'Dit is een mooi afscheid' li haler ieste ^Ceun Busser bekroont sterk weekeinde met twee zeges spi I Frank van Bakel blij met vijfde plaats CeidacSowont MAANDAG 18 FEBRUARI 1965 PAGINA 11 LNIS Teun Busser heeft [succesvol schaatsweekein- jchter de rug. In zijn woon- its Utrecht bleek hij bij de jd om de KNSB-beker op jrdagavond de sterkste, glesjereren zegevierde hij bij rit in Wilnis. Op één ron- findigde Wim Vos uit Koe- ,damUtrecht won Busser met j minimaal verschil. De Ige op de eindstreep tussen feer en Dirk Maarssen, die dacht te winnen met de han den op de rug, was slechts op de finishfoto zichtbaar. De overwinning in de voorlaatste wedstrijd in de KNSB-reeks was een raadsel voor wie de 26-jarige Busser, bijgenaamd de Walrus vanwege zijn droe vige snor. een dag eerder had gezien. Lijkbleek had hij de race op de Ankerveense Plas sen beëindigd. Kilometers lang bungelde hij aan de staart van het kopgroepje tot hij tenslotte moest lossen. Over de vroegere dienstweige raar van Friese afkomst gaat het verhaal, dat hij te lui is om te trainen en alleen op de kunstijsbaan verschijnt als hij weer eens moet douchen. In een winter als de huidige gaat het trainen in de natuur even wel spelenderwijs en komt Busser, een paar jaar geleden winnaar van vier wedstrijden op rij, beter in vorm dan nor maal. Busser behoorde in zijn woon plaats tot de kopgroep van acht man, die pas laat in de wedstrijd waren ontsnapt. De vele wedstrijden van de laatste tijd hebben het peloton enigs zins vermoeid. Uiteindelijk na men Busser, Kooiman (de win- ar op c i), Var Vos, Kroon, Holland en Caze- mier een voorsprong van een ronde. Tot volle tevredenheid van Henri Ruitenberg, de klassementsleider, die de fina le van de cyclus om de KNSB-beker, zaterdag in Alk maar, begint met een voor sprong van zeventien punten op Jos Pronk. Richard van Kempen uit Den Hoef won gisteren in Schijndel een wedstrijd over veertig ki lometer op natuurijs. Wijnand Kooiman uit Bergambacht werd tweede, Rik van der Hoorn uit Ter Aar eindigde als derde. Anne Postmus heeft zaterdag in Scheemda de veertiende editie van de Oldambtrit ge wonnen. De 35-jarige Fries legde de 70 kilometer af in de rappe tijd van 1 uur en 48 mi nuten. Postmus en Albert Bak ker, die derde werd, reisden na de Oldambtrit zonder een spoor van tegenzin naar Utrecht voor de wedstrijd op kunstijs. Volgens de reglemen ten van de KNSB mogen de A-rijders op de dag van een natuurijs wedstrijd starten, maar dienen zij ook op de reeds maanden daarvoor vast gestelde bekerwedstrijd te ver schijnen. „Een goede regel", vond Postmus, „die wedstrij den moet je beschermen". Na zeventig van de honderd ron den hield de veehouder uit Lutjesgast, die zijn agrarische werkzaamheden beschouwt als de voornaamste training, het voor gezien. Albert Bakker volbracht de wedstrijd. Hij werd elfde. 1oorsma l eiste o sprint ELL Alie Boorsma t bij de dames de interna- 1"3"ale sprintvierkamp in In- gewonnen. Coach Tjaart zal de KNSB 5.i0fstellen Boorsma te laten (nemen aan de wereldtitel- d sprint, het komend lottfeeinde in Heerenveen, 7. :r Nederland met twee da- mag uitkomen. Nationaal 'Jfttkarap ioene Yvonne van 2' inip. die al zeker was van plaats, heeft alleen zater- in Inzeil gereden. Zij jkte een vermoeide indruk. irom besloot Kloosterboer „Kr rust te gunnen. Ook an- kanshebbers op de eind- in Inzeil vielen om de- Itle reden uit: Valentina La- oexova