Werkweek PTT 38 uur Laatste kans: 50 guide NOS wordt opgesplitst in drie onderdelen Prostituées bevreesd voor publiciteit Lubbers vroeg Klompé en De Gaay Fortman advies over PC Hooftprijs KONINKLIJK HUIS ABP-zaak weer aangehouden Wijze mannen geven ADM kleine kans -4INNENLAND Ceidoe Sotnant ZATERDAG 16 FEBRUARI 196S PAGINA 3 lat t PACJ— kabinet wil ^ezuinigen op ''mbassades i (van onze lementaire redactie) HAAG Het kabinet it bezien of in de komende in bezuinigd kan worden de Nederlandse vertegen- irdigingen in het buiten- I, zoals ambassades en con- iten. Ook zal overwogen den, of een aantal vergoe- ;en voor ambtenaren (reis- represen tatiekosten inen wodren verminderd. er wordt gezocht naar jelijkheden tot besparingen l, zij het gebied van de partiële beidfPÜcbt voor 16-jarigen als- da Jde op de kosten van grens- ïtroles door douane en ma- 3aar[haussee en op de bouwkos- van overheidsgebouwen, 'gens de jongste „herover- jingsrap'porten" kan op de itenlandse vertegenwoordi gen 70 miljoen gulden per r worden bezuinigd. Dat e alp wel betekenen dat 30 tot van de 123 Nederlandse iten in den vreemde moeten irden opgeheven. Veel ta- zoa's hulp aan Nederlan- 1 D4s in het buitenland of het ten Üerhouden van handelscon- uitlten zouden voortaan door bejfticuliere organisaties kun- n worden uitgevoerd. I de controles aan de Neder- idse grenzen zou op een geriptal plaatsen de marechaus- ;ldt i kunnen verdwijnen. De j aanebeambten moeten zich Ti bezighouden met zowel n v^itrole op bagage als met ihnoj-sonencontrole. Aan 37 van sen. 1121 grensposten doet tot nu Met I de marechaussee de perso onscontrole, terwijl de douane bagage en de vrachtladin- -n voor haar rekening neemt. et het systeem van partiële ïrhajrplicht voor 16-jarigen die ;id i£n dagonderwijs meer vol- e OIp ^an 34 miljoen bezuinigd Q hilrc*en a's leerpbcht (2 k»Ben Per week) geheel wordt geschaft. Het afschaffen van tweede dag levert 22 mil- I wpn op. Het veranderen van ^njee dagen vormingsonderwijs twee dagen beroepsbegelei- .°°Vid onderwijs leidt tot een vichfcparing van 3 miljoen, op si Titloor ijs gezakte !jaian gevonden Jrt%OSDRECHT De onbe- Inde man die volgens getui- donderdag in de voora- s teind op een van de Loos- ischjechtse plassen door het ijs BePs gezakt, blijkt een 38-jarige i-Jlgische cineast te zijn. Dui- jrs uit Maarssen ontdekten ;t stoffelijk overschot gister- ldag. De cineast was in llk _-«\st bij een filmproduktiebe- xk.Qijfin Breukelen en woonde ijks I een caravan in deze ge- inte om niet steeds naar «el heen en weer te hoe rijden. xperiment wind- iolens tegenvaller .KMAAR Het eerste Ne- landse experiment met de •ekking van windenergie •ert na twee proefjaren a«fcrk tegenvallende resultaten De onderhouds- en repara- jkosten waren vijftien maal 13.01 hoog als was begroot en 45fcchts 38 procent van de in imperduin door twee wind- lens opgewekte energie rechtstreeks door dt (gesloten huishoudens afge nen. ..Windenenergie is bij T#l] huidige stand van de tech- ïk commercieel niet aan- ikkelijk", zo concludeert Ir. elke Boone. de coördinator van windmolenproject. Over- (en wordt de gehele instal- af te breken. zs 018 februari Bernhard verricht op (Schlphol-Oost de doop van de ibemanningscapsule van de bal- llon Flying Dutchman. Met deze Iballon zullen drie Nederlandse lallonvaarders deze zomer de poversteek maken van Oanada laar Europa. Voor saneren visserij - vloot 1.800 per ton DEN HAAG Eigenaren die hun zeevisserijschip aanmelden voor de saneringsregeling van het ministerie van Landbouw en Visserij kunnen een vergoeding krijgen van 650 Eu ropese Rekeneenheden (Ecu), dat is omgerekend ongeveer 1.800 gulden, per „ingeleverde" bruto register ton. De regeling geldt alleen voor sche pen waarmee wordt gevist op vis soorten waarvoor in wateren van de Europese Gemeenschap een vangst beperking geldt. Mossel-, oester- en kokkelschepen zijn daarom van dq regeling uitgesloten, zo heeft het mi nisterie van Landbouw en Visserij gisteren bekendgemaakt. Prinses Christina is aanstaan de maandag