Jongeren betalen wwv gehuwde vrouw 't Reagan belooft „tweede Amerikaanse revolutie" Van Dijk treedt af als Kamer meer getuigen wil Britse mijnwerkers worden stakingsmoe Brillen BON: ES gMusic Box op Leidse kabel ieke ia Visser iet naar WK Waterpokken gevaarlijk voor Haagse Tamils Ambtenaren praten niet langer met Rietkerk KOSTWINNERSEIS VERVALT Flatgebouw in Zuid-Italië ingestort Moord op prostituées opgelost CONGRES ZINGT VOOR JARIGE PRESIDENT DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tol Siithoff Pers Apothekersdi)k34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J Hallewas. Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Abonnementen (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65.68, jaarf 250.86. Donderdag 7 februari 1985, 76e jaargang no. 23112 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19 00 uur. van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Schoolplein op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.10 uur speelfilm „The main event". Op Ned. II om 21.55 uur perso nenauto's RAI 1985 en om 23.55 uur kunstschaatsen uit Gothenborg. Op Duitsland 1 om 23.00 uur tv-film „Zufall". HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks min 3 graden. Middag- temperatuur ongeveer plus 3 graden. Matige noordoosten wind- Na vrijdag af ep toe re gen of sneeuw Zon op: 08.10. onder: 17.39; hoog water Schev 04.18 en 16.15, laag water: 12.29. ARLEM De Neder- dse damesschaatsploeg |r het wereldkampioen- ap, dat dit weekeinde in ajevo wordt gehouden, is stig verzwakt. De natio- b kampioene Ria Visser, rde bij het EK, is met ?p in Nederland achterge ven. Alie Boorsma is in- Idels als vervangster van ser naar Joegoslavië ver- leken. Alie Boorsma: vervangster. DEN HAAG Onder de cir ca 300 Tamils, die op dit mo ment in Den Haag verblijven, is een besmettelijke ziekte uit gebroken. Het gaat om de voor Nederlandse begrippen vrij onschuldige waterpokken. Door het ontbreken van anti stoffen bij de Tamils heeft deze ziekte voor hen veel ern stiger gevolgen dan voor Ne derlanders. Besmetting kan bij hen zelfs leiden tot hersen vliesontsteking. Tot nu toe zijn bij de Haagse politie drie gevallen bekend, maar het is vrijwel zeker dat de ziekte zich in de komende dagen verder uitbreidt. Dit houdt verband met de manier waar op de Tamils, in afwachting van politiek asiel, in Den Haag zijn ondergebracht. Zij zitten vaak met 20 man in een pand, waardoor de kans dat de ziekte wordt overgedragen op timaal is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ge sprek tussen de vier amb- tenarencentrales en mi nister Rietkerk (Binnen landse Zaken) over een toekomstige overlegstruc tuur rond het arbeids voorwaardenbeleid is vol komen mislukt. De vier centrales van overheids personeel hebben de mi nister unaniem laten we ten, niet verder over deze zaak te willen praten. „De houding van de minister kan misschien wel leiden tot de dood van dit over leg", zei voorzitter Jaap van de Scheur van de Ab vaKabo na afloop. Reden voor de verontwaardi ging bij de ambtenaren is het standpunt van minister Riet kerk dat de centrales niet be trokken kunnen worden bij het vaststellen van financiële ruimte die voor hun arbeids voorwaarden beschikbaar is. De bonden willen samen met een zaak van de „politiek" (re gering en parlement) en wil alleen over de invulling van de ruimte met de ambtenaren praten. Bovendien wil hij bij het ontbreken van overeen stemming de arbeidsvoorwaar den eenzijdig kunnen blijven opleggen. Daarmee wil Rietkerk minder ver gaan dan zijn collega De Koning (Sociale Zaken) in de gepremieerde en gesubsidieer de sector, waar wel een objec tieve norm voor de beschikba re ruimte is vastgesteld. Pag. 3: Laatste gesprek in ij zige sfeer Najaar *86 verplicht minder lood in benzine AMSTERDAM