Theo Dietz: „Waar blijft het Leidse ijshockeypubliek?" Het is net zoiets als huiswerk maken SPORT LEIDEN ScidócSoma/nt ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 PAGINjj LEIDEN Gister ver werkte de ijshockeyers van Karma Lions in Ant werpen de eerste wed strijd in de play-offs om de titel van de tweede di visie. Als winnaar van de noordelije poule stuitte zij direkt op de winnaar van de zuidelijke poule: Olym- pia Antwerpen. Zondag al volgt de tweede wedstrijd in en tegen Amsterdam. Topscorer in het Leidse team (en op en top ijshoc- key-showman) Theo Dietz hoopt dat het Leidse pu bliek nu wel komt kijken, want: „Dit team verdient gewoon een kleine twee tot drie duizend man." Echt kwaad maken doet Theo Dietz zich er niet over als hij in een nog lang niet volledig ingerichtte flat even uitrust van zijn jachtige leven. Als im porteur van Amerikaanse bad en surfkleding en Italiaanse moonboots wordt hij „hele maal gek" door de kou en de voorbereidingen op het zomer seizoen. Erg veel tijd voor ijs hockey heeft de 31-jarige Ha genaar niet, maar als hij even kan speelt hij. Van trainen komt helemaal niets en soms (echt als het niet anders meer kan) moet een wedstrijd er bij inschieten. „Af en toe neem ik een belangrijke relatie gewoon mee naar het ijshockey en dan praten we na afloop wel. ziet zo'n man ook eens een andere Dietz." Daarmee doelend op de instelling van de Leidse top scorer. Niet alleen in doelpun ten ook in strafminuten mag Dietz zich ongeëvenaard noe men. „Op het ijs reageer ik alle spanningen van m'n werk af en als de tegenstanders me dan ook nog proberen te ter gen met opmerkingen over m'n leeftijd dan is het beest weer echt in me los." Behan deld een tegenstander een van Dietz' collega's op zo'n mo ment verkeerd, dan kan hij re- kenenen op een fikse terecht wijzing van de in Voorschoten gevestigde ondernemer. In de nu al 26-jarige loopbaan als ijs hockeyer van de tweede Dietz (mijn vader was vroeger een goede speler en ook mijn zoon stond met twee jaar al op schaatsen) heeft hij al menig keer de hahdschoenen op het ijs gesmeten. „Vroeger werd dat uitgevochten, de scheids rechters breken een knokpar- tijtje nu veel te snel af, het is trouwens toch niet leuk meer met al die maskers." Een an der nadeel van de maskers is volgens de steevast met een bijna wit geslagen blauwe helm rijdende Dietz de ver waarlozing van de techniek. „Wij, en dan bedoel ik die oude mannen met zoveel erva ring en alles, houden de stick nog laag zodat je niet per on geluk iemand die ook zonder masker rijdt een oog uit kan steken, tegenwoordig denken die jonge gasten dat iedereen een masker draagt en rijden maar met dat hout op neus- hoogte. Terwijl de puck op het ijs ligt." Ondanks de goede techniek uit vroeger tijden heeft de dokter veel werk ge had aan het gezicht van Theo Dietz: hechtingen dwars over het gezicht heen, de wenk brauwen bij elkaar bindend, zijn neus is diverse malen ge broken geweest en vier tanden werden vroegtijdig verwij derd. „Och ik heb nog geluk gehad en je weet als je gaat ijs hockeyen dat het gebeurt dus als het dan zover is moet je niet zeuren." Vrienden In 1977 is het allemaal in Lei den begonnen met Ton Men ken die de ijshal liet bouwen en daar een ijshockey team in wilde. Samen met een aantal vrienden die hij in de loop der jaren opgepikt nad bij Utrecht (vooral de van origine Nij meegse Frank Dobbelaar maakte daar indruk) en Hijs Den Haag (met Jerry Schaffer deed ik alles samen, echt alles. We braken eens bij een ski wedstrijd bijna gelijktijdig ons been. Ik in de tweede heat, Jerry in de derde, lagen we naast elkaar in het ziekenhuis terwijl we eigenlijk in een we reldkampioenschap' hadden moeten meedoen als de beste aanval van Nederland, gouden tijd was dat) bouwde Leiden een behoorlijke reputatie op. Door de bekende problemen rond de baan en Menken kwam ook daar een eind aan totdat een nieuwe sponsor ge vonden werd en Leiden weer een behoorlijk ijshockeyteam. kreeg. Ondanks fikse inspan ningen van het bestuur van Leiden Lions (publicatiebor den zelfs tegenover de concur