jarig. Zij wordt 38 jaar. Drie Nederlanders willen per ballon oceaan oversteken DEN HAAG Drie Nederlandse ballonvaarders willen proberen de komende zomer per luchtballon van uit Canada naar Nederland te vlie gen. Het zijn Henk Brink en zijn vrouw Evelien Brink uit Tienhoven en de Wassenaarder Evert Louman. Omdat voor deze poging een open mand ongeschikt is, is er een specia le capsule ontworpen, die maandag op Schiphol door prins Bernhard wordt gedoopt. In de capsule zitten allerlei technische hulpmiddelen waardoor de koers van de ballon al tijd te volgen is. NAM boort gas aan onder raffinaderij ROTTERDAM De Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM, eigendom van de oliemaat schappijen Esso en Shell, heeft gas aangeboord onder de Esso-raffinaderij in het Botlekgebied in Rotterdam. Het gaat om aardgas van een uitste kende kwaliteit. Hoe groot de gasbel is en of er gesproken kan worden van een economisch aan trekkelijk veld moet een tweede boring uitwij zen. Vermoedelijk ligt het grootste deel van het veld onder de Botlektunnel in de Oude Maas. In het kader van een serie exploratieboringen door de NAM in de buurt van Rotterdam wordt in september een eerste put geslagen in de buurt van de Shell-raffinaderij in het dorp Pernis. On derzoek heeft uitgewezen er onder het dorp mo gelijk olie en gas zit. DEN HAAG De be drijfsleiding van de PTT en de vakorganisaties hebben overeenstemming bereikt over de invoering van een 38-urige werk week per 1 april 1985. Als formele ingangsdatum wordt echter 1 januari 1985 beschouwd, wat in houdt dat over dit jaar to taal twaalf dagen arbeids tijdverkorting (atv) wor den toegekend. Doel van de arbeidstijdverkor ting is het verdelen van het bestaande werk. Bij de invul ling ervan mag naar de me ning van de PTT-bedrijfslei- ding het bedrijfsbelang niet uit het oog worden verloren. In principe worden voor alle PTT-medewerkers deze at- v-dagen ingeroosterd, wat be tekent dat het geen extra ver lofdagen zijn en ze dus niet vrij kunnen worden opgeno- De nieuwe atv geldt niet voor de deeltijdwerkers die 36 c.q. 32 uur per week werken. Met deze dienstverbanden is voor uitgelopen op een te verwach ten structurele arbeidstijdver korting. De overige deeltijd werkers kunnen vragen niet voor arbeidstijdverkorting in aanmerking te komen. Aan zo'n verzoek kan slechts wor den voldaan als het (toekom stige) werkpakket dit verant woord maakt, aldus de PTT. De gevolgen van een eventue le 36-unge werkweek worden verder bestudeerd, zodat men beter is voorbereid als het in de toekomst komt tot een ver dere structurele arbeidstijd verkorting, zo is tenslotte afge sproken. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens het ontwerp voor de Me diawet wordt* de NOS op gesplitst. in drie onderde len: een zelfstandig facili tair bedrijf onder de naam „Nederlands Audiovisueel Bedrijf NV", de Neder landse Omroepprogram ma Stichting en het Com missariaat voor de Media. De Omroepprogramma Stichting heeft tot taak: het aanbieden van een ge zamenlijk programma waar afzonderlijk aanbod van de omroepen niet goed mogelijk of minder gewenst is. Verder wordt er een Media raad ingesteld die in de plaats komt van de Omroepraad, de Persraad en de Reclameraad. Het Bedrijfsfonds voor de Pers krijgt een wettelijke basis en wordt een zelfstandig bestuur sorgaan. De omroepen ën de NOS-lei- ding toonden zich gisteren al lesbehalve tevreden over Brinkman's plannen met de NOS. Vooral de hoge kosten van een verzelfstandiging van het facilitair bedrijf is hen een doorn in het oog. De omroepen hebben aangekondigd voorlo pig hun medewerking aan de uitvoering van de medianota op te schorten. De NOS verzet zich fel tegen wat voorzitter Erik Jurgens noemde „de ont manteling van het NOS-be- stuur als centrale belangenor ganisatie". Hij meent dat de omroepen teveel tegen elkaar zullen worden uitgespeeld. In een toelichting op het wets ontwerp zei minister Brink man dat gekozen is voor een opzet die aansluit bij de in 1983 gepubliceerde Medianota, maar die toch nog enige