(Misschien dat i het elitaire nago wat kan orrigeren" IAKKER BELANGRIJKSTE KANDIDAAT WETHOUDER Wassenaar uiterst tevreden STAD OMGEVING ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 PAGINA 11 ipEN Het VVD-raadslid lakker wordt in VVD- ren genoemd als de be- ifijkste kandidaat voor de [lging van P.H. Schoute rethouder van maatschap- t aangelegenheden, volks- Idheid en cultuur. rond de opvolging ichoute is dat het moge- [naar om een wethouder voor een periode van één jaar gaat. Begin volgend jaar worden verkiezingen voor de gemeenteraad gehouden en de vraag is of de samenwer king tussen PvdA en VVD die dan al acht jaar duurt binnen een nieuw college van B en W zal worden voortgezet. Mocht de VVD buiten de boot vallen dan zit de opvolger van Schoute met het probleem dat een vaste baan is opgezegd om wethouder te worden. Bakker werd in 1982 in de gemeente raad gekozen en is werkzaam op het ministerie van econo mische zaken in Den Haag. Ook VVD-raadslid M. Zonne- vylle wordt als mogelijke kan didaat genoemd. Zijn kansen worden echter lager aangesla gen dan die van Bakker, met name omdat Zonnevylle als „politiek gevaarlijk" wordt ge zien. Hij zou zich te snel door emoties kunnen laten leiden met als mogelijk gevolg node loze conflicten binnen de coa litie. De twee leden in de VVD- fractie, die zich gespecialiseerd hebben op het terrein van maatschapplijke aangelegen heden, volksgezondheid en cultuur, komen niet in aan merking. Ze worden niet in staat geacht de functie van wethouder te kunnen vervul len. Stabiel F. Kuijers, fractievoorzitter van de VVD, zegt in een reac tie op het vertrek van wethou der Schoute naar Wassenaar, dat hij „heel blij" is dat Schou te het is geworden. „Het is net als met Waal (de voormalige PvdA-wethouder van ruimte lijke ordening, die vorig jaar mei burgemeester van Deven ter werd-Red), wethouders moeten doorstromen. Voor Leiden is het natuurlijk een zwaar verlies, opnieuw het vertrek van een ingewerkte wethouder". Kuijers noemt de grootste verdienste van Schou te „het weer op poten zetten van Endegeest". „Hij heeft daar voor rust en stabiliteit ge zorgd". Kuijers zegt op zo kort moge lijk termijn over de opvolging van Schoute te willen beslis sen. Mogelijk dat nog dit weekend de fractie bijeen komt en overeenstemming be reikt PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen onderstreept de woorden van Kuijers en noemt Schoute een „ouderwet se liberaal in de goede zin van het woord". „Schoute is een VVD'er, als Vonhoff, of als Geertsema die eerlijk zegt dat Van Aardenne moet opstap pen". Zij noemt de opvolging van Schoute „een zaak van de VVD waar ik me niet mee wil bemoeien". Egbert Brouwer, werkzaam in de gemeente Haarlemmer meer, zal na het vertrek van Schoute de vacature in de VVD-fractie opvullen. MARCEL GELAUFF IOUTE KOOS WASSENAAR ZORGVULDIG UIT tcUj Piet Heijn Schoute met zijn vrouw en twee kinderen. olg van voorpagina) Hij noemt zichzelf iberaal pur sang. Stamt n familie waarin de poli tot het dagelijks onder- van gesprek behoorde, es broers hebben het al- tot raadslid geschopt ik ben de enige die egaan is". Werd op zijn Fid van de VVD („voor doen wel wat laat") en n 1974 zitting in de Leid- neenteraad waar hij vier ater wethouder werd. In fde jaar legde hij aan de universiteit met succes «.'toraal examen Politico- af. Piet Heijn Schoute iteerde niet op elke va- burgemeestersfunctie, in wethouderskringen gebruikelijk is, maar i „toekomstige" stand- zorgvuldig uit. Zo was gemeente Wassenaar jewogen keus. Ite wordt in de gemeente naar de opvolger van inde namen als Geertse- Staab. Hij voelt zich er or belast. Schoute heeft el niet dat imago van liberaal zwaargewicht, geldt in Leiden als een t maar geslepen politicus ^^^ieh eerder links dan 6 in de VVD beweegt. "ate heeft zich bijvoor- l verzet tegen de bezuini- .n van het rijk op de mi- m-inkomens, hetgeen binnen de VVD niet in werd afgenomen. Hij S' zich niet belast door zijn "jangers: „Ach, iedere bur- ester heeft zijn eigen ka- reigenschappen, zijn