Ijs Elfstedentocht iog onbetrouwbaar leginnen net klunen WVrrriezen we dood, dan vriezen we dood' NOS-televisiezet400 man in Elfmerentocht weer na 25 jaar □le verloven politie ingetrokken KOPGROEP PER MOTOR GEVOLGD ^GtfNENLAND CcidócSowumt DINSDAG 19 FEBRUARI 198S PAGINA S ^ancards ■5 nood-bed JWARDEN Bijna 6000 bran- ■j zullen in Leeuwarden worden ge it als slaapplaats voor deelenemers e Elfstedentocht die voor en na de ihon geen onderdak kunnen vin- Scholen, sportzalen en dergelijke a daarvoor als slaapzaal'ingericht, (fancards komen van de Bescher- Burgerbevolking (BB). Uit de dictrictsmagazijnen komen er •150 en op verzoek van de gemeen- qeuwarden konden er nog 5000 uit •jjksmagazijn worden losgepeuterd. Sij moeten nog wel dekens worden ^it. De organisatie raadt daarom |en aan in elk geval zelf een de- isjf slaapzak mee te nemen. De Elfmerentocht voerde de rijders op sommige plaatsen door karakteristieke Friese grachten. SNEEK Ruim 8.000 schaatsliefheb bers hebben gisteren deelgenomen aan de Elfmerentocht in Friesland, alge meen beschouwd als de generale voor de Elfstedentocht. Het is voor het eerst sinds 1963 dat deze 105 kilometer lange toertocht in zijn geheel kon worden ver reden. In 1982 werd een alternatieve I Elfmerenroute gereden van 70 kilome ter. Het met reservisten versterkte politiekorps van Sneek had gisterochtend zijn handen vol om de enorme verkeersstroom op te vangen. Hier en daar ontstonden files, maar rond een uur of ne gen had men de situatie weer volledig in de Volgens de organisatie was de kwaliteit van het ijs uitstekend. Wel moest op diverse plaatsen ..gekluund" worden, waarvoor speciale houten loopvoorzieningen waren aangebracht. Echte problemen deden zich niet voor. Rond één uur in de middag arriveerde de eerste deelnemer weer in Sneek. waar om acht uur in de ochtend het startschot voor deze negende Elfmerentocht was gegeven. De route van de Elfmerentocht liep via IJlst, Heeg, Oudega, Gaastmeer, Woudsend. Sloten, Balk. Galamadammen, Hindelopen. Workum, Bolsward, IJlst naar Sneek. In totaal werden zes van de Friese elf steden aan gedaan. Er wa ren ongeveer tweehonderd vrijwilligers inge schakeld om de stroom schaatsers in goede ba nen te leiden. EHBO rekent op veel werk LEEUWARDEN De EHBO zet bij de Elfste dentocht driehonderd vrijwilligers in. die 54 posten zullen bemannen. De organisator van het netwerk is chirurg D. Kramer uit het Leeu wardense Bonifatiusziekenhuis. De hulppos ten zullen op alle noodzakelijke manieren on dersteuning van het Rode Kruis krijgen. Kra- mer:„Zij zorgen onder andere voor een radio- -communicatiesysteem naar het centrale coör dinatiepunt in de Leeuwardense brandweerka zerne. waar vijf of zes ambulances en een aan tal invalidenbusjes beschikbaar zijn. Kramer rekent op veel werk. „Vooral door de toerrij ders, want ik heb twijfels over de voorberei ding van de meesten. Er kan eigenlijk maar een advies worden gegeven: iedereen die niet of niet voldoende getraind is, dient zich wel tien keer te beraden voor hij zich in dit avon tuur stort. Slecht voorbereide rijders zijn een gevaar voor zichzelf en voor anderen". ANDWEER GAAT IJS HARLINGEN NAT SPUITEN i68o.bc TB Tl 140.80 liluWARDEN mlSiHarlingen zullen "jffilfstedenrijders op plaatsen moeten Miojien, over een to-' Sj van vierhonderd SSSer. De wedstrijd- 3S«^rs kunnen op be- «lade plaatsen nog '»aer bruggen door. "Ervoor is zelfs de raidweer ingescha- die het ijs op ge- 5°,5V tijden nat zal en iten, waardoor er nieuw ijslaagje 27s.