Opvallend tweestromenland op onderwijstentoonstelling Zwarte n in leper genieten van zwart geld Belastingtelefoons doorslaand succes Computer wordt net zo gewoon als telefoon" DE BASISSCHOOL EN HET KWAAD VOOR DE KINDERZIEL BINNENLAND/BUITENLAND QeidóaQowumt WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 PAGINi Sovjet-soldaten schieten uit wraak 45 Afghanen dood NEW DELHI Russische sol daten in Afghanistan hebben uit wraak voor de moord op een marxistische functionaris het vuur geopend op een drukke bazaar in de stad Kan dahar en daarbij ongeveer 45 burgers gedood en 17 ver wond. Dit hebben westerse diploma ten gisteren in New Delhi be kendgemaakt. (Van onze correspondent van een aantal villa's en luxe appar- Aad Jongbloed) tementen. JVIOS! orl« BRUSSEL De nonnen in België nemen het kennelijk niet al te nauw met de wet. Onlangs moesten zus ters in Hasselt het paradijs op aarde, gebouwd dank zij financieel ge knoei. inruilen voor een wereldse cel. Vervolgens lieten nonnen in een bejaardentehuis in Antwerpen de aan hun zorgen toevertrouwde oudjes verkommeren. En nu blijken de zwarte zusters in leper dusdanig in de boeken te hebben geknoeid, dat zij het bezit konden verwerven De raad van beheer van de Kliniek van de Zwarte Zusters in leper heeft een wat vreemde samenstel ling. De belangrijkste figuur is zus ter Florence, die weliswaar 18 jaar geleden al uittrad, maar nog steeds in nonnenkledij rondstapt. Ook een ander lid van de raad trad jaren ge leden uit, is inmiddels zelfs gehuwd, maar laat zich nog steeds zuster Hil da noemen. Het derde lid, zuster Anna, heeft weliswaar nog officieel de nonnenstatus, maar is kennelijk al haar geloften vergeten. Het drietal heeft, al dan niet met hulp van „buitenaf", sinds 1974 voor miljoenen guldens geïnvesteerd in projecten, die niets met de kliniek te maken hebben, maar wel via de kliniek gefinancierd werden. Zo bouwden de nonnen voor „zus ter" Hilda en haar man een riant onderkomen in Dikkebus-Ieper. „Zuster" Florence beschikt over een villa in De Panne ter waarde van ruim een miljoen gulden en samen maken de drie nonnen en hun aan hang gebruik van een villa in de wintersportplaats Bellwald-Egge in Zwitserland, die zij ook hun eigen dom kunnen noemen. Onlangs kochten de nonnen nog een appar tementengebouw bij het Ieperse Astridpark, dat tot de meest luxueu ze van de stad behoort. Vervoeren doen de nonnen zich uit sluitend in een kostbare BMW. De kennissen vervoegen zich met re gelmaat in dikke Mercedessen bij „zuster" Hilda, wier villa in de wan deling „het bordeel van de bis schop" wordt genoemd, hoewel er nog nooit een bisschop is gesigna leerd. Het geld, waarover de zusters be schikken, komt niet uit de offer blokken van de kleine kapel, maar zo goed als zeker van de kliniek, de boekhouding een puin- geen enkel document overlegd wor den, waarmee de onkosten konden worden gestaafd. Voorts blijken overwerkgelden aan personeelsle den al jaren niet uitbetaald te zijn en worden schuldeisers niet of veel te laat betaald. Met de aldus verkre gen gelden, waarvan de rente een niet onaanzienlijk deel moet uitma ken, werden brievenbusfirma's in BERU bgent€ België en Zwitserland opgert^f^J* Die blijken uiteindelijk officieeCgrec^ genaar te zijn van bijna a/ferrachl noemde panden. [,ud-d Vreemd in het onderzoek naaiff^' zwarte geld van de zwarte zuste£j; ze dat al in 1981 de belasting eew*e' derzoek instelde, maar dat niekipnp. sloot. Nu Het Hoog Komitee horT1ei Toezicht er zich mee bezighoudt ^de een officiële, strafklacht, en de (,rejn ken fondsen geld zullen terugvoi^vner ren, zal het niet lang meer dflLa|jn voor de zwarte zusters voor lerec| aardse rechter staan. UTRECHT Het grote verschil: een futuristisch uitgevoerde stand met pakken gratis folders