kiemt es Jan des Bouvrie deelt zijn bankgeheim met honderdduizend Nederlanders Impressionisten van Gould worden in april geveild WELINGELICHTE KRINGEN LEZEN DE KRANT. 071-122244 Chinees eten Stichting centrum Europa BINNENLAND CcidoeGotvumt ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 PAGINJN Uit schemerlampjes langs de wand droop geel licht als eierstruif op de tafels In een suffige provincieplaats met per manente geeuwkoorts legden we tegen de avond aan in een te smal, waar schijnlijk door de wringer gehaald eet huis, waar een Chinees op berustende horeca-voeten rondwaarde. Uit sche merlampjes langs de wand droop geel licht als eierstruif op de tafels. Achter in op de tapkast zaten vier roodharige poezen met een aangrijpende gelaten heid, die deed vermoeden, dat ze elk ogenblik aan de spijskaart konden worden toegevoegd. Geen sterveling bevroedt immers, wat de geheimzinni ge hiërogliefen inhouden, die in Chi nese restaurants het aanbod verhullen. Het is een duistere grabbelton, waar je de ene keer een uiterst smakelijk vo gelnestje uit peurt en een volgende maal wordt afgescheept met een scho tel vol slurfjes, die verdacht smaken naar aangebakken zeewier. Wat het dan ook is. Eén keer hebben we het meegemaakt, dat we, belust op ontdekkingen, een oris nog onbekende schotel bestelden. De ober raakte terstond in verlegen heid. Maar toen we hem grootmoedig 'voorstelden de hap te annuleren, schudde hij zijn hoofd en repte zich gezwind naar de keuken. Na ruim een half uur keerde hij terug met een schaal, waarop omvangrijke moten blank vlees in een pindasaus dreven. Hij verontschuldigde zich voor de late doorkomst en wenste ons sma kelijk eten. Terwijl hij wegslofte stoot te een tafelgenoot mij aan en fluister de: „Kijk eens goed naar zijn rechter been". „Wat is daaraan te zien?", vroeg ik. Hij antwoordde: „Ik vond het al ver dacht, dat we zo lang moesten wach ten, maar nu begrijp ik het volkomen. Wat we op ons bord hebben is een stuk uit het been van die ober. Dat kan niet missen. Want net liep hij nog niet mank". Op luide toon eiste ik daarop, dat de eigenaar van het pand zich onmiddel lijk bij onze tafel zou vervoegen. „Uw ober trekt opeens met zijn rechter been voegde ik hem gekwetst toe. „Dat klopt", zei hij, „Ching heeft daar wel vaker last van. Hij is tijdens de Grote Sprong Voortwaars even buiten Peking tussen twee treinwagons be kneld geraakt". Het mag daarom een zegen worden ge noemd, dat de Chinees, die ons dit maal bediende, zo te zien nog steeds op twee ongeschonden benen rondliep. Om de vier katten op de tapkast te sparen bestelden we nochtans een een voudige vegetarische schotel. De balans opmakend van twintig jaar lijn trekken voor het welzijn van zijn medemensen en zichzelf doet het de 42- jarige binnenhuisarchitect Jan des Bou vrie zichtbaar deugd te ontdekken, dat hij geen spat veranderd is. Nog steeds heeft hij het opwindende gevoel, dat hij zojuist met lof geslaagd is aan de Riet veld Academie in Amsterdam en een uur geleden tot zijn stomme verbazing zijn eerste geslaagde driezitsbank heeft ontworpen. „Ik ben een gretige afnemer van het le ven", weet hij intussen, „ik ben een ge- zelligheidsdier, dat er uit probeert te ha len wat er in zit. Tot de laatste kruimel als het kan. Ik slaap ook pas tevreden in, als ik zeker weet, dat ik de dag ten volle geproefd heb". „Dat moet je volgens mij kunnen mer ken aan de meubelen, die ik