Luchtvloot dropt voedsel boven Ethiopische dorpen ik Een wereld 'jol ka thedralen Ode aan een culinair wonderkind Sint-Pietersberg: het gat in de huwelijksmarkt oS'SIJTHOFRPERS pp IUITENLAND CcülócSotucmt ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 3 Tr is een tijd geweest, waarin architec- sPer m een wonderlijk idee hadden van ormgeving. Als zij een postkantoor ont- ers -ierpen, draaide het prompt uit op een edompt paleis met pinakels, kantelen mmmn torens. Had het land meer behoefte 'getart een beurs, dan tekenden ze schielijk en kerk met geloofwaardige gewelven Ï73P zijkapellen voor de speculanten. 7veral in onze vaderlandse steden en dorpen treft men vandaag de dag dit soort onduidelijke bouwsels nog aan. Re bussen in baksteen, waarvan de invuloe fening schuil gaat achter een bedrieglijk kermisdécor. Een ongemeen fraai voorbeeld van deze puzzel-architectuur geeft het hoofdpost kantoor in Amsterdam, dat van top tot teen geschminkt is als koninklijk paleis. Als gestolde lava liggen indrukwekken de trappen tegen portalen, waarin alleen een bisschop en een kardinaal met volle bepakking overeind blijven. Wie zich over die zee van treden naar boven spoedt, wekt dan ook eerder de indruk dat hij op weg is naar een audiëntie met zijn vorst dan naar een likzegel van ze ventig cent. In de immense hal die daar achter ligt, draalt datzelfde weifelende licht waarmee godshuizen gelovige zie len zonder enig probleem een toontje la ger laten zingen. En rooms-katholieke afnemers van PTT-produkten kunnen dan ook nauwelijks de neiging onder drukken bij het betreden van deze hal devoot een kruis te slaan. Ook Den Haag bezit met het station Hol lands Spoor een gaaf exemplaar van deze versluierende manier van bouwen. Op de gevel staat weliswaar dat de Hol- landsche IJzeren Spoorwegmaatschappij er gevestigd is, maar de contouren zijn het daar duidelijk niet mee eens en brengen de vreemdeling al te gemakke lijk op een dwaalspoor. Toen ik indertijd de Residentie nog slechts oppervlakkig verkend had, nam ik dan ook aan dat achter deze smaakvolle pui een over zichtstentoonstelling van de Haagse school kon worden bezocht. Geen bizar re gedachte, houd ik vol. Want voor sta tions, postkantoren, raadhuizen en mu sea hebben vorige generaties immers steeds dezelfde bouwformule gehan teerd. Het resultaat van deze werkwijze is geweest, dat men thans in het Amster damse Rijksmuseum met evenveel recht kan vragen om een retour tweede klas naar Middelharnis als men in het Cen traal Station informatie mag inwinnen over de kortste weg die naar de naakten van Rubens leiden. De uitnodiging tot deze vergissing wordt u immers vol overtuiging door de ho nende bakstenen in handen gespeeld. Het voordeel van dit kathedralen-com plex. waarmee de generatie worstelde die voor ons leefde, is in elk geval dat buitenlandse toeristen ook nu de roos kleurige indruk krijgen dat het uitzon derlijk snor zit met de religieuze bele ving in de lage landen. Voordat zij im mers in de gelegenheid zijn te ontdek ken dat het gebouw in de verte geen ka thedraal is maar het hoofdkantoor van de provinciale waterleiding, is hun bus alweer vertrokken. VleoTtwff^ let culinaire wonderkind Auguste Es- of fier, die tijdens zijn zwerftochten bngs de tophotels van Europa de inter- Rationale gastronomie verrijkt heeft met N andenvol verrukkelijke creaties, zal 09|JrtJrtjer bevroed hebben dat vijftig jaar ja zijn dood op 12 februari 1935, als een tr. mier be wijs aan hem in Baarn een fles rijn van de jaargang 