Dilemma's bij (niet)-invoering ruimtewapens helder belicht Staat moet vóór! 16 april in kruisr akket en - proces reageren Berkhof in debat met hoofdredacteur Die Zeit of Kabinet wil geen apart Tamil-beleid D ^66 profileert zich met nieuwe kernpunten BINNENLAND/BUITENLAND EektacSowttwl DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 PAGINA b Topman Shell: twee- verdienerswet „stom" UTRECHT Drs. A C. He'frich, president-direc teur van Shell Nederland BV. heeft de tweeverdie- nerswet gisteren op een lunch van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Utrecht „een stomme wet" genoemd. Volgens hem lopen nu veel vrouwen weg uit hun baan. „Die gaan niet thuis zitten. We zijn weer een zwarte markt aan het creëren", aldus Helfrich. Ook in het algemeen wordt zwart werken volgens hem gesti muleerd door de hoge belastingen in Nederland: ..Als de inkomstenbelasting flink omlaag gaat zul len we de werkloosheid zien dalen als nooit tevo ren". Helfrich noemde het een fictie dat het be drijfsleven, waar iets minder dan een miljoen men sen werken, het probleem van de 800.000 werklo zen zou kunnen oplossen. Vertrouwen in economie toegenomen DEN HAAG Het vertrouwen van consumenten inzake de economische situatie is tussen oktober 1984 en januari 1985 sterk toegenomen. Ook de te verwachten financiële situatie in het eigen huishou den wordt gunstiger beoordeeld. Dit blijkt uit gege vens die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft verzameld. Ook de verwachtingen ten aanzien van de economische situatie in de komende twaalf maanden zijn ten opzichte van de voorgaan de enquête beduidend gestegen. De markt voor duurzame consumptiegoederen wordt in januari 1985 gunstiger beoordeeld in vergelijking met okto ber 1984: 14 procent acht de tijd gunstig voor de aan koop van grote duurzame artikelen en 45 procent eerder ongunstig (in oktober 1984: respectievelijk 10 procent en 52 procent). Ook over het dalen van de werkloosheid is men optimistischer gestemd. Videotheek met alleen verhuur op zondag open DEN HAAG Videotheken die zich uit sluitend met de verhuur bezig houden zijn geen winkel in de zin van de Winkelslui tingswet en mogen op zondag geopend zijn. Videotheken die naast de verhuur ook videobanden verkopen vallen wel on der de Winkelsluitingswet en zullen hun deuren op zondag gesloten moeten hou den. Staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken) zei dit gisteren tijdens overleg in de commissie voor het midden- en kleinbedrijf op een vraag van CDA- -woordvoerder Van Muiden. De vraag was oorspronkelijk afkomstig van zijn partijgenoot Hans de Boer, burgemeester van Haarlemmermeer, die zich afvroeg of desnoods de Winkelsluitingswet niet ge wijzigd zou moeten worden. Ongeveer 28.000 werknemers onderbetaald DEN HAAG Van de bij een onderzoek in het bedrijfsleven betrokken werknemers op wie de wet minimumloon van toepassing was, ontving in november 1982 0.7 procent een loon beneden dat minimum. Het gaat om naar schatting 14.000 werkgevers die ongeveer 28.000 werknemers on derbetaalden. In verhouding werden vrouwen va ker onderbetaald dan mannen, volwassenen meer dan jongeren en Nederlanders meer dan buiten landers. Dit blijkt uit een rapport over de nale ving van de Wet minimumloon en minimumva kantiebijslag, dat is opgesteld door de Loontechni- sche Dienst (LTD) van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het onderzoek is in 1983 gehouden onder 5.726 bedrijven, waarbij in november '82 240.521 werknemers in dienst wa- AMSTERDAM De landsadvocaten hebb< van de Haagse rechtbank tot uiterlijk 16 april i tijd gekregen om schriftelijk te reageren op dagvaarding die de „Stichting Verbiedt DEN HAAG Brigade generaal G. Berkhof meent dat de Westeurope se landen het fel omstre den strategisch defensie