maak. Het interieur, dat je kiest, verraadt nu een maal wie je bent. Een bankdirecteur, die zich omringt met vetleren fauteuils kan nog zo aimabel overkomen, maar blijf er toch maar rekening mee houden, dat hij in feite een patser is". Volendam „Toen ik in 1962 begon met het ontwer pen van bankjes was het nog uiterst droevig gesteld met het Nederlandse in terieur. Was er trouwens wel sprake van een typisch Nederlandse binnenhuiscul tuur? Ik vraag het me nog steeds af. In Volendam een visserspak aantrekken en je voor een schouwtje met Delftsblauwe tegels laten fotograferen, was dat het soms? Ik had er in elk geval geen hoge muts van op". „Wat ik geprobeerd heb is een prettige sfeer te creëren met simpele, heldere vormen en kleuren. In feite dus niks nieuws onder de zon. Rietveld en de ar chitecten van het Bauhaus stond dat ook al voor ogen: mensen de ruimte geven, waaraan ze vreugde kunnen beleven. In de praktijk blijken Nederlanders daar de grootste moeite mee te hebben. Ze stou wen hun huizen net zo lang vol, totdat je tenslotte in elke kamer ten minste 150 pootjes in alle vormen en maten kunt aantreffen. Zo'n overdaad moet op den duur wel frustreren. Want het leven zelf is al ingewikkeld genoeg. Dat hoef je nog niet eens te accentueren met een inge wikkeld interieur". Lol „Ik weiger categorisch een bank te ont werpen, waar ik zelf voor geen goud op wil zitten. Ik zou het ook niet kunnen. Ik zal er toch echt eerst zelf lol aan moe ten beleven, want anders gaat het feest niet door". „Weet je wat het geheim is van creativi teit? Het gaat er om, dat je alleen doet, wat je lekker vindt. Andy Warhol wilde op een gegeven moment per se gaan schilderen. Maar hij kon geen bruikbaar onderwerp bedenken. Toen zei een vriend: „Als je mij tien dollar geeft, ver tel ik wat je moet doen". Warhol reken de gelijk af en kreeg te horen: „Wat zou je eigenlijk willen schilderen?". „Een fles Coca Cola bijvoorbeeld", riep Warhol, „daar lust ik liters van. En margrieten. En Marylin Monroe". „Dan zou ik die drie onderwerpen als de donder gaan schilderen", riep de vriend. En dat deed Warhol. Je weet ondertussen, wat er daarna is gebeurd: Warhol werd er we reldberoemd mee". Aan flarden „Ontwerpen is nog steeds mijn lust en mijn leven. Dat gebeurt spontaan. Zodra ik er eens goed voor ga zitten, denk ik mijn ideeën gegarandeerd aan flarden. Het komt toch wel, heb ik gemerkt". „Ik zag twee weken geleden van een Ita liaanse ontwerper een bank, die je naar alle kanten kunt uitklappen en verlen gen. Daarna kun je de segmenten weer op alle mogelijke manieren in elkaar passen. Ik dacht: die man heeft duidelijk even sneller nagedacht dan kleine Jan. Foute boel dus. Want de enige, wie ik zo'n briljant had gegund was ikzelf. Die zelfde dag nog heb ik twee banken ont worpen. Want zo'n pak slaag laat ik niet op me zitten. Dan vecht ik terug". Draverij Expositie De twee gloednieuwe banken een zwartgelakte met grijze kussens, de an dere in wit en geel uitgevoerd zullen net op tijd klaar zijn voor de grote ten toonstelling, die Benno Premsela op don derdag 14 februari in het Rotterdamse Bouwcentrum zal openen. Op deze expo sitie, die een maand duurt en ingericht is door de Stopera-architect Cees Dam, staan alle ontwerpen van Jan des Bou vrie feestelijk te kijk: zijn collectie ban ken en stoelen, de beroemde en vele ma len geïmiteerde tafel op één poot, een door hem weelderig ingerichte Ford