uit de Sovjet-Unie. ;n onna Rys-Ferens uit Polen sserBonnie Blair uit de Vere- mde Staten. Ria Visser moest vanpren afhaken in verband ïforoeen voetblessure, chen eye*de heren verbeterde Rob eiderink gisteren twee keer persoonlijk record. De 500 voo^r legde hij af in 40.03, in Ijl voor een elfde plaats, de Qt) meter volbracht hij in amr|60. Jan Ykema. met Vun- (2)fnk voor de mannelijke Ne- iandse inbreng zorgend, - Grid, op de 500 meter tweede, was Ir startte niet op de 1000 iersjer omdat hij plotseling Heelpijn kreeg. /an .^Josterboer relativeerde de Entvierkamp: „De interna- ers (ale toP ontbrak in Inzeil. .Heerenveen hoeven wij ab- iut niet te rekenen op een ;e klassering. Ons doel is extra plaats voor volgend afdwingen". /ei WINNAAR JOS NIESTEN NA TRIOMF OP ROTTEMEREN ZEVENHUIZEN Jos Niesten houdt het schaat sen aan het eind -van dit seizoen voor gezien. De rijder uit Heemskerk vindt het welletjes. Dat naderende afscheid zette hij gisteren op de Rotte- meren op fraaie wijze luister bij. Niesten bleek de snelste in de super marathon over 200 kilo meter. Met vertoon van macht zette hij in de laaste ronde van tien ki lometer zijn mede-vluch ters Lubbert van der Mo len en Henri Ruitenberg definitief op afstand. „Toen was het nog één keer alles uit de kast", blikte hij terug. „Dit is een mooi afscheid". Niesten, die zich in '82 ook als winnaar mocht laten hul digen én in '79 te Zevenhui zen alleen Dries van Wijhe moest laten voorgaan, wordt in december veertig jaar. „Ik heb het nu wel gezien", zegt hij. „Men moet niet denken dat ik hier even kom om te winnen. Jos Niesten moet daar echt wel wat voor doen. Ik heb altijd veel tijd in mijn training gestoken. Nu wil het wat rustiger aan gaan doen. Ik wil hier best nog wel zo'n tocht rijden. Maar dan echt voor mijn plezier, niet met de Ineke Kooiman eerste dame ZEVENHUIZEN Bij de da- mes bleek Ineke Kooiman de sterkste. De rijdster uit Am- merstol reed de 200 kilometer in een fraaie tijd van 6.21,15 uur, waarmee zij in totaal als 27e eindigde. In de sprint ver sloeg de echtgenote van Jan Kooiman (met 5.55,50 vierde bij de heren) Lenie van der Hoorn (Ter Aar) en Tineke Dijkshoorn (Schipluiden). Bet ty VVesterveld uit Eemnes ein digde als vierde. intentie om te winnen. Ik ga niet op een halfbakken ma nier mijn sport bedrijven". In Zevenhuizen verzamelden zich rond acht uur in de vroege morgen, toen de nevel en het ijs samen een grijs de cor vormden, 27 A-licentie houders voor de tweede ma rathon over 200 kilometer in dit seizoen. Waarvoor daar naast nog 150 „liefhebbers" zich hadden ingeschreven. Bijna alle toppers hadden ge kozen voor Zevenhuizen, dat voor de deelnemers een aar dig prijzenpakket in petto had. Jan Roelof Kruithof zegde af, omdat hij de Rotte- meren geen geschikte „gene rale" voor de Elfstedentoch vond en Dries van Wijhe rijdt om principiële redenen niet op zondag. Jos Niesten houdt even in en verzamelt energie voor de eindspurt, die hem de zege bij de 200 km lange marathon bij Zevenhuizen zal opleveren. Ondanks het ontbreken van die twee cracks mocht het deelnemersveld sterk worden genoemd. „In de eerste ron den dacht ik bij mezelf: hoe kom ik uit het peloton weg. Het tempo lag enorm hoog. Er werd met snelheden tot met een eindtijd van 5.52,45 uur een voorsprong van 1.28 minuut had op de als tweede geklasseerde Lubbert van der Molen. Die op zijn beurt Henri Ruitenberg met zes se