Hoezo? Ik ,'iV S fill Bedrijven als „donateurs"" Cocaïnelijn opgerold Werkloosheid toegenomen Ja, gewoon om te helpeip BINNENLAND ftzidóeSouuMit WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 PAGINfc, JÏT ROTTERDAM De narcoticabrigades van de politie in Rotterdam en Amster dam hebben een eind gemaakt aan een cocaïnelijn tussen Zuid-Amerika en Nederland. Vele tientallen kilo's cocai ne zijn de afgelopen jaren langs deze .lijn ons land binnengekomen. Er zijn veertien arrestaties verricht. Bij de ac ties in Amsterdam en Rotterdam is drie kilo cocaïne (handelswaarde 300.000 gulden) in beslag genomen. De zoge noemde straatwaarde van daarvan is zes ton De internationale organisatie achter de cocaïnelijn opereerde onder meer van uit Bogota (Bolivia) en Rio de Janeiro (Brazilië). Schietpartij in discotheek DEN HELDER Door een schiet partij in een discotheek in Den Hel der zijn gisternacht drie personen gewond geraakt. De moeilijkheden begonnen volgens de politie met een vechtpartij waaraan een hand jevol van de circa tachtig bezoekers van de dancing deelnam. Eén van de betrokkenen haalde daarop hulp van een 27-jarige man. Deze liep met getrokken pistool op de aan een tafeltje zittende „tegenstan ders" af en schoot vier maal. Toen ketste het wapen. De gewonden zijn allen opgenomen in een zieken huis. De dader is voortvluchtig. DEN HAAG De werkloosheid in de provincie Zuid-Holland is in janua ri een half procent gestegen, aldus het districtsbureau voor de arbeidsvoor ziening. Eind januari waren 153.400 mensen werkloos. De werkloosheid onder mannen steeg met 1,2 procent tot 13,6; onder de vrouwen daalde het percentage met 1,1 tot 14,3 procent. De werkloosheid voor zowel mannen als vrouwen daalde in Den Haag en Dordrecht, maar steeg in Rotterdam en langs de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg. „Knoopcelbatterij is gevaarlijk" DEN HAAG Het CDA-kamerlid Laning-Boersema heeft staatssecre taris Van der Reijden (Volksge zondheid) gevraagd maatregelen te nemen tegen „knoopcelbatterijen". Deze batterijen worden onder meer gebruikt in horloges, kinderspeel goed en in rekenmachientjes. La- ning dringt aan op kinderveilige verpakking, goede voorlichting en het stimuleren van het inzamelen van gebruikte knoopcelbatterijen. In haar vragen wijst Laning erop, dat het doorslikken van deze batte rijen zeer ernstige gevolgen voor de gezondheid van kinderen kan ople veren. Hoogste boete voor falende chirurg ZWOLLE Het tuchtcollege in Zwolle heeft in november 1984 een chirurg de hoogst mogelijke boete, 10.000 gulden, opge legd omdat hij een patiënte in 1979 onvol doende over de risico's van een operatie heeft geïnformeerd en omdat hij bij die ope ratie niet zorgvuldig genoeg te werk is ge gaan. Dit staat in de gisteren in de Staats courant gepubliceerde uitspraak. Het ging om een schildklieroperatie die in dit geval een verlamming van de stembanden tot ge volg had. Volgens de patiënte had de chi rurg haar vooraf niet geïnformeerd over de risico's. Na een operatie in Leiden heeft ze haar stem gedeeltelijk teruggekregen. Laat de sleutels~~ maar zitten ep P; AMSTERDAM Veel auto's wc vlak voor de deur van een garag! stolen. Garagehouders zeggen ..Laat de sleutels maar zitten, we de auto zo binnen", maar het korr nogal eens voor dat de auto jnj mum van tijd verdwenen is. 1 houders moeten hiertegen w schuwd worden. Dit zei de AmsTer| se rechter, mr. S.Slagter gisteren i£- s zaak tegen tegen een man die et iat( specialiteit van maakte auto's bij f. ges te stelen. Tegen deze „speciél een 25-jarige Nijmegenaar eiste de»jsta ,.chii cier van justitie twee jaar cel en on[' rijbevoegdheid voor? iten WASSENAAR Het gaai niet goed met de VVD Als er nu verkiezingen waren, zouden de tien ze tels winst van 1982 alle verloren gaan. Dat is slechts gedeeltelijk