ïeidócSou/ta/nt Kamer van Koophandel weigert medewerking aan parkeerplan De betekenis van het gezag in de kerk Leraar Dick Kompier leert mensen kijken STAD OMGEVING HONDEN HOUDEN BODE WAKKER „FUNEST VOOR DE LEIDSE BINNENSTAD" loemen- >rso niet ar Engeland Veel dode vis bij gemalen GIN^ WOENSDAG 6 FEBRUARI 198S PAGINA 11 ste prij inium.^enfonds moet in Leiden 1 P^P*)EN Het Regionaal Ziekenfonds 560 en-Alphen (RZLA) moet in Leiden len gevestigd, met name omdat de 0D6I doosheid in Leiden hoog is. Dat ïweg gjft het D'66- raadslid J. Hoekema f6642(het college van B en W. Het zie- onds komt voort uit een fusie tus- «ade ziekenfondsen Leiden en Al- l mesrper j januari 1985. De bedoeling opig d(t het nieuwe grote ziekenfonds in rting. gebouw wordt ondergebracht. Vol- v- No»Hoekema zijn drie gemeenten om mpwijl^iekenfonds in de slag: Leiden, Al- Tuinï en Leiderdorp. Volgens Hoekema zanf Leiden als nadeel dat de beschik- jjlente grond alleen in erfpacht wordt geven en niet wordt verkocht. Het 2611 Hid wil van het college weten wel- appen tot dusver zijn ondernomen n iet ziekenfonds naar Leicfpn te ha- Eerste paal Schuttersveld LEIDEN President- directeur J.W. Weg- stapel van luchthaven Schiphol slaat woens dag 13 februari de eer ste paal voor het Kan torenhuis Leiden. Dit is het begin van de ontwikkeling van het zogenaamde zaken centrum Schutters veld. Nadat de eerste paal om half vier in de grond is geslagen wordt om vier uur ge recipieerd in Holiday NOORDWIJK De honden uit het dierenopvangcentrum aan de Lageweg houden ge meentebode Mourits uit z'n slaap, niet een keertje, maar vrij geregeld. De bode vertelde dit gisteravond aan de leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, toen hij op de hoorzitting een toelich ting gaf op het bezwaarschrift dat hij had ingediend tegen het bouwplan voor een riieuw asiel. Dat de bode, na het serveren van de koffie, officieel oppo neert tegen de voornemens van het gemeentebestuur, kan aangetekend worden als een uniek gebeuren in de parle mentaire geschiedenis van de badplaats. Mourits woont aan de Nachtegaalslaan op de rand van het landgoed „Offem". Het fraaie natuurgebied vorm de een oase van rust in het landelijk gebied, tot daar het asiel van Dierenbescherming werd gevestigd. Op het eerste gezicht leek die plek aan de Lageweg aantrekkelijk, maar in werkelijkheid is het een vergissing van de eerste orde, liet de gemeentebode aan het college van burgemeester en wethouders weten. Niet dat hij iets tegen een dierenopvang centrum had. Integendeel, van de noodzaak was hij overtuigd. Wat hem frustreerde was het geblaf van de dieren, vooral in de nacht. Honden demonstre ren dan een eigenaardige vorm van solidariteit. Als er één gaat blaffen of janken, doet de rest mee. En dit aantal was soms vrij groot, met name in de zomer als het asiel ook plaats bood aan vakantiever- blijvers. Het gejank en geblaf hield vaak de gehele nacht aan en het gezin Mourits deed geen oog dicht. „Wanneer dat één keer gebeurt, is het nog wel te verdragen, maar enkele keren per week is te gek", al dus de bode. Een van de voorgestelde maat regelen is om gedurende de nacht de buitenrennen niet te gebruiken. J. Meijer en me vrouw Crama, die het dieren opvangcentrum vertegenwoor digden, meenden dat de over last minder erg was dan Mou rits in z'n bezwaarschrift had gesteld. In de zomermaanden echter achten zij het waar schijnlijk dat het blaffen van de dieren in het centrum de mensen wakker hield. Staande de hoorzitting bereikten partij en een regeling. Blafgevoelige honden gaan 's nachts niet meer in de buitenren. Mourits krijgt de voorgenomen maat regelen zwart op wit. Kamerleden op bezoek bij Troef LEIDEN