h ruweli jke getuigenissen >p Mengele-tribunaal „Strijd tegen apartheid staat in onze programma's voorop" Brand in Iraans bank- 1 gebouw >RAVDA BEVESTIGT TEKTE TSJERNENKO „Amerika is weer een industriële reus JÏTËNLAND EcidócSomant DONDERDAG 7 FEBRUARI 1965 PAGINA 5 V000frank beloning Ior vinder kat BB INT TROPEZ Brigitte Bardot >ft een beloning van 10.000 frank 00 guldenin het vooruitzicht leid voor degene, die haar haar „Belote" terugbezorgt. De trt-witte poes verdween vorige ik uit haar huis in St.-Tropez, fi BB in Parijs was om bij de mi- jer voor milieuzaken, Huguette ichardeau, te pleiten voor het lot 1 de dieren. De vroegere filmac- <e had kort tevoren een nieuw lid iisfe Ariane plaatst Arabische satelliet in de ruimte RIAD/PARIJS Een Westeuropese Ariane-raket zal morgen de eerste sa telliet van de Arabische wereld in een baan om de aarde brengen. De Arab- sat-I, die een gebied van de straat van Hormoez tot aan Mauretanië aan de Atlantische kust gaat bestrijken, zal telefoon-, telex-, televisie- en radio verbindingen verzorgen voor 22 lan den van de Arabische Liga. De Aria- ne-raket, die weer wordt gelanceerd van het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana, zal ook de Brazili aanse satelliet Brasilsat-I in de ruimte zetten. De Brasilsat zal ongeveer de zelfde diensten verzorgen als zijn Ara bische collega, maar dan voor Brazilië. Prinses Teresa van Beieren, eer. van de verdachten in het Spaanse devie- zensmokkel-schandaal. De achter nicht van koning Juan Carlos ont kent overigens alle beschuldigingen. Spaanse politie stopt enorme deviezensmokkel BARCELONA De Spaanse high society is in rep en roer omdat de politie in Madrid een gigantische deviezensmokkel heeft ontdekt, waarbij enkele vooraanstaande leden van de jetset betrokken zijn. Tot nu toe zijn al 97 mensen ondervraagd in verband met de illegale uit voer van vele tientallen miljoe nen guldens van Spanje naar Zwitserland. Onder de verdach ten bevindt zich ook prinses Maria Teresa van Beieren, een achternicht van de Spaanse ko ning Juan Carlos. Soeharto geeft salaris voor paleis van Solo JAKARTA President Soeharto van Indonesië heeft de helft van zijn sa laris over de komende vijf maanden gestort in een fonds voor het herstel van het vorige week door brand verwoeste sultan- spaleis in Solo (Midden- Java). Het gaat om een be drag van omgerekend ruim 33.000 gulden. Het 18e-eeuwse paleis van de susuhanan (vorst) van Solo ging door een brand vrij wel geheel verloren. GROOTSTE BORDEEL VS STAAT TE KOOP RENO In de buurt van Reno in de staat Nevada staat het grootste legale bordeel van de Verenigde Staten te koop voor een bedrag van 25 miljoen dollar. Het is de „Mustang Ranch" van Sally Conforte en haar 104 medewerksters. Met de opbrengst van de verkoop moet het geheel worden opgeknapt. De staat Nevada, waar ook het kansspel welig bloeit, is de enige Ameri kaanse staat waarin prostitutie legaal is. Er zijn ongeveer 35 bordelen, die zelfs lan dingsbanen hebben voor klanten die zich nog wat anders dan alleen gokken kunnen veroorloven. De Mustang Ranch is zo popu lair, dat in de souvenirwinkels hemden en hoeden met de naam te koop zijn en dagjes mensen zich voor het gebouwencomplex la ten fotograferen. onze correspondent Ad Bloemendal) AVIV De commis- Ivan onderzoek naar de daden van dr. Josef tgele heeft alle inter- ■onale organisaties met verzocht mee te |ken aan de aanhou- van de voormalige Êrts. De oproep kwam eren aan het eind van J driedaagse hoorzitting Jeruzalem, waarbij der- overlevenden van bgeles pseudo-medi- experimenten getuig- i van