Overlevenden Auschwitz getuigen tegen Mengele Gromyko voor Russen redder van Genève Slachtoffers kamparts bieden rekening aan ^itte Huis rijst oorstel Gastro af Moskou herdenkt Jalta-conferentie met aanvallen op Duits revanchisme Carthago en Rome sluiten na 2131 jaar eindelijk vrede AJITENLAND £eülóc6oivumt DINSDAG S FEBRUARI 196S PAGINA entre Pompidou egens vervuiling jdelijk dicht (Van onze correspondent Bob van Huët) iRIJS Sinds gisteren is het futuristi- o Parijse kunstcentrum Beaubourg, offi- il bekend als het „Centre George-Pompi- voor het publiek gesloten. Reden is staking van onderhouds- en schoon- akpersoneel, die een salarisverhoging ei- Volgens de directie van Beaubourg is gebouw nu te vies om bèzoekers te kurt- n ontvangen. Wanneer de schoonmakers er aan de slag zullen gaan, is niet bekend, rig jaar had een soortgelijke staking ats. Toen bleef Beaubourg een week ht Proces tegen 252 maffiosi in Napels NAPELS In Napels is gisteren een proces begonnen tegen 252 personen, die worden verdacht van lidmaatschap van de Camorra, de plaatselijke maffia. De verdachten beho ren tot een groep van 640 personen, van wie de rest de komende weken terecht zal staan Het proces, het grootste uit de geschiedenis van de Italiaanse justitie, is het gevolg van bekentenissen van voormalige leden van Ca morra. Onder de beklaagden wier proces gis teren begon, zijn enkele juristen, een geeste lijke en een kloosterzuster, ondernemers en politici, twee voormalige gevangenbewaar ders, de ex-voorzitter van de voetbalclub Avellino en televisiepersoonlijkheid Enzc Tortora. Milde celstraffen voor Joegoslavische dissidenten BELGRADO Drie Joegoslavische intellec tuelen zijn gisteren in Belgrado veroordeeld tot gevangennistraffen, die uiteenlopen van een tot twee jaar. wegens het verspreiden van staatsvij- andige propaganda. De celstraffen zijn minder zwaar dan aanvankelijk werd verwacht. De schrijver Miodrag Milic (55) kreeg twee jaar, de socioloog Milan Nikolic (37) anderhalf jaar en de journalist Dragomir Olujic (36) kreeg een jaar cel. De president van de rechtbank ver klaarde dat het drietal schuldig was bevonden aan het „mondeling of schriftelijk opzettelijk verkeerd afschilderen van het Joegoslavische systeem en beledigen van het Joegoslavische leiderschap". Het zijn de eerste vonnissen in een proces tegen zes dissidenten, dat op 5 no vember begon. De drie veroordeelden hebben laten weten in hoger beroep te zullen gaan. Presi- Reagan wil loon inleveren WASHINGTON dent Reagan wil het komen de jaar vijf procent van zijn jaarinkomen van 200.000 dollar in een fonds van het ministerie van financiën storten. Op deze wijze wil hij, aldus woordvoerder Lar ry Speakes, zijn solidariteit betuigen met de ongeveer een miljoen regeringsambte naren, die er volgens de be grotingsvoorstellen van de president in 1986 vijf pro cent in inkomen op achter uit zullen gaan. Ex-kapper prinses Diana verklapt haar-geheimen LONDEN Een Brits conservatief poli ticus heeft de vroegere kapper van prin ses Diana de mantel uitgeveegd, omdat hij in een zondagkrant heeft verteld dat Diana haar muisachtig-bruine haar blond verft, gek is op Amerikaanse tele visieseries en haat ..Di" te worden ge noemd. De onthullingen zijn volgens La gerhuislid Teddy Taylor "ziekelijk en duivels". Kapper Kevin Shanley zou zijn verhaal aan de Sunday Mirror hebben verteld voor een bedrag dat in de vijf cij fers loopt. Shanley. ontslagen omdat de prinses en hij van mening verschilden over haar