(Sowuvnt Schaatsend Nederland op zijn kop Spaanse Boeing vliegt tegen berg: Ruim 140 doden ri UiT Hevige onlusten in Zuidafrikaanse sloppenwijk ELFSTEDENTOCHT? NA 22 JAAR! Vastenavond BON: 3r moedel ijke Renoir iderschept NU ELFSTEDENTOCHT DOORGAAT IE CDA denkt aan verplicht persoons bewijs □□□□DEUS ia»de „ELFSTEDENTOCHT" Vandaag oppagma AT CcicUc Sou/ia/nt m" Ccidóe Souoorit Dinsdag 19 februari 198S, 76e jaargang no. 23122 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas,' Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. „Brandpunt" zoekt op Ned. I om 21.20 uur uit over welke bronnen het Vaticaan uit Ne derland beschikt. Om 22.30 uur gesprek „Er is meer tussen hemel en aarde. Op Ned. II om 23.00 in „Tijd sein" de Satanskerk en om 23.35 uur alles over de laser straaltechniek. Droog en perioden met zon. Vannacht van min 5 tot min 10 graden, morgenmiddag van plus 3 graden in noordwesten tot min 1 graad in het zuidoos ten. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 07.45; onder: 18.03. Schev. hoog water 3.34 en 15.35; laag water: 11.48 en 23.48 uur. [iPHOL De rijkspolitie dienst luchtvaart heeft Jagavond bij een actie in een hotel op Schiphol iïschilderij in beslag genomen, waarvan wordt jenomen dat het een in Australië gestolen doek [de Franse schilder Renoir is. De politie greep in Jet moment dat vermoedelijk een transactie voor ||oop van het doek begon. De 50-jarige Nederlan- Ij.H.S., woonachtig in Australië, is op verdenking jjopzetheling gearresteerd. Het doek, voorstellen- Coco met waaier", zou in 1980 in Australië zijn )len. Het doek zou een waarde hebben van )00 Australische dollar, ongeveer 595.000 gulden. i beslag genomen doek dat aan Renoir wordt Jeschreven en in dat geval bijna 600.000 gulden rd zou zijn. BILBAO Een Boeing 727 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia is vanochtend in de buurt van de Spaanse stad Bilbao tegen een berg gevlogen. Volgens een woordvoer der van Iberia is het toestel „volledig vernie tigd". Alle 141 passagiers en de acht beman ningsleden zijn omgekomen. Het toestel was vanochtend om half negen in Madrid opgestegen voor een binnenlandse vlucht naar Bilbao. Rond tien uur was er ineens geen radiocontact meer. Volgens de woordvoerder van Iberia was de Boeing tijdens de landing tegen de berg Monte Oiz gevlogen. Deze berg ligt op ongeveer dertig kilometer verwij derd van het vliegveld van Bilbao. Hoewel het weer op het moment van het ongeluk bewolkt was, konden de Spaanse autoriteiten nog geen directe oorzaak van de navigatiefout geven. Reddingsploegen probeerden direct na het ongeluk naar de plaats des onheils te komen. Maar het onher bergzame gebied rond de Monte Oiz maakte het voor de reddingsploegen moeilijk om snel bij de wrakstuk ken te komen. Rover in Berlijn ziet van buit af WEST-BERLIJN Een rover in West- -Berlijn, die bezig was met een overval op een juwelier, verloor ineens zijn zelfver trouwen. Voor de ogen van de verbouwe reerde juwelier schudde hij de zak met geld leeg en verdween met de woorden: „Ik ben hier niet geschikt voor en het pistool is ook niet echt". De man had de juwelier onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen het geld uit de kassa in een meegebrachte zak te stoppen. Toen de juweliersvrouw stil alarm had geslagen en het echtpaar de ro ver erop had gewezen dat hij was bespied door een camera, schudde hij het geld op de vloer en verdween onder de van zelf kennis getuigende opmerking. Elfstedentocht blijft dooi maar net voor GORREDIJK Het ziet ernaar uit, dat de Elfstedentocht nog net op tijd wordt gehouden. Vanaf morgen gaat het namelijk overdag dooi en in het gehele land. 