^ppar tem entenbou w Elaaswijk vordert snel ALLER LEI(DS) U wilt ons in een bunker wegstoppen" Excelsior zingt Gods lof al vijfenzeventig jaar POTEST VOORSCHOTENSE BEJAARDEN: a|): felle kritiek Wassenaar wet dorpsvernieuwing Oklahama bij British School Chemocar als glasbak voor chemisch afval ÜIDEN o£ OMGEVING SaidMOowumt DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 ïTiseumboerderij de steigers ge e-)RDWIJK De museum- ze Öerij aan het Jan Kroons- I kan worden gerestau- j. De raadscommissie Ijtelijk ordening besloot ngs het bestemmingsplan fdwijk aan Zee zo te wijzi- Hat het Genootschap Oud- fdwijk met de werkzaam- in kan beginnen. Monu- betaalt tachtig zoent van de kosten. Het i5.0Otschap Oud-Noordwijk ,e' jt op voor de rest, onge- 45 80.000 gulden. Met ver- ooJende akties en de ver- ij»- i van etsen heeft men 15-6 ruim 32 mille bij elkaar VVV-folder Bloemencorso NOORDWIJK De VVV- Noordwijk heeft een folder uitgebracht over Het Bloemen corso dat 27 april weer door de Bollenstreek rijdt. Verder is de VVV bezig geweest met het samenstellen van een 3-daags fietsarrargement in Noordwijk en omstreken. De bezoeker krijgt dan drie dagen lang een fiets waarmee uitgezette toch ten in de regio Noordwijk kunnen worden gereden. Ook het jaarlijks terugkerende fol dertje waaarin staat wanneer welke gebieden in Nederland vakantie krijgen, is weer bij de VVV af te halen. NIEUWE LUCHTFOTO'S GAAN WASSENAAR 70.000 GULDEN KOSTEN WASSENAAR Het KLM-luchtfotobedrijf Aerocarto zal voor de gemeente Wassenaar een set nieuwe luchtfoto's maken, die door ambtenaren vooral worden gebruikt om dingen na te me ten en te kijken naar veranderingen in de beplanting. Hiermee is de commissie ruimtelijke ordening van Wassenaar gisteravond akkoord gegaan. De huidige luchtfoto's, die dateren uit 1976, hadden eigenlijk al in 1981 vervangen moeten worden. Uit be zuinigingsoverwegingen is dat destijds niet gebeurd. De luchtfo to's worden met uiterste precisie gemaakt op een schaal van 1 op 1000 en zijn erg nuttig. „Het geeft een enorme besparing voor bouw- en woningtoezicht, omdat ambtafc^ren van deze dienst niet alles ter plekke hoeven op te metenTaldus wethouder Coc- heret. De foto's brengen overigens niet zelden fouten in de con structie van bebouwing aan het licht. De kosten van de diensten van Aerocarto (onderdeel van de KLM) bedragen 70.000 gulden. Het bedrag is mede zo hoog omdat dit bedrijf in Nederland een monopoliepositie heeft op het maken van dit soort zeer gedetail leerde luchtfoto's. Overval op Leidschendams postkantoor LEIDSCHENDAM Bij een overval op een hulppost- kantoor aan de Leidschendamse Keyzerlaan, is gisteren tegen het middaguur enkele tienduizenden gulden buit gemaakt. De overvaller wist te ontkomen. Even over half twaalf kwam een man van tussen de 25 en 35 jaar binnen in het gebouw. Hij bedreigde het perso neel met een vuurwapen. Om de overval kracht bij te zetten, loste hij volgens het personeel een schot. De over valler verliet het postkantoor te voet met een tas waarin de kluisinhoud was gedaan. De politie had een alarm melding binnengekregen, maar kwam net te laat om de man op te pakken. Met zes politiewagens is nog geruime tijd gezocht naar de dader. Oegstgeest verlengt contract artotheek OEGSTGEEST De gemeen te Oegstgeest. participerende in de Leidse kunstuitleen, zal het contract voor twee