'reddy Maertens fietst u voor vrouw en kind De vijfde awesssu. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1966 Ik wil u voorstellen aan een stel uit Zuid-Amerika Hij heet Pedro en is achttien jaar. zij Maria en is twee jaar jonger Zij bewonen een be scheiden strandbungalow in een voorstadje van Concepción. Tot zo ver niets bijzonders. Pedro en Maria verdienen het ech ter aan de anonimiteit te worden ontrukt, want een paar dagen gele den hebben ze geheel op eigen houtje een boksbond opgericht Ze zijn niet weinig ambitieus, want hun WAO is meteen maar mondi aal gericht En daarmee hebben Pedro en Maria, tevens de enige onbezoldigde bestuursleden, de vijfde wereldwijd vertakte boksor- ganisatie in het leven geroepen. In de lokale nieuwskoerier van Concepción hadden Pedro en Maria een klein berichtje gelezen over de problemen die in Nederland waren ontstaan rond het WA A-gevecht van Alex Blanchard. Daar waren prompt besloten hun eigen bond te stichten. Maar dan een. die zich van de andere vier organisaties zou onderscheiden door het motto: eer lijkheid. netheid en correctheid. schermen, de artistieke pugilistiek. Hun was het al geruime tijd een doorn in het oog. dat ..the noble art of self-defence" werd besmet en bezoedeld Het einde van hun tole rantie was de rel rond Jerry Red- dick. de opponent van Blanchard eerder deze week Pedro en Maria hadden ook in hun lokale nieuwskoerier een berichtje gelezen, waarin werd gemeld dat het Amerikaanse echtpaar O'Grady de boksbond WAA bestiert. Dat in spireerde het tweetal tot de creatie van een eigen associatie, die gaat organiseren zonder financiële bij bedoelingen. Slechts de verbetering van het imago van de bewuste sport staat het duo voor ogen Naar verluidt hebben Pedro en Maria inmiddels al een telegram gestuurd naar de Vlaamse promo tor Frenk Roeping Die heeft, zoals ook in Concepción bekend, de veel belovende. uit Wallonië stammende Alfred Canard onder contract Hem is een wereldtitelgevecht om de WAO-versie in het vooruitzicht ge steld als hij eerst akkoord gaat met een duel met de in Concepción woonachtige Juan Spiralta. Dat zal voor de ambitieuze Canard geen probleem zijn. Hij is in training ge bleven. En hij zal met genoegen vernemen, dat hem niet zal passe ren wat zijn Nederlandse collega Blanchard afgelopen maandag overkwam. Die kreeg immers met Reddick een wat in het jargon heet ..opge warmd lijk" tegenover zich, een veteraan die al jaren niet meer bleek te hebben gebokst. Iemand die later verklaarde een hartafwij king te hebben en al geruime tijd geleden te zijn afgekeurd. Fan de WAA van het echtpaar OGradv had Reddick zelfs nog nooit ge hoord. En zijn direct na aankomst in Nederland ontvangen voorschot van een kleine duizend gulden had hij. naar verluidt, onmiddellijk om gezet in cocaïne Dat laatste detail is Pedro en Maria in Concepción nog niet bekend Maar als ze de grootste krant van Nederland per post zullen hebben ontvangen én gelezen zullen ze ge sterkt worden in hun plannen. De WAO dient dit soort uitwassen uit te bannen. De scrupuleuze mana gers en promotors moeten de laan uit. de nobele vorm van zelfwrde- diging moet zijn oorspronkelijke benaming in alle geledingen weer Dat Pedro en Maria met hun WAO de vijfde, en nu uiteraard nog kleinste wereldorganisatie zijn. deert het vooruitstrevende tweetal niet in het minst. Binnen afzienba re tijd, daar zijn ze bijna van over tuigd, zal boksen weer een betame lijke sport zijn Waar je met je vrouw naar toe kunt en waarvoor fe een entreekaartje voor 25 gulden kunt kopen. En dan zit je niet ver van de ringde plaats waar nu nog de dikke sigaren, buiken en porte feuilles zetelen Binnenkort zullen mogelijk ook Henk Ruhling en Alex Blanchard worden