ei- inbreng en zijn eigen kleur. Ik ben niet geneigd ie mand te imiteren". De toekomstig burgervader heeft in zijn Leidse loopbaan een uitstekende politieke leer school gehad. In de roerige be gindagen van de Leidse socia listische - liberale coalitie heeft hij „alle stormen meege maakt die een mens mee kan maken". De laatste twee jaar trad hij in Leiden bij tijd en wijlen als loco-burgemeester op. „Burgemeester zijn is een zaak van ruimte krijgen en ruimte nemen. Ik verwacht dat ik de Wassenaarse raad het vertouwen kan geven". Over zijn preciese taak buiten zijn wettelijke verantwoorde lijkheden laat hij zich, zoals dat aanstaande burgemeesters past, niet uit. Wel laat hij doorschemeren dat enige aan vullende taken zeker op prijs gesteld worden. „Ik ben daar toe wel bereid en acht mezelf daar ook t«e in staat", zegt hij met de htm kenmerkende be scheidenheid. Schoute zal in Wassenaar deel uit gaan maken van een VVD- PvdA-college zoals hij het ook in Leiden al zeven jaar ge wend is. Dat is niet de reden waarom hij de vacante burge meesterspost in Wassenaar ambieerde. „Maar ik ken de sfeer, en in welke vorm dan ook, ik zal me er best thuis voelen". Uiteraard is Wassenaar voor Schoute geen onbekende ge meente. Zijn vrouw zat er op school en behoorde zelfs tot de eerste 50 leerlingen waarmee het Adelbprt van start ginjg. Wassenaar is bovendien zijn Een delegatie uit Wassenaar feliciteerde Schoute gistermiddag met zijn benoeming in zijn woning in de Leidse Merenwijk en overhandigde hem de eerste stapel raadstukken. V.l.n.r: loco-burge meester C.P.M. Barning, gemeentesecretaris A. Mighout, wethouder J.C.M. Greep, burgemeester P.H. Schoute en wethouder A. Van der Wiel-Van der Flier. „wandelgebied" zoals Schoute dat noemt Met representatie, toch één van de belangrijkste onderde len van het burgemeester sambt, heeft Schoute bewezen geen enkele moeite te hebben. In Leiden bewoog hij zich moeiteloos van de ene naar de andere receptie. „Dacht je dat het voor mij de eerste keer wordt dat ik een ambassadeur ontmoet", reageert hij veront waardigd wanneer hij op zijn toekomstige verplichtingen wordt gewezen: „Maar primair zit ik er voor de bevolking. Dat er ook nog wat ambassa deurs zitten, is een tweede. Dat exclusieve, dat is het plaatje van Wassenaar naar buiten toe. Misschien is het mijn taak dat plaatje wat te corrigeren, zodat het minder elitair lijkt". Ook zijn vrouw (het echtpaar Schoute heeft twee kinderen: Bastiaan van elf en Marie Christien van 9) ziet niet op tegen de verplichtingen die op haar zullen gaan rusten. „Ik moet het eerst maar eens alle maal bekijken. Je hebt als bur gemeestersvrouw natuurlijk wel uitstekende mogelijkhe den om het maatschappelijke leven te leren kennen", aldus mevrouw Schoute. Schoute stelde zich in de Leid se gemeenteraad nimmer op als een politicus die zich mid dels boute uitspraken op de voorgrond drong. Zijn toon was veelal gematigd en slechts wanneer een raadslid te lang doorzeurde klonk de irritatie in zijn stem door. Met name de kleine linkse partijen gaven hem daar aanleiding toe. Hij kon echter zeer kwaad Worden als hem, naar zijn mening, echt onrecht werd aangedaan. Dat gebeurde dan bijvoorbeeld wanneer gesuggereerd werd dat zijn partij zich door de so cialisten had laten inpakken. Dat soort zaken vergat en ver gaf hij nimmer. Met enige teleurstelling con stateert hij: „De inhoud van mijn portefeuille leende zich niet bijzonder voor grote kran tekoppen. Culturele zaken ge nieten niet de hoogste politie ke aandacht. Het wordt een beetie gezien als randversie ring Bestuurlijke ervaring in de meest letterlijke betekenis van het woord, deed Schoute op bij de reorganisatie van de vele ambtelijke diensten die hij on der zijn beheer had. Onder zijn beheer ressorteerden on dermeer de sociale dienst, het psychiatrische ziekenhuis En degeest en de gemeentelijke Schoute kijkt met een tevre den blik terug op zijn politieke loopbaan in Leiden. „Gedu rende de 6,5 jaar dat ik wet houder was, heb ik steeds een