Sowuvnt «8" Leiden weigert VUT-uitkering af te schaffen STAD OMGEVING „Hetstuk tussen Franeker en Dokkum is het zwaarst" TOCH KORT GEDING OVER KRAAKACTIE RAPENBURG ^uiiers nieuwe rethouder ;a de zomer beslissing over betoncentrale \GD\ WOENSDAG 20 FEBRUARI 1965 PAGINA 15 vincie: meubelboulevards tegengaan EN'DEN HAAG ..Voor het behoud van levenskrachti- Ekelcentra en binnensteden is het noodzakelijk, dat alle handelsbedrijven zoveel mogelijk in de bestaande winkel- Ten worden ingepast". ide conclusie van een ambtelijke werkgroep van de pro- IZuid-Holland, het openbaar lichaam Rijnmond en de ge le Rotterdam. De werkgroep doelt op grootschalige vesti- ji ais bijvoorbeeld een meubelboulevard waarvoor het pro- lil bestuur lijnrecht tegen de conclusies van de werk- in in Leiderdorp onlangs nog medewerking verleende. Pp rkgroep stelde een rapport samen „Perifere detailhandel provincie Zuid-Holland". Uitgangspunt moet volgens de roep steeds zijn dat detailhandel ir. bestaande winkelge- i wordt ondergebracht. Slechts in noodgevallen kan daar- orden afgeweken, vindt de werkgroep. Wanneer dan toch gekozen voor grootschalige winkelvestigingen buiten een id centrum, moet branchevervaging met behulp van het nmingsplan worden tegengegaan. Kluners 'plaag op rij'ksweg 44 WARMOND Op Rijksweg 44 ter hoogte van de verffabrieken van Sikkens. heeft de laatste dagen een ware 'kluners'plaag plaats. De Rijksweg kruist hier de Leidse Vaart die door vele liefhebbers beschaatst wordt. De onderdoorgang onder de rijksweg is afge sloten daar het ijs op deze plaats niet be trouwbaar is. Veel schaatsers steken met de schaatsen onder de voeten de rijksweg over om hun tocht te kunnen voortzetten. De poli tie spreekt van een levensgevaarlijke situa tie. Er is een intensieve surveillance inge steld en kluners worden onvoorwaardelijk op de bon geslingerd De afgelopen twee da gen werden reeds 12 kluners beboet. LEIDEN/DEN HAAG Het pand aan het Ra penburg 33 en het daarbij aan de achterzijde verbonden pand Doelengracht 4a is nog steeds gekraakt. De waterleiding is als gevolg van de vorst inmiddels gesprongen, de gas- en elektri citeitsvoorziening is afgesloten. Hoe lang de kraakactie nog duurt blijkt volgend week dins dag: dan doet de Haagse rechtbank uitspraak in een kort geding dat door de eigenaar van het pand tegen de groep krakers is aangespannen. Het pand is eigendom van de Stichting Leidse Studenten Huisvesting (SLSH) en het werd vo rig jaar Kerstmis gekraakt. De SLSH heeft het pand gekocht van de Leidse universiteit. Er was het laboratorium voor tropische genees kunde in gevestigd. De SLSH wil het grootste gedeelte van het pand zelf gaan gebruiken en er kantoorruimte inrichten. Het huidige onder komen zou veel te klein zijn. De krakers willen het pand gebruiken om er te wonen en er te werken. Zo zouden er ateliers ingericht moeten worden. Half januari leken krakers en SLSH het eens over een compromis. De krakers zouden het pand aan de Doelengracht betrekken de SLSH wil dat pas op langere termijn slopen en er woningen in maken en de SLSH zou Ra penburg 33 terug krijgen. Gisteren bleek dat er toch geen compromis was: de krakers en de SLSH stonden tegenover elkaar voor de Haagse rechter. De SLSH hoopt de krakers er via een kort geding alsnog uit te krijgen „Het ministerie van WVC heeft ruim twee ton subsidie toegezegd voor verbouwing van het pand. Maar dan moeten we wel voor 1 april kunnen beginnen. Anders gaat de subsidie ver loren", betoogde mr. J. Linkens gisteren na mens de SLSH. Volgens Linskens staat het ge bouw pas een paar maanden leeg en heeft de SLSH er alles aan gedaan om zo snel mogelijk met een verbouwing te kunnen beginnen. Die bouwvergunning is inmiddels verleend. Volgens de krakers staat het pand al twee jaar leeg. De kraakactie zou noodzakelijk zijn gezien de woningnood in Leiden. „Mijn cliënten heb ben een laag inkomen en ze staan pas kort in geschreven als woningzoekenden in Leiden. Ze moeten wel kraken", aldus mr. T. Visser. To taal zouden veertig jongeren in het pand aan het Rapenburg ondergebracht kunnen worden. De verbouwing zou het monumentale karakter van het pand juist aantasten. De krakers hebben inmiddels bij de Raad van State beroep aangetekend tegen de verbou wingsplannen. ^.