hun ervaringen, leen verklaring zeggen de limissieleden dat het een fende is voor de vrije we ft, dat Mengele veertig jaar |het einde van de tweede eldoorlog nog steeds vrij Idloopt. De experimenten Mengele en andere nazi en op weerloze gevange- i hadden geen wetenschap- Ijke waarde en dienden al- m maar de nazi-mythe over ■superioriteit van het zoge- ■mde Arische ras. 1 artsen van het Derde Rijk (onden hun medische eed ïielpen mee aan de vernie ling van het joodse volk en uitroeiing van zigeuners en lere „minderwaardige ras- „Mengele voegde daar len aan toe van sadistische eedheid en ontheiliging van lichamen en de waardig heid van zijn slachtoffers", al dus de verklaring. Prof. Arno Motulsky, commis sielid en deskundige op het ge bied van de erfelijkheidsleer, wees er tijdens de hoorzitting op dat Mengele soms hele ge zinnen liet doden om ogen of ledematen te kunnen opsturen naar Berlijn voor nader onder zoek. Daarbij legde hij een speciale belangstelling aan de dag voor tweelingen, dwergen en zwangere vrouwen. Uit de getuigenverhoren van de afgelopen dagen bleek dat Mengele overal in het kamp aanwezig was en door ieder een werd gevreesd, omdat achter de glimlachende man in het onberispelijke uniform een gevoelloze sadist schuilging. Meestal toonde Mengele zich afstandelijk en liet hij zijn wrede vonnissen uitvoeren door ondergeschikten. Maar in andere gevallen verrichtte hij zelf executies. Vooral als hij zich in zijn eer aangetast acht te reageerde hij met ongeken de meedogenloosheid. Dat bleek vooral uit het verhaal van de laatste getuige, dat gro te emoties losmaakte in de vol gepakte gehoorzaal van het herdenkingsmuseum Yad Vas- hem. Ruth Eliaz De nu in Israël wonende Ruth Eliaz, moeder van twee kinde ren, was drie maanden zwan ger toen ze in Auschwitz aan kwam. Ze wist dat ze haar zwangerschap verborgen moest houden omdat haar an ders de gaskamer wachtte. Toen ze al in de achtste maand was, verrichtte Mengele een van zijn selecties. De sterken zouden te werk worden ge steld, de zwakken zouden naar de gaskamers worden ge stuurd. Door vlak achter een andere vrouw aan te lopen wist Ruth Mengele om de tuin te leiden en ze werd met de „sterke groep" naar Hamburg gestuurd om puin te ruimen. Daar aangekomen kon zij haar zwangerschap niet langer ver bergen en samen met een an dere zwangere vrouw werd zij teruggestuurd naar Auschwitz. Mengele was buiten zichzelf toen hij de twee vrouwen te rugzag en begreep niet hoe hij hen over het hoofd had kun nen zien bij de selectie. „Wacht maar tot je je kind hebt", dreigde hij hen. Ruth kreeg een dochter. Water, zeep of watten waren er niet en de luiers waren een in stukken gescheurd nachthemd. 's- Avonds kwam Mengele. Hij gaf opdracht de borsten van de vrouw af te binden omdat hij bij wijze van experiment wilde zien hoe lang de baby zonder voedsel zou kunnen. Ruth kouwde brood fijn en probeer de daarmee het van honger voortdurend huilende kind te voeden. Maar het werd met de dag magerder. Na een dag of zeven kwam Mengele zeggen dat hij haar en het kind de volgende dag zou komen ha len. Ruth wist wat dat bete kende. In de nacht kwam er een vrouwelijke joodse arts, een medegevangene. naar haar toe. Zij had morfine we ten te stelen en raadde Ruth aan haar dochtertje door een injectie uit haar lijden te ver lossen. Als dokter kon ze dat zelf niet doen, voegde ze eraan toe. „Ze praatte en praatte, net zo lang tot ik het deed. Ik doodde mijn eigen kind". De volgende dag kwam Men gele, vroeg om het kind, maar kon het niet vinden. „Hij zei: je hebt geluk gehad. Maar met het volgende