Woningbouwplan Voorburgseweg CDA wil geen splitsing Schoorwijck Subliem samenspel in L Brahmsconcert LEIDEN OMGEVINGCcidaeSommit Schaatsen Rijnstreek ZATERDAG'16 FEBRUARI 1985 PAGING LEIDEN In het kader van de K O Brahms-cyc kreeg het in grote getalen opgekomen publiek gistei in de Kapelzaal een zwaar programma voorgeschott de sonate opus 78, vorige maal als vioolsonate en i maal in de bezetting voor cello ten gehore gebracht, wat overzichterlijker proporties metende vioolson opus 108 en het weinig gehoorde trio 87, dat een v rassende afsluiting genoemd kon worden door zijn varieerde opbouw en in harmonisch opzicht origin schrijfwijze. Het trio Herre-Jan Stegenga (cello), Rosaline Piveteau (viool) Herman Uhlhorn (piano) lieten in dit programma een sterk menspel horen. Vooral Herman Uhlhorn had daarin lijk magnifiek te noemen aandeel. Op de zo vaak gewraakte ton ia-vleugel liet hij een glashelder spel horen, staccato lichtggp flexibel, maar tegelijkertijd met de ferme uitdrukkingskrasl die de muzikaal zwaarwichtige Brahms het volle pond gaf. K is m.i. niet overdreven om hem, mede door zijn meermalen bK| jante techniek, als de drijvende kracht achter het trio te rl|j men. Dat hij daarbij niet de fout beging zijn partners weg te ai len, kan stellig in verband gebracht worden met zijn grote erH ring als begeleider, onder meer van Elly Ameling. Hij sten zich, met een ook duidelijk zichtbare aandacht af op zijn me musici, inspireerde hen onmiskenbaar, maar hield tevens de stand, die hem paste. Herre-Jan Stegenga en Rosaline Piveteau kreeg dus volop gi genheid zich te manifesteren. Stegenga, doorgaans toch al musicus, die het niet in het virtuoos effectbejag zoekt, maai u de muzikale diepte, liet in de sonate opus 78 van zijn muzilf^ meest intense kant zien. Rosaline Piveteau klonk in de vioo$ nate opus 108 minder warm en zelfs wat droog, maar slaagde paradoxaal genoeg toch in een pakkende uitdrukking in h» spel te leggen. Hun aandeel in het trio opus 87 was technijN vaak bewonderswaardig en muzikaal evenwichtig en innemejTij DIRK VOORL OECUMENISCHE GESPREKKEN^ IN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De Raad van Kerken Leidschendam t ganiseert binnenkort in „De Schakel" in Leidsenhage drie I spreksavonden met als thema „Het ambt en de dienstel"1.1 Woensdag 20 februari houdt ouderling F.J. Ploeger eerst een pti leiding over het ambt van ouderling en diaken in de reformai rische kerk, woensdag 20 maart gaat het om „Samen praT over het ambt". Tenslotte houdt mevrouw dr. E. Flesseman-1" Leer woensdag 17 april een inleiding over het oecumenisch j spectief van het ambt en de diensten in verband met het Lii^ë rapport. De bijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. I],e |ki: ADVERTENTIE! GEMEENSCHAPPELIJK ADMINISTRATIEKANTOOR (GAKp Uitvoering Ziektewet, AAW/WAO, Werkloosheidswet Districtskantoor Leiden GEMEENSCHAPPELIJKE MEDISCHE DIENST Adviesorgaan AWW/WAO, Woningaanpassingen Perifeerkantoor Leiden Vanaf dinsdag 19 februari 1985 zullen GAK en GMD gehuisvest zijn in hej nieuwe kantoor aan de Verbeekstraat (bij de Plesmanlaan) te Leiden. Telefoon GAK: 071-350150 Telefoon GMD: 071-350151 y Aanbevolen bezoektijden: tussen 9.00 en 12.00 uur en tussen 14.00 en 16.00 uur. Het nieuwe kantoor is te bereiken met 1 de buslijnen 13,14 en 43. Vrachtwagen verliest container ALPHEN AAN DEN RIJN Vanaf een vrachtwagen met oplegger is gistermorgen een container gevallen, terwijl de auto vanaf de Herenweg de Zeegerbaan opdraaide. De con tainer nam een paar verkeer- spalen mee en beschadigde het talud van een dijk. