Gezinsverzorging wat •J minder pessimistisch Sowuvnt h ^eerlingen MSG zijn geliefd bij bedrijfsleven STAD OMGEVING 7,25% ^eimuiderbrug verbreden en de S-20 doortrekken Maarten en Maarten met zang en orgel in Pieterskerk leidse spaarbank 5 DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 <akers actief 'EN De bovenverdieping van de Oude Meisjes Vak- >1 aan het Noordeinde 40 is gisteren door vier Leidse ens in de leeftijd van 19 tot 21 jaar gekraakt. Dit deel het grote pand zou vanaf juni vorig jaar leeg staan, ander deel zou zijn verhuurd aan de Stichting Ambu- jSsim Thuishulp en een deel zou worden gebruikt door de laar van het pand. Daar er geen directe bestemming is Sn het pand heeft de politie de krakers niet gesommeerd t «rtrekken. Vandaag zouden pogingen worden onderno- om tot een overeenstemming te komen tussen krakers jt Igenaar. Aan de Vollersgracht is eveneens een woning aakt. Twee mannen en twee vrouwen zijn in het huis >kken. Voorlopig is nog niet bekend wie de eigenaar IJpiHiet pand is. Het voormalige onderkomen van de Bhag- weging aan de Breestraat 56 en 56a werd het afgelo- ^^•weckend ook gekraakt. Met de makelaar, die het ge- in verkoop heeft, is afgesproken dat de krakers er zo- ^^^in mogen blijven totdat er een koper voor het pand is nden. Prinsessekade onder handen LEIDEN Het verkeer over de Prin sessekade is in de komende weken ge stremd door de aanleg van een hoofdri ool. De werkzaamheden zijn vandaag begonnen en duren vermoedelijk vijf weken. Het riool wordt aangelegd vanaf de hoek Apothekersdijk/Bostelbrug in de richting van de Haarlemmerstraat- /Blauwpoortsbrug. Ter voorkoming van verzakkingen wordt tijdelijk door een kraan een stalen damwand aange bracht. Voor zover de werkzaamheden het toelaten wordt het verkeer in twee rijrichtingen over één rijbaan geleid. De aanwezige busbaan komt tijdelijk te vervallen. Vragen PSP over ontruiming pand LEIDEN Het eventueel ontruimen van het gekraakte pand aan de Van der Werfstraat is ontruimen voor leegstand. Zo stelt het PSP-raadslid P. Midden dorp in een brief aan het college van Ben W. In haar brief stelt zij. dat de toekomstige huurder van het pand, geen recht heeft op registratie en dus ook geen recht op een woonvergun ning. Als dit zo is. stelt zij in de brief, dan zou de advocaat van de krakers op nieuw een gerechtelijke procedure kunnen starten om de ontruiming te gen te gaan. Ze vraagt het college of haar vermoeden dat de nieuwe huur der geen recht heeft op registratie juist is en als dit zo is of de burgemeester dan een ontruiming wil opschorten. Bromfietser gewond LEIDEN Een 17-jarige duo passagier van een ëvenoude bromfietser raakte gistermid dag omstreeks vier uur ge wond toen de bestuurder van de bromfiets door rood licht de kruising Voorschoterwe- g/Rooseveltstraat overstak. De twee Leidenaars werden daar bij aangereden. De duo-passa gier liep een gebroken onder been op en de bestuurder kwam er met een gekneusd been vanaf. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Meer protesten tegen verkoop Krugerrand LEIDEN Na de gemeente Leiden hebben nu ook Rotterdam, Utrecht, een aantal omroepen en kerkelijke organi saties er bij de banken op aangedron gen met de verkoop van Krugerrands te stoppen. Morgen dringen vertegen woordigers van gemeenten en organi saties er in een gesprek in Leiden bij de Nederlandse Middenstands Bank op aan de uit Zuid-Afrika afkomstige Krugerrands niet langer te verhande len. Dit gesprek is een gevolg van een oproep door de Leidse gemeenteraad aan de banken. Enkele andere grote banken overwegen momenteel met de verkoop van Krugerrands te stoppen, maar een daadwerkelijk besluit heeft nog geen enkele bank genomen. Diaconessenhuis werkt mee aan Tafeltje-dek-je LEIDEN Het Diaconessenhuis gaat meewerken aan Tafeltje-dek-je. Hier-, mee komt het aantal instellingen, waar dagelijks maaltijden voor nog zelfstan dig wonende ouderen worden bereid, op zeven. De organisatie zoekt meer vrijwilligers die de maaltijden kunnen rondbrengen. Belangstellenden kunnen