ruim te laat voor aanpassingen in de toekomst. De bewindsman duidde hiermee op de moge lijkheid van een derde net, al zei hij dat naar zijn gevoel het publiek niet zit te springen om meer publieksnetten. Een ver dere uitbreiding van het tele visie-aanbod zou volgens Brinkman, ook om financiële redenen, eerder gezocht moe ten worden in gerichte pro gramma's voor kleine groepen, waarvoor juist de nieuwe me dia een zeer geschikt instru ment vormen. „Met het toenemend aantal publieksprogramma's over de kabel men kan al snel uit twaalf binnen- en buitenland se televisieprogramma's kiezen zal eerder de vraag naar specifieke programma's zoals tuinieren, kookles, etcetera toenemen", zo meent Brink man. „Dit terrein wordt in mijn visie gereserveerd voor particuliere abonnee-tv". Orga nisaties die zich hiermee bezig willen houden, hoeven dan ook geen vergunning van WVC meer aan te vragen. De mogelijkheid om via de kabel tweewegverkeer te laten plaatsvinden, de zogenaamde videotekst, wordt geheel vrij gelaten. Provinciale omroep In het wetsontwerp stelt Brinkman dat per provincie één provinciale omroep is toe gestaan en per gemeente één lokale omroep. Voor aangren zende kleine gemeenten be staat de mogelijkheid een ge zamenlijke streekomroep op te richten. De provinciale (of streek-)omroep mag alleen ra dioprogramma's verzorgen. De lokale omroep mag naast radio ook (kabel)televisie brengen. Voor de landelijke radio-om roep wordt de zenderkleuring via (voorlopig) vijf zenders nu officieel vastgelegd: Hilversum 1 voor landelijke/regionale ac tualiteitenprogramma's, Hil versum 2 voor een gevarieerd familieprogramma met lichte muziek, Hilversum 3 voor popmuziek en speciaal op jon geren gerichte uitzendingen, Hilversum 4 voor de klassie ke/culturele programma's en Hilversum 5 voor service-ver lening en programma's ten be hoeve van bijzondere doel groepen zoals minderheden Wat betreft de doorgifte van uit het buitenland afkomstige televisieprogramma's via de kabel houdt de bewindsman vast aan zijn al eerder gepubli ceerde Kabelregeling. Deze is nu in de ontwerp-Mediawet vastgelegd. Naast een verbod van op Nederland gerichte re clame en op Nederlandstalige ondertiteling blijven ook Ne derlands gesproken program ma's taboe Commissariaat Het Commissariaat voor de Media moet de invloed van de overheid op de dagelijkse gang van zaken van de zendge machtigden verminderen. Mi nister Brinkman behoudt ech ter de beslissingsbevoegdheid ten aanzien van cruciale zaken als de omvang van de zendtijd, het aantal zendernetten, de hoogte van de omroepbijdrage en de STER-tarieven en STER-zendtijd. Bovendien kunnen besluiten van het Commissariaat door de Kroon vernietigd worden. De minister van WVC blijft dus een flinke vinger in de pap houden, hetgeen ook blijkt uit de uitspraak van Brinkman dat er van de een commercieel net voorlopig geen sprake kan Van zenderkleuring op tv, zo als wel is toegestaan voor de radio, wil de minister evenmin iets weten. „Het kabinet heeft gekozen voor een pluriform bestel. Dat betekent dat ik zal vasthouden aan de in de Medi awet aangegeven verscheiden heid in de programmering van een zendgemachtigde (infor matie, verstrooiing, cultuur en educatie). Als een aantal zend gemachtigden samen op één net wil gaan zitten heb ik daar geen problemen mee. maar het mag niet zo zijn dat er dan bij voorbeeld een specifiek ple- ziernet ontstaat" Ook dan zal worden vastgehouden aan de vastgestelde verscheidenheid in de programmering, aldus de bewindsman. INTERNATIONAAL CONGRES IN AMSTERDAM: AMSTERDAM „Amnesty International zal zich ook eens wat meer moeten inspannen voor prostituées. Mensenrech ten worden dicht bij huis ge schonden. Het molesteren, ti ranniseren, discrimineren en vernederen van hoeren is aan de orde van de dag. Ook Justi tie en politie maken zich daar schuldig aan. De prostituée is rechteloos en hoeft van nie mand steun te verwachten". Het is vrijdagochtend. Het sta tige Amsterdamse hotel Kras- napolsky herbergt gasten die nu niet bepaald regelmatig het