's Nachts blijft het evenwel nog licht vrie zen, waardoor het ijs op het traject naar ver wachting goed genoeg blijft. De meteodienst op het vliegveld in Leeuwarden is er de oorzaak van geweest dat de Elfstedentocht „pas" donderdag wordt gehouden. Die dienst voorspelde een te hoge temperatuur, maar weerkundige Hans de Jong in Gorredijk ver wachtte reeds zondag morgen dat er lage tem peraturen op komst waren. Hij bleek gelijk te hebben. „Wij redden het net", zei De Jong vanmorgen. Het kan zijn dat op donderdag enige lichte sneeuw valt, maar van grote betekenis zal die ver moedelijk niet zijn. DEN HAAG Schaat send Nederland staat op zijn kop, nadat gister avond bekend werd dat donderdag de Elfste dentocht voor het eerst sinds 22 jaar weer wordt gehouden. De in schrijvingsbureaus in het hele land werden vannacht al bestormd door schaatsliefhebbers. Ze trotseerden de hevi ge vrieskoude en pro beerden zich in slaap zakken warm te houden tot de loketten vanoch tend om tien uur open gingen. Er kunnen maximaal 12.000 rijders worden ingeschreven; als die binnen zijn stopt de inschrijving automa tisch. Verder is er dan nog plaats voor 4000 le den van de Vereniging de Friesche Elf Steden. Er stonden zelfs Friezen in de rij voor het VVV-kan- toor in Vaassen, bij Apel doorn, omdat de ze in hun eigen woonplaats geen in- schrijvingsbewijs meer kun nen bemachtigen. De rijen wachtenden waren veruit het grootst in Alkmaar en de Frieslandhal in Leeu warden, waar zich chaoti sche taferelen afspeelden. Dranghekken vielen om en mensen werden onder de voet gelopen. De politie had de handen vol om de uitzin nige menigte in bedwang te houden. Alle hotels en pensions in Leeuwarden en wijde om geving waren in een van tijd volgeboekt, terwijl openbare gebouwen met brancards van de BB wor den ingericht als slaapzaal. De provinciale VVV heeft bovendien alle inwoners van de hoofdstad opgeroe pen slaapplaatsen beschik baar te stellen. De politie verwacht dat er ongeveer een miljoen men sen op de Elfstedentocht zullen afkomen. Het zal dan ook een enorme chaos wor den op de toevoerwegen naar Friesland. Alleen al om die verkeersstroom enigszins in goede banen te leiden zijn duizend man hulptroepen gemobiliseerd. De Spoorwegen hebben voor morgen en donderdag extra maatregelen geno men. Morgen overdag wor den de treinen vanuit Amersfoort verlengd en rij den er tussen Zwolle en Leeuwarden extra treinen, 's Nachts vertrekt om half drie vanuit Amersfoort een speciale "trein die om vier uur in Leeuwarden aan- Vele honderden kandidaat deelnemers aan de Elfstedentocht wachtten vanoch tend vroeg in Leid- schendam op het moment dat het inschrijvingsbu reau open zou gaan om zich te verzekeren van een startbewijs voor de toerrit. Het trottoir voor het Bureau voor Toerisme, waar dranghekken voor een ordelijke gang van zaken moes ten zorgen, was tij dens de nacht her schapen in een winterse open lucht- kampeerplaats, waar de dapperen de stemming er goed Inhielden. De inmiddels verlaten stoelen, stretchers en daarop liggen de dekens en slaapzakken zijn de stille getuigen van een histori sche nacht. Foto's Milan Kon- valinka komt. Zonodig zullen er die nacht meer rijden. Donder dag overd3g rijden er op de trajecten in Friesland meer treinen dan normaal rich ting Leeuwarden. Pag. 5: IJs Elfstedentocht soms onbetrouwbaar Pag. 6: „Elfstedentocht het ware werk, de rest is surrogaat" Schaatsers keren terug uit Polen HOLTEN Een groot aantal deelnemers aan de alternatieve elfste dentocht in Polen, die gisteren per bus naar die bestemming waren vertrokken, keren zo spoedig mogelijk terug om aan de „enige ech te" Elfstedentocht mee te doen. Tot hun schrik ervoeren de schaatsers, die in vier bussen naar Polen waren vertrok ken, dat gisteren de be slissing om de Elfste dentocht donderdag te houden, hun eigen plannen ernstig door kruisten. Vervoerder Oad uit Holten ver wacht dat drie van de vier bussen tijdig zul len terugkeren om de inzittenden alsnog in Leeuwarden aan de start te kunnen laten komen. ■HHB (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen het CDA wordt gespeeld met de gedachte om alle Nederlanders verplicht een identiteitskaart bij zich te laten dragen. Vol gens een CDA-commissie, die zich buigt over het