1934 zou worden fytkurkt. a. ojet is mogelijk, bedenk ik nu, dat hij en- Ie ze|ele maanden voor zijn sterfdag bij toe- in oqal langs de wijngaard van Chateau d'Is- cleur^n js gekomen. Als dat zo is, heeft hij ^\.D en zeker aan doorbuigende ranken de ^ruiven zien hangen waarvan de ver- ^ejp^hrompelde vellen op 12 februari 1985 HQQpndom de glazen ziel van een fles een nachtdonker dépot van centimeters dik te vormden. De bruinrode, koppige nectar, die door vinoloog Jan-Hein Verlinden uit Den Bosch na een maandenlange speurtocht in een particuliere wijnkelder werd aan getroffen, heeft dus ruim vijftig jaar moeten wachten op het feestelijk mo ment waarop hij in kristallen glazen klokte en gedurende luttele minuten als chaperonne mocht fungeren van de Co- telette de renne „Rossini", die chefkok Ron Groen van restaurant „De prins van Oranje" als hoofdgerecht had gekozen voor zijn tongstrelend loflied op Escof- fier. In die halve eeuw is er van alles gebeurd waarvan deze wijn onder de kurk geen weet heeft gehad. Terwijl hij in alle rust onder spinrag en stof rijpte en omzichtig de geuren in zijn boeket rangschikte, woedden er aan de andere kant van het glas oorlogen, werd de televisie geïntro duceerd en boorden raketten zich door het luchtruim naar de maan. Dat is een verwarrende gedachte op een middag in de barre winter van 1985. Je brengt een toast uit op dat jaar in een ver verleden, waarvan de laatste getui gen even later door je keelgat spoelen. Het enige wat overblijft is de smaak van toen, die het gehemelte attent aan je her sens doorgeeft. Opera Groen, die zich had laten inspireren door de muzische, naar beroemde opera's vernoemde vondsten van Escoffier, bleek op zijn beurt vele verrassingen in petto te hebben. Te beginnen met zijn ouverture, waarin hij een timbaai van kreeft en kaviaar op gelei tot stillevens had gemodelleerd. Op dezelfde contem platieve wijze presenteerde hij zijn con- Het culinaire wonderkind Auguste Es coffier. sommé „Verdi" en de l'etoile de barbue „Carmen", waarvoor een griet van klas se van de kook was geraakt. Daarbij werden op advies van Verlinden een Bollinger Champagne uit 1975 en de wit- gekuifde Bourgondiër Batard-Montra- chet gedronken. Onderspit Pas daarna maakte de uren tevoren ge decanteerde hoogbejaarde edelman van het chateau d'Issan in de Bordeaux zijn opwachting, in goed gezelschap van een Chateau Margaux uit 1957, die in zijn schaduw proefondervindelijk het onder spit moest delven. Na deze wijnen en gerechten van mees terklasse bleek dat het gouden duo Groen-Verlinden nog genoeg culinair kruit over had: bij de mousse de chèvre „Tosca", een beeldschone compositie van geitekaas en meiknolletjes, werd een Kopke port uit 1935 geschonken. En bij de grote finale van pêche „Melba" en poire „La belle Hélène" een Sauterne uit 1950. Voorwaar een wegwezer van su perbe klasse. Keukenlatijn Aan gene zijde van de wolkenpartijen die dreigend boven Baarn hingen, zal Escoffier op dat moment zeer tevreden hebben toegekeken. Dat kan niet anders. Wie immers zijn keukenlatijn zo perfect weet te vertalen, kan ook vijf tig jaar na de dood van de Meester rekenen op zijn steun. Het wordt trouwens hoog tijd, dat de scherprechters van de Guide Michelin de weg naar Baarn ontdekken. In de bikkelharde strijd om de gunst van buitenlandse toeristen heeft Zuid-Lim burg kortgeleden een uniek wapen in stelling gebracht. Nauwelijks benoemd tot directeur van de Provinciale VVV ging de immer inventieve Chiel van Lijf reeds de boer op om