A an der Rei jden handhaaft bezwaren tegen heroïneplan Pechvol Zwartewolf na rust onderuit QeidócOowumt Niet plaatsen door Nederland is hypothetisch Rijk bepaalt financiële ruimte voor ambtenaren Nieuwe techniek haalt plasma rechtstreeks uit donorbloed Bewoners serviceflats voor miljoenen getild sinaBINNENLAND DINSDAG S FEBRUARI 198S PAGINA 3 loeg noemt fokken van ielsdieren verantwoord DEN HAAG Er komen wette lijke regels voor de huisvesting en /erzorging van pelsdieren en het ihuisfokken zal worden beperkt. )e leefomstandigheden van de lieren komen voor verbetering in legonjanmerking, maar het houden )mmilan vossen, nertsen e'n andere verd ^Isdieren blijft echter wel een rerantwoorde zaak. Dat schrijft Staatssecretaris Ploeg in ant- dagoord op vragen van het D'66-Ka- end iherlid Tommei. Ploeg vindt het een vfeen taak van de overheid de ver- van bont tegen te gaan. Jaar- ijks worden één miljoen nertsen :n 85.000 vossen vergast en geëlek- rocuteerd. enne] ver 1 Leegstand Bijlmer blijft zorgelijk AMSTERDAM Ondanks alle in- spanningen om het wonen in de Amsterdamse Bijlmermeer aan trekkelijker te maken, stond ruim twintig procent van de huizen in deze wijk op 1 januari van dit jaar leeg. Het aantal verhuizingen lag vorig jaar boven de 33 procent. Bo vendien was er een huurachter stand van rond acht procent, wat neerkomt op ongeveer zeven mil joen gulden. Dat is ver boven het gemiddelde. Volgens staatssecreta ris Brokx zijn dit zorgelijke ont wikkelingen en zal de woonomge ving aantrekkelijker moeten wor den gemaakt door de binnenstraten te verbeteren en de veiligheid tge vergroten. Idee levert ton op MIDDELBURG Twee onder houdsmonteurs van de kerncentrale in Borssele hebben gisteren samen en ton (netto 63.255 gulden) in ont vangst genomen als beloning voor hun idee dat de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij een besparing van ruim een miljoen gulden per jaar oplevert. De twee mannen kre gen vorig jaar het idee een al voor handen zijnde loden mantel ook te gebruiken bij bepaalde controle- -werkzaamheden, die normaal twee dagen in beslag nemen. Door het idee van de twee monteurs, allebei al tien jaar in dienst bij de PZEM, nemen die werkzaamheden nu nog maar één uur in beslag. NMB verhoort verslaggever na „bankentest,'' AMSTERDAM De Ne derlandse Middenstands Bank wil Nieuwe Revu- - verslaggever Bert Vos kuil via een getuigenver hoor dwingen de naam te noemen van „een NMB-directeur in het zui den des lands", die gezegd zou hebben dat de NMB „zich niet stoort aan belas tingfraude". Dat getuigen verhoor heeft overigens vandaag in Amsterdam plaatsgevonden, in aanwe zigheid van de rechter commissaris. Nieuwe Revu publiceert deze week weer een „bankentest". Reporters van het tijdschrift meldden zich bij acht filialen van verschillende banken in Nederland en negen in België als eigenaren van een slecht draaiend filmbedrijf. De ban ken werd acht ton voorgehou den. In 15 gevallen bleken banken bereid zwart geld aan te nemen. Het weekblad publiceerde twee jaar terug ook zo'n test, die zich toen beperkte tot Ne derland. De situatie is niet verbeterd, zo blijkt nu. Hoewel de banken twee jaar geleden beterschap beloofden, bleken zij opnieuw bereid om zwart geld aan te nemen, aldus Nieu we Revu. De NMB zegt zich niet voor te kunnen stellen, dat een direc teur van deze bank gezegd zou hebben geen moeite te hebben met zwart geld. Als het wel zo is, dan willen wij weten wie dat is, aldus de NMB-woord- voerder. Nieuwe Revu vroeg de banken commentaar op de nieuwe test, maar weigert be kend te maken welke filialen precies zijn bezocht. Hooguit twee leerlingen tegelijk aan de computer DEN HAAG De ervaring in het zo genoemde 100-scholenproject voor bur- gerinformatica heeft geleerd dat hoog uit twee leerlingen en geen drie tege lijk aan een computer kunnen werken. Daardoor zijn per lokaal onvoldoende computers voor de leerlingen beschik baar. Dit staat in een rapport van de inspectorale projectgroep burgerinfor- matica dat