De Danaïden zet opmars voort Tweede plaats Konings fieidóeSou/tcwit Leids Dam Genootschap degradeert Pauline Stastr; zwemt limiet k Lianne Tielemain blinkt uit Leiden Lions verspeelt promotiekansen NOOTEBOOM-TOERNOOI GEDOMINEERD DOOR DUITSERS MAANDAG 18 FEBRUARI 1985 PAGINA 14 Dames Gemini bekeren verder LEIDEN Door met 0-3 van Nivoc te winnen hebben de dames van Gemini- /Kangeroes de tweede bekerronde bereikt. De Voorschotense volleybalsters hadden al leen de eerste set problemen met de Nieu- wegeinse opponenten, die in de derde divi sie uitkomen. Na de 22-24 setwinst bleken de twee overige sets een formaliteit: 8-15. 4- 15. De Voorschotense heren redden het niet tegen het Woerdense Thornax. Na deling van de openingssets nam de thuisploeg (en koploper in de derde divisie D) het heft in handen: 15-12, 11-15, 15-11, 15-10. De dames van Leython maakten tegen Ra dius wel een 0-2 achterstand goed, maar kwamen een het slotdeel tekort om naar de volgende bekerronde over te gaan: 6-15, 10- 15, 15-8, 15-9, 6-15. LEIDEN Twee spelperiodes zijn de ijshockeyers van Karma Lions opgebroken. De eerste periode in Heist- op-ten-Berg tegen Olympia en de laatste in Amsterdam betekenen het einde van de Leidse promotiedroom. Zonder coach Leo van Dijk, Frank Dobbelaar en met een veel te laat arriverende Dick Ament (verdwaald in België zat er weinig lijn in het spel van de Lions in die eerste periode in België. Omdat ook doelman Wim van der Spiegel liet merken de verplichte rust van drie we ken tussen competitie en play offs niet aan te kunnen stonden de Lions na de eerste periode met liefst 8-0 achter. In de tweede periode probeerden de Leidse ijs hockeyers nog wat terug te doen, maar kwamen niet verder dan twee doelpunten. Ook in de derde periode scoorden de Leidenaren twee maal, maar Mark Dobbe laar (na de eerste periode in de goal gekomen) moest nu drie tegendoelpunten toestaan zodat een beschamende 11-4 nederlaag uit België werd mee genomen. Amsterdam Bij aankomst zondag in Amsterdam bleek het aanvang- suur vervroegd te zijn wat voor de Lions inhield dat zonder „work out" (warming-up) begonnen moest wor den aan wat het sleutelduel bleek. Na een eerste perio de die gelijk opging, maar waarin de Amsterdammer iets meer geluk hadden (2-1) volgde een voor Leiden uitstekende tweede. Door doelpunten van Frank Dob belaar (ook al in de eerste periode), Theo Dietz, René ten Berge en Wim Constant tegenover slechts twee Amsterdamse leek alles ten goede te keren. In de derde periode leek de wedstrijd van vrijdag in de benen van de Lions te schieten waardoor aan Leidse zijde niets meer lukte. Amsterdam strafte dit nog genadig af door de achterstand van 4-5 in een terechte 9-5 overwinning om te zetten, daarmee de vooruitzichten op promotie voor Karma Lions wel heel somber makend. GERT VELTHUIZEN Leidse Squashers niet opgewassen tegen Dicky LEIDEN In de voorlaatste thuis wedstrijd heeft het eerste heren team van de Hollyday Inn Squash Club een vernietigende 4-0 neder laag moeten slikken. Nadat eerder in deze competitie al van Dicky Squash verloren was werd ook dit keer het onderspit gedolven. In de laatste competitieronde (28 februari thuis) hoopt het Leidse team tegen het tweede van Aalsmeer weer vol ledig aangetreden te zijn om deze blamerende nederlaag te doen ver geten. Goalballers Sleutels promoveren «S" LEIDEN In de laatste ron de van de goalballcompetitie in Utrecht hebben de spelers van De Sleutels promotie naar de eerste divisie afgedwongen door alle wedstrijden te win nen. Het tweede team kwam (een klasse lager) net niet tot promotie en werd derde. In Utrecht moest mid voor Cees Smit door een blessure aan de kant blijven, wat een aantal verschuivingen in het team tot gevolg had. Deze kunstgrepen leverde al na 20 seconden een 1-0 