over het nut van de nieuwe ba sisschool, en een paar me ter verderop een nietig hokje met informatiema teriaal „helaas moet ik er twee gulden voor vra gen, want we worden niet gesubsidieerd" over het kwaad dat de basisschool kan aanrichten in de kleuterziel. Een opvallend tweestromenland op de Nationale Onderwijs Ten toonstelling in de Utrecht se Jaarbeurs, die gisteren van start ging en tot en met zaterdag duurt. „We zijn hier inderdaad een vreemde eend in de bijt, maar desondanks hopen dal men naar ons wil luisteren", meldt de Stichting Bescherming Kin derlijke Ontwikkeling. En kennelijk gebeurt dat ook, ge zien het grote aantal NOT-be- zoekers dat even halt houdt bij de stand en direct al in discus sie raakt. De stichting blijkt ernaar te willen streven, de hele levensperiode van 0 tot 6 a 7 jaar nieuwe opvoedingse- lan in te blazen. „Leerstoornis sen en opvoedingstekorten, die tot jeugdproblematiek leiden, kunnen met passende pedago gische middelen veel vroeger onderkend en verholpen wor den als er maar vroeg mee be gonnen wordt", is de filosofie. In de eerste tijd hoopt de stich ting via een contactblad in vloed uit te oefenen en studie materiaal te verzamelen en te ontwerpen. Vervolgens wil men via kadervorming en scholing tot een pedagogisch verantwoorde ontwikkelings strategie voor aanstaande op voeders in opleidingsscholen komen. „Dat is heel hard nodig, want uit een onderzoek van een van onze leden op pedagogische academies is gebleken, dat 98 procent van de studenten zich Licht op het lager onderwijs en slechts 2 procent op het kleu teronderwijs. Een benauwend beeld voor de toekomst. Rege ring en parlement hebben bo vendien bij de discussie over de nieuwe basisschool met de eigenheid van de kleuterperio de geen enkele rekening ge houden. Het gevolg is, dat Nationale computerwedstrijd UTRECHT Bij de opening van de Nationale Onderwij stentoonstelling in Utrecht kondigde Deetman gisteren de start van een nationale computerwedstrijd voor scholieren aan: de Micro Masters Holland. Leerlingen uit de hoogste klassen van havo, vwo, mbo en leerlingenwezen mogen aan die wedstrijd meèdoen. Uit de deelnemers worden negen leerlingen geselecteerd, die in juli mogen deelnemen aan een Europese jeugdmanifestatie in Turijn. De landelijke wedstrijd wordt 27 april afgesloten met een manifestatie. Door middel van een brief heeft Deetman alle betrokken scholen en opleidingen om medewerking gevraagd. vierjarige kleuters al betrok ken worden bij de zogenaamde doorlopende leerstof program meringen, die men met de in tegratie van kleuter- en lager onderwijs nastreeft. Deze ver- schoolsing van de kleuterpe riode haalt kostbare jaren af van de vroeg-kinderlijke ont wikkeling, terwijl het schoolse onderricht twee a drie jaar te vroeg begint", meldt de stich ting. Verdreven „Het is heel vervelend en ang stig, dat leidsters met hun kin deren door het samengaan van kleuter- en lagere scholen uit hun huiselijke, op de maat van de kleuters aangepaste school- gebouwtjes worden gedreven. De 5000 a 6000 kleuters zijn al in grotere scholen onderge bracht en geld om enkele lo kalen van die scholen beter geschikt te maken voor kleu ters, is er niet of nauwelijks. Ze moeten maar meteen mee draaien in de „grote" school en spelen op de speelplaats temid den van de 10- tot 12-jarigen. En dat terwijl de kleuterperio de niet alleen een specifiek leefklimaat vereist, maar ook een bepaalde benaderingswij ze. De scheiding tussen kleu ter- en lager onderwijs heeft daarom altijd een zeer functio nele rol vervuld", aldus de stichting Bescherming Kinder lijke Ontwikkeling, waarin di verse hoogleraren, kinderart sen. opvoedkundige en psy chologen elkaar hebben ge vonden. (De stichting is te be reiken op het adres Rietgans 6, 3752 KH