[tochten den-Elfsteden V EN De NZH organi- fiorgen twintig dagtoch- inuit Leiden, Haarlem en Brend naar de plaats de Friese Elfstedentocht verreden. De tocht, die kost. begint om half ze- ij het Leidse station. De Adt tot de Harlingse Zee- ^Maar de schaatsers langs- aj^oi. Tussen twee en drie ^^Lan de bussen weer te- ^BKpgeven is mogelijk bij wJZH-kantoor aan het Stationsplein. ^pderzoek 1ar gezindte derwijs töEN/DEN HAAG De el. n«icie Zuid-Holland gaat mderzoek instellen naar borkeur van ouders bij EKTflkeuze voor hun kinde- .openbaar, rooms-katho- fijfSnl protestant-christelijk of iofodeen t>Üzonder onderwijs. 2 jnderzoek wordt gehou- ji de Leidse regio en in de (l ^jstreek en omvat vijftien ksbuifnten' ^et provinciaal do ulur W|jst eroP- dat in de jstreek nu helemaal geen IDEOJaar voortgezet onderwijs ENZrwijl daar wel behoefte -r». Leiden is bij het onder lij betrokken vanwege de 1241.bale rol die Leiden ver- bij onderwijsvoorzienin- Het onderzoek bestaat uit inquête onder de ouders V'jfuim tweeduizend leerlin- -t, fan zesde klassen van het onderwijs en de tweede =n van het voortgezet on- Éi js. Het is voor het eerst, Zuid-Holland een on- s: :k op dergelijke schaal k -r gehouden. De resultaten 'Jgb, het onderzoek moeten ^^peen half jaar bekend zijn. ovincie adviseert over de [ingsplaats van scholen in oortgezet onderwijs. vmmtm GEMEENTE NEGEERT VERZOEK MINISTER LEIDEN Het ge meentebestuur van Lei den is niet van plan aan het verzoek van minis ter J. Rietkerk (Binnen landse Zaken) te vol doen om de zogenaamde VUT-uitkering af te schaffen. De VUT-uitke ring maakt deel uit van een overeenkomst tuss- sen het gemeentebestuur en de ambtenarenbon den om de doorstroming in het ambtenarenappa raat te bevorderen. Hierdoor zijn tot op he den gedwongen ontsla gen voorkomen. Minister Rietkerk rest nu de mogelijkheid om met behulp van de Raad van State het besluit vgn het gemeentebe stuur te vernietigen. Maar een woordvoerder van het gemeentebestuur hoopt, dat met de minister alsnog tot een vergelijk kan worden gekomen. Een vertegen woordiger van het ministe rie zou reeds te kennen heb ben gegeven over het con flict te willen komen praten. De gewraakte regeling houdt in dat de betrokken ambtenaar 200 gulden netto krijgt uitgekeerd voor elke maand die hij eerder dan zijn 65-ste met VUT gaat. Met de VUT gaan is moge lijk vanaf 56 jaar of wanneer men er40 dienstjaren op heeft zitten. Aan de regeling is een maximum verbonden van 9600 gulden netto. De regeling werd op 1 januari '83 van kracht. In ruil hiervoor zagen de ambtenaren af van andere tegemoetkomingen zoals het douceurtje van een achtste jaarwedde, wanneer de dienst op 65-jarige leeftijd werd verlaten. Resultaat Rietkerk liet in de loop van '83 'weten niet akkoord te kunnen gaan met de rege ling van de gemeente Lei den. De minister die het gemeentebestuur van Arn hem voor dezelfde regeling terecht wees vond dat Leiden te veel afweek van wat in andere gemeenten gebruikelijk is. Bovendien zou Leiden het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds (ABP) die de VUT-uitke- ring voor zijn rekening neemt teveel op kosten jagen door het met ver vroegd pensioen gaan zozeer te bevorderen. Het hoofd van de gemeente lijke afdeling personeel en organisatie, de heer H. Bolle, vindt de argumenten van Rietkerk onterecht: „Het ge beurt wel degelijk in andere gemeenten, al hangen ze dat misschien niet aan de grote klok. En wat het ABP be treft, de hele VUT-regeling is er toch juist voor bedoeld om de doorstroming te be vorderen". Volgens Bolle heeft