conden voorbleef. Niesten, die bij z'n enige val zijn enkel blesseerde: „Dit traject ligt mij blijkbaar. De baan is hier altijd goed. Door de dooi werd het ijs echter toch wel zwaar. Na tachtig kilometer kreeg ik daar wel last van. Het geluk was ech ter dat we met een sterk groepje weg konden komen. De samenwerking was goed te noemen". Friesland Zaterdag was Niesten al naar Friesland getogen. Om zich voor te bereiden op die even tuele Elfstedentocht. „Maar er lag enorm veel water op het ijs. Toen dacht ik al: waarom praten ze hier toch over een Elfstedentocht. Maar als het deze dagen weer goed gaat vriezen, blijft alles mogelijk natuurlijk. Op z'n vroegst gaat die rit echter donderdag door. En dan ben ik al weer hersteld van alle inspanningen. Daarom vond ik dit ook een goede voorbe reiding. Als je een „Elfste den" wilt rijden, moet je toch een paar uur per dag op het ijs staan". Niesten speekt dan zijn voor keur uit voor Nederlands ijs. „Ik rijd hier altijd wel goed. Sommigen geven veel geld uit aan een wedstrijd in het buitenland. Ik heb ook een paar keer over de grens gere den. Maar wat heb je er aan? Dan kom je bij de finish en dan staan er twintig man op je te wachten. Hier in Neder land is de entourage veel mooier". Als een voor het oog nog zo opmerkelijk fitte Niesten die woorden uitspreekt, hebben toerschaatsers al weer bezit genomen van het ijs. Dat hier en daar - mede door de soms felle zon - een paar centime ter water moet toestaan. Niesten duwt zijn schaatsen onder de arm en gaat op weg naar de een bijna een kilo meter verderop gelegen kleedkamers. In looppas. DENNIS MULKENS VELDRIJDEN BOEIEND EN KRANKZINNIG inte spr. chak erd j :cesv. >a Hi JNCHEN In de on- - eend boeiende, maar krankzinnige koers 5 voor de favorieten Plaats weggelegd, (den werd in de veldrij- ij zo gespot met de art tutten der logica als gis- i53-3fen bij het wereldkam- ^Inschap voor de profs München. De top van M26t klassement werd ge- ihoekfmd door renners, die 208-6)r vooraf niet bepaald ntocufden verwacht. Van zorgde Klaus Peter aler voor de grootste n 75 prise, o 34-jarige Westduitser was strijd jerhalf jaar lang uit de run- g geweest om zich uit te sloven als bondscoach van de amateurselecties in zijn land. Pas begin december - nadat hij inmiddels zijn ontslag hacl ge nomen - besloot Thaler een poging te wagen een geslaagde rentree als crosser te vieren. Thaler, zonder concurrentie de beste acrobaat van alle 28 ge starte beroepsrenners, stond gisteren op het hoogste treedje van het plankier, waar verder een plaatsje was ingeruimd voor Adrie van der Poel (zil ver) en de Luxemburger Clau de Michely. De Nederlander, die in 1983 in Altenrhein ook al zilver haal de bij het WK op de weg, kwam slechts tien meter te kort voor het goud. Op de ge deeltelijk met een laagje sneeuw bedekte Tartanbaan van het Olympisch stadion kon de coureur uit Hoogerhei- Adri van der Poel beklimt met zijn fiets om de nek de besneeuwde helling op weq naar de tweede plaats in het WK veldrit. Hennie Stam- snijder kwam ongelukkig ten val en werd met een van pijn vertrok ken gezicht per brancard weggevoerd. de zich echter geen grote risi co's meer permitteren. De me daille maakte desondanks veel goed na een door zijn doping- perikelen verknald vorig sei zoen. In de laatste ronde had Van der Poel, nadat hij zich met Thaler en Michely (opnieuw) aan de kop van het veld had genesteld, de Westduitse