«et ontstaan. 179,00 141,30, 298.ooal in de directe omgeving 149,00 Harlingen is de ijsdikte i6sbqacht centimeter lang nog ||-g3 toereikend. „Maar we 22,7«en naar een dikte van 5-°°If", aldus rayonhoofd 1345 6cnstra. „We hopen dat men 656,o4p heeft voor de situatie ^gat iedereen die niets met 6obfedstrijd en de toer te ma- 1i525Feeft van het Vs blijft. De ioo!ocand van het ijs is maar 1in°'tr> en met Publiek °P het 'JS 25,60 het falikant mis voor de 9,'85te duizenden rijders. Be- ifloo - schaatsers mag er ~V,90look niemand op het ijs, °°|de koek- en zoopies niet". Bilioff minder problemen heeft i Noord-Friesland. Ray- d Reinder Reinders lit en laat weten dat de rij- probleehnloos tot dé trap man het stadhuis op de Zijl sioibokkum kunnen komen. si8-ojurlijk is er ook in deze hoek van de route nog wel werk aan de winkel. Vooral het uitzetten van de dubbele baan vanaf Bartlehiem, die ook 's avonds laat zichtbaar is, vergt hoofdbrekens nu er geen sneeuw ligt. Daarnaast staan er met name rond Birdaard veel tentjes op het ijs, die zul len er af moeten, omdat men geen toeschouwers op het ijs kan toelaten. Al een kwartiet voor door komst gaan de bruggen in Birdaard en Dokkum (Eebrug) omhoog. Overigens is de gehe le stad Dokkum voor het ver keer afgesloten. Die situatie blijft ook tot laat voortduren, omdat de stempelpost in Dok kum pas 's avonds om elf uur sluit. Eerdere „sluitposten" zijn er in Harlingen (18.15 uur) en in Franeker (19.00). Op de Zwettehaven, even na de start, ligt een prachtig en breed stuk ijs. Na het overste ken van het Van Harinxmaka- naal gaat het via een loopbrug naar het begin van de Zwette- vaart. Dan is het eerst moeite loos schaatsen. Op de Zwette ligt 10 tot 15 centimeter ijs en naar Sneek, niet via de Sneker Oudvaart maar rechtdoor via Scharnegoutum gaat het over 16 a 17 centimeter dik ijs. Bij de bruggen is het dan zo'n 60 tot 100 meter klunen, prak tisch bij elke brug. Eenmaal door de Waterpoort- stad is het vervolgens goed koersen naar IJlst en Sloten, waar de toestand bij de brug overigens allesbehalve ideaal is te noemen. Tot Stavoren kent de tocht verder geen pro blemen via de Luts en Gala madammen. Langs de Dijk- svaart en Molkwerum gaat het naar Hindeloopen. Zorgen zijn er voorbij Hindeloopen bij de Beginebrège waar de rijders van het ijs zullen moeten, evenals tussen Workum en Bolsward en vooral in die plaatsen. In Kimswerd en Witmarsum is de situatie al niet anders. Volgens de ray on vertegen woordigers zal dat waarschijn lijk voor de later arriverende tochtrijders meer zijn dan voor de wedstrijdrijders. Na de in het begin al genoemde proble matiek van Harlingen is er in Franeker enkel het bekende probleem bij de Rijksweg, waar eventueel gebruik ge maakt kan worden van het tunneltje. Via Berlikum,de Blikvaart en de Finkumer- vaart gaat het naar Bartle hiem. Over een vloer van 18 a 19 centimeter gaat- het dan naar Dokkum en terug via Oudkerk over 17 centimeter naar de finish. Afhankelijk van het weer in de komende dagen en op de wedstrijddag zelf kan het aantal klunplaat- sen af- en toenemen. „We wil len proberen het zo soepel mo gelijk te laten verlopen bij bij de