overtuigende meerderheid achter me gehad", aldus Schoute. Over de politieke toe komst van de PvdA-VVD sa menwerking is hij niet pessi mistisch. „Ik heb daar uiter aard een mening over, maar ik wil niet over mijn graf heen reageren. Ik acht voorzetting van de huidige samenwerking goed mogelijk. We slaan el kaar uiteindelijk nog steeds niet de hersens in. En, gezien de huidige ontwikkelingen, zie ik de VVD nog niet samen met het CDA een meerderheid vormen". GERT VISSER WASSENAAR De benoeming van drs. P.H. Schoute tot bur gemeester van Wassenaar is gisteren met algemene instemming ontvangen in Wassenaar. De fractieleiders van de partijen in de gemeenteraad, allen tevens lid van de vertrouwenscommissie, prezen unaniem de kwaliteiten van de nieuwe burgemeester, die wordt omschreven als „een voortreffelijk manager" en „een zeer ervaren bestuurder". Schoute stond overigens niet als eerste op het voorkeurslijstje van de vertrouwenscommissie, zoals dat werd ingediend bij comfnissaris der koningin Patijn. Dat was de burgemeester van het Overijsselse Stad Delden, drs. W.J.M. Holthuizen (46). Schoute stond als tweede op die lijst. De verschillen in kwaliteit tussen beide kandidaten waren volgens zegslieden in Wassenaar echter „miniem". Binnen de vertrouwenscommissie waren twee leden voor Schoute en drie voor Holthuizen. Als derde mogelijk heid werd nog de burgemeester van het Groningse Vlagtwedde genoemd, mr, P. Roscam Abbing. Uiteindelijk werd door de commissie besloten tot een voor dracht, waarin Holthuizen als eerste werd genoemd. In Wasse naar wordt naar aanleiding van de benoeming van Schoute nog wel een nadere motivering verwacht, waarom uiteindelijk is af geweken van de door de commissie gehanteerde volgorde. De vertrouwenscommissie zou naar aanleiding van die motivering nog één keer bij elkaar willen komen, waarna ze zal worden ontbonden. Ondanks de „lichte voorkeur" voor Holthuizen. die in een deel van de commissie bestond, bleken alle commissieleden zich gis teren toch goed te kunnen vinden in de keus van minister Riet kerk. „Hij voldoet in alle opzichten aan de profielschets die wij hebben gemaakt", aldus fractieleider Ch. Aptroot van de VVD, de grootste partij in Wassenaar, over Schoute. „Ik heb begrepen dat onze wethouders in hun werk al regelmatig met de man contact hebben gehad, en dat hij een uitermate goede bestuurder zou zijn. We hebben hele hoge verwachtingen van hem" V.J.W. Wensveen, fractieleider van het CDA, meent eveneens met Schoute een uitstekende burgemeester te hebben getroffen. „Een man met ervaring, waar we heel tevreden mee zijn. Schoute Hikt me een man die oog en oor heeft voor alle partijen. Ik zie in hem, gezien zijn functioneren in het college van Lei den, een voorstander van een afspiegelingscollege, waarbij hij dan natuurlijk niet om het CDA heen kan", aldus een hoopvolle Wensveen. PvdA-fractieleider H. Goulooze: „Hij is een voortreffelijk mana ger, die in Leiden heeft bewezen met alle partijen goed overweg te kunnen. Ik verwacht dat hij een uitstekend ambassadeur voor Wassenaar zal zijn". Drs. R A. Nieuwenhoven (D'66): „We hadden een groepje kandi daten dat zonder uitzondering uitermate geschikt bleek voor het burgemeestersambt van Wassenaar. Met de keus van Schoute ben ik uitermate tevreden. Een zeer ervaren bestuurder, een stevige persoonlijkheid". Volgens Partij Wassenaar-vertegenwoordiger J.W. Harting moet het ook voor de minister een moeilijke keuze zijn geweest. „De kandidaten die overbleven zijn allemaal hele evenwichtige figu ren, mensen van hetzelfde formaat. Schoute komt uit een stad waar veel te beleven valt, waar hij heel goed functioneerde en ik heb er dan ook alle vertrouwen in dat datzelfde hier in Was senaar gebeurt". Wethouder en loco-burgemeester C.P.M. Barning, tevens voor zitter van de vertrouwenscommissie, is eveneens die mening toegedaan. „Ik denk dat iedereen Wassenaar kan feliciteren met de heer Schoute als burgemeester. Hij is een goed bestuurder Ik ken hem al heel wat jaren en hij heeft op mij