kapsel, was verantwoordelijk voor het zwaar op het voorhoofd gelegen kapsel, dat Diana beroemd maakte en overal navolging kreeg. Celstraf voor gekooide liefde FLORENCE Vrijspraak in het ene en twee maanden gevangenisstraf in het an dere geval Dat was gisteren de uitspraak van een rechtbank van Florence in de zaak van twee paren terroristen van de stadsguerrillabeweging Prima Linea. Tij dens hun proces hebben zij. in de ijzeren kooi in de rechtszaal waarin zij zaten op gesloten. gemeenschap gehad. Toen werd de vrijerij niet opgemerkt. Maar haar ge volgen wèl. Negen maanden later bevie len Maria Pia Cavallo en Lucia Niccolai in de gevangenis van een baby De twee vrouwen en hun partners werden be schuldigd van „schennis van de openbare eerbaarheid", met de opvallende toelich ting: „gepleegd op een onbekend tijdstip RUZALEM „Wij bie- je voor je misdaden wor- in vandaag de rekening den berecht". Aldus aan- n van de slachtoffers klager Zvi Terlo gisteren in Mengele. Vroeg of op de eerste dag van het at, Joseph Mengele, zal „Mengele-tribunaal" in Weense arts dr. Lingens (rechts), die in Auschwitz werd opge- >ten omdat zij joden had geholpen en daar in het kamp onver- oten mee verder ging. wordt na haar getuigenis op het Menge- tribunaal begroet door overlevenden uit het vernietigings- mp. De twee vrouwen in de rolstoelen zijn de zussen Perla en rah Qoici. Zij behoren tot de kleine groep dwêrgen, die de ex- rimenten van Mengele hebben overleefd. Jeruzalem, een driedaagse hoorzitting van internatio nale historici, juristen en genetici over de gruwel daden van de kamparts van Auschwitz. Het tribunaal is georganiseerd door de „tweelingen van Auschwitz", veertig jaar na de bevrijding van het nazi-con centratiekamp, met de bedoe ling getuigenissen van overle venden op te nemen voor het geval het ooit nog tot een pro ces mocht komen tegen Men gele. Het „proces" tegen de al ruim dertig jaar voortvluchtige Mengele wordt gehouden in het Israëlisch nationale mu seum, dat is gewijd aan de zes miljoen joodse slachtoffers van de nazi's. Meer dan honderd tweelingen en dwergen die werden onderworpen - aan Mengele's experimenten, zijn naar Jeruzalem gekomen. In de commissie die de getuigen verhoort, zitten onder anderen nazi-speurder Simon Wiesent- hal, Gideon Hausner, de aan klager in het proces-Eich- mann, en Telford Taylor, de hoogste Amerikaanse aankla ger tijdens de processen van Neurenberg tegen de nazi-oor- logsmidadigers. De overlevenden vertellen hun gruwelijke verhalen over de genetische experimenten van Mengele, die erop waren gericht een puur Arisch ras met blond haar en blauwe ogen te scheppen Vera Krie gel uit Dimona (Israël) vertel de hoe ze als vijfjarige met haar tweelingzus en moeder als dieren in een hok leefden, dagelijks werden geïnjecteerd met onbekende drugs en bloed moesten afgeven. Kriegel ver telde verder dat ze „blok-leid- ster was van een zaal waar honderd zigeuner-tweelingen werden vastgehouden". „Men gele zag er persoonlijk op toe dat het de kinderen aan niets ontbrak: voedsel en kleding". Maar nadat ze waren „behan deld" door Mengele keerden ze in meelijwekkende toestand terug in het blok. „Sommigen waren rug aan rug vastge naaid, andere waren ver schrikkelijk geamputeerd, de ogen dichtgenaaid en met wonden vol pus. Ze huilden dag en nacht. Uiteindelijk ver losten hun ouders ze met een dodelijke dosis morfine uit hun lijden of wurgden ze". Het tribunaal begon met een getuigenis van Simone Veil, de vroegere Franse