benaderd om samen met de WAO iets op touw te zetten. Dat duo is blijkens hun vrijage met de WAA wellicht best in voor een nieuwe partner. En Pedro en Ma ria. niet onbemiddeld dank zij een erfenisje van Pedro's vader, zijn zoals gezegd niet uit op wmstbe- J*g Maar dat waren, zeiden ze. de OGrady's ook niet En toch kwa men zij met een figuur als Reddick tevoorschijn Maar misschien dat Pedro en Maria het beter doen. An ders is er misschien weer elders ie mand. die de zesde mondiale bok- sorganisatie op poten zei BUYS /EEVOUDIG WERELDKAMPIOEN KEEK TWEEMAAL IN DE HEL IEL Vedetten in de worden vaak bestookt lucratieve aanbiedingen, tal aangekomen op het he niveau gaat de zorg 1 later een grote rol spe- Dp dat moment beginnen /aak de problemen. Dan dat de eenzijdig georiën- e sportman totaal niet 'hoe de maatschappij in r steekt. Aanvankelijk gillende adviseurs veran- nogal eens in aasgieren ofiteurs die nog slechts lebben voor het grote voor wie de sporter niet bestaat. De schuldeisers daarna voor de totale van de sporter, Jtwegen zoekt in verdo- middelen en alcohol. "jfl' Maertens. tweevoudig we- tnpioen wielrennen op de er over meepraten. Twee jwam hij na een diepe inzin- %^rug op het hoogste niveau. ►^Dest wel. al mijn geld was door anderen", aldus de Aveek 33 jaar geworden Belg. ^eP naar de fles omdat hij IV nog maar de hel voor ogen v Hij kon het geestelijk niet 'bolwerken, zoals ook zijn hoten Erie de Vlaeminck en itser Gregor Braun door een fi gegaan. Zij verbleven zelfs inrichting. Lomme Dries- je 72-jarige beschermer van ns, trok zijn pupil juist voor epoort weg en nu staat Fred- lieuw voor een start. ,,Ik heb leus, ik moet nu fietsen voor touw en kindje". »s zo glanzende carrière van I Maertens als beroepswiel- begon in 1973, nadat hij als Ir al 154 keer zegevierend Ie streep was gegaan. Twee laarvoor werd de belofte- (ns op 19-jarige leeftijd Bel- kampioen, terwijl hij vlak I in het Italiaanse Mendrisio de Fransman Régis Ovion lede eindigde bij het wereld- Oenschap. Vanaf het eerste ij de professionele coureurs al dat de man uit Westende fote toekomst tegemoet zou In zijn eerste jaar won hij on- ter de Vierdaagse van Duin- I, werd hij tweede bij de ale titelstrijd in Barcelona de toentertijd machtige Ita- Pelice Gimondi. Zijn naam fhiaakt. zeges ?4 volstond Maertens met Igrote overwinningen. Hij f de ronden van Andalusië leemburg op zijn naam. Zeges Jonden van België en de klas- Parijs-Brussel toonden aan In 1977 ontving Freddy Maertens de Super Prestige-trofee naar aan leiding van zijn fraaie succesreeks. Joop Zoetemelk kijkt over de schouder van de Belg mee. dat de Belg een volwassen renner aan het worden was. Hij werd steeds sterker en onder leiding van de immer in zijn nabijheid zijnde Lomme Driessens werd 1976 zijn absolute topjaar. Maar liefst 55 keer hief hij de armen om na een ritzege uiting te geven aan zijn blijdschap. Een keer deed Maertens dat in Os- tuni, waar hij Francesco Moser op eigen terrein klopte in de strijd om het wereldkampioenschap. Hij won in dat jaar acht etappes in de Tour de France, veroverde ook de groe ne trui, werd kampioen van België, zegevierde in de Gold Race, de Henninger Turm, het kampioen schap van Ziirich, Gent-Wevelgem, met Michel Pollentier in de Trofeo Baracchi en legde beslag op de Su- perprestige-trofee. In 1977 deed hij het nog eens dun netjes over door 53 keer te winnen. In de Ronde van Spanje won hij maar liefst dertien etappes, hij ze gevierde in de Catalaanse Week, de Ronde van Catalonië en in zeven etappes in de Ronde van Italië. Daarna begon het verval zich plot seling af te tekenen. In 1978 won hij nog maar drie grote koersen, pakte ook nog wel de groene trui in de Tour de France, maar zelf voel de hij