Met gelijke munt 0K Strip-teas ZATERDAG 9 FEBRUARI 1 In de dorpen langs de Elbe, richting Tsjechoslowaakse grens, blikken de mensen angstig omhoog. De dag wordt verduisterd door een deken van pikzwarte wolken, waaruit een regen van as en roet neerdaalt. Ook half verkoolde doktersrecepten en kadasterpapieren dwarrelen omlaag. Wat daar boven hun hoofden wegtrekt, zo beseffen de dorpelingen van Mockethal en Lohmen, zijn de resten van een stad, twintig kilometer verderop, die twaalf uur eerder nog een miljoen mensen telde en een wereldfaam genoot als kunst- en cultuurstad. Het is, macabere ironie, aswoensdag 14 februari 1945. Een met dodelijke precisie uitgevoerd bombardement van Engelse en Amerikaanse bommenwerpers heeft Dresden van de kaart geveegd. i Tienduizenden mensen verbranden, sterven onder neerstortend puin of stikken in hun kelders. Dresden telt net zoveel doden als enkele maanden later Hiroshima na de eerste atoombom. „Wie het huilen verleerd heeft, die leert het weer bij de ondergang van Dresden", noteert de schrijver Gerhart Hauptmann. Onze correspondent in Bonn, Gerard Kessels, reisde veertig jaar na het bombardement naar Dresden en sprak met autoriteiten en overlevenden. „Ik had niet gedacht dat Dresden nog ooit een stad zou worden". DRESDEN Arthur Merzdorf uit Dresden, brandweerman van be roep, wordt in 1943 met een aantal collega's naar Hamburg gestuurd. De Hanzestad heeft het zwaar te verduren onder de bombardemen ten van de geallieerden. Merzdorf, nu 76, herinnert het zich als de dag van gisteren „We waren dagen lang onafgebroken in de weer. Ik weet nog dat ik tegen een bevriend collega uit Dresden zei: ik hoop niet dat zo iets ooit bij ons gebeurt". Maar de illusie dat Dresden, het Florence aan de Elbe, zoals de kunststad genoemd wordt, de Tweede Wereldoorlog zonder kleerscheuren zal overleven, ein digt op carnavalsdinsdag 13 februa ri om kwart over tien 's avonds. De natuur heeft dan al het dood vonnis over de stad uitgesproken. Een kwartier voordat 244 zware Engelse Lancaster-bommenwerpers boven Dresden verschijnen, ver dwijnt het beschermende wolken dek „Toen ik over de stad vloog", herinnert zich een van de eerste pi loten die Dresden bereikte, „zag ik duidelijk een groot aantal zwart witte vakwerkhuizen. Ze herinner den mij aan Shropshire en Here ford en Ludlow" Als de piloot en zijn collega's enkele ogenblikken later hun bommen laten vallen is „Operatie Donderslag" begonnen. De eerste groep bommenwerpers wil niet alleen een maximum aan vernietigingskracht ontwikkelen, maar de stad met fosforbommen zo markeren dat Dresden als een fak kel brandt. Op de stad dalen 1478 ton explosieven neer en het on voorstelbare aantal van 650.000 fos forbommen. Het tweede eskader, 529 Lancasters sterk, dat drie uur later de definitieve doodklap- uit moet delen, ziet al op tachtig kilo meter afstand Dresden branden. Niet gestoord door enige luchtaf weer van betekenis proberen de RAF-piloten voor het eerst bewust iets te creëren, wat bij bombarde menten op Kassei en Hamburg bij toeval ontstond: een vuurstorm, 1 een fire-hurricane zoals de Ameri kanen zeggen, een orkaan van vuur. Kolossale branden op zodani- ge afstand van elkaar dat er een or- kaan ontstaat, die alle zuurstof ver- slindt. „Het was", herinnert zich brand weerman Merzdorf, „of de stad al leen nog maar bestond uit een aan tal naast elkaar geplaatste open haarden, die loeiden en gierden en het onmogelijk maakten nog met elkaar te praten". Machteloos De hitte die ontstaat is zo groot dat veel kelders weken na de bombar dementen nog niet betreden kun nen worden. Voor