de regeling het gewen ste resultaat gehad: „Bijna alle mensen die met de VUT konden, hebben dat ook ge daan". Inschakeling van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten heeft tot op heden niet het gewenste resultaat op geleverd Overleg met het ministerie ook al niet. De ambtenarenbonden heb ben inmiddels laten weten zich er niet bij te zullen neerleggen, wanneer de re geling wordt afgeschaft. tW pEN Dr. F. Kuijers de nieuwe wethou- Ivan maatschapplijke Telegenheden, cultuur plksgezondheid. Kuij- J37) maakt sinds 1974 luit van de Leidse ge- pteraad. Hij is vanaf fractievoorzitter van IfVD en volgt P.H. Ute op, die per 1 burgemeester van enaar wordt. De kan- ur van Kuijers in politiek Leiden [volslagen verrassing, eoogde kandidaat G. Iter wordt de nieuwe ïevoorzitter van de Iste probleem bij de op was dat de nieuwe Kuder al volgend jaar op stappen als gevolg van lgemeenteraadsverkiezin- IGeen enkel fractielid durfde die onzekerheid aan met als gevolg dat Kuijers na twee fractievergaderingen uit eindelijk "weinig anders restte dan zichzelf kandidaat te stel len. Kuijers heeft wel het voordeel dat hij ambtenaar is en de overheid zich verplicht ambte naren weer in dienst te ne men, nadat een politieke func tie is vervuld. „De onzeker heid dat het wethoudersschap misschien maar een jaar duur, heeft een belangrijke rdl ge speeld. Als ik volgend jaar naar het ministerie terug zou moeten, dan is mijn huidige functie weg. Je moet dan maar afwachten of ze iets anders voor je hebben. Anders ga je op wachtgeld. Het is een stap in het duister, maar je moet een keer 'de verantwoording nemen", aldus de nieuwe wet houder. De beoogde kandidaat binnen de VVD-fractie, G. Bakker, durfde die onzekerheid niet aan. Hij is plaatsvervangend F. Kul hoofd van de afdeling energie besparing op het ministerie van economische zaken. „Dat geef je niet zomaar op", aldus Bakker. PvdA-fractie-voorzitter M van der Molen zegt verrast te zijn door de keuze van de VVD. „Ook wij gingen er van uit dat het Bakker zou wor den. We dachten niet dat Kuij ers het wethouderschaps ambi eerde". Volgens J. Walenkamp, frac tievoorzitter van oppositiepar tij CDA, zal de invloed van de VVD binnen het college van B en W door de aanwezigheid van Kuijers toenemen. De chemicus Kuijers is mo menteel werkzaam als hoofd algemene beleidsaangelegen- heden bij de directie natuur-, milieu- en faunabeheer op het ministerie van landbouw. Kuijers zegt „deels bekend te zijn" met zijn nieuwe werkter rein. „Ik heb in de afgelopen jaren in bijna alle raadscom missies zitting gehad- Ook in mijn dagelijks werk zitten ele menten uit deze portfeuille". fMEENTE WIL KOSTEN EVENTUEEL VOORSCHIETEN ^Bistische onderzoek ™de gemeentelijke di- ie milieu is voltooid, er na de zomer meer lelijkheid zijn over >laatsing van de Be- hortel Centrale aan de terwoudseweg. Met "de cijfers" wil het ge- ntebestuur het rijk er- I. overtuigen, dat er ninste 3 miljoen op ta- moet worden gelegd de verplaatsing -te fi- ciefen. Wanneer, het een toezegging doet, dt hiet uitgesloten dat feiifpuKe fteubenodig- tedrag voorschiet, lanwezigheid van de Be- fiortel Centrale aan de ferwoudseweg is al jaren lang een doorn in het oog van de omwonenden. Stof en geluidoverlast drijft de om wonenden bij tijd en wijlen tot wanhoop. Een jaar gele den werd tussen gemeente en de directie van de centra le in principe overeenstem ming verkregen over ver plaatsing danwel liquidatie van het bedrijf. Indien tot verplaatsing zou worden be sloten, wordt het bedrijf on dergebracht op het nog aan te leggen industrieterrein in Roomburg De hoop van alle betrokke nen was toen gevestigd op een financiële toezegging van het provinciaal bestuur in het kader van de regeling hinderlijke bedrijven in de woonomgeving. Deze werd echter per 1 januari van dit sche metingen verricht om met deze harde cijfers in het kader van de wet geluidhin der bij het rijk