zich aanmel den via telefoon 142131 tussen tien err twaalf uur van maandag tot vrijdag. Het gaat goed met Tafeltje-dek-je In 1984 werden 51.761 verse maaltijden verstrekt, tegen 24.224 diepvriesmaai tijden in 1983. Dat is een groei voor ruim honderd procent. Verwacht wordt dat de vraag naar maaltijden dit jaar nog zal stijgen. ^LEIDEN De gevolgen jfvan de wet tweeverdie ners voor de gezinsver zorging zÜn misschien Jminder desastreus dan Jaanvankelijk het geval *leek. Directeur A.A. Claassen van de Stich- J^ting Gezinsverzorging ^Leiden heeft goede j^hoop, dat in de loop van ~w~ wdo komende maanden jj^^weer voldoende belang- •ESstelling zal ontstaan ■■Hvoor het werk van al- pha-helpster om alle be gin dit jaar ontstane va catures te vervullen. ..Misschien is de wens de va der van de gedachte, maar ik denk dat als alle publici teit rond de gezinsverzor ging verdwenen is. zal blij ken dat toch genoeg vrou wen een baantje buiten de deur willen. Er bestaat ook een groep vrouwen die nog nooit heeft gewerkt. Op hen zou een verlaging van het inkomen van de partner door de wet tweeverdieners minder ongunstig kunnen overkomen dan nu het geval is met degenen, die vorig jaar al bij ons werkten", al dus Claassen. Tot dusver hebben zo'n vijf tig alpha-helpsters die werk zaam waren bij de Stichting Gezinsverzorging Leiden ontslag genomen als gevolg van het in werking treden van de zogenaamde derde fase van de wet tweedieners. „Die vijftig alpha-helpsters vormen ongeveer twintig procent van het totale aantal helpsters, dat de Stichting in dienst mag nemen". Van die vijftig is een klein aantal helpsters inmiddels ook weer bij stichting terugge keerd. „Ze kregen spijt en willen toch niet de hele dag thuis zitten". Volgens Claas sen zorgt met name het be grip „voetoverheveling" voor veel verwarring en on zekerheid. „Mensen willen nu weten wat ze precies ver dienen en niet pas in juni of juli als je weer wat van de belastingdienst terugkrijgt". De wachtlijst van de Stich ting Gezinsverzorging Lei den telt de laatste jaren zo'n zeventig cliënten. De be schikbare financiële midde len laten meer personeel aannemen niet toe. Als ge volg van de wet tweeverdie ners en het vertrek van 50 van de 250 alpha-helpsters is die wachtlijst inmiddels ge groeid tot zo'n 140 cliënten. „We zijn het tegenover onze cliënten verplicht die vaca tures zo snel mogelijk op te vullen", aldus de directeur. „Met name omdat binnen de gezondheidszorg de druk op de eerste lijn steeds groter wordt. Als de overheid ou dere mensen langer zelfstan dig thuis wil houden, moe ten er naturlijk ook voor de benodigde voorzieningen worden gezorgd". De stichting is inmiddels een advertentiecampagne begon nen om het grote aantal va catures weer aan te vullen. Een advertentie die afgelo pen zaterdag werd geplaatst, heeft tot dusver zestien reac ties op geleverd. Claassen: „Het is nog onduidelijk of het allemaal serieuze reac ties zijn, maar het is een be gin". ein 48 r ■gVD/CDA NOORD-HOLLAND: kARLEM De meer- rheid van de statenle- In op het Noordholland- provinciehuis wil dat er n extra brug bij Leimui- n komt om de verkeers- öblemen op te lossen, k is een meerderheid Dr het doortrekken van S-20 richting Bollen- eek. CDA en VVD ble- n tijdens de gister ge ilden waterstaats- en wegencommissie wel te voelen voor de bouw van een tweede brug bij Lei- muiden. Het 10,2 miljoen gulden kostende werk is gepland tussen 1988 en 1992. In 4iezelfde jaren moet de S-20 via Nieuw Vennep doorgetrokken worden naar het gebied even onder Hillegom. Deze werkzaamheden kosten 34 miljoen gulden. Alleen de linkse partijen van de commissie zagen de S-20 niet zo zitten. De PvdA wil de eerst nog wachten tot een rapport over een verkeerson- derzoek in het zuiden van Noord-Holland is versche nen. Deze nota zou dan eerst nog eens uitvoerig besproken moeten worden door de be trokken gemeentebesturen. De linkse partijen hebben echter geen meerderheid in de Staten. Omdat een meer derheid van VVD, CDA en klein rechts ja zei tegen de plannen, zullen