vrijwel allen die er hun toevlucht hebben gezocht, worden de kelders hun graf. Het laatste bedrijf van het Dresde- ner drama wordt de twee volgende dagen geschreven door Ameri kaanse Mustangjagers. Laag vlie gend wordt vanuit de Mustangs met machinepistolen geschoten op alles wat zich beneden beweegt Dresden in mei 1945. De onbeschadigde engel op een van de gebouwen kijkt uit over de verschrikkingen van de stad. (Foto Ullstein). Na het inferno staan de brand weerlieden Arthur Merzdorf en Otto Danhardt (nu 83) machteloos. Van de 350 man sterke brandweer hebben er 85 de bombardementen niet overleefd. Danhardt: „De vuurstorm raasde met een onge looflijk gekraak en geknal. Mensen renden in paniek door elkaar. Blus sen had geen enkele zin. We pro beerden mensen te redden, ze uit de kelders te halen, maar ze wilden niet. We hebben aan mensen staan sjorren, maar ze hadden ons liever doodgeslagen dan dat ze er uit wa ren gekomen". Merzdorf: „Het was gruwelijk. Ik vergeet nooit meer die vrouw op de Altmarkt. Onder haar middel had ze geen kleren meer aan en haar bovenbenen waren één grote blaar. Ze schreeuwde zo van pijn dat we haar boven de orkaan uit konden horen". Ursula Kretschmar, nu 61, heeft fe bruari 1945 een klein kind en is in verwachting van het tweede. „Ik liep na het bombardement met mijn kinderwagen doelloos door de stad op zoek naar verwanten, maar ik vond er niet een. De straten la gen vol verkoolde lijken. Sommige zaten vastgeplakt aan het gesmol ten asfalt. Omdat ik in verwachting was kon ik na een paar dagen met een vluehtelingenkonvooi de stad verlaten. In augustus 1945 werd mijn kind geboren, het stierf in no vember". De secretaresse Erika Buhrig (nu 64) overleeft het eerste bombarde ment. Bij het begin van het tweede bombardement is ze op straat. In paniek vlucht ze onder de bogen van de brug over de Elbe. „Het is een wonder dat de brug niet ge raakt werd. Ik zag mensen met brandende kleren die zich in het ijskoude water van de Elbe stort ten. Dat zijn beelden die ik nooit meer vergeet. Van de stad was niets meer over. Ik had nooit ge dacht dat Dresden nog ooit een stad zou worden". Dresden telt in die dagen bijna 650.000 inwoners. De Russen die het Hitlerleger stap voor stap te- Ursula Kretschmar had een klein kinden was in verwachting van een tweede toen het inferno losbarstte. Urenlang liep ze met haar kinderwagen doelloos door de stad op zoek naar verwanten, maar ze vond er geen een. De 61-jarige vrouw leidt nu toeristen rond door het moderne Dresden. (Foto Ullstein). rugdringen, staan op 150 kilometer. Een eindeloze vluchtelingenstroom vanuit het Oosten zoekt toevlucht in de stad. Zodoende bevolken fe bruari 1945 meer dan een miljoen mensen de stad. Ondanks de on verbiddelijke oorlog probeert Dres den in deze laatste oorlogsmaanden toch iets overeind te houden van zijn flair als kunststad en metro pool. De bioscopen en de opera zit ten barstensvol, veel kinderen lo pen rond in carnavalskostuum. Geruchten Dresden, daar is de bevolking van overtuigd, zal niet aangevallen worden. Er zijn geruchten die grif geloofd worden. Churchill zou een tante hebben in Dresden. Er zou een stilzwijgende overeenkomst be staan tussen de nazi's en de Engel sen: de Duitsers zouden Oxford met rust laten en de Engelsen Dresden. En tenslotte: Dresden was door de geallieerden uitgekozen om hoofd stad te worden van het naoorlogse Duitsland. Ook de nazi's gedragen zich alsof Dresden op een andere planeet ligt. Het luchtafweerge schut is verplaatst naar andere ste- dén. De weinige resterende jagers van Goerings ooit zo trotse Luft waffe zijn elders