Sierra („Dat is immers ook een inte rieur"), natuurgetouwe kopieën van ho telkamers, lampen, haarden, toiletrollen, een koffiemachine en futuristische tele- visiekasten. In afwachting van die wapenschouw „Toch lang niet gek voor een mannetje, dat volledig woordblind is en met die handicap jammerlijk voor zijn mulo-exa men is gezakt" concentreert Des Bou vrie zich op de draverij, die zondagmid dag op de renbaan in Hilversum wordt gehouden. Voor het eerst in zijn toch al turbulente leven zal hij zich dan op een sulky hijsen en knokken voor elke me ter in de race voor amateur-ruiters om „De Grote Prijs van Hilversum". „Als ik op het eerste stuk vooraan zit ga ik die rit ook winnen", voorspelt hij. „De andere deelnemers beschouwen het waarschijnlijk als een grote grap, maar voor mij is het bloedserieus. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Als ik een uitdaging aanneem, wil ik ook graag het onderste uit de kan. Een oom van miin vriend Wim Wagenaar heeft wat dat betreft de volgende wijze uitspraak gedaan: „Aan het einde van de rit hangen de prijzen". Het moet gek lopen als er ook niet één voor mij tussen zit". Feestelijk Om zover te komen heeft hij ook van middag een uur getraind. Als hij weer terug is in de stal en zijn geleende goud kleurige helm afzet, zegt hij stralend: „De wetenschap, dat vanavond weer honderdduizend Nederlanders met hun achterste op een van mijn banken zitten, geeft me bij voorbaat al een feestelijk ge voel". Gelegenheidsdraver Jan des Bouvrie: „De andere deelnemers beschouwen die rit var:^a zondag waarschijnlijk als een grote grap, maar ik pak het bloedserieus aan. Ik w?llSe graag het onderste uit de kan". lt- 3 3 auw >n ré LONDEN Toen Vin cent van Gogh in 1889 verpleegd werd in de psy chiatrische inrichting van het stadje St Remy en Provence, kreeg hij daar twee kamertjes toegewe zen. In het ene, gelijk vloers, woonde hij, het an dere, een etage hoger, was zijn studio. Door het raam van het tweede kamertje had Van Gogh een heer lijk uitzicht over brede, ommuurde akkers, met op de achtergrond heuvels, begroeid met paarse la vendel, struikgewas, bo men en een huisje. In no vember 1889 maakte hij er een schilderij van. Het werd een kunstwerk waarop de stralende zuid franse zon in haar volle glorie opkomt achter de heuvels en de akkers vol geelgroene jonge tarwe staan, die voorover buigt in een zachte bries. Vincent van Gogh noemde dit nieuwe meesterwerk „Paysa- ge, soleil levant". In april wordt het met vele andere im pressionisten, post-impressio- nisten en oude meesters in New York bij opbod verkocht. Experts verwachten dat „Pay- sage, soleil levant" daarna het duurste geveilde moderne schilderij zal zijn. Zij voorspel len dat deze Van Gogh meer zal opbrengen dan de 5,7 mil joen dollar van zijn „Le jardin du poète Arles" op een veiling in New York in 1980, wat toen een record was. Nog enkele dagen wordt „Pay- sage, soleil levant" met andere kunstwerken geëxposeerd in de privé-salons van de Royal Academy op Piccadilly in Londen. Deze unieke expositie is kosteloos toegankelijk. Zij werd op touw gezet door het bekende veilinghuis Sotheby Wijlen Mw. Florence Gould. dat deze kostbare doeken in New York gaat verkopen. Gould Van Goghs meesterwerk en de meer dan 175 andere merk waardige schilderijen en teke ningen, die op 24 en 25 april geveild worden, zijn afkomstig uit de particuliere verzameling van wijlen Florence Gould (1895-1983), geboren Florence Lacaze in San Francisco als dochter van Franse ouders, die naar de V.S. geëmigreerd wa ren. Kort na de aardbeving in deze stad vertrok zij met haar moeder naar Frankrijk. In 1923 huwde ze daar Frank Jay Gould, de jongere zoon van de Amerikaanse spoorwegmiljo nair Jay Gould (1836-1892). Jay Gould bracht het grootste deel van zijn leven in Frank rijk door, waar hij zaken deed en onder meer van Juan-les- Pins op de Azurenkust een dure en gerenommeerde plaats maakte. Na de dood van haar echtge noot verhuisde mevrouw Gould naar Cannes, waar ze de villa El Patio bewoonde. De inhoud van dit huis werd afge lopen juni door Sotheby's in Monte Carlo verkocht op een veiling die vijf dagen duurde. De totale opbrengst bedroeg 56,2 miljoen franse franc. De rijke kunstverzameling van Florence Gould zal geveild worden ten voordele van de Florence J.Gould Stichting, die in New York gevestigd is en hoofdzakelijk ijvert voor de ^bevordering van Frans-Ame rikaanse vriendschap, een doel dat mevrouw Gould geduren de heel haar leven nauw aan het hart lag. Brief Toen Van Gogh zijn „Paysage, soleil levant, St Remy" be schreef in een brief aan zijn vriend, de kunstenaar Emile Bernard, zei hij: „Op dit doek heb ik geprobeerd kalmte en grote vrede in beeld te bren gen". Hij is daarin volkomen geslaagd. Dit schilderij was zijn eerste werk dat buiten Frankrijk geëxposeerd werd, namelijk op de Brusselse ten toonstelling „Les XX" van 1890, een van de weinige ex posities waaraan Van Gogh tij dens zijn leven wilde deelne men. Florence Gould „be machtigde" Paysage, soleil le vant" in 1965. Zij kocht het van J.Robert Opperheimer, de nucleaire natuurkundige die het van zijn ouders geërfd had. Mevrouw Gould koesterde ook grote bewondering voor de schilders Toulouse-Lautrec en Bonnard. Er zijn vijf werken van Toulouse-Lautrec in haar verzameling. De belangrijkste van de eerste „La Clownesse Cha-U-Kao", een fijn portret van deze danseres uit de Parij- se Moulin Rouge anno 1895. Verwacht wordt dat het in New York voor meer dan 2,5 miljoen dollar van de hand zal gaan. Salie Bonnard Florence Gould hield in haar huis een kamer gereserveerd voor tien schilderijen van Bonnard. Zij noemde dit ver trek dan ook de „Salie Bon nard". Toen zij nog leefde schonk zij Bonnards meester werk „La terrasse a Vernon" aan het kunstmuseum te New York. Na haar dood namen enkele Franse musea vijf Bon nard schilderijen uit haar ver zameling in ontvangst. Onder de vier die nog overblijven be vindt zich „La forêt des pins" een kleurrijk landschap, ge schilderd in 1924, dat naar schatting 175.000 tot 250.000 dollar zal opbrengen. Er bestaat ook grote belang stelling voor „Maronniers et ferme du Jas de Bouffan", door Paul Cézanne geschilderd in 1886. Deze kunstenaar bracht veel tijd door op het landgoed Jas de Bouffan van zijn vader in Zuid-Frankrijk. Dit schilderij was vroeger ei gendom van de Amerikaanse multi-miljonair Rockefeller. Zijn huidige waarde wordt op 1,5 miljoen dollar geraamd. Paysage, soleil levant, in november 1889 door Van Gogh geschilderd te St. Remy en F ROGER SIMONS naar verwacht wordt meer dan 5.7 miljoen dollar zal opbrengen. KENNISMAKING Gewoon een manier om een partner te vinden bepaalt, schept vele mogelijkheden voor een geslaagde kennis making. Bel geheel vrijblijvend voor Informatie (ook 's avonds). Alphen a d Rijn. mevr. Wind01720-3777 Delft. mevr. IJzerman 