TAFEL JM Bossche dekens onder brieven bedolven IÏTÏT71 Harde aanval op abortus in Amerika CeidAC Sotutmt A FNV aarzelt over ontmoeting met de paus WERELDRAAD STEUNT OPPOSITIE ZUID-AFRIKA kerk wereld ,DE STILLE SCHREEUW' PvdA en klein links weer ACHTERGROND CeidaeSowuwit VRIJDAG 15 FEBRUARI 1985PAGM gÜNÏ De Wereldraad van Kerken heeft het Verenigd Democratisch Front (VDF) in Zuid-Afrika volle steun toegezegd in zijn „ge weldloze strijd tegen apartheid". In een gisteren gepubliceerd rapport van de afdeling voor strijd tegen racisme (PCR) ver klaart de uit Pakistan afkomstige directeur Anwar Barkat, dat in het zuiden van Afrika nog steeds „het gewelddadigste sy steem van racistische onderdrukking" heerst. VDF is een in augustus 1983 tot stand gekomen samenbunde ling van rond 600 organisaties die zijn gekant tegen apartheid. Barkat brengt hulde aan de steun, die bisschop Desmond Tutu en ds. Allan Boesak hebben gegeven aan de campagne tegen „de zogenaamde grondwetswijziging", waardoor alle betrokke nen zijn bemoedigd door te gaan met hun werk. Barkat roept in het bijzonder de in de Verenigde Staten wo nende christenen op grote demonstraties op touw te zetten te gen het apartheidsregime in Zuid-Afrika en tegen Amerikaan se bedrijven, die in dat land investeren. Naar zijn mening is de weerstand van de Kerken in Zuid-Afrika zelf een uiterst be langrijk instrument om de grondvesten van apartheid aan te tasten, dit temeer daar deze ideologie steunt op een „perverse uitleg van de bijbel". De directeur wijst erop dat veel zwarten bereid zijn te sterven voor hun vrijheidsideaal „en mensen met deze instelling kun nen eigenlijk niet meer verliezen", schrijft hij. Barkat ziet een parallel met het lijden van Christus, die ook zijn leven voor anderen heeft gegeven. Tijd: dat wat de mens altijd tracht te doden maar wat uiteindelijk hem doodt. Bij de dekens van Den Bosch zijn ruim 1200 brieven over de benoe ming van mgr. Ter Schu- re binnengekomen. De ken H. Tops, die daags na de benoeming als woordvoerder van de boze dekens optrad, ont ving ruim duizend brie ven, waarvan 800 van particulieren en 200 van instanties. Alle instanties en negentig procent van de briefschrij vers spraken hun steun uit voor het standpunt van de dekens, die de benoeming unaniem hebben afgewezen. Onder de 300 telefoontjes wa ren enkele „heel nare", aldus deken Tops, die zich erover verbaast dat voorstanders van de benoeming van de Roermondse hulpbisschop zo kunnen schelden. Verder waren er de gebruikelijke anonieme telefoontjes. De Zusters van Onze Lieve, Vrouw van Amersfoort, waar paus Johannes Paulus 2 in mei één nacht zal verblijven, hebben hun afkeuring over de benoeming uitgesproken. Verder kregen de dekens steun van de Zusters van Liefde in Tilburg, de Doch ters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, de de kens van het bisdom Rotter dam, alle cursisten van de pastorale school Mijnstreek te Heerlen, de basisgroep Jonge Kerk in Roermond, de werk groep ouders van homofiele jongeren in Oost-Brabant als mede van het bestuur van DISK (dienst aan de indus triële samenleving namens de kerken). Deken L. Bijl van Tilburg, wiens afwijzen de reactie op de bisschopsbe noeming veel kranten haal de, heeft ongeveer 120 brie ven ontvangen. Tweederde daarvan steunde het stand punt van de dekens. De brie ven" komen uit het hele land, aldus Bijl. De negatieve reacties zijn meestal anoniem. Daarin wordt onder meer aange knoopt bij de opmerking van mgr. Ter Schure, die de priesters tot gehoorzaamheid opriep. Deken Bijl maakte ook mel ding van een