Benzine mag naar verwachting tegen oktober 1986 nog maar 0,15 gram lood per liter bevat ten. Nu is nog 0.4 gram per liter toe gestaan. Minister Smit-Kroes (Ver keer) kondigde dit vanmorgen aan tijdens de opening van de Persone- nauto-Rai in Amsterdam. „Een stap verder en wij zitten in de overgang naar loodvrije benzine", aldus smit- Kroes. De ANWB heeft in een brief aan minister Winsemius (VROM) voorgesteld het gebruik van loodvrije benzine via accijnsverlaging finan cieel aantrekkelijk te maken. tichels sopereerd ISTERDAM IVB-manager Ri- Michels heeft ;elopen dinsdag het Amsterdam idisch Centrum hartoperatie dergaan. De be- ist tijdelijk ge- im gehouden sratie, waarbij i by-pass werd igelegd, was Ddzakelijk ge- irden omdat een frte vernauwing de kransslagader is ontstaan. De tondheidstoe- nd van de voet- fcoach na de ope- ;ie is gezien de istandigheden Stekend. Michels ig over twee we ll het ziekenhuis ;er verlaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kost- winnerseis voor gehuwde vrouwen in de wwv (Wet Werkloosheidsvoorzie ning) zal met terugwer kende kracht tot en met 23 december 1984 komen te vervallen. Gehuwde vrouwen die op of na die datum direct of na een ww-periode, op de wwv aangewezen raakten, ko men alsnog voor deze uit kering in aanmerking. De maatregel, die op 1 maart in werking treedt, wordt betaald door beperking van de uitkeringsduur voor werklozen onder de 35 jaar en verzwaring van de toelatingseis voor de wwv. Een wetsontwerp van deze regel betreft een verzwaring van de toelatingseis voor de wwv. Op dit moment moeten mensen jonger dan 23 jaar, in het jaar voorafgaand aan de werkloosheid, 130 dagen heb ben gewerkt en tevens in de drie jaar voorafgaand aan de werkloosheid 130 weken een strekking heeft staatsecretaris betaalde baan hebben gehad. Voor mensen boven de 23 jaar geldt alleen de „referte-eis" van 130 dagen. De Graaf wil nu de eis van 130 weken aan alle wwv-gerechtigden stellen. Daarnaast wil de staatssecreta ris de uitkeringsduur voor werklozen onder de 35 jaar be perken. Werklozen jonger dan 23 jaar wil hij gedurende een De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Het laten vervallen van de kostwinnerseis kost dit jaar 200 miljoen gulden en in de ja ren daarna ongeveer 450 mil joen gulden. Ter compensatie wil De Graaf elders in de wwv gaan snoeien. De eerste maat- half jaar recht op wwv geven (nu 1 jaar), werklozen van 23 tot 30 jaar, 1 jaar (is 2 jaar) en werklozen van 30 tot en met 34 jaar, anderhalf jaar (is 2 jaar). De voorgestelde maatre gelen zullen gelden tot 1 janu ari 1986. Op die datum moet een nieuwe werkloosheidswet in werking treden. Een woordvoerder van de vakcentrale FNV noemde het gisteren een „grof schandaal" dat het kabinet van plan is voor de financiering van de gelijke behandeling van man nen en vrouwen de uitkerings duur in te korten en het aantal wwv-gerechtigden te beper ken. •Qon (Van onze 8 parlementaire redactie) IN HAAG Drs. Van Dijk zal zijn functie als voorzitter van enquêtecommissie RSV neerleggen als de Kamer zou uitspre- n dat er alsnog meer getuigen moeten worden gehoord over zaak-Van Aardenne. Vice-voorzitter Van Dam wil dan zijn ictie eveneens ter beschikking stellen. Zij dreigden hiermee :eravond in het debat over het RSV-eindrapport tijdens een orden wisseling met het VVD-kamerlid Dees. Tweede onder- iorzitter Joekes wil zijn positie niet ter discussie stellen, omdat Bfl j de vraag of de Karfier meer getuigen zcu eisen „in hoge mate Spothetisch" noemt. t was alleen de VVD die nog een aantal getuigen zou willen en horen. PvdA-woordvoerder Meijer verklaarde dat zijn actie nooit een motie zal steunen die de bedoeling heeft minis- van Aardenne alsnog vrij te pleiten. mervoorzitter Dolman wil nog deze maand het debat met het jbinet houden