015-61171 Den Haag. mevr. Steyger 070-97959 Den Haag. mevr Mathey070-55677 Leiden, mevr. Sibarani071-21283 Naaldwijk, mevr. de Groot01740-2035 Voorburg, mevr Bruigom 070-86498 Wassenaar, mevr v Leeuwen 01751- 1701r Zoetermeer. mevr. Vossepoel 079-16555 Erkend door de Raad van Toezicht. Ingesteld door he Ministerie van WVC. Hoofdkantoor: Zeestraat 145, 1942 AN Beverwijk. Tel. 02510-29023. Liever samen... De persoonlijke aanpak van de Stichting Inter Relatie biedt u meer kans op succes. Bel vrijblijvend. Den Haag: 070-97.68.50 Lelden: 071-89.28.65 Zoetermeer: 079-51.86.52 Alpen a/d Rijn: 01720-44906 Gouda: 01820-34630 Delft: 015-611635 Of het hoofdkantoor 01807-14417. Erkend door R.V.TI Aantr. bisex MEISJE zoekt ken nismaking met idem meisje tot 25 jr„ brieven met foto ond. nr. SP94953 bur. bl. Gescheiden HEER 51 jr., zaken man met 2 dochters van 15 en 17 jr. z.k.m. vrouw 38-45 jr. Voorlopig lat-relatie. Hobby's T.h. van part. luxe BUNGALOW in Drente, c.v., open haard, kl.tv, v.a. 195.- p.w. Tel. 01736-5934. zonvakanties, watersport (eigen motorkruiser), jazzmuziek, open haard, glas wijn. Brieven liefst met foto o.e.r. bur. bl. SP 94973. Niet gebonden MAN 50+ zoekt vriendin, liefst niet rokend en weinig of geen alc. Br. onder nr SP94960. KENNISMAKING, samenwo nen, huwelijk, alle relaties. Vraag brochurel Telefoon 04160-40483. Charmante, vitale WEDUWE, 64 j„ mid. niveau zoekt dito onge bonden heer tot 70 j.. om beider leven weer inhoud te geven. Br.o.nr. SP94961. Vele GESLAAGDEN. Dames 30,- voor 1 jr. Heren neemt uw kans. Uniek, succesv. syst. Gra Spont. en sport. J.MAN v. 30 j. z.k.m. vlotte j.vr. tot 33 J. om ge zellige dingen te doen. Heb vas te baan en leuke hobby's, w.o. fotografie. Alle br.o.nr. SP5100 worden ser. beantw tis Inf.: Kommunlka, Postbus 162, 9300 AD Roden. (Erkend door RvT). J. VROUW midden 30 zoekt ser vriend tussen 30-40 jr. van goed niveau met veelzijdige interesse en goede baan. Alleen uitv br met foto worden beantw. Bur. bl. SP94974 Wie schrijft mij eens? Vlotte, sportieve, goeduitziende JON GEMAN. 30 jr. z.k.m. jonge vrouw om samen een fijne tijd tegemoet te gaan. Br. liefst met foto o.nr. SP5097 bur. bl. Sportieve JONGEMAN 38 jr. zoekt dame om samen tennisles te gaan nemen. Br. o. nr SP94975. 36-jarige Surinaamse vrouw z.k.m. beschaafde MAN tot 40 jr.. niveau gewenst. Br.bur.bl. SP94822. J. MAN 22 jr. zoekt ser. ken nism. met meisje plm. 18 )r Br liefst met foto bur. bl. SP9498? r VROUW 30 jr. met 5 kind* wil graag ser. kennism. i charm, man. liefst 1.80, tot 35 jr. Br. liefst met foto bur SP94983. WEDUWE 57 jr. zoekt ser. I nism. met man van 52-5ijp_ Liefst met auto. Br. met jl bur, bl. SP94984.T< ZAKEN EN Mo FINANCIERING d Te huur: 40 m' WINKELRU H TE. centrum Naaldwijk. Inl, Ifeel 608158, na 18 uur. j: Uw belastingzaken 14 boekhouding (nog) een probleem? Dj blijvend een afspraak. Administratiekantoor Bar Telefoon: 070-872963 dei Te huur gevraagd: PAKHUII ec sleutelruimte voor plm. 5 aulcijr red. huur in/of plm. 15 min. g Den Haag. Tel 070-983256jen T.k. 1 of 2 moderne DAMer KAPSALONS. Te.a.b. Br. din der nr. SP59600 bur, v.d. bfcn. Te huur: ruime 4.5x5 m, ©eg psychotherapie of dergeh e voor enkele dagen of dagdfca per week. Tel. 070-450332-vul Dornmelsche BierbrouwerijU t biedt div. HORECABEDRIJÜeli te koop aan. Papieren en ed( eigen kapitaal vereist. e Tel. 010-154748. |pp

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8