TAFEL Ik? Meedoen® Bijna de helft van Bossche katholieken teleurgesteld of kwaad BTÏTiïTl Aanhang Franse communisten slinkt snel Ceidóc Souta/rt kerk wereld Titus Brandsma in november zalig 'L Ja, gewoon om te helpens DISK verwijt CDA keuze- voor beleid dat sociale W zekerheid ondermijnt uueer ACHTERGROND CeidAcSouomvt WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 PAGINA -INT Boff krijgt onderscheiding De Braziliaanse bevrijdingstheoloog Leonardo Boff krijgt als eerste de onderscheiding „vrijheid in de kerk" De prijs wordt uitgereikt door een stichting, die is opgericht door de progres sieve r.-k. theologen Herbert Haag en Hans Küng, beiden uit Tubingen, en Rudolf Zihlmann uit Luzern. Leonardo Boff strijdt al jaren voor een geweldloze bevrijding in christelijke zin van de armen in Latijns-Amerika alsmede voor een ver nieuwing van de Rooms-katholieke kerk. De onderscheiding, waaraan een prijs van 5.000 Zwitserse Franken (ongeveer 7.500 gulden) is verbonden, is bedoeld als bemoediging en hulp De stichting stelt zich in dienst van een oecumenisch gezind en open rooms-katholiek geloof. DPR Groningen achter open brief aan paus De Diocesane Pastorale Raad (DPR) van het bisdom Gronin gen heeft ingestemd met de open brief die leden van de DPR's uit alle bisdommen behólve Roermond in december aan paus Johannes Paulus II hebben gestuurd In de brief wordt gepleit voor meer ruimte in de Roomskatholieke kerk voor gelovigen die op hun eigen wijze aan hun christelijke idealen gestalte willen geven. Vaak missen de Nederlandse katholieken de broodnodige bemoediging en stuiten ze op een „beklemmende en levensvreemde" houding van de kerk, aldus de DPR-leden. Eerder hebben de DPR's van Rotterdam en van Utrecht (met uitzondering van aartsbisschop Simonis) hun instemming met de open brief betuigd. Bedenk dat menselijke verhoudingen altijd heel broos zijn. Verheug u daarom niet te zeer over uw geluk. Treur niet te diep over uw ongeluk. VIJF PROCENT TEVREDEN OVER BENOEMING BISSCHOP TER SCHURE: In het bisdom Den Bosch is 5 procent tevreden of verheugd met de benoe ming van mgr. J.G. ter Schure als opvolger van bisschop Bluyssen. Bijna de helft (49 procent) is teleurgesteld of kwaad. Verder neemt 20 procent een afwachtende hou ding aan. Eveneens 20 procent staat onverschil lig tegenover de benoe ming. De rest (6 procent) weet het niet of heeft geen mening. Dit blijkt uit een enquête, die KRO-Brandpunt maandag (twee dagen nadat de benoe ming bekend werd) heeft la ten uitvoeren door het bu reau Intomart te Hilversum Aan deze representatief ge noemde steekproef hebben 300 personen deelgenomen. De uitslagen werden dins dagavond door Brandpunt bekend gemaakt. Van de gelovigen vindt 60 procent het een slechte en 5 procent het een goede zaak als mgr J.G. ter Schure de zelfde lijn zou volgen als bis schop Gijsen van Roermond, wiens hulpbisschop hij was. De rest staat er neutraal te genover of heeft geen me ning. Na de benoeming voelt 23 procent zich minder en 3 procent zich meer bij de kerk betrokken, terwijl dit voor 74 procent onveranderd is ge bleven. Van de geënquêteer den deelde 2 procent onge vraagd mee zich niet meer in de kerk thuis te voelen en te zullen afhaken. Dat het bisdom Den Bosch een buitenstaander als bis schop krijgt (hetgeen door oud-bisschop Bluyssen open lijk is betreurd), blijkt uit de vraag of de ondervraagden de naam van Ter Schure kenden. Daarop antwoordde 32 procent ontkennend en 18 procent bevestigend. De enquête wees verder uit dat mensen boven de 35 jaar zich door de benoeming meer geraakt voelen dan die onder die leeftijdsgrens. Uitspraak slecht gevallen Voorzitter dr. G. Staal van de Mariënburggroep, de vereni ging die pleit