herhaling weer op fteuw Onderwijsmuseum erwacht jaarlijks 00.000 bezoekers Huurders Klaverhal krijgen geld terug lóoikleine klusje*. vil' Eeidae Jessy is een speels hondje, dat houdt van rennen. baas moet dus veelvuldig thuis zijn of Jessy mee naar zijn of haar werk kunnen ne men. Het aardigste voor Jes sy zou zijn wanneer ze op een boerderij terecht zou kunnen. Natasja Natasja, de bastaard Tshi-shu van vorige week. heeft een huis gevonden bij een man op de de Leidse Hoge Rijn dijk. Natasja s nieuw baas is vrijwel altijd thuis maar wanneer hij onverhoopt weg moet, mag Natasja met hem mee. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Foto rechts: Het pronkstuk van het museum, de potvis, is inmiddels al verhuisd naar het nieuwe onderkomen. ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 flIDEN OMGEVING UNA ICHITEC TONISCH HOOGSTANDJE VAN INTERNATIONALE ALLURE Zeidóc. (Souiani om meer dan de huidige 100.000 te begeleiden Nu al krijgen we per jaar 7500 aan vragen van schoien. Met moei te kunnen we er 4000 honore ren". Toch ziet de toekomst er roos kleurig uit. Van der Weiden verwacht per jaar zo'n 400.000 mensen. „Dat komt mede door de combinatie van het Omni- versum. het Onderwijsmu seum. het Gemeentemuseum en het Congresgebouw Die vier zullen geweldig op elkaar inwerken qua bezoekers. Zo'n combinatie van musea vind je nergens ter wereld Dat is Het Onderwijsmuseum heeft interessante plannen. „Dankzij de moderne behuizing kunnen we meer kanten op. Ik heb nu al tentoonstellingen aangebo den gekregen die in het oude gebouw ondenkbaar waren ge weest. We kunnen onze werk zaamheden uitbreiden en op een hoger niveau brengen. Tot 1988 zijn er in beginsel al plan nen voor vijftien tentoonstel lingen We zijn in gesprek met de Grieken over een tentoon stelling rond de restauratie van de Acropolis in Athene". Een aanbod voor een expositie over keramische kunst uit Tai wan gaat vermoedelijk naar het Gemeentemuseum Het is een voorbeeld van de goede onderlinge samenwerking tus sen de twee musea Voor de wisselende exposities is een ruimte van 400 vierkan te meter gereserveerd op de begane grond van het mu seum Nu nog een kale vlakte, met hier en daar een in de grond verzonken fotopaneel („Speciaal voor ons ontwor pen"). Zo staan er in het ge bouw meer voorbodes van wat komen gaat. In een hoek is een verdwaalde vitrine neer gezet met een stuk of wat op gezette eenden. Het zal nog maanden duren voor alles in z'n volle glorie te bewonderen is. In september van dit jaar wil Van der Weiden de eerste scholen in huis halen. Een maand later mag het grote pu bliek komen kijken. „We stre ven ernaar op 25 oktober offi cieel open te gaan. Dan be staan we namelijk 81 jaar. Om dat we het afgelopen jaar rond SPORTHAL HOUDT 10.000 GULDEN OVER ZOETERWOUDE De contractuele huurders van het Zoeterwoudse sport en recreatiecentrum „de Klaverhal" krijgen alle maal tien procent terug van de huur die zij heb ben betaald in 1984. De reden hiervan is dat de exploitatie over vorig jaar zo gunstig is geweest dat het stichtingsbestuur heeft besloten een éénmalige korting van tien procent toe te passen. Dit is een vrij unieke gebeurtenis, die, volgens zeggen van een bestuurslid van een van de verenigingen, „al leen in een dorp", plaats kan hebben. Het gaat om een totaalbedrag van zo'n 10.000 gulden. De be dragen per vereniging zullen worden verrekend met de huur die in 1985 betaald moet worden. Desgevraagd wil de administrateur van „de Kla verhal" een en ander wel na der toelichten. „De baten ten opzichte van de lasten zijn over 1984 zodanig meegevallen dat het mogelijk is een korting toe te passen. Uiteindelijk zijn de verenigingen verantwoor delijk voor het gunstige resul taat. Nou dan is het toch te recht dat zij nu ook kunnen meeprofiteren. Vandaar die te ruggave. Het is wel nadrukke lijk voor één jaar. Hoe het vol gend jaar uitpakt is nu niet te voorzien" aldus de heer Wil Schuur die als administrateur is verbonden aan het bestuur van de Klaverhal. Verrast De verenigingen zijn blij ver rast door de financiële meeval ler. Zo kan de gymnastiekver eniging SJZ rekenen op een bedrag van 1.248,- terwijl badmintonvereniging „Shutt- lewoude" een korting krijgt van ƒ2.271.