leidóc&owuvnt Bedrij fscomplex Leiden is nu al veel te klein STAD OMGEVING 'Hof van Holland' wordt eindelijk in ere hersteld oningen in Leeuwenhoek wijken voor bio-industrie JVoontoren ^lalgewater _gn de baan Marktverzamelkraam Hoogstraat onzeker Bezwaren tegen woningbouw aan Geregracht VIJF AUTO'S GERAMD Politie neemt tips helderzienden niet serieus genoeg JN DE RIJ VOOR ACADEMISCH BEDRIJVENCENTRUM Alphenaar gewond bij Leimuiden Ipp pa dxisschien elders i7f, leiden 121 »iot P'IDEN Er komt geen °mP»ontoren aan het Galge- 7,5(\ter. Een meerderheid Ujp de raad acht het 19- i '12f diepingen tellende ge- budiiw op deze plaats niet 's ftsend. Een enkel raads- ,95j is in ieder geval tegen d bebouw van dit soort to- 45.-aflats. —I plan voor de bouw van de ontoren verscheurde alle de grote fracties. Een Ippe meerderheid van dA maar een bijna voltalli- oor dfractie van het CDA heb- baa1 zich tegen de woontoren voorgesproken. De VVD-fractie 862% in meerderheid voor het 40 ^ïrtbewoners lieten gister- el- )nd bij aanvang van de ver- jering van de raadscommis- i voor ruimtelijk ordening ten dat zij het plan in ieder tal niet zagen zitten. Met ÖT/Trie de hoogte van de toren Van het feit dat deze niet ge- 12 (rtikt zou zijn voor gezinsbe- ning, deed de buurtbewo- ^fs het voorstel afwijzen. 9 1 wil echter niet zeggen dat föja plan voor de woontoren jrenfinitief wordt afgevoerd. t is goed mogelijk dat het op ——4 later tijdstip op een andere |k in Leiden zal opduiken, ^leindelijk is voor het ont- ?jirp ervan al een slordige II Ive ton uitgegeven waarmee Si zonde van het geld zou zijn Tl het plan naar de archief- |t te verwijzen. Temeer daar Aft aantal commissieleden de Mjaiw van deze torenflat op In andere plaats in Leiden tl1 mogelijk acht. LEIDEN Na jarenlange leegstand en verpaupering is onlangs begonnen met de restauratie van het mo numentale 'Hof van Hol land' aan de Breestraat. In het pand, dat gelegen is naast het pas gerestau reerde 'Gulden Vlies' neemt de universiteits boekhandel Ginsberg haar intrek. Boven de winkel worden negen ap partementen gebouwd. Ginsberg is van plan nog dit voorjaar het 'Hof van Holland' te betrekken. De gemeente heeft wel enige concessies moeten doen voor dat de boekhandel bereid was het pand te betrekken. Zo wordt de voorpui op de begane grond aangepast (lagere ramen en een glazen voordeur) zodat „duidelijk is dat het hier om een winkel gaat en niet om een woonhuis aldus de archi tect. De gemeente nam dit echter voor lief omdat het pand al jarenlang leeg staat en in slechte staat verkeerde. Er waren geen andere gegadigden voor het pand. Bovendien vindt de aanpassing zo plaats dat het monument zonder eni ge moeite weer in oude staat hersteld kan worden, wanneer dat nodig mocht zijn. Weliswaar heeft de plaatselij ke Welstandcommissie de aan passing van de hand gewezen maar de rijksdienst voor mo numentenzorg verleende er haar goedkeuring aan „En waar het panden betreft die op de landelijke monumentenlijst staan, gaat het fiat van de rijksdienst boven het advies van de welstandcommissie", verklaarde wethouder J. Pe ters (ruimtelijke ordening). Voor het 'Hof van Holland' was tot voor kort een sloop vergunning van kracht. Deze dateerde uit de tijd dat C&A op deze plaats nieuwbouw wil de verwezenlijken Deze plan nen werden echter zo ver traagd dat het kledingconcern in de loop van '83 van haar plannen afzag. De jarenlange leegstand heeft het pand zicht baar aangetast en leidde zelfs tot een zwammenplaag op de benedenverdieping. ■)e Hoogstraat zoals hij er na het vertrek van de marktkramen uitziet. LEIDEN Het is nog ondui delijk of