jaren verlengen. Men zal pogingen in het werk stellen om de voorwaarden zodanig te laten veranderen dat kunstwerken ook aangekocht kunnen wor den. „Velen willen het na een half jaar vaak niet meer af staan omdat men er aan ge hecht is geraakt." liet CRM- wethouder Kohlbeck onlangs weten. Drieluik nog niet volledig bezet OEGSTGEEST Het cultu- reel centrum Het Drieluik aan de Geversstraat te Oegstgeest wordt nog niet optimaal benut- Op sommige tijden staat het gebouw leeg en de gemeente wil ook die perioden van on derbezetting opvullen. Dit ook met het oog op de eventuele komst van een multifunctio neel centrum in Haaswijk. Een aanpassing van tarieven wordt om het doel te bereiken niet uitgesloten geacht. Onlangs werd de suggestie gedaan te proberen Radio Rijnland, als deze omroep officieel van start mag gaan. onder te brengen in het Drieluik. dtjjSTGEEST On- vorstperiode ui: Sert de bouw van 175 artementen voor stu- 'a^ten en werkende jon- "°->n in Haaswijk snel. •eravond deelde de om houder van onderwijs NO- welzijn, mevrouw Th. b-de Koek van Leeu- in een vergadering 45;| „haar" raadscommis- vr.jnee dat het eerste ap- 'ej'ïement op 1 april aan- nde opgeleverd zal ^•den. Werkende jonge- die als woningzoe- d ingeschreven staan in Oegstgeest, zullen bin nenkort een brief ontvan gen. Op een of andere wijze staat de openbare Terweeschool in Oegstgeest, in tegenstelling tot andere openbare lagere scho len, zeer in de belangstelling. De gemeente stelt zich, om het aantal leerlingen binnen de perken te houden, een toela tingsbeleid voor. De vereni ging Openbaar Onderwijs te Oegstgeest wijst dit toelatings beleid van de hand op grond van het feit dat een kind dat voor de openbare Terwee school geweigerd wordt meest al niet op een andere openbare school terecht komt. Men heeft aan B en W voorgesteld de Terweeschool met mini maal twee lokalen uit te brei den. Wethouder Blom ver klaarde dat men daartoe actie wil ondernemen. Gaat het mi nisterie akkoord dan neemt de overheid alleen de kosten voor zijn rekening als het uiterst so bere bouw is. „Lucifersdoosjes kwaliteit" merkte een van de commissieleden van de com missie onderwijs en welzijn op. Men verwacht bij de start van de basisschool Terweeschool tien lokalen nodig te hebben. Dus twee lokalen zullen op een andere lokatie gevonden moeten worden. Overigens kan de toestand zich in de toe komst makkelijk wijzigen. Binnenkort zal een scholen- huisvestingsnota verschijnen waarin de hele problematiek nogmaals aan de orde gesteld zal worden. Woonwagenkampje In de raadscommissie deelde wethouder mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen gister avond mee dat het noodwoon- wagenkamp aan de Endegees- terstraatweg nu definitief van de baan is. Dit vanwege de grondaankoop in de Morsebel polder. Zij bevestigde tevens het gevoel van B en W dat het woonwagenkampje dat ge pland is aan de Haarlemmer- straatweg nabij de door te trekken Haaswijklaan er zo snel mogelijk moet komen. Ook daar zal binnenkort over leg over worden gepleegd. Los gezien van deze plannen is men elders in Haaswijk bezig aan het inrichten van deelplan VIII waar men een multifunc tioneel centrum wil gaan bou wen. Belangstellenden voor dit centrum worden binnenkort gehoord. In dit centrum zou dan tevens ruimte gereser veerd kunnen worden voor een huisartsenpraktijk, een tandarts