Zeer hoge sterfte zuigelingen Bhopal Ontsnapping uit Scheveningse bajes verijdeld Minieme kans op Elfstedentocht ANDIJVIE EN BRAADWORST Sportief BON: yVinsemius pP ^Maastrichts ^Carnaval Jloedende inbreker Krokusshow BEVERWIJK IBERKEL(ZH) Meubelfabriek Oisterwijk -A FATALE SNACKS mtr Ceidóc Souaant Maandag 18 februari 196S, 76e jaargang no. 23121 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofaredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, iaar I 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. e nummers! 1,00. Mies met „In de hoofdrol" op Ned. I om 20.28 uur. Karei v.d. Graaf weer terug met praat show om 23.10 uur. Op Ned. II om 19.27 uur „Hints" en om 20.00 uur ope rette „Eine nacht in Venedig". Op Duitsland 1 om 23.15 uur film „Quartet im Bett" met Ja cob Sisters. HET WEER Droog en zonnig. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, tot 10 gr. onder nul. Middagtemp. 2 onder nul. Ma tige oostenwind. Komende da gen 's nachts eerst matige, la ter lichte vorst. Middagtemp. oplopend tot enkele graden boven nul. Pistool uit politiebureau gestolen ROTTERDAM On- bekenden hebben dit weekeinde bij een in braak in een politiebu reau aan de Oostervant- straat in Rotterdam vermoedelijk enkele pistolen buitgemaakt. De Rotterdamse politie meldt dat in elk geval één pistool wordt ver mist. De dieven kwa men het bureau aan de achterkant met een val se sleutel binnen. BASIS VS OP DE MAAN VÓÓR 2000 NEW DELHI De Vere- nigde Staten zuilen tegen het jaar 2000 de beschikking hebben over een basis op de maan. Het station zal een permanente bemanning heb ben van 30 tot 50 personen. Dit zegt James Irwin, een van de eerste Amerikaanse astronauten die voet op de maan zetten. Irwin, op be zoek in India, zei dat Ameri kaanse geleerden de onder grond van de maan blijven bestuderen met het oog op een ondergrondse basis. Daarmee kan het beter te gen lage temperaturen en straling worden beschermd. Gevangenen staken voor hoger loon BREDA De helft van de 70 kortgestraften in de Bredase ge vangenis De Boschpoort doet mee aan de staking van twee dagen als protest tegen de lage vergoe ding. Wat de reden van de overi ge 35 is om geen gevolg te geven aan de stakingsoproep van de ge detineerdencommissie is niet be kend. Deze commissie heeft mi nister Korthals Altes van justitie een brief gestuurd waarin wordt gevraagd de weektoelage van 26,25 gulden te verdubbelen- Sinds kort moeten de gevange nen per week een tientje televi siekijkgeld betalen. BRANDWEER WEIGERT MOND-OP-MOND BEADEMING UIT ANGST VOOR AIDS LONDEN De Britse brandweer zal geen mond-op-mond-beade- ming meer toepassen totdat onom stotelijk vaststaat dat de gevreesde immuniteitsziekte AIDS niet via het speeksel kan worden doorgege ven. De actie van de brandweerlie den valt samen met berichten over AIDS-gevallen in Britse gevange nissen. De Britse rijksgeneeskundi ge dienst probeert de bezorgdheid bij de bevolking te sussen. Zij zegt dat de angst voor AIDS, die vol gens haar grenst aan hysterie, in geen verhouding staat tot de rela tief geringe kans op besmetting. foor het eerst in de his- |)rie van de Maastrichtse jarnavalsvereniging De [empeleers nam een pre- I73wsfiier deel aan de opening oouuan carnaval in het Maas- fichtse stadhuis. Premier rubbers liet zich zater- jagavond uitdossen als <j van het medisch team an het academisch zie- ;enhuis in opbouw. Rubbers zei uit nieuws- jierigheid te zijn geko- nen. Hij wilde tevens toolshoogte nemen over vie binnenkort de opvol- |er van burgemeester Jaeten moet worden. renslotte wilde hij ook lekijken of het verant- voord is om de paus in nei Maastricht te laten lezoeken. .Medicijnman" Lubbers verd door prins Jef I be- toemd tot grootofficier in le Orde van het Vergiet »n ontving een Maas- ■richts leesplankje. De- elfde viel ook minister l'vnsemius van VROM en deel. Overigens in ruil de toezegging Maastricht een paar mil- Den extra toe te kennen oor de sanering van het terk verontreinigde ri- iertje de Jeker. Commis- aris van de koningin Iremers was met vakan te. Op de foto rechts jremier Lübbers, midden plaatsvervangend gou- (erneur Stals en links mi- lister Winsemius. 