Gedeputeer de Staten de plannen naar alle waarschijnlijkheid over nemen, aldus een woord voerder van de provincie Noord-Holland. De Alphense wethouder G. van As en de Alphense on dernemersverenigingsvoor zitter D. Muller waren naar Haarlem afgereisd om „hun" zaak te bepleiten. De ge meente en de ondernemers hebben veel hinder van de flessenhals bij Leimuiden waar elke morgen lange files staan. Doordat veel automo bilisten sluipwegen zoeken, hebben de gemeenten Rijnsa- terwoude en Leimuiden ook weer overlast. De Noordhol landse gedeputeerde J. Alma bleek gevoelig te zijn voor de Alphense argumenten. Vol gens hem is de verdubbeling van de brug dringend nood zakelijk. TIJDENS MANIFESTATIE JARIGE UNIVERSITEIT LEIDEN Maarten Biesheuvel is doorgaans niet al te best bij stem, maar toch durft hij het aan om donderdagavond het publiek te onthalen op zijn gezang. Hij wordt begeleid door literaire collega Maarten 't Hart, die het orgel van de Pie terskerk bespeelt. Beide auteurs zijn verbonden aan de Leidse Universi teit, die het optreden van de amateur-musici als een tussentijds vermake lijk hoogtepunt heeft in gelast tijdens de manifes tatie 'Universiteit in be weging'. „Biesheuvel heeft een paar keer gezongen bij de VPRO- televisie. Dat was best leuk. Vandaar dat we hem ge vraagd hebben", aldus een van de organisatoren van de universitaire wetenschaps- markt, die van half vijf tot tien uur gratis toegankelijk is. Om ongeveer kwart over acht treden de twee Maartens op. 't Hart speelt dan op het orgel zijn meest geliefde stukken en collega Biesheu vel maakt daarbij op een wat andere wijze geluid. De wetenschapsmarkt wordt nog groter dan men oor spronkelijk van plan was. De Pieterskerk blijkt nu te klein om alle standhouders een plaats te geven. Om die re den wordt voor de ingang van de kerk een grote tent van ongeveer 750 vierkante meter geplaatst. Zo ontstaat er voor de meer dan honderd vakgebieden en instituten Maarten 't Hart bespeelt het orgel van de Pieterskerk. van de universiteit voldoen- het publiek geopend. Men de ruimte om zich te presen- kan er zien. wat er bij de teren. Leidse universiteit aan on- Na een hele dag van sympo- derzoek en onderwijs wordt sia. forumdiscussies en ande- gedaan. De garage van onder re min of meer officiële ge- de universiteitsgebouwen aan beurtenissen, wordt de we- de Witte Singel is tijdens de tenschapsmarkt van de jarige manifestatie geopend voor universiteit om half vijf voor het publiek. REISJES NOG SCHAARS ARTIKEL OP MTS :^MDEN „Wiskunde is de ■pder der wetenschappen i was 200 jaar geleden reeds 4 mening van een groepje idse burgers en enkele stu iten. Zij richtten op 17 sep- Mber 1785 het genootschap athesis Scientiarum Geni- op en dat was de aanzet de huidige Middelbare 'hnische School M.S.G. die e week van 7 tot en met 12 ïober haar 200-jarig bestaan ft. Een school die volgens huidige directeur F. Her ns nog steeds niets aan be- enis heeft ingeboet. „Elk r zijn er altijd veel meer imeldingen dan dat er leer- gen geplaatst kunnen wor- 1. Ook de relatie met het Irijfsleven is erg goed. MSG ert aankomende vakmen en dat weten de bedrijven. hebben ook geen moeite stageplaatsen te vinden, egendeel. Ik verwacht zelfs een tekort zal ontstaan i technisch geschoolde men- als straks veel ouderen de J.T. ingaan", aldus de direc- r naar aanleiding van de •eiende vraag van bedrijven ir stagaires. Aan het ruimtegebrek in de school wordt thans een einde gemaakt door uitbreiding met acht loka- terapparatuur) heeft het mi nisterie toegezegd een deel te zullen betalen. Het is de be doeling dat de nieuwbouw in het nieuwe schooljaar officieel in gebruik genomen wordt. In dit nieuwe deel van de school zullen voor het eerst ook meis- t enkele leerlingen, die nog jesvriendelijke voorzieningen het huis van één van de op- worden aangebracht, zoals een eigen toiletgroep. De belang stelling van meisjes voor het technische onderwijs is echter nog matig te noemen. Momen teel zitten slechts acht meisjes 200 jaar is de school uitge- een klein klasje hters les kregen, tot een looi met zo'n 800 leerlingen de Dieperpoellaan. Een looi die eigenlijk voor 450 Hingen was gebouwd. Maar >r de overweldigende be- op de school. In 1977 was het Igstelling (de meeste leerlin- i wonen gemiddeld 20 kilo- f iter van de school vandaan) rd het steeds moeilijker "It rlingen te weigeren en voor het eerst dat er een meis je slaagde voor het M.S.G.