voor meer ruimte in de Rooms-katholie ke Kerk. zei in dezelfde uit zending dat de uitspraak van mgr. Ter Schure „ik houd van de kerk en ook een beet je van de mensen" slecht ge vallen is bij 80 tot 90 procent van degenen die gereageerd hebben op een oproep van de groep. Eén dag na het ver schijnen van de advertentie in enkele kranten waren et 130 brieven binnengekomen Mgr. Ter Schure heeft inmid dels een verklaring uitgege ven waarin staat: „Wie mij goed beluisterd heeft, weet wat ik ermee bedoeld heb. Anderen hebben mijn bedoe lingen niet in twijfel getrok ken. In de preek bij mijn bis schopswijding op 1 december heeft mgr Gijsen het zo ge zegd: zo hebben we je altijd al meegemaakt: altijd op sjouw, altijd op pad om het ware heil van de zielen te dienen. En dan staande in de traditie van Don Bosco en als zoon van de door hem gestichte orde. op zoek naar de men sen". Installatie De installatie van mgr. G.J. ter Schure zal op zaterdag 9 maart in de Sint Janskathe draal te Dén Bosch plaatsvin den. Dit heeft mgr J.A.A van Laarhoven, diocesaan administrator van het bis dom, schriftelijk aan de gelo vigen. priesters en andere be trokkenen laten weten. Tijdens deze plechtigheid wordt de benoemingsbrief van de paus voorgelezen en aan het kathedraal kapittel getoond. Daarmee neemt mgr. Ter Schure officieel de zetel van Den Bosch in. De dekensvergadering heeft overigens steun uitgesproken voor het voornemen van het kapittel, de benoemingsbrief slechts onder protest te aan vaarden. De dekens hebben voorts besloten dat zij eerst met mgr. Ter Schure op een voltallige dekensvergadering willen spreken, voordat zij bereid zijn hem in hun deke naat te ontvangen. Steun voor dekens Medewerkers van zes dioce sane instellingen in Den Bosch hebben de dekens la ten weten moed geput te hebben uit de verklaring, die dezen zondag na afloop van hun spoedvergadering heb ben uitgegeven. Vooral de uitspraak van de dekens dat zij niemand willen uitsluiten, heeft hun instemming. Zon dag verklaarde de woord voerder van de vergadering, deken H. Tops van het deke naat Asten: „Iedereen hoort erbij, hoe gediscrimineerd ook in de kerk. wij willen niet ingaan tegen het evange lie". Daarmee keerden de dekens zich tegen de uitspraak van mgr Ter Schure, dat hij de richtlijnen van het Vaticaan onderschrijft waarbij homo fielen en samenwonenden de toegang tot de eucharistie wordt ontzegd. Kortgeleden heeft bisschop Gijsen in een extra-editie van het informa tiebulletin van het bisdom Roermond bekend gemaakt dat deze voorschriften voor zijn bisdom van kracht zijn. Mgr. Ter Schure heeft in zijn gisteren uitgegeven verkla ring nadrukkelijk gesteld dat „leken en de pastorale werk- (st)ers zich niet bedreigd of Mgr. Ter Schure: „Leken en de pastorale werk- (st)ers hoeven zich niet bedreigd of onderge waardeerd te weten als zij zich houden aan de richtlijnen van de op dracht". ondergewaardeerd hoeven te weten als zij zich houden aan de richtlijnen van de op dracht". Hij voegde daaraan toe dat „de diensten van le ken die na een professionele theologische vorming gesala rieerd en met een aanstelling van de bisschop in dienst zijn van de kerk. niet als een nieuw ambt kunnen worden gezien". Paus weer terug in Rome Paus Johannes Paulus II wordt in de loop van de dag weer terugverwacht in Rome na zijn 12-daagse reis die hem in Venezuela, Equator, Peru en Trinidad en Tobago heeft gebracht. Een bezoek van 7.5 uur gisteren aan Trinidad en Tobago was het laatste onder deel van zijn reis. In Port of Spain droeg de paus een mis in de open lucht op. die werd bijgewoond door 35.000 men sen. Hij prees de eilandenstaat om de „raciale harmonie" die er was bereikt. De toespraken die de paus de afgelopen