altijd een uitste kende indruk gemaakt". KOOS VAN WEES Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Frank Buurman, Marcel Gelauff en Gert Visser (geslacht (1) Lisse wordt elk jaar al 123 artend een varken afge- cht. Deze onsmakelijke be- heid itaat nu weer ge ïnd voor dinsdag 19 febru- in de Taveerne aan de men.igendwarsstraat en wordt ischreven als een „opmer- lijk en bijzonder gezellig leuren". e het precies in zijn werk it is niet geheel duidelijk, lar de correspondent ter van latse meldt dat „terwijl de ïlnemers en deelneemsters 1 het kaartspel geducht in weer zijn met het uitspe- i: i van de troeven, slager H. n der Berg op geheel eigen jze in de weer zal zijn met la's te1 ont^eclen van het ter tkke aanwezige varken en !n W doende kan men dus zien lke prijzen er aan zitten te t men dat het om een varken gaat dat reeds dood is en dat het dier dus niet levend wordt afgeslacht. Het slachten van dieren ten behoeve van de menselijke consumptie be hoeft ook niet direct afgewe zen te worden. Maar een var ken bij wiize van spreken ri tueel slachten in net kader van een kaartspel, dat komt toch enigszins onsmakelijk over. Zeker in een dorp dat om zijn bloembollen bekend staat en niet om zijn veesta- §el. traks wordt het nog ge woonte. Stel je voor dat Dij de installatie van burgemeester Van der Kroft de bezoekers op de receptie ter plekke uit gebeend vlees van een in de raadzaal opgehangen koe krijgen aangeboden. Spelletje (geslacht (2) Ifs de bio-industrie moet t te ver gaan: een aantal Deddorstige klaverjassers. - na geslaagde driekaarten it of zonder stuk, het suc- ivol trekken van troeven een venijnige laatste slag slager schuimbekkend op- icht geven een stuk schou- rham, achterham of wat -A varken allemaal nog eer meedraagt, af te snij- Hngenomen mag worden Het regent plotseling casino's in de Leidse regio. Nadat het Noordwijkse Boulevard hotel als eerste schaap over de juri dische dam ging. komen er plotsklaps speelhuizen in Leiden en Lisse en volgen er binnenkort wellicht nog meer. In Den Haag werd er de afgelopen week ingegre pen, maar nog geen etmaal later draaide het speelhuis ter plekke alweer voluit. Hamvraag bij de uit de grond schietende speelhuizen is ui teraard of hier nu sprake is van een kans- of van een be- nelijk niet goed uit: terwijl de politie in Noordwijk en Lei den vertelt dat in overleg met het parket is besloten niet in actie te komen, laat datzelfde parket weten dat overal ingegrepen zal wor den. Het beleid van het openbaar ministerie is derhalve vol strekt onduidelijk en ver toont sterke overeenkomsten met Golden Ten. Waar het spelen wordt veroordeeld, speelt Justitie een eigen spel. Geen kwestie van behendig heid echter, maar een zuiver kansspel. Het zou verboden moeten worden. Bromvlieg (1) Mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, begint steeds meer overeen komsten te vertonen met een in de jaren vijftig nog veel voorkomende, maar inmid dels grotendeels uitgestorven soort: de uiterst autoritaire bestuurder die van „zijn" universiteit een privé speel- tuintje probeert te maken. Als een paar kinderen uit een andere buurt eens een keertje in die speeltuin te keer willen gaan. dan maakt Kees Cath dat desnoods in zijn eentje onmogelijk. Om de 410e verjaardag van de universiteit te vieren, had Kees vorige week een tentje op het Pietersplein laten op zetten en een paar kraampjes in de Pieterskerk laten in stalleren. De universiteit mocht daar een paar dagen reclame voor zichzelf maken. Het geheel werd gecomple teerd met een serie symposia, de staatssecretaris van econo mische zaken die zijn zoveel ste eerste paal sloeg en de Wie altijd gedacht heeft, dat het kweken van bloemen In de Lisse de belangrijkste traditie Is. heeft het mis. (Zie: „Afgeslacht") minister van onderwijs die weer eens een verhaaltje kwam houden. Maanden was aan de voorbe reidingen gewerkt. Maar op het laatste moment werd tot wanhoop van Kees het feest je in duigen gegooid door een aantal Leidse studenten, die met wat onbestemde