hatcher moet uitkomst jrengen voor mijnwerkers Seamus McSporran, een Schots manusje van alles Thatcher ongehavend uit Belgrano-debat jieticht van tanden met CIA Botsing tussen Harrier en Starfighter SJI'ITEN EISEN ISLAMITISCHE REPUBLIEK IN ZUID-LIBANON ■AGli ITENLAND Ecidóc Soumnt DINSDAG 19 FEBRUARI 1985 PAGINA 7 juw zwanger i donor-eicel USSEL Een onvruchtbare zal binnen enkele weken be ien van een baby, nadat artsen in 'ziekenuis van de Brusselse Vrije "versiteit een embryo hebben inge- .at dat is gegroeid uit een donor-ei- jJdie is bevrucht met donor-sperma, rfirtsen, die de identiteit van de ou- '4, die beiden onvruchtbaar zijn, -k van de donors bekend wilden °sen, spraken in dit verband van fatale adoptie. De eerste keer dat >o! dergelijk experiment werd uitge- ki-d, in 1983 in Australië, liep op een kjukking uit. Maar het hoofd van gkvetefischappelijke team in Brussel i.ke verwachten dat de aanstaande porte normaal zal verlopen. Dorp uit steentijd ontdekt voor Israëlische kust TEL AVIV Op 400 metef buiten de Noordisraëlische kust zijn de resten ge vonden van een ongeveer 7000 jaar oud dorp. Ehud Galili, directeur van het Ocea- nografisch Instituut van de Universiteit van Haifa, deelde mee dat de ruïne twaalf meter onder de zeespiegel ligt en daarmee dieper dan alle tot nu toe gevonden ne derzettingen uit de prehistorie. De ontdekking leidt volgens Galili tot de conclusie dat de zeespiegel aan het begin van de vroege steentijd minstens 15 meter lager lag dan tegenwoordig en de kustlijn derhalve ongeveer een kilometer verder westwaarts. In de ruïne van drie hectare in de zeebodem vond men-ook vijf mense lijke skeletten die evenals de Egypti sche mummies gebalsemd waren. Spaanse stikt in klapbed MADRID Zon dag is als gevolg van een zeldzaam en tragisch ongeval een 26-jarige Madri- leense vrouw om het leven gekomen. Zij stikte nadat het klapbed, waarin zij sliep, om onbeken de redenen dicht klapte. De jonge vrouw slaagde er niet in zich te be vrijden en overleed aan zuurstofgebrek. YS VERSNELLEN PROEFNEMINGEN MET STARWARS-PROJECT WASHINGTON De Verenigde Staten willen van af 1987 proeven gaan nemen met anti-raketsystemen in de ruimte. Dit is twee jaar eerder dan aanvanke lijk werd gedacht, zo meldt het Amerikaanse Avia tion Week op gezag van generaal James Abraham- son, de leider van president Reagans Strategische Defensie Initiatief ofwel Starwars-próject. Dit is het programma naar de mogelijkheid van in de ruimte gestationeerde defensiesystemen die vijandelijke ra ketten moeten uitschakelen. Proeven zullen worden genomen aan boord ruimteveren van de NASA. Met de eerste proeven zal van opsporings- en richtappa- ratuur moeten worden ontwikkeld die nodig is om stralingswapens Sovjet-raketten te laten vernietigen. tGI invj 0 4 onze correspondent Ro- Jamesl %er Simons) 226 NDEN De Britse [nier Thatcher heeft morgen TUC-leider Willis ontvangen, met haar wenste te Jgjen over de slepende istaking. Het feit dat tort voor haar vertrek Amerika nog een M|J uurtje vrijmaakte om |£Jis naar Downing ;et 10 te laten komen, hatchers eerste verzoe- gebaar sedert het (i4n van de mijnstaking, maart 1984. W.O.f lassenewindsvrouwe, die achter wintjhérmen van de Nationale (Huizlpko^nraad (de algemene c-kfde van de Britse Staats mijnen) aan de touwtjes trekt, ontving gisteren een dringend verzoek van vakcentrale-lei der Willis om met haar te mo gen spreken. Zijn vraag leek sterk op een smeekbede, want Willis was er afgelopen week zelf niet in geslaagd nieuwe onderhandelingen tot stand te brengen tussen de Steenkolen- raad en de NUM-mijnwerkers- Vele Britse mijnwerkers zijn radeloos. Zij weten niet meer wat ze moeten beginnen. Ook voor hun land dreigt de last van de langdurige mijnstaking veel te zwaar te worden. Vol gens sommige bronnen is de actie van de mijnwerkers al een verliespost van