da gen in Zuid- en Midden-Ame- rika heeft gehouden stonden in het teken van een veroor deling van de zogenoemde be vrijdingstheologie en de daar mee verband houdende poli tieke stellingname van veel Latijns-Amerikaanse pries ters. Verder kwam hij op voor de rechten van de armen, minder bedeelden en werklo zen, verdedigde hij het zuiver houden van de christelijke leer en wees hij geweld af als politiek drukmiddel en abor tus als niet strokend met de christelijke leer. De zaligverklaring van de in 1942 in het nazi-concentratie- kamp Dachau om het leven gebrachte pater carmeliet Ti tus Brandsma zal in novem ber volgen. Dit heeft dr. Ed ward Cassidy. de nieuw be noemde pronuntius in ons land. gisteren laten weten' aan de Nederlandse bisschop pen tijdens hun maandelijkse vergadering in. het klooster Maria ter Eem in Amers foort. Met het Vaticaan zal de zondag in november waarop de zaligverklaring volgt nog nader worden bepaald. Die maand zal er een nationale viering in Den Bosch zijn en later een plechtigheid in Brandsma's Bolsward. De stukken voor het proces ter zaligverklaring zijn in de cember 1957 aan de riten- -congregatie te Rome over handigd, waarna het voorbe reidend werk kon aanvan gen. Per jaar komen stukken voor vijftig processen bij de congregatie binnen, terwijl er hooguit vijf kunnen worden afgewerkt. Dat is een deel van de verklaring waarom het zo lang heeft geduurd voordat deze pater, die voor de rooms-katholieke pers in het begin van de bezettings jaren tot een lichtbaken is ge worden, de hem toekomende eer kan ontvangen. De zaligverklaring wordt al geméén als een een zaak van wereldbelang geacht. Het was in kerkrechtelijke zin een moeilijk proces omdat vast moest komen te staan, dat pater Brandsma een mar telaar is geweest voor de kerk. Gebruikelijk is dat ie mand als martelaar wordt beschouwd die wegens zijn geloof ter dood is gebracht. Nu staat dus vast dat iemand die om reden van zijn geloof in omstandigheden wordt ge bracht waarin hij redelijker wijs niet kan overleven, ook als martelaar wordt be schouwd. Runderrollelje met bietjes en aardappelen rijstebrij Als u met tweeën bent, dan heeft u nodig: 2 runderrol letjes, 30 g margarine: 50 g bieten, zout, 1 zure ap- pel. iets kummel, ketjap, azijn, suiker, sjalotje of uitje (aardappelmeel); 0J> tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 3 cm vanil- lestok of 1 pakje vanille suiker, 75 g rijst, bruine basterdsuiker. Bak de runderrolletjes in een kwartier op een matig vuur brum en net gaar in de mar garine. Keer het vlees gere geld. het magere runderlapje aan de buitenkant wordt an ders plaatselijk gauw te hard. Leg het gare vlees op een warm bord en maak de jus met weinig water af. Schil of ontvel de bieten en rasp ze. Kook niet-voorge kookte bieten een half uur en wel voorgekookte bieten tien minuten met zout, stuk jes appel, kummel en weinig water Maak de groente op smaak af met azijn en suiker; schep er zeer klein gesneden sjalot of ui door. Bind even tueel overblijvend kookvocht met weinig aardappelmeel. Was de rijst in een zeef on der de koude kraan tot het water, dat er af komt. helder blijft. Laat de rijst uitlekken. Breng de melk aan de kook met desgewenst het in de lengte doorgesneden vanil lestokje en strooi er al roe rende de rijst in. Blijf roeren tot de melk weer kookt, sluit de pan en, temper de warmte sterk. Laat de rijst een half uur zacht doorkoken en roer in die tijd een paar keer. Wie vanillesuiker wil gebruiken, voegt die aan de gare rijst toe. Presenteer de rijstebrij warm met apart bruine basterdsui ker en. voor wie het nog lek kerder wil maken, een stukje boter JEANNE PARIJS „Georges Marchais is een vulgair leider van de Franse