initiatief van president Reagan, beter bekend als het starwars-project waar mee een ondoordringbaar scherm beoogd wordt te-, gen vijandelijke kernra ketten, onvoorwaardelijk moeten steunen. Volgens hem is het de enige effec tieve manier om het hoofd te bieden aan de militaire doctrine van de Sovjets die haar conventionele wapens en haar kernra- kettenmateriaal van jaar tot jaar planmatig uit breidt. Berkhof, die doorgaat voor de voornaamste Nederlandse spe cialist op het gebied van ruim tewapens. nam het gisteravond in een debat, georganiseerd door het Nederlands Genoot schap voor internationale za ken in de Haagse Sociëteit De Witte, op tegen de politiek hoofdredacteur van het West- duitse weekblad Die Zeit, Christoph Bertram. Deze oud- directeur van het gezagheb bende Londense Institute of Strategie Studies was het radi caal oneens met Berkhof. Volgens Berkhof kan het wes ten de bestaande wapenrace met de Sovjet-Unie onmogelijk volhouden. Het Sovjetblok heeft bijvoorbeeld al vijf maal zoveel ballistische raketten en vijfmaal zoveel tanks als het westen. De Russische planeco nomie is ten opzichte van het westen in een beslissend voor deel. Steun daarvoor hoeft niet via moeizaam politiek overleg tot stand te worden gebracht. De westerse landen besteden in hun totaliteit meer geld aan hun defensie, maar de produk- tiviteit is navenant minder dan die van de Sovjet-Unie. Volgens Berkhof moet het westen daarom zijn technolo gische kennis benutten om de machtsbalans die in de jaren zeventig in het nadeel van de NAVO is verschoven, te her stellen. Ooit kon de achterstand in conventionele bewapening ge compenseerd worden door kernraketten. Herstel van de conventionele slagkracht van het westen is vandaag echter geen haalbare kaart, omdat dit onbetaalbaar is geworden en de Russen in dit opzicht toch niet bij te benen zijn. Lastige keus Berkhof verklaarde de irrita tie bij de Russen over het stra tegisch defensie initatief van Reagan uit het feit dat zij vrij plotseling voor de lastige keus zijn komen te staan welke wa penontwikkeling nu prioriteit fegeven moet woraen. De lussen werken volgens Ber khof overigens ook sinds het begin van de jaren zeventig aan ruimtewapens. De ontwik keling daarvan is überhaupt niet te keren. De ontwikkeling van deze wapens is nu een maal de afspiegeling van onze (hoog technologische) maat schappij, aldus de generaal. Hij meende dat in het westen vol strekt onvoldoende kennis be staat over de ontwikkkeling ervan bij de Russen en hekel de hun propagandaoffensief tegen de ruimtewapens. Berkhof pleitte voor aanvaar ding van het strategisch defen sie initiatief omdat zij bescher ming zal bieden tegen Russi sche strategische en middel- lange-aanvalsraketten, het geen van vitaal belang is voor de westerse veiligheid. Boven dien maakt volgens Berkhof het strategisch defensie initia tief de competitie met de Rus sen op de lange termijn be heersbaar, omdat het gaat om onderzoeksgebieden waarop het westen technologisch in principe superieur is. Verder zal de ontwikkeling ervan gro te effecten hebben op de eco nomie. Doen de Westeuropese NAVO-landen niet mee, dan dreigt haar veiligheid niet al leen losgekoppeld te worden van de VS, ook economisch gezien zou zij dan de toekomst wel eens kunnen missen. Afschrikking Bertram was het fundamen teel met Berkhof oneens. Hij zou zou nog wel achter een be perkte variant van het strate gisch defensie-initiatief kun nen voelen, op voorwaarde dat het huidige afschrikkingssys teem daardoor niet wordt aan getast, maar versterkt. Dat is echter duidelijk niet de bedoe ling van president Reagan en minister Weinberger. In hun ogen is het starwars-project een totale ommekeer van de bestaande strategie die nu juist terughoudendheid van de grootmachten vraagt omdat ze beide kwetsbaar