ma li „Ik wist nooit of ik twee uur later nog zou leven" ft TER töR TIEN JAAR GELEDEN WERD PETER LORENZ ONTVOERD ZATERDAG 16 FEBRUARI 1*5 ponderdag 27 februari 1975 Verandert het leven van Peter Lorenz. De vooraanstaande (hristen-democraat, kandidaat jan zijn partij voor het Burgemeesterschap van Berlijn, wordt op klaarlichte ïag ontvoerd door terroristen iran de Rote Armee Fraktion RAF). Zes dagen lang is de »oliticus in een smerige felder in een van de 160.000 Suizen van Berlijn de revangene van de RAF. Zes lagen houdt de natie de adem n. Dan besluit de crisisstaf jnder leiding van Bondskanselier Helmut Schmidt aan de eisen van de intvoerders tegemoet te romen. Zes gevangen zittende lerroristen worden vrijgelaten ;n in een vliegtuig naar jemen gezet. Midden in de lacht wordt Lorenz in een Bark aan de rand van de stad Brijgelaten. „Tot ziens en het Beste", zegt een vrouwenstem. Dat is het laatste wat Lorenz Ban zijn ontvoerders hoort. Jet is niet gemakkelijk ^®Jaarna de draad van de ois.llledaagse politiek weer op te e lakken. De verleiding er uit iwfle stappen is groot, maar eru^orenz blijft. Nu, tien jaar uiMater, is hij als staatssecretaris *°r*n Helmut Kohls nesi)ondskanselarij speciaal belast izofliet WeSt-Berlijn. Al die jaren nse«eeft Lorenz consequent uid^eweigerd over de ontvoering Je praten. Tegenover Gerard [^JCessels, onze correspondent in T^de Duitse hoofdstad, Verbreekt hij zijn stilzwijgen, ast tik heb er met de pers niet rekt,Ver willen praten. U bent de n %öjste. Ik heb steeds alle jfcoeken om interviews van ge de hand gewezen, omdat ik ie j ;een zin had mij weer met de nd ntvoering bezig te houden. 1 'n )ok wilde ik de terroristen 1 a liet opnieuw op mij u pmerkzaam maken". BONN De cirkel is weer geslo ten. Tien jaar na de ontvoering van Lorenz houdt het terrorisme de Bondsrepubliek opnieuw in zijn greep. De doodgewaande RAF voert met bomaanslagen „een oor log tegen de NAVO" en in zijn huis in Gauting wordt de industrieel Ernst Zimmermann door het hoofd geschoten. De dagen van 1977, toen de bankier Ponto, procureur-gene raal Buback en werkgeversvoorzit ter Schleyer gedood werden, lijken weergekeerd. Als in Duitsland terroristen actief zijn is dat nergens beter te merken dan in Bonn. In de stad die tot ver driet van foutparkeerders altijd al wemelt van politie, beheersen de groehe uniformen nog nadrukkelij ker dan anders het straatbeeld. De bewaking van politici en gebouwen is verscherpt. Als ik de ingang van de bondskanselarij nader, komen twee politiemensen met machine pistolen naar buiten. Eén hand op de loop, de andere in de buurt van de trekker. Een derde politieman neemt paspoort en perskaart in ontvangst en gaat binnen checken of er inderdaad een afspraak met Lorenz gemaakt is. Dan mag ik door. Bonn, februari 1985. Peter Lorenz is een grote, forse man. De 6:1-jarige politicus geldt in zijn partij niet als een scherpslijper. Hij staat bekend als een gematigd man. Met de socialist Klaus Schütz, jarenlang zijn grote rivaal in de strijd om het burgemeesterschap van Berlijn, de verdeelde stad, is hij dik bevriend. Beiden spreken elkaar aan met „du" en dat wil in Duitsland heel wat zeggen. In februari 1975 maken Lorenz' christen-democraten zich op om de socialisten van Schütz voor het eerst in de geschiedenis van de stad naar het tweede plan te verwijzen. De kansen van de CDU om groot ste partij te worden zijn goed. zo blijkt uit de opiniepeilingen. Het is dan ook een' tevreden burgemees terskandidaat die op donderdag 28 februari, drie dagen voor de ver kiezingen, zijn huis in een Berlijnse buitenwijk verlaat. „Tot van avond", zegt Lorenz tegen zijn vrouw Marianne, waarna hij naast zijn chauffeur in de dienst-Merce- des gaat zitten. Handboeien Op 1500 meter van zijn huis ge beurt het. Uit een zijweg komt een busje gereden dat de weg blok keert. Tegelijkertijd wordt de grote Mercedes aan de achterkant zach tjes aangetikt door een kleine per sonenwagen. Lorenz leest nog niets vermoedend zijn krant, als de chauffeur uitstapt om te kijken wat er aan de hand is. Lorenz: „De chauffeur werd met een knuppel neergeslagen. Op hetzelfde moment