minister en voormalig voorzitster van het Europese parlement, die ook in Auschwitz heeft gezeten. „Het is noodzakelijk voor toe komstige generaties dat we al les zeggen wat we weten", sprak Veil haar lotgenoten moed in. Een getuige vroeg emotioneel om de aanhouding van Mengele. „Als er ergens het beeld van God is, dan in de naam van dat beeld en die genen die zijn gestorven, lever hem uit". Vandaag zijn de getuigenissen voortgezet. Morgen wordt het tribunaal besloten, waarna een oproep zal worden gedaan de „engel des doods" alsnog aan de justitie uit te leveren. ASHINGTON Het Witte ,is heeft gisteren voorstellen een dialoog van de Cu- inse leider, Fidel Castro, n de hand gewezen en „da- in plaats van woorden" t. Volgens Washington at een serie politieke kwës- de verbetering van de be kkingen met Cuba in de g. „Vier jaar lang hebben de banen gesproken over bete betrekkingen, maar zij heb- er weinig voor gedaan", lus de woordvoerder van Witte Huis. Blokkade opgeheven De Zwitserse vracht wagenchauffeurs, die gisteren de grens overgangen naar West-Duilsland en Frankrijk blokkeer den, hebben gister avond laat hun actie beëindigd. De vrachtwagen chauffeurs wilden met hun blokkade de Zwitserse regering dwingen de tolheffin gen te vergoeden, die zij in het buitenland moeten betalen als tegenmaatregel te gen de Zwitserse hef fingen. Nadat de re gering ermee had in gestemd om hierover met de transporton dernemingen in on derhandelingen te treden, werd de blo kade opgeheven. Onzichtbare prinses Hieronder gaat prinses Faria Alsabah schuil, een vrouw uit Koe weit, die in Londen terecht stond voor mishandeling van haar twee dienstmeisjes. De dertigjarige vrouw hoorde hoe de rechter haar veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar. Ze moest tevens een schadevergoeding aan de dienstmeisjes en de kosten van het proces betalen; alles bij el kaar een bedrag van zo'n achtduizend gulden. De vraag is of zij zich niet mocht of niet durfde vertonen voor de rechtbank. MOSKOU De Sovjet- Unie heeft gisteren de 40e verjaardag van de confe rentie van Jalta van geal lieerde leiders herdacht met aanvallen op de zoge naamde herleving van het Duitse militarisme en de verzekering dat de Oost- europese grenzen blijvend zijn. Tijdens de in 1944 gehouden conferentie van Jalta. die werd bijgewoond door Stalin, de Britse premier Churchill en de Amerikaanse president Roosevelt, werden de politieke lijnen uitgezet van het naoor logse Europa. Veel westerse geschiedkundigen zijn van mening dat Jalta de Russische overheersing van Oost-Europa mogelijk maakte. De woordvoerder van het Rus sische ministerie van buiten landse zaken, Lomeiko, maak- 11 te zich tot echo van talrijke kranten- en radiocommenta ren toen hij zei dat Jalta het fundament had gelegd voor 40 jaar vreedzame nabuurschap in Europa en een model had verschaft voor transacties tus sen Oost en West. In antwoord op vragen zei hij dat de stand punten van degenen die kri tiek op Jalta hebben, „verras send en voor de geschiedenis misschien tragisch, samenval len met die van hen die in deze tijd proberen Hitier en zijn plannen voor oorlogvoe ring te rechtvaardigen". Moskou voerde vorig jaar een campagne tegen „Westduits revanchismeof pogingen om Duitsland te herenigen binnen •zijn grenzen van vóór 1937. De campagne is vernieuwd in het licht van de verjaardag van Jalta en als aanloop tot een grootse Russische viering van de 40ste verjaardag van de „overwinning op het fascis- (Van correspondent