Us een razende Roland met fameuze TGV door Frankrijk Landlord voor 199 gulden Dwalen dooreen rijk verlucht driedimensionaal geschiedenisboek sinl t wi)N De sensatie die je als Ditokte spoorwegfanaat ver- itinjht tijdens een rit met de r"£jeuze Franse „Train a n tjde vitesse" (afgekort tot eenV) van Lyon naar Parijs gertrga je pas, als je de com- -rdetbele fauteuil in een air- 'n 4itioned compartiment ge- JjJJ hebt voor een tijdelijke h{ nplaats in de bestuurders- ldinine. n vj ligc«edoken in je besproken zit- -klajs heb je na het vertrek van het jon Part-Dieu in Lyon nauwe- logqiets bespeurd van de snelheid, )rn|innen luttele minuten is opge- bejM tot 270 kilometer per uur. eerf» je alleen opgevallen dat ach- an tie coupé-ramen het landschap •Is phichtig voorbij schiet, als in iUw|0ude bibberende Chaplinfilm. v kills in de verte en heuvelrug- vai°P veilige afstand liggen bin- luttele seconden, maar even lts, in je schootsveld en stor- een daarna verder naar de horizon t rrtde andere kant. Een legohuis, linoninuscule fabriekspijp en run- zwn van speelgoedformaat wor- valbinnen de kortste keren opge- Carfen tot ware grootte en schrom- v« vervolgens razendvlug weer tr. h tot speldeknoppen in de on- Sgheid. Het is een schepping top drift is geraakt en op or* kaansterkte de vierkante kilome ters langs het voortijlende treinstel jaagt. Wat het ene moment nog een toe komstbeeld lijkt is in een vloek en een zucht voltooid verleden. Het venster, dat deze driedimensionale dia's voor je inraamt, verslik' zich in het aanbod en kan het tempo van de voortjagende natuur al lang niet meer bijsloffen. Je kijkt naar al dat geweld en denkt: interessant. Maar in de va cuüm getrokken coupé, die als een satelliet horizontaal gelanceerd wordt, gaat het leven gehoon door Machinist Jacques Fremeaux, die de duizenden paardekrachten van de TGV ment. is een vriendelijk bolvormig baasje, dat zielstevreden aan zijn kromme pijp lurkt. De snelheid van de TGV is binnen luttele minuten opgevoerd tot 270 kilo meter per uur. Als een schicht doorklieft hij het landschap, dat achter de coupé-ramen voorbij schiet als in een oude bibberende Chaplinfilm. de TGV de capsule hebt bereikt waarin de tienduizenden paarde- krachten gemend worden. Je ver wacht in zon computergestuurd crisiscentrum ten minste een in as best gehulde Superman, die met de hoekige bewegingen van een robot de bliksems in ordelijke banen Paardekrachten Het wordt pas ernst, als je na een wandeling door he'*klokhuis van leidt. Maar dat valt lelijk tegen: achter een paneel vol boosaardig oplaaiende lampen, meters en digi taal voorthollende cijfers, zit een vriendelijk, bolvormig baasje, dat zielstevreden aan zijn kromme pijp lurkt. De 48-jarige machinist Jacques Fremeaux draagt vandaag een handgebreide trui met kabelmotief, waarmee hij behaaglijk tegen het stuurwiel schurkt. In deze huise lijke outfit, die gecompleteerd wordt door een paar sloffen, wekt hij geen moment de indruk zich al te veel zorgen te maken over het op hol geslagen fantoom, dat de rails met kilometers tegelijk als spaghettislierten opvreet. Zijn lakonieke houding het lijkt waarachtig wel of hij op het balkon van zijn vakantiebungalow wacht op het avondeten is overigens verklaarbaar. Fremeaux is ook maar een zetbaas, die blindelings de bevelen opvolgt van almachtige regelneven, die vanuit Parijs zijn rit met de TGV van seconde tot se conde controleren Het kruising- vrije baanvak van 512 nagenoeg rechte kilometers wordt door com puters verkend en pas vrijgegeven als het elektronisch superbrein zich vergewist heeft, dat er geen onraad dreigt Op momenten dat het twij felt, beginnen er automatisch bel len te rinkelen in de cabine en wordt Fremeaux even later per te lefoon gemaand de leidsels aan te trekken en ijn ros over te laten gaan in een draf van 160, 120. 