transport vertrek je". Uiteindelijk werd Ruth in Leipzig te werk gesteld en in april 1945 bevrijd. De jacht op Mengele, die in het begin van de jaren vijftig naar Zuid-Amerika vluchtte, heeft nog steeds niet tot resul taat geleid De Israëlisch ge heime dienst heeft de SS-arts enkele malen dicht op de hie len gezeten,-maar er kwam uit Jeruzalem geen toestemming voor een ontvoeringsoperatie a la Eichmann. Harel, hoofd van de Israëlische geheime dienst ten tijde van het proces-Eich- mann, zei dat Mengeles ver blijfplaats onbekend is. Hij onthulde dat de Mossad enkele nazi-misdadigers die niet voor de rechter konden worden ge bracht, heeft geliquideerd. Hij voegde eraan toe dat dit lot ook Mengele kan wachten als zijn verblijfplaats zou worden ontdekt. Bij een aange stoken brand in een Iraanse bank in het centrum van Frankfort zijn gisteren veer tien mensen gewond ge raakt. Een Iraanse mo- 5 narchistische groep eiste de verantwoorde- j lijkheid voor de aanslag op en waarschuw de voor meer dere aansla gen op Iraanse regeringsge bouwen in West-Duits- land. Het vuur greep zo snel om zich heen dat het kan toor volledig werd ver woest. Foto: Terwijl de brandweer machteloos moet toezien hoe het Iraan se bankge bouw in de as wordt gelegd, wordt een lich te gewonde vrouw buiten op brancard verzorgd. ranse per-agent ïgen ïrrorisme RIJS De Franse rege- g heeft commissaris Robert1 lussard (48) benoemd tot rdinator van de bestrijding i het terrorisme in het land. krijgt tot speciale taak, de ies van de verschillende on- delen van de politie te lei- het geval van een ter- jrdaad. De benoeming van ee „super-agent" is een uit- ^eisel van het Frans-Duitse Sluit, het opgelaaide terroris- Robert Broussard me grondig te bestrijden. Broussard is nu nog verant woordelijk voor de veiligheid op Corsica, waar een afschei dingsbeweging actief is. Na zijn benoeming op het eiland in 1983 daalde het aantal aan slagen op Corsica van 806 in 1982 tot 591 in 1983. Vorig jaar daalde het verder. DME/TOKIO De hoofdredacteur van het dagblad van de jssische Communistische Partij de Pravda. Viktor Afanasjev, ieft gisteren in een interview, dat werd uitgezonden door de iliaanse televisie, bevestigd dat de Russische president Kon- Intin Tsjernenko ziek is. t is de eerste maal dat een hooggeplaatste Russische functio ns in het openbaar geruchten heeft bevestigd dat er sprake is in ziekte van de 73-jarige Russische leider. Japanse kranten tbben vanochtend op gezag van een hoge ambtenaar van het inisterie van buitenlandse zaken in Tokio gemeld, dat Tsjer- inko aan long-emfyseem lijdt en ernstig ziek is. Zuid-Afrika trekt rassenwetten misschien in KAAPSTAD Zuid- Afrika trekt de wetten die huwelijken en seksuele ge meenschap tussen mensen van verschillend ras ver bieden, misschien in. Dit heeft de Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, Frederik de Klerk, gisteren verklaard. Er komt een vaste parle mentscommissie met leden uit de drie verschillende kamers (er is een kamer voor blanken, voor voor kleurlingen en een voor Indiërs) om deze wetten opnieuw te bezien. Afge vaardigden van de kleur lingen en Indiërs hadden om intrekking van de wet ten gevraagd. De rassenwetten behoren tot de pijlers van de apart heid. Een regeringscom missie die tot taak had te kijken of de wetten verbe terd konden worden ver klaarde verleden jaar dat de kwestie niet was of die wetten verbeterd konden worden, maar of ze al dan niet ingetrokken moesten worden. Als ze worden in getrokken heeft dat ingrij pende gevolgen voor de sociale structuur van het land. NGUBENI, DIRECTEUR