trouwlustigen te verleiden tot een nog nooit eerder ver toonde huwelijksvoltrekking in de krochten van de Sint-Pietersberg. Met name richt hij zijn propaganda-pijlen op amoureuze Japanners, die volgens hard nekkige geruchten tuk zijn op bizarre lo- katies waar ze de ja-woorden kunnen uitwisselen. Met die hoopvolle tijding in het achter hoofd is Van Lijf terstond in het brons groene eikenhakhout op zoek gegaan naar een plek die als een magneet de hu welijkskandidaten uit Nippon zou kun- Chiel van Lijf voor het door hem getra ceerde gat in de huwelijksmarkt. nen aantrekken. Zijn speurtocht langs ruïnes en spookkastelen zette hem bij toeval ook op het spoor van de verkalkte bultenaar Sint Pieter, die in de loop der jaren door de baronnen van de cement- industrie is uitgehold. Eureka Op dat moment herinnerde Van Lijf zich, dat in 1944 duizenden inwoners van Maastricht voor de naderbij komende oorlogswals zijn gevlucht en in de Sint- Pietersberg het einde van de gevechts handelingen tussen geallieerde en Duitse legers hebben afgewacht. Om daar te kunnen overleven werd toen onder meer een oven gebouwd. En in een doodlopende gang kwamen een kapel met een heus altaar en zichtbaar in grote haast op de muren geschilderde kruis wegstaties. „Eureka", dacht Van Lijf. „wie zoekt zal vinden. Hier ligt overduidelijk het gat in de internationale huwelijksmarkt". Onmiddellijk nam hij contact op met een aantal Japanse touroperators, die positief reageerden op zijn suggestie en subiet in hun reisgidsen een plaats inruimden voor de dolromantische instant-kathe draal in de Sint-Pietersberg, waar paren voor pak-weg 1.400 gulden afdoende in de echt kunnen worden verbonden. Tip top Eerlijk gezegd heeft de respons Van Lijf tot op heden weinig reden tot juichen ge geven. Terwijl van zijn kant alles toch tip-top geregeld is: de bruidsuite in Hotel Maastricht, de limousine met chauffeur, een koeler met champagne, bloemen en getuigen, je kunt geen détail bedenken of Van Lijf heeft het inmiddels feestelijk ingevuld. Enkele bevriende zielzorgers van courante kerkgenootschappen staan al sinds december in de startblokken om bij alarmfase 1 in hun wapperende sou tanes uit te rukken. Maar tot nog toe heeft zich helaas geen kandidaat gemeld. „Toch is het een verrekt leuk idee", blijft Van Lijf vooralsnog stug volhou den. ederlaag ode Khmer >mt hard aan MPUCHEA Het Vietna- se leger heeft gisteren een öre nederlaag toegebracht het verzet in Kampuchea, de verovering van het gang.)fdkwartier van de commu- Rode Khmer in *10m Malai en haar model- >n Phnom Thamai zijn 1985.J verzetsbases in het westen t het land ontmanteld, gerust met Russische tanks de Vietnamese troepen- smetcht van 30.000 man eerst Malai onder de voet en "volgens Phnom Thamai. apka- commandant van de Thai- vastedse grenstroepen, generaal I metya Sripen, zei dat Vietnam gebied op nog geen 30 kilo- Iter van de grens met Thai- d nu volledig beheerst. Igens Sripen hebben de este guerrillastrijders de ba- tijdig verlaten en is de XXj.