-. De penningmees ter van „Tafeltennisvereniging Zoeterwoude" wrijft ook in zijn handen. Immers met al lerlei evenementen en acties (De maandelijkse oud papier actie is daarvan het beste voorbeeld) moet de tafelten nisvereniging proberen de zaak draaiende te houder. Door het bestuursbesluit van de Klaverhal krijgt de tafel tennisvereniging 2.300 gulden terug. Ander goed nieuws voor de sportverenigingen is dat de huurprns voor het seizoen' 1985-1986 niet wordt ver hoogd. Met andere woorden voor één uur sporten dient ƒ37.50 te worden betaald. Ver enigingen van buiten Zoeter woude en incidentele huurders betalen 45.- per uur Activiteiten KMTP Lisse LISSE/STREEK De afde ling Lisse van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de KMTP. is weer actief. Maandag 18 febru ari komt men bijeen in de Oude Handwerkschool in Hil- legom Zaterdag 2 maart staat er een wandeltocht op het program ma. Er wordt gewandeld door het landgoed Elswout in Over- veen onder leiding van de heer Koning. Men vertrekt ge zamenlijk om half twee vanaf het plein voor de Mariakcrk aan de Nassaustraat in Lisse en om ongeveer half vier is men weer terug. Donderdag 7 maart komt de maatschappij biieen in de zaal de Pauluskerk in Lisse. Dan spreekt mevrouw van der Zalm uit Noordwijkerhout vanaf acht uur over sieruien. Daarvan zijn er verschillende tientallen soorten in alle mo gelijke kleuren en vormen en met ieder hun specifieke eisen wat groei en bloeiomstandig- heden betreft. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis Daarna wordt het abonnement betaald per kwartaal Q automatisch per maand Ohm- STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFJE NAAR: NAAM ADRES POSTCODE/PLAATS: Stuur de boe ingevuld «ia de Leidse Courant. Antwoordnummer 998. 2500 VD Den Haag (postzegel met nodig) j «WS't-. ';:x .EIDEN Jessy kent iet asiel als geen andere iond. Steeds weer werd :e verkocht maar telken- tale dook ze na een aan- il maanden weer in het ;iel op. Ze kwam voor iet eerst als puppie van irie maanden maar werd n al spoedig opge- iald door een baas. Na nkele maanden werd essy opnieuw naar het iel gebracht toen door een nieuwe eigenaar. Nog enkele maanden la ter verscheen het dier wederom op de Besjes laan, alweer vergezeld door iemand, die haar een paar maanden tevo ren niet had opgehaald. Begin dit jaar werd ze voor de vierde maal naar het asiel gebracht. Vermoedelijk is Jessy ver schillende malen doorver kocht maar bleken de nieu we eigenaars het houden van een huisdier onderschat te hebben. Maar het is even goed mogelijk dat Jessy een aantal malen van huis is weggelopen. Ze heeft een beetje het probleem dat ze een allemansvriend is, ze loopt iedereen achterna. Drie weken geleden werd Jessv op straat gevonden, uit gehongerd en door de vorst onderkoeld. Het verblijf in het asiel heeft haar zichtbaar goed gedaan. Ze staat weer klaar om met een nieuwe baas het asiel te verlaten. Jessy is een kruising tussen een boxer en een dalmatiër. Ze is een teefje van omge- veer 10 maanden oud. Het hondje is wit met een zwarte kap over haar oog. Ze is on geveer 55 cm. hoog. Ze heeft het lichaam van een een boxer (met gecoupeerd