VAN RADIO FREEDOM: DEN HAAG „In Zuid-Afri ka is het een ernstige misdaad naar Radio Freedom, de stem van de Zuidafrikaanse verzets beweging ANC, te luisteren. Nog onlangs is iemand tot vijf jaar gevangenis veroordeeld, omdat hij thuis had afgestemd op Radio Freedom. Maar on danks deze intimidatie luiste ren steeds meer Zuidafrikanen naar onze uitzendingen. Radio Freedom is een belangrijk on derdeel gaan vormen in onze strijd tegen apartheid, omdat het ANC alleen op deze wijze vele mensen in Zuid-Afrika kan bereiken". Aan het woord is Don Ngube- ni, sinds november 1982 direc teur van Radio Freedom. Hij bezoekt momenteel ons land —MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH om steun te verwerven voor de actie die deze week voor Radio Freedom wordt ge voerd. De organisatie van deze actieweek is in handen van de „Initiatiefgroep Omroep voor Radio Freedom". De groep be staat uit ruim een zestigtal me dewerkers van vrijwel alle Hilversumse omroepvereni gingen, uitgezonderd de TROS en de EO. Zij stelt zich ten doel de zwarte verzetszender financieel en mentaal te on dersteunen. Via spots op radio en televisie, maar ook door middel van interviews met de heer Ngubeni (31) hoopt de Initiatiefgroep deze week aan de weg te kunnen timmeren om het benodigde geld bijeen te krijgen voor de levering van onder meer een studioset en telexmachines aan Radio Freedom. De kosten van een studioset alleen al bedragen ruim vijftigduizend gulden. Ngubeni wijst met klem op de grote waarde van deze studio sets, die „gezien de uiterst moeilijke omstandigheden waaronder wij moeten werken een aanzienlijke kwaliteitsver betering vormen voor onze uitzendingen". Radio Freedom heeft zenders in Madagascar, Ethiopië, Zambia, Tanzania en Angola. Uitwijken Smidje Verholen brak zich snel een weg r het dichte geboomte en ging zodoende re s'- ilrecht op het kermende geluid af. En wat zag daar toen? Een dwergjeeen échte ka- jciKJter. die gevangen zat in een vosseklem. Het Sne ventje ging tekeer als een mager speen- irken, maar dat hielp natuurlijk niet bar veel. •9.^n linkerbeen zat onwrikbaar vast in de venij- ge klauwen van de stalen klem. „Help! Helpl Bal me d'r uit!" gilde het manneke weer. ■lustig maar 'an, kleine vent", kalmeerde de r nid. „Eventjes gedulden dan hebben we It dingetje zó open. Effe kijken..., ja! Hier heb al een stevige tak. Die kan mooi als hefboom enen. Daar gaat-ieéén.., twee..., drie!" ja hoor. tegen de opmerkelijke spierkracht In smidje Verholen was de vosseklem natuur- k niet opgewassen. De klauwbekken schoten open en met een geweldige sprong vloog het kaboutertje zijn vrijheid weer tegemoet. Maar dat bekwam hem blijkbaar niet al te best, want met beide handen greep hij naar zijn pijnlijk ge troffen been. Hinkepinkend sprong hij rond, al gillend van „AU! AU! OE...! Was ik maar wegge bleven uit dat verflikste mensenbos! AU! Een mensenbos brengt niks als ellende! OE...!!! Ik ken ólle geheimen van het Rijkhuyzer Bos, voor al van die mysterieuze en eenzame plekken, waar nog nooit een mens een voet heeft gezet! En juist IK kom dan in een vosseklem terecht! Ik kan niet meer lopen, maneer! Wilt U zo goed zijn mij naar mijn woning te dragen?" „Na tuurlijk", antwoordde smidje Verholen goeiig. Hij pakte de kabouter voorzichtig op en droeg hem hoe langer hoe dieper de geheimzinnige duisternis van het donkere Rijkhuyzer Bos in... Don Ngubeni, directeur van Radio Freedom. Zuid-Afrika overweegt gesprek met ANC PRETORIA Een dialoog tussen de Zuidafrikaanse regering in Pretoria en het ANC is de laatste tijd een druk besproken