er een marktverza melkraam op de Hoogstraal komt. De PvdA ziet voorlopig weinig in de plannen van het college van B en W de losse marktkraampjes te vervangen door één vaste marktverza melkraam. De raadscommissie ruimtelijke ordening stemde gisteravond wel in met het voorstel van het college voor 5.000 gulden een ontwerp te laten maken. „Maar dat wil zeker niet zeggen, dat wij ook instemmen met de komst van die marktverzamelkraam. Mis schien kan het ontwerp onze twijfels nog wegnemen", aldus PvdA'er W. van der Pluijm. De PvdA ziet in de aanwezig heid van de kraampjes een pit toresk stadsgezicht en zou hen dan ook het liefst willen laten staan. Hij stelde voor de marktkooplui te verplichten 's avonds en op zondag de marktkraampjes te verwijde ren. De gemeente zou geld be schikbaar moeten stellen om de kraampjes met behulp van een onderstel verplaatsbaar te maken. De meeste partijen zijn daar entegen van mening dat juist de losse kraampjes afbreuk doen aan het historische stads gezicht en voelen er meer voor de kooplui onder te brengen in een grote, vaste kraam. Deze zou zo gesitueerd moeten wor den dat er vanaf de Hoogstraat een doorkijk op de Rijn ont staat. De marktkooplui zijn ge durende de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat op de Botermarkt voor het stadhuis ondergebracht. Wan neer de restauratie voltooid is, keren zij terug naar de Hoog straat. De gemeente stelt zich voor de marktverzamelkraam te financieren vanuit bijdra gen van de marktkooplui en het ministerie van economi sche zaken. Fototen toonstelling in Prentenkabinet LEIDEN Fotograaf Dirk Ketting opent dins dag 12 februari om half vijf de tentoonstelling „Een stap in stilte" van Hans van der Meer. De fo to's zijn gemaakt in de- straten van de Leidse bin nenstad. De expositie heeft plaats in het Prentenkabi net aan het Rapenburg 65 en duurt tot 15 maart. De tentoonstelling kwam tot stand mede door de afde ling Voorlichting van de gemeente Leiden en de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten Amster dam. Het Prentenkabinet is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 14 tot 17 uur. 5IDEN De vraag naar ruimte in de feuwenhoek voor biotechnologische nrijven is zo groot (zie elders op deze gina) dat de gemeente een belangrijk fel van de geplande woningbouw op plaats niet door wil laten gaan. gemeenteraad krijgt binnenkort een brbereidingsbesluit voorgelegd voor dat *1 van de Leeuwenhoek waar in de toe- jmst circa 1900 woningen gebouwd zouden jnnen worden. Het huidige bestemmings plan laat de vestiging van bedrijven op deze plaats niet toe. Ben W hopen hiermee soepel in te kunnen spelen op nog volgende aanvra gen vanuit de bioindustrie Het gaat om het gebied direct ten noorden van de Plesmanlaan dat wordt omsloten door het AZL en de gebouwen van de universiteit. Hoeveel woningen worden opgeofferd aan de boindustrie zal nog moeten blijken. Dui delijk is dat mogelijke aanwezigheid van en kele biotechnologische bedrijven invloed heeft op het totale woongebied daar er een veiligheidszone tussen bedrijven en wonin gen dient te bestaan. In het verleden zijn er in en buiten de gemeenteraad de nodige dis cussies geweest over de vraag of woning bouw in de Leeuwenhoek wel verantwoord was gezien de aanwezigheid van laboratoria van de universiteit in de directe omgeving. Overigens is de bouw van woningen in de Leeuwenhoek voorlopig nog niet aan de orde. Als gevolg van de ineenstorting van de woonmarkt en de door het rijk opgelegde contigentering zou de Leeuwenhoek één van de laatste uitbreidingsgebieden zijn waar ge bouwd zou worden. Met name de laatste