staar tje) en kop van een dalma- tiër. Vertier Jessy is een ontzettend lieve en ook zeer gevoelige hond en kan goed met kinderen maar ook met andere dieren opschieten. Jessy is heel erg speels en houdt van wandelen en ren nen. Ze heeft een vrij druk karakter maar luistert goed naar haar baas. Wanneer ze een grote mond krijgt, kruipt ze onderdanig over de vloer. Jessy kan niet goed tegen al leen ziin en eist de nodige aandacht op. Krijgt ze die niet dan gaat ze zelf haar vertier zoeken. Dat kan er eenvoudig toe leiden dat ze van huis wegloopt, verdwaalt en wederom in het asiel be landt. Jessy's toekomstige 3gde n h ihniN HAAG De ver- ;™ezing van het Museum R r het Onderwijs is in ^■«le gang. De verkassing EjIj het oude onderkomen en Haagse volksbuurt het architectonisch igstandje naast het, Ge- ntemuseum en het iversum in de resi- ?en Jitie vergt veel inspan- en organisatie. iet nieuwe 48 miljoen gul- t kostende museumgebouw het rumoerig. Tientallen ilieden zijn bezig met de af- •fking. Intussen wordt de ientaris overgebracht. Voor cteur drs. W.G. van der tiden hoeft het rumoer na de verhuizing niet te verstom men. „Er hoeft hier geen stille, gewijde sfeer te hangen". De heer Van der Weiden is sinds 1976 directeur van dit educa tieve Walhalla. Hij heeft het hele proces van de nieuwbouw vanaf het begin meegemaakt. In die tijd bleef hij, soms als enige, geloven in de realisatie van de nieuwbouw. En te recht. „Vroeger stond negentig pro cent van onze collectie in het depot. Nu we meer ruimte hebben, kunnen we ongeveer de helft van onze collecties tentoonstellen". Een ideale verhouding voor een museum, noemt Van der Weiden het En wordt dan bijna lyrisch „Door de nieuwbouw is het to tale idee van het ders geworden. We kunnen nu een doorlopend verhaal kwijt aan de mensen, omdat er een integratie van vakgebieden is". Het verhaal dat de bezoe ker nu wordt geboden, begint beneden waar de tentoonstel ling de naam „De aarde ons huis" mee zal krijgen. Een grote ruimte die de mensen vooral emotioneel moet beroe ren. „Daar kun je indrukken opdoen. Er worden weliswaar wat vragen beantwoord, maar er worden er meer opgeroe pen. Allerlei zaken worden kort belicht en opgehangen aan een aantal grondrechten of -plichteh". De eerste die de bezoeker onder de neus wordt gewreven is de plicht voor het milieu te zorgen. Daarna vol gen in het kader van de sa Het nieuwe onderwijs museum. menleving andere, zoals het anti-discriminatie-beginsel. Panelen „Met al die vragen gaat men naar de eerste etage waar de informatie meer wordt ge structureerd. Daar worden thema's als de evolutie, na tuurkunde. techniek en de volken die de aarde nu bewo nen verder uitgediept. Zo krijg je een totaal verhaal". Met op zet is er op de eerste etage ruimte gelaten voor twee .doorkijkjes' naar beneden, om de relatie vast te houden Overigens geen nood voor wie niets moet hebben van het evolutie-denken Wetenschap kan inderdaad betrekkelijk zijn, geeft Van der Weiden toe „We hebben voor een aantal protestants-christelijke scholen de betreffende panelen wel eens verwijderd. Niet dat het veel hielp hoor. De leerlingen ontdekten dat de nummering van de panelen onderbroken was. Aha, zeiden ze. Dat ging zeker over de evolutie". „Schoolklassen vormen de ba sis van het bestaan van het Onderwijsmuseum", vervolgt de directeur. „Maar in de toe komst zullen de individuele bezoekers de hoofdmoot voor het museum gaan vormen". In de afgelopen jaren heeft men gemiddeld 170.000 bezoekers getrokken, van wie 70.000 par ticulieren. „Dat aantal zie ik sterk toenemen. Meer dan de doelgroep uit het onderwijs We hebben de mankracht niet

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13