toen al dat het niet goed meer ging. Lomme Driessens, de man die zo'n geweldige invloed op zijn carrière had gehad, verloor de greep op het talent dat werd mee gesleept in een bedrieglijk gevoel van welbehagen. Met bakken ,.De frankskes kwamen met bak ken tegelijk binnen", zegt MaertenS nu. Hij kijkt nog steeds wat weife lend. schuldig bijna, om zich heen. Hij schaamt zich eigenlijk voor wat hem allemaal is overkomen. Lom me Driessens zit naast hem, de rook van een prominente sigaar blazend in het gezicht van „zijn" Freddv. Over de periode na het grote succes zegt Maertens: „Ik heb me mijn hele leven slechts met fietsen bezig gehouden. Verstand van geld heb ik niet en toen allerlei mensen, van wie ik dacht dat ze mijn vrienden waren, mij aanboden te helpen was ik blij. Ik ging in een roes leven, al les leek zo mooi. Lomme heeft me vaak gewaarschuwd in die tijd. Hij heeft ook vaak gezegd dat ik moest oppassen met al die zogenaamde adviseurs en dat ik goed naar hem moest luisteren. Maar juist de druk van alle supporters zorgde ervoor dat Lomme en ik steeds verder uit elkaar groeiden". „Toen brak Lom me met mij. Ik dacht eerst nog dat het allemaal goed was, maar later voelde ik mij alleen op de wereld. Het was niet het geld dat mij tot een onhandelbaar manneke maak te. Al die mensen eromheen, die mij wilden pakken, hebben me bij kans gek gemaakt. Elke keer weer dacht ik rust te kunnen vinden, elke keer weer echter kwamen de problemen op mij af. Op een gege ven moment wilde ik helemaal niet meer de vedette zijn, ik wilde al leen maar rust. Ik durfde niet terug te gaan naar Lomme, ook al omdat de mensen die over mijn geld be slisten, mij bedreigden. Lomme was lastig voor hen en zolang zij over mij geld beschikten, was Lomme dus een vijand". Steeds minder „Intussen", vervolgt Maertens, „gleed ik af. de adviseurs van vroe ger lieten zich steeds minder zien en ik kreeg steeds meer rekenin gen thuis gestuurd. Wanneer ik in bed lag kon ik door de problemen de slaap niet vatten. De hele dag draaide weer voor mijn ogen. Toen kwam er de angst bij. Ja, in die tijd waren er doktoren die mij wilden vergiftigen met verdovende midde len, maar dat wilde ik niet. De nachten na de koersen waarin ik niets meer presteerde, waren het ergste. Dan ging ik uit bed en pak te een glaasje wijn. Alleen wijn. Maar een glas was niet genoeg om te kunnen slapen. Op het moment dat ik echt wist dat al het geld was verdwenen, had ik inmiddels de gewoonte elke nacht minstens twee flessen wijn naar binnen te wer ken. Ik was er soms zelfs blij om dat ik rust had. Ik kon weer slapen, ik was echter ook alcoholist en al les kwijt. Op de fiets presteerde ik niets meer. Dat afbraakproces heeft bijna twee jaar geduurd. En toen kwam Lomme weer terug. Hij overtuigde mij dat ik nog altijd een goede 'coureur was". De eens zo succesvolle Freddy Maertens begon opnieuw. Het sim pele coureurtje, dat van niets miljo nair werd en vervolgens weer met beide benen op de grond belandde, wendde zich van de alcohol af. Lomme Driessens trok weer met hem langs stad en land; Freddy Maertens kwam terug. Vijf jaar na zijn wereldtitel stond hij in 1981 aan de start in de Tsjechische hoofdstad Praag. Niemand zag in hem een favoriet, ondanks het feit dat Maertens in de voorafgaande Tour de France ouderwets op dreef was geweest. Daar pakte hij vijf rit- zeges en de groene trui. In klassie kers deed Maertens weer mee. In criteria mocht hij weer winnen, omdat ook zijn vakgenoten bewon dering hadden voor zijn revival. Maertens had karakter getoond, maar niemand verwachtte van hem een wereldtitel. De inmiddels 29-jarige Belg dacht daar echter anders over. Evenals in 1978 werd een Italiaan het directe slachtoffer van een verbeten