communistische partij. Niemand neemt zijn woorden nog serieus". Een bijna ovationeel ap plaus klatert op. De stemming in de zaal doet een bijeenkomst van de Gaullistische RPR of een andere rechtse partij ver moeden. Een decor van rode vaandels en een le vensgroot „PCF" (Parti Communiste Francais) sluit die vergissing ech ter uit. De woedende spreekster heet Simone Robert. Ze is de commu nistische loco-burge meester van het van oudsher „rode" Montre- uil, een dichtbevolkte randgemeente van Parijs. De kameraden in Montreuil hadden duidelijk grote moei te met de 74 pagina's tellende ontwerpresolutie, die hun dQor het Centrale Comité „ter goedkeuring" was voor gelegd. De ontwerpresolutie is van groot belang. Het stuk dient als fundament voor de discussies op het 25ste con gres van de partij, dat vanaf vandaag tot en met zondag plaats heeft in de Parijse voorstad Saint-Ouen Dat de sterke terugval van de communistische partij een zoals de bonzen in Parijs beweren „conjunctureel verschijnsel" is. wil er bij de actieve leden in Montreuil maar moeilijk in. Ook het verhaal dat de communisten de tol betalen voor het „ver raad" van de socialisten, die een „kapitalistische" bezuini- gingspolitiek voeren geloven ze niet. In plaats van dat het Centrale Comité steeds ande ren met een beschuldigende vinger aanwijst, zou men lie ver zien dat de partij toch de hand een keertje in eigen boezem steekt. „De PCF is een partij van robotten ge worden. Ze is vastgeroest in versleten dogma's. De strak ke hiërarchie doodt alles wat spontaan opkomt", vat ie mand de grieven samen. De partij moet daarom „open", net als de Italiaanse commu nisten hebben gedaan. Ervaren conservatieve kame raden bezweren kundig het gevaar van een revolte. Uit eindelijk wordt de felbekriti- seerde ontwerpresolutie toch aangenomen, al is deze door de vele tekstwijzigingen zo wat onherkenbaar. Het ri tueel van de unanieme goed keuring van stukken van ho gerhand is in Montreuil dan tenminste dan op het nipper tje gered. Terugval Na de afgang bij de laatste Europese verkiezingen (de PCF viel terug naar 11 pro cent der stemmen, net zoveel als het oprukkende Nationale Front van de extreem-recht se Jean-Marie Le Pen) heerst er paniek in de partij van Georges Marchais. Het ver breken van de regeringscoa litie met de socialisten heeft niet het gewenste resultaat gehad. Integendeel, want ter wijl de socialisten zich in de laatste opinie-onderzoeken voorzichtig lijken te herstel len, zakken de communisten steeds verder weg. Ook hel ledenaantal van de PCF loopt behoorlijk terug en par tijleider Georges Marchais scoort alleen nog hoog als de Fransen wordt gevraagd om wie ze het meeste moeten la chen De op een na grootste com munistische partij in West- -Europa gaat gebukt onder een grote interne crisis. De genen die zich „hervormers" of „Italianen" noemen, schat ten hun aantal op 180.000. Dit zou betekenen dat dertig pro cent der kameraden dissident is Hoewel de „filterende" structuur van het partij-ap paraat dat bijna onmogelijk maakt is de 'onvrede inmid dels doorgedrongen tot op de partementaal niveau. De fe deraties Haute-Vienne, Cor- se-du-Sud en Hautes-Alpes verwierpen de gewraakte ontwerpresolutie. Hierdoor is op het partijcongres vandaag in Saint-Ouen een minder heid officieel vertegenwoor digd. Een unicum in de ge schiedenis van de PCF. al zal het zeker geen aanleiding zijn voor een daverend jubi leumfeest. Oudgedienden De partij is groot geworden na de Tweede Wereldoorlog, vooral door de leidende rol die ze had gespeeld in het verzet tegen de Duitsers. In 1947 lag het ledenaantal te gen het miljoen. Door de Koude Oorlog, maar ook doordat de PCF er geen ei gen mening op na kon hou den en altijd in