gestationeerd. Tante of geen tante, het is Chur chill zelf die het lot van de stad be zegelt. Hoewel de nederlaag van nazi-Duitsland vaststaat is de En gelse premier eind januari niet in een al te best humeur. Begin febru ari zal hij in Jalta de Russische lei der Stalin en de Amerikaanse pre sident Roosevelt treffen. Churchill beseft dat Jalta van levensbelang is. Hier zullen de lijnen getrokken worden voor de machtsverhoudin gen in het naoorlogse Europa. Maar de westerse geallieerden zullen niet vanuit een positie van sterkte kun nen onderhandelen, vreest Chur chill. In het Westen gaat het moei zaam, de geallieerde opmars stokt. Nee, dan staat gastheer Jozef Stalin beter voor. Zijn Rode Leger dient de Duitsers in het Oosten de mokerslag na de andere toe. Sommige dagen vorderen de on stuitbare Russen zelfs dertig kilo meter. Stadsarchitect Heinz Michalk: „Sommigen wilden na de oorlog van de stad een soort museum maken met alle oude huisjes, stra ten en steegjes". Churchill besluit zijn enige troef kaart uit te spelen. Zijn superieure bommenwerpers moeten met één klap blijk geven van hun geweldi ge vernietigingskr3cht. Dat moet gebeuren aan het oostfront, zodat de westerse geallieerden duidelijk kunnen demonstreren dat zij in staat zijn hun Russische bondgeno ten een handje te helpen. Om te zorgen dat de actie een zo groot mogelijk effect heeft, moet een stad worden uitgekozen die nog onge schonden is: Dresden. Elke dag in Jalta informeert Chur chill ongeduldig bij zijn staf waar het bombardement blijft. Maar het slechte weer geeft de stad nog twee weken uitstel van executie. Als tenslotte het doek over Dresden valt is de conferentie reeds enkele dagen voorbij. Al jarenlang wordt er gediscus sieerd over het aantal slachtoffers van het bombardement. Dat het er meer zijn dan de geregistreerde 35.000 doden is zeker. De meeste historici houden het op een cijfer in de buurt van de 70.000. Een precie ze opgave Zeil nooit meer mogelijk zijn. Na het bombardement zijn op de Altmarkt van Dresden dagen lang stapels lijken verbrand, zon der dat de doden geregistreerd wa ren. Met ijzeren staven die uit de verwoeste winkels rond de markt waren getrokken en met geïmpro viseerde stenen muurtjes werden er reusachtige, soms wel tien meter lange, brandplaatsen gemaakt. Blijvende herinnering Dresden 1985. Stap voor stap heeft de stad na de oorlog het puin opge ruimd. Als een blijvende herinne ring aan de verschrikking van fe bruari 1945 staat in de binnenstad nog steeds de ruïne van de Frauen- kirche. Zq zal het ook blijven. De Frauenkirche wordt niet meer op gebouwd, in tegenstelling tot bij voorbeeld Dresdens beroemde Semperoper, die voor een bedrag van 250 miljoen mark in zijn oude luister nersteld is en op 13 februari feestelijk geopend wordt. Dresden 1985, een stad met grote, open plekken in het centrum. Er is efficiënt gebouwd en vooral ook hoog. Van het gezellige gedruis dat de vroegere kleinschalige binnen stad met zijn vakwerkhuisjes en steegjes kenmerkte, is mets meer te bespeuren. „Dat mis ik toch wel", zegt Erika Buhrich. Stadsarchitect Heinz Michalk: „Na 1945 bestond er geen unanieme op vatting over wat er moest gebeu ren. Er werd zelfs over gepraat of de stad hier weer opgebouwd moest worden. Sommigen wilden een heel moderne stad met alleen maar wolkenkrabbers, anderen pleitten voor het opbouwen van de stad, precies zoals ze geweest was. Een soort museum dus met alle oude huisjes, straatjes en steegjes. Wij hebben bij de wederopbouw van de stad gestreefd naar een synthese. Door de belangrijkste historische en culturele gebouwen te recon