80 en tenslotte 40 kilometer per uur. Superieur Met de komst van de TGV. waar van er tot nog toe 98 gebouwd zijn, hebben de Franse Spoorwegen (S.N C F.) een superieur vervoer middel gekregen, waarmee ze de bikkelharde concurrentie van de burgerluchtvaart met succes kun nen pareren. Vanaf 27 september 1981, toen het elegante monster zim eerste rit maakte, hebben reeds 27 miljoen passagiers gebruik gemaakt van deze futuristische trein, die in krap twee uur de afstand tussen Parijs en Lyon onder zijn wielen wegmaait en daarmee voor een tijdwinst van één uur en vijftig mi nuten heeft gezorgd. Die 270 kilometer, waarmee de TGV nu reeds rondraast. is overi gens nog bij lange na niet de top snelheid Reeds op 26 februari 1981 is er een proefrit gemaakt in de omgeving van Tonnerre en toen verpulverde een TG V-treinstel tus sen kilometerpa.il 192 en 140 met een duivelse snelheid van 380 kilo meter per uur het trotse wereldre cord. dat lot dan toe op naam had gestaan van de Japanse Shin kan sen-trein Uiteraard smoorde ook tijdens die rit Jacques Fremeaux op de bok zielstevreden zijn kromme pijp LEO THURING ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 In Broome Park. een schitterend landgoed van 75 hectaren, ligt het land huis dat ooit bewoond werd door de fameuze houwdegen Lord Kitchener. Nu maakt de grijze kolos deel uit van een time sharinq-project. melijk als mijn plicht om dat heil loze plan uit hun hoofd te praten". Aan lager wal Ook Lord Hothfield maakt deel uit van de vaste stoffering van het verrukkelijke Hans-en-Grietjehuis. waarin de medicijnman van de „Endeavour" zich met zijn vuurwa teren verscholen houdt. Deze lelijk aan lager wal geraakte Heer van Stand heeft zijn leven lang het soli de landhuis in Broome Park be woond, dat in het begin van deze eeuw eigendom was van houwde gen Lord Kitchener, minister van oorlog tijdens de Eerste Wereldoor log en door de geschiedenis gebal semd als de Held van Karthoem. Toen bij het klimmen der jaren bleek, dat Hothfield van de neut al te zeer een ondeugd had gemaakt, werd hij onder curatele gesteld en van Broome Park verbannen. Sindsdien draagt hij uit protest een brandweerhelm en een vele maten te grote legerjas, waarvan de voor panden tijdens zijn ritten op een ouderwetse damesfiets telkens hin derlijk tussen de spaken van de wielen komen. Op die tochten doet hij ook altijd de ..Endeavour" aan. Wat voor de hand ligt. Want met de topografi sche kennis, die hij heeft opgedaan als Heer van Broome Park. weet hij nog steeds blindelings de weg te vinden naar vrijwel alle pubs in Kent. De twee plastic zakken die hij altijd bij zich heeft bevatten aanmaak houtjes en een ouderwetse tondel doos. waarmee hij op contractbasis het vuur in de open haarden van de „Endeavour", „The three Bells" m Swingfield Street, de „Rose and Crown" in Elham, de „Plough and Arrow" in Bridge, de „Red Line" in Wingham en de „Bell and Crown" en de „Millers' Arms", bei de in Canterbury, onder controle houdt. Hothfield heeft zijn klanten scherp geselecteerd. Wat goed te merken is, want stuk voor stuk zijn het drie-sterrenpubs met een ambi ance die je alleen in Britse drenk plaatsen kunt aantreffen Dienaar Omdat hij er toch langs komt. ver zorgt Hothfield en passant ook de twee enorme open haarden in de hal van zijn voormalige woonstee in Broome Park. De rollen zijn in middels omgedraaid: de Heer is dienaar geworden en scharrelt wat rond in het park, dat nu tot speel plaats dient van nieuwe bewoners. Voor geen van hen is Broome Park overigens een 'permanente residen tie. Zij hebben via het moderne Time-Sharingsysteem slechts voor een of twee vaste weken per jaar een deel van de grijze kolos ge kocht dan wel een van de villa's, die zijn gebouwd door houd je goed vast Gulf Leisure Interna tional Properties