de pas van George Marchais het Kremlin is blijven lopen is de aantrekkingskracht op jonge Fransen nihil. „We worden een partij van oudge dienden", zegt hierover een hervormer. Marchais en de zijnen probe ren dit verschijnsel kramp achtig te marginaliseren. Maar hoezeer men met de „Italianen" in de maag zit blijkt wel uit een serie agres sieve artikelen in de ooit door Jaures opgerichte partij krant L'Humanité. In zo'n schimpschrift beschuldigde André Lajoinie, de fractie voorzitter in de Kamer, de andersdenkenden van „opga ve van de klassenstrijd." In het communistische jargon wil dat ongeveer zoveel zeg gen als hoogverraad. Zelfkri tiek was Lajoinie uiteraard vreemd. Spil van het verzet tegen de partijtop is Marcel Rigout, die tot medio 1984 minister voor Beroepsopleiding was in het kabinet-Mauroy. Rigout. af komstig uit Limoges in het departement Haute-Vienne staat bekend als een liberaal binnen de partij. Terugko mend van een dienstreis naar Rome had hij zich eens aan journalisten laten ontvallen dat Marchais „de man van de mislukking was." Bij die ge legenheid pleitte hij er ook voor de navelstreng met Moskou door te snijden. „Voor veel Fransen zijn we tegenwoordig de partij van de goelag". aldus Rigout. Marchais heeft de reputatie een Russische trekpop te zijn Zo heeft hij de i wasie in Af ghanistan goedgekeurd, wil hij niet praten over het be wind van Jaruzelski in Po len, typeert hij de situatie in het Oostblok als „globaal po sitief" en was het neerschie ten van de Zuidkoreaanse Boeing de schuld van de Amerikanen. Verhalen gaan dat in de „cellen", aan de on derkant van de partijpyrami- de. wordt onderwezen dat zo wel Lech Walesa als Andrei Sacharov voor de CIA wer ken. „De functie van de PCF is te strijden voor de vrijheid. En juist op dat terrein zijn we niet meer geloofwaardig", klaagde Rigout. Terug in Pa rijs moet de toenmalige mi nister voor Beroepsopleidin gen zelf van zijn ontboeze mingen zijn geschrokken. Hij ontkende alles wat hij had gezegd en sprak zelf van „mijn vriend Marchais." Ri gout moet hebben aange voeld dat het nog wat vroeg was voor een culturele revo lutie Garaudy Het verschijnsel van dissi dentie binnen de PCF is niet nieuw. In de loop der jaren hebben velen met de partij gebroken. Bekend is de uit 1969 daterende rel tussen de toenmalige partijfilosoof Ro ger Garaudy en de nieuwe sterke man Georges Mar chais Garaudy voorspelde dat Marchais de partij naar de ondergang zou leiden. Hierop werd de filosoof ver bannen Anno 1985 ligt dat echter heel anders. Met het opzij schuiven van een Ri gout of nog vijf andere dissi dente leden van het Centrale Comité zijn de conservatie- .ven er niet. Dit keer heeft men niet alleen te maken met een enkele verdwaalde geest, maar zijn er complete federaties die het gezag van de partijtop in twijfel trek ken. Het is allemaal ontaard in een grimmige strijd om de macht, die soms met wel heel bijzondere middelen wordt uitgevochten Een tijdbom was wel de publicatie van het boek „Kremlin-PCF", drie maanden geleden. Het betrof hier uitgelekte geheime noti ties van de in 1978 overleden Jean Kanapa. Hij was assis tent van Marchais' voorgan ger, Waldeck Rochet. Hoewel daar nooit ruchtbaarheid aan is gegeven blijkt uit het boek dat Waldeck Rochet een fel tegenstander, was van de Russische invasie in Tsjecho- -Slowakije i 1968. Kanapa zelf pleit voor een onafhan kelijke houding van de PCF ten opzichte van de Sovjet- -Unie. In vergelijking met sterke persoonlijkheden als Kanapa en Waldeck Rochet slaat Georges Marchais na tuurlijk een modderfiguur. Zeker omdat hij juist in de dagen dat het boek uitkwam nogal aarzelend optrad in de zaak-Jacques Abouchar, een Franse televisie-journalist