klunplaatsen, maar naar mate de dag vordert kunnen de afstanden lopen toenemen", aldus ijsmeester Henk Kroes. Üöl w iifUWARDEN De Weer driehonderd strijdschaatsers, die jerechtigd zijn voor llfstedentocht, kunnen lermorgen in alle [gte rekening houden aank een stevige veldloop 4 2|af. De hardrijders zul- 05.30 uur bij de "üslandhal in Leeuwar- 2$worden weggeschoten 38$ een ,,Le Mans"-start 14i;2imoeten dan een af- 33^|d van 1200 meter (de i6i4|enste route is zelfs iiip kilometer) afleggen 5f;j$ de kop van de Zwet- Tijdens de Elfmerentocht, algemeen als generale beschouwd voor de Elfstedentocht, moest gisteren behoorlijk worden ..ge kluund". Zoals hier in Sneek waar over plankieren moest worden gelopen om een volgend deel van de ijsroute te bereiken. tehaven, waar de schaat sen kunnen worden aan getrokken. Wedstrijdlei der Gerrit van der Ham maakte de geselecteerde schaatsers maandagavond nog eens opmerkzaam op deze procedure, die af wijkt van de vorige gele genheid, 22 jaar geleden. De plotselinge ommezwaai van het organisatiecomité, dat tij dens het weekeinde de hoop dat het er dit jaar nog van zou komen al had opgegeven, wafc gisteren niet alleen te danken aan de onverwacht gunstige weersomstandigheden. Ijs meester Henk Kroes vertelde het plotseling weer warm te hebben gekregen, toen hij 's ochtends een kijkje ging ne men bij de Elfmerentocht. „Het ijs zag er prima uit, beter dan we op grond van de weersvoorspellingen hadden mogen verwachten. Bovendien hield de vloer zich uitstekend onder de last van 8300 deelne- De "route "langs de elf Friese steden, behoefde slechts op en kele plaatsen wijzigingen. Be halve de start over De Zwette, zullen de naar schatting 16.000 schaatsers ook het IJsselmeer mijden. Wel moet volgens Kroes rekening worden ge houden met een aantal plek ken waar zal moeten worden geklünd. Hoeveel dat er zijn kon de ijsmeester nog onmoge lijk voorspellen. „Het kan toe- en afnemen. Maandag hebben we in Workum geconstateerd, dat de eerste rijders zonder ri sico onder een brug doorkon den, later op de dag moest worden omgelopen. Met name Harlingen heeft onze aan dacht. Daar zullen de deelne mers nog wel eens van het ijs moeten. Maar, klunen hoort nu eenmaal bij een Elsteden- tocht. Atleten zullen ook niet echt in het voordeel zijn, want lopen met schaatsen onder is een kunst apart". Temidden van de honderden wachtenden voor het inschrijvings bureau in Leidschendam bevond zich vanochtend vroeg een van een heuse brandweer helm voorziene schaats liefhebber. DELFT/LEIDSCHENDAM Nau welijks zijn op maandagavond de tv- nieuwswoorden „Elfstedentocht gaat donderdag door" weggestor ven, of veel schaatsclubs schuiven hun verbazing razendsnel opzij, grij pen naar hun nog niet opgeborgen draaiboeken en binnen het uur heeft men de leden al verzameld bij de inschrijvingskantoren. Ook in Delft zal het VVV-kantoor pas de volgende ochtend om 10.00 uur opengaan, maar op maandagavond negen uur liggen Wim Becker uit Delft, zijn Friese studiegenoot Ait Gaastra en Arjan van Leeuwen uit Boskoop al als eersten voor de deur van het verkeersbureau onder het motto „WVrrriezen we dood, dan vriezen we dood". In Leidschendam fungeert het Neder- landsBureau voor Toerisme als inschrijf- plaats. Hier is de 43-jarige Wim Schwenc- ke haantje de voorste. De Zoetermeerder deed ook al in 1963 mee