stuur manskunstenaar moeten laten gaan in een afdaling. „Thaler mag dan erg laat in conditie zijn gekomen", aldus Van der Poel, „technisch is er geen be tere dan hij en kan zelfs Libo- ton niet aan hem tippen. Voor mij was het verschrikkelijk moeilijk om op dit parcours ri sico's te nemen, omdat de ge volgen niet te overzien waren. Toch is het net of ik geen gro te koers mag winnen", aldus de Brabander, die dinsdag nog zesde was geworden in de wegwedstrijd in Antibes. „Een tweede plaats is een rot- plaats, maar ik ben er toch wel content mee. Dit is mijn eerste WK als crosser, ik had nog nooit in een selectie gezeten. Gebleken is dat ik mezelf wel goed kan voorbereiden als ze me maar met rust laten. Met deze plak op zak ga ik er van Misverstand Van de echte kanshebbers kwam alleen Reinier Groe- nendaal nog enigszins in de buurt van het plankier. Hij werd, ook al door een onvoor stelbaar dom misverstand van de ploegleiding en zijn eigen materiaalverzorgers, „slechts" vierde voor de in de top nooit gesignaleerde Zwitser Marcel Russenberger en Henk Baars, die Nederland als sterke derde man de eerste plaats in het landenklassement bezorgde. Groenendaal was danig uit de concentratie geraakt doordat zijn favoriete rijwiel niet bij de start, maar nog in het hotel stond. De na drie wereldtitels op rij afgetreden Belg Roland Libo- ton vond zichzelf op de tiende plek terug, voor Hennie Stam- snijder was het leed nog veel groter. Na nog geen 17 minu ten koers lag hij minutenlang kermend van de- pijn op de grond. Per brancard werd Stamsnijder van de keiharde bevroren piste - de dooi van vrijdag was van zeer korte duur geweest - afgevoerd. In een plaatselijk ziekenhuis werd gevreesd voor verrekte kruisbanden van ziin rech terknie, de onfortuinlijke En tenaar zelf houdt het ernstig rekening mee dat ze gescheurd zijn. Thaler na zijn triomf: „Stop pen met een wereldtitel is na tuurlijk het mooiste wat je kan overkomen, maar dat kun ie natuurlijk gewoon niet doen". De Duitser zal echter een sei zoen louter aan het financiële gewin denken. „Uiteraard ga ik proberen de meest lucratie ve crosses eruit te zoeken Maar ik realiseer me ook, dat ik als wereldkampioen de plicht heb de trui met ere te dragen. Uit ervaring weet ik hoe moeilijk dat is". Feit blijft dat met een aantal verrassende medaillewinnaars wel het aantal coureurs zal toenemen dat fors wil mee graaien in de pot van startgel - den bij grote wedstrijden. Dat zal (voorlopig) door de toppers moeten worden ingeleverd. Maar of nieuwe namen ook in sportief opzicht tot nieuwe wetten zullen leiden, mag ern stig betwijfeld worden. Amateur Kluge haalt zijn gram op Thaler MÜNCHEN Klaus Peter Thaler zag het nog geen twee jaar geleden helemaal niet met hem zitten. De toenmalige bondscoach van de Westduitse wieleramateurs vond Mike Kluge maar een „eigenwijs mannetje met een veel te grote mond en e«en labiele mentali teit". Voor de inmiddels 22-ja- rige werkloze tandtechnicus uit Berlijn was er om die re den geen taak meer in de weg- selectie voor de Olympische Spelen in Los Angeles. Zater dag haalde Kluge ongenaak baar zijn gram. In het wereld kampioenschap veldrijden voor amateurs was de West duitse favoriet, die zijn con currenten dit seizoen vrijwel niet rechtstreeks ontmoette, gedragen door het eigen 7000- koppige publiek een klasse apart. Achter Kluge verdeelden de Zwitsers Beat Schumacher, die in 1982 