PLC. Om een idee te krijgen wat zo'n aanschaf kost: koopt men in Time Sharing voor de duur van 80 jaar een villa in week negen (eind 'fe bruari, begin maart dus), dan moe ten er 950 Engelse ponden worden opgehoest. Wil men echter diezelf de villa in de vakantieweken juli en augustus zeven dagen in eigen dom hebben, dan wordt de koop prijs 3950 pond. Voor dat bedrag krijgt men overigens niet alleen ge durende die 80 jaar de beschikking óver een fraaie Regency-villa, maar kan men tevens gebruik ma ken van alle faciliteiten. En dat zijn er wat een sauna en fitness centrum, overdekte squashbanen. tennispark, een zwembad, de loun ge. bar, bistro en het fraaie Jacobe an-restaurant in het hoofdgebouw en een 18-holes-golfbaan. Op het terrein bevindt zich ook een mane ge. Hogerhuis In de tijd dat Hothfield nog in Broome Park woonde, ontbraken deze aangename voorzieningen. Daar staat als pluspunt tegenover, dat hij toen slechts met zijn vinger behoefde te knippen om een die naar te ontbieden, die na het diner het vuur in de hal weer opporde. Voor hem is ook dat inmiddels ver leden tijd. En het enige wat is over gebleven, zijn de ritten per trein naar Londen, waar hij als lid van het Hogerhuis van tijd tot tijd een verkwikkend middagdutje doet in de regeringsbanken. Eens Lord. voorgoed Lord, nietwaar0 Dat dient men goed te bedenken. In Enge land wordt spotten met tradities ruet geduld. En zolang er op dit heerlijke eiland nog een ruim over ig NT De reiziger die na landing tussen de steile, [witte rotsen bij Dover de *ite neemt de betonnen lo- mgvan de snelweg A2 te ver- p, wordt voor deze daad aaslbel en dwars beloond door graafschap Kent. In deze !St ijundig bloeiende achter- i van Engeland met onaf- s aaibare hopvelden, die als in wes! cake-walk klimmen en n^n over de ruggen van ein- _jos doorgolvende heuvels, tal je door een rijkelijk lucht, driedimensionaal ge- iedenisboek, waarin oorlo- strooptochten, gouden ♦-wen van rijkdom en tijden 9 jj rampspoed voorgoed ver end zijn tot ruïnes, kathe- "len, kastelen en landhui kustlijn van uitgebeten graniet, paar het noorden overgaat in tndeels getemde moerassen, f ktalloze malen het doelwit van rdoiveraars: Romeinen, Angelen, im. jen en Noormannen, die in hun iblepgsschepen de Noordzee over- ijkeen om het eiland Albion te en- wap, waar ze rijke buit verwacht- s V waitie plaats waar nu hotels de t fcwige boulevard van Deal zon- le/iig succes de allure van een er, légende promenade proberen te g dén; landde eens de onoverwin lijke veldheer Julius Caesar aan Hêhoofd van zijn keurtroepen, i Sder heette toen Dubris en ver- 1 lp bij Ramsgate lag de burcht ïdstépiae, dat als uitvalsbasis zou tie (ldienen voor Caesars veldtoch- dagjSloper tijd heeft alleen de mu- a iigespaard, dofgrijze brokstuk- sse.l die geen enkele bescherming en en wind en regen vrij spel er de kling |end door de historie bereik je ilfde dag nog Hastings, waar ;m de Veroveraar zijn tegen- Ier Koning Harold over de joeg. Het toen vergoten bloed >r depressies inmiddels af- weggespoeld. En op het reld herinnert alleen een reu- •h vergroeide boom aan de ti- itrijd die hier is uitgevochten, en van de takken hangt een :pte krans met een lint, waar- e tekst nauwelijks meer te le is: „To Harold. His horse. His zou er moeten staan, neraties die in Kent leefden rven, boeren en vissers, stro- en schlemielen, fungeerden bij Tot 1 april 1985 wordt een uit gelezen mogelijkheid geboden om goedkoop kennis te maken met het Engelse graafschap Kent. U rijdt allereerst per ei gen auto naar Calais in Frank rijk (ongeveer vier uur rijden), waar u aan boord gaat van een supersnelle Hovercraft, die u in krap 35 minuten naar Dover brengt. Vandaar is het nog een kwartier links rijden naar het doel van de reis: Broome Park. een landgoed van 75 hectaren, waar