ver klaarbaar uit het bezuini gingsbeleid van het kabi net. want coalitiepartner CDA, die daarvoor net zo veel verantwoordelijkheid draagt, verliest in de polls veel minder zetels. Zou den de affaires, die tegen woordig in de VVD gedij en als paddestoelen in een nat herfstbos, ook iets met het verlies aan populari teit te maken hebben? Schort er wellicht iet£ aan de leiding van de partij? Sommige liberalen schromen niet die vraag bevestigend te beam woorden Eén van hen is mr W F. Geertsema. voorma lig VVD-fractieleider, oud-mi- nister en oud-commissaris van de koningin in Gelderland We praten met ..Molly", zoals het grote publiek hem kent. in zijn vdla ..Meeshoeve" te Was senaar. waar hij na een ver blijf van tien jaar in het Gel derse kasteel Middachten weer is neergestreken. Onder het toeziend oog van een galerij in olieverf vereeuwigde voor ouders vragen we deze émi nence grise der liberalen een uitleg van zijn recente kritiek -op de jonge Ed Nijpels Twee voorbeelden 1) Geertsema meent dat de gelijke behande ling van homo- en hetero- sexuelen zijn partij een kabi netscrisis waard dient te zijn; 2) Geertsema verklaart dat mi nister Van Aardenne alsnog moet aftreden nu hij door de RSV-affaire tot een „lamme eend" is geworden". Knuppel Vooral met dat laatste gooide hij de knuppel in het liberale hoenderhok. Immers, zowel Nijpels als partijvoorzitter Kamminga hadden om het hardst geroepen dat Van Aar denne moest blijven. Prompt kwam er dan ook een woe dend telefoontje van de partij leiding en brak Kamminga voor de radio de staf over dil .„weinig constructieve optre den van een erelid van de VVD". Geertsema trekt zich dat meer aan dan op zijn on verstoorbare gelaat zichtbaar is. „Ik vond het nogal overdre ven van Kamminga mijn ere lidmaatschap erbij te betrek ken. Alsof de mensen tegen el kaar gezegd hebben; o gut. die uitspraak is van een erelid, nou dan zal het wel zo zo zijn". Ook zegt Geertsema met na druk dat hij zijn opmerking over Van Aardenne heeft ge maakt tijdens het vragenuurtje van een spreekbeurt in Zoe- termeer. „Niet uit eigen bewe ging dus; en ik heb er niets mee willen bereiken" Maar waarom zegt hij het dan en herhaalt hij het de volgende dag voor de tv-eamera? „Mijn karakterstructuur is nu een maal zodanig, dat als mij iets gevraagd wordt, ik zeg wat ik werkelijk vind en niet het te genovergestelde Daarbij reali seer ik me wel wat ik losmaak, ïoaar ik heb niet het karakter om het anders te doen," bast hij met de zo bekende sonore stem, die door twee muren heen hoorbaar moet zijn. Maar later in het gesprek blijkt Geertsema zijn uitspra ken toch niet louter toevallig te hebben gedaan Hij maakt zich zorgen over de stemming die hij bij de VVD-achterban GEERTSEMA BEZORGD OVER A FF A IRES" IN DE VVD aantreft, binds zijn pensione ring vorig jaar als Gelders commissaris draait hij weer volop mee in het spreekbeur- tencircuit. Gemiddeld twee keer in de week geeft hij. op verzoek, acte de présence bij een afdeling van de VVD of de JOVD. Op die manier heeft hij gemerkt dat de achterban „in een sombere stemming is geraakt". Bij de gemiddelde VVD'er proeft hij een diep verlangen naar de tijden van voorheen, toen de VVD niet in opspraak geraakte eri de een heid bijna spreekwoordelijk was. Bijna terloops ook maakt hij melding van de manier, waar op de VVD-kiezers aankijken tegen de zaak-Joekes. Deze oudgediende in de liberale fractie werd door Nijpels bijna geëxcommuniceerd omdat hij zijn trouw aan de RSV-enqué- tecommissie hoger stelde dan het partijbelang, zoals gedefi nieerd door Nijpels Co. „Het zal u verwonderen, maar ik denk dat Joekes hoge ogen gaat gooien in de strijd om de plaatsen op de kandidatenlijst. De achterban waardeert zijn loyaliteit jegens de enquête commissie. Ik hoop dat Joekes dat zelf ook in de gaten heeft. Want