-jdmacht V9n de Rode ntplc mer van 10 000 man n°g in* s met' R°de Khmer ig de eling-.rkste van de drie verzetsbe- verb.gingen in Kampuchea. Ze in totaal 35.000 tot 40.000 Ijjders die door China bewa- |d worden. t>r de drie verzetsbewegin- i komt de nederlaag van de Be Khmer hard aan. Phnom amai fungeerde als „resi- 100 tie" van hun coalitierege- B voor een Democratisch mpuchea. Prins Sihanouk met ving er vorige week zater- als leider van de coalitie- amer ering nog enkele buiten ging dse diplomaten. UNIEKE OPERATIE 'HOOP': ADDIS ABEBA Een aantal landen laat in Ethi opië hun luchtmachten sa menwerken in een unieke operatie die de codenaam Hoop draagt, waarbij men voedsel dropt voor 175.000 hongerlijdende dorpelin gen in de geïsoleerde hooglanden, zo'n 300 kilo meter benoorden Addis Abeba. Helicopters en transportvlieg tuigen van Groot-Brittannië, Ethiopië, Polen. West-Duits- land en de Sovjet-Unie heb ben. na enkele testvluchten in januari, al de eerste versterkte zakken graan laten vallen in het noorden van Shewa en Glshe. Zakken van 50 en 80 kilo wor den op een hoogte van 3 tot 10 meter uit de vliegtuigen ge gooid boven dorpen die slechts per ezel langs bergpaden te be reiken zijn, zo vertelde de coordinator van de operatie, de Zweed Staffan op een pers conferentie. De multinationale luchtvloot die ondersteund wordt door een Italiaans me disch team, heeft een eigèn coördinatie-tent onder de blauw-witte vlag van de Vere nigde Naties op het vliegveld Bole bij Addis Abeba. De bedoeling van de operatie is een voedselvoorraad van een maand in elk dorp in de streek te droppen om uithon gering te voorkomen. Ook wordt zaad uitgeworpen, opdat gewassen geplant kunnen worden als deze maand de lang verwachte regen komt. Volgens coördinator Staffan barst 8 tot 12 procent van de uitgeworpen zakken door de hoge valsnelheid open „maar de dorpelingen werpen zich hierop en er blijft geen korrel liggen". De hooglanden van Shewa en Gishe zijn gekozen vanwege hun geïsoleerde lig ging. „Het is de eerste operatie van deze soort en een unieke internationale samenwer king", aldus de coördinator. Derde kunsthart transplantatie NEW YORK De 58-jarige voormalige automonteur Murray P. Haydon krijgt morgen in de Amerikaanse stad Louisville als derde mens in de medische geschiedenis een kunsthart. De transplantatie van de Jarvik-7 staat onder leiding van dr.Willi- am Devries, die ook de vorige twee operaties uitvoerde. MIDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH KBi apet. I i.Het duurde niet lang of de poortwachter ™en |S a| terug. „Mijn goede meester zal U gaarne tvangen," glimlachte hij. „Maar dat verbaast A niet. want mijn meester is een nobel en .^htvaardig man. Volgt U mij maar. Ja juist..., igneur Verholen. Gaat U hier maar naar bin- £^h." De poortwachter opende een deur en dde de smid een grote salon binnen, waar n behagelijke warmte heerste. Een houtvuur etterde vrolijk in de haard en een vriendelijk 5' 51 rsoon trad de smid met uitgebreide armen te- moet. „Kom binnen, kom binnen, seigneur S&Jjfholen," lachte deze persoon. „Ge zijt honge- mm en koud, hoor ik. Welnu, zet U dan gauw bij 1 haardvuur. En gij, Julia-mijn-lief, wat zoudt i ervan zeggen, als ge een ha^ije van het een of ander voor onze gast toebereiddet? Dan schenk ik hem intussen een glaasje gloeiwijn in. Wel sakkerloot, daèr knap je van op, zeg ik al tijd maar!" „Ik rén al naar de keuken, lieve Jacob," zei de dame. die een borduurwerkje zat te doen in een grote leunstoel. „Een hartige bete zal er wel ingaan bij onze welkome gast." „Mijn Julialief is een schót," sprak de slo theer, toen de dame het vertrek verlaten had. „Ik zou niet weten wat ik zonder haar moest be ginnen. Zij is voor mij en onze kinderen een gro te steun.. Intussen schonk hij een glaasje gloeiwijn in, maar smidje Verholen dacht: „Het zijn lieve, aardige mensen. Maar wat zien ze er ouderwets uit. Er is hier iets vreemds aan de handmaar wftl?" Eivormige dansende energiebron ontdekt PASADENA Geleerden hebben voor de