en een therapeut. In hetzelfde deelplan denkt men aan 41 bejaarden woningen die onder meer onder de Stichting „Kerckwerve" zouden komen te vallen. oo, IRSCHOTEN „Waarom 00jt bejaardenwerk in Voor aten het sluitstuk van de oo! ientebegroting? Wij heb- us- totaal geen inspraak ge- zo- oij de verbouwing van het .33; jreel Centrum. Nu wilt u 45* wegstoppen in een bun- C i Dit zei de heer Van wen gisteravond tijdens •30. ergadering van de raads- 30- kvissie welzijn. Hij voerde a"ens de Voorschotense be- jt len het woord. De massaal zo. bejaarden bevolkte pu- •30. fe tribune luisterde ge- pen toe. Jl? amen in de grote zaal van het Cultureel Centrum dat huisvesting gaat bieden aan aktiviteiten voor bejaarden zijn na de verbouwing geblin deerd. hetgeen op bijzonder veel weerstand stuit. De heer Van Leeuwen: „Wij vragen niets groots, wij vragen ge woon een onderdak. Zeven jaar geleden kregen wij een oude noodschqpl als tijdelijke huisvesting. Die is helaas afge broken".' Het VVD-raadslid Mr. H. van Gogh viel de heer Van Leeuwen bij: „De bejaar den hebben gelijk. Ze zijn te netjes geweest en helaas heb ben de grdbtste schreeuwers alles gekregen. Hoe is het mo gelijk dat de ramen dichtge maakt zijn in het Cultureel Centrum. Het lijkt inderdaad op een bunker". Mr. G. Both (PvdA/PPR): „Het nieuwe Cultureel Centrum zou een dorpshuis worden. Gelukkig zitten er nog ramen in de kof fiekamer en daarom zou ik de bejaarden willen adviseren: ga er tijdelijk in, dan zal de raad zich sterk maken om volgend jaar een vleugel van de Ds. Fortgensschool, die dan omge bouwd is tot basisschool, te ge ven als huisvesting voor de be jaarden". Mevrouw Scheffer, voorzitter van de UW, weerlegde de po ging van de wethouder om te bewijzen dat er wel inspraak was geweest met de volgende woorden: „Zes jaar geleden hebben wij als UW een prachtig plan voorgelegd ge kregen voor de verbouwing van het Cultureel Centrum. In dat plan was een aparte uit bouw, speciaal voor het bejaar denwerk. Dat plan kostte toen ongeveer 2,3 miljoen gulden. Volgens ons is er thans een an der plan tot uitvoering ge bracht". Wethouder Marselis gaf ruiterlijk toe dat het een ander plan is geworden: „De raad vond het allemaal te duur en nu is een plan uitgevoerd dat slechts één miljoen kost". F. ten Have (CDA): „Er is te veel bezuinigd op het Cultu reel Centrum. We wilden alles voor heel weinig geld en straks hebben we niets". Ten slotte eindigde het allemaal nog tamelijk gunstig voor de bejaarden. Er zijn vergevor derde plannen om te komen tot 52 bejaardenwoningen tus sen Vinkensloot en Molenlaan en in dat plan wordt getracht het „eigen huis" van de ANBO te realiseren. KRANKZINNIGE EN ONBEGRIJPELIJKE REGELING' 16);5SENAAR „Het is een werkelijk 4:.kzinnige zaak. dat deze regeling •33,t de wet op de ruimtelijke ordening 5-lat". Dit zei gisteravond wethouder 16); A. F. Cocheret de la Moriniere .15, de nieuwe wet op de Stads- en Nq1 |svernieuwing. 