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Volgens een woordvoerder van de politie nam de auto de bocht met een te grote snelheid. Tegen de be stuurder, een 21-jarige inwo ner van Rijnsaterwoude, is proces verbaal opgemaakt. Geen vaten schoonmaken in Sassenheim SASSENHEIM/DEN HAAG Er mogen geen lege vaten waarin chemisch afval heeft gezeten in Sassenheim worden verwerkt bij het bedrijf Van der Zee. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland beslist. De vaten zouden daarvoer vervoerd moeten worden vanaf het terrein van Vos en co aan de Industrieweg te Zoeterwoude naar Van der Zee aan de Industrieweg in Sassen heim. Volgens Van der Zee is de hinderwetver gunning van het bedrijf voldoende garantie, dat er niet geknoeid zal worden met het verwerken van de vaten. Bij een eerdere provinciale controle was gebleken dat er wel chemische stofen op de bo dem terecht kwamen. Grondwatermonsters wezen vervuiling uit. Van der Zee was in beroep gegaan tegen de beslissing van de provincie hem geen vergunning te geven. Flash-back in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De Kulturele Raad in Alphen houdt zaterdag 6 april het „Flah-back- festival". Q-'65, The Shoes, Tremmeloes, Mungo Jerry, Equa ls en Frans Krassenburg treden dan op in de Rijnstreekhallen. Kaarten van 25 zijn verkrijg baar bij alle VVV's. Het is voor de derde maal dat in Alphen een „nostalgisch" festival wordt geor ganiseerd. Het eerste Merseybeat festival trok duizend bezoekers, het tweede 850. De zaal biedt plaats aan tweeduizend mensen. Met duizend bezoekers verwacht men uit de kosten te zijn. ALKEMADE/AARLANDERVEEN In Rijpwetering houdt de plaatse lijke ijsvereniging vanmiddag een estafette voor dames en heren over 160 meter. Aanvang 13.30 uur. Inschrijven vanaf 13.00 uur. De wedstrijden worden gehouden op de Koppoel ter hoogte van de eerste molen op de Poeldijk. In Aarlanderveen worden vandaag en morgen molentochten over 25 kilometer verreden. Inschrijven in zaal Vergeer aan de Dorps straat. Afvalclubwedstrijden voor dames en heren, senioren en junioren worden zondag vanaf 13.30 uur op het Vennemeer in Oude Ade gehou den. Organisatie: de Oud Adese IJsvereniging. Inschrijven vanaf 13.00 uur. In Nieuwe Wetering houdt priksledeclub De Gladde IJzers zondag open nationale kort^baanwedstrijden voor dames en heren op de prikslee. Uitgenodigd zijn verenigingen uit Warenhuizen, Puttershoek, De Kaag, Oud Ade, Haarlem, Reeuwijk en Hoogmade. Inschrijven vanaf 12.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Achterweg in Nieuwe Wetering. In schrijfgeld: ƒ5 per persoon. Start 13.30 uur. Inlichtingen tel. 01713-4462 of 5259. LEIDSCHENDAM Zeer binnenkort zal in het plan-Voorburgseweg, tus sen Looierslaan en J. S. Bachlaan, begonnen wor den met het bouw- en woonrijp maken van de grond zodat op korte ter mijn, waarschijnlijk begin juli, de woningbouw een aanvang kan nemen. Het gaat in totaal om 379 wo ningen waarvan 145 in de vrije sector in prijzen van 180.000 tot 230.000 gulden en 90 appartementen, eveneens in de vrije sec tor. Verder 66 premie-B koopwo ningen van rond 150.000 gul den en 40 premie-A woningen, waarvan bijna éénderde gesta peld, in prijzen van 95.000 tot 140.000 gulden. Tenslotte ko men op de grond grenzend aan de J. S. Bachlaan nog 32 wo ningwetwoningen en 6 pre- mie-non-profitwoningen, alle laagbouw en huur. Alle wo ningen worden gebouwd door Aannemingsbedrijf N. Tette- roo en Zn. te Leidschendam. In juli wordt begonnen met de bouw van vrije sectorwonin gen en premie-B vlak achter de Looierslaan. De Christelijke en de Algemene Woningbouw vereniging gaan de woning- wet- en non profit-ééngezins- woningen voor hun rekening nemen omdat dit niet aan par ticuliere ondernemers is toege staan. De feitelijke bouw ge schiedt echter ook door Tette- roo en begint in het derde kwartaal van