zowat 6 miljard pond. Bij de Nationale Steenkolenraad vangt op 1 maart het nieuwe begrotings jaar aan. Voor president Ian McGregor is dat 'een reden te meer om te hopen, dat de actie van de mijnwerkers tegen die tijd tot het verleden zal beho ren. Ondanks de mislukking van zijn bemiddelingspogingen schijnt Norman Willis toch te geloven dat nog iets bereikt zou kunnen worden. De mijn- werkersbond heeft namelijk afgelopen weekeinde wel en kele concessies gedaan en dit tegen de wil van stakingslei der Arthur Scargill, die nu veel minder triomfantelijk klinkt dan vroeger. Waarne mers hebben zelfs de indruk, dat het NUM-bestuur alles in het werk stelt om hem in een hoek te dringen en over zijn hoofd beslissingen te nemen, die tot een akkoord met de Steenkolenraad zouden kun nen leiden. De belangrijkste concessie die door de NUM gedaan werd, houdt verband met het recht van de Steenkolenraad om de Staatsmijnen te besturen. Wie dit recht accepteert, moet ook aannemen, dat de algemene directie bepaalde mijnen, die niet genoeg meer opbrengen, dicht doet. Het NUM-bestuur schijnt, zich daar nu bij neerge legd te hebben, wat echter niet betekent, dat het alle directie beslissingen zo maar zou aan vaarden. Maar volgens TUC-leider Wil lis is deze nieuwe wending toch een stap nader tot een of andere oplossing van de mijn staking. „Als beide partijen maar opnieuw bij elkaar wil den komen, zou 10 tegen 1 een overeenkomst afgesloten kun nen worden, niet noodzakelijk in een handomdraai, maar dan toch na lange onderhandelin gen", zegt hij. Willis deed een beroep op Thatcher omdat zij de enige is, die het noodzakelijke gesprek tot stand zou kunnen brengen. Een telefoontje naar de heren van de Nationale Steenkolen raad, dat het zo welletjes is en dat de mijnstaking nog voor het begin van de lente tot het verleden moet behoren, zou allicht volstaan. Voorlopig neemt de Steenkolenraad nog het harde standpunt in, dat de NUM schriftelijk vrede moet nemen met minstens twintig mijnsluitingen. Tot nu toe werd deze houding door That cher gesteund; of zij morgen milder gestemd zal blijken, valt nog af te wachten. Kaya"! T ISUfterste vertoning in Israel van (Zeldzame film Führer en Duce Mill 1e ERUZALEM Een filmarchief in Israël heeft gisteren inf'doe eerste openbare vertoning gegeven van een zeldzame erg (deurenfilm van Adolf Hitler en Benito Mussolini. De film onlangs geschonken door een voormalige ambtenaar van e Amerikaanse inlichtingendienst. Op de film, gemaakt oor Hitiers persoonlijke piloot, staan de Führer en de 1. f)uce tijdens een bezoek in 1941 of 1942 aan het oostfront 2.1 de Oekraïne. De directeur van het Isr§ëlische filmar- 3. Deüef, Geoffrey Widoger, zei dat de film vermoedelijk (5 *''iaar één van drie kleurenfilms over Hitler was die nog 3 -j-Iestonden. De andere twee werden gemaakt vóór 1939. De wm toont een Hitler die handen schudt met Duitse solda- en en die Mussolini begroet bij zijn aankomst per vliegtuig p haastig meeneemt voor een maaltijd aan veldtafels voor ,ndsefet Duitse hoofdkwartier, ande =1'«UWE PROPAGANDACAMPAGNE (Ne( Eric VI Marcc i Zoetj 9 -m RSCHAU Een hoge functionaris van het Poolse ministe- 'an binnenlandse zaken heeft leden van het vakverbond So- ■iteit binnen en buiten Polen beticht van banden met de I |rikaanse centrale inlichtingendienst CIA. In de nieuwe pro- indacampagne van het regime tegen Solidariteit en haar pathisanten was ook het bureau van Solidariteit ip Brussel drafkunt van kritiek. t mo|nei Zbigniew Pudysz, directeur van het inlichtingenbureau punt [het Poolse ministerie van binnenlandse zaken zei dat een banneling die naar zijn vaderland was teruggekeerd in de bezit was van documenten waaruit bleek dat er banden be- overjien tussen de buitenlandse afdeling van Solidariteit en wes- er en» inlichtingendiensten Pudysz zei dat de militaire aankla- '»geld|Ben