vertrekken deze om 07.33 uur. 08.31, 09.31 enzovoort tot 14 31. 15.26. 16.31. 17.31. 18.36. 1943. 21.01 en 2205 uur. Uit Leeuwarden vertrekken de treinen om 07 25 uur 08.30, 09.30 enzovoort tot 14.30 uur, 15.27. 16.30. 17.30. 18.30, 19 59. 20.59, 22 07 en 23.10 uur. Indien nodig zullen ook in nacht van morgen op vrijdag extra treinen naar Zwolle rij den Ook het streekvervoer in Fries land (FRAM) past vandaag en morgen zijn dienstregeling aan om de verwachte stroom schaat sers en toeschouwers voor de Elfstedentocht naar hun be stemming te vervoeren. De toerrijders moeten de eerste 1200 meter van de marathon- tocht te voet afleggen, omdat het ijs bij de start op het Van Ha- rinxmakanaal te zwak is. De organisatie was gisteren nog druk bezig met het leggen van een pontonbrug en planken over dit zwakke deel van het traject LEIDEN Het sportme- disch adviescentrum (SMA) heeft een aantal adviezen opgesteld voor deelnemers aan de Elfste dentocht op het gebied van kleding en voeding. Het SMA stelt.-dat de kleding beter te warm dan te koud kan ziin Vooral de uitsteken de delen handen, voeten. oren, neus moeten extra beschermd worden. Het ver dient aanbeveling om de schaatsschoenen rondom te be schermen met bijvoorbeeld een opengeknipte geitenwol len sok. Het SMA beveelt verder een wollen onderpak en wielerkle- ding aan. liefst meerdere lagen onder elkaar. Kranten blijken nog altijd een eenvoudig maar effectief hulpmiddel om de kou te weren. Up de wedstrijd dag moet een licht verteerbaar ontbijt genuttigd worden, bij voorbeeld witbrood met zoe tigheid. Een half uur tot een kwartier voor de start 100 moet dan een milliliter kool- hydraatrijke drank worden gedronken. Tijdens de tocht moet de vocht- en energie voorziening op peil worden gehouden met vast voedsel. LEEUWARDEN Vanaf vanavond zal de televisie zeer uitgebreid aandacht besteden aan de Elfste dentocht. Het reguliere programma van Studio Sport zal voor driekwart van de zendtijd worden gevuld met nieuws over het schaatsevenement. De Tros zal middels de televi sie-show, vanaf 21.05 uur gepresenteerd door Ivo Niehe, middels interviews de Elfstedentocht belich ten. Tros Aktua za[ ver volgens vanaf 22.50 uur de nadruk leggen op de voor bereidingen in en buiten Friesland. Dan volgt morgenochtend om 05.00 uur een rechtstreeks ver slag van de voorbereiding en de start van de wedstrijdrij ders. De uitzending zal tot on geveer 05.45 uur duren en dan voor een uur worden onder broken. omdat de duisternis filmen goeddeels onmogelijk maakt. Om 07.00 uur wordt het pro gramma hervat met een half uur durende samenvatting van de start Om 07 30 uur wordt weer live uitgezonden, de wedstrijdgroep zal zich dan naar verwachting in de buurt van Sloten bevinden. Het rechtstreekse programma wordt voortgezet tot het einde van de wedstrijd. Uitgerekend is, dat de winnaar tussen 12 00 uur en 13.00 uur de finishlijn zal passeren. Tot 17.00 uur wordt het pro gramma voortgezet met een verslag van de toerrijders. Tussen 17.00 uur en 18.00 uur volgt een samenvatting van de hele dag, waarna een kwartier lang. tot 18.15 uur, wordt te ruggeschakeld naar Leeuwar den. Later op de avond zullen de NOS-journaals nog aan dacht besteden aan de tocht en Studio Sport verzorgt de af sluitende reportage, met om ongeveer 23 55 uur de laatste stand van zaken. Omroepen De radio-uitzendingen zijn in feite gisteren al begonnen met korte nieuwsflitsen in aanslui ting op de bulletins van «Ie Ra dio Nieuwsdienst op Hilver sum 1 De marathon-uitzen ding van de NOS begint van avond om 20.30 uur en loopt door tot morgenmiddag 17.00 uur. De presentatie van de uit zending ts in handen van Koos Postema, Govert van Brakel, Feli* Meurders, Ria Bremer. Jan Lenferink én Elles Ber ger. Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht grote be langstelling van de buiten landse pers voor de Elfsteden tocht. Het Amerikaanse televi siestation- NBC-Sportnews wil met een ploeg komen. Daar naast bestaat er vanuit Barh- rein. Koeweit en Japan jour nalistieke belangstelling De Wereldomroep heeft zeven verslaggevers ingezet met vijf motoren. Tijdens elke uitzen ding zal gedurende tien minu ten een verslag worden gege ven van het evenement in het Indonesisch, Arabisch, Engels. Frans, Spaans en Portugees. LEEUWARDEN „Wij hebben veel lijnen laten liggen in de hoop dat er toch nog een Elfsteden tocht zou komen. Als dat niet was gebeurd, dan weet ik niet of we het wel allemaal op tijd hadden klaar gekregen", dat laat ïr F Kuipers, coördinator bij de dienst telecommu nicatie van de PTT in Leeuwarden, weten over de monsteroperatie die de Elfstedentocht de PTT be zorgt Meer dan 50 mensen zijn de laatste dagen dag en nacht be zig geweest om de communica tielijnen voor bestuurders, hulpverleningsinstanties, maar vooral voor de media, aan te leggen. „De vorige keer is een aardige generale repetitie ge weest aldus Kuipers. „Het is nu veel groter van opzet dan toen. Het gaat nu veel serieu zer. omdat we weten dat het doorgaat. Meer dan 50 mensen houden zich bezig met de aan leg van extra liïnen Alles wat er liggen moet ligt er". ..Onze grootste klanten zijn de NOS-teleVisie en de NOS-ra- dio met al hun verbindingen met de stempelplaatsen. Die moeten allemaal doorgemeten worden. Daarvoor komen spe ciale mensen uit Amersfoort". Behalve langs de route zelf heeft de PTT zeker 130 extra lijnen naar de Frieslandhal aangelegd voor de organisatie zelf. de in totaal duizend toe gestroomde journalisten en fo tografen en niet in de laatste Klaats voor de deelnemers, die un ervaringen aan familiele den willen doorgeven. Voor deze laatste categorie werden enkele houten telefoon hokjes in de Frieslandhal geplaatst

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7