achterstand op tegen de grote concurrent Zeeland. Voor de wissel was de achterstand echter al weer omgezet in een voorsprong van 4-1, waarna de Leidena ren doorstoomden naar 8-3. Nadat Amersfoort en Devedo met respektievelijk 5-0 en 11-0 slechts goed waren om het doelsaldo naar unieke hoogte te brengen (132-55) moest de wedstrijd tegen het onver slaanbaar geachte Blauw Wit de beslissing brengen. In een hoogstaand duel met harde aanvalsworpen en bijna per- fekte verdedigingen kwam een 3-1 overwinning voor De Sleutels op het bord en was promotie een feit. Het tweede kon door mini maal drie winstpartijen uit vier wedstrijden nog promove ren. Door tweemaal verlies te gen de ongeslagen kampioen (Bartimeus 5 uit Zeist) kwa men de Leidenaren echter 1 punt te kort. Opvallende rol in dat tweede team was er weg gelegd voor aanvoerder Ton van Kesteren die een rots in de branding bleek na het ver lies van Ad Meyereink. Meye- rink, die in december een zware hartaanval overleefde, zag Van Kesteren uitgroeien tot Leids topscorer met 58 goals LEIDEN De Danaïden begint door een opmerke lijke opmars langzaam de fatale laatste plaatsen in de eerste klasse uit het oog te verliezen. De korf balclub uit Leiden won met 15-8 van hekkesluiter Rozenburg, waardoor zij zeven punten uit de laat ste vier duels bemachtig de. Daarentegen namen de degradatiezorgen van Tempo aanmerkelijk toe, nu zij tegen mede-tobber NIO met 7-8 aan het kort ste eind trok. Gebrek aan rust blokkeerde het spel van De Danaïden wel tegen Rozenburg, dat nochtans met 15-8 ruim werd terugge wezen. Het achttal van Van LEIDEN Wje een aantal ja ren geleden zei. dat het Leids Dam Genootschap zou degra deren uit de hoofdklasse van de Midden Holland Dambond werd niet bepaald als een ken ner beschouwd. Maar donder dag gebeurde het dan toch. HDC daarentegen ontvluchtte de laatste plaats door een sen sationele overwinning op Was senaar. Huis, die voor een jaar bijte kende, had in invallers Frans Brand (3) en Hennie Devilee (4) twee speerpunten, die sterk bijdroegen aan de 8-3 voor sprong. Een kortstondige in zinking bracht de fel van zich af bijtende degradant erg dichtbij (rust 8-7), maar in het derde kwartier herstelde de thuisclub de marge van vijf treffers. Hoewel de onrust in de aanvalsacties bleef, kwam de belangrijkste winst niet meer in gevaar, mede door toedoen van Cees Christiaanse (5). Annemarie van Dijk, Mo nique Slingerland en Eric Kromhout. Enkel in de beginfase kon Tempo haar stempel op het degradatieduel tegen NIO drukken, toen Ernst van Hooi donk voor 2-0 zorgde. De Al- phenaren misten echter te Tegen het Bodegraafse OGB werd door LDG mede dankzij blunders van Heemskerk en Leiwakabessy met 7-9 verlo ren waardoor de laatste plaats zeker werd. Degradatie kan echter niet in de schoenen van de twee dammers geschoven worden, omdat het hele Leidse team dit jaar met bijzonder veel pech te kampen heeft ge had Do andere kandidaat vonr veel kansen om deze voor sprong vast te houden en wer den zelfs al gauw door hun te genstanders voorbij gestreefd (rust 3-4). Bij 5-7 zette coach Turkenburg junior. Ronald Drieduite in, die nog wel de aansluiting herstelde, maar toen ook moest toezien, hoe de volgende, beslissende goal door de eigen mand rolde. In de slotfase bepaalde Jaap Wie- linga (2) de eindstand op 7-8, nadat eerder Tinja van der Bosch en Marga Fennema nog voor wat vreugdevoller mo menten hadden gezorgd. MICHEL VAN GENT Hennie Devilee waagt een schot namens De Danaïden. degradatie (HDC uit Den Hoorn) verraste iedereen door Wassenaar gedecideerd te ver slaan waardoor zij zich veilig stelden. Vooral de winst van invaller Fred van der Zwaan maakte indruk. Degradatie is nu afhankelijk van het resul taat van RDC 1 in de wedstrij den om promotie naar de lan delijke