De leden van de vaste kamercommissie van Onderwijs, WVC en Sociale Zaken brengen vrijdag 8 fe bruari een bezoek aan het Vormingscentrum Troef. De kamerleden willen op deze wijze enig inzicht krijgen in wat Troef doet en de rol die het centrum zou kunnen spe len in de bij de wet te regelen basiseducatie. Troef is een vor mingscentrum voor mensen tussen 17 en 30 jaar en werd in '69 opgericht. Gratis logé opgepakt ALPHEN AAN DEN RIJN De politie van Alphen heeft gisteravond een 35-jange man aangehouden die in diverse plaatsen in ons land zonder te betalen in hotels had verble ven. De man heeft nog reke ningen van vele duizenden guldens te voldoen. Zijn laatste verblijfplaats was het Hazers- woudse hotel Groenendijk waar hij al een week verbleef. Een rekening'van 715 gulden bleef onbetaald Eerder ver bleef hij in hotels in Schiedam, Rotterdam en Krimpen aan de IJssel. >.V. «KLEIDEN De Kamer ^^van Koophandel is niet van plan enige mede werking te verlenen aan ——het parkeerplan van de b.b. ngemeente Leiden. De 20% maatregelen die de ge- )ber tmeente voor heeft ge- o.-. vtsteld om het parkeren te kata«reSu*eren' zu^en v°l" nb.b.gens de Kamer „funest laats uitwerken voor de Leid- 4362ese binnenstad". De nota heeft de Kamer de illu sie ontnomen dat het ge- 5Ö7j- meentebestuur „het eco- t. van nomisch belang van par ein keren onderkent". De Kamer vreest dat de maatregelen betaald par keren in de hele binnenstad, veel meer controleurs aan stellen en ontheffingen ver kopen aan bewoners en be drijven zullen leiden tot een tekort aan parkeerplaat sen voor consumenten. Vol gens de Kamer zal een groot deel van de parkeerplaatsen in de binnenstad worden be zet worden door bedrijven en binnenstad-bewoners. De Kamer pleitte in het verle den door een wijksgewijze aanpak van parkeeronthef- fingen, waarin het aantal ontheffingen afhankelijk ge steld zou worden van de be hoefte van consumenten aan parkeerplaatsen en dat plei dooi wordt nog eens her- Daarnaast vindt de Kamer de ontheffingen te duur het tarief kan oplopen tot honderden guldens per jaar vooral daar waar het gaat om ontheffingen voor meer dere auto's. In dit geval is het tarief volgens de Kamer zelfs „volstrekt onaccepta bel". Wanneer de parkeernota zal worden uitgevoerd, ontstaat er in de binnenstad volgens de Kamer een tekort van zo'n 400 plaatsen. „Terwijl er sinds '77 al 780 plaatsen zijn verdwenen. Het is de regio naal verzorgende taak die hierdoor weer verder wordt aangetast", aldus de Kamer In de parkeernota wordt voorgesteld dat de Kamer van Koophandel een advise rende rol krijgt bij de toewij zing van parkeervergunnin- gen aan bedrijven. Maar daar heeft de Kamer weinig zin in. Ze weigert alle mede werking aan een beleid waartegen zij ernstige be- heeft. Ook door twee buurtvereni gingen is inmiddels bezwaar gemaakt tegen de parkeer- plannen van het college. Volgens de buurtvereniging Maredorp wil de gemeente „een waanzinnig" tarief voor de ontheffingen in re kening brengen. De vereni ging vraagt de ontheffingen per wijk te regelen. Zij wijst erop dat de problemen niet door de bewoners van de binnenstad zouden worden veroorzaakt, maar door de bedrijven en de winkelklan ten. Volgens de buurtvereniging Hogewoerd moet de ge meente meer alternatieven vervoermiddelen voor de binnenstad beschikbaar stel len. Bovendien zou de ge meente voor gratis parkeer- mogelijkheden elders moe ten zorgen. ROSTEN TE HOOG iekel N Er zal geen praal- van het Bloemencorso de Bollenstreek naar En- |nd worden overgebracht daar deel te nemen aan het (else corso te Spalding, je beslissing heeft het cor- [estuur genomen waarbij doorslaggevend argument dat de hele operatie een- idigweg te veel