paar maanden is de vraag naar industriegrond voor biotechni sche bedrijven in de Leeuwenhoek aanzien lijk toegenomen. Bijna wekelijks melden zich buitenlandse gegadigden die op deze plaats hun bedrijf willen vestigen. De raadscommissie voor ruimtelijke orde ning nam het voorbereidingsbesluit gister avond ter kennisgeving aan. Het voorstel werd pas gisteravond openbaar gemaakt en verschillende fracties willen zich er nog op bezinnen. LEIDEN/DEN HAAG Omwonenden hebben bij de provincie bezwaar gemaakt tegen de bouw van 22 woningen op de Geregracht/4e Binnenvest- gracht. Gedeputeerde Staten (GS) hebben voor de bouw van deze woningen een verklaring van geen bezwaar afgegeven. Momenteel wordt het terrein bouwrijp gemaakt. De gemeente heeft verklaard met de werkelijke aanvang van de bouw te zullen wachten tot de bezwaar-procedure is afgehandeld. De omwonenden, die gisterochtend voor de provinciale AROB-commissie hun bezwaren mochten toelichten, ver keerden in de veronderstelling ook te kunnen protesteren tegen de bouw van het centraal-wonen-project aan de Gere gracht. Maar dat is een gepasseerd station De twee bouw plannen worden afzonderlijk van elkaar behandeld en de omwonenden die dat niet hadden begrepen waren ver geten op tijd hun bezwaren tegen dit bouwplan kenbaar te maken. De bezwaren tegen de 22 woningen hebben vooral betrekking op het uiterlijk van het gebouw. „Een monster lijke betonkolos", zoals één van de buurtbewoners het uit drukte, „misschien op een andere plaats wel. maar hier niet acceptabel-' Ook de gemeentelijke raadscommissie realiseer de zich eerder dat het bouwen van woningen op deze plaats een moeilijke zaak zou gaan worden. De commissie wees een eerste ontwerp dan ook af Ook in het tweede ontwerp schuilt het probleem vooral in de aansluiting van de nieuwe bebouwing op de oude we vershuisjes aan de Oranjeboomstraat en de bebouwing op de hoek met de Geregracht. Andere bezwaren van de omwo nenden tegen de bouw van de 22 woningen waren, dat de woningen aan de Geregracht te dicht op de woningen aan het Plantsoen zouden worden gebouwd DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 PAGINA 12 'TSe mannen verkrachten meisje (15) st. zar sulen^EN Drie Leidenaars van 20, 16 en 15 jaar oud heb- ezen teSenover de politie bekend zich vorige week aan een irig meisje te hebben vergrepen, ivens jo-jarige en de 16-jarige verkrachtten het meisje vorige ifte k in de nacht van woensdag op donderdag in de douche 0565 een pand aan de Rijnsburgerweg, de jongste deed al- step"een (mislukte) poging daartoe. De 20-jarige was onder iniumped van alcohol. De drie mannen zijn maandag en dins- n PaPbangehouden en worden morgen voorgeleid aan de offi- Bn van justitie. et pand woont een aantal vrouwen die worden begeleid Obel zelfstandig te kunnen wonen. Het meisje was in het 9 jl op bezoek. Ook de drie mannen waren op bezoek. Aan ►ind van de avond was het meisje in één van de kamers «n en vergrepen de mannen zich aan haar. Ze heeft te- Ct.h. iver de politie verklaard dat ze zich heeft verzet. De straatmannen verklaarden tegenover de politie dat ze niet >ok gijpen dat aangifte van verkrachting is gedaan. Het 2523-tje zou in het verleden vaak wel hebben toegestemd. LEIDEN Een 37-jarige Leidse heeft vannacht met haar auto in de binnenstad vijf geparkeerde auto's geramd. De vrouw, die onder invloed van alcohol verkeerde, is aange houden. Zij weigerde de bloed proef te ondergaan. De vrouw reed met haar auto vanaf de Langebrug het Rapenburg op. Daar ramde ze twee gepar keerde auto's. Ze reed door en op de Turfmarkt kwam ze te gen nog eens twee auto's tot