competitie. Rijnsburg 1 wnn dr laatste wedstrijd met 9-7 van Excelsior terwijl het tweede een pak slaag kreeg van Zoetermeer. Na de 9-7 winst op het eerste van RDC wonnen de Zoetermeerders met liefst 14-2 van het tweede waarmee ze zich op een twee de plaats nestelden. Uitslagen laatste ronde: Zoe termeer - RDC 2 14-2. Krim pen - Samen Sterk 4-12, Was senaar - HDC 5-11. OGR - LDG 9-7, RDC 1 - Excelsior 9- 7. Eindstand hoofdklasse Mid den Holland Dambond na ne gen rondes: 1 Rijnsburg 1 16 punten, 2 Dammen is Denken (Zoetermeer) 12, 3 Samen Sterk (Hazerswoude) 11, 4 Ex celsior (Waddinxveen) 10, 5 Ons Genoegen Bodegraven 10,- 6 Krimpen 7, 7 Wassenaar 7, 8 Rijnsburg 2 7, Hoornse Dam Club 6, Leids Dam Genoot schap 4 LEIDEN Tijdens limiet zwemwedstrijden in het over dekte 50-meterbad in Bussum is alleen LZ-zwemster Pauline Stastra erin geslaagd om onder de bondseis te duiken. Op de 200 m. rugslag bij de m.o. 14 realiseerde Stastra een tijd van 2.41.0, tevens goed voor een eerste plaats. Verder kwam Antoine van Weerden zeer dicht bij een limiet. Op de 100 m. schoolslag Heren bleef hij op 0.2 sekonde van de streef- tijd steken. Hij tikte aan in 1.13.2 en werd tweede. Bij lan ge afstandswedstrijden, door de Kring Gouwe Rijnstreek georganiseerd, was het alleen Zijl/LGB-er Robert Janssen die een startbewijs voor de NZK incasseerde. Op de 400 m. vrij bij de j.o. 14 eindigde hij als tweede achter zijn club genoot Marco Blokpoel (4.40.4). De nog steeds bij de j.o. 12 uit komende Janssen wist zijn race na 4.44.4 af te ronden, de derde plaats overlatend aan Niels Ouwerkerk (Zijl/LGB, 4.52.0). Andere opvallende ac teurs waren hier bij voorbeeld Marco Mulder (LZ), Silvia Bakker (LZ) en Laurens van Kampen (Zijl/LGB). Alle drie sloten zij een nummer win nend af. Mulder bij de j.o. 16 in 4.37.7, Bakker bij de 400 m. wisselslag DameS In 5.31.6 en tenslotte Van Kampen die op de 400 m. vrij j.o. 12 Niels Joor (Zijl/LGB. 5.23.3) in 5.07.9 naar de derde plek verwees. Mireille Correljé (Zijl/LGB) streed op de 400 m. wisselslag m.o. 16 naar 5.38.7, goed voor brons en een persoonlijk re cord. Pauline Stastra (LZ) fi nishte op dezelfde afstand bij de m.o. 14 in 5.32.3 als derde, net als Hugo Bregman (LZ) deed bij de Heren-op de 400 m vrij (4.32.2). Beide Leidse zwemverenigingen hadden verder nog twee afzonderlijke competities op het programma staan. LZ streed in een drie kamp met WVZ en Excelsior. De Zijl/LGB bond de strijd aan met De Kempvis, WVZ en De Devel. Het spreekt voor zich dat tijdens deze wedstrij den veel stadgenoten in de prijzen vielen. Dubbele me daille-winnaars bij De Zijl/LGB waren Danny Dub- beldeman en Robert Janssen en Stan Spijker. Spijker haal de bij de j.o. 10 twee brd plakken, óp de 100 rug rr te hij 1.43.9 en op de 5j vlinder bleef hij in 53.7 pr drie sekonden bij Mennc demaker achter. Danny beldeman won de 50 m vli m.o. 10 in 43.3, haar pen lijk record met drie seko verbeterend. Op de 101 rugslag kon zij Saskia var rich (Zijl/LGB 1.37.4) noj aftroeven in 1.34.6 (tv plaats). Robert Janssen verde een bronzen en eei veren plak. Brons kree voor zijn 2.32.8 op de 20 wissel bij de j.o. 14. Ovt gend winnaar werd hier co Blokpoel (Zijl/LGB 2.31.3, ruim elf seconden zijn pers. record afknabbe Op de 50 vrij j.o. 14 tikte j sen in 28.5 als tweede Derde werd Niels Ouwei in 28.8. Bij LZ waren hel frey Kortekaas, Saskia Horst en Femke Hamee die tweemaal op het er« vot mochten verschijnen, tekaas, uitkomend bij de won de 50 m. vrij in 39.. werd tweede op de 51 schoolslag in 48.7. Saski; Horst vergaarde twee plaatsen. Op de 100 m. sc slag en op de 100 m. wiss noteerde zij respektie 1.36.1 en 1.23.9. Fernk* meetman was de sterks de 100 m. vrij m.o. 12 in de op één na sterkste op de 100 m. rug. Hier Marieke van Kesteren. SL Arkenau won de 