nieuwe verkiezingsprogramma 1986- 1990, is een verplicht per soonsbewijs nodig om het werk van politie en het Open baar Ministerie te vergemak kelijken. Het concept-verkiezingspro gramma zal de komende maanden binnen de CDA-af- delingen worden besproken. In het najaar zal tijdens een partijraad het definitieve pro gram worden vastgesteld. Een persoonskaart is volgens de commissie ook noodzakelijk om te kunnen komen tot de afschaffing van de persoons controle aan de landsgrenzen binnen de Europese Gemeen schap. Bovendien zou hierdoor de gelijke behandeling van Nederlanders en buitenlandse werknemers kunnen worden bevorderd. Een ander punt uit het ont- werp-program gaat in op sa menlevingsverbanden anders dan het huwelijk. Zo zouden homosexuele partners „die duurzaam de verantwoorde lijkheid voor elkaar willen dragen" aanspraak kunnen maken op met voor gehuwden vergelijkbare rechten en plich ten. Zij moeten dan wel over gaan tot een wettelijk erkende registratie. Hoe die eruit moet zien blijft vooralsnog onduide lijk in het program. (ADVERTENTIE) 26 februari bij deze krant: (ADVERTENTIES) per luxe (verwarmde) touringcar fertrekplaats: Noordwijk - Leiden - Den Haag mscl Incl. onbeperkt soep eten op de terugweg. Volwassenen: 32.50 Kind. t/m 12 jr.: 27.50 spel Inlichtingen en boekingen: d^' telefoon 01719-10100 (b.g.g. 070-636266) 3<,'Kleden tot 21.00 uur! "hè^orgen tot 16.00 uur TOURINGCARS - NOORDWIJK ugel "Culinaire was ",jTer voor at NN er tempost >idt HEVENINGEN De r dr H 'i-land wordt uitgestrooid i mfpe/f wai (je jjaagse regio Ptreft een tweetal veran- jie feringen opgeleverd. Het Tieilpheveningse restaurant aa&einpost mag zich dit jaar trijdL trotse bezitter noemen lgentn een fel begeerde ster. berge De Kievit in l'jk Wassenaar daarentegen voajeeft zijn ster verloren. In [P °>en Haag prijkte tot afge- ,pen week alleen Saur ™iuSet één ster in de gids. KRANTIVITEITEN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KAAPSTAD Een dag nadat in de illegale zwarte sloppenwijk Crossroads in de buurt van Kaapstad bij hevige rellen vijf zwarten om het leven waren geko men en 137 anderen wer den gewond, is de situatie „rustig maar gespannen", aldus de politie. De ongeregeldheden braken gisteren uit nadat in de wijk geruchten de ronde deden dat de blanke minderheids regering van plan was de ruim 60.000 zwarte inwoners met geweld naar een ander woongebied over te brengen. Volgens de Zuidafrikaanse autoriteiten zijn de hygiëni sche en medische omstandig heden in de wijk byzonder slecht. De verantwoordelijke minister voor zware aangele genheden, Viljoen, ontkende echter ten stelligste dat er plannen zijn de inwoners van Crossroads binnen af zienbare tijd te verhuizen. De onderdrukking van de ongeregeldheden werd ge volgd door de arrestatie van zeven leidende figuren van de anti-apartheidsbeweging. Adverteerders opgelet! Adverteer in het speciale katern da! ter gelegenheid van dit unieke spektakel gemaakt gaat worden. Uw krant brengt daags nadat deze monstertocht is verreden een krant uit die uiteraard doorvelen bewaard zal worden. Bel071-122244. Wie denkt, dat alleen in het Zuiden dezer dagen de bloemetjes buiten worden gezet in verband met het carnaval heeft het mis. Steeds meer worden ook de contreien, waarin de Leidse Courant verschijnt „veroverd" door Prins Carnaval en zijn Raad van Elf. En al blijven de carnavallers met klem beweren, dat ze alleen in het Zuiden het échte carnavalsfeest vieren, toch weten de lezers van de Leidse Couant er over mee te praten hoe het er hier in Leiden en tal van plaatsen in de omgeving aan toe gaat. En wie regelmatig de Leidse Courant leest weet ook, dat de hele wereld niet alleen op vastenavond op zijn kop staat. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Grabs en geheel rri)bli)vend b een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag om ren prueltbannemrrtl wurüm grmetgmt H» f?

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1