-exa men. Een juffrouw die in 1920 bij de Sterrenwacht werkte en bij M.S.G. lessen in wiskunde wilde volgen, werd toen nog geweigerd. Eén minder ruim [leerlingen binnen haar mu% denkende leraar was er toen tegen dat er een vrouw op de school kwam. trom herbergt de school nu Jijden een veel te groot aan- 4. Aan deze situatie zal bin hkort een einde komen. De looi wordt uitgebreid met pt grote lokalen. Het minis- fie heeft hiervoor een mil- I In gulden uitgetrokken. ior de inventaris die ook on- veer een miljoen gulden Pt (onder meer voor compu- Ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van Mathesis Scientarium Genitrix worden tal van aktiviteiten georgani seerd. Uiteraard staat centraal in deze viering de reüni die op vrijdag 11 en zaterdag 12 okto ber in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Vrijdags is de reüni voor leerlingen en oud- leerlingen, die na 1968 examen aflegden. Zaterdag is de reuni voor degenen die voor 1968 examen deden. Ter gelegen heid van het jubileum is een speciaal telefoonnummer in het leven geroepen, waar be langstellenden meer informa tie over het jubileum kunnen krijgen. Dit telefoonnummer is 071 - 177513. Er wordt verder in de maand oktober een ten toonstelling ingericht in het Stedelijk Museum de Laken hal over de geschiedenis van de school en ook zal er een ju bileumboek over de geschiede nis van het Genootschap ver schijnen. In dit boekje natuurlijk veel historie, gelardeerd met anec dotes. De naam Mathesis Scientiaruni Genitrix ofwel Wiskunde is de moeder der wetenschappen, was zo. geko zen omdat men toen vond dat wiskunde: de Maatschappij der Menschen, rust, veiligheid, tributie die de leden van het genootschap betaalden en uit giften. Hoe groter het aanzien van de instelling des te hoger waren dan meestal ook de in komsten en het bestuur van M.S.G. besloot Prins Willem Frederik van Oranje, de latere Koning Willem I, te vragen het eerste beschermheerschap op zich te nemen. De Prins was toen een jongen van 17 jaar die studeerde aan de Leid se universiteit. In 1788 werd het beschermheerschap, na di verse audiënties, aanvaard. Op 14 december 1789 bracht Prins Willem een bezoek aan de La tijnse school. Het Genootschap werd in 1935, tijdens het 150- jarig bestaan van de school, het predikaat „Koninklijk" verleend. Zodat de school sinds die datum heet: Konink lijk Genootschap Mathesis Scientarium Genitrix In 1794 waren er al 140 leer lingen, waarvan er verschei- denen inderdaad in de zee- en kracht, krijgsdienst terecht kwamen, maar waarvan de meesten zich moed, vaardigheid, welvaaren en geluk brengt". De leden van het Ge- in de stad vestigden als kundi nootschap gaven zelf gratis les, ge vakmensen. De school niet alléén aan hun meestal maakte tijdens de Franse over- bemiddelde medeleden, maar heersing een moeilijke periode vooral aan de Leidse jeugd, af- door. Bij het ontploffen van komstig uit arme gezinnen en het kruitschip in 1807 kwamen weeshuizen. Deze moesten vier leerlingen om. In 1824 worden opgeleid voor de zee- ging het weer beter met de en krijgsdienst De oprichters school en volgden 124 leerlin- van M.S.G behoorden bij de gen de lessen De nadruk stroming die er toen naar kwam in die tijd meer te lig- streefde om door middel van gen bij het bouwkundig reke- verbetering van de nijverheid nen en tekenen en werktuig en zeevaart tegelijkertijd de kunde. Vanaf 1850 werd het treurige toestand waarin het vak stoomwerktuigen inge- „gewone volk" zich bevond, te voerd. In deze tijd kwamen er verbeteren. De lesst 's avonds gegeven. Overdag moesten de leerlingen bij een drijven. Door de steeds toene- baas een ambacht leren. De