zijn voor een kernaanval. Door dit initatief wordt echter de grond wegge slagen onder het afschrik kingssysteem. Bovendien wordt de wapenrace er op nieuw door gestimuleerd, want de tegenpartij zal niet achter blijven en met een dergelijk systeem wordt wapenbeheer sing helemaal onmogelijk. Binnen de Amerikaanse rege ring bestaat nog geen volledige eensgezindheid over het pro ject en de Westeuropese lan den moeten daarom al hun in vloed in Washington aanwen den om het te keren. Hij be stempelde het voorstel van president Reagan om de tech Voorafgaande aan het debat in De Witte presenteerde brigade generaal Berkhof gisteren in Nieuwspoort zijn boek „Duel om de ruimte", handelend over de ontwikkeling en het strategisch be lang van ruimtewapens. nologie te zijner tijd aan de Russen over te dragen als gro te onzin. „Ze willen het niet eens aan hun eigen bondgeno ten geven, laat staan aan de Russen", aldus Bertram, die daarbij verwees naar de nu al gerezen problemen in de sa menwerking op dit punt tus sen Westduitsers en Amerika- In de zaal werden vraagtekens geplaatst bij de waarde van het huidige afschrikkingssys teem. Bertram antwoordde dat nieuwe technieken alleen maar destabiliserend konden werken, zijn tegenstanders meenden dat men over syste men die nog ontwikkeld moe ten worden niet kan oordelen. PAUL VAN VELTHOVEN Kruisraketten" in het g~ viel proces tegen de Stal" vorig jaar november heM laten uitbrengen. De advocaten van de sti<A ting, A. van den Biesen ent Ingelse, zeiden dit gisteren Amsterdam. De staat heeft in de afgelp pen maanden volgens hen I „schermutselingen" over procedure enkele keren u™ stel gevraagd. Beide advoq ten kunnen zich dat voorsta len gezien de lengte van dagvaarding (130 pagina') Zij verwachten dat de rech bank pas voorjaar 1986 ur spraak doet De stichting wil de onrecli)NN matigheid vaststellen van (emif eventuele plaatsing en gebruik van kruisraketten Nederland. De stichting seert haar eis op vele ini nationale verdragen. Bijl 20.000 Nederlanders zijn m, de-eiser in dit proces, pchtc dagvaarding is ook ondertjiim kend door ongeveer hondetn n organisaties met rechtspejlgeri soonlijkheid onder welke eiaan< kele grote FNV-bonde'et Verbiedt de Kruisrakets fiubliceert binnenkort el ijst van vijf- tot zeshondef""" groepen die het proces wj steunen maar geen recht|70 persoonlijkheid hebben dus niet mee kunnen proct deren. Verbiedt de Kruisrakets heeft de dagvaarding inmièj^' dels laten uitgeven in boef vorm. Van de eerste opia van 7.500 exemplaren zijn i al 2.000 verkocht. Het is v< gens Van den Biesen uitzo L derlijk dat een dagvaard» in een nog lopend proces die manier openbaar wor gemaakt. Die openbaarhei VI is gezien de aard van h proces echter logisch, aid de advocaat. PI DEN HAAG Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) en staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) voelen er niets voor om voortaan élle Tamils die vanuit Sri Lanka naar Nederland zijn gereisd hier ook onderdak aan te bie den. Wel komt er een onder zoek van de procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, naar de mo gelijke malafide praktijken \>an reisbureaus, die Tamils naar Europa halen. Van den Broek zei gisteren tij dens een vergadering met de vaste kamercommissies voor buitenlandse zaken en justitie, dat het toelatingsbeleid voor vreemdelingen op zijn kop wordt gezet, als er in het ver volg alleen voor Tamils uit zonderingen zouden worden gemaakt. Hiermee reageerde hij op het verzoek van de hoge commissaris van de vluchte lingen van de Verenigde Na ties, Hartling, om geen enkele Tamil onder de huidige om standigheden terug te sturen naar zijn land. De bewindsman zei te willen benadrukken, dat eventuele asielaanvragen van Tamils zonder enige discriminatie in behandeling zullen