eerste maal een grote eivormige energie bron in de ruimte ontdekt die medeverantwoordelijk is voor het Noorder- en Zuiderlicht, de raadselachtige groene schijnsels die rond de aardpo- len worden waargenomen. De energiebron is een onzicht baar veld dat 20 tot 30 keer zo groot is als de aarde, zo heeft natuurkundige Lou Frank van de universiteit van Iowa be kendgemaakt. De bron ligt op een afstand van ongeveer 640.000 kilometer aan de kant van de aarde die niet door de zon wordt beschenen. Frank ontdekte dat de bron magnetische krachten ge bruikt om elektrisch geladen deeltjes op te vangen van de 'zonnewind', een heet geïoni seerd gas dat met een snelheid van 1,6 miljoen km per uur door de zon wordt uitgestoten. „Het energieveld danst aardig heen en weer", aldus Frank, die verslag deed van zijn be vindingen tijdens een interna tionaal congres over de wissel werking tussen zonnewind en het aardmagnetisch veld. PEKING De Chinese offi ciële bevolkingspolitiek van één kind per gezin heeft geleid tot het ontstaan van een gene ratie van verwende deugnie ten van kinderen, wier ouders speciale cursussen moeten hebben om de omgang met hen te leren. Het dagblad Chi na Daily berichtte dat meer dan 10.000 jonge ouders in de noordelijke provincie Liao- ning, „schoolgaan, om te leren hoe met een enig kind om te springen Ruim 90 procent van de kin deren beneden de 6 jaar in Liaoning heeft geen broertjefs) China kweekt generatie van verwende deugnieten of zusjefs), aldus China Daily. Het cijfer verraadt het welsla gen van de politiek van de re gering van één kind per gezin, gericht op het beperken van de bevolkingsgroei in een land van meer dan 1 miljard zielen. ..Vele kinderen zijn qua kle ding en voedsel beter af, maar zijn slecht opgevoed. Peuterza len en kleuterscholen kunnen hen moeilijk de baas", aldus China Daily. Liaoning heeft 84 scholen gesticht voor cursus sen in bevallen, babyverzor ging, sociologie, kinderpsycho logie en esthetica, aldus een provinciaal woordvoerder. De cursusduur varieert van één week tot zes maanden. Spanje zet Amerikaanse diplomaten het land uit (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse autoriteiten hebben begin februari in alle stilte twee Noordamerikaanse diplomaten het land uitge zet op verdenking van spionage. Dit bericht uit de Spaanse dag bladpers heeft premier Felipe Gonzalez gisteravond bevestigd. De twee Amerikanen zouden op heterdaad betrapt zijn bij het fotograferen van enkele officiële Spaanse overheidsinstellingen. Volgens de Spaanse regeringsbronnen worden er elk jaar wel enkele Noordamerikanen op verdenking van spionage uitgewe zen. Voorzover bekend is dit echter nog nooit eerder gebeurd met Amerikaanse diplomaten. Het zou hier gaan om de tweede secretaris van de ambassade en een functionaris van een Ameri kaanse militaire basis. De Amerikaanse ambassade in Madrid geeft geen commentaar. ADVERTENTIE. Mat uw krant naar MOSKOU en LENINGRAD 8-daagse vliegreis 4P .4 CTPC vertrek zaterdag 6 april a.s. J liVI We1" Het Kremlin Is wel het bekendste centrum van de wereld politiek. waar men bi|na dagelijks In de krant en op t v mee wordt gecontronteerd. Moskou, een stad met bijna 8 miljoen Inwoners, heelt echter nog talrijke andere be zienswaardigheden van uiteenlopende aard. zoals het Rode Plein, het Bolsjol Theater, het Roasla Hotel (grootste van de USSR met 6000 bedden) de tv-toren van Ostinako en de Lomonosov Universiteit. In samenwerking met Holland Travel Service hebben wij een 8-daagse vliegreis naar deze