u twee dagen verblijft in een luxueuze, vlak bij het land huis gelegen villa met twee slaapkamers, keuken en een zitkamer. Bij deelname met twee personen is de prijs 225 gulden, met drie personen 215 en met vier personen 199 gul den (alle prijzen per persoon). Hiervoor krijgt men de over tocht Calais-Dover v v logies in self-catering villa, gratis ge bruik van alle recreatie-facili teiten (behalve paardrijden) en een uitgebreid informatiepak ket. Deze reizen kunnen ge boekt worden bij de kantoren van D-Reizen. (In Den Haag: Laan van Meerdervoort 44a, (070-464000 in Leiden: Lange Gracht 3 (Digros), (071-216933 Inlichtingen over de mogelijk heden van Time Sharing kun nen worden ingewonnen op het adres Hugo de Grootstraat 9. 2518 EA in Den Haag, (070- 462211/460108.) In de stokoude universiteitsstad Canterbury zijn wapperende toga's en breed uitwaaierende baretten ook voor studenten geen alledaagse dracht Als ze dan ook eenmaal hun doctorsbul hebben, is dat een moment ten volle waard om te vereeuwigen schot is aan zonderlingen met een titel of een ridderslag behoeft men nooit lang te zoeken naar een ei genzinnige Brit met een sterk af wijkend gedrag en een onthutsende hobby. Nicholas Treadwell is een puntgaaf voorbeeld. Hij had ooit een kunst galerie in Londen, maar concen treert zich nu volledig op zijn lugu bere landhuis „Denne Hill" aan de Wick Lane in Womenswold Daar heeft hij zijn uitgebreide collectie super-realistische kunst tentoonge steld in alle beschikbare kamers, gangen, overlopen en zolderver- trekken. Na betaling van een pond krijgt de bezoeker naar keuze een glas sherry, wijn of port aangereikt. Met die versnapering losjes in de hand maakt hij vervolgens in zijn dooie eentje een rondgang door het huis. Voor mensen die niet zo in kunst geïnteresseerd zijn, organiseert Treadwell griezelavonden, die in de prijs komen van twaalf en een half pond Voor dat bedrag krijgt men voedsel en drank plus een spook-seance. waarin Treadwell persoonlijk de rol van Dracula voor zijn rekening neemt en met een mond vol tanden luid rochelend van de trap komt. Op een steenworp afstand van deze instant-onderwereld heeft John Aspinall zijn privé-dierentuin. „Howlett Zoo" in Littlebourne bij Bridge. Ook al een karakter om „U" tegen te zeggen. Want denk niet dat Aspinall genoegen nam met een aftandse aap in een komj- nehok en een suffige leeuw in het tuinhuis. Nee, deze dierenvriend heeft zijn hobby van meet af aan royaal aangepakt en een dieren park uit de grond gestampt, dat zich kan meten met Bhjdorp in Rotterdam. Zondaar En er is meer tussen de hemel en de aarde van Kent Beeldschone kerken met name. waarin zelfs een verstokte zondaar nog de aanvech ting krijgt tot inkeer te komen. In Patrixbourne. Barfrestóne. Bis- hopsbourne. Preston en Chilham vind je ze in het hart van de eeu wenoude dorpskom. In Chilham kan in een moeite door het kasteel met bijbehorend park bekeken worden waar een valkenierscen trum is gevestigd en zomers mid deleeuwse steekspelen worden ge reconstrueerd. Verderop in Bekesbourne ligt het kapitale huis dat Ian Fleming, de schepper van James Bond. op het toppunt van zijn roem liet bouwen Hij volgde daarmee bet voorbeeld van collega-schrijver Joseph Con rad. die ook zijn oude dag sleet in het groene paradns tussen Dover en Londen, waar Caesar en Augus- tinus. Hendrik VIII en bisschop Becket. Churchill. Chauser Dic kens en Marlow de sporen hebben uitgezet, die nog steeds leiden naar het eeuwig genieten. LEO THURING die invasies als figuranten in een eindeloos geprolongeerd drama, waarvan ze de ontknoping niet zouden meemaken. Ze bouwden huizen die verwoest werden door heersers, die op hun beurt verdre ven werden door nieuwe brood dronken veroveraars uit landen, waarvan Kent het bestaan niet eens vermoedde. Hun land werd