45[|gaat in deze kwestie om het toe- injaien van financiële vergoedingen ■45,gemeenten door het Rijk. Van de •^•gemeenten in Nederland krijgen er 93 hun gelden voor stadsvernieuwing rechtstreeks van het Rijk, de 656 overi ge gemeenten, waaronder Wassenaar, ontvangen hun bijdrage via de provin ciebesturen. Voor Wassenaar betekent dat een jaarlijkse bijdrage van 352.000 gulden, dat echter eerst wordt geind door de provincie Zuid-Holland, die 15 procent van dat bedrag afsnoept voor de bekostiging van incidentele projec ten. Wassenaar krijgt in werkelijkheid dus jaarlijks 300.000 gulden voor de dorpsvernieuwing. Cocheret had gisteravond felle kritiek op de verdeelsleutel die wordt gebruikt in de nieuwe wet stads- en dorpsver nieuwing. „Ik kan maar niet begrijpen dat bijvoorbeeld Amsterdam, een ge meente met 10 procent van de totale bevolking, meer dan de helft van de stadsvernieuwingsgelden krijgt. Het is bovendien een vage regeling, en ik be grijp niet dat de provincies, die toch al geen apparaat hebben om al dit werk aan te kunnen, dat dan ook nog voor ons moeten regelen". De raadscommissie ruimtelijke orde ning ging unaniem akkoord met de subsidie, die blijkbaar gekoppeld is aan een „krankzinnige regeling". Wethou der Cocheret is overigens hoofd van de afdeling juridische zaken van het direc toraat voor de volkshuisvesting. Hij zei gisteravond desgevraagd niet te hebben meegewerkt aan de nieuwe wet, die hij „krankzinnig en onbegrijpelijk" noemt. De leerlingen van de Engelse school repeteren voor „Oklahoma VOORSCHOTEN De Britse School in Nederland aan de Jan van Hooflaan 3 in Voor schoten (Senior School) voert deze week de musical ..Okla homa" op. De school viert dit jaar het 50-jarig bestaan De uitvoering van de musical is het eerste onderdeel van de viering van dit gouden jubile um. Meer dan zeventig leerlin gen zijn erbij betrokken, de meeste van zijn van Engelse afkomst, maar er komen nog tien andere nationaliteiten in voor. Oklahoma, geschreven door Rodgers en Hammerstein speelt in het Amerika van 1907 en vertelt het verhaal van de vele aanbidders van een jong boerenmeisje. Het liedje „Oh, what a beautiful morning" uit deze musical werd wereldberoemd. Kos tuums en decors zijn vervaar digd door leerlingen, ouders en leraren Het schoolorkest, 25 leerlingen sterk verzorgt de muzikale begeleiding Benoemingen De bisschop van Rotterdam heeft H.Pot OFM benoemd tot administrator paroechia- lis van de parochie Maria Middelares van alle Gena den te Leiden. De bisschop verleende eervol ontslag aan P.A.M. van der Stap OFM als pastor in het be jaarden een trum Huize Roomburgh te Leiden. G.H.J. Gerelings kreeg op zijn verzoek ontslag als pas tor in de pastoraatsgroep van de parochies St. Jozef Opifex en de Gedachtenis- kerk van paus Johannes XXIII te Leidschendam. Met daaraan verbonden de kerkelijke zending verleen de de bisschop zijn goed keuring aan de arbeidso vereenkomst van mevr. drs. J.H.A. Brinkhof, als pasto raal werkster, met de paro chie Maria ter Zee te Noordwijk aan Zee Benefietconcert LVC In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 wordt morgen een benefiet concert gegeven door het Leids gezelschap Clamor, de Amsterdamse reggae- formatie Sista Spliff four 17 en de Amsterdamse band Blue Murder. De toegangs prijs bedraagt 7,50 gulden. De opbrengst is bestemd voor de grensbewoners van Nicaragua, die door alle aanvallen gedwongen zijn weg te trekken. Hutspotten Het Breehuys aan de Bree straat 19 houdt zaterdag een De carnavalsvereniging De rommelmarkt Vanaf Hutspotten presenteert op 9 twaalf uur kan men er te- februari om half twee een recht om oude spullen, zoals bejaardenmiddag in de kleding, meubels en derge- Stadsgehoorzaal. De middag lijke te kopen is bestemd voor alle oude ren uit