trokken terroristen, die in de strui ken gewacht hadden, de portieren van de auto open en stortten zich op mij. Ik riep om hulp en weerde mij met handen en voeten. Daarbij sneuvelde de voorruit. Toen zijn er achter mij twee ingestapt, die mij een zak over het hoofd trekken. Ik werd overmeesterd en kreeg hand boeien om". De ontvoerders rijden met Lorenz' Mercedes een stuk door Berlijn en wisselen in een buitenwijk van auto. Een tweede maal wordt van auto veranderd en de politicus wordt in een grote kist geduwd. Vervolgens gaat het naar het huis waar hij gevangen zal worden ge houden. Lorenz: „Toen de ontvoer ders mijn blinddoek afdeden was ik in een kelder, die uitgebouwd was als een cel in een gevangenis. Er stonden een bed, een tafel, een stoel en een ton. Aan de muur za ten enkele haken. Dat was alles". „De cel was ongeveer drie bij an derhalve meter. Gescheiden door een voorhang was er een tweede ruimte waar mijn bewakers zaten. Als ze naar mij toe kwamen had den ze altijd werkkleding aan. Hun- hoofd hielden ze bedekt met een kussensloop, waaruit twee gaten waren gesneden voor de ogen. Het waren er, volgens mii, zeker zes a zeven. Een vrouw hield zich vooral met mij bezig. Die kwam vaker binnen en heeft nog eens appelsie nen voor mij geschild. Dat is ver moedelijk Inge Viett geweest. Zij is twee keer gevangen genomen, twee keer uitgebroken en nog altijd op vrije voeten". iVll/i „Kort nadat we daar aangekomen waren, werd ik verhoord. Dat werd op een bandrecorder opgenomen. Het heeft niet veel opgeleverd. Ze wilden weten voor wie ik als advo caat werkte en welke betrekkingen ik met de Amerikaanse geheime dienst, de CIA, onderhield. Die had ik dus niet en evenmin met uitge ver Springer. Mijn ontvoerders hadden zo het idee dat ik elke dag bij de CIA, Springer of Exxon ging vragen welke politiek ik moest voeren. Het leek me allemaal heel naïef". Geen horloge Lorenz spreekt van een „menselij ke behandeling" Hij krijgt niet te maken met brutaliteiten. Een van de vrouwen naait de scheur in zijn broek, een souvenir van de ontvoe ring. Als hij op de ton moet, draai en de ontvoerders discreet de radio wat harder. Om onaangename geu ren te weren vraagt Lorenz om een betere spray, die prompt geleverd wordt. Hij mag niet naar de radio luisteren en ook geen televisie kij ken.. In de kranten die hij krijgt zijn de berichten over zijn ontvoe ring uitgeknipt. Zijn horloge is hem afgenomen. In de donkere cel, waarin geen raam zit, heeft hij geen besef van dag of nacht. Drie dagen na zijn ontvoering is de gevangen zittende politicus de gro te overwinnaar van de Berlijnse verkiezingen. „Enkele ontvoerders feliciteerden mij met de overwin ning. De CDU werd voor de eerste keer de grootste partij van Berlijn". „In het begin gingen ze nogal ruw met mij om. Niet lichamelijk, maar op de manier waarop ik werd aan gesproken. Ik heb geprobeerd me steeds neutraal en hoffelijk te ge dragen en niet emotioneel te wor den, hoewel de situatie voor mij verre van aangenaam was. Later zijn de ontvoerders ook wat rusti ger geworden, zodat we over uit eenlopende onderwerpen gesprek ken konden voeren. Ze hebben me ook niet geboeid. Ik werd correct behandeld. Ze bezorgden me scheerspullen, nieuw ondergoed en ze vroegen wat ik wilde eten. Maar ik wist natuurlijk nooit of ik twee uur later nog zou leven. Ik leefde steeds met de gedachte dat de poli tie de schuilplaats kon ontdekken en dat het dan tot een schietpartij kon komen, waarbij ik het leven zou verliezen. Tot het laatste toe had ik er geen idee van of het goed zou aflopen". Illusie „In mijn gesprekken met hen kreeg ik niet de indruk dat het af gestompte types waren. Ze hadden toch een soort morele pretenties. Ze waren bezeten van de gedachte dat ze iets moesten doen om de mensen van onderdrukking te bevrijden. Van het kapitalisme, fascisme, im perialisme, van alle dwang. Ze lie ten me een film zien over Djibouti, dat sinds kort geen kolonie meer was en waar vreselijke sociale toe standen heersten. Ze meenden de wereld beter te kunnen maken voor latere generaties. Maar dat is een illusie, zoals wij weten. Geweld lokt altijd tegengeweld