onderzoek heeft gelast naar het Brusselse kantoor van De Vakbond op verdenking van „hoogverraad". Het vraagge- an met Pudysz werd in heel Polen uitgezonden en werd in zalkranten afgedrukt. In deze aanpak wordt een poging van aait-ggime gezien mogelijke deelnemers aan de vijftien-minu- n de faking op 28 februari waartoe Solidariteit heeft opgeroepen protest tegen de verhoging van de prijzen voor levensmidde- n^'s|te intimideren. Een Harrier-straaljager van de Britse luchtmacht en een Westduitse Starfighter zijn gisteren in de lucht met elkaar in botsing gekomen en in de omgeving van Gütersloh neergestort. De piloot van het Britse toestel kwam om het leven. Zijn co-piloot kon zich met de schietstoel redden, evenals de vlieger van het Westduitse toestel. Beide vliegtuigen voerden routinevluchten op geringe hoogte uit, aldus een woordvoerder van de Westduitse luchtmacht. BEIROET Duizenden isla mitische fundamentalisten uit Beiroet zijn gisteren met steun van gewapende groepen Sidon binnengetrokken. Vele dran kwinkels in deze Zuidlibanese havenstad werden geplunderd. Tegelijkertijd ageerden de fundamentalisten tegen de Li banese president Gemayel, het Libanese leger en Israël. Zij eisen de vestiging van een islamitische republiek in Zuid- Libanon. Daar wonen voor het merendeel sji'iten, die de afge lopen jaren onder toenemende invloed zijn geraakt van de or thodoxe ideeën van ayatollah Khomeini. De sji'itische Amal, die onder leiding staat van minister Ber- ri en een gematigd standpunt inneemt, heeft de actie van de fundamentalisten afgekeurd. Waarschijnlijk als gevolg daar van hebben fanatieke moslims wraak willen nemeq. Bij een autobomaanslag in Beiroet zijn maandag gisteren doden en 40 gewonden gevallen. De aan slag vond plaats bij een kan toor van de sji'itische Amal- -militie in een voorstad ten zuiden van Beiroet. Bij aanslagen in Zuid-Libanon zijn maandag twee Israëlische militairen gedood. Daarmee is het totaal aantal gedode Israë liërs op drie gekomen sinds Is raël het afgelopen weekeinde zijn troepen uit Sidon trok. Opmerkelijke kettingbotsing Heel Europa is nog steeds in de ban van de winter. In Zwitserland heeft de gladheid gezorgd voor een kettingbotsing, waarbij de auto's op deze merkwaardige manier zijn doorgeschoven. GIGHA, SCHOTLAND Wanneer je op het kleine Schotse eilandje Gigha de politie belt, krijg je Seamus McSpor ran aan de telefoon. Bel je de brandweer, dan hoor je: „Met Seamus McSporranWil je een taxi of ambulance? Dan moet je bij Seamus zijn, net als voor het aange ven van een geboorte, een huwelijk, het overlij den van een familielid en het regelen van een begrafenis. Seamus McSporran heeft vijftien baantjes. Een tijdje geleden waren het er nog zestien, maar hij heeft zijn taak als havenmeester op moeten geven met de komst van een moderne veerboot - dienst tussen Gigha en het vaste land. Seamus McSpor ran is onderdirecteur van het plaatselijke postkantoor; hij is verder postbode, kustwach ter. politieman, brandweer man, taxi-chauffeur, ambte naar van de burgelijke stand, begrafenisondernemer, win kelier, benzinepomphouder, hotelmanager, schoolbu schauffeur. huurophaler, ver zekeringsagent, en brood- en kran ten bezorger. Toch maakt hij met zijn ze senveertig jaar een ontspan nen indruk. Zijn vrouw Mar garet vat in één zin samen hoe de zaken op Gigha gere geld zijn: „Wanneer er pa niek uitbreekt op het eiland, dan roept men om Seamus". En zelfs op dit zo vredige ei landje, dat ongeveer tien ki lometer lang en drie kilome ter breed is en waar 171 mensen wonen, komt het wel eens voor dat er paniek uit breekt. Dan moet Seamus uitkomst bieden. Neem bijvoorbeeld het onge luk van een tijdje geleden. Een jongen was bij het zagen gewond geraakt doordat de zaag brak en er een stuk in zijn lies terecht was geko men. Aangezien er op het eiland geen ziekenhuis