worden ge nomen. Maar ook hier voegde hij aan toe, dat er, ongeacht de situatie in Sri Lanka, geen uit zonderingen mogelijk zijn voor snellere procedures. Van den Broek stelde bovendien niet te geloven dat ieder Tamil in Sri Lanka gevaar loopt. Volgen hem zijn er wel degelijk re gio's waar Tamils onbedreigd kunnen leven. Hij memoreer de dat er ginds ook Tamils mi nister zijn en hoge posten op Justitie bekleden. Minister Van den Broek zei verder dat het probleem ovei de opvang van de naar schat ting 1200 Tamils in ons land ook het Kabinet zorgen baart. Vooral de situatie in Amster dam en Den Haag, waar de meeste Tamils verblijven, is hier en daar zelfs onaanvaard baar. Veel Tamils verblijven in dure, vuile en vaak ook brandgevaarlijke pensions. Een aantal van hen zou inmid dels met heroine in aanraking zijn eekomen, terwijl anderen aan besmettelijke ziekten lil den. De Tamil-problematiek komt vrijdag aan de orde in de ministerraad. Staatssecretaris Korte-Van' Hemel deelde de Kamer ver der mee dat de procureur-ge neraal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. P. Bos, een on derzoek gaat instellen naar de eventuele ronselpraktijken van reisbureaus, die munt pro beren te slaan uit de Tamil- problematiek. In dit verband werden met name ook West- duitse reisorganisaties ge noemd, die Tamils goedkope reizen naar Europa aanbieden. Anti-militairistische blokkade in Coevorden Ongeveer vijftig actievoerders van de „anti-militaristische groepen Noord-Nederland" hebben gisteravond van elf uur tot half een 'n blokkade opge worpen op een overslagstation in Coevorden van waaruit mili tair materieel naar diverse plaatsen in Nederland wordt overgebracht en opgeslagen. Nadat de actievoerders ver schillende pantservoertuigen de doorgang beletten door er voor te gaan zitten, werd door de M.E. een charge met de wa penstok uitgevoerd. Daarop zijn de actievoerders per bus weer vertrokken. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES DEN HAAG Het hoofdbestuur van D'66 heeft een lijst opge steld van tien kernpunten. In juni moet de partij zich op een congres uitspreken over deze punten, die de basis gaan vormen voor het verkiezingsprogramma van de Democraten in 1986. Het bestuur gaat daarbij niet in op zaken als arbeid, sociale ze kerheid en kernraketten. De partij heeft daarover al eerder een standpunt ingenomen. Zo wil D '66 een 36-urige werkweek eventueel via een loonmaatregel en handhaving van de koop kracht door lastenverlichting en is de partij voor een basis-inko men. De partij is tegen de plaatsing van kernraketten, tenzij die onderdeel uitmaakt van een wapenovereenkomst tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. De belangrijkste kernpunten zijn: -Geen nieuwe kerncentrales als er geen oplossing is voor het ra dio-actieve afval. Bestaande kerncentrales moeten dicht. -Om de rol van kernwapens echt terug te dringen moet een ver hoging van de uitgaven voor conventionele bewapening niet worden uitgesloten. -Geen sprijding van bestaande rijksdiensten. Alleen nieuwe diensten mogen naar zwakke regio's. In het verleden gemaakte afspraken moet echter wel worden nagekomen. -Een volksverzekering in de gezondheidszorg met een premie naar draagkracht en een maximum per persoon. FOi (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Carnaval is in Italië geen nationale ge beurtenis. Maar wat is wel nationaal in dit land van stadsstaten, afgezien dan van de liefde voor de paus, het staatshoofd en het nationale voetbal elftal? Er zijn hele landstreken, waar de overgang naar vas ten en onthouding zich zon der feestgedruis, maskers en confetti voltrekt. In de Italiaanse hoofdstad moet ie op Martedi Grasso, dolle dinsdag, drommels goed uitkijken om een carnavals plechtigheid te kunnen ont waren. Het echte Italiaanse