gaat kosten. ir het overbrengen van de er llwagen en voor de hele jjL jnisatie rond het opsteken dergelijke, was een aan- lijk geldbedrag nodig irvoor men geen sponsors ft kunnen vinden. zit het Bloemencorso van 3F Bollenstreek wat betreft jt, buitengaats presenteren rigens bepaald niet mee, it vorig jaar moest men ook le traditie geworden pre- latie in het Zweedse Göten- yj g laten schieten omdat er li vervoermogelijkheden T waren. Ook dit jaar is die yi Iname er niet. neemt natuurlijk niet weg, er beslist volop belangstel- zal zijn voor de 38ste afle- ing van het Bloemencorso a zaterdag 27 april door de ek zal rijden en wordt r rafgegaan door een groots Bt so-Festival dat door de ns Club Bollenstreek op 25 16 april rond dit corso in de >aho-hallen in Lisse wordt rganiseerd. Duizenden zul- naar de hallen komen om optuigen en exposeren van jraalwagens te zien en vele derdduizenden zullen za- lags langs de route te vin zijn om het corso „Wereld Jh bloemen" voorbij te zien f] iken. 31 Ie euwbouw voor a, ije school IDEN De beste oplossing de huisvestingsproble- 3t i van de Vrije school is m iwbouw, bijvoorbeeld aan Blauwe Vogelweg. Dat rijft het D'66 raadslid J. ikema aan het college van n W. Het college zou ervoor ïten zorgen dat de rijkso- W heid het benodigde geld be- ikbaar stelt. De Vrije school p u ondergebracht in een ge- iw aan de Pasteurstraat, Ir gebruikt ook lokalen aan Dbrechtstraat. Het gebouw de Pasteurstraat verkeert een dermate slechte staat k het gesloopt of gereno- r r moet worden. Volgens raadslid is het gebouw zo- r lig slecht dat in elk geval I renovatie afgezien zou fcten worden. Nieuwbouw i voor de Vrije school de fe oplossing zijn. LANDELIJK OECUMENISCH CONGRES IN MERENWIJK: LEIDEN Wat is de be tekenis van het kerkelijk gezag in het algemeen en het pausschap in het bij zonder? Rond dit thema wordt 27 april in de Leid- se Merenwijk een oecume nisch congres georgani seerd. Met het bezoek van de paus in het vooruitzicht buigen christenen uit ver schillende tradities zich over de vraag hoeveel ge zag de moderne kerk no dig heeft. Dat het congres in de Meren wijk plaats heeft, is niet toe vallig. Juist vanwege haar oe cumenische achtergrond leek de Regenboog de aangewezen plaats voor een oecumenisch, landelijk congres. Alom wordt tegenwoordig veel aandacht besteed aan het leven van de kerk op het grondvlak. Klei ne, en vaak langzaam kleiner wordende, groepen Christenen zijn op zoek naar nieuwe we gen. Aan de basis leeft de kerk in plaatselijke gemeenten. Daar wordt bemoediging, cor rectie en leiding verwacht van de gezagsdragers in de kerk. Zij dienen de eenheid te be vorderen en het zicht op het Evangelie te verhelderen. Vanuit dit perspectief zal het gezag in de kerk beoordeeld worden. Het thema zal worden ingeleid door dr. H. Manders, emiritus hoogleraar aan de ka tholieke Hogeschool voor theo logie en pastoraat te Heerlen en dr. G. Harteveld, hoogle raar aan de Theologische Ho geschool van de Gereformeer de Kerken in Nederland te Kampen. Dr. H. Kouwenhove, voorzitter van de Generale Sy node van de Gereformeerde Kerken en drs. R. Bar, bis schop van Rotterdam besluiten het congres. Weer auto te water LEIDEN Voor de twee de keer deze week raakte een auto te water. Dit maal in het water van de Herengracht. Gisteren meldden we dat er een vrouw in de Oude Vest was gereden bij een par- keermanoeuvre. Gisteren omstreeks half vier wilde een een 54-jari- ge vrouw uit Leiden langs de waterkant wegrijden, maar haalde de auto te snel van de handrem. De auto gleed toen vooruit het water in. Drie omstanders hebben de vrouw boven water gehaald. Ze was niet gewond. Enige uren eer der belde een andere vrouw