staatssecretaris Ginjaar- -Maas (Onderwijs) aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. In het verslag zijn de bevindingen opgenomen van inspec teurs die de aan het project deelnemen de scholen bezochten. Het experiment is gericht op 12- tot 16-jarige leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Daar,VERSTREKKING MAG ALLEEN MEDISCH DOEL DIENEN" <J 5 1 ne nl z Van der Reijden et de! met (Van onze parlementaire re- zek!actie) durvpEN HAAG Staatsse- ici nlretaris Van der Reijden 1 zak<Volksgezondheid) wil zijn 2 voqfwijzende houding tegen meehet Amsterdamse plan nS- /oor heroïneverstrekking inder medisch toezicht lan zeer ernstig verslaaf- in Hen niet laten varen. Hij iepahaakte dit gisteren duide- Vvaa,ijk in een debat met de "^bijzondere kamercommis- a..rjie voor het drugsbeleid. kleine progressieve partijen de staatssecretaris vroegen zich wat soepeler tegenover het door Amsterdam beoogde ex periment op te stellen, zei de bewindsman: „Ik wil wel weer een gesprek aangaan met de betrokkenen, maar ik kan mijn „categorisch neen" niet intrekken". Volgens Van der Reijden is heroïneverstrekking alleen ge oorloofd als daarmee een ge neeskundig doel wordt ge diend. Dat geldt bijvoorbeeld als een zware verslaafde in de stervensfase verkeert en hevi ge pijn lijdt of als een verslaaf de in een ziekenhuis wordt be handeld wegens een ernstig ongeval. Overigens vindt de staatssecretaris dat er wel een - oplossing moet worden gevon den voor de behandeling van junks „die buiten elke medi sche verzorging zijn geraakt en er lichamelijk erg slecht aan toe zijn". Eerder had hij de Kamer al laten weten dat er naar zijn mening meer ver slaafden met morfine zouden moeten worden behandeld. Vrijwel unaniem bepleitte de kamercomissie een betere voorlichting van overheidswe ge over de gevaren van drugs gebruik, vooral om jongeren ervan te weerhouden eraan te beginnen. Van der Reijden deelde mee dat op het ministe rie van wvc een meerjarige voorlichtingscampagne in voorbereiding is. De campagne zal vooral worden gevoerd via televisie, radio en de dag- en weekbladen. Volgens de be windsman zitten er nogal wat haken en ogen aan de vormge ving van de campagne, „omdat het gevaar kan bestaan dat de aangeboden informatie in sommige gevallen de belang stelling voor druggebruik juist aanwakkert". Ingaande op een wens van CDA en VVD zegde Van der Reijden toe dat er meer toe zicht zal komen op de junks die gebruik makèn van dè gra tis verstrekking van metha don, het vervangingsmiddel voor heroïne. Het komt name lijk vrij veel voor, dat ver slaafden naast methadon nog hard drugs blijven gebruiken, waardoor de methadonver- strekking zinloos is geworden. Zowel Van der Reijden als mi nister Korthals Altes (Justitie) benadrukten dat er binnen kort meer mogelijkheden ko men om verslaafden te ver plichten tot „afkicken". Dat wordt mogelijk via de Wet Bij zondere Opneming Psychiatri sche Ziekenhuizen, die overi gens nog door de Eerste Ka mer moet worden behandeld. fSmit-Kroes: Rapport over bij Markerwaard achterhaald :ie u| Brandstichting in Uithoorn was uit wraak AMSTERDAM De brand in het winkelcen trum Zijdel waard in Uit hoorn op nieuwjaarsoch tend is aangestoken door drie jongemannen uit „wraak jegens een Chine se restauranthouder" met wie zij enkele dagen eer der onenigheid hadden De daders, die eind januari werden aangehouden, staken kort daarop ook de brand in het stadskantoor aan omdat zij het „niet eens waren met het door de gemeente Uithoorn gevoerde beleid ten aanzien van de sluitingstijden van- het café en de disco van één van de verdachten". Dit heeft jus titie in Amsterdam gisteren bekend gemaakt na het horen van de drie hoofdverdachten door officier F. Heemskerk van justitie. Gisteren werden nog drie verdachten aange houden. rin Hilversum Het rap- 3>ort over de financiële S "haalbaarheid van inpolde ring van het Markermeer ——door het bedrijfsleven is ■■/.al bijna weer achter- ^Biaald". Dit heeft minister ^fcmit-Kroes (Verkeer en