Bunschoten). Opvallend op de onderwijsten toonstelling, maar dan vanuit een hele andere gezichtshoek, ook de stand van het „Kleine Loo", dat zijn achterban (de land- en tuinbouw) niet ver loochent. „Neem een gratis ap peltje voor de dorst", prijkt er in grote letters bij wat kisten appels met smakelijke rode blosjes. „Een vriendelijker public rela tions konden we ons nauwe lijks voorstellen. Bovendien is het voor ons een aardige graadmeter over het bezoek aan onze stand, want we we ten precies hoeveel appels er in een kist zitten", lacht een van de voorlichters. „Het Kleine Loo" geeft in op dracht van de Nederlandse boeren en tuinders informatie over land- en tuinbouw onder wijs en wil zo een brug slaan tussen platteland en stad. „We geven ook lesmateriaal en dia Televisieclown Enrico verrast minister Deetman. na de opening van de Nationale Onderwijs Tjnch toonstelling in de Jaarbeurs, met een poppetje van ballonnetjes. series uit, die kennelijk aan slaan bij de scholen. In een jaar of drie zijn er al zo'n dui zend diaseries in het onderwijs uitgezet". Software De Nationale Onderwijs Ten toonstelling staat dit jaar in het teken van computers en onderwijs, maar blijkens een onderzoekje op de openingsdag schort er nogal wat aan de vrijage tussen die twee groot machten. Het viel de bezoe kers op, dat er weliswaar ge noeg hardware op computer gebied te krijgen is, maar dat de software (de programma's) achterblijft. „Twee jaar geleden kregen we al te horen dat die in ontwik keling is. Nu zingen de compu terfirma's hetzelfde Weinig vooruitgang dus", stateert een bezoeker. V het overige was men wel vreden over het aanbod op NOT'85. „Je wordt er alleetj verschrikkelijk moe van gedrentel en gedreutel", zuchtte een met twee uitj lende plastic tassen toegen w docent. Want zoals gewoon] folders genoeg op de NOT. i al* -MIL Ook Edah mag niet meer met brood stunten DEN BOSCH Ook de su permarkt-keten Edah mag niet meer met goedkoop brood stunten. Dat heeft de economische raadkamer van de arrondisse mentsrechtbank in Den Bosch gisteren beslist. Per overtre ding heeft de raadkamer een boete van totaal 125.000 gulden bepaald. Maandag verbood de economische raadkamer in Al melo Sanders Supermarkt om brood beneden de minimum prijs van 1,86 te verkopen. De raadkamer is van mening dat de verordening waarop de miniumum-f>rijs is gebaseerd niet in strijd is met de grond wet en het EG-verdrag. Edah had dat tijdens de besloten zit ting vorige week vrijdag be toogd. Woordvoerder Wolf van Edah kondigde gister avond aan in hoger beroep te gaan tegen de beschikking van de economische raadkamer. De brand in de meubelfabriek in Helmond. Miljoenenschade bij brand HELMOND Een brand in Hartmann's Meubelfabriek in Hel- imond heeft de afgelo pen nacht een schade aangericht van vijf mil joen gulden. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. De brand woedde in de expeditie ruimte, waarin een groot aantal meubels stond opgeslagen. De brandweer zag kans het vuur tot die expeditie ruimte te beperken. De produktie-afdelingen konden behouden blij ven. De oorzaak van de brand is niet bekend. In Staphorst is gister avond een monumenta le boerderij door brand verwoest. De brand weer slaagde er ternau wernood in een boerde rij in de directe omge ving van de brand te behouden. Deze boerde rij liep ernstige water schade op. De brand is ontstaan doordat kinde ren met vuur speelden. 