die door de Afghanen (Russen) was gearresteerd. „Een lage streek van de hervormers, dat boek. Ze doen alles om de partij kapot te m^ken", vond Marchais ervan. Dat laatste nu wordt hier sinds kort sterk betwijfeld. Een onthulling in het rechtse weekblad Le Point wil dat niet de hervormers, maar de partijtop zelf een spelletje heeft gespeeld. Marchais zou van de publicatie hebben af geweten. De bedoeling ervan was de hervormers met een image van gewetenloze machtswellustelingen op te zadelen. Immers, om de macht te kunnen grijpen wa ren ze zelfs zover gegaan de partij zwart te maken. Dit raadsel is nog niet opgelost. Jaloers „Voor intellectuelen waren we ooit de partij van progres sie, ja zelfs avant-gardistisch. We waren de partij van Pi casso, Langevin (een groot Frans natuurkundige). Joliot- -Curie (de dochter van het echtpaar Curie, eveneens groot natuurkundige). De PCF was een levende partij. Dat is allang niet meer het geval", aldus een teleurge stelde aanhanger van de par tij. De hervormers kijken met jaloerse blikken naar Italië, waar een flink aantal kunstenaars actief zijn in de partij. Optimistisch zijn de hervormers niet over het partijcongres. De in een grijs verleden ingebouwde filters hebben hun werk gedaan en de verwachting is dat in Saint-Ouen hooguit vijf pro cent van de aanwezigen te gen de resolutie stemt of zich van stemming zal onthouden. Veel te weinig voor de door hun zo vurig gewenste cultu rele revolutie. Marchais zal nog wel even met de scepter mogen zwaaien. „We hopen nu onze ideeën te zaaien, zo dat we op het volgende con gres kunnen oogsten", aldus een hervormer. Het volgende congres is in 1987 BOB VAN HUET INHEI rechtl •g. he Heroïneverstrekking Staatssecretaris Van der Reijden heeft deze wrt t, onomwonden de verstrekking van heroïne volgens een Aj- ge> sterdams plan afgewezen. Op het eerste gezicht lijkt dat pjarige van Amsterdam niet gek: verstrekking uitsluitend als de a rnan het om louter medische redenen nodig vindt heroïne vooi^er schrijven. De staatssecretaris ontmaskerde het evenwel een dekmantel voor de aanpak van een politiek probleevan waar Amsterdam nog steeds mee worstelt. In de hoofdsionwa staat het verstrekken van heroïne politiek centraal, tervi bed de argumenten voor die verstrekking er vervolgens metlic^l'r haren worden bijgesleept. nvanl TT 'nens, IT.ET verwijt van Van der Reijden was ongemeen hahdror maar zeker niet onterecht. Er is alle reden bijzonder veel Fan u grip te hebben voor de moeilijkheden van het Amsterdam gemeentebestuur. Het gaat al tal van jaren gebukt onder giTT te drugsproblemen en de daaruit voortvloeiende ellenl\ maar blijft naarstig zoeken naar nieuwe methoden om er v aan te doen. Het is evenwel begrijpelijk dat Van der Reijd zich een beetje bij de neus genomen voelt, als hij steeds I zelfde plan op zijn bureau ziet neerdwarrelen, zij het ei keer voorzien van nieuwe argumenten. Het Amsterdamse pleidooi voor de verstrekking van roïne op medische indicatie is bepaald niet ijzersterk. Arts hebben immers reeds lang volgens de opiumwet de bevoeg heid in zeer ernstige gevallen heroïne voor te schrijven. I- gaat dan doorgaans om situaties, waarin een verslaaf slechts door de toediening van heroïne op het nippertje v<Van een wisse dood kan worden gered. Die medische indicatie,-, derhalve uiterst begrensd. Amsterdam wil die grens in fer verlagen, zodat meer verslaafden voor gratis verstrekk(P van heroïne in aanmerking zouden komen. Dat is een or weg, waarvan we ons niet kunnen voorstellen dat de meiconc sche stand er zich voor leent. Staatssecretaris Van der R$> den heeft het voorstel in elk geval terecht van de hand é*1' wezen. ijd h^-* ADVERTENTIE Met Moeders voor Moeders