hij is niet billijk behan deld en hij heeft weinig schou ders meer om op uit te hui len". Voorzichtig Dat Geertsema pas na een uur of zo met dit soort mededelin gen komt, is typerend voor zijn voorzichtige opereren tij dens het gesprek. Hij wil voor al niet de indruk wekken dat hij „voortdurend bezig is de kamerfractie voor de voeten te lopen". Dat was trouwens ook de reden dat hij tot veler verbazing aanvankelijk niet bereid was een inhoudelijk oordeel te vellen over de hou ding van de VVD-fractie in de zaak van de P C. Hooftprijs. Nu echter Vonhoff, die andere eigenzinnige liberale coryfee, hem voor is gegaan, wil hij bij deze gelegenheid alsnog zijn mening geven over die aller nieuwste VVD-af faire. In eerste instantie vraagt hij begrip voor Ed Nijpels. Hij wijst erop dat hij in 1964 als fractieleider ook iets dergelijks gedaan heeft. Samen met zijn collega's van KVP. ARP en CHU verzocht hij de regering maatregelen te nemen tegen het Vara-tv-programma „Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer" vanwege de omstreden uitzending waarin de „beel dreligie" aan de kaak werd ge steld. Dat heeft hij gedaan, onthult Geertsema nu, om tac tische redenen. „De confessio nele partijen vonden die uit zending vreselijk en het be houd van de coalitie was mij toen een hoop waard". Dat laatste moet volgens Geertse ma ook de reden zijn. waarom anno 1985 Nijpels in het ge heim akkoord is gegaan met het besluit van CDA-minister Brinkman en CDA-premier Lubbers. „Ja, ik denk dat het zo gegaan is. Ik weet niet hoe hoog het CDA deze zaak heeft opgespeeld, maar als we me vrouw Van Heemskerk Pillis mogen geloven, is er met een kabinetscrisis gedreigd". Monisme Maar met dat alles wil Geert sema nog niet zeggen dat hij SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES 3 pk hrifl lit hist nut V itll ttm, lit] nu It frond Hp 1 tutor itmind I \ithoul/rs lotn 31 pi/n1)} unhomtn 1 jF~j m/WAH) de handelwijze van Nijpels ook verstandig acht. „Er is nu een hoop commotie over ont staan in de partij. Met een beetje nadenken had dat voor komen kunnen worden. Toen ik fractieleider was. bracht ik alles van enig belang van te voren in de fractie en-of in het hoofdbestuur, zodat je zoveel mogelijk wist hoe er in de par tij gedacht werd. Ik krijg de indruk dat dit tegenwoordig, onder druk van de grote hoe veelheid beslissingen die geno men moet worden, minder vaak gebeurt. Maar als het de heer Nijpels bekend was dat er in het kabinet verdeelheid over de zaak-Brandt Corstius bestond, had er bij hem wel een lichtje moeten gaan bran den... Dan had hij eerst de fractie of het hoofdbestuur moeten raadplegen. Gezien zijn „strategisch monisme" moet hij geweten hebben hoe moeilijk die zaak in het kabi net lag". Met dat „strategisch monisme" doelt Geertsema op een artikel van Nijpels in het blad Libe raal Réveil, waarin deze het „voorkoken" van besluiten door kabinet en regeringspar tijen verdedigt. Geertsema is het daar niet mee eens. „Ik ben een fervente dualist. Ik vind dat fractie en kabinet elk een eigen taak en verantwoor delijkheid hebben. In monisme Schuilt een groot gevaar. Dat kan alleen als de ministers en staatssecretarissen, net als in Engeland, deel van de fractie uitmaken. Dan heb je het zui ver, want dan is er een moge lijkheid tot controle en correc tie. Maar in ons stelsel past dat niet. Na de formatie zei Nij pels: ik zal vaak in het Cats- huis zitten. Maar daar behoort een fractieleider, behoudens heel bijzondere omstandighe den, niet te komen! Hij dient zijn handen zoveel mogelijk vrij te houden. Het is al erg genoeg, dat er tegenwoordig van die uitermate uitvoerige regeerakkoorden zijn, waar door de vrijheid van handelen van de regeringspartijen enorm aan banden wordt ge legd" Heeft het door Nijpels beleden monisme niet als bijkomend nadeel