'ag. 6: Carnaval op loogtepunt. RAMP BLIJFT SLACHT OFFERS FTSF.N GRONDWATER BESMET NEW DELHI De gif- ramp in de Indische stad Bhopal, waarbij begin december vorig jaar meer dan 2.500 mensen het leven lieten, blijft nog steeds nieuwe slachtoffers eisen. De afgelopen twee maanden is ongeveer een kwart van in de stad en omstreken geboren zuigelingen kort na de geboorte gestorven. Dat is meer dan tweemaal zoveel als normaal. Ongeveer 30 procent van alle baby's kwam met een te laag ge wicht ter wereld. Volgens het dagblad „Hin dustan Times" overtreffen deze cijfers alle voorspellin gen van de deskundigen. Artsen geven twee verkla ringen: op de eerste plaats het rechtstreekse contact van de vrouwen met het gif gas, maar ook het veelvuldig slikken van medicijnen door zwangere vrouwen, om de door het gas veroorzaakte aandoeningen aan ogen en luchtwegen te genezen. In en rond Bhopal zijn 1.084 mensen door het gifgas vol slagen of gedeeltelijk blind geworden. Kort na de ramp hadden medici verklaard, dat niemand blijvend ooglet sel had opgelopen. De „Ti mes of India" schreef giste ren dat de wateren in de na bijheid van de intussen ge sloten fabriek nog steeds vergiftigd zijn. Union Carbi de, de Amerikaanse eigenaar van de giffabriek, heeft er prikkeldraad omheen laten plaatsen. Vee dat door de versperring breekt en van het water drinkt, gaat dood. Volgens bewoners van het gebied is ook het (grond)wa- ter in hun putten besmet. Een ex-medewerker van de fabriek in Bhopal heeft de directie van Union Carbide ervan beschuldigd, dat zij al jaren lang op de hoogte was van het mogelijke gevaar van de fabriek voor de in woners van de stad, maar daarover steeds heeft gezwe gen. a 40 jaar herenigd ia veertig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog wor- met name in het Verre Oosten, nog stpeds doodgewaande lilieleden opgespoord en met ouders, broers en zussen here- |d. Op het vliegveld van Tokio vond het afgelopen weekeinde hereniging plaats van Kii Ogawa en haar 40-jarige zoon ang Chi. Moeder Ogawa keerde kort na het einde van de oor- j uit het door Japan bezette deel van China naar haar vader- (d terug, maar moest haar zoon achterlaten. Chang Chi, zoals jongen door zijn Chinese pleegouders werd genoemd, kreeg Ige tijd geleden toestemming zijn echte moeder te zoeken. Het hiet bekend of hij in Japan blijft, of naar China terug zal keren. ASSENAAR Een bloe- waarbij hij ook het damestasje ide inbreker heeft vanmor- bebloed achterliet. Volgens de i voor consternatie gezorgd eigenaresse heeft de man 2.000 Wassenaar. De man klom gulden uit het tasje gehaald, ïmorgen omstreeks half zes woning aan de Raaphorst- binnen door een raam. in moet hij al gewond zijn 'eest. In de keuken depte het bloed met een paar iddoeken. Vervolgens ging naar de slaapkamer, waar bewoners, een echtpaar, la te slapen. De vrouw werd kker en ontdekte de inbre- naast het bed, die op de icht sloeg, waarbij hij een nestasje meenam en een s bloed achterliet. Vervol- is werd de man gesigna- rd op het terrein van de na- (elegen Ursulakliniek, waar de inhoud van het dames- je bekeek. Het personeel chtte hem te vangen, maar rukte zich los en vluchtte. De Wassenaarse politie zette vervolgens speurhonden in om de