rent van de sponsor en een unieke postercampagne) lijkt Leiden het ijshockey nog niet echt terug gevonden te heb ben. Waaraan dót kan liggen weet Theo Dietz niet echt. Net als zovelen is ook hij van me ning dat de men terugkomt na de eerste wedstrijd gezien te hebben. „We spelen een goede pot ijshockey, het spelletje is snel (flitsend soms), alleen aanvallend, met stevig lijf aan lijf werk (soms een kleine knokpartij) en hier in Leiden altijd erg veel doelpunten. Bij na altijd aan Leidse kant ook nog. Wat wil het pibliek nog meer? Maar ja, ze zijn er niet en dat is echt jammer." Zeker voor Teo Dietz die graag het publiek bespeelt. „De mensen komen toch om naar winnaars te kijken en ik wil altijd win nen, desnoods werk ik me ka pot om een inzinking te boven te komen, maar winnen zal ik. Daarom zal ik ook nooit in een tweede team of zo gaan spelen. Hebben ze me uit het eerste gereden stop ik ook echt met ijshockey want ik wil de beste zijn. Voorlopig kan ik nog aar dig meekomen en ben ik top scorer dus blijf ik nog, wel even. Ook de sfeer in de groep (door Dick Ament eens omschreven als: „echt helemaal maf zijn ze hier, en daarom kom ik naar Leiden") is bepalend voor Dietz: „Het hele team is een grote ploeg te gekke vrienden. De saamhorigheid is goed daar kan geen team tegenop. En als de oude mannen dan nog eens over vroeger beginnen staan zelfs onze eigen „rookies" te tuitén met de oren. Laatst in Enschede waren de tegen- stannders al naar huis maar stonden de jongens van Karma Lions nog tot zeker twee uur aan de bar. maar dan wel alle maal. Echt, na afloop lekker een biertje pakken met z'n al len is er bij een ander team niet bij." Gezelligheid troef dus bij de Lions, die ondanks (of juist) daardoor kampioen van de noordelijke divisie werden. Over de kansen in play offs en wat er verder zou gebeuren laat „mister O'Neill" zich heel diplomatiek uit. Zonder echt de kansen van de Lions in te schatten( door een dooddoener te lanceren in de trent van „als we goed gecoached wor den en iedereen is er hebben we best een kans") komt hij al snel op de gevolgen van een eventuele promotie. „Als het hele team echt helemaal ach ter die eerste divisie staat, dan probeer ik ook om het met mijn werk zo te regelen dat ik Typerend voor Theo Dietz is deze treffer. Omringd door tegenstanders frommelt hij de puck tg Ti langs de goalie. weer kan gaan trainen. Want dat heb je dan gewoon nodig. Nu redt je het nog op je in de eerste divisie opgedane erva ring en spelinzicht omdat je te genstanders vaak nog niet rijp zijn voor tweede divisie. De meeste jonge jongens komen te snel in het eerste team en den ken er dan te zijn. En als ze dan verliezen van zo'n stelletje ouwe knarren dan gaat de lol eraf en zijn ze weg. Ik weet zeker dat, net als ik, Jerry Schaffer, Jean Martin. Frank Dobbelaar en noem ze maar op ieder moment schaatsen onder kunnen binden en met plezier naar het ijs gaan." Plezier in het spelletje heeft hij al snel op zijn zoontje overgebracht: „Dat ventje stond met twee jaar al op schaatsen en gaat nu als een speer." Hetzelfde plezier en enthousiasme slaat ook aan bij de Leidse ijshockeyjeugd die de meervoudig ex-interna tional veelvuldig aanmoedigen met wat hun strijdkreet is ge worden: „Hup Dietz, voor haar." Doelend op een dan blozende vriendin Corinne. Tijd om hen te bekijken heeft hij overigens niet. daarvoor >.3< tl eist zijn bedrijf teveel tijd i V „Als ik dan thuis kom geb^.OI het dat Corinne op een bri( rr schrijft wat ze tegen me i ti< willen zeggen om dat dan n< der mijn neus te duwen als P weer eens aan de telefJ.2- hang." Wat dat betreft i A die verre ijshockeywedstrij| O ook wel weer nuttig, zie] vi haar ook nog eens." Waaf t€ een brede grijns de opmerk) lij in een ander daglicht stelt i N Corinne toch maar afziet aP-01 van het gooien van P-2 GERT VELTHUIZl JEROEN PIKET VINDT SCHAAKSTUDIE NIET LEUK LEIDERDORP De zes tienjarige Jeroen Piket le verde tijdens het laatste Hoogoven-schaaktoernooi een opmerkelijke presta tie. De jeugdige Leider dorper, die competitie speelt voor landskampi oen