anonieme brief- Mgr. Ter Schure kaartenactie, waarop een duivel („kerkerat") staat af gebeeld. Deze doet allerlei dwaze uitspraken, bedoeld om priesters en pastorale werkers belachelijk te ma ken. „Het is de taal van blaadjes als „Confrontatie" en „Waar heid en Leven", die ook spre ken van een verloederde cle rus en afvallig kerkelijk ka der," aldus deken Bijl. „Het is pijnlijk te constateren dat bij zo'n benoeming dit soort geesten boven komen." Bij het dekenaat Eindhoven, dat is aangewezen als postbus voor positieve reacties, zijn inmiddels 150 brieven bin nengekomen, waarin steun voor de dekens wordt uitge sproken. Raad van Kerken tegen verbod kosjer slachten De Raad van Kerken in Nederland heeft zijn imstemming be tuigd met protesten tegen het besluit van staatssecretaris Ploeg (landbouw) om het kosjer slachten voor de export te verbieden. De Israël-organen van enkele kerken hadden de Raad daarom gevraagd. De Raad van Kerken in Nederland heeft tevens besloten zijn banden met zending en missie te verstevigen. De Nederlandse zendingsraad NZR en de Nederlandse missieraad NMR zullen hun zelfstandige bestaan voortzetten, maar kiezen wel voor nauwe samenwerking en coördinatie. Zij hopen dat hierdoor missionaire advisering vanwege beide raden in de Raad van Kerken zal worden vereenvoudigd. Vaticaan niet meer zo heilig In de nieuwe editie van „Annuario Pontificio", het jaarboek van het Vaticaan is het woordje „sacro" (heilig) weggelaten bij de vroeger wel als zodanig aangeduide congregaties. De con gregaties voor de geloofsleer, clerus. Kerken in het Oosten, bis schoppen en eredienst moeten het plotseling zonder „sacro" stellen, terwijl de rechtbank voor het huwelijk zijn naam „Sa- era Rota" ziet gewijzigd in „Romeinse Rota". Vaticaanse kringen verklaren dat het hier simpel gaat om een aanpassing aan het nieuwe kerkelijk recht, terwijl overigens ook „sacro" niet moet worden verward met „santo", daar de betrokken autoriteiten geen heiligen zijn en ook niet als zoda nig handelen. „Sacro" heeft slechts scheiding willen aangeven met „seculierbetekent dus niets meer of minder dan de grens tussen geestelijk en wereldlijk, aldus deze kringen. De Federatie van Nederland se Vakverenigingen (FNV) gaat zich de komende dagen beraden over de vraag of men zal ingaan op de uitno diging om de paus te ontmoe ten tijdens zijn vierdaags be zoek aan ons land in mei. Aanleiding voor dat intern FN V-beraad is de omstreden benoeming van mgr. J. ter Schure tot bisschop van Den Bosch. Volgens L. Mesman van het FNV-secretariaat Levensbe schouwing en Vakbeweging is over de benoeming van Ter Schure ook binnen de FNV onder veel leden grote onrust ontstaan. Niet alleen is de beroering groot onder de vele katholieken die de FNV waarin destijds het katho lieke NKV samen met het NVV opging onder haar leden telt maar ook onder de niet-katholieken. „De leden vragen' zich af of de rooms-katholieke kerk nu kiest voor herstel van de or thodoxie in plaats van be trokkenheid met de mensen die door de economische cri sis getroffen zijn", zegt Mes man in de FNV-Vakbonds- krant. Hij vindt het op zich juist dat de FNV, evenals een aantal andere belangrijke maatschappelijke organisa ties, is uitgenodigd om op 12 mei de paus te ontmoeten. „Maar velen vragen zich nu af welke betekenis dat pause lijk bezoek krijgt. Is het de bezegeling van een beleid dat steeds meer het stempel op gedrukt krijgt van een auto ritaire machtskerk? Of brengt het, zoals de Neder landse bischoppen tot nu toe altijd voor ogen heeft ge staan. een verdieping van het geloof tot