aan de Elfsteden tocht. „Ik kwam toen maar tot Harlin gen", vertelt hij. „Nu wil ik verder ko men, maar ik ben ik momenteel niet zó geoefend. Maar we zien wel". In Delft heeft de 27-jarige hovenier Louis van der Meijden uit Delfgauw met het fa miliebedrijfsbusje stoelen, bedden, banken en eten en drinken naar de Markt ge bracht. Voor zichzelf, zijn drie broers Charles, Hans en Guus Ait Gaastra en voor clubgenoten als John van Dam, Pe ter van der Kort en Hans Zoetebroer uit Pijnacker en Kees Horredijk uit Delf gauw. Ook zij liggen al voor de VVV-deur als de rest van Nederland nog behaaglijk een operette volgt op buis. Zij maken deel uit van de trotse hekafzetting nummer 1, waar een soort MASH-kameraadschap gaat heersen. Langzaam groeit het groepje aan. Iedereen is passend gekleed, hetgeen in sommige gevallen wil zeggen: de voe ten in dekens en vuilniszakken, pyjama's en trainingsbroeken onder de gewone pij pen, twee dikke jassen onder een grote deken en extra mutsen en wanten Delfte naar Peet van Leeuwen zit er als een in gewikkelde Bedoeïen bij. Een vader en zoon uit Boskoop, die anoniem willen blij ven, zijn direct na deelname aan de Elf merentocht en het thuis drinken van een kop koffie ook op de Delftse martkt gaan liggen. Hagenaars Om 23.00 uur komen de eerste Hagenaars: Hans Veldkamp, zoonlief Bart en Henk Van echt slapen kwam ook in Leidschendam niets terecht. van Drimmelen. „Ik heb al vijf keer de Alternatieve Elfstedentocht gereden en eindigde daar mestal bij de eerste 35". vertelt vader Veldkamp (44), die dit sei zoen alleen nog maar toertochten heeft gereden. Algemene lof is er van het koude gezel schap voor de eigenaar van de naast het VVV-kantoor gelegen Lunchenette, die de koude wachters van soep en broodjes voorziet. Het Leger des Heils vergeet zijn colecterende taak en deelt dit keer slechts uit: dampend hete soep. „Dat oude baasje met die grijze baard groeide gewoon in zijn rol", zou achteraf de mening zijn over deze vriendelijke Heilsoldaat. Maar in het studentenstadje wordt gelukkig ook goed carnaval gevierd en die gein slaan over op de mensen, die buiten vechten tegen de kou en toch niet kunnen slapen. Eén kroegganger laat een fles jenever rond gaan binnen hek 1, waar iedereen slechts één slokje neemt. Niemand heeft dorst, maar bovendien wordt de gemeentelijke toiletwagen pas de volgende ochtend ver wacht. De fanfare 't Zooitje gaat na zijn kroegentocht ook niet direct naar huis. doch dreunt erop los bij het VVV. Hek 2 Wanneer ook alle kroegen in Wateringen dicht zijn, verschijnen Arjan van der Knaap, Wim Thoen (beiden uit Waterin gen), Jan van Schie (Honselersdijk), Wim van der Valk (Kwintsheul), A. Hogen- doorn (Nieuwkoop) ten tonele in Delft. Zij zijn de eerste in hekafzetting 2. „We zijn zo van de carnaval hier naar toe geko men", vertelt Arjan van der Knaap. Ver gis u echter niet. ook dit ploegje bestaat uit ervaren lange-afstandsschaatsers. In Leidschendam heeft eerste man Schwencke rond middernacht al van 35 man gezelschap gekregen en om half twee laat hij zich even aflossen door Gerard Scholtes. Rond half tien 's 's ochtend zijn ze al met zijn zeshonderden Onder hen ook Hagenaar Koos Hendriks, net terug van de Elfmerentocht „Als jongetje van elf droomde ik al van de Elfstedentocht", vertelt de in wintersportartikelen gespeci- aliseere zakenman, die