11 AMSTERDAM In het begin van de jaren negen tig is de personal compu ter net zo'n gewoon ge- bruiksapparaat als nu de telefoon, auto en televisie. Op elke tien Nederlanders is dan één computer in ge bruik. Volgens ir. B.Krijgsman, directeur van Centrum voor Micro- electronica Twenthe, moeten we ons niet druk maken over hoe groot die explosieve groei nu pre cies zal zijn. Veel belang rijker is, hoe die groei moet worden opgevangen. Tijdens de persconferentie ter aankondiging van de Personal Computer RAI '85 constateer de Krijgsman, dat de zoge naamde automatiseringsdes kundigen veel te moeilijk doen SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES computers. Zij houden de angst voor computers bij leken in stand door te suggereren, dat je tenminste een reeks cur sussen moet hebben genoten voor je zinvol met een compu ter kan werken. Bovendien is het computerjargon geheim taal voor leken, die niet meer doet dan deskundigheid sugge reren. Ook de leveranciers doen daar druk aan mee. Krijgsman vergeleek het ge bruik van computers met dat van auto's. Iedereen die een rijbewijs heeft, kan in vrijwel elke auto rijden, maar het zo maar werken met een perso nal computer kan niet. Als het een auto was, zou monteurser varing noodzakelijk zijn Dat klopt niet. meent Krijgsman. De computer is er gewoon om een stuk werk te doen op een effectieve manier, niet meer en zeker niet minder Daarop moeten de ontwikkelingen worden gericht. Die deskundigen zorgen er al leen maar voor, dat alles ono verzichtelijk blijft, bijvoor beeld op het gebied van oplei dingen. Een voorzichtige in ventarisatie leert dat er zeker 700 tot 750' verschillende cur sussen in ons land zijn te vol gen. „Voor de aankomende ge bruiker van personal compu ters zijn de opleidingsmoge lijkheden niet te overzien, en duur", zegt Krijgsman. Ook van het onderwijs verwacht hij niet snel een oplossing. Daar is men nog steeds rap porten aan het schrijven over wat de inhoud van het vak burger-informatica zou moe ten zijn. „In Nederland is er behoefte aan computer-rijles", vindt Krijgsman. „Gewoon een kor te, maar ook betaalbare oplei ding om te leren omgaan met een micro-computer". In de regio Twenthe zijn in het afge lopen jaar 500 werkloze men sen op zo'n manier opgeleid. Dertig procent daarvan heeft inmiddels een baan, in En schede zelfs bijna 50 procent In deze cursus krijgt het pro grammeren in basic geen aan dacht, omdat kennis van een hogere programmataai voor de gebruiker van een personal computer geen nut heeft. Vol gens Krijgsman wordt het ge brek aan gekwalificeerde do centen voor een dergelijke cursus zwaar overtrokken. „Voor computer-rijles heb je geen informaticus nodig, maar een computer-rij-instructeur en die wordt in twee maanden opgeleid". Om het publiek wat meer dui delijkheid te verschaffen, ko men er op de Personal Com- puter-RAI, die van 20 tot en met 24 maart wordt gehouden, verschillende informatiecen tra. In totaal verschijnen er op de beurs rond 70 exposanten, die 19.000 vierkante meter van de RAI in beslag nemen. Ad- junct-direkteur L.J.Bakker van de RAI verwacht tussen de 50.000 en 100.000 bezoekers. „HEEL VEEL MENSEN ZIJN NA EEN GESPREK ENORM OPGELUCHT" "*^9 j: buit eens pin chai tem de i beki lijkt heel ziek brac van de ambtenaren, die net er vorig jaar nog bestonden" een vrouw gelukkig heeft ge- voor ongehuwd samenwoj\ maakt. Berekeningen wezen nenden ten opzichte van ge^a_ uit dat het voor haar nog huwden, uit de regeling zijL steeds fiscaal interessant gehaald. Mooie regelinP blijft te werken. vindt hij het ook omdat-ie zc Een andere vrouw wilde we- lekker arbeidsintensief ten of zij als thuiswerkster „Levert een hoop werk °P"-Jjan recht had op de arbeidstoe- F-n slag (waardoor de belasting- In een paar andere kamer^J vrije som iets hoger wordt), zitten ambtenaren van de Be ei Daarvoor moest de plaatsver- lastingaangifte-telefoon, f vangend chef er aan* te pas vrijdag al in gebruik wert komen: thuiswerksters als gesteld. Op 06-0543 kan mer^ garnalenpelsters en lampen- gratis terecht voor vrageL kapmaaksters hebben inderr over het invullen van h®Le| daad recht op