50 m. s( slag m.o. 10 in 50.6. Drie van de familie Broekhui^ len in de prijzen. Jan werd derde op de 100 m j.o. 16, Irene werd ook maar dan bij de m.o. 14 i 100 m. schoolslag en Sii tenslotte greep nogmaals brons en wel op de 50 m m.o. 10. richard Snoeké Robert Jan Bakker ware twee overige LZ-ers die eremetaal bijeen sprokke In zwembad de Zijl vo nog vijf Zijl/LGB-ers hoogste treetje van het schavot. Zo won Amar Verkade in een nette 1.23 100 m. vlinder m.o. 12. I leeftijdsgenootje Sabine Nimweegen deed hetzelfd de 100 m. schoolslag. ZUTPHEN De junioren van Nederland hebben de jaarlijkse zaalinterland te gen hun Belgische leef tijdsgenoten met 17-10 ge wonnen. De enige verte genwoordiger van Leiden, Lianne Tieleman van Per- nix, was één van de uit blinksters bij Oranje door secuur te verdedigen en ook nog vier doelpunten te maken. Het was twee weken geleden, dat Tieleman zekerheid kreeg omtrent haar plaats in het Ne derlandse team. „Op de cen trale trainingen waren drie basisvakken gemaakt en ik werd toen bij een speler opge steld, die al eerder tegen Bel gië had gespeeld. Daaruit kon ik wel opmaken, dat ik er zelf ook bij zou zijn", vertelt Tiele man, die eerder als reserve en eenmaal als basisspeelster (in de laatste veldinterland tegen België) bii het nationale junio renteam betrokken was. On danks de vroege verkiezing leefde de speelster van Pernix J1 toch gespannen naar haar eerste echte zaalinterland toe. „Bij m'n eigen ploeg ben ik meer spelverdeelster en speel ik ook erg aanvallend, maar in Oranje moest ik een steunende rol als afvangster op mij ne men. Dat was zo'n omscl ling, dat ik niet zeker vv(q|^ ik wel tot m'n eigen spe kunnen komen". Opgesteld in de tweede a;*G| miste Tieleman bij 2-0 doorloopbal, waarna Belgi(g^ eerste tegenpunt maakte^, dacht op dat moment: her10' nu niet gelijk worden!^ prompt schoot ik van aflM raak! Als je zo vroeg wedstrijd scoort, krijg je^_ tuurlijk meteen vleugel- Dat viel in het verdereL loop van de interland te! ken, want Tieleman was voor 6-1, 8-3 (rust) en ll-4«p antwoordeliik. Uit deze td*C standen blijkt wel. dat NN land met België minder t£(?. len had dan met de Leids nioren, die slechts met pfj} verloren. Mede door d^rn breng van DTV-er H^,r liefst zevenmaal scorend, nen de oranjehemden 10. ttre Of er meer van zulke rir lands voor Lianne Tiety.j,e volgde, is nog de vraag.pjn. blijft m'n enige wedstrijdp tl de junioren, want volgentn zoen ga ik bij Pernix in nioren spelen. Hopelijk kass ik nog eens gekozen voopp/, Nederlands jeugdteam want spelen tegen België,^ zoveel publiek is natu^eï het mooiste was er is" MICHEL VAN G— LEIDEN - Uiteindelijk is het Nooteboom-toernooi dan toch een keer door een Duitser gewonnen. De 20-jarige B. Schneider sleepte de overwining in de wacht door als enige een honderd-procent score te behalen. Met zes uit zes eindigde hij een half punt voor een trio, de Duitsers G. Seul, T. Bohn en de LSG-er Leon Konings. Bij het tiental spelers, dat op 5 eindigde waren ook nog twee top- ipers uit de regio te vin den. De voor de regiona le kampioen, Katwijk, uitkomende Ad v/d Berg en Wim Heemskerk scoorden broederlijk een gelijk puntenaantal. De jeugdige winnaar was geen onbekende voor de or ganisatie. In de vorige twee afleveringen had hij de jeugdprijs op zijn naam ge schreven met 5 uit 6. Dze keer bleek driemaal inder daad scheepsrecht. Hij bezat de grootste mentale hard heid, die hij vooral in de vijf de ronde nodig had, toen er twee pionnen van zijn bord verdwenen. Zijn tegenstan der Helmut Cardon kon de eetlust echter niet bedwingen en vergaloppeerde zich door een aangeboden derde klein- nood te consumeren. Dat was echter vergiftigd en Schnei der zette zijn opponent met twee enkele paarden op fraaie wijze mat. In de laatste ronde won