de Leidse politie omdat zij haar auto niet durfde weg te rijden van de waterkant. Een politie man heeft de auto toen van de kant gereden en de vrouw reed er verder mee naar huis. De afdeling gemeentewerken van Woubrugge heeft de af gelopen dagen zo'n 2,5 ton dode vis bij het water aan het Noordeinde in Hoogmade ge haald. Het gaat voornamelijk om graskarpers. De dieren zijn volgens gemeente en de Zuidhollandse Hengelaars- bond die ze uit hadden gezet, door verstikking dood ge gaan. Vooral op ondiepe plaatsen waar lange tijd ijs heeft gelegen, kon de grote populatie karpers niet meer aan genoeg zuurstof komen. Volgens een woordvoerder van de Hengelaarsbond was het Hoogmadese water „overbevolkt met graskar pers". Het verbaast hem dan ook niets dat zoveel dieren zijn gestikt. De bond, die ge deelten van de wateren rond Hoogmade pacht, heeft afge lopen winter nog diverse ma len bijten gehakt. „Vorige zo mer hebben we nog heel wat vis eruitgehaald, maar dat bleek nog steeds niet ge noeg". Daarom kon de afde ling gemeentewerken van Woubrugge nu aan de slag. Grote hoeveelheden vis zijn in vuilniszakken naar een de structiebedrijf gevoerd. Vol gens een woorvoerder van de gemeente zijn er slechts op een paar andere plaatsen en kele dode vissen gevonden. Waterschap De Oude Veenen heeft in de Rijpweteringse Akkersloot veel dode vis ge vonden. De heer De Blaey van het Waterschap: ..Als de gemalen aangezet worden, drijven de vissen naar de ma chines toe. Dan krijg je vlak voor het gemaal veel te grote hoeveelheden vis die elkaar afmaken". LEIDEN Verdwaald tussen een garage en be drijven in bouwmateria len, vlak bij één van de drukste kruispunten van Leiden, bevindt zich een statige herenhuis. Het bordje „Wacht u voor de hond", bevestigd aan het roestige hek dat toegang geeft tot de grote tuin, blijkt gelukkig loos alarm. Een bemost pad voert door de drassige tuin naar de woning van Dick Kompier. Terwijl het verkeer buiten voor traast en de pallets met zakken cement aan en af gevoerd worden, is de be slotenheid van het waar dige pand ietwat para doxaal. Dick Kompier is al bijna 23 jaar leraar tekenen en han denarbeid aan het Bonaventu- ra College in Leiden. Hij leert zijn scholieren kijken, waar nemen. In zijn studeerkamer hangen allerlei ikonen van verschillende herkomst. En kele zijn door hem zelf ver vaardigd. „Ikonen boeiden me erg. Je moet weten dat in die tijd de religieuze schilderin gen aan allerlei regels gebon den waren en om dan te zien wat ze er toch nog van maak ten, ongelooflijk". Op zijn bu reau ligt het boek over de af- scheidstentoonstelling van Stedelijk Museum-directeur Edy de Wilde „La Grande Pa rade". Daar gaat hij met de klas naar toe om ze te leren kijken, te leren waarnemen. „Ik probeer de leerlingen be wust te maken van de wereld om hen heen. Dat doe ik door dingen te analyseren die zij interessant vinden. Zaken die aansluiten bij hun belevings wereld. Daarom gaan we ook naar het Stedelijk Museum. Moderne kunst vinden ze leu ker Zo'n Matisse is dan ei genlijk al ouderwets genoeg". Met dat leren kijken, begint Kompier al in de eerste klas. Natuurlijk wordt er in de les ook getekend en met andere materialen gewerkt. „Maar", zegt Kompier als je niet ak- tief kunt kijken, niet iets kunt doen met de wereld om je heen, dan schiet je nog niets met je vaardigheid op. Het materiaal is slechts een medi um, een middel tot iets. Be langrijk is wat je ermee doet". „Kijken is orde scheppen in de chaos", zegt Kompier. „De wereld om ons heen is zo overdadig vol van dingen, die zich aan ons opdringen, dat we gewoon uit eigen belang oost-indisch doof worden. In dit kader kun je stellen, dat de opdringerigheid van tele