dat de VVD-fractie zich met het oog op de komen de verkiezingen weinig kan profileren? Geertsema: „Het is in de eerste plaats aan het ka binet om zich te profileren. Ik heb goede hoop dat het kabi netsbeleid nog wat tastbaarder resultaten teweeg zal brengen. Als je kunt wijzen op een ge zonder bedrijfsleven, op een daling van de werkloosheid en een vermindering van het overheidstekort, dan zouden de opiniepeilingen best weer eens in de goede richting kun nen draaien, ook voor de VVD'. Van Aardenne Maar hoe moet de VVD daar van profiteren'' Lubbers eist alle eer op voor zichzelf en dus voor het CDA. zeker nu de VVD gehandicapt wordt door de RSV-affaire. Geertsema: ..Ik heb toch wel hoop dat die affaire bij het naderen van de verkiezingen uit de wereld zal zijn. Ik denk dat daarover na het derde en laatste kamerde bat (volgende week. red.) niet meer gesproken zal worden". Ook als Van Aardenne aan blijft? Geertsema: „U hebt kunnen lezen dat ik er voor stander van ben dat hij op stapt. Van Aardenne is welis waar niet omstreden door het beleid dat hij nü voert, maar hoe maak je dat de,kiezer dui delijk9 Naar mijn mening doet hij er het beste aan zijn ontslag aan te bieden. Ik heb volstrekt begrip voor zijn leugentje om bestwil van destijds, maar poli tiek is een hard vak. Het kan gebeuren dat je het veld moet ruimen zonder dat je een dui delijke fout hebt gemaakt. Die mogelijkheid zit er altijd in en dat weet je als je er aan begint. Dat moet je incalculeren". Lijsttrekker Met de affaire-Van Aardenne zijn we terug bij de reden van onze komst. Zijn het dit soort zaken, waardoor het in ijltem po bergafwaarts gaat met de VVD? Geertsema: „D'r is een aantal ongelukkige voorvallen in korte tijd geweest, die onge twijfeld hun invloed hebben gehad op de polls. Sommige van die incidenten waren te voorkomen geweest, andere niet. De kwestie-Van Aarden ne hangt daar tussenin. Nijpels heeft een poging gedaan om van den beginne af aan Van Aardenne te beschermen te gen een ook in mijn ogen wel wat onterechte aanval. Maar het is een weinig geslaagde po ging, mag je wel zeggen". Is Nijpels na zoveel incidenten nog wel de meest geschikte lijsttrekker voor de VVD?' Geertsema knijpt de ogen wat toe bij deze vraag en dat heeft niet alleen met de fel naar binnen schijnende winterzon te maken. „Nijpels heeft inder daad een aantal vergissingen begaan. Maar je moet tegelijk realist zijn: is er iemand die het van hem kan overnemen9 Nee, er is geen alternatieve lijsttrekker voorhanden" Voelt Geertsema er wellicht iets voor. Wiegel terug te ha len uit Friesland en op de een of andere manier te betrekken bij de verkiezingscampagne, zoals hier en daar wordt geop perd9 Heel bedachtzaam komt het antwoord. „Kijk, Wiegel zit nog veel te kort in Leeu warden om nu alweer op de lijst te gaan staan. Dat is on denkbaar. Maar er zou wel een beroep op hem gedaan kunnen worden om zich na de verkie zingen beschikbaar te stellen voor het kabinet. Ik vind ech ter niet dat de partij daar nu al op vooruit zou moeten lopen". Nijpels dus weer lijsttrekker. Maar moet er dan niet iets ge daan worden om zijn zwaar beschadigde imago te repare ren? „Ja", klinkt het stellig, „maar dat moeten anderen doen. Er zou vanuit de VVD meer begrip gevraagd moeten worden voor zijn onervaren heid. Hij is eigenlijk te vroeg in het diepe van de politiek gegooid en dan is het mogelijk datje fouten maakt. En Nijpels kan zelf zijn positie verbeteren door zich beter te laten advise ren. Nee nee, niet door mij. Daar heeft hij Zoutendijk (voorzitter Eerste-Kamerfrac- tie) en Kamminga (partijvoor zitter) voor. Als we van nu af aan kans zien om te zorgen dat er alleen maar gelukkige voor vallen zijn en er geen ongeluk ken meer gebeuren, dan ben ik er nog niet zeker van dat die slechte opiniepeilingen uit zullen