strueren hebben wij Dresden zijn positie als kunststad teruggegeven. Daarnaast hebben wij ook de mo derne stedebouwkundige elemen ten tot uitdrukking laten komen: een stad met licht en ruimte". Dresden kijkt niet om in wrok, zegt burgemeester Gerhard Schill. Hij heeft er niets op tegen als een aan tal Engelse piloten, die veertig jaar geleden de stad bombardeerden, op 13 februari naar Dresden komt. „Het gaat om de houding van de mensen nu. Iedereen die de vrede wil is welkom". Hij wijst er op dat Dresden het Engelse Coventry als partnerstad heeft, dat indertijd door de Duitse Luftwaffe in de as werd gelegd. En een partnerschap met een West- duitse stad, die erg onder de oorlog heeft geleden, zoals Keulen bij voorbeeld? „Ik kan me dat wel voorstellen, maar ik geloof niet dat de tijd er al rijp voor is", zegt de burgemeester. GERARD KESSELS „Elke Duitse luchtaan val op burgerdoelen zullen wij met gelijke munt betalen" Min ot meer met deze woor den richtte Churchill zich op 10 mei 1940 tot Duitsland dat toen al de Polen, met het gru welijke bombarde ment op Warschau, op de knieën had gekre gen. Het toeval wilde dat op dezelfde dag enige Duitse vliegers, die op weg waren om een Franse lucht machtbasis te bombar deren. uit de koers raakten en hun bom- menlast lieten vallen op het eigen Freiburg. Zevenenvijftig burgers vonden de dood. De Duitse propagan damachine maakte er een Engels bombarde ment van en een woe dende Hitier betichtte de Britten van „on menselijke wreedhe den", die om vergel ding schreeuwden. Toen de aanvallen van de Luftwaffe op En gelse steden Lon den, Coventry, Bir mingham en Hull almaar heviger wer den en tienduizenden burgers werden ge dood. riep het Britse volk om wraak. Het werd het begin van de zogenaamde zone- bom bardemen ten, waarbij niet alleen in dustriële en militaire centra werden gebom bardeerd, maar ook steden. Er werd met gelijke munt terugbe taald. De meningen over de doeltreffendheid van de vele verwoestende geallieerde bombarde menten waren destijds en zijn ook nu nog steeds verdeeld. Velen waren op morele gron den felle tegenstan ders, talrijker waren de voorstanders. Die waren ervan over tuigd, dat door een verwoesting van on der meer de industrie centra de Duitse oor logsinspanning en het moreel zouden worden ondermijnd. Het kon niet uitblijven dat daarbij vele burgers ten offer vielen. Vooral in de bezette gebieden werden de massale luchtaanval len van Britten en la ter Amerikanen met vreugde begroet. Hoe velen, ook in Neder land, hebben niet met een gevoel van op luchting en instem ming geluisterd naar het geronk van de for maties bommenwer pers die overkwamen op weg naar weer een nieuw doel in het ge hate nazi-Duitsland? LONDEN Stuur mij een telegram en ik laat het inlijst Misschien krijg ik er later geld voor. De Britse telegraafdienst is al jaren afgeschaft want Tante Pos dat hij niet genoeg geld opbracht. In Engeland zijn ouderwetse telegrammen dus antiek. Wat doe je dan om van op afstand te feliciteren of te condoleren? Tante Pos heeft nog het liefst dat je belt, wan dat brengt wel geld op. Je natuurlijk ook een briefje of feestelijk versierde kaart sturen, maar dan loopje wel risico van ofwel veel te vr ofwel veel te laat te komen Een andere, zij het wat duurdere oplossing is het zogeheten alternatieve telegram. Mijn dochter Yolan maakte daar kortgeleden op werk kennis mee, op een g laboratorium van een be faam Londense kliniek. Het is daa niet zelden een gekke bedoening, want de dure Amerikaanse elektronische apparatuur veroorzaakt geregeld ernstige problemen. Soms is het er om dol van te