visie en reclame, mensen „doof" en „blin^l" maakt. De veelheid aan gegevens maakt dat mensen nog maar aan dacht kunnen nebben voor één moment en dat ze verder heel globaal waarnemen. Uit die globale belevingswereld probeer ik stukies bewust te maken, door de leerlingen doelbewust te laten selecteren uit de dingen om hen heen. Op die manier kunnen men sen ook zin gaan geven aan die dingen", meent Kompier. Leerlingen Uit een boekenkast met veel boeken over kunst en van een stapel papier op de grond pakt Dick Kompier twee mappen. Er zit werk in van leerlingen. Dat kijken ook leuk is, blijkt uit het werk dat de leerlingen voor het vak verzetten. Uit tijdschriften zijn plaatjes ge knipt. er zitten zelf gemaakte foto's of tekeningen bij en in de tekst wordt uitgelegd wat ze gezien en ontdekt hebben. „De leerlingen werken zich echt kapot" zegt Dick Kom- Kier „het lijkt wel of ze er de ele dag mee bezig zijn. Ik merk ook dat ze meer gaan zien en daar plezier aan bele ven. Laatst kwam er een meisje naar me toe en die zei dat ze had gezien hoe de zon op een bepaalde manier op de toren van het stadhuis had ge schenen en dat het zo mooi was geweest. Nou, dat is waar het nu allemaal om gaat. Dat mensen dat soort dingen gaan Hij bladert wat door de map pen van de leerlingen en wijst op enkele uitgeknipte adver tenties. „Door bijvoorbeeld re clame te analyseren, gaan de leerlingen zien wat er aan de hand is. Hoe ze in de maling worden genomen. Natuurlijk weten de meesten wel dat re clame misleidend is. maar in welke mate en hoe dat werkt, weet men vaak niet. Te ont dekken hoe je wordt beïn vloed, kwam bij veel kinde ren echt als een schok. Dit analyseren doen we ook met film- of televisiebeelden. Er wordt ontdekt waarom er van beelden een bepaalde werking uit kan gaan. De leerlingen worden door die wetenschap weerbaarder. Maar belangrijk is wel dat ze ook iets dóen met die wetenschap. Zelf een film maken bijvoorbeeld of een reclameboodschap". Om kunst te kunnen begrij pen, legt Dick Kompier uit dat een kunstwerk het pro- dukt is van de zienswijze van de kunstenaar. „Ieder mens ziet de wereld om zich heen anders, omdat alle mensen anders zijn. Mensen zien ook alleen wat ze willen zien Ie mand die een Volvo wil ko pen ziet plotseling overal Vol vo's rilden In de lessen pro beer ik duidelijk te maken. dat mensen altijd hun eigen individuele wereld zien en la ten zien Een bewijs daarvan is bijvoorbeeld dat een kamer tje- van een punker er anders uitziet dan de kamer van ie mand die zich conventioneel kleedt en gewend is alles net jes op te ruimen. Zo vormt ie der mens de wereld om zich heen naar eigen zienswijze. Een kunstenaar doet dat ook, maar werkt over het alge meen een onderwerp uit zijn wereld heel diep uit, legt er zijn persoonlijkheid in en komt dan tot een eindpro- dukt. Omdat een kunstenaar soms veel dieper op iets in gaat dan de meeste mensen, is die wereld ook moeilijker te begrijpen Maar als je goed kunt kijken, dan kun je er toch veel van begrijpen en daarmee gaat er direct een nieuwe wereld voor je open. Leerlingen gaan dan ook an ders naar de dingen kijken en als ze dan zelf iets gaan ma ken dan doen ze dat vanuit hun persoonlijke visie En daar gaat het om Tenslotte moet net onderwijs meehel pen aan de persoonlijke ont wikkeling en ontplooiing van mensen en in mijn vak ge beurt dat heel bewust. Door dat steeds een beroep wordt gedaan op hun creativiteit, blijken ze ook in het alge meen beter met problemen om te kunnen gaan En dat ts iets wat altijd van pas komt, in welke richting het leven ook verder gaat Het is jam mer dat dit niet overal onder kend wordt". SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11