dit jaar. Het bestemmingsplan Voor- burgseweg werd al vier jaar geleden door de gemeenteraad vastgesteld. De uitvoering werd echter door allerlei om standigheden verhinderd. De voornaamste was wel de aan-' koop van de grond die voor een groot deel eigendom is van de firma Tetteroo. Een eerste overeenkomst kreeg geen goedkeuring van Gedeputeer de Staten omdat de prijs te hoog werd geacht. Op het daarop door de gemeente inge stelde Kroonberoep is nog geen uitspraak gedaan. De ge meente zal dit beroep binnen kort intrekken omdat het bouwbedrijf, na vele, vele mis lukte besprekingen, voorge steld heeft de resterende 3400 vierkante meter grond aan de Looierslaan van de gemeente te kopen. Tetteroo zou dan een groot aantal vrije sectorwonin gen bouwen omdat de ge meente voor de overige cate- goriën toch onvoldoende toe wijzingen van het rijk krijgt. Het college is onder een groot aantal voorwaarden akkoord gegaan. LEIDSCHENDAM Het CDA-Leidschendam wil niet dat het bejaardencen trum Schoorwijck onder gemeentelijke druk ge dwongen wordt zijn pro testants-christelijke signa tuur op te geven. Wethou der Pohlkamp (Gemeen tebelangen) riskeert een ernstig conflict met deze fractie wanneer hij voort gaat op deze weg, bij de begrotingsbehandeling in geslagen. De wethouder heeft zonder de commissie of het bestuur van Schoorwijck tevoren op de hoogte te stellen verklaard te denken aan een wijziging van de signatuur van Schoorwijck om de nieuwbouw te bevorde ren. Het bestuur van Schoor wijck is al sinds 1979 met plan nen bezig, eerst voor renovatie en vervolgens voor algehele nieuwbouw. Voorlopig is het bejaardenoord echter nog niet aan de beurt bij de provincie, die vindt dat er teveel bejaar dentehuizen op confessionele grondslag zijn. Door Schoorwijck half protes tants-christelijk en half alge meen te maken zou het beiaar denhuis hoger op de lijst kun nen komen. Het tehuis dat momenteel 110 inwoners telt zou dan bovendien 150 bewo ners kunnen gaan tellen. De gedachte dat nieuwbouw op redelijke termijn alleen mo gelijk is bij een wijziging van de signatuur wordt door het CDA vierkant afgewezen, ook omdat dit voor het bestuur van Schoorwijck niet aan vaardbaar is. Vasthouden aan het bestaande plan zou volgen de wethouder echter beteke nen dat het nieuwbouwplan voor Schoorwijck nog min stens vier jaar in de ijskast zou staan. Lintje voor dominee Dominee A. de Haan (rechts) heeft gister middag onder het toeziend oog van enke le honderden belangstellen den in het Ge meentecen trum in Oegst- geest afscheid genomen als secretaris van de Raad voor de Zending. Burgemeester Sj. H. Scheen- stra verraste hem met een koninklijke on derscheiding. De Haan werd officier in de orde van oran je nassau. Hij kreeg de on derscheiding met name voor zijn acti viteiten op maatschappe lijk en politiek gebied, maar De Haan was ook actief voor de Nierstich ting. 4ST- EN ANTIEKBEURS 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk, Groenmarkt Den Haag. Met expositie St.Franciscus van Sales, de grote inspirator van de latere Don Bosco en de nog latere Jan ter Schure, had zo zijn eigen methode om de van de Roomse lijn afgeweken vol gelingen van Calvijn eronder te krijgen. Aldus lezen wij in een vermaning, een motu proprio, die Johan de Raad selredacteur richt tot zijn Beste Vriendjes en Vriendin netjes van pril tot lastig. Vóór ons ligt het nummer van 6 februari 1915 van het veelge lezen „Geïllustreerd Zon dagsblad". Sint Frans was een paar eeuwen geleden niet alleen een vurig bevor deraar van de veelvuldige H.Communie („Men kan, wanneer men deze Spijze des levens nuttigt, niet tegelijk aan verkeerde hartstochten toegeven!"), „hij werkte vooral ook onder de Calvi nisten en om over