Cees Manders) ROME Een volk met een groots verleden slaat ge makkelijk aan het herdenken. De Romeinse burgerx-a- der anno 1985, Ugo Vetere, is dezer dagen in Tunis. Met Carthago tekent hij na 2131 eindelijk de vrede Deze was sinds 146 voor Christus, toen de Romeinen de wereldstad met de grond gelijk maakten, nooit gete kend. Indien Vetere als rechtsopvolger van consuls en keizers de vrede wil tekenen met al die volkeren die destijds onder het Romeinse juk zijn gebracht, dan komt hij eigenlijk niet meer uit het vliegtuig. Maar de vrede met Carthago is iets heel se rieus. en „vurig gewenst door beide partijen Het Romeinse stadsbestuur is m elk geval met een delegatie van niveau de „Romeinse Zee" overgestoken, naar „Africa" Wellicht dat de vrede bijdraagt aan de fondsvorming om de ruïnes van het oude Carthago te redden. De Romeinse legioenen vernietig den in 146 voor Christus Carthago en komen nu terug om de puinhopen te bewaren voor het nageslacht. De Punische of Carthaagse Oorlogen, wordt daarover op de Nederlandse gymnasia nog wel eens gesproken? Voor de Ita liaanse en Romeinse scholieren vormen zij nog verplichte leerstof. Trouwens van alle slagen die de Romeinen in die oorlogen verloren en gewonnen hebben zijn nu nog volop herinneringen terug te vinden in het Romeinse stratenplan Er is een Zama-plein. naar die beroemde slag van 202 voor Christus, die een einde maakte aan de Tweede Punische Oorlog. Er is een Saguntum-straat, naar die Spaanse stad die onsterflijk is geworden in het gezegde dat nu nog steeds geldt: „Senatu deliberante. perit Saguntum de politici zitten maar te vergaderen, terwijl Saguntum (toen een van de steunpunten van het Romeinse njk( door de vijand wordt verwoest. Olifanten Hannibal, die met zijn olifanten maar vooral met zijn weer galoze krijgslisten de Romeinen op eigen veld de zwaarste nederlagen toebracht m hun rijke geschiedenis, heeft in Rome ook een eigen plein. Piazzi Hannibaliano. Overigens zal niemand buiten Italië hebben geweten dat 1984 het jaar was van Hannibal. In Italië is dat gevierd met enige deskun dige rondleidingen waar de Africaanse veldheer rond 216 voor Christus zijn Romeinse tegenstanders finaal in de pan hakte: Trasimeno en Cannae Rome kent uiteraard ook een Carthago-straa t. Carthago en Rome voerden tegen elkaar drie oorlogen, de eerste van 264 tot 241. de tweede van 218 tot 202 en de laatste van 149 tot 146 voor Christus. De beide steden betwistten el kaar de heerschappij over de Middellandse Zee. en dus over de wereld zoals die toen bestond. Carthago heeft alledrie de oorlogen verloren: bij de eerste twee kwam Carthago er nog met een gebiedsafstand en enige forse herstelbetalingen aan de Romeinen vanaf Maar in 146 voor Christus begreep de Romeinse Senaat dat Rome alleen iets zou kunnen gaan bere kenen als Carthago met de grond werd gelijkgemaakt. Meer dan honderdduizend mensen werden daarbij afgeslacht. Het huidige Carthago is een klein dorp. bestaande uit een woonkern en uit een archeologisch park, langs de Middel landse Zee. Wilde huizenbouw dringt aan alle kanten op, maar de Tunesische regering waakt in samenwerking met de Unesco over het behoudt van de ruines, die een grote toeris tische en wetenschappelijke trekpleister vormen Elk jaar wordt er door duizenden archeologen dieper in de historie gegraven. Carthago is per slot van rekening meer dan drie duizend jaar oud. veel ouder dan bij voorbeeld Rome Het vredesverdrag tussen Carthago en Rome is bedoeld om het