gisteren ge zegd nadat zij diezelfde 5 jochtend van de Raad van State te horen had gekre gen dat het geheime stuk 'gehfn de publiciteit moest a jWorden gebracht. .fae minister heeft het rapport voeiri vijf maanden geleden ge- Volgens de bewinds- j.fyrouw, die voor aanleg van de 'Markerwaard is, zal het kabi- tje jiet binnenkort over nieuwe üwlpegevens beschikken. Meer nnuPik^ zij er niet over zeggen. pmit-Kroes ontkende het rap port niet openbaar te hebben uur, gemaakt omdat de gegevens Negeheim waren. Volgens de mi- p *ö*nister zou openbaarmaking de a financiële en economische be- langen van het rijk schaden, o Bovendien wilde Smit-Kroes °Üe ministerraad „alle informa- o fie in één keer voorleggen". Een besluit over de Marker- 0 Waard is overigens al jaren- 0.7 lang door opeenvolgende kabi netten uitgesteld, otn hetzelfde radioprogramma o verklaarde het CDA-Kamerlid oBversdijk dat het erop lijkt o alsof de regering eerst kijkt of 0 br genoeg geld is, en zich daar- 1 na pas afvraagt of de Marker- o Waard wel nodig is. Eversdijk opindt dat het kabinet zich o-eerst moet afvragen of de q Markerwaard gewenst is. o Volgens een studie van de mi- Q.'histeries van verkeer en wa if, terstaat en VROM kan de aan- oieg van de Markerwaard ove- -o rigens winstgevend zijn. Dan 0 moeten zich echter wel heel ^gunstige omstandigheden o voordoen. Inpoldering van het 0 Markermeer is zonder geld of garanties van de overheid ove- Q rigens niet goed mogelijk, zo luidt een andere conclusie van ?^de ambtenaren. DUITSE MINISTER WÖRNER: DEN HAAG De Nederlandse regering moet het zo geheten „1-juni-besluit" over de plaatsing van kruisra ketten omzetten in een voor het bondgenootschap gun stige definitieve beslissing. Dit zei de Westduitse minis ter van defensie Manfred Wörner gisteren tijdens een persconferentie in Den Haag. Wörner, die een dag op bezoek was bij zijn Nederlandse collega De Ruiter, oe fende daarmee druk uit op de Nederlandse regering, in november definitief tot plaatsing te beslissen. De mogelijkheid van het niet stationeren van de kruisraketten, waar het Nederlandse besluit ruimte voor laat, leek hem hypo thetisch. „Daarom ga ik daar ook niet op in", aldus Wörner. Wel zei hij de soevereine beslissing van de Nederlandse regering niet te willen en te mogen beïnvloeden. De beide ministers spraken gisteren ook enige tijd over de hou ding van de Europese bondgenoten tegenover de komende kern wapen-onderhandelingen in Genève. De Sovjet-Unie heeft vol gens Wörner geen kans de bondgenoten op dit punt uit elkaar te drijven, omdat de NAVO wat dat betreft op éen lijn zit. Tijdens zijn bezoek aan Den Haag werd de Duitse defensieminister door premier Lubbers. Geheel rechts minister De Ruiter. Wörner gisteren ook ontvangen MINISTER RIETKERK: DEN HAAG Minister Rietkerk van Binnenland se Zaken is niet van plan om met de ambtenaren- centrales te overleggen over de hoogte van bezui nigingen op de arbeids voorwaarden van het overheidspersoneel, wat uit zou moeten monden in een overeenkomst. In het verlengde daarvan is de omvang van de financiële ruimte als zodanig ook geen onderwerp waarover de advies- en arbitrage commissie zich zal mogen uitspreken. Dat staat in een notitie van Rietkerk aan de centrales van overheidspersoneel. Morgen praten minister en centrales over het overlegstelsel bij de overheid, dat thans niet gelijk waardig is omdat de minister van binnenlandse zaken elke ingreep in de arbeidsvoor waarden van ambtenaren een zijdig kan opleggen. Weliswaar biedt een onlangs tot stand ge komen advies- en arbitragere geling de ambtenaren de mo gelijkheid in beroep te gaan tegen maatregelen, maar de totale financiële ruimte wordt door Rietkerk buiten het over leg en de mogelijkheden tot beroep gehouden. Volgens de FN V-ambtenaren zou de ruimte waarbinnen onderhan deld kan worden moeten be staan uit alle op geld waar deerbare arbeidsvoorwaarden in een aantal cao's in het be drijfsleven. Rietkerk herhaalt in zijn noti tie dat de hoogte van het be drag