aanhang het Academiegebouw bezet ten. Dat steeds verder bezuinigen op de studiebeurzen moet maar eens afgelopen zijn, rie pen de bezetters. Bromvlieg (2) „Niet meer dan het gezoem «an een bromvlieg", typeer de Kees Cath de actie na af loop. Op zich had hij daar natuur lijk gelijk in. Niemand had de illusie dat het bezettinkie Deetman van zijn plannen de studenten nog verder uit te knijpen zou afbrengen. Alleen, waarom was Cath dan zo woedend? Waarom probeerde hij tierend en ra zend de bezetting op het laat ste moment ongedaan te ma ken, terwijl de onverstoorba re Deetman ijlings naar een ander gebouw werd afge voerd? Waarom probeerde Cath maandag een vergade ring van de universiteitsraad half besloten te maken door plotseling „op last van de brandweer" te bepalen dat het aantal toeschouwers niet groter mocht zijn dan het aantal aanwezige stoelen? (De escapade had overigens veel weg van in het verleden gedane pogingen een discus sie over pornofilms af te slui ten met de bepaling dat por no geen porno meer is als er minder aan 49 stoelen in de zaal staan.) Waarom probeer de de voorzitter tijdens die vergadering fotografen met een doorzichtige smoes over perskaarten naar buiten tc werken en waarom weigerde Cath te praten over de eisen van de bezetters? Kees Cath is blijkbaar liever goede vriendjes met een mi nister die het universitaire onderwijs de nek omdraait dan dat hij opkomt voor zijn studenten, die met 800 gul den in de maand proberen overeind te blijven in de tweefasenstructuur. Eén troost voor de studenten: Ook bii de overige leden van het college van bestuur én bij de Leidse politie beginnen steeds meer twijfels te ont staan over de crisisbestendig heid van de voorzitter van het college van bestuur. Gul gebaar (1) De gemeente Leiden gaat een enquête houden onder weg gebruikers. Belangrijkste vraag, op welke plaatsen in de stad is het verkeer ge vaarlijk. Voetgangers, (brom fietsers en automobilisten kunnen in het stadhuis een formulier afhalen waarop zij drie gevaarlijke verkeerssitu aties mogen invullen De ge meente zal trachten hier eni ge verandering in te brengen want „de gemeente wil er naar streven dat verkeers deelnemers niet alleen veilig zijn maar zich ook veilig voe len". Dat is een bemoedigend ge luid in deze tijd van korten en bezuinigen. Een gemeen tebestuur aat nu eens extra geld voor het wel en wee van haar ingezetenden wil uit trekken. Wie enige tijd teruggaat in de geschiedenis, moet net gulle gebaar van het gemeentebe stuur toch enigszins vreemd voorkomen. Het is nog niet zo lang geleden dat het ge meentebestuur besloot, on danks tegenstand van Leidse burgers, te bezuinigen op het aantal verkeerslichten Het lijkt er op alsof de goede voornemens van het gemeen tebestuur niet veel meer voorstellen dan het herstel len van eerder gemaakte fou ten. Gul gebaar (2) Wordt dat het nieuwe bur ger-vriendelijke beleid van ae gemeente Leiden? Een re gelmatig fe houden enquête, waarin de burger ideeen aan kan dragen die de ambtena ren op het stadhuis zelf niet kunnen verzinnen? In dat licht zou verkeerswet houder Jit Peters eens moe ten overwegen de mening van de middenstanders te peilen over het plaatsen van paaltjes- En wellicht dat een opiniepeiling onder de auto bezitters tot een beter par keerbeleid leidt dan het alom verguisde parkeerplan dat binnenkort 011 de gemeente raad op tafel komt te liggen. En mochten dergelijke en* 3uêtes uitkomsten opleveren, ie niet te betalen zijn of strijdig zijn met het beleid van net gemeentebestuur, geen nood De burger heeft tenminste even de illusie mo gen koesteren mee te praten en dat schept in ieder geval een hoop rust. Spraak verw arring: „Golden Ten" Nieuw soort roulette waarbij de discussie gaat over de vraag of het een bchendighcidspel betreft of een kansspel. Bedoeld wordt echter de zoveelste poging van een aantal slimme gees ten de talloze gokverslaafden in een zo hoog mogelijk tem po zoveel mogelijk geld uit de zak te kloppen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11