Volmac, haalde daar zijn eerste meesterresul- taat. Daarvoor moest hij in de laatste ronde de koplo per in de meestergroep, Ferenc Portisch, kloppen. Met behulp van de huis variant van de familie Pi ket en door het offeren van een volle toren haal de hij de Hongaar en broer van de bekendere Lajos Portisch onderuit. Jeroen Piket hij leerde schaken van zijn moeder is bepaald niet het prototype van een jong schaakkampioen. „De meeste mensen hebben een be paald beeld van een jongetje met een brilletje, dat de hele dag in schaakboekjes zit te tu ren", zegt hijzelf. De Leider dorper beantwoordt in het ge heel niet aan dit beeld. Hij toonde zich vroeger een ta lentvolle voetballer in de ieugdselectie van het plaatse lijke RCL, mag in de zomer graag tennissen en vindt het studeren uit schaakboekjes „net zoiets als huiswerk ma ken"; het is dan ook een bezig heid. waar Jeroen zich het liefst verre van houdt. Het is ook beslist niet zo, dat het jeugdige schaaktalent iedere dag achter het bord zit: „Al leen als ik zin heb. En dat is misschien twee keer per week. Variant „Dat is toch iets dat moet ver anderen". vindt vader Joop Piket, zelf een sterk schaker in het hoofdklasse-team van Philidor/Leiden, waarin ook de 19-jarige Marcel Piket uit komt. Een mening, die Jeroen deelt: „Ik ben nu op een ni veau beland, dat ik wel moet studeren, omdat ik tegen steeds betere schakers uit kom"., Vader Piket vult aan: „Je moet ook feeling krijgen voor de nieuwtjps. Je kan ook niet steeds dezelfde variant blijven spelen, want die gaan de tegenstanders vermijden overigens niet in, dat de athe neum-scholier geen enkele theoretische scholing krijgt: „Ik kijk natuurlijk best eens een boekje in. Verder train ik hier thuis met John van der Wiel. Dat wordt geregeld door Volmac Dat vind ik een veel prettiger manier van bijscho- ling Met John neem ik vooral openingen door. Soms komt hij met nieuwe dingetjes; die be spreken we dan. Bij Volmac hebben wc wel bijeenkomsten nut het hele team, die doo^ Jeroen Piket: ..Ik ben nu op een niveau beland, dat ik wel moet studeren, omdat ik tegen steeds betere schakers uitkom". Victor Kortsjnoi worden ge leid. Je kan hem dan bepaalde dingen voorleggen en die wor den dan in de groep bespro ken". Overgang Piket denkt zijn vooruitgang voor een groot gedeelte aan de overgang naar Volmac nu anderhalf jaar geleden tè danken te hebben: „Ik ben an derhalf jaar geleden gevraagd. Het was een uitdaging om voor het kampioensteam uit te komen en om met de groten te spelen Anders was ik ook niet met Van der Wiel gaan trai nen". Naast Van der Wiel en Korts- inoi wordt Piket, die later hoopt als schaakprof zijn brood te gaan verdienen, bege leid door bondstrainer Van Wijgerden. Hij stond de Lei derdorper ook bij tijdens het Hoogoven-schaaktoernooi. Je roen startte sterk tijdens de wedstrijden in Wijk aan Zee. Hij won de eerste drie partiien in de meestergroep. Tpen dui delijk werd, dat hij zijn eerste meesterresultaat kon halen, liepen de prestaties iets terug: „Ik was aan dat toernooi be gonnen met de hoop om een score van vijftig procent te ha len en te zorgen in elk geval niet laatste te worden. Toen ik zo goed draaide, begon ik ner veuzer te worden, ik speelde m'n eigen spelletje niet meer". Dit had tot gevolg, dat Piket uiteindelijk de laatste ronde moest winnen om het meester resultaat binnen te halen. Va der Piket: „Over het algemeen bemoeien we ons niet met de manier, waarop hij speelt. We hebben toen natuurlijk wel over die partij gepraat. Marcel zei: ik zou het scherp spelen. Hij heeft toen de variant, die door ons is ontwikkeld en ons op het lijf is geschreven, de zo genaamde Dombrovsky-va- riant, toegepast". Jeroen, die tijdens het toernooi zijn zes tiende verjaardag vierde: „Ik had wit, kwam goed uit de opening en won regelmatig". Gêne De gedeelde derde plaats bete kende het beste resultaat uit de schaakcarriëre van de Lei derdorper. Daarvoor had hij tijdens de jeugdwereldkampi- Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Maarten Nooter oenschappen goede prestaties geboekt tijdens de wereldkam