bloedende inbreker te ach terhalen. Het spoor leidde naar de Leidschendamse polders, maar de inbrekers is voorlopig Vier gevangenen hebben zaterdag geprobeerd uit de Scheve- ningse gevangenis te ontsnappen. Drie gedetineerden konden nog op het gevangenisterrein worden aangehouden, de vierde werd in de tuin van een dienstwoning overmeesterd. DEN HAAG Gevange nisbewaarders en agenten van de Haagse politie heb ben zaterdagavond een ontsnappingspoging van vier gedetineerden uit de A-vleugel van de Scheve ningse strafgevangenis verijdeld. Van de vier konden er drie vrijwel onmiddelijk- na de ont snapping worden aangehou den, zelfs nog binnen de mu ren van het complex. De vier de werd later gesignaleerd in een boom die net buiten de ge vangenismuur in de tuin van een aangrenzende dienstwo ning staat. Rond half negen zaterdag avond bemerkte een bewaar der vier man op het dak van de gevangenis. Hij sloeg on middellijk groot alarm, waar na 50 agenten en twee hon dengeleiders een cordon rond het complex aan de Pompsta- tionsweg legden. Al vrij snel daarop werd de eerste gevangene door bewaar ders gesignaleerd en van het dak gehaald. Datzelfde over kwam twee andere ontsnap ten, die zich op het dak van de gevangeniskapel verscholen. De vierde man was de enige die, zij het slechts luttele me ters, buiten de gevangenismu ren wist te komen. Hij had zich in een boom verschanst, maar stond nadrukkelijk in de politieschijn werpers. De vier gedetineerden wisten uit de gevangenis te komen door een met tralies beveiligde ruit van dertig bij dertig centi meter te verbreken. LEEUWARDEN De kans dat er deze week en daarmee ook deze winter nog een Elfstedentocht komt is miniem. Heel voorzichtig wordt er nog gespro ken over vijdag, omdat er volgens het bestuur van de Elfstedentocht nog vier nachten strenge vorst nodig is. Het KNMI verwacht dat de huidige vorstperiode langer duurt dan tot donderdag, waardoor er toch weer enige hoop is op het doorgaan van de tocht. De weeradviseurs van het bestuur van de Friesche Elf Steden zeggen evenwel dat het hoge-drukgebied naar andere delen van het continent afzakt en dat er vanaf don derdag dooi volgt. Als die voorspellingen juit zijn, betekent dat voor deze winter het definitieve einde van de Elfstedentocht. De bijeenkomst van de rayonhopofden, waarop vanavond nog een keer de mogelijkheden zouden worden bekeken, wordt waarschijnlijk afgelast. Gisteren ging die bijeenkomst ook al niet door, omdat het ijs op het parcours dunner was geworden in plaats van dikker. Het kwik van de thermometers bleef boven nul, terwijl de nachten amper de min 5 graden haalden, al werd het de afgelopen nacht toch weer min 10 in Leeuwarden. „Maar we blijven op scherp staan. Misschien valt het toch nog mee", meent eer* nog altijd onvermurwbare voorzitter Sipkema van de Vereniging De Friesche Elf Steden. Pag 3: Sipkema geeft hoop nog niet op. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees r in de aanbieding Italiaanse andijvie,O CA kilo O.DU Braadworst 500 g 555 3.98 CAO kilo 0.^70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AUTOMOBILIST GEWOND LEIDERDORP Een 19-jarige Alphenaar heeft bij een botsing op de kruising Persant Snoepweg-Provinciale weg 6 zaterdag nacht een hoofdwond op opgelopen. De Alphenaar kwam met zijn auto van de rijksweg en wilde linksaf de provinciale weg richting Hoogmade op rijden. Hij kwam daarbij in botsing met een automobilist uit Maassluis die van de Persant Snóepweg af kwam en rechtdoor de rijksweg op wilde rijden. Een en ander is een gevolg van het feit dat de regeling van de verkeerslichten op die plaats nogal verwarrend is. De beide automobilisten kre gen tegelijkertijd groen en hadden