mende invloed van de rijkso- lessen werden eerst thuis bij verheid, toen onder leiding één van de oprichters gegeven, van de liberaal Thorbecke, later betrok men enkele loka len van de Latijnse School aan de Lokhorststraat in Leiden. Jaarlijks hoogtepgnt vormde de uitreiking van zilveren me dailles en andere prijzen aan de beste leerlingen. De uitgaven voor de school werd in 1863 de Burgeravond school opgericht. Dit was een algemeen vormende opleiding van twee jaar. naast de al oude avond-ambachtsschool. Hier mee was de basis gelegd van de huidige avondschool. In de tweede helft van de 19e werden bekostigd uit de con- steeg het leerlingenaantal tot 200. De lessen werden toen al gegeven in het gebouw van de Hogere Burger School aan de Pieterskerkgracht. De vakken bestonden toen onder meer uit bouwkundig tekenen, de theo rie der bouwkunde, natuur- en scheikunde en technologie. In 1890 werd ook het vak machi netekenen ingevoerd. De na druk die zo lang op de teken lessen had gelegen, verplaatste zich steeds meer naar de ande re technische vakken. In 1895 kwam er na een initiatief van professor H. Kamerlingh On nes een samenwerking tot stand tussen de school en het Physisch Laboratorium van de Leidse universiteit. In 1899 werd voor het eerst bij M.S.G. het examen voor leer ling electro-technisch monteur afgelegd. De jaren na de Eer ste Wereldoorlog tot de Twee de Wereldoorlog ging het weer slechter met de school. De eco nomische recessie was ook daar duidelijk voelbaar. Na de Tweede Wereldoorlog werd M.S.G. een dagschool In 1951 werd M.S.G. een U.T.S. (Uit gebreide Technische School) en in 1954 kwam er een scha kelklas op school, bestemd voor leerlingen van de am bachtsschool. In 1966 betrok de school eindelijk een nieuw speciaal voor M SG. ontwor pen en gebouwde school aan de Dieperpoellaan. Er stonden toen ruim 1000 leerlingen in geschreven. Sinds 1972 zitten er voor het eerst meer dag- dan avondscholieren op M.S.G. De school is dan inmid dels van U.T.S. in M.T.S. (Mid delbare Technische School) veranderd. Binnenkort wor den de lessen in hardware (het technische gedeelte van de computer) uitgebreid met de komst van een aantal compu ters, die in het kader van net Informatica Stimulerings Plan worden verstrekt Hiermee speelt deze mischien wel oud ste school van Nederland, zo als alle voorgaande jaren, in op de meest recente ontwikke lingen in de maatschappij. SYLVIA VAN LEEUWEN PPC voortaan openbaar bijeen LEIDEN Vergaderingen van de provinciale planologische commissie (PPC). het belangrijkste adviesorgaan van de provin cie op het gebied van de ruimtelijke ordening, z(jn voortaan openbaar. De PPC beoordeelt voor gedeputeerde staten onder meer de be stemmingsplannen, die pas kunnen worden uitgevoerd na goed keuring door GS. Vaak gebeurt het ook dat gemeenten de voor bereiding van een bestemmingsplan al ter beoordeling naar de PPC sturen, zodat ze weten op welke punten het bestemmings plan eventueel móet worden aangepast. Ook provinciale plan nen zelf worden door de PPC behandeld. Bij de beoordeling van de plannen baseert ze zich op de wet op de ruimtelijke ordening, de inhoud van rijksnota's en streekplannen en de opvatting van de deskundigen in de commissie over de kwaliteit van de plan nen. In de commissie zitten vertegenwoordigers van rijksdien sten, gemeenten en provincie. De eerste openbare vergadering wordt donderdag 7 februari om een uur gehouden. AUTO TE WATER LEIDEN De schrik van hun leven en een nat pak liepen gisteren twee vrouwen uit Noordwijk op toen de auto waar in zij reden bij een parkeermanoeuvre in het water van de Oude Vest terecht kwam. De auto verdween vrijwel direct onder het wateroppervlak. Toen de vrouwen niet snel bo ven water kwamen schoot een 18-jarige Leidse voorbijgan ger de vrouwen te hulp en dook het water in. Hij haalde ze ongeschonden boven water. ADVERTENTIES De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 1 Ojaar. Min storting f15.000,- Rente:1 a -/ Effektief750°'b DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9