meedoen?Ja, natuurlijk, als het zoverrekei Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moed" te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van ènee zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk el^ hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verfnmer pen. tctie' Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. d' Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vi volgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo efr» A voudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkotlv5£ Voor informatie of aanmelding (lieanm. direkt als u 2 weken over tijd beihrde kunt u bellen: 04120-62101/ 62295Lêtó de informatrice bij u in de buurt, h;f n v nummer staat in de Gouden G^er onder „Zwangerschap". jai Irigii UTRECHT De Dienst in de Industriële Samenleving vanwferth ge de Kerken (DISK) is vervreemd van het beleid dat het CDrigii op dit moment voert. Het CDA verwacht de oplossing van 4ct huidige economische crisis van een beleid dat de fundament^" van de sociale zekerheid, die de afgelopen decennia zijn geleg£n s ondermijnt. pn Dat verklaarde directeur C. H. Koetsier van DISK gisteren tfj dens dp presentatie van een brochure en werkmap, samenj steld voor de zondag van <te arbeid De Raad van Kerken heeft in december de lidkerken verzoch de komende jaren op een zondag uitdrukkelijk het thema van arbeid aan de orde te stellen. De Raad wees het voorstel DISK voor een vaste zondag van de arbeid rond 1 mei van hand, omdat daaraan voor de kerken die in de Raad samenwel ken, te veel bezwaren zouden kleven. In vele kerken zal de zoB dag van de arbeid op 28 april worden gevierd, maar er zijn oc kerken die bijzondere aandacht aan werk en werkgelegenhe: zullen schenken rond 13 maart (de biddag voor gewas en arbeii j en 6 november (de dankdag voor gewas en arbeid). prj Het thema van de zondag van de arbeid is dit jaar de socia zekerheid. DISK wil de discussie over de sociale zekerheid oi der de gelovigen bevorderen door „hen te leren kijken door c ogen van de afhankelijken en uitgestotenen". na Prof. dr H M. de Lange, voorzitter van de sectie sociale vrage van de Raad van Kerken in Nederland, wees op het gesprek d. sc| de Raad vorig jaar met een delegatie van het kabinet heeft g< .az had over de sociale zekerheid. De Raad heeft toen gepleit vo< je€ handhaving van het stelsel van sociale zekerheid en gewezen o q0 de spanningen die de bezuinigingen op de sociale zekerheid fc Qr velen oproepen. De Lange zei. dat de verbetering van de econ»^ mische situatie in de eerste plaats aan de uitkeringstrekkers te goede zou moeten komen D|, Drs. J.E. van Veen, voorzitter van DISK, zei het niet uit te slu ten dat het CDA zich vooral op de middengroepen richt, omdi :a- daar voor de standpunten van de partij op economisch gebie meer steun bestaat dan voor de ideeën van de Raad van Kerkt en van vele pastores Hij verklaarde dat DISK zich in zijn acti viteit niet tot linkse politieke partijen beperkt, maar er juii Iets kouder DE BILT (KNMI) De eerste dagen, waarschijnlijk tot en met zaterdag, wordt het vooral overdag iets kouder. Er wor den dan middagtemperaturen van 2 a 3 graden verwacht. Er komt dan ook wat meer wind, en die wind wordt noordoost tot oost, waarbij lucht uit Po- Jen en Rusland wordt aange- FF voerd. 's Nachts gaat het licL vriezen. Na vrijdag komen onder invloed van oceaandl pressies, de wind draait da naar zuid en later naar wel en er stroomt weer wat mi( der koude lucht binnen. D| gaat gepaard met veel bewd king, waaruit af en toe regfl en eerst ook sneeuw kan va len. Zondag en maandag wori het in de nacht om het vria punt en overdag een graad I t££

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2