wordt vastgesteld na overleg tussen regering en parlement. Met de centrales kan hierover diepgaand van gedachte worden gewisseld, maar niet overlegd met het doel dat er een overeenkomst uit de bus kan komen. Toch kan onder invloed van het overleg de aanvankelijk vastgestelde ruimte zich wijzi gen, erkent Rietkerk. Maar de ervaring heeft geleerd dat overeenstemming ook zeer vaak uitblijft. De centrales ge loven weliswaar dat dit in een gelijkwaardig overlegstel niet zal voorkomen en wijzen daar bij op de situatie in het be drijfsleven. Rietkerk is het daar niet mee eens en stelt on omwonden dat hij bij uitblij ven van overeenstemming na diepgaand overleg de arbeids voorwaarden eenzijdig zal vaststellen,. Rietkerk wil met het oog op eventueel advies (60 dagen) of arbitrage (48 dagen) het over leg over de arbeidsvoorwaar den eerder openen dan twee weken na de derde dinsdag in september. Anders resteert voor overleg en regelgeving nog maar drie a 3,5 maand en dat is aan de korte kant. Hij wil nu in mei/juni al verken nend met de centrales over het pakket voorstellen praten. Verdachten bekennen neerschieten politieman ROTTERDAM De drie verdachten die zaterdagmor gen vroeg zijn aangehouden in verband met het dood schieten van de 26-jarige hoofdagent W. Schepen, heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Dit heeft een poli tiewoordvoerder gister avond meegedeeld. De drie verdachten, de 26-ja- rige A.O., de 24-jarige C.C. en de 22-jarige I.K., hebben verklaard te hebben gewe ten dat ze op politiemensen schoten, om te voorkomen dat ze zouden worden aange houden. O. loste het eerste schot, waarna C. zijn machi nepistool op Schepen en zijn collega W. Kouwenberg leeg schoot. O., die door vier ko gels uit het dienstpistool van Schepen werd getroffen, verkeerde volgens de politie vanmorgen in levensgevaar. DELFT BINNENKORT PRIMEUR DELFT Bij de bloedbank in Delft wordt het bin nenkort mogelijk het waardevolle bloedplasma recht streeks van donoren af te nemen, terwijl de rest van het bloed weer wordt teruggeopmpt naar het lichaam. Het Rode Kruis, dat in Nederland de bloedtransfusie diensten beheert, hoopt met deze nieuwe techniek (plasmaferese) de import van plasma en plasmaproduk- ten op den duur overbodig te maken. Volgens directeur J. A. van der Does van de bloedbanken in de Haagse regio zullen de donoren van de bloedbank in Delft het verzoek krijgen af en toe plasma te geven op de nieuwe manier. Per keer kan een donor ongeveer een halve liter plasma afstaan. Het lichaam maakt deze stof snel aan. zodat de donor er niets van merkt. Een donor zou zelfs veel vaker plasma kunnen ge ven dan bloed, maar Van der Does is daar niet voor. Als het systeem in Delft blijkt te werken wil het Rode Kruis acht plasmaferese-centra van vier of vijf bedden inrichten. De kosten daarvan worden geschat op honderdnegentig gulden per liter plasma, dat is zeventig gulden meer dan het CLB nu voor een liter betaalt. Uitgaande van een behoefte van 25.000 liter per jaar zouden de acht centra samen 1,75 miljoen gulden per jaar kosten. Voor die kostenpost wil het Rode kruis te zijner tijd bij het ministerie van WVC aankloppen. Het centrale labaratorium van de bloedtransfusiedienst (CLB) van het Rode Kruis, dat het bloed verwerkt, komt nu jaarlijks ongeveer 25.000 liter bloedplasma te kort. Het CLB voert dit in uit België en Duitsland, terwijl de stollingspreparaten voor he- mofiliepatiënten, die van plasma worden gemaakt, ook uit Ame rika komen. Voorzitter van CNV-bond zegt CDA-lidmaatschap op UTRECHT De voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, D. van Commenée, heeft zijn lidmaatschap van het CDA opge zegd. Van Commenée was sinds de oprichting van het CDA in 1980 rechtstreeks lid. Hij heeft herhaaldelijk gewezen op het in zijn ogen onjuiste beleid van het CDA, vooral met betrekking tot de kortingen op de sociale uitkeringen. Twee weken geleden verweet hij het CDA nog dat de partij zijn principes, zoals vast gelegd in het beginselprogram, met