Leiden. Opgetreden wordt door Harry Touw. Helen Sheperd. Trio Henny Langeveld. Leidse Kees en Jerry Bey. De kaarten kos ten drie gulden en zijn on der meer verkrijgbaar bij Prins Willem I. Munniken- straat 91, tel. 134089. Bazar In het clubhuis Matilo wordt zaterdag een rom- melmarkt-bazar gehouden. De bazar begint om tien uur. Toegang gratis. Behal ve allerlei tweedehands spullen zijn er verschillen de activiteiten als touwtje trekken, stroopwafelkraam Rommelmarkt ó'okSSE Het christelijk 'vmengd koor „Excel- 00ir" uit Lisse viert mor- h het 75-jarig bestaan fJ*Bt een concert in de St. lüathakerk in Lisse. Ex- Eu-lsior werd opgericht op iv! oktober 1910. Per cir- laire waren de mensen belangstelling hadden zo.or de oprichting van ti zangkoor opgeroepen op de vergadering te rschijnen die werd ge- Iiden in een van de lo- en van de school aan Schoolstraat. Veertig rsonen kwamen naar F) bijeenkomst om een fistelijke zangvereni- ig op te richten. t koor kwam er dus en lester Herrewijn werd de Ste dirigent. De aanlooppe- de was niet zo eenvoudig, t duurde even voor het )r weer naar buiten trad. ar actief was men wel, zo- i uit de goed bijgehouden julenboeken blijkt en in 1 werd de eerste jaarver- lering gehouden. Een gea- neerde bijeenkomst moet geweest zijn, want ver- wor<lt over die avond igerJ januari, dat er voldoen- ordévan alles aanwezig was en irmee doelde de notulist I op de aanwezigheid van ao, biscuitjes en sigaren. \tvoeringen i g -Jaas kon meester Herre- auah maar kort de dirigeer- )ló. Excelsior. stok voor het koor hanteren. Om gezondheidsredenen moest hij die taak aan een op volger overgeven en dat werd de heer Fonteijn uit Leiden. In 1913 gaf het koor de eerste grote uitvoering. Tot 1926 zouden nog diverse dirigenten volgen, daarna bleven twee dirigenten lang in dienst. Theo Westerdaal was de eer ste. Excelsior telde in 1926 meer dan honderd leden. On der grote belangstelling wer den oratoriums uitgevoerd in de veilinghallen, werd gezon- sterdamse Orkestvereniging en werd menig concours be zocht en vele prijzen in de wacht gesleept. In die dagen werd tevens het jongerenkoor Klein Excelsior opgericht. Gedurende de Tweede We reldoorlog werd het koorle ven noodgedwongen gestaakt. De bezetter eiste aansluiting bij de Cultuurkamer en daar ging de vereniging niet op in Het koor bleef op papier voortbestaan en kort na be vrijding trad Excelsior alweer op. In 1964 overleed Theo Westerdaal. na 38 jaar zonder onderbreking Excelsior geleid te hebben en de stuwende kracht achter deze vereniging geweest te zijn. De twintigja rige Pieter de Jong uit Haar lem werd de nieuwe dirigent. Hij sloeg met de zangvereni ging nieuwe wegen in en dat bleef niet zonder succes. Er werden plaatopnamen ge maakt en regelmatig was het koor op de radio. Andere activiteiten zijn en waren de kerstzangdiensten in de gereformeerde kerken te Lisse. die al twintig jaar door Excelsior muzikaal wor den opgeluisterd. Sinds 1975 brengt men tevens jaarlijks (en onder grote belangstel ling) de Crucifixion, die ove rigens op 22 maart aanstaande wederom door het koor in de St. Agathakerk wordt opge voerd en traditie is thans ook de deelname aan de Volks kerstzang in het Concertge bouw te Haarlem, waar Ex celsior sinds 1972 van de par tij is. Jubileum uit voering Excelsior geeft morgen een jubileumconcert in de St. A- gathakerk