stand?". Volgens Mesman willen ka tholieke FNV-leden ook in hun vakbondswerk graag in spiratie putten uit hun ge loofsovertuiging. „Maar in de huidige situatie werkt dat eerder ontmoedigend, zeker als, om het met prof. Schille- beeckx te zeggen, het geloof als een baksteen naar de ge lovigen wordt gegooid". Van daar dat de FNV zich eerst nog eens intern over de uit nodiging wil beraden. CNV gaat wel Het CNV gaat wel naar de paus, zo liet een woordvoer der van de van huis uit pro testants-christelijke vakcen trale weten die echter sinds enkele jaren ook nogal wat katholieken onder zijn leden telt. Het CNV heeft al ander halve maand geleden beslo ten om de uitnodiging te aan vaarden, dus voor de benoe ming van Ter Schure. „Maar sinds die benoeming heb ik in onze kring niemand ge hoord over de vraag of we de paus wel of niet moeten ont moeten. Niemand heeft aan de bel getrokken dus ik neem aan dat we gewoon gaan", aldus de CNV-woord- voerder. Nasi goreng met andijviesla bananevla vegetarisch Wie met z'n tweeën is heeft nodig: 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout, 2 le pels olie, 3 eieren, zout, pe per, 1 prei, selderijblad, half blikje mais; 200 g andijvie, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 ap pel, 1 lepel amandelsnip pers; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 1 kleine ba naan, 3 bitterkoekjes. Kook de rijst zo lang van te voren gaar dat hij tijdig koud kan worden. Was daarvoor de rijst met koud water tot het water helder blijft en laat hem op eeen zeef uitlekken. Breng de juiste hoeveelheid water aan de kook met zout naar smaak en strooi er al roerende de rijst in. Blijf roe ren tot het water weer kookt, sluit de pan en laat de rijst in twintig minuten heel zacht koken gaar worden. Laat de rijst nog even zonder deksel opstaan om te drogen en stort hem dan op een rui me schotel. Klop de eieren los met zout en peper en maak er in een ruime braad pan in de olie een roerei van. Voeg de rijst toe en bak die op een matig vuur, regelma tig omscheppend met een platte schep, warm. Snijd de prei in de lengte een paar keer door. was de stuk- ken en snijd ze vervolgens zo klein mogelijk. Gebruik de witte en lichtgroene delen van de prei. Laat de mais uitlekken. Knip de selderij fijn. Bak prei, mais en selde rij mee tot de nasi goreng warm is. Meng een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie met grofgeraspte ap pel en fijngesneden andijvie. Rooster de amandelsnippers al roerende lichtbruin in een droge koekepan, laat ze koud worden en strooi ze over de salade. Meng een gele vla met stuk jes banaan en strooi er ver kruimelde bitterkoekjes over. JEANNE WASHINGTON dinsdag zette de verloskundige dr. Bernard Nathanson in een zaal van het Witte Huis in Washington een filmdoek en een projector klaar. Even later namen tientallen naaste mede werkers van president Reagan plaats in de geïmproviseerde bioscoop. Toen het licht uit ging verscheen dezelfde dok ter Nathanson uit New York op het doek als presentator vanzijn zelf geproduceerd film-verslag van een abortus op een 12 weken oude foetus. Dankzij de nieuwe techniek van zichtbaar te maken ge luidsgolven (sonografie) gaf de arts zijn vooraanstaande pu bliek twaalf minuten lang een inkijk in een baarmoeder, tij dens het proces varv vruchtaf drijving middels zuigcurettage. „Dit kleine persoontje is met zijn twaalf weken een geheel herkenbaar menselijk wezen. Sedert zes weken al is er acti viteit in zijn hersenen. Al acht weken lang slaat het hartje", klonk Nathansons begeleiden de stem door het vertrek in het Witte