stilstand. Voorbijgangers haal den de sleutels uit het contact. De vrouw werd vervolgens door de politie aangehouden. Dodelijk ongeval WASSENAAR De 71-jarige J.P. Assendelft uit Wassenaar is gisteravond overleden bij een verkeersongeval op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het ongeluk gebeurde om streeks half acht ter hoogte van de de Raaphorstlaan, nabij het dierenpark. Het slachtoffer kwam van de Raaphorstlaan en gaf geen voorrang aan een bestuurder van een bestelauto, een 22-jarige Valkenburger, die op de Rijksstraatweg reed. De bestelauto boorde zich in de linkerflank van de andere auto. De Wassenaarder over leed ter plaatse. De Valken burger bleef ongedeerd. LEIDEN Er zou een onderzoek moeten worden ingesteld naar de waarde van tips van helderzienden. Gebleken is dat de politie deze tips niet serieus genoeg neemt. Dit stelt drs. J.G. Neu in het Algemeen Politieblad. De Utrechtse parapsycholoog vindt dat de tijd rijp is voor een discussie over de vraag of en in hoeverre de politie bij onderzoe ken gebruik moet maken van de hulp van helderzienden Hij tekent daarbij onmiddellijk aan dat het ook om een politieke keuze gaat. Hoewel er nog geen echte richtlijnen bestaan over de hulp van paragnosten bij ernstige delicten, wordt in het vorig jaar ver schenen boek „Natuurlijk niet bovennatuurlijk" onthuld dat in de afgelopen jaren tenminste zeventien politiekorpsen in ons land gebruik hebben gemaakt van de diensten van de in 1983 overleden paragnost Tholen. Eerder maakte het Parapsycholo gisch Instituut in Utrecht al melding over een aantal gevallen waarin politiemensen schriftelijk verklaarden dat een zaak kon worden opgelost door de hulp van een paragnost. Een van de frappantste voorvallen de laatste jaren noemt drs. Neu een tip die binnenkwam naar aanleiding van de ontvoering van Freddie Heineken en Ab Doderer. Van een Amerikaanse helderziende, die in eigen land veel met de politie samenwerkt, ■kreeg de Amsterdamse politie te horen dat de daders van de ontvoering drie Nederlanders waren en dat de heer Heineken werd vastgehouden op een „verlaten houtverwerkingsbedrijf". „Voor de fabriek staat een klein kantoor met een boog boven de ingang". Later bleek dat de twee ontvoerden drie weken lang werden vastgehouden in een loods op een industrieterrein ten westen van Amsterdam. „Zelfs nadat de politie een vermoeden over de mogelijke ver blijfplaats van Heineken en Doderer begon te krijgen, werd er niets met deze tip gedaan", aldus drs. Neu. Hij stelt dat de politie hier duidelijk een mogelijkheid heeft laten liggen om langs pa ranormale weg eerder meer inzicht in deze ontvoeringszaak te krijgen. ri SlEIDEN De eerste rjT~|paal voor het Acade misch Bedrijven Cen trum (ABC) in Leiden >pen wordt vandaag geslagen, 8759«maar het complex is nu al te klein. De Rijksuni- lOp versiteit, die vandaag 3urs haar 410-jarig bestaan viert met tal van sympo- "öggrjsia en een wetenschaps- markt in de Pieterskerk, [f^lde Kamer van Koophan- oJ3 u del en de gemeente Lei- iï^jden, samen de initiatief- gspaj nemers van het ABC, irbioi hebben zich flink ver- Te keken op de behoefte 53-3 van het bedrijfsleven 0.00c aan laboratoria voor toe- 2239 gepaste research. 