of dokter is, moest Seamus de jongen naar het vasteland brengen - ruim vier kilome ter over het water - waar een dokter klaarstond met een bloedtransfusie. De jongen werd vervolgens naar een ziekenhuis in Glasgow ver voerd, waar hij weer geheel herstelde. Seamus heeft zijn uitgebreide werkzaamheden voorname lijk te danken aan het feit dat hij de aangewezen „vrij willige" persoon was voor de baantjes - hij beheert immers de belangrijkste winkel én het postkantoor van Gigha. Erebaantje „De politie van het vasteland vroeg me of ik politieman op het eiland wilde worden maar het is eigenlijk meer een soort erebaantje", zegt agent McSporran. Omdat Gigha bijna geheel misdaad- vrij is, bezit Seamus geen handboeien of enige andere middelen om boeven te van gen. Er is volgens Seamus echter wel een nadeel aan het politieman-zijn verbon den: hij moet zich tijdens de verkiezingen in zijn te krap pe uniform zien te wurmen, want dan moet hij officieel post vatten bij het stembu reau. En dan was er die keer dat twee knapen van het vaste land tijdens een bezoek aan het eiland chocolade en siga retten uit de winkel van Sea mus gapten. Dat hadden ze niet zo slim bekeken: toen de veerboot met daarop de twee ijlings gevluchte jongens twintig minuten later bij het vasteland aanlegde, stond de plaatselijke politie, gewaar schuwd door hun collega Se amus, hen daar al op te wachten. Van het district Strathclyde waartoe het eilandje behoort, kreeg Seamus de opdracht toezicht te houden op de vrij willige brandweer van het eilandje. Dat doet hij op de zelfde basis als zijn baantje als politieagent dat wil zeggen, zonder dat hij ervoor wordt betaald. Daarom krijg ik ook geen jaloerse blikken van de buren: er is geen geld mee gemoeid". Dit baantje leverde hem wel een sirene, meters brands lang en een pomp op, die hij op zijn stationcar kan beves tigen wanneer er een brand bestreden moet worden. Ge lukkig komt brand weinig voor op het eiland; de bevol king is verstandig en voor zichtig. Maar het is een ge ruststellende gedachte voor de eilandbewoners (en voor het district Strathclydedat men in geval van calamiteit de hulp van Seamus in kan roepen. Noodweer Het beroep van kustwachter wil vanwege het onbetrouw bare weer in deze Schotse wateren nog wel eens ge vaarlijke situaties met zich meebrengen. „Op een nacht in september vorig jaar", zo verhaalt Seamus. „schoten een paar kanovaarders vuurr signalen af. Ze bevonden zich halverwege Gigha en een na burig eiland en waren door het noodweer in paniek ge raakt. Toen we de signalen zagen, gingen we er onmid dellijk met de reddingsboot op uit en tot vier uur 's och tends hebben we toen naar de jongens gezocht Achteraf bleek dat ze met het tij mee een baai van het eiland bin- nengedreven waren Ze had den er echter niet aan ge dacht ons te laten weten dat ze veilig waren. Seamus' favoriete baantje is dat van postbode. Hij houdt ervan in de buitenlucht te werken en bezorgt zijn brie ven op de fiets. Alet zijn functie als begrafenisonder nemer is hij minder geluk kig, maar Gigha is een ge zond eilandje en wanneer er drie mensen per jaar overlij den. is dat veel. Zijn station car is al net zo veelzijdig als Seamus zelf: de wagen fun geert als taxi. schoolbus, am bulance en lijkkoets, al naar gelang de bordjes op de wa gen .veranderd worden. SjllDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH ora AU afdc oland^ W MM' i|i(' ffV Unit ff,,Als ik U niet ontrief, zal ik gaarne van uw ede fvr'iheld gebruik maken," zei'smidje Verho- xogPankbaar. „Bezorg ik U echt geen last?" 91 sakkerloot, natuurlijk niet!" riep heer Ja- uit. „Op de Uylenborgh is iedereen welkom, •waar mijn lieve Julia-mijn?" ,,0..op l..de UYLENBORGH!?" riep smidje Verholen lutst uit. Het klamme angstzweet brak hem 6n hij keek Jacob en Julia beurtelings ontzet Hol „Ma..maar dan zijt gij... heer Jacob van is tc9n!" steunde hij. „Wel sakkerloot, natuur- e seleben ik heer Jacob van Uylen!" lachte de slo- bson.