Huis. „Kijk, het kind ligt in deze richting. U ziet hier het hoofd, hier het li chaam en dit is een handje, vlakbij de mond. Deze schaduw hier beneden is de top van de zuigslang, waar mee de aborteur nu de baar moeder is binnengedrongen. U ziet nu hoe de zuiger heen en weer bewogen wordt. Het kind is nog niet aangeraakt, maar U ziet dat het zeer opgewonden is en heftige bewegingen maakt. De zuiger die u nu ook hevig ziet bewegen is op zoek naar het kind". De beelden zijn besneeuwde maar alleszins herkenbare schaduwen. Het commentaar vervolgt: „We zien hier hoe het kind de mond wijd open heeft gesperd, in een soort stil le schreeuw". Het beeld wordt gefixeerd en Nathansons stem zegt op trage en dramatische toon: „Dit is de stille schreeuw van een kind dat acuut met de dood wordt bedreigd". Er wordt gezucht en geschui feld in het zaaltje. De film mist zijn emotionele uitwerking niet. „De zuiger heeft zich nu stevig vastgehecht aan het li chaam van het kind. Het wordt naar beneden getrok ken en het lijf wordt systema tisch van het hoofd losgetrok ken. Hier is het hoofd van het kind. U ziet dat de onderste delen van het lichaam al zijn verdwenen. We zien de zuiger steeds weer terugkomen om de extinctie te voltooien". De film nadert zijn einde. „Al les wat we nu nog zien zijn ge broken fragmenten, stukjes af gescheurd organisme. Het zijn de stille getuigen van het le vende, onverdedigde menselij ke wezen, dat hier zojuist nog leefde". President Reagan heeft die zelfde avond ook persoonlijk „The Silent Scream'' (de stille schreeuw) bekeken. Maar de Amerikaanse president hoefde er niet meer van overtuigd te worden dat een abortus, ook op een nog maar drie maan den oude vrucht, een gruwe lijk grafisch verslag kan ople veren. Een jaar geleden ver klaarde Reagan tegenover „re ligieuze radio-producenten" dat „de medische wetenschap heeft vastgesteld dat 'de onge borene die uit de baarmoeder wordt getrokken, vaak pijn voelt, langdurige pijn en doodsnood". President Reagan begreep dat de film „The Si lent Scream" een krachtig nieuw politiek instrument kan zijn om zijn doel, een eind te maken aan de vrijwel volledi ge abortusvrijheid in Amerika, naderbij te brengen. Het staatshoofd vroeg dr. Nathan son om 550 video-kopieen van de film. Het Witte Huis zal die dezer dagen zal verspreiden onder alle leden van het parle ment en de negen opperrech ters van het Hooggerechtshof. De documentaire circuleert in tussen al sedert twee maanden in militante anti-abortuskrin gen. Voor- en tegenstanders van abortus demonstreren voor het Amerikaanse Hooggerechtshof. sen. Alleen als het om een vrucht „in het laatste trimes ter van de zwangerschap" gaat, hebben lokale overheden het recht zo'n abortus te ver- De nieuwe hoop van de „pro- -life"-beweging krijgt gestalte in extremistische groepen als „Het Leger van God", waar van meerdere leden zijn over- bieden. Zulks op grond van de gegaan tot het plegen van overweging dat zo'n vrucht bomaanslagen op abortuskli- dan mogelijk ook buiten moe- nieken, vanuit een „heilige ders lichaam kan leven. De oorlog"-mentaliteit. Anderen uitspraak van het Hoogge- „beperken" zich tot het wacht- rechtshof kwam destijds tot lopen voor klinieken en het stand nadat een vrouw in de daar intimideren van bezoe- zuidelijke deelstaat Georgia door drie mannen was ver kracht, maar geen abortus kon krijgen. Sedert 1972 is het protest tegen Zelfstandig de toen snel tot stand komen de infrastructuur van abortus- -voorzieningen, nimmer ver stomd. Maar evenmin heeft het verzet ooit kans op succes kende vrouwen, bij