worden, zegt Yolanda. Een beetje vrolijkheid om die - wetenschappers op te monterei kan dus nooit kwaad. Dat mot een van de vrouwelijke chefs ook gedacht hebben toen ze kortgeleden een alternatief telegram bestelde. Het was bestemd voor een van de dam* die de volgende dag met zwangerschapsverlof zou gaan1 Voor een zacht prijsje werd afgesproken, dat de boodschal kort na afloop van de normal dagtaak besteld zou worden. Het alternatieve telegram w, een bleke jonge man, die zich de bewuste avond resoluut naL de vijfde etage van het ziekenhuis begaf. Deze pon, onbekende jongeheer deed zijnde intrede terwijl in een kamer yye van het laboratorium een receptie aan de gang was met wijn en borrelhapjes ter ere va Beverly, de collega die over enkele weken haar eerste bab verwacht. Aangezien Beverly duidelijk tekenen van zwangerschap vertoonde, had het alternatieve telegram weinig moeite om zijn slachtoffer uit de menigte te pikken. Het bleke jongmens, gekleed een zwart pak, stevende zond* oogverpinken op haar af, maakte een diepe buiging en z een mooi versje op, waarin h( Beverly in naam van haar collega 's een blozende baby toewenste, een baby even ster schrander en onoverwinnelijk alsmeteen trok deze vreemde snuiter zijn jas en e broek uit. En daar stond hij dan r in het blauw-rode uniform Superman! Beverly, nogal bedeesd van aard, wist niet oj ze moest huilen of lachen. De omstanders applaudiseerden beleefd, maar de vertoning w nog niet afgelopen. Het jongmens schoot zowaar ook zijn supermanpakkie uit. Een ogenblik later stond hij vi en bloot, op een miniscuul kuisheidsgordeltje na, in het midden van de kamer. Er wei hoera geroepen, maar het was geen sportief ogend ventje. Hij voelde dat de omstanders gauf op hem uitgekeken waren en scharrelde zijn kleren bij elkaar. Daarmee verdween hij richting bureau Debby, de che die hem daarna voorhield dat zij niet betaald had óm tot op het blote vel te strippen. Terwijl het alternatieve telegram alvorens te vertrekken zijn kleding in ore bracht, vroeg de jongen nog ee jus d'orange te drinken. Het wi dorstig werk geweest, zei hij. Aan een alternatief telegram zoals deze nep-superman ben j natuurlijk gauw 25 pond kwijl in de tweede helft |H van de jaren zeventig uit 7Veu*H York naar Engeland is overgewaaid en daar nu wel J degelijk ingang gevonden heef Qj Firma 's, gespecialiseerd in niet - anders dan alternatieve telegrammen, zijn er tegenwoordig in Londen bij de vleet. De klant is koning en de mogelijkheden zijn onbegrensd, „The Alternative Telegram Company" adverteert telegrammen voor om het evet welke gelegenheid: verjaardagen, bruiloften, succet in examens, vut en noem /naam op. Gezongen telegrammen, waarbij de mannelijke of vrouwelijke besteller een gepaste tekst zingt, gemaakt op een bekende melodie; „Kissagrams". waarbij het feestvarken uitvoerig gezoend wordt; „Gorillagrams'besteld door nep-gorilla's die het feestvarken tegen hun harige borst drukken; „Tarzan- telegrammen Roly Poly Grams", besteld door een leuk stel bijzonder mollige dames; „Nun Stripagrams", besteld door namaak-kloosterzusters da de gevierde persoon op een waarbij de bestellers het feestvarken een korte blik gunnen op bepaalde onderdelei van hun anatomie en Full Stripagrams", die je alles te ziep. geven. Dergelijke vertoningen kunne* op touw gezet worden aan de voordeur, op kantoor, in het atelier of de fabriek. Strippendf nonnen zoeken zelfs hun slachtoffer op in diens stamkroeg. Alternatieve telegrammen vormen zo'n beetje de zelfkant van de hoog geprezen Britse humor.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20