uit" „Er waren ogenblikken waarop ik echt vreesde dat het met me ge daan was. Op sommige momenten waren de ontvoerders heel onzeker en nerveus, omdat ze niet wisten of hun plan zou slagen. Maar mijn angst werd toch voor een deel naar de achtergrond verdrongen door de hele situatie waarin ik me bevond; een situatie die voor een politicus toch ook uiterst interessant is. Want wanneer heb je de kans zo'n contact te krijgen met een groep, die in de maatschappij toch een ze kere rol speelt? Het was voor mij allemaal nieuw en in hoge mate in teressant. En omdat de terroristen me niet grof en sadistisch behan delden. had ik een beetje een twee slachtig gevoel. Enerzijds was ik bang en wilde ik daar zo snel mo gelijk weg zien te komen. Ander zijds wilde ik precies volgen wat er om me heen gebeurde, omdat ik het toch erg interessant vond. Ik geloof ook dat ze me achteraf an ders beoordeeld hebben dan in het begin. Een van hen zei later: u bent De foto van de gevangen Peter Lorenz die zijn ontvoerders naar het persbureau DPA stuurden. Het terroristencommando noemde zich „de beweging van de tweede juni". Die naam werd gekozen als een eerbetoon aan de student Benno Ohnesorg. die 2 juni 1967 bij heftige demonstraties tegen het bezoek van de Sjah van Perzië dodelijk werd getroffen door een kogel uit een politiepistool. (Foto DPA). „Ik ben gaan beseffen dat er veel onbenullig gezwam is in de politiek" helemaal niet zo reactionair als wij gedacht hadden". V anzelfsprekend „Ik geloof niet dat ik door deze er varing blijvende geestelijke of li chamelijke schade heb opgelopen. Natuurlijk ben ik heel wat beter op mijn omgeving gaan letten. Lange tijd daarna en ook nu nog. Bepaal de dingen die eigenlijk vanzelfspre kend zijn, beschouw ik niet langer zonder meer als vanzelfsprekend. Men beseft ook dat veel dingen in het leven, waarnaar men altijd maar oppervlakkig heeft gekeken, toch veel wezenlijker zijn". „Ik heb altijd een politie-agent bij mijn huis gehad Jarenlang ben ik niet meer in Italië geweest omdat daar veel criminele ontvoeringen plaatsvinden. Ik heb altijd heel aar dige mensen als bewaker gehad, maar op den duur is dat voor beide zijden toch verschrikkelijk verve lend. Vooral op vakantie. Op de nachtrust na heb je nooit de moge lijkheid alleen te zijn en dat is geen pretje. Vooral in de eerste jaren na de ontvoering was het erg". „Het was een zeer ingrijpende er varing, die mij veel stof tot naden ken heeft gegeven, maar die mijn leven niet wezenlijk veranderd heeft. Ik heb er iets van meegekre gen: wat het betekent in de illegali teit te leven, aan de andere kant van de gevestigde maatschappij. Sindsdien ben ik wat daar gebeurt veel bewuster gaan volgen". Geklets „Ik kan niet zeggen dat ik milder ben geworden in de politiek Maar sinds ik dat heb meegemaakt ben ik veel duidelijker gaan zien dat er veel onbenullig gezwam is in de Eolitiek. In deze dagen komt de erinnering weer veel sterker te rug. Dan ben ik daar weer veel meer mee bezig Zimmermann die net vermoord is. Dat kan mij mor gen ook gebeuren. Je wordt er weer eens aan herinnerd dat je een beetje voorzichtig moet zijn" GERARD K ESS ELS 'fCocaïne- 'kiemel te mooi erso< ■om waar :"te zijn )eze 'erdi 'd""i ■nd le« r. b| nee i ons ;lke| leve 'ijst r Gl bedt En! Vijf jaar geleden was cocaïne nog een drug met chic. De „champagne onder de drugs" werd toen vooral gesnoven door het modieuze, flitsende volkje. Dat is nu anders. Cocaïne is, zoals so ciologen zo aardig zeggen, een zak kend cultuurgoed geworden: afgezakt tot de op een na (heroïne) populairste drug van het droeve junkievolk. Bo vendien is het de goede naam van niet-verslavende drug kwijt. Erger nog: „free basen", een veel gevaarlij ker wijze van gebruik, raakt steeds meer in. Daarover verderop meer. De geschiedenis herhaalt zich. Om dat de geschiedenis ons niets leert, zal ik hem nog eens een keer opha len. De Spaanse veroveraar Pizarro kwam in 1533 in Peru overal de struik „Erytroxylon Coca" tegen. Kauwen op de bladeren van die struik bleek de „hongerigen te ver zadigen, de vermoeiden nieuwe kracht te geven en de ongelukki- gen hun kommer te vergeten". Co