carna val voltrekt zich in enkele tientallen steden in het noorden en in het zuiden, waar de feestelijkheden door een strict lokale tradi tie worden bepaald. Viareggio en Venetië zijn de steden die het best car naval kunnen vieren. En van wat daar gebeurt, kun nen ze in Nederland nog heel wat opsteken. In Via reggio worden vier zonda gen achter elkaar optochten gehouden (de laatste is nota bene op de eerste zondag van de vasten). Dat zijn dan carnavalsoptochten, waarin reusachtige maskers en praalwagens worden mee gevoerd. die het hele Ita liaanse leven op artistiek hoogstaande wijze uitbeel den en te kijk zetten: poli tiek. voetbal en heel voor zichtigjes ook de kerk. De afgelopen zondag hebben 70.000 mensen in deze pro vinciestad er naar staan kij ken. De carnavalsoptochten van Viareggio zijn in Italië zo vermaard, dat de tv er meestal een rechtstreekse uitzending van verzorgt. Groot feest In Venetië heeft het carna val meer het karakter van een geweldig groot feest, dat al die piepkleine straat jes en pleintjes van de (ove rigens voor het verkeer af gesloten) oude binnenstad tot barstens toe vult. Hier is het nooit een kwestie van even een kiel aantrekken en een hoop pils achterover slaan om in de stemming te komen. Carnaval in Venetië is eer der stijlvol van aard, cultu reel verantwoord zou je kunnen zeggen, met uiterst geraffineerde camouflages en maskers, met film, ballet en opera, met salonfeesten, met Afro- en Spaanse dans partijen op het San Marco- plein, tenminste als dat dit jaar droog blijft. In Venetië vinden de ko mende dagen liefst 353 car navalsfeesten plaats, waar onder 41 bals. Dit wat het publieke gedeelte betreft. De patriciërs van Venetië gebruiken carnaval tradi tiegetrouw om hun Palazzi langs de „kanalen" te ope nen voor vrienden en rela ties. Dit zijn dan de diner- dansants uit de belle épo que, met een fin de siècle karakter. De haute couture is er uitbundig vertegen woordigd, alsmede de aller laatste creaties van de be roemdste Italiaanse juwele- nontwerpers. Het Venetiaanse carnaval blijkt ook een onweerstaan baar feest voor de toeristen. Vorig jaar kwamen er in één week een half miljoen vreemdelingen naar de stad, alleen om carnaval te vieren. De toeristen droe gen bij aah een carnaval- somzet van 20 miljard lire, bijna 40 miljoen gulden. ,r Het Romeinse carnaval is0 zoals gezegd even weinig0 luidruchtig als spectaculair. Rome mist een carnaval straditie. Er is een poging 1 tot feest op het Navona- -plein en zelfs een kinde- r roptocht op de Via Naziona- f le. Maar overigens zijn de f carnavalsvierders aangewe- I zen op de faciliteiten van discotheken in de binnen- stad, op de parochiezaaltjes in de wijk en op een eigen L particuliere huiskamer, r Ook in Rome zijn er party's bij adel- en gegoede stand, die nu eenmaal omvangrij ke kennissenkringen moe ten onderhouden. Maskers In enkele Romeinse wijken wordt op de laatste zondag voor de vasten één verklede straatmars gehouden. Maat deze heeft meer de allun van een sacramentsprocessie en neemt nooit zulke proporl ties aan dat daardoor weggef bruikers in hun rijgenot wor- den gestoord. De maskers die enkele moe f dige middenstanders in hunI etalages te koop leggen, zijr\ overigens best grappig. Da maskers van staatspresidentC Pertini, van premier CraxM en andere publieke mensen zijn zo natuurecht, dat du volstrekt niet te onderschei* den zijn van de maskers die) de politici normaal dragenki Een rubber masker vanI zo Craxi kost 40.000 lire (75 gulf den) en komt regelrecht uim Taiwan, waar ze waarschijn-f lijk nog nooit op andere wij» ze van deze illustere ItaliaanT se staatsman hebben geil hoord. Er kan dus ook in /ie£ (in carnavalstijd) nuchten en strenge Rome toch no£ best even gelachen worden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4