onder werp in regeringskringen. Het centrale argument is dat een dia loog met de zwarte bevolking alleen zin heeft als wordt gespro ken met de mensen die door de zwarten als hun echte leiders wordt beschouwd. Tot dusver onderhoudt de regering alleen contacten met zwarten die functioneren binnen de apartheids- structuur, zoals thuislandleiders en burgemeesters van zwarte woongebieden, maar die worden door de zwarten als marionet ten beschouwd. Het ANC. ernstig gekortwiekt doordat het niet langer kan opereren vanuit Mozambique en Angola is verdeeld over een gesprek. Leider Nelson Mandela stelt slechts een voor waarde: dat Z-Afrika het verbod op het ANC opheft. Premier Botha eist dat het ANC het geweld afzweert. Ngubeni: „Omdat het ANC een in Zuid-Afrika verboden organisatie is, zijn wij gedwon gen uit te wijken naar de stu dio's in de omringende landen. Daar zijn wij echter te gast en kunnen daarom niet altijd in alle rust aan onze program ma's werken Met een eigen studioset kunnen wij onze uit zendingen beter voorbereiden, waardoor wij de ideeën van het ANC duidelijker kunnen overbrengen". Ngubeni, die de geruchten over geheime contacten tussen het ANC en de Zuidafrikaanse regering met klem ontkent, is een wat kleine, terughoudende man. Hij was enkele jaren on derwijzer in Soweto. de zwarte voorstad van Johannesburg, maar verliet Zuid-Afrika, om dat hij „niet meer kon werken in een maatschappij die geba seerd is op racistische princi pes". Nu woont hij in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka. De dagelijke uitzendingen van Ridio Freedom beginnen, al dus Ngubeni, doorgaans met een uitgebreid nieuwsover zicht over Zuid-Afrika, de lan den rondom Zuid-Afrika en het ANC Aan het wereld nieuws wordt beduidend min der aandacht besteed. „De na druk in de berichtgeving ligt op de strijd tegen de apart heid". Na een kort intermezzo door middel van een revolu tionair lied volgt meestal com mentaar op het nieuws, waar in de standpunten van het ANC gegeven worden op de gebeurtenissen in zuidelijk Afrika De rest van de uitzen ding kan met alles en nog wat worden gevuld. In de vorm van discussies en voorlich tingsprogramma's komen dan vele onderwerpen aan bod, die betrekking hebben op de apartheid. Naast de informa tieve programmaonderdelen besteedt Radio Freedom ook aandacht aan culturele aspec ten. Ngubeni: „Geregeld zen den wij muziek van uitgewe ken zwarte Afrikanen Deze muziek draagt meestal het ka rakter van een protestsong. Ook internationale musici, die tegen de apartheid zijn, komen aan bod. Ik denk hierbij onder andere aan de Britse popgroep Pink Floyd Hun in 1979 uitge brachte nummer „Another Brick in the Wall" is nog gere geld te horen. In dit nummer wordt geprotesteerd tegen een opgelegde opvoeding, die niet de belangen van kinderen ,dient. Vooral zwarte Zuidafri kaanse leerlingen hebben dit lied veel gezongen tijdens hun schoolstakingen in 1980/81, omdat de Zuidafrikaanse rege ring hen een blanke opleiding opdringt". Radio Freedom, die zo'n twin tig medewerkers telt. is geen onafhankelijke zender Het staat in dienst Van de ANC en het in westerse landen door gaans gehanteerde principe van een zo objectief mogelijke berichtgeving neemt bij Radio Freedom een ondergeschikte plaats in. Ngubeni: „De Zuida frikaanse media staan ook on der controle van de regering. Het is niet mogelijk kritiek te leveren op de regering van Zuid-Afrika Ondertussen wordt wel de zwarte meerder heid op ernstige wijze gediscri mineerd. Voor ons is afschaf- RICK KERSJES (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON In het Amerikaanse Congres be staat fel verzet tegen een groot aantal van de voor nemens, die president Reagan vannacht in zijn „State of the Union" offi cieel heeft gepresenteerd. Behalve tegen de hogere militaire uitgaven, is een deel van het Congres ook tegen tal van bezuini gingsplannen van de pre sident, zoals opheffing en verlaging van sociale uit keringen en afschaffing van alle landbouwsubsi dies. Reagans bedoeling om het gevaarlijk hoog geachte begrotingstekort terug te brengen van 220 miljard dollar dit jaar tot 180 miljard in het volgen de fiscale jaar, lijkt dan ook onhaalbaar. De Amerikaanse president verklaarde dat dank zij zijn eerste vier jaren in het Witte Huis „Amerika weer een in dustriële reus is geworden Onze economie wordt niet ouder en zwakker, maar jon ger en sterker. Zij heeft geen rust of toezicht nodig, maar uitdaging en vrijheid". Reagan herhaalde zijn afkeer van belasting en overheids bemoeienis met de woorden: „Elke dollar die de regering niet van ons afneemt, maakt ons economisch sterker. Elke beslissing die de regering niet voor ons neemt, maakt ons vrijer". De president herhaalde dat de armen en de minderhe den meer baat hebben bij zijn „kansenmaatschappij' dan bij de verzorgingsstaat en dat de hele wereld profi teert van Amerika's herwon nen vrijheid en welvaart. Huldiging Emotioneel hoogtepunt van de State of the Union was Reagans huldiging van twee „Amerikaanse heldeneen jonge vrouw die tien jaar ge leden uit Vietnam naar de VS kwam, het Engels on machtig, en het nu tot offi cier in het Amerikaanse le ger heeft gebracht en de be jaarde negerin „moeder Cla ra Hale", die in New York aan drugs verslaafde kinde ren opvangt. Reagan betoogde dat de ver sterking van Amerika's de fensie ae Russen heeft doen terugkeren naar de onder handelingstafel in Genève. Aanmaak van meer ..peace keepers" (vredesbewaarders Reagans naam voor tienkop pige MX-kernraketten voor de lange afstand) is echter geboden om Moskou ook tot een akkoord te dwingen. De firesident brak opnieuw een ans voor zijn „strategisch defensie-initiatief" (star wars), als een niet-nucleair stelsel van ruimtewapens te- gen kernraketten. Hij zei dat zijn regering z. blijven ijveren voor de vesti ging van democratieën, over al ter wereld. Maar bij naam noemde Reagan alleen Af ghanistan en Nicaragua (de „Sandinis(ische dictatuur") en geen landen met rechtse regimes. De president noem de hervatting van de door het Congres opgeschorte steun aan de „vrijheidsvech ters'' (de contra's in Nicara gua) een kwestie van nood zakelijk zelfverdediging van de VS tegen Russisch-Cu- baanse invloed in Centraal- Amerika. Belastingen President Reagan deed een krachUge oproep aan het Congres om nog in 1985 een versimpeling van het belas tingstelsel te aanvaarden. Maar zelfs leiders van de ei gen Republikeinse partij hebben dat al „geen priori teit" genoemd. Reagans plan voor vereenvoudigde belas ting heeft opmerkelijk ele menten. De laagste inkomens zouden volledig belastingvrij worden en alle aftrekposten, behalve voor hypotheek en voor liefdadigheid, zouden worden afgeschaft. Reagan werd tijdens zijn speech tientallen malen voor applaus onderbroken. „Hij zegt het allemaal heel over tuigend en inspirerend. Daarom is hij herkozen door het volk. Maar iedereen weet tegelijk dat veel van wat hij zegt niet waar is, of ernstige gevolgen zou hebben. Daar om heeft het volk een kri tisch Congres gekozenal dus een fractielid van de De mocratische partij, die in het Huis van Afgevaardigden in de meerderheid is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5