de regenboogtrui bij de junioren om de schouders trok, en Bruno d'Arsie (brons) de andere medailles. De Tsjecho- slowaken. die het ontbreken van de geblesseerde regerend kampioen Radomir Simunek en diens geprogrammeerde op volger Frantisek Kloucek niet voldoende konden opvangen, misten voor het eerst sinds 1977 een vertegenwoordiger op het podium. Voor de Nederlanders was een vijfde plaats voor Frank van Bakel, die lang in „zilveren" positie rondreed, het beste re sultaat. De relatief beste pres tatie van de ploeg leverde de pas 19-iarige Assenaar Martin Hendriks door op het spek gladde parcours tiende te wor den. Peter Harings, die in de eerste ronde de dans had ge leid om te proberen de wed strijd voor Van Bakel te ope nen („Dat brak me in de twee de en de derde rond op. toen ik bovendien heel goed kon merken dat ik te weinig op ni veau heb meegefietst") werd twaalfde en de meteen na de start van zijn fiets getuimelde Huub Kools vocht direct voor een hopeloze zaak, wat uit mondde in de dertigste plaats. Opmerkelijk Met uitzondering van Kools was opmerkelijk genoeg echter niemand ontevreden in het kamp van oranje. Bondscoach Cees Zoontjens: „We hebben door het ontbreken van Hans Boom (geblesseerd, red.), Matt- hieu Hermans en Henk Baars (beide inmiddels prof, red.) een behoorlijke aderlating on dergaan. Dat is heel redelijk opgevangen". Frank van Bakel, vorig jaar in Oss nog derde, kwam zelfs dicht bij zijn tweede WK-me- daille. Halverwege de koers lonkte het zilver omdat Beat Schumacher door enkele val partijen eerst had afgehaakt bij de met hem voorop rijden de Kluge en vervolgens ook Van Bakel moest laten gaan. De zeer tegen zijn zin door Zoontjens pas op de derde startrij geposteerde Van Bakel koos echter liever voor een po ging wereldkampioen te wor den dan voor een race op ze kerheid. Die te loven instel ling leverde echter niet meer dan de vijfde plaats op voor de man die bij het NK in Gieten stijf van de zenuwen een deba cle had beleefd. Een reeks val partijen wierp hem terug tot achter de driftig samenspan nende Zwitsers Schumacher en D'Arcie en omdat Van Ba kel zich niet realiseerde dat het laatste balkje in de slotron- de was weggehaald, stak ook de Tsjech Peter Kloucek hem nog voorbij. Maar Van Bakel was deson danks heel content. .Onge looflijk. ik ben er wel tien keer afgestuiterd. Als ik niet zo veel pech was tegengeko-i men. had ik zelfs Kluge nog weggereden", meldde de dit maal niet door nervositeit overmande coureur uit Deur- ne lichtelijk overdreven „Want ik reed vandaag gewel dig goed en ook zeker niet slechter dan vorig jaar in Oss Nu maar hopen dat er een goede sponsor voor me komt. zodat ik prof kan worden" WILLEM PFEIFFER Hamar geen wereld toneel HAMAR Het schaatsen in Hamar heeft geen moment ook maar de schijn gewekt een wereldwijde aangelegenheid te zijn. Ruim een jaar geleden, tijdens de Europese titelstrijd in Larvik, waren nog negen landen in het eindklassement vertegenwoordigd. Een Frans man die de 1500 meter wint en een Roemeen die als derde eindigt op de vijf kilometer het zijn zaken die anno 1985 onvoorstelbaar zijn. Na de eerste dag van de titel strijd in Hamar dreigde het toernooi een tweestrijd tussen Nederland en de Sovjet-Unie te worden, waarbij mogelijke outsider Rolf Falk Larssen uit Noorwegen nog een rol kon spelen. De val van Viktor Sjasjerin op de 1500 meter deed de door bondscoach Henk Gemser voor