Fred dy Maertens. Guiseppe Saronni leg de het in Praag af en glunderend blies Lomme Driessens de rook in de Oosteuropese lucht. „Ge ziet het", sprak de oude baas, „mijne Freddy is niet kapot. Freddv is 'ne klasbak, als hij maar luistert". Weer mis Maar weer ging het mis. Ditmaal niet omdat Maertens zijn verdiende franken uit handen had gegeven aan geldverslindende aasgieren, maar omdat de Belgische fiscus nog een aantal vorderingen op hem had uit zijn voorgaande glorieuze jaren. Daarnaast maakte de hernieuwde wereldtitel Maertens niet echt po pulair bij zijn collega's. Ze voelden zich gekleineerd, terwijl Maertens zelf in hun ogen te trots met de eer zwaaide. Men vergat dat de Belg een lijdensweg had afgelegd om te rug te komen op het oude niveau. Anderen hebben hem dat kwalijk genomen, althans volgens hemzelf. Juist toen hij dacht weer naam te hebben gemaakt en zijn oude sup porters hem weer op handen droe gen, stond de belastingdienst voor de deur van zijn riante villa, waar in Maertens op aanraden van Lom me Driessens zijn franken had ge stopt, omdat dat een goede investe ring voor later was. De fiscus dacht er ook wel zo over, maar dan dien de Maertens eerst zijn oude schul den te vereffenen. Hij kon dat niet en dus verkocht de belastingdienst de villa. Weer aan drank Door deze klap raakte de coureur weer aan de drank. Lomme Dries sens kon het niet opbrengen om „zijn" Freddy nogmaals te motive ren en dus liep en fietste Maertens weer verloren rond. Hij verschool zich voor de buitenwereld in een rijtjeshuis in Nieuwpoort. Hij werd veel te dik en na ruim een jaar op Onlangs taken* Cte Freddy Maertens tffn mogelijk laatste protconïracl bij de ploeg van Sjaakde Goede. Rechts Mper- tena' broer Mbfc en links ex-amateur Ron Snijders. Ge heel rechta ploegleider De Freddy ^edenhe^d ^er^ove^ In 19$ 1 was Fredrtu die wijze als beroepswielrenner te hebben geleefd, stapte hij vorig jaar tijdens de Driedaagse van de Panne van de fiets. Uitgelachen door col lega's en weggehoond door de men sen die hem jarenlang op handen hadden gedragen. Freddv Maertens is definitief naar de verdommenis, zo reageerden de mensen. „Ik was blij niet meer te hoeven fietsen. Ik kon het niet meer. Vaak heb ik huilend op de fiets gezeten. Weer kwamen de jaren van toen terug. Weer kon ik niet slapen van alle problemen. De belastingdienst bleef mijn geld opeisen. Ik kon er niet meer tegenop en ging' weer drinken. Om toch iets te verdienen voor mijn vrouw en kind ben ik zelfs kranten gaan bezorgen. Ik was blij dat ik niet meer uitgela chen werd door de massa. Niemand heeft ooit bij mij geïnformeerd wat er aan de hand was. Voor de men sen was ik slechts een gevierde held die door het succes aan de drank was geraakt. In die periode heb ik voor de tweede keer in mijn leven een kijkje in de hel geno men". Laatste keer Freddy Maertens is voor de derde keer in zijn carrière overgehaald door Lomme Driessens. Nu voor de laatste keer. „Ik heb vertrouwen in hem Hij kan het nog steeds. Nu wijk ik ook niet meer van zijn zij de zegt de inmiddels 72-jarige Driessens. „Maar Freddy moet wel naar me luisteren, anders komt hij er nooit meer. Zijn tijd duurt niet zo lang meer. Hij moet nu nog iets voor zijn gezinnetje doen. Afgelo pen najaar ben ik naar hem toege gaan en heb ik hem gevraagd of hij nog wilde fietsen. Vanaf dat mo ment zijn we weer in training ge gaan. Hij heeft keihard gewerkt. Hij is nu nog niet sterk genoeg, er moet nog twee kilo van zijn ge wicht af En dan staat Freddy weer op scherp. Ook zijn collega's van de Kloeg van Sjaak de Goede geven em een laatste kans. Ik zal hem helpen omdat ik hem niet in de steek wil laten" GERHARD NIJBOER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23