komen". Met de PvdA? Wat vindt Geertsema, de grote voorstander van een coalitie VVD-PvdA, ervan dat Nijpels die mogelijkheid in elk geval tot 1990 heeft afgesneden? „U zult begrijpen dat dat voor mij niet zo leuk is. Ik ben pe riodiek doende om in Hotel des Indes in een gespreksgroep met PvdA'ers en mensen van D'66 de barrières voor een links-liberaal kabinet uit de weg te ruimen. Maar ik geef toe: op dit moment is die sa menwerking gezien de tegen gestelde opvattingen over de kruisvluchtwapens wat illu soir, wat mijns inziens overi gens ook geldt voor een sa menwerking CDA-PvdA. Ik vind het jammer dat de PvdA. zich isoleert door te beloven dat met haar in de regering die wapens weer zullen wor den weggehaald. Met dat standpunt maak je je belache lijk". Maar Geertsema heeft de hoop nog niet helemaal opgegeven. Als de huidige coalitie van CDA en VVD geen meerder heid meer haalt, wil hij de mo gelijkheid van samenwerking tussen liberalen en sociaal-de mocraten toch nadrukkelijk openhouden. „Want ik ben een erg groot tegenstander van de zogeheten Staphorster va riant. Voor gedoogsteun van „klein rechts" moet je altijd een prijs betalen en ik ben bang dat die mij als liberaal te hoog zal worden Dan verkies ik een coalitie met de PvdA óf de oppositie. Ik zie niet in hoe je bijvoorbeeld met gedoog steun van „klein rechts" de gelijkstelling van homofielen en heterofielen moet berei ken". De Wet Gelijke Behandeling is zeer duidelijk een stokpaardje van Geertsema. „Ja, die ligt mij zeer na aan het liberale hart". Wat vindt hij dan dat er moet gebeuren als de regering het wetsontwerp ondanks de afspraken in het regeerak koord toch niet indient? „Dan zullen de fracties van PvdA en VVD moeten proberen nog vóór de verkiezingen een initi atief-wetsontwerp tot stand te brengen. Dat is een hele boei ende zaak, want dan kun je bekijken hoe diep het trauma over de destijds mislukte abor tuswetgeving (een initiatief daartoe sneuvelde door doen van de VVD in de Ee Kamer) nog bij de Pvd, En bovendien: zo'n ini fontwerp zou PvdA en in de komende verkiezinj dichter bij elkaar brengen". RIK IN 'T HOUT ARJEN BROEKHUI^ ïpr -nflii rd. irm; ar r Jge: al d. wi IM-r DEN HAAG Staatssecretaris Ginjaar-Maas van OnderwijLen Wetenschappen juicht het toe als scholen initiatieven ontwiljerh len om bedrijven financieel te betrekken bij het verzorgen irift* het onderwijsprogramma. De staatssecretaris zou in dit verbfc. liever de term ..donateur" gebruiken dan te spreken van ,.sp trcn sor". zo zegt zij in antwoord op schriftelijke vragen van de Pfc ge in de Kamer. Ginjaar vindt wel dat de activiteiten die metfergi hulp van een donateur worden ondernomen moeten passe%baé het beleid van de school. Commerciële oogmerken moeten Voor breken of ondergeschikt zijn. Het financieel steunen door^ ge bedrijfsleven zou kunnen door het verstrekken van apparatfcg g of het verschaffen van geld voor de aanschaf daarvan. Jlis. larf (ADVERTENTIE) Tl Meedoen met Moeders voor Moeders? Ja natuurlijk, als het zov| Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen r der te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maandenf de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich nam een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid verhelpen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje mi Ju doën. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvanjjjg die vervolgens aan huis wordt opgehaald. q to Was helpen maar altijd zo eenvoudig! :d; Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan weltoj w Voor informatie of aanmelding Cr direkt als u 2 weken over tijd bftite kunt u bellen: 03120-62101. 622£| J de informatrice bij u in debuurt. h« ik nummer slaat in de Gouden fc..u onder .Zwangerschap". nnei

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4