voorbeeld door de kentekens van hun auto's op te schrijven. Actiever dan ooit op abortus- febied is thans ook ds. Jerry 'alwell van de machtige fun damenteel protestantse „More- gehad De publieke opinie 1* Meerderheid Falwell, per- bleef in meerderheid voor .soonlijk vriend en geestelijk keuzevrijheid voor de vrouw raadsman van Reagan, voerde en er was geen uitzicht op een onlangs in Washington de pro- tweederde meerderheid in het Congres (parlement), nodig voor een grondwetswijziging die abortus zou verbieden. Sinds kort echter denken de life-demonstratie aan van 70.000 mensen, die voor het hek van het Witte Huis via luidsprekers werden toege sproken door de president zel- Trots loop ik naast U in Agressie Nu bewegen de beelden weer. „De hartslag van het kind is nu dramatisch hoog opgelopen. De baby voelt agressie in zijn heiligdom. Nu ziet u het krachtig naar de linkerkant van het scherm bewegen. Het is een poging, een aandoenlij ke poging, te vluchten voor. het gereedschap dat zijn leven komt vernietigen". Zoveelste poging De film is een zoveelste poging van de zogeheten „pro- life" krachten in de VS om een wettelijk verbod op zwanger schapsonderbreking te herstel len. Zo'n verbod was er tot 1972, toen het Hooggerechtshof uitsprak dat de vrouw op basis van het grondwettelijk recht op privacy, zelf over het al dan niet uitdragen van een zwangerschap dient te beslis- ,pro-lifers" dat hun kruistocht de lange mars naar het recht tegen „anderhalf miljoen op leven voor de ongeborene", moorden op ongeboren kinde- aldus toen de president, ren per jaar" onder een gunsti- Een andere nieuwe leider is ger gesternte is gekomen. Drie Joseph Scheidier van de „Pro facetten zouden in hun voor- Life Action League". „De deel werken: mensen beginnen de abortus praktijk in de VS te vergelij- De opleving van conservatis- ken met nazi- Duitsland. En me en religiositeit in de VS. dat ZOu tijd worden", aldus vooral onder jongeren; Het feit dat het Witte Huis wordt bewoond door een zeer «jke voorlidden im de and-a- populair tegenstander van abortus: Ronald Reagan; bortusbeweging is Lori Nerad van de groep „Vrouwen Mis bruikt door Abortus". „De ge- Nieuwe ontwikkelingen in volgen van abortus voor de de medische wetenschap, wel- vrouw beginnen pas nu aan de ke „de wetgeving" zouden „in- oppervlakte te komen. Vrou- halen". wen die lang geleden een zwangerschap hebben laten af breken, ontdekken nu dat ze daarom depressief zijn of zelf moord overwegen", aldus Ne rad. Tegenstander van abortus is ook Sandra O'Connor, enige vrouwelijke rechter in het ne gen leden tellende Hoogge rechtshof. Zij benadrukt de medische vooruitgang die een herziening van de abortusvrij heid zal kunnen afdwingen. „Recente studies demonstreren dat de zelfstandige levensvat baarheid van de vrucht sterk vervroegd kan worden. Het is alleszins redelijk te veronder stellen dat levensvatbaarheid van de foetus binnen drie maanden in de niet te verre toekomst mogelijk wordt", al dus opperrechter O'Connor onlangs in een schrijven. Anderen geloven dat ook toe nemende mogelijkheden om een ongeboren vrucht te ope reren of anderszins medisch te behandelen, zal bijdragen tot een publiek inzicht dat een on geborene een zelfstandig mens is en niet zozeer een onderdeel van het moederlichaam, waar op de „pro-choise"-vrouw haar alleenrecht claimt. Tenslotte kan de techniek van het zicht baar maken van de levende en bewegende vrucht de nodige emotionele identificatie met de ongeborene met zich meebren gen. Verdediging Groepen als de „Nationale Or ganisatie van Vrouwen- "(NOW), Amerika's