Schneider overtuigend van de LSG-er Timmo Henseler. Deze was met vier uit vier begonnen, onder meer door een superieure zege op de Leidse wiskundeleraar Ad v/d Berg. Omdat Schneider niet tot de bovenste twintig in rating be hoorde. zijn er dus vele gere- nommeere koppen gerold. De beide Nederlandse meesters Coen Zuidema en Bert En- Waar struikelden al in het prille begin. Zuidema door een nederlaag tegen de ver der weinig opzien barende Sirges. En Enklaar dreigde ook te worden weggespeeld door Jorgen Henseler, maar kon in het verre eindspel een verloren stelling nog vol doende ombuigen. De sterke Duitser Doncevic vond zijn Waterloo tegen de Brabander Voormans en in de laatste ronde tegen Wim Heems kerk De Eindhovenaar Johan van Mil had de taak op zich geno men zijn clubgenoot Gerard Welling op te volgen als titel houder. Nadat hij in de vier de ronde evenwel van Car don verloor en vervolgens troost zocht in het goudgele gerstenat, kwam hij toch nog verrassend terug door de laatste twee ronden te win nen. Dat was een heel andere houding dan die van Albert Blees en Gert Pieterse, die na een verliespunt er meteen de brui aan gaven en daarmee hun tegenstanders een uur tegen een lege stoel lieten aankijken. Hoewel Carlier dezelfde grap uithaalde, is dat in zijn geval meer te be grijpen. Naar eigen zeggen had hij de laatste 50 partijen gewonnen en dan komt een nul hard en onverwacht. Bij het ingaan van de zesde en laatste ronde waren er nog drie kanshebbers op de hoofdprijs van ƒ2000,- .die al len met 5 uit 5 aan de leiding gingen. Zonder even door te denken gaven Seul en Bohn hun onderlinge partij remise. Daardoor verdienden ze uit eindelijk niet meer dan ƒ820,- En dat had nog minder kunnen zijn als Enklaar te gen Brueckner verder was gekomen dan eveneens een half punt. Omdat hem dat niet lukte, werd Leon Konings de enige Nederlander in de top vier Charles Kuijpers, de voorzitter van het Leids Schaak Genootschap, overhandigt de beker aan de winnaar van het Nooteboom- toernooi, de Duitser Schneider. Hij speelde e^n overtuigend weekeinde en behaalde het zelfde eindresultaat als dat wat hem in 1982 de beker had doen toekomen. De eni ge. die hij een remise moest toestaan was Thesing (jeugd prijs). Zelf vond hij zijn partij tegen Piet Peelen het best („een prima openingetje"), maar zijn overwinning op de zonderlinge Mrdja, ELO 2445, mocht er ook zijn. Laatstgenoemde Joegoslaaf was trouwens wel een van de smaakmakers van het toer nooi. Samen met zijn landge noot Vujovic vermaakte hij een grote schare toeschou wers door niet alleen tussen de rondes door maar zelfs tij dens de officiële partijen met iedere willekeurige voorbij ganger om geld te willen vluggeren. Mrdja presteerde het om in de speelzaal zijn klok een uur lang te laten lo pen en ondertussen de voor zitter van het organiserende LSG "wat guldens armer te maken en daarna ook zijn toernooi-partij nog te win- nen. Dan resten er nog vele „ne- vën-prijswinnaars". In de ca tegorie ratingprijzen tot 2100 behoorden de al genoemden Jorgen en Tommo 'Henseler en de Voorschotenaar Aart Huizer tot de acht gelukki gen. En tot 1900 verdiende de Lissenaar Adrian Clemens ƒ250,-. Over de toekenning van mis schien wel de belangrijkste onderscheiding, de schoon heidsprijs, ontstond nog enige beroering. Vooral 'bij de hoofdklasser Rosmuller. die een schitterend, verbluffend en origineel positioneel da meoffer bracht. Maar wat is subjectiever dan schoonheid? De jury ontdekte een fout in het offer van Rosmuller en kende de prijs toe aan een eveneens zeer creatieve partij van Perez Garcia, die met een een subtiel paardoffer op f2 de tegenaanval begon, het hele bord in brand zette en uiteindelijk het matnet dicht knoopte. REMMELT OTTEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14