979" E. Keijser, hoofd directie 9 sr Economische Zaken en Jej Energie van de gemeente f292 Leiden zei gisteren dat aan de 400 ha van het oorspron kelijke ontwerp in de loop van dit jaar nog 800 ha zal worden toegevoegd. „Maar van die achthonderd is nu al vijfhonderd hecfare ver huurd". Grote gerenommeerde be drijven gebruiken voor hun produktontwikkeling meest al eigen laboratoria en re searchafdelingenof beste den opdrachten op contract basis uit aan universiteiten en hogescholen. Dergelijke oplossingen zijn voor kleine en middelgrote bedrijven domweg te duur, omdat ze alleen incidenteel of op be perkte schaal aan toegepast onderzoek doen. „Voor dergelijke bedrijven biedt het ABC tijdelijke en goedkope laboratoria en wordt de kennis en ervaring van de universiteit toegan kelijk gemaakt. Het centrum is er ook voor al of niet star tende bedrijven die tot nog toe maar niets eens aan pro- duktontwikkelling waren begonnen", aldus Keijser. Het toekomstige ABC-ge bouw dat vóór de bouwvak van dit jaar gereed moet zijn, is gesitueerd in het zo genaamde bio-science park nabij de rijksuniversiteit. De ABC-percelen worden neer gezet tussen de grote labora toria van de universiteit en de vestigingen van Centocor en Molecular Genetics, de twee Amerikaanse biotech bedrijven die zich er onlangs al hebben gevestigd. Tot nog toe hebben zich twaalf bedrijven aangemeld. In het ABC zal tevens het Transferpunt van de Leidse Universiteit gevestigd wor den. Het Transferpunt moet de bedrijven de juiste weg wijzen naar specialisten en onderzoekers van de univer siteit. Tot de bedrijven die zich hebben aangemeld bij het ABC behoren onder meer het nieuwe Nederland se biotechnologie bedrijf Holland Biotech. Verder een bedrijf voor medische appa ratuur en een nog op te rich ten onderneming voor bio technologische materialen. Bio-farmacie De oprichting van het Cen trum is het gevolg van de nieuwe taakverdeling aan de universiteit. Hierdoor heeft de studierichting Farmacie en Apothekersopleiding plaats gemaakt voor het Centrum. Het Centrum gaat het niet zozeer om het ont wikkelen van nieuwe biolo gisch actieve stoffen, maar om onderzoek naar de pro- duktie van geneesmiddelen, hun toedieningsvormen en hun verwerking en werking in mens en dier. Er zijn twee wezenlijke in novaties in de ontwikkeling van geneesmiddelen te ver wachten, aldus een woord voerder van de universiteit, prof. Breimer, gisteren. Hij doelde op de techniek van nieuwe toedieningsvormen zoals met een pleister, waar uit het geneesmiddel met min of meer constante snel heid door de huid heen in het bloed komt. Verder het toedienen van geneesmidde len op een zodanige wijze, dat zij bijna uitsluitend op hun plaats van werking ko men. Tegenwoordig komt maar een heel klein deel van de werkzame stof op de plaats waar het moet zijn en de rest elders in het lichaam. De gevolgen daarvan in de vorm van ernstige bijwer kingen, bijvoorbeeld bij de behandeling van een tumor, zijn bekend. Tot de bedrijven waarmee een samenwerking is aange gaan (op fifty-fifty basis), behoren onder meer Orga- non, Tieman en Bayer. Dit bleef erover van de auto na de frontale botsing. LEIMUIDEN Een 25-jari- ge Alphenaar raakte gister avond zwaar gewond bij een ongeval op de Provinciale weg ter hoogte van Leimui den. De man haalde vermoe delijk onvoorzichtig in en kwam op de verkeerde weg helft in botsing met in totaal drie tegenliggers. De veroor zaker van het ongeval liep hersenletsel en een heup- fractuur op. De tegenligger, een 49-jarige Alphenaar, liep alleen lichte verwondingen op. Beide slachtoffers zijn naar het AZL gebracht. De derde auto werd eveneens totaal vernield, maar de be stuurder liep geen verwon dingen op. Een vrachtwagen die ook bij het ongeval be trokken was, had slechts lichte blikschade. De ravage op de S-7 was groot. Pas om half tien, drie uur na het on geval, kon de weg weer wor den vrijgegeven. Het verkeer is tot die tijd omgeleid via de dorpskern van Leimuiden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13