aanvang van het seizoen aangekondig de oostenwind aanzienlijk af zwakken. Falk-Larssen betaal de gisteren voor de inspannin gen op een roekeloze vijf kilo meter. De laatste zestien rijders van Hamar kwamen uit zeven lan den. De voornaamste oppositie van Nederland naast die uit de Sovjet-Unie komt in de naaste toekomst uit Oostenrijk en de Verenigde Staten. Zowel met de Oostenrijker Michael Had- schieff als met de Amerikaan Dave Silk was rekening ge houden. Kadschieff. die vorig jaar in Gothenburg (WK) de tien kilometer won. kon dit kunststukje in Hamar niet herhalen- Wel reed de zoon van de baanchef uit Innsbruck het regelmatigste toernooi uit zijn loopbaan. Binnenlandse tegenstand heeft Hadschieff van Christian Eminger, die in druk maakte met het lef waar mee hij op de 1500 meter van leer trok en de derde plaats op de tien kilometer. Furore Dave Silk is de enige niet-Eu- ropeaan die momenteel in de schaatswereld meetelt. Net als Vergeer en Hopman een debu tant, maakte de 19-jarige Ame rikaan furore door achter de Noorse stayer Geir Karlstad de langste afstand als tweede af te leggen en Frits Schalij in een rechstreeks duel te ver slaan. Onder leiding van Dia ne Holum dient de in de ber- ten van Montana wonende ilk zijn sprint nog wat aan te scherpen om tot een volwaar dige allrounder uit te groeien. Evenals in Eskilstuna was Karlstad (zevende) kopman van de Noren. Met twaalf se conden voorsprong op Silk veroverde de 21-jarige Scandi- navier de laatste afstandzege. Op de andere onderdelen pleegt Karlstad echter zoveel terrein te verliezen, dat hii nimmer een bedreiging zal vormen voor de veelzijdigen. Voor eigen publiek reikte Fal k-Larssen. in tegenstelling tot drie weken geleden in Eskil stuna. wel tot een plaatsje bij de laatste zestien. Op de twee de dag duikelde de vroegere wereldkampioen echter van de vierde naar de achtste plaats. Ook van zijn landgeno ten Tom-Erik Oxholm (elfde) en Henry Nilsen (veertiende) worden in de toekomst geen wonderen verwacht Zweden, vroeger toch een schaatsnatie van enig belang, had geen ver tegenwoordiger in het eind klassement. Voor Tomas Gus- tafson, die in Hamar herhaal de op het lange baanschaatsen te zijn uitgekeken, is geen op volger beschikbaar. De Vos mist wereldtitel door pech MUNCHEN Bij gebrek aan een passende reservefiets is Wim de- Vos (Oosterhoul) bij de wereldtitelstrijd veldrit voor junioren in Munehen niet verder gekomen dan de derde plaats. In de voorlaatste ronde moest hij door een defecte rem van rijwiel wisselen. De Vos (16) kreeg materiaal van een ander mee. Het lukte hem niet snel genoeg de voeten in de toeclips te krijgen. Hierdoor konden Beat Wabel (Zwitser land) en Jurgen Sprich (West- Duitsland) naar goud en zilver snellen. Van de overige Ne derlanders werd Marcel Ger ritsen (Hooglanderveen) ne gende. Harm Jan Weevers (Steenderen) zestiende en Rudi Nagengast (Hoogeveen) dertigste. Mare Girardelli verslaat Stenmark KRANJSKA CORA Marc Giradelli, de slalomspecialist uit Oostenrijk met een Lu xemburgs paspoort, heeft za terdag in Kranjska Gora zijn vijfde zege van dit seizoen in de wereldbckercompctitie ge boekt. In de Joegoslavische wintersportplaats, waar kunst matig sneeuw moest worden aangebracht op de piste, hield Girardelli via een schitterende tweede manche de Zweed Stenmark voor de zoveelste keer dit seizoen van dc winst

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11