pioenschappen voor de jeugd tot 16 jaar. Vorig jaar in Parijs liep hij de titel net mis. Met enige gêne in zijn stem: „Ik verloor van een speler uit Mongolië. Er stond een stelling op het bord, die gewoon remi se was, maar ik wilde persé winnen en verloor toen die partij". Dit jaar komt hij in de klasse tot 20 jaar uit. Eerst moet hij zich dan op nationaal niveau plaatsen voor het we reldkampioenschap. Zijn broer Marcel Piket is de belangrijkse concurrent, die een uitstapje naar Dubai zou kunnen ver hinderen door tijdens de natio nale titelstrijd als eerste te ein digen. Daarnaast staat in juni het OHRA-toernooi op het pro gramma, waar Jeroen zijn tweede meesterresultaat kan scoren. Met Volmac moet dan al de landstitel binnengehaald zijn. „Dat zal niet lukken, want de laatste wedstrijd is te gen Philidor/Leiden". zegt zijn vader schertsend. „Dan zijn we al lang kampioen", kaatst Jeroen terug. WILLEM SPIERDIJK Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk Hoofdprijs Wij van Hutspo(r)t hebben ge leerd de afgelopen week. Als we ooit nog eens voor een hooftprijsje in aanmerking willen komen, zullen we ons toch wat vriendelijker moeten opstellen. Excuses daarom aan Unitas Leiden, verontschuldi gingen aan Melbi Raboen, maar vooral aan hen. die het meest onder onze Huts-spot hebben moeten lijden: de korfballers. Toegegeven, wij hebben ons wel hens niet kunnen beheer sen als er weer eens zo'n won derlijk korfbal fotootje op ons bureau neerplofte, maar belo ven beterschap aan hen, die van het door de mand vallen hun hobby hebben gemaakt. Als onze fotograaf jullie, korf ballers, ooit nog eens op een wonderlijke pose betrapt, schuiven we die wel een an dere sport in de schoenen. Hoofdprijs (2) Bijvoorbeeld. Het handbalverbond wil iets gaan doen aan de spelverru- wing. Het zal tijd worden ook. Want hoe Wil de Wit van Zuiderkwartier hier De Alge- mene's Enrico Mud bejegend kan natuurlijk niet door de beugel. Of. De zaalvoetballers van De Al gemene waren het niet eens met het feit, dat zij een straf schop tegen kregen in het duel met Zuiderkwartier. En rico Mud meende, dat het hier een duidelijk geval van „aan geschoten" hands betrof. Hulde Hulde. de kampioenen in hun mid den aan te wijzen. Door ruim tegebrek vond bijgaande foto geen plaatsje in de maandagse sportkolommen. Duizendmaal excuses aan kampioene Marion Roedoe en kampioen Tony Hoeberichts en nogmaals hulde, hulde en hulde. Let vooral even op het schoei sel van de beide dames links op de foto. Als u en Jk zo een baan opstappen om een bal op te halen, die halverwege is blijven liggen, worden door een overspannen bow lingreceptionist in de nek ge sprongen. Maar desalniette min. Hulde. Kunstzwemmen Afgelopen zondag was het kunstzwemmen in zwembad De Zijl. Daar speelde zich zie bij gaande foto wonderlijke ta ferelen af. Wat gebeurt daar nou precies? Is een jurylid bezig het onder- watergebeuren te beoordelen? Heeft een deelneemster de ene helft van het haar met Head en Shoulders gewassen en gaat nu de andere helft met zwemwater onder han den nemen? Of houdt deze deelneemster haar oren dicht, steekt het hoofd in het water en denkt: hier wil ik niets mee te ma ken hebben?. Dat laatste lijkt ons het meest aannemelijk. In een ander dagblad melddk UVS-trainer Melbi Raboen, dat hij bij UVS zou weggaam en niet meer op z'n beslissini zou terugkomen. Wat gebeurt? Vijf dagen later besluit de Ha> genaar om toch maar in Kikkerpolder te blijven, ten we hopen, dat de UVS\ verdediging wat standvastiger opereert. Dynastie Elders op deze pagina komf Jeroen Piket aan het woord een veelbelovend schaakta»- i lent uit Leiderdorp. Het zal 4 I overigens opvallen, dat düt.'- verslaggever in de ge foto gr»- I teerde stelling beslist niet ve».l loren staat. Maar dit terzijde\ Niet alleen Jeroen kan aard».: schaken, maar ook ouded 1 broer Marcel en vader Joóp.' zijn uitgesproken sterke spé- lers. 1 Wij van Hutspo(r)t hebbeflJ een naam bedacht voor de A Leiderdorpse schaakdynastié^ „The Eu wings". Hoofdprijs. Kunstzwemmen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14