grootste feministische beweging, probe ren zoveel mogelijk tegengas te geven. Een geladen NOW- - voorzitster, Judy Goldsmith, noemde deze week de film „The Silent Scream" ronduit „bedrog, medische verdraaiing en een voorbeeld van manne lijke arrogantie in een kwestie die allereerst vrouwen aan gaat". De kinderneuroloog dr. Hart Peterson van het vooraan staande Cornell Center in New York is een van de specialisten die de medische realiteit van „The Silent Scream" aanvecht. „Het is hoogst onwaarschijn lijk dat een 12 weken oude vrucht kan schreeuwen of pijn kan voelen zoals u en ik dat kunnen. De betrokken centra in de hersens zijn daarvoor nog niet gevormd. Wat de film toont is een primitieve respons vanuit het ruggemerg, te ver gelijken met een primitief dier dat met iets geprikt wordt". MARC DE KONINCK p-c X v< lECHT «enteel Ban jon| I AVN1V f-Provit OPPOSITIELEIDER Den Uyl heeft verklaard bij eenrale op] gende kabinetsformatie niet te zullen streven naar een 1 zouden net met de kleine linkse partijen, ook al zou de verkiezF ere uitslag die mogelijkheid bieden. Een uitspraak, waarmee zaaj, Uyl weer eens het risico loopt zich de kritiek van P\n benai voorzitter Max van den Berg op de hals te halen. In het me, w; leden heeft die immers niet geschroomd de politieke l£n om van zijn partij bij dergelijke uitspraken onderuit te halen.en vendien heeft Van den Berg meerdere malen gepleit een linkse meerderheid, die zonder CDA en VVD zou fjn zijp nen gaan regeren. 'het aai De uitspraak van Den Uyl was des te opmerkelijker, or deze week volgens opiniepeilingen voor het eerst een lijgy^ meerderheid mogelijk werd geacht. Maar ingrijpende m schappelijke veranderingen, die nodig zijn na de verkit gen van 1986, vergen een breed maatschappelijk en pollt KC draagvlak, aldus Den Uyl. Daaruit zou kunnen blijken, hij kennelijk nog steeds de moed niet heeft opgegeven de lijke veranderingen tot stand te brengen samen met CDj^* VVD. Na de ervaringen, die de PvdA de afgelopen jarel coalities met het CDA heeft opgedaan en de bittere sociajjgjf sche verwijten aan die partij tijdens het kabinet-Lubl klinkt ons dat niet erg geloofwaardig in de oren. HA A vet op Is Den Uyl wellicht bang dat de in de opiniepeilingen g{5*000 ende linkse meerderheid onmiddellijk weer teniet zal 'ster vv den gedaan, indien hij aankondigt samen met CPN en deelc een kabinet te willen vormen? Gezien de weinig overtuiede K de argumentatie, waarmee Den Uyl zijn stelling tracht tuttin derbouwen, lijkt dat niet onwaarschijnlijk. In dat gevalde nil Den Uyl nu reeds, ruim een jaar voor de verkiezingen, zijn de kiezer te misleiden. Wanneer de verkiezingen Leer j maal achter de rug zijn zou het uiteraard geen direct egebrui meer hebben als de kiezers zich van de PvdA zouden a het ren, indien Den Uyl dan alsnog met klein links zou gaafid vé menwerken. j st0^ Isman Wanneer PvdA -partijvoorzitter Max van den Bergs koni als regel fel en onmiddellijk reageert op dit soort uitspr£tten van Den Uyl, nu niets van zich laat horen, zou dat er opde nii zen dat er wellicht sprake is van een doorgestoken kaarjevaar PvdA zou er dan op uit zijn door een reeks gematigdefland spraken een bepaalde groep kiezers voor zich te winnen'chtlii na de verkiezingen eenvoudig alle vrijheid van handel^y™^ hernemen. Indien het zo wordt gespeeld zullen CD^n o| VVD dat spel in een vroeg stadium moeten ontmaskerden jt de Vorst blijft DE BILT (KNMI) De vorst blijft. In de komende nacht wordt zelfs strenge vorst ver wacht met een minimumtem peratuur van omstreeks min 12 graden. Morgen overdag