over de uitkomsten van de parlementaire en- 'ête RSV. Tot die tijd wil hij de stemmingen over de deze eek ingediende moties aanhouden, ag. 3: Van Dijk wijst VVD-verwijten volledig af LEIDEN Vanaf half februari zal via het kanaal van TV 5 op de Leidse kabel de programma's van Music Box door gegeven worden. In de gemeenten in de regio, waar TV 5 niet ontvangen kan worden, ontbreekt Music Box dus ook. Music Box een Engelse commerciële zender die via een satelliet bijna de hele dag popmuziek uitzendt kan niet worden ontvangen als TV 5 uitzendt (elke avond van ze ven tot half elf en op dinsdagavond van zeven tot één uur 's nachts). Het gaat voorlopig om een proef. Music Box wordt in Den Haag door Casema op de kabel gezet en bereikt vervolgens automatisch Leiden. Music Box er in Leiden weer afhalen het algemeen bestuur van kabeltelevisie heeft zich nog niet uitgesproken over de wenselijkheid van Music Box zou zo'n 30.000 gulden kosten en dat wordt onzinnig geacht. Eind februari komt een en ander formeel aan de orde. Dan moet het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling (de beheer der van de kabel) zich uitspreken over een voorstel een schotelantenne bij de mast in Oegstgeest te plaatsen en het Leidse kabelnet met een aantal kanalen uit te breiden. Via die antenne zou Music Box een eigen kanaal op de Leidse kabel kunnen krijgen en ook Sky Channel zou dan op de kabel kunnen komen. Sky Channel nu al op de Leidse ka bel zetten via de Casema in Rijswijk kan niet, omdat mo menteel geen kanaal beschikbaar is. Lichtkrant De Maastrichtse politie heeft als eerste een „lichtkrant" op het dak van haar dienstwagens. Met de licht krant. tussen de blauwe zwaai lichten, kunnen weggebruikers beter worden gewaarschuwd voor de aard van Wr een verkeersop- stopping, zoals gladheid, onge val en file. CASTELLANETA In Cas- tellaneta bij Tarento in Zuid-I- talië is vanmorgen een flatge bouw van zes verdiepingen ge deeltelijk ingestort. Tot dus verre zijn vier doden en tien gewonden geteld. In het ge troffen deel woonden onge veer 50 mensen. Politie en brandweer vermoeden dat zich nog meer mensen onder het puin liggen. Honderd be woners van andere flats kon den zich in veiligheid stellen. De oorzaak van de instorting is nog onbekend, maar de brandweer sluit bouwvallig heid niet uit. ALMERE De 27-jarige P.S. uit Almere heeft bekend de twee Westduitse heroïne-prostituées Gerda Merchel en Birgit Veit te hebben vermoord. Momenteel zit S. een straf uit van vijf jaar wegens moord op de eerste echtgenoot van zijn moe der op 17 augustus vorig jaar. Het stoffelijk overschot van de 23-jarige Birgit Veit werd op 24 augustus 1983 door jachtop zieners in een afwateringskanaal in Flevoland gevonden. Het was verpakt in plastic folie terwijl het geheel was ver zwaard met een patiosteen. Op 25 juli 1984 werd het stoffelijk overschot van de 21-jarige Gerda Merchel, eveneens verpakt in folie en verzwaard met een steen, in de Groenewoudse- tocht gevonden. De vindplaatsen van beide slachtoffers lagen op nog geen 100 meter van elkaar. Volgens de politie is het motief van de moorden „stoornissen in de relatiesfeer". Voor de deur van de Engelse ambassade in Den Haag werd gisteren opnieuw een demonstratie gehouden uit solidariteit met de stakende Britse mijnwerkers. Aan een ambassade-vertegenwoor diger werd een petitie aangeboden. Maar ondanks de steun uit Den Haag ziet het er naar uit, dat de mijnwerkers na een jaar staken weer aan het werk gaan, zonder dat hun eisen zijn ingewilligd. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Niet alleen in politieke maar ook in vakbondskringen wordt verwacht, dat de Britse mijnwerkersbond NUM op zeer korte termijn de nu al elf maanden duren de mijnstaking zal gaan beëindigen. Het NUM-be- stuur is vanochtend in Sheffield bijeengekomen om de situatie in de uit zichtloze staking te be spreken. geen enkel compromis is be reikt, hebben de stakende mijnwerkers van Zuid-Wales al voorgesteld het werk weer te hervatten. De algemene in druk is dat de meeste stakende mijnwerkers, weer aan de slag zouden willen gaan. Mijnwer kers in het noordelijke graaf schap Yorkshire zouden al hebben besloten om maandag het werk te hervatten. Ondanks alles weigeren de stakers zich gewonnen te ge ven. Zij zeggen dat zij weer aan de slag willen gaan zonder het saneringsprogramma van de Steenkolenraad te accepte ren. Op basis van dit program ma moeten zeker 20 mijnen worden gesloten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In zijn jaarlijkse „State of the Union" (de Amerikaanse troonrede) heeft president Reagan vannacht duide lijk gemaakt dat hij vast blijft houden aan een groot aantal regeerplan- nen, waarvan aanvaarding door het Congres echter uitgesloten of hoogst twij felachtig is. President Reagan kondigde in zijn speech „een tweede Ame rikaanse revolutie" aan van hoop, kansen, techno logische vooruitgang en een vrije en vreedzame wereld. Om al die beloftes waar te kunnen maken, vroeg de pre sident voor het komende poli tieke jaar dat in de VS op 1 oktober begint om instem ming met hernieuwde hulp aan de rechtse rebellen in Ni caragua, financiering voor meer MX-kernraketten, een verbod op abortus en om een ingrijpende vereenvoudiging van net belastingstelsel, waar in de maximale inkomstentax nooit meer dan 35 procent zou bedragen. Hoewel veel Congresleden grote delen van de „State of the Union" onrealistisch noemden, toonden zowel Re publikeinen als Democraten bewondering voor de inspire rende toon en de dramatische waardigheid, waarmee de pre sident, die juist zijn 74e ver- jaardaag vierde, zijn visie op de VS, de wereld en de toe komst ten beste had gegeven. Na afloop van zijn speech barstten ae senatoren en afge vaardigden van beide partijen los in een massaal (nog nooit in het Congres gezongen) „Happy birthday to you" Een stralende Reagan bedankte het Congres „de 35e keer dat ik mijn 39e verjaardag vier, on vergetelijk te hebben gemaakt, trina 5: „Amer dustriële reus". VS spannen zich in voor opsporing Mengele WASHINGTON De Vere- nigde Staten gaan een onder zoek instellen naar de verblijf plaats van de Duitse oorlogs misdadiger Josef Mengele. zo heeft de Amerikaanse minister van justitie William French Smith meegedeeld. De speciale onderzoeksdienst die zich al jaren bezig houdt met het op sporen van oorlogsmisdadi gers, wordt met het onderzoek belast. De dienst moet onder meer nagaan of het klopt dat de kamparts van Auschwitz in de VS is geweest. Verder wil men informatie verzamelen over zijn gangen in bezet Duitsland en zijn vermoedelij ke vlucht naar Zuid-Amerika. Pagina 5: Gruwelijke getui genissen op Mengele-tribu- naal Sommige mensen vinden de krant zo boeiend, dat zij hem zelis meenemen naar het toilet. Men leest daar dan ongetwijfeld vandaag ook het bencht, dat de toüetbnllen van de Amerikaanse Ononvliegtuigen niet minder dan 2.300 gulden hebben gekost. In Nederland, zo wordt dan meteen geruststellend gemeld, zitten de bemanningsleden van de Onoos van de Nederlandse manne op bnllen waarvoor slechts 57,10 is betaald. Maar wat de lezer met m de gaten heeft is dat de bant die hij zojuist los heeft gekocht (voor 1,10 gulden) veel duurder ts dan als hij zich erop had geabonneerd (85 cent). En bovendien krijgt hij de Leidse Courant zelfs de eerste veertien dagen gratis! De Lodst Courant wil ik bert 14 dagen proberen geheel mjbLprend In een open envelop zonder portjegel oprturen naar Le»dje Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Deo Heeg Indim lit m .»»-.•-« 1« wr .m-jmd j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1