chique etablissement bewonen. Sinds woensdag congresseren opgestelde handvest voor de rechten van prostituées voor. Het is rumoerig in de zaal. prostitie werkzaam is. De twee Journalisten, veelal congresdagen waren voor de pers, om reden van privacy van de deelneemsters, geslo ten. Gisteren werden de con clusies van het congres aan de media bekend gemaakt. Ach ter de tafel een aantal prosti tuées uit binnen- en buiten land. Uit angst voor herkenT ning dragen de vrouwen zon nebrillen, hoeden en maskers. Het oudste beroep van de we reld heeft zich verenigd. Mar- go St. James, een van de op richtsters van de Amerikaanse Hoerenbond, leest het door het congres die afgelopen nacht slissing, dienen verwijderd te worden uit de criminele sfeer", luidt een van de punten uit het handvest. Een Canade se hoer vertelt over haar land. Minimaal zestig dagen cel, kinderen worden van je afge nomen, geen bescherming van de poltitie. „Als je een klacht en beschouwt het als een risico van het ook in Amerika ver boden vak. De deelneemsters kijken te vreden terug op de afgelopen dagen. Tot nu toe was er nau welijks sprake van een bunde ling van krachten binnen de prostitutiewereld. Het prille wegens mishandeling bij de internationale comité voor de uit binnen- en buienland ver dringen zich. Fototoestellen flitsen, camera's zoemen. „Alle aspecten van prostitutie door volwassenen, die voort komen uit een individuele be- politie indient, zelfs de dader kunt aanwijzen, dan lachen ze je uit en zeggen dat het je ei gen schuld is". Het relaas van de Amerikaanse vertegen woordigster is nog schokken der. Jaarlijks worden er dui zenden prostituées in de Vere nigde Staten met bruut geweld om het leven gebracht. De Amerikaanse justitie doet niets rechten van prostituées wil verder het recht op werkloos heids- en ziekteverzekeringen en -uitkeringen Dat zullen ze de komende tijd bij de natio nale overheden gaan beplei ten. Verder neemt de verbete ring van de arbeidsomstandig heden (veiliger, geschikte en hygiënische faciliteiten) een hoge prioriteit in. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lub bers heeft voorafgaande aan het definitieve kabinetsbesluit om de P.C. Hooftprijs 1984 niet te kennen aan Hugo Brandt Corstius advies over deze kwestie ingewonnen bij minister van Staat dr. M.A.M. Klompé (oud-minister van CRM) en de vroegere minister van Binnenlandse Zaken mr. W.F. De Gaay Fortman. Bei den bleken van mening dat de prijs niet zou moeten worden uitgereikt. Dit heeft premier Lubbers gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferentie meegedeeld. Gisteravond werd bekend dat de jury voor de PC Hooftprijs poëzie 1985 in verband met het niet toekennen van de PC Hooftprijs, haar taak heeft neergelegd. Jury-voorzitter Anton Korteweg zei in het NOS-journaal dat de jury haar werk alleen zal doen als mi nister Brinkman de prijs als nog aan Brandt Corstius toe kent. Volgens Korteweg is de noodzakelijke vertrouwensba sis tussen de minister en de jury vervallen. Het kabinet heeft twee keer over het vraagstuk rond de P.C. Hooftprijs beraadslaagd. Volgens Lubbers waren slechts drie ministers van me ning dat de prijs wél zou moe ten worden toegekend. Dat waren de VVD'ers Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) en Winsemius (VROM) alsme de de CDA'er De Ruiter (De fensie). „Zij meenden dat de argumenten van de tegenstan ders in de kunstwereld niet sterk zouden tellen", aldus Lubbers De premier zei dat de uiteindelijke beslissing het ka binet buitengewoon zwaar is gevallen. Minister Brinkman (WVC), die bij de persconfe rentie aanwezig was, sprak zelfs van „de moeilijkste be slissing die ik tot nog toe heb genomen". Zowel Lubbers als Brinkman betoogden dat zij het eens zijn met de literaire kwaliteiten die de jury van de P.C. Hooft prijs aan het werk van Brandt Corstius heeft toegekend. Poli tieke en ethische gronden heb ben uiteindelijk de doorslag gegeven tot het nemen van een negatief besluit. Lubbers: „Het gaat om een staatsprijs en dat betekent dus dat de over heid