reddingsplan van Carthago internationaal enige bekend heid te geven. Daarvoor komt de oude president Bourguiba de plechtigheid opluisteren. De stad Rome heeft zelf te wei nig geld om zijn eigen verleden te restaureren, en daarom kan de Romeinse burgemeester Vetere in Carthago niets an ders aanbieden dan vriendschap en vrede. Maar Carthago heeft daar dan ook 2131 jaar op moeten wachten Jeer dan 2.200 mijnwerkers hervatten werk pNDEN Meer dan 2200 gegaan. Het door het ministe- Fitse mijnwerkers hebben rie van energie bekendge- keren hun staking beëin- maakte cijfer werd echter gd. Nog niet eerder dit jaar meteen bestreden door mijn- n er op een dag zoveel mijn- werkersleider Arthur Scargill erkers weer aan het werk Volgens de directie van de staatsmijnen hebben inmiddels 80.000 mijnwerkers het werk hervat, terwijl zo'n 100.000 nog in staking zijn. iMIOJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH I) Zoals alle rechtgeaarde natuurliefhebbers I ook smidje Verholqn een krachtige veldkij- r in zijn auto liggen. „Daar moet ik het mijne i hebben.mompelde hij. zijn kijker scherp ziend. „Wat loopt die kerel daar geheimzinnig Ischarrelen...." De reden van dit geheimzln- gescharrel zou al gauw duidelijk worden. „Wel sapperdekriek!" riep de smid os uit. „Dat is natuurlijk die stroper, die al zo hg het Rijkhuyzer Bos onveilig maakt!" En pidje Verholen had alwéér gelijk. Het de beruchte stroper Peer den Bonk, die bt een pas geschoten stuk reewild door het sloop, op weg naar zijn woonwagen, die i eindje verder onder de bomen stond. bat moet Eelco Eelkema weten." gromde de jiid en nog geen tien minuten later deed hij zijn relaas al tegen de kloeke veldwachter van Rijkhuyzen. „Ik heb hem zélf met de verrekijker gezien. Eelco," zei de smid. „En hij lijkt me een gevaarlijk heerschap!" „Maak je geen zorg, Verhool'n," zei Eelco krijgshaftig. „Wij van de pliesie wijk'n niet voor gevaarlijke heerschapp'n, geen handbreed, geen duim! Ik heb een ge- laad'n pistool en een taaie gummiknupp'l, en die za'k gebruuk'n óók, als het nodig is. En als ik dientengevolge toevallig op een fillempie kom, omdat iemand daar zijn fiets heeft laat'n staan, dan kan die niksnut ook nog een aai in de nek krijg'n!" En mocht Eelco's methodiek dan al een tikje ouderwets zijn, werkzaam was zijn optreden wél, want op triomfantelijke wijze voerde de koddebeier Peer den Bonk nog die zelfde middag door het dorp.. (Van onze correspondent Elf ie Siegl) MOSKOU De Sovjet- -Unie heeft er altijd naar gestreefd, dat de ruimte een arena van vreedza me samenwerking blijft. Dit schreef dezer dagen de Moskouse hoogleraar in de medicijnen prof. Akoelinitsjev in een in gezonden brief aan de partijkrant Pravda. De briefschrijver riep daar bij op bijna nostalgische manier de periode in herinnering toen Russen en Amerikanen gemeen schappelijke ruimte- vluchten maakten. Doch de „anti-Sovjetrussi- sche kruisridders" vooral in het Pentagon wilden niet voortgaan op de ingesla gen weg, maar hebben voor het militariseren van de ruimte gekozen. „Beseffen de ruimte-militaristen aan de andere zijde van de oceaan wel met wie zij té doen heb ben?", vraagt de prominente Pravda-lezer zich vervolgens af en hij levert zelf prompt het antwoord: „Het potentieel van onze wetenschap, van onze economie en van de fy sieke en geestelijke krachten van het Sovjet-volk is der mate groot, dat niemand hoeft te proberen onze on buigzaamheid op de proef te stellen". Veel Sovjetburgers denken evenals Akoelinitsjev