dat te laat in de gaten. De auto van de Alphenaar werd geheel vernield. (ADVERTENTIE) van 18 t/m 23 februari, met talloze nieuwe modellen. geloogd Europees eiken 12 jaar garantie op hout en konstruktie 5 jaar garantie op bekleding - Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel. 02510-26923, i-(koopavond donderdag). Noordetndseweg 116, ld. 01891-4670. (koopavond vrijdag) Toonaangevend in eiken. Hein Vergeer opvolger Ard Schenk HAMAR Hein Vergeer, die na het Europees kampi oenschap in Hamar ook de wereldtitel schaatsen vero verd^, heeft daarmee de prestatie van Ard Schenk, die in 1972 ook in één sei zoen beide titels achter zijn naam mocht schrijven, geë venaard. Sindsdien slaagde alleen de Noor Amund Sjo- brend erin beide titels (1981) te veroveren. Ver geer, die van staatssecreta ris Joop van der Reijden een gelukstelegram ontving, wil deze week niet worden gehuldigd, omdat hij zich serieus wenst voor te berei den op het WK sprint, dat komend weekeinde in Hee renveen wordt gehouden. Thaler De Westduitser Klaus-Peter Thaler heeft de wereldtitel veldcross bij de beroepsren ners geworden. Adri van der Poel werd tweede, de Luxemburger Claude Mi- chely. Reinier Groenendaal eindigde als vierde en Henk Baars werd zesde. Hennie Stamsnijder viel na een val uit. Run op Polen De Stichting Wintermara- w thon en de Amsterdamse reisorganisatie ARCAN. die vorige week hadden beslo ten om van de alternatieve elfstedentocht in het Poolse Gizycko af te zien, kregen gisteren - nadat bekend werd dat de Elfstedentocht woensdag niet zal worden gehouden - zoveel verzoe ken dat men alsnog besloot de reis naar Polen te orga niseren. Oorspronkelijk hadden rond de 450 perso nen voor de tocht inge schreven. Bij een nieuwe opgave kwam men gister avond tot ongeveer 250 lief hebbers. die vanmorgen al richting Gizycko zijn ver trokken. De alternatieve elfstedentocht is woensdag over een afstand van 200 kilometer. fll Hein Vergeer kruist tijdens de 10.000 meter voor Hilbert van der Duim langs in de situatie, die door een bijna foutie ve wissel diskwalifikatie van Van der Duim tot gevolg had kunnen hebben. Vergeer overwint ook zichzelf. Verona dichter bij Italiaanse titel. „Jos Niesten: „Dit is een mooi afscheid". Korfbalteam wint net van België. Lisse ruim langs LUSV. Tweede plaats Konings. HEERLEN Het bakken van snacks na een avond carna val in het Limburgse Heerlen is gisteren de 19-jarige Robert Hardorf uit die plaats fataal geworden. De jongen was in slaap gevallen nadat hij 's nachts bij thuiskomst een pan op het vuur had gezet. De pan vatte vlam en de woning brand de grotendeels uit. Twee uur later vloog elders in Heerlen om dezelfde reden (een zoon die eten wilde klaarmaken en daarbij in slaap viel) een tweede woning in brand. De fami lieleden konden het huis tijdig verlaten. De zoon liep brand wonden op. de vader raakte bij een sprong uit het raam licht gewond. Ook deze woning werd totaal verwoest 't Is elke week weer net alsof u er zelf op zit. Op de „Sporttribune" bedoelen we dan. Om het even om welke sport oi het gaat, u at met deze wekelijkse bijlage bij de Leidse Courant als het ware met uw neus overal boven op. Niet alleen wat de landelijke sport betreft komt u ruimschoots aan uw trekken, maar ook het Leidse gebeuren op het veld o! in de zaal wordt u in geuren en als 't kan in kleuren zó beeldend door onze verslaggevers verteld, dat alleen al een abonnement op de Leidse Courant voldoende is om van het hele sportgebeuren op de hoogte te blijven. Bent u sportief? Blijf het dan en vul onderstaande bon in! i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel m(bb|T#nd irant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1