daarbij betrokken is. Je geeft daarmee als overheid ex tra erkenning aan een bepaal de vorm van kunst en je wilt daar in de samenleving brede aandacht voor vragen. In dit geval konden en wilden wij dat niet doen omdat de betrok kene in een groot deel van zijn oeuvre zodanig kwetsend en grievend bezig is geweest dat hij over een grens heen is ge gaan". Brinkman voegde daar aan toe: „Het gaat erom of de overheid bereid is zo'n oeuvre in het zonnetje te zetten en po litiek te onderstrepen. Daar hebben we geen verantwoor delijkheid voor willen nemen. We konden daar geen stralen krans omheen werpen". Volgens Lubbers wordt er door voorstanders van de prijsuitreiking ten onrechte geschermd met de opvatting van Thorbecke, dat de staat geen oordeel over kunst mag hebben „Thorbecke sprak vanuit een andere situatie. De staat bemoeide zich toen nau welijks met kunst en gaf er ook geen subsidies voor. Thor becke was ook een fel tegen stander van staatsprijzen. Wij hebben dat soort prijzen nu eenmaal en de overheid ver schaft bovendien veel subsi dies voor kunstuitingen. De staat is nu dus veel meer be trokken bij de kunstenaldus Lubbers. Binnenkort zal minister Brinkman gaan praten met de Belgische minister van Bin nenlandse Zaken. Galle, naar aanleiding van diens boosheid over het Nederlandse kabi netsbesluit. Galle wil voorlo pig niet meer met Nederland samenwerken in de Taalunie, een Nederlands-Belgisch over legorgaan waarvan Brinkman voorzitter is. Ook zal Brink man zo spoedig mogelijk om de tafel gaan zitten met de commissie Letteren uit de Raad voor de Kunst, die even eens zeer verontwaardigd op het kabinetsbesluit heeft gere ageerd. Hypotheekrente omhoog AMSTERDAM De hypotheekrente in ons land gaat omhoog. De ABN heeft als eerste bank besloten om haar hypotheektarie ven met ingang van maandag te verhogen met tussen de 0.3 en 0,5 procent. De bank rekent nu voor een hypotheek voor vijf jaar vast met gemeentegarantie 8.6 procent en dit was 8.3 pro cent. Zonder gemeentegarantie rekent de bank 8,8 procent (was 8,5 procent), zo heeft de bank bekendgemaakt. De verwachting is dat andere hypotheek- en bankinstellingen zullen volgen. De maatregel van de bank hangt samen met de rentestijging van de afgelopen tijd. De aanhoudende opmars van de dollar heeft i Europa een rente-opstuwend effect. MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren be sloten om de zaak tegen ir. J. van Z. (65). één van de hoofdver dachten in de zogenoemde ABP-affaire. aan te houden tot 31 mei. De rechtbank legde daarmee een verzoek van officier van jusitie mr. J. Laumen naast zich neer. Deze had gevraagd de zaak voor onbepaalde lijd aan te houden omdat het onderzoek tegen Van Z. nog steeds niet is afgerond. Van Z. is vorige maand op vrije voeten gesteld na betaling van een borgsom van 350 000 gulden De raadsman van Van Z., mr Duynstee, vroeg de recht bank of over dit bedrag geen rente kan worden betaald, aange zien het er naar uitziet dat de zaak nog wel eens een jaar kan duren. AMSTERDAM Er is een marginale kans voor een winstge vende exploitatie van de scheepsreparatiewerf ADM met circa 400 werknemers. Om ADM overeind te houden moet aan een groot aantal voorwaarden worden voldaan, zoals instemming van alle betrokken partijen, ontheffing van schulden en ver plichtingen en een geïnspireerd management. Zo luidt de con clusie van de zogenoemde commissie van wijze mannen, na een onderzoek naar de toekomstkansen van de ADM Voorzitter drs R Zijlstra zei bij de presentatie van het eindrapport aan minister Van Aardenne, dat een startkapitaal van minimaal 15 miljoen gulden nodig is om de ADM „met een schone lei" te laten begin nen. In een eerste reactie noemde de Industriebond FNV het rapport van de commissie ..gedegen Publikalie van het Bedrijfschap Schildersbednif te Riiswi/k (ZH) Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dag. Typisch de winterschilder weer! VRAAG UW NCHIIDtJl NAAR PREMIEVtXttWAARDEN IN RNCAU AFTRfAMOCil UMttDtN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3