die toeslag. De aangiftebiljet. Dat ook daad er vrouw van de huisarts of no- over nog heel wat te vraget taris die alleen af en toe de valt, is duidelijk. Maandag al mr,..,,ÏSL_ voordeur voor een patiënt of leen al meldden zich 2001 van het complex Hoog -cliënt opendoet, heeft er ech- mensen dieer problemeiJT Catherijne in Utrecht ter weer geen recht op. Voor mee hebben. J- - de toeslag moet echt worden gewerkt. De indruk bestaat dat nriU Als je kind nog net niet gebo- vooral de mensen bellen diP1" ren is, bestaat er dan al recht veel tijd hebben, zoals werk*0" op de toeslag wegens het lozen, arbeidsongeschikte^1161 hebben van een kind en hoe en oudere mensen. „De hausM''1 zit dat nou met die voetover- se verwachten we in maart heveling? „Wat?", zegt een aldus drs. A. Breij, hoofd vaf101 vrouw, „dat betekent dat ik de afdeling externe en inteiy~— per maand driehonderd gul- ne communicatie bij de belas^j den loonbelasting meer moet tingdienst. Hij is één van betalen9 Hallo, daar schrik ik initiatiefnemers van de be - van". Maar al heel snel had lastingtelefoon. Met enkel n0( deze vraagsteller daar zelf al collega's bezocht hij de Vere -i een oplossing voor: dan de nigde Staten waar de belas hypotheek maar verhogen en tingdienst al langere tijd d een koopsompolis erbij. belastingbetaler via de telt ffp „We merken dat er bij be- foon de helpende hand bied Lt richtgeving in de kranten „Belasting moet correct bin IJ veel fouten zijn gemaakt", nen worden gehaald. W beweert een ambtenaar, hebben zelf met z'n allen h< L „Heel veel mensen zijn na belastingsysteem zo ingewik JU een gesprek met ons enorm keld gemaakt. Mensen het g opgelucht. De gevolgen van ben recht op hulp als zij daa E de derde fase tweeverdie- moeilijkheden mee hebben"^- nersregeling vallen in de vindt hij. Dit jaar is er 2J31 praktijk nogal mee". Zelf miljoen gulden uitgetrokkeire< vindt hij de regeling wel eer- om mensen de helpendbri lijk, omdat de voordelen die hand te bieden. vei UTRECHT Dat nou niet bepaald alle twee verdieners de naar hen vernoemde regeling in de vingers hebben, bleek gisteren bij de ingebruik- nemening van de zoge noemde Tweeverdiener stelefoon. Tweeverdie ners konden voor het eerst hun vragen over die nieuwe regeling af vuren op twintig speciaal daarvoor getrainde be lastingambtenaren. Deze zijn ondergebracht in een afgehuurd gedeelte Normaal werken ze bij de verscheidene belas tinginspecties in het land. Nu staan zij tot april iedere dag van 's morgens negen tot 's middags vijf uur mensen te woord die zich twee verdiener mogen noe men. Rustig koffie drinken kun nen de ambtenaren alleen als ze de hoorn er naast leggen. Verder zitten ze constant met hun neus in de tabellenboe ken of spelen hun vingers over de rekenmachientjes. Ze beantwoorden alle vragen*, maar het trekken van con clusies of het geven van vin dingrijke oplossing is er op 06-0542 niet bij. Op de eerste dag moesten ze al zo'n 1200 gesprekken behandelen. „Dat het er zoveel zouden zijn had ik niet verwacht", zegt één Moskou krijgt brokstukken raket terug "lee HELSINKI Finland zal de brokstukken van de op 28 de cember in het Inari-meer (Noord-Finland) neergestortte Russische raket aan de Sovjet- Unie teruggeven. De Sovjet-Unie, die om terug gave heeft gevraagd, zal wel de bergingskosten moeten ver goeden Duikers van het Finse leger hebben het grootstse deel van de raket (neus. motor en geleidingssysteem) uit het meer weten op te halen, met uitzondering van de brandstof tank. Alle geborgen onderde len zijn door experts nader i derzocht. Volgens Finse tairen betrof het een ge wij de versie van een oudere ket. Finse deskundigen men, dat de raket een geleide raf was, die gebruikt werd luchtdoel.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4