subsidie los 'te peuteren. Volgens het hoofd van de directie milieu, G. In 't Veld, zou het rijk een der gelijk subsidie niet kunnen weigeren. Wel bestaat de mogelijkheid dat het rijk het benodigde bedrag pas op ter mijn wil uitkeren. In dat ge val acht In 't Veld niet uitge sloten dat de gemeente de kosten voorschiet. Het gelui- donderzoek moet in de zo mer zijn voltooid. Dan ook zal wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening samen met de omwonenden bij de minister op bezoek gaan om deze van de noodzaak van verplaatsing op korte termijn te overtuigen Daarom worden nu akousti- Bewoners van de Zoeter woudseweg klopten gister ochtend bij de Raad van Sta te aan om te protesteren te gen het verlenen van een hinderwetvergunning voor het „zoveelste" bedrijf aan de Zoeterwoudseweg. Ditmaal ging het om de bouwmateria- lenfirma Fontein, ooit geves tigd bij de Zijlpoort. Een ver zoek tot schorsing van de vergunning werd eerder af gewezen. „Inplaats van se rieus te werken aan een op lossing voor de overlast aan de Zoeterwoudseweg, komt er weer een nieuw bedrijf bij", verweet één van de be woners de gemeente. Staats raad Van Schaik zei echter de indruk te hebben dat de problemen niet zozeer ver oorzaakt werden door de fir ma Fontein alswel door de Betonmortel Centrale Ontucht met 11-jarige jongen LEIDEN Een 34-jarige Lei- denaar heeft tegenover de po litie bekend een jaar lang on tucht met een 11-jarige jongen te hebben gepleegd. De moe der van de jongen deed afgelo pen vrijdag aangifte nadat de man was betrapt. De man werd maandag aange houden. Volgens de politie is de Leidenaar een kennis van het gezin. De Leidenaar zou de jongen niet gedwongen heb ben, maar de jongen kon niet tegen hem op, aldus een woordvoerder. De man wordt morgen aan de officier van justitie voorgeleid. Provinciehuis breidt uit DEN HAAG Gedeputeerde F. Jansen heeft gistermiddag de eerste paal „geboord" voor een nieuwe vleugel van het provinciehuis in Den Haag. De vierde vleugel komt bo venop een parkeerdek aan de achterzijde van het provincie huis en zal zes verdiepingen tellen met een totale oppert- vlakte van 10.000 vierkante meter. Ongeveer vierhonderd man personeel zal er worden ondergebracht. De provincie zal kantoorrruimte elders in Den Haag afstoten. De bouw van de vleugel kost bijna 29 miljoen gulden. 25 inbraken opgelost LEIDEN Met de arrestatie van een 18- en 20-jarige Leide naar heeft de politie 25 inbra ken opgelost die vanaf septem ber 1983 werden gepleegd. Het tweetal maakte ruim 10.000 gulden en vooral video- en ge luidsapparatuur buit. Ze sloe gen met name hun slag in scholen en bij een bedrijf aan de Willem Barenszstraat. Jongen rijdt tegen geparkeerde auto WARMOND Een jeugdige automobilist (20) is gistermid dag op de Zweilandstraat te gen een geparkeerde bedrijfs wagen gereden. De jongen reed aanvankelijk door maar toen bleek dat één van zijn medepassagiers gewond was geraakt bij de aanrijding, be sloot hij zich toch bij de politie te melden. De verwondingen bleken mee te vallen en kon den door een plaatselijke arts worden behandeld. Zowel de bedrijfswagen als de personen auto liepen fikse schade op. Jaap Luksenburg begint morgen aan zijn vierde elfstedentocht. In 1954 eindigde hij op de 29e plaats. Deze keer is de Leidenaar tevreden, als hij de tocht uitrijdt. JAAP LUKSENBURG AAN DE VOORA VOND VAN ZUN VIERDE ELFSTEDENTOCHT LEIDEN Voor Jaap Luksenburg is de Elfste dentocht niets nieuws. De Leidenaar nam al drie keer eerder aan de Friese schaatstocht mee. Hij ein digde in 1954 zelfs op een eervolle 29e plaats. Een hoge notering heeft Leid se ambtenaar zich morgen niet als doel gesteld: „Ik hoop de tocht gewoon uit te rijden. Wanneer ik geen blessures oploop, moet dat ook wel luk ken". Jaap Luksenburg begon al op 9-jarige leeftijd met schaatsen: „Een buurman had een paar roestige noren in de schuur staan. Die wa ren mij een paar maten