ïr. Hij keek zijn vrouwtje olijk aan en grapte •interalks: „Ik vergis mij toch niet, hè Julia-lief? op 2'man, die hier voor u staat en zo smakelijk id m sigaartje rookt, dat is toch Jacob van Uylen, ienvcheer van de havezate Uylenborgh?" steld.iar natuurlijk, mijn lieve Jacob!" lachte vrou- ssurq we Julia. „Men noemt U ook wel Jacob de Rechtvaardige..." „O grutjes..., nou dót ook nog," mompelde de smid bijna onverstaanbaar. Toen vroeg hij: „Kent ge dan wel licht een zeke re Sijmen Knoet?" „Nou en óf ik die ken," schaterde Jacob van Uylen. „Enkele dagen ge leden liep ik in het bos, en toen verkocht ik die nietsontziende woesteling nog een muilpeer, die klonk als een klok. Hij sloeg een oude man met een zweep, begrijpt ge. Welnu, zoiets nemen wij van Uylens niet! Wel sakkerloot! De van Uylens zijn niet bang voor Sijmen Knoet, ook al is hij duizendmaal schout van Rijkhuyzen en grietman van de aanpalende horigheden!" Maar dit hoorde smidje Verholen al niet meer. De emotie was teveel voor hem geworden en met een zucht viel hij in zwijm.... (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het verhitte Belgrano-debat in het Britse Lagerhuis is gister avond geëindigd met een comfortabele overwinning voor de regering That cher. Het Labour-amen- dement waarin zij ervan beschuldigd werd het La gerhuis misleid en bedro gen te hebben over de omstandigheden waarin haar atoomonderzeeër de Conqueror op 2 mei 1982 de Argentijnse kruiser Belgrano getorpedeerd had, sneuvelde met een meerderheid van 148 stemmen voor de rege ring. Hierna keurde het Lagerhuis met 351 stemmen de motie goed, die het kabinet-That- cher voor haar Belgrano-be- leid op een voetstuk plaatste. Labour onthield zich in deze stemming. Sprekers van de oppositie eisten tijdens het debat dat onderminister van Defensie John Stanley ont slag zou nemen. Maar zoals te verwachten was, blijft Stanley aan. Zijn politieke toekomst is echter onzeker. Minister van De fensie Heseltine en Stanley maakten gisteravond dank baar gebruik van het Belgra no-debat om Clive Ponting zwart te maken. Ponting is de gewezen ambtenaar van Defensie, die afgelopen zo mer vertrouwelijke informa tie over de Belgrano doorgaf aan een Labour-afgevaardig- de. Hij maakte de oppositie daardoor nog scherper attent op bepaalde tegenstrijdighe den in diverse regeringsver klaringen over het Belgrano- wapenfeit uit de Falkland- oorlog dat het leven kostte aan bijna 400 Argentijnse matrozen. WENEN/ROME De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn vandaag in Wenen besprekingen begonnen over de situatie in het Midden-Oosten. Het is voor het eerst sinds het midden van de jaren zeventig dat de twee su- permogendheden weer met elkaar spreken over de problemen in dat ge bied. Volgens westerse diplomaten staat de overeenkomst, die de Jordaanse koning Hoessein vorige week sloot met PLO- -voorzitter Jasser Arafat, cen traal in het Amerikaans-Russi sche overleg. Verder zal wor den gesproken over Afghanis tan en de Golfoorlog. De Amerikaanse delegatie wordt geleid door Richard Murphy, onderminister van buitenlandse zaken en deskun dige op het gebied van het Midden-Oosten. Aan de ande re kant van de tafel zit Vladi mir Polyakov, hoofd van de afdeling Nabije Oosten van het Soviet-ministerie van buiten landse zaken. De besprekin- Washington en Moskou praten weer over het Midden- Oosten gen, die twee dagen zullen du ren, wordne vandaag de Sovje t-ambassade gevoerd. Morden zal het gesprek in de Ameri kaanse ambassade worden voortgezet. Amerikaanse rege ringsfunctionarissen hebben verklaard dat de besprekingen niet moeten worden gezien als onderhandelingen, maar eer der als een gedachtenuitwisse- ling

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7