omgeploegd door oprukkende le gers, in hun kerken werden goden vereerd, die ze in hun gebedenboek ken niet thuis konden brengen. Kent koestert die erfenis met grote zorgvuldigheid. De geschiedenis heeft dit graafschap een kapitaal verschaft, waarvan de rente ruim toereikend is om vreemdelingen schadeloos te stellen. De voltooide tijd kunnen ze tijdens hun tochten moeiteloos reconstrueren en op die manier krijgen zij kostelijke waar voor hun geld. Als ze het pad van de pelgrims maar aanhouden, dwars over wei landen, van het ene hek naar het andere, en door bossen met stok oude eiken en beuken, komen ze vanzelf in Canterbury, waar aarts bisschop Thomas Becket op een vrieskoude decemberdag in 1170 op last van Hendrik II door vier rid ders vermoord werd. Becket was in de ogen van de koning een dwars ligger, die zijn heilloze plannen sa- botteerde.Daarom moest hij .ster ven. Toen de moordenaars de don kere kathedraal waren binnenge drongen, riep een van hen: „Waar is de verrader Thomas Becket?". Langs de hoge booggewelven kwam het antwoord aangolven: „Hier isjiij. Geen verrader des ko- nings, maar een dienaar van God". Het waren zijn laatste woorden. Even later werd Becket in het koor voor het hoofdaltaar met lansen doorboord. De geest van Becket, de heilige, de heldhaftige zoon van Engeland, is nog steeds voelbaar aanwezig in het immense kerkschip, waar gelo vigen en nieuwsgierigen op de tast hun ronde maken langs de talloze relikwieën. In de verte, achter de poort die toegang geeft tot het koor, bréngen ijle sopranen de oude psal men tot leven in de Even Songs, die elke dag opnieuw om vijf uur 's middags de ruimte vullen. Het zijn momenten, waarop een weife laar denkt: „Breng nu de tijd maar definitief tot zwijgen. Verder gaan heeft toch geen zin. Zo is het mooi geweest". Holle weg Met die wanhoopsbede doet hij Kent wel schromelijk te kort. Om de hoek. verderop, aan het einde van de holle weg en achter de kim wachten immers nog vele verras singen die hij eigenlijk niet mag Als de reiziger in Kent het oude pad van de pelgrims maar aanhoudt, komt hij vanzelf bij de majesteitelij ke kathedraal van Canterbury, waar aartsbisschop Thomas Becket op een vrieskoude decemberdag in 1170 op last van Hendrik II ver moord werd door vier ridders. missen. Nu God hem op de hielen zit is het weliswaar begrijpelijk dat hij zijn dromen haastig hemel waarts stuurt, maar lang kan die toestand van onthechting aan de aarde niet duren. Als zijn nieuws gierigheid niet tussenbeide komt is het zeker Broeder Buik die vroeg of laat zijn mandaat stelt en hem voert naar een van de pubs die in Kent goddank talrijker zijn dan benzinestations. Zodra je een kerk toren ontdekt is uiterste waak zaamheid geboden. Want gods vrucht maakt ook de Britten al eeuwen dorstig. Wie voor zijn da gelijkse pint de godshuizen als ba ken kiest, kan niet verloren raken en duikt ruim voor sluitingstijd aan de tap op. De „Endeavour" in het gehucht Wootton is zo'n pub. waar alle schietgebeden voor ale, whisky en gin attent verhoord worden. Als je op zondag komt, tref je er gegaran deerd de plaatselijke dienaar Gods aan. die de laffe smaak van zijn miswijn wegspoelt met een lager- bier uit de sissende pomp. De begroeting is uiterst amicaal; handdrukken worden uitgewisseld. „Een mooie dag", constateert de Reverend, „realy a jolly good day". Hij kijkt hoopvol door de beslagen ruiten, waarachter de regen in slui ers neerdaalt. Zegt dan met bron- bemalen gemompel: „Ik moet nu gaan, want thuis wacht een stel op me dat binnenkort wil trouwen. Ik heb ze al een keer op bezoek gehad. En helaas moet ik zeggen, dat het niks wordt met die twee. Vandaar dat ik even hier ben binnengewipt om me moed in te drinken voor het grote moment. Ik beschouw het na-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25