Zijn ingezonden brief, welke door de redactie van de Pravda onder de kop „Tegen een oorlog van de sterren" was afgedrukt, geeft met betrek king tot het thema ruimtewa pens zonder enige twijfel een stuk publieke opinie in de Sovjet-Unie weer Anderzijds sluit de brief schrijver braaf aan bij de propandagolf die momenteel in de Sovjet-Unie aan het rollen is tegen de Ameri kaanse plannen voor een om vangrijk raketten-afweer- -systeem. Want de verhinde ring van de bewapening van de ruimte en een moratorium voor de ontwikkeling van ruimtewapens is het belang rijkste resultaat dat de Sov- jetrussische leiders bij de ont wapeningsonderhandelingen met de Verenigde Staten die op 12 maart in Genève begin nen willen bereiken. Ontwapenings besprekingen Dat de tijd na ruim een jaar onderbreking van de onder handelingen tussen de nucle aire supermachten al lang rijp was voor nieuwe ontwa peningsbesprekingen. kan men in Moskou zowel uit de mond van eenvoudige Sov jetburgers als van hogere partijfunctionarissen horen. De meeste mensen in de Sov jet-Unie waren trouwens in derdaad opgelucht toen in november van het vorig jaar bekend werd. dat de minister van buitenlandse zaken An drei Gromyko in Genève een ontmoeting zou hebben met zijn Amerikaanse collega Shultz. Want, „waar gepraat wordt wordt niet geschoten" De oriënterende contacten welke beide politici begin ja nuari in Genève hadden werden ook in de Sovjet- -Unie met meer dan gewone belangstelling doch ook met een zekere skepsis gevolgd Dat Genève uiteindelijk geen mislukking werd, doch een akkoord opleverde over on derhandelingen met betrek king tot het hele complex van middellange afstandsra ketten. strategische raketten en ruimtewapens, wordt door de Sovjetrussische leiding als een overwinning van de ei gen diplomatie en als een zo veelste bewijs van de vreed zame buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie voorge steld Tegelijkertijd geeft men echter toe. dat daarmee pas een eerste kleine stap op de gecompliceerde weg naar verdragen over wapenbe heersing is gezet Gromyko Het succes van Genève is. daaraan twijfelt hier nie mand. vooral te danken aan de nu 75-jarige Gromyko Medio ianuari konden de verbaasde Sovjetrussische te levisiekijkers hem in een honderdtien minuten lang durende talk-show zien als een mild pratende en zo nu en dan zelfs glimlachende vader des vaderlands. Hij deelde weliswaar geen lesjes uit aan zijn ondervragers en toehoorders, maar probeerde wel duidelijk te maken wat hij daar m Genève met de tot voor kort nog verguisde Amerikaanse tegenstander op zo vreedzame wijze had geregeld. Het was de eerste keer dat een van de Sovjet russische leiders in een der gelijk televisie-programma optrad. Uiteraard oogstte Gromyko hiermee de bewonderende waardering van de bevol king Tegelijkertijd wist hn echter tegen de achtergrond van de reeds zo langdurige afwezigheid van partijleider Konstantin Tsjernenko bij de Sovjetburger, de indruk te wekken, dat hij momenteel in het Kremlin de man is die feitelijk regeert. Dat het bij de aanstaande ontwapeningsonderhandelin gen om volstrekt nieuwe be sprekingen gaat en niet om een hervatting van de onder handelingen die in november 1983 door de Sovjetrussische delegaties werden afgebro ken. wordt de Sovjetburgers onvermoeibaar voorgehou den Deze aanhoudende po ging van de leiding om ge zichtsverlies te voorkomen laat de Sovjetburgers overi gens tamelijk onverschillig

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5