het regeerakkoord heeft verloochend. Volgens Van Commenée bestaat er in de christelij ke vakbeweging behoefte aan een grote politieke partij die eveneens op christelijke grondslag de belangen van de werk nemers en de uitkeringsgerechtigden beter behartigt. De Evan gelische Volkspartij (EVP) en de Groep Scholten/Dijkman zou den hiervoor in aanmerking komen. LEIDEN Het zat de zaalvoetballers van Zwar tewolf gistéravond niet mee bij Ceverbo. De Leid- se ploeg ging na een 3-3 ruststand met 8-5 onder uit. De Maas traeteerde Van der Plas op een 0-5 nederlaag terwijl Datarex opklom naar de bovenste plaats door Silva Boys met 4-2 te verslaan. Het zag er aanvankelijk niet slecht uit voor Zwar tewolf, dat een 2-0 achter stand door drie treffers van Hennie Koet omboog tot een 2-3 voorsprong. Na de rust (3-3) liep de gast heer uit tot 5-3, maar ook nu trokken Hennie Koet en Ben de Roo de stand weer recht. Omdat Peter Gijsman hierna viermaal de paal raakte en Koet een strafschop miste, ging Zwartewolf alsnog onder uit: Ceverbo vond name lijk nog driemaal de goede richting. Van der Plas was de eerste helft nog de gelijke van De Maas, dat toen eenmaal scoor de. Een inzet van Ron van der Kolk belandde op de paal. Toen na de rust het tweede Rotterdamse doelpunt viel, na men de Katwijkers teveel risi co met als gevolg nog drie te gendoelpunten. Hoofdklasser Celijn Duin was niet duidelijk de mindere van Bahlman. maar moest na een 0-2 ruststand toch het hoofd buigen. Dat kwam ook. omdat de Katwijkse sluitpost Huig van Velzen bij dc stand 0-3 werd verwijderd De doelpun ten kwamen van Frans Bahl man (tweemaal). Jan Ver woerd, Nick Bahlman en Frank Bakker. Vermoorde man geïdentificeerd LAREN Het stoffelijk over schot dat op 28 januari in een bos bij Laren (N-H) levenloos werd gevonden door een wan delaar is geïdentificeerd als de 31-jarige Klaus Adolf Folkerts. Hij werd geboren in Berlijn en was vermoedelijk ook in die stad woonachtig. De gemeen tepolitie in Laren is achter de identiteit van de man geko men door via Interpol de vin gerafdrukken te verspreiden. Die bleken bekend te zijn bij het Bundes Kriminal Amt in Wiesbaden. Het is nog niet be kend of de man in West-Duits- land werd gezocht In Neder land in ieder geval niet IK SM Op HETSTANOpgUT OTTJE wDRje PfilNCipES UITKOMEN.' EMMEN Bewoners van serviceflats blijken vaak miljoenen te veel te heb ben betaald aan service kosten. Maar nu de rech ter heeft bepaald dat ser viceflats onder de Huur- prijzenwet Woonruimte vallen, kunnen steeds meer huurders het te veel betaalde geld via de Huurcommissie en Kan tonrechter terughalen. Dat staat in het jongste blad van het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) in Em- men, dat vandaag is versche nen. Daarin wordt een zaak van een serviceflat van het ABP in Steenwijk beschreven De arrondissementsrechtbank bepaalde dat een huurder in 1980 2.274 gulden te veel aan servicekosten heeft betaald. De NVH verwacht dat er ook over de andere jaren een soortgelijke uitspraak komt. Dat zou betekenen dat per huurder over die jaren onge veer 10.000 gulden te veel is betaald. Volgens coordinator Ab Haak van het NVH vormt Steenwijk geen uitzondering. Ook in an dere plaatsen in Nederland komen steeds meer uitspraken van rechters die hetzelfde beeld opleveren. Het gaat bijna elke keer om miljoenen gul dens die de huurders nog te goed hebben. De huurders- bond geeft aan serviceflat-be woners danook het advies in ieder geval hun servicekosten rekening te laten toetsen door de Huurcommissie. In hetzelfde blad geeft het NVH de rode kaart aan de wo ningstichting De Eendracht in Coevorden. Die stichting wenst niet mee te werken aan de uitvoering van een advies van de Huurcommissie Dat advies komt erop neer dat het vragen van een waarborgsom zonder rentevergoeding een onredelijk beding is en dus strijdig met de wet. De wo ningstichting wil geen rente uitbetalen aan huurders die een waarborgsom betalen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3