caïne, het extract van die bladeren, werd pas rond 1900 in het Westen populair in de betere kringen. Frcud schreef er een enthousiaste verhandeling over: „Über Coca": „Ik neem er geregeld kleine hoe veelheden van wanneer ik last van depressies heb. Het resultaat is bui tengewoon" Hij probeerde zijn vriend Fleischel met cocaïne van een morfine-verslaving af te hel pen. Toen Fleischel gek werd, be greep Freud dat hij de duivel had uitgedreven met Beelzebub. Ook toen was cocaïne een zakkend cul- J. Paalman tuurgoed: Coca Cola stopte het in zijn flesjes zodat het gewone volk er ook van kon genieten. Tot 1903, want toen bleek het gebottelde ge luk averechts uit te pakken. Paradijs Cocaïne werkt tamelijk ingewik keld. Gevoelszenuwen worden er door verdoofd. Verder werkt het stimulerend op het sympathisch ze nuwstelsel, het systeem dat in het geweer komt als je je een ongeluk schrikt. Cocaïne jaagt bijvoorbeeld de hartslag op en vernauwt de bloedvaten. Voor de gebruiker is alleen de stimulerende invloed op de hersenen interessant. Wat heeft cocaïne te bieden9 Als je het snuift, spuit of rookt word ie voor kraD een minuut of vijftien de cocaïne-hemel ingetild; bruisende energie, hemels geluk. intens sexueel plezier. Slaap, ver moeidheid en honger verdwijnen als op toverslag. Het gunt je een blik in het aards paradijs en, u weet het, daar zijn we al eens een keer uit verdreven. He cocaïne-paradijs is te mooi om waar te zijn en is het dan ook niet: het instant geluk heeft zijn schaduwzijden. De lichamelijke bijwerkingen val len vergeleken met die van he roïne tamelijk mee. Het beroemde gat in het neustussensehot. dat je bij snuiven van cocaïne zou krijgen, komt eigenlijk niet eens zo vaak voor. Bij overmatig gebruik treedt vermagering op door slapeloosheid en weinig eten. De huid gaat vaak kapot door een onbedwingbare krabneiging, omdat de gebruiker vaak het idee heeft dat beestjes on houdbaar jeukend onder zijn huid kruipen. Bij overdosis dreigen er levensgevaarlijke epileptische aan vallen te ontstaan Veel ellendiger zijn de psychische gevolgen. Bij langdurig gebruik werkt cocaïne averechts, veroor zaakt sombere stemmingen die vloeiend kunnen overgaan in hal lucinaties. achtervolgingswaanzin of diepe depressie. De achtervol gingswaanzin kan aanleiding zijn tot zeer agressieve en soms moord dadige uitbarstingen tegen de ver meende belagers. Al die verschijnselen worden nog eens uitvergroot door een nieuwe manier om cocaïne te gebruiken: het free basen. Met maagzout wordt de cocaïne eerst basisch ge maakt en vervolgens in een met rum gevulde waterpijp gerookt. Elke trek wordt onmiddellijk ge volgd door een hevig gevoel van welbehagen dat na een minuut of drie omslaat in angst en prikkel baarheid. Een volgende teug ver helpt dat weer zolang de voorraad strekt. Een uiterst riskante manier In Amerika sterven vanwege dit free basen tegenwoordig meer mensen aan een overdosis cocaïne dan aan heroïne-overdosering. Raar genoeg werkt cocaïne weinig lichamelijk verslavend. Houd je er mee op dan krijg je. anders dan met heroïne, lichamelijk nauwe lijks last. Daaraan dankte cocaïne tot voor kort vooral zijn goede naam Ten onrechte. Cocaïne werkt buitengewoon geestelijk ver slavend Het zet je onmiddellijk een roze bril op die je maar moeilijk kunt afzetten Volgens de Nijmeegse farmacoloog prof Van Rossem streelt het het beloningssysteem in de hersenen. Gebeurt dat vaak genoeg dan ver leer je om je op een normale ma nier lekker te voelen Wanneer je eraan gewend bent je welbevinden uit een poeder te halen in plaats van uit andere activiteiten, dan raakt je geest afgestompt en verlies je op den duur ike mogelijkheid tot normaal sociaal cortact „Het gevolg is een algehele .ïlstomping en steeds weer zoeken van het che mische vervangingsmiddel Dit lijkt de reden te zijn waarom ver slaafden steeds weer terugvallen in misbruik van drugs"... Voor krap een minuut ot vijftien in de cocaïne-hemel..., maar bij ova matig gebruik dreigen wel levensgevaarlijke epileptische aanvallen nog eller\j)iger kunnen de psychische gevolgen zijn.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19