te Lisse. Het koor zingt onder meer „Aanbidt de Heer" (A. Hollins), een orgel- solo over de melodie van Ge bed des Heren van F. Men delssohn, Psalm 117 (G. Ph Telemann), Gloria uit de Mes- sia di Gloria (G. Puccini), Cantique de Jean Racine (G. Faure), Meine Seele hort in Sehen (G. F Handel), Missa Brevis (H. Boelee), Unto Thee O Lord (F. E. Aulbach) en Dankt, dankt nu allen God J. S. Bach). Medewerking wordt verleend door sopraan José Jonkers, dwarsfluitiste Paula van Wijk, het Noord hollands Koperkwartet onder leiding van Gerrit van Sloo- ten en organist/pianist Dirk Out. Het geheel staat onder leiding van Pieter de Jong. Het jubileumconcert van Ex celsior begint om 20 15 uur en de toegangsprijs bedraagt 10 gulden per persoon (65+ /CJP f 7,50). Na afloop van het con cert is er gelegenheid om te feliciteren, waartoe men in de zaal van de pastorie bijeen zal komen. „SCHADELIJKE STOFFEN, HOU ZE APART" DEN HAAG Inwoners van de gemeenten Den Haag. Delft, Zoetermeer, Rijswijk, Voorburg, Leid schendam en Nootdorp kunnen vanaf volgende week hun oude batterijen, accu's, verfbussen en spuitbussen inleveren bij de zogenoemde „chemo car". Dit in compartimen ten uitgevoerde reini gingswagentje zal gedu rende enkele dagen per maand onder het motto „Schadelijke stoffen, hou ze apart" de wijken in trekken voor de inzame ling van dit kleine che misch afval. zou elk huishouden in land per jaar gemiddeld een kilo van dergelijk afval „pro duceren" Meestal wordt het in liszak gestopt (gootsteen of WC het riool in- gespoeld In het Gewest 's- Gravenhage en de gemeente Delft komt dat volgens die be rekeningen neer op zo'n 740.000 kilo chemisch afval per jaar Het gaat daarbij om schoonmaak- en afbijtmidde- len, liim. verfresten. terpenti ne. houtbehandelingsmidde- len. medicijnen, kwik. zuren, cosmetica, afgewerkte olie en besatrijdingsmiddelen. Via de verbrandingsovens van de vuilverwerking en de sloten komen die chemische midde len opnieuw in het milieu te recht Naast de chemocar komen in elke gemeente een of twee containers te staan, meestal bij de gemeentereiniging, waar tijdens werkdagen en in Den Haag ook op zaterdag op enke le uren het afval kan worden aangeboden. In deze contai ners. die een capaciteit van 4200 kilo hebben, komt ook het afval terecht dat met de chemocar is opgehaald De containers, ontwikkeld door het bedrijf Ecotechniek in Utrecht, worden later door dit bedrijf geleegd. Het is de be doeling dat het grootste deel van de stoffen weer wordt hergebruikt. De rest wordt op geslagen tot er een afdoende methode voor verwerking is gevonden. Voorlopig gaat het nog om een proef, met een looptijd van één jaar. Na dat jaar wordt on der meer bekeken of Ecotech niek aan de voorwaarden van inzameling en hergebruik heeft voldaan. Bovendien wordt bekeken btj wie de meeste van de stoffen vandaan komen. Aan de hand daarvan kan dan de inzamelingsmetho- de eventueel worden aange past De provincie Zuid-Holland subsidieert de inzamelingsac tie De provincie heeft 250 000 gulden daarvoor uitgetrokken De subsidie omvat onder meer één jaar huur van een of meer containers, de plaatsingskosten daarvan en een bijdrage in de opleiding van het gemeente- personeel dat de inzameling begeleidt De totale kosten van het project zouden op zo'n 600 000 gulden uitkomen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17