exclusieve bestemming georganiseerd, vertrek zaterdag 6 april a s. We gaan per luxe touringcar naar Luxemburg, vanwaar naar Leningrad wordt gevlogen. Stadsbezichtiging aldaar van o a. Isaack-kathedraal. winterpaleis. Smolnyklooster. Newskl Prospekt. ..Marsveld". Peter- en Paulvestigtng. het Newski Prospekt en ..Hermitage' Fakullatiel: Pceskin (Catharina-paleis) en eventueel Pawlowski Per nachttrein van Leningrad naar Moskou In Moskou worden de voornaamste bezienswaardigheden bezocht, waaronder Tret|akov Gallery. Goem warenhuis en uiter aard Kremlin en tv-toren Op één van de avonden staat een theater- of balletuitvoe ring op het programma (event Bolsioi-theater) dan wei een bezoek aan een circus ol folkloristische dansavond. Zaterdagmorgen vroeg wordt uit Moskou vertrokken en rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, waar om 1105 aangekomen. Programmawijzigingen worden voor- De gehete reis wordt begeleid door een Nederlandse Russisch sprekende en deskundige gids. welke wordt aangevuld met piaatseii|ke tolken Inbegrepen zi|n de kosten van beide vliegreizen, het tou- rmgcarvervoer naar Luxemburg de nachttrein Leningrad- Moskou. looien, toegangsbewijzen en alle excursies met uitzondering van die naar Poeskin 45-) en Zagorsk 1 80.-). waaraan de deelname vri| staat De toeslag voor 1 een 1-persoonskamer bedraagt 225 - Oe visomkosten j (geldig paspoort vereist) 35 - per persoon Reisverzeke- ring 20 - per persoon 5 - kosten Annulermgsverze- kering 3 1/2% van de ren som 6 - kosten Vóór vertrek f wordt een vooriichtingsmiddag georganiseerd voor ken nismaking met de overige deelnemers en de gids en uit gebreide reisinformatie. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder no. 070-190882 (van maandag l/m vri|dag van 9 tot 16 uur) ol persoonlijk in onze vestiging Spui straat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). n.rwil IWff POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 Autoriteiten: ruim vijftig Tamils gedood COLOMBO De Srilankaan- se veiligheidstroepen hebben gisteren 52 Tamil-separatisten gedood bij een aanval op een van hun kampen in het noord oosten van het land. Dit heeft de minister van Binnenlandse Zaken. Lalith Athulathmudali. bekendgemaakt. Bij die over val waren wapens en ammuni tie buitgemaakt, zo voegde hij er aan toe. Volgens Athulath mudali maakte de afwezigheid van burgers in het gebied het voor de veiligheidstroepen eenvoudig hun actie uit te voe ren. De burgers ziin volgens dé bewindsman in december ge vlucht nadat' „separatisten" twee vissersdorpen hadden aangevallen in de buurt van Mullaitivu. Sharon: 1,8 min voor smaad proces JERUZALEM Israels ex- -minister van defensie Sharon heeft in een interview met de krant Haaretz verklaard dat het door hem verloren smaad- proces tegen het Amerikaanse weekblad Time hem 500 000 dollar (ruim 1.8 min) heeft - gekost. Dat is exclusief de kos ten van de rechtsbijstand van zijn advocaten omdat die zich naar zijn zeggen gratis voor hem hebben ingezet. Het grootste deel van het geld kreeg hij van particuliere ge vers in Israel en het buiten- Italiaanse journalisten staken 24 uur ROME In Italië is vanmor gen een 24-uursstaking van journalisten begonnen, uit pro test legen het afbreken van de cao-onderhandelingen door de uitgeversfederalie en vanwege de veroordeling in Milaan van de journalist Paolo Longanesi. Deze kreeg maand schrijfver bod omdat hij details had ont huld van een operatie tegen de ^afia.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5