te groot, maar ik mocht ze toch hebben. Ik schaatste er zo op weg Er waren niet veel mo gelijkheden voor wedstrijd schaatsers in die tijd. Tijdens wedstrijden kon je een worst winnen". Technische begeleiding kreeg Luksenburg in die ja ren ook nauwelijks: „De eer ste, die een goede kijk op training en coaching had, was Klaas Schenk. Daarvoor had ik wel eens wat aanwij zingen gehad van Jan Dijk stra. een goede 500-meterrij- der en de vader van Sjoukje. Tijdens buitenlandse trips fing er ook geen coach mee. edereen deed maar wal. Jan Langendijk, één van de ou dere rijders, heeft ooit nog eens de latere wereldkam pioen Henk van der Grift vanuit Noorwegen terug naar huis gestuurd" Henk van der Grift was ove rigens. de eerste rijder die na de Tweede Wereldoorlog weer een wereldtitel lange baanschaatsen naar Neder land haalde: „Hij is de zaken serieuzer gaan aanpakken en is met zijn vrouw en Noor wegen gaan wonen. Daar heeft hij zelfvertrouwen ge kregen en een goede conditie opgebouwd". Luksenburg. die deel uitmaakte van de B- kernploeg, trainde ook wel in Noorwegen. De twee- of drieweekse verblijven in Scandinavië moesten echter in vakantietijd en op eigen kosten plaats hebben: „We sliepen dan met ongeveer tien nederlandse schaatsers in een boerderij van een noorse rijder, die ook het baantje in Hamar een beetje schoonhield". De elfstedentocht was ook in die tijd een belangrijk evene ment. De Leidenaar: „Van een oud winnaar. Jan Bos man, had ik er verhalen over gehoord. Er werd bij de rij ders met ontzag over de win naars gepraat; over het ver schrikkelijke afzien tijdens de tocht". De friese tocht was vroeger ook door de lange afstand van 200 kilometer een bijzonderheid Luksen burg: „Het kon dan ook ge beuren, dat een volslagen outsider winnaar werd. In de beginjaren van een tocht kwam het voor. dat een boe renjongen 's ochtends na het koeien melken de wed&trnd ging rijden en nog won ook. Jan Nauta, die in 1956 met vier anderen gearmd over de finish ging. was ook een vol slagen onbekende". In die editie van de elfstedentocht ontbrak Luksenburg overi gens. „Ik stond wel op het punt om te vertrekken, maar toen het ging regenen heb ik van deelname afgezien". Twee jaar eerder bemachtig de Jaap Luksenburg een 29e plaats, nadat hij in 1952 voor de eerste maal op de deelne merslijst had gestaan. Omdat hij ook fanatiek wielrende (onder andere met Peter Post en de gebroeders Altig). be schikte hij over een goede basisconditie: „De eerste keet kon ik in het begin goed meekomen, maar moest ik na ongeveer honderd kilo meter de kopgroep laten gaan. Het zwaarste stuk is dat tussen Franeker en Dok kum. Iedereen sneuvelde op dat traject. Met de wind te gen leek het wel of je sti) stond. Je moet dan toch over een bepaalde geestelijke hardheid beschikken om de eindstreep te halen Ik ben toen ook nog gevallen Haal de met een lichte hersen schudding toch de fmnish. In Leeuwarden belandde ik meteen in het ziekenhuis". In 1954, het jaar waarin Jeen van den Berg zijn recordtijd vestigde, boekte de Leide naar een 29e plaats. In 1963 moest hij bij Bartlehicm dc strijd staken: „De rijkspolitie stond daar op het ijs en advi seerde om er maar mee op te houden. Uiteindelijk haalden maar iets meer dan honderd schaatsers de eindstreep" Dat zullen er morgen aan zienlijk meer zijn „De deel nemers zijn nu beter ge traind. De toppers hebben ook tientallen verzorgers langs de kant staan mei voedsel en reserveschaat- sen". Luksenburg tipt Jot Niesten als favoriet voor de eindzege: „Die heb ik op de televise aan het werk gezien tijdens de Rottemerentocht. Hij maakte veel indruk Toch is de elfstedentocht iets geheel anders. Na het „klu nen" moet je steeds weer op nieuw in je ritme proberen te komen. De start is verschrik kelijk belangrijk. Wie dan niet bij de eerste veertig zit, kan het wel vergeten". WILLEM SPIERDIJK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15