zijne pre dikingen den zegen Gods af te smeeken, besloot hij te An- nemasse, dicht bij Genève, het bolwerk der Calvinisten, de devotie tot het Veertig uren-gebed met uitstelling van het Allerheiligste in te voeren. Ofschoon men hem ervan had verwittigd dat de ketters zouden beproeven de plech tigheden met geweld te ver storen. preekte hij als ge woonlijk en liet na de Hoog mis een plechtige processie uittrekken. Na de uitstelling was er gemeenschappelijke aanbidding, processies, predi- caties en aanbiddingen wis selden elkander af en dit on ophoudelijk gebed had een allergelukkigst gevolg: een groot aantal ketters bekeerde zich. Laat ons dit een aanspo ring zijn om de volgende da gen goed te bidden", aldus Johan, die verder erg dun in zijn Nieuwe Opgaven en Op lossingen zat. Nee, dan was het een jaar eerder heel wat beter. Je had toen hooguit enige overlast van Montene- grijnen en andere Balkan- ners, maar Johan kon in elk geval een stuk beter uit de voeten met z'n geheven vin ger. Een stukje Bossche kerkhis torie anno 1915. Aardig om te vermelden in onze dagen van sub-bisschoppelijk tumult. „Z.H.de Paus heeft, op ver zoek van mgr. W.van de Ven, den hoogbejaarden Kerkvorst van 's Hertogen bosch, een Coadjutor met recht van opvolging voor het Bisdom van den Bosch be noemd en daartoe aangewe zen den Rector der Bisschop pelijke Kweekschool. Mon seigneur Arnold Frans Die pen, bij de Bosschenaren een geliefde persoon en reeds ge huldigd met het paars der UITGEKOOKTE BELG: „Een leuk tafreeltje: een Belgisch koopman, die de militaire posten in Noord-Frankrijk afreist, probeert zijn bij de Duitschers zoo geliefde worstjes aan den man te brengen!" Geheime Kamerheeren des Pausen en met het ridder kruis van den Ned.Leeuw" pas in 1936 zouden konin- gin Wilhelmina, destijds ge- ORGANIST: „B.Rozestraten te Oudshoorn, die 55 jaren in de parochie van den H.Boni- facius te Alfen a.d.Rijn orga nist en later vice-president van het zangkoor was, en de zer dagen overleed". renommeerd anti-i bisschop Diepen elkaar bij de St. Jan voor het eerst met enige reserves ontmoeten. (Het scheen, dat toen het confessionele ijs een beetje gebroken was. Pas bijna 50 jaar later gaat Willemijns kleindochter Beatrix op be zoek bij Petrus' Stoel, T.P.). Monseigneur Diepen kreeg toen hij nog niet op de Bossche zetel zat de titel van Bisschop van Danaba mee. „Rome" beschikte (en doet dat nog) over een on noemelijk aantal reserve-bis dommen titulaire zetels die niet meer bestonden (overspoeld als ze waren door de Islam) maar wel steeds nog hun naam konden geven aan nieuw benoemde sacer- dotes et pontifices et virtu- tum opifices, bewerkers der deugden, „en zo hebben zij de Heer behaagd". Althans zo zongen wij altegader bij de blijde inkomste, bij visitaties en andere pontificale feeste lijkheden, van een over ons gestelde bisschop. Mgr. Die- ACHTER PRIKKELDRAAD: „De Duitschers in Nederland ach ter het prikkeldraad: een groep van onze gasten die door het komen over de Nederlandsche grens tot na den oorlog hun vrijheid hebben verloren". DEN BOSCH: „Z.D.H. Mgr.A.F.Diepen, wijbisschop van 's-Her- togenbosch, met recht van opvolging op den zetel. Mgr.Die- pen heeft den titel gekregen van Bisschop van Danaba". pen is, later, vooral bekend geworden door zijn god vruchtige geschriften waar aan vooral katholieke diens tmeisjes zich konden ophan gen. Hij was, onder meer, de rijzige, voortschrijdende, voorschrijvende evenknie van Zoete Lieve Gerritje die zich verzette tegen de vlees kleurige kous-met-naad, en daarbij beval hij de nederig heid en onderworpenheid van ganser harte aan. Hoe dan ook, monseigneur Die pen is een figuur geworden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12