zijn er perioden met zon. In de middag zal het in het alge meen licht vriezen met een temperatuur van rond min 3 graden. Het weer in onze om geving staat onder invloed van een hogedrukgebied, dat zich van de Noordzee uitstrekt tot aan IJsland. Een ander hoge drukgebied ligt boven Noord- -Scandinavië. Het verplaatst zich langzaam naar het zien jn en neemt nog in betekeni:7nnrjf Dit hogedrukgebied zal i/er komende dagen gaan hever heersen met een luchtdri, de kern van ongeveer rhemi millibar. Dit hogedrukgfgelop houdt bij ons een noordoi dc lijke stroming met koude I en lf in stand. erlanc Weer rapporten van vanmorgen 07 ,jprden WNf Max Min tamp tamp Amsterdam onbew. 2° - 9" CT1! De Bilt onbew. 1° -12" Meer mogelijk in Alpengebied Verwachte lichte sneeuwval in het Alpengebied zal deze kro kusvakantie vermoedelijk iets ruimere ski-mogelijkheden bieden. Op lagere niveaus (be neden de duizend meter) ziet het er vooralsnog zowel in Frankrijk, Oostenrijk als Zwit serland tamelijk slecht uit. In België zijn er helemaal geen wintersportmogelijkheden. In Duitsland zijn er alleen in Hartz nog redelijke en plaatse lijk zelfs goede skimogelijkhe den. In Oostenrijk zijn afdalin gen tot in het dal en op de la gere pistes nog lang niet over al mogelijk, hetzelfde geldt voor Zwitserland. Dit week einde wordt daar onder de duizend meter plaatselijk re gen verwacht. Hieronder een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogte (linkerkolom in het dal, rechterkolom op de hoge pistes). België Geen wintersportmogelijkhe den. Duitsland Harz Zwarte Woud Duitse Alpen Aberdeen l.b Geneve regen Helsinki sneeuw Innsbruck sneeuw Klagenlurt zw.bew. Kopenhagen h.bow Muenchen sneeuw 2' - 7' Stockholm 10 - 50 20 - 40 15 - 60 MARKTEN ij: 'DEI 1°' ig ja r g Sszoi Ne pr iheic it. S "tal ~yn kt r !anr Groenteveiling t va •el LEIDEN Noteringen groef fruitveiling, 15 februari: andijWlW€ 465; rode kool: 39-67; rabarM jq spruiten a: 535; spruiten spruiten d: 155-550; uien: 15-Cns terpeen: 10-35; witlof: 180-4'gre Oostenrijk In de hogere delen zijn de wintersportmogelijkheden re delijk tot goed. Ondanks de lichte sneeuwval in sommige plaatsen blijven de mogelijk heden op de lagere pistes en in de dalen slecht. Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthie 45 - 110 25 - 75 30 - 105 25 - 80 Zwitserland Graubuenden Wallis Berner Oberland 45 - 110 40 - 110 30 - 75 Frankrijk Savoie/Haute Savoie 45 - 130 Alpes du Sud 55 - 125 Zuid-Tirol 40 - 115 Weersverwachting tot zater dagmiddernacht: enige tijd sneeuw. Beneden de 800 m tijdelijk overgaand in regen. Gedetailleerde informatie is verkrijgbaar via de sneeuwlijn ANWB/KNMI. tel. 070 - 264646. en (ADVERTENTIE) hul I bouwvoorlichtin k< cenirum voor advies, aanschaf en oriflSer De unieke expositie over b<°P wen en wonen met informa over produkten en diens' van tientallen bedrijven. ont VRIJE TOEGANG fld openingstijden: k di„ wo.. vr. 9.00 - 17.00 uu, m. do. 9.00 - 20.00 uiGef za. 9.00- 14.00 uu staringlaan 6 waddinive^ Vivax krijgt en clubgebouw OEGSTGEEST De vof lige buitenkantine varf zwembad Poelmeer wore dit jaar gerenoveerd en a waarschijnlijk als clubgc— verhuurd aan dé1 zwe "IE waterpolo vereniging Vivi De onderhandelingen U_ de gemeente en Vivax ov huurvoorwaarden zijn ii vergevorderd stadium, bleek gisteravond tijdet algemene ledenvergao van de vereniging. Vivax heeft zich overige afgelopen jaren ontwikkf louter een waterpoloclul ledenvergadering besloot om de afdeling wedf zwemmen op te heffen. V locommissie werd uitgebjQ

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2