zijn bezoek aan de belangrijke beurs van Munchen, uitgere kend op donderdag, pardoes heeft afge last. De „Nacht der inschrijvers" heeft één ding nog eens duidelijk gemaakt Nog nooit hebben zo veel mensen met zo veel graagte zó lang gewacht Hopelijk smelt hun beloning niet toch nog onverwacht voor hun voeten weg. DICK KIERS HERMAN JANSEN Foto's: MILAN KONVALINKA |UWARDEN „Ter be ing van de openbare orde t wanorde die we nog niet )en", zoals de districtscom- dant van de rijkspolitie te iwarden, D. J. Monsma, rhalt gisteravond uitdrukte, maa?en donderdag een kleine end politiemensen ingezet. !n zullen langs de ijsroute p de wegen actief zijn. (naast doet een groot aan- politiefunctionarissen st op de verbindings en tnandocentra en op de fchillende politiebureaus, de politie het schaatseve- ent serieus neemt blijkt uit het intrekken (met onmid dellijke ingang) van alle vrije dagen van de politiemensen die bij het Elfstedengebeuren betrokken zijn. Op straat en op het ijs zullen om precies te zijn 976 mannen en vrouwen pro beren alles wat ordelijk te la ten verlopen. De rijkspolitie te watër in Sneek zet twintig politiemen sen in. Verder komen er 150 man van de Mobiele Eenheid in actie, verdeeld over drie pe lotons. Met nadruk wordt erop gewezen dat de ME niet inge zet wordt omdat er geweld verwacht wordt. Hiertoe is be sloten omdat de ME-ers ge wend zijn in peletonsverband op te treden. Alle denkbare vervoersmidde len worden ingezet. Zo ver leent de dienst luchtvaart van de RP met drie helicopters bij stand. Verder houdt de Vlieg basis Leeuwarden helicopters achter de hand voor noodsitu aties. Op de vliegbasis worden voorts tweehonderd politie mensen gelegerd. In de magzijnen van de rijks politie liggen verder duizend blauwe wollen mutsen klaar. LEEUWARDEN De NOS heeft voor het ver slaan van de Elfsteden tocht 120 lijnverbindingen aangevraagd. In totaal zullen door de NOS onge veer vierhonderd man worden ingezet om het schaatsspektakel recht streeks op de televisie te brengen. Er worden 39 camera's opgesteld langs de route. Een verzoek van de NOS om twee uit België geleende came raploegen met een helicopter boven de kopgroep te laten vliegen is door de politie afge wezen. Wel zal de kopgroep per motor worden gevolgd. Ook het buitenland heeft be langstelling voor de beelden. Hiervoor zijn elf extra verbin dingen aangelegd naar Am sterdam, van waaruit de beel den doorgezonden worden naar de buitenlandse stations. Belgie, de Westdeutsche Rund funk. de Engelse iTV en BBC en ook de drie Amerikaanse nationale omroepen hebben belangstelling getoond. Ver wacht wordt, dat nog meer buitenlandse stations zich zul len aanmelden. Er worden in totaal ongeveer duizend jour nalisten verwacht. Het regiecentrum van de 120 meter lange NOS-karavaan komt bij de finish langs de Bonkervaart in Leeuwarden. De meeste telefoonverbindin gen zullen via een centrale in de wijk Camminghaburen lo pen Verder zijn dertien straal zenders ingezet, die de televi siebeelden rechtstreeks naar het regiecentrum zenden. Van daaruit worden de beelden naar Hilversum gezonden De NOS-radio zal zijn uitzen ding in samenwerking met de regionale omroep Radio Frys- lin de avond voor de tocht be ginnen op Hilversum 1. De uitzending zal de hele nacht en dag duren.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5