b TAFEL Meedelen in de winst kan te hoge looneisen voorkomen Verlichting valt uit bij landing paus in Lima Kardinaal Lorscheider hekelt regering van Brazilië £eidóc(3oti/ia/nf. BTTïïTl kerk wereld weer ACHTERGROND Eöidóc Souatwit DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 PAGINAWIT Priester-minister geschorst De Nicaraguaanse minister van cultuur, de priester Ernesto Cardenal, heeft gisteren in Managua bekendgemaakt dat hij door het Vaticaan is geschorst „a divinis". Dit betekent dat hij niet meer de mis mag opdragen en geen sacramenten meer mag toedienen. Drie van zijn collega's binnen de Nicaraguaan se regering die eveneens priester zijn, staat dezelfde maatregel te wachten. De combinatie van het priesterschap met een rege ringsfunctie wordt door het Vaticaan niet in overeenstemming geacht met het kerkelijk recht. Ernesto Cardenal zei dat hij zijn regeringsfunctie niet kan neerleggen omdat dat zou bete kenen dat hij „zijn volk in de steek laat en verraadt". Bisschoppen: carnaval gevaarlijk Kinderen en jongeren lopen in de carnavalstijd een bijzonder groot gevaar. Dat staat in een verklaring van de commissie voor sociaal-ethische vraagstukken van de Duitse r.k. bisschop penconferentie, die gisteren in Hamm is gepubliceerd. De com missie wijst op de gevaren als gevolg van „overmatig gebruik van alcohol bij onbeheerste vrolijkheid". Zij meent echter dat de meeste risico's voor jongeren worden veroorzaakt door „lichtzinnige, op sensatie beluste en gewiekste volwassenen van elke leeftijd". De commissie roept „alle medeburgers die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn" op de jonge ren niet de dupe van het feestvieren te laten worden. Geloof in een heilige zaak is voor een belangrijk deel een surrogaat voor het verloren gegane geloof in onszelf Bij de terugkeer van het tweemotorige straalvliegtuig van de paus op de luchthaven van Lima is gisteravond de baanverlichting uitgevallen vermoedelijk als gevolg van een aanslag van het link se Peruaanse verzet. De licht ten vielen uit juist nadat de pauselijke jet was geland. De veiligheid van de paus kwam niet in gevaar, zo werd van officiële zijde bekend ge maakt. Er werden vier explosies ge hoord en twee hoogspan ningsmasten beschadigd. Een half uur later zat de hele stad in het donker. Functionaris sen van leger en nutsbedrij ven nemen aan dat de stroomstoring is veroorzaakt door een actie van de linkse verzetsbeweging Sendero Lu- minoso (Lichtend Pad). Na de actie werd op een heuvel ten noorden van Lima een grote hamer en sikkel het sym bool van de terreurorganisa tie in brand gestoken. Het optreden van de organisatie lijkt een reactie op de oproep die de paus zondag deed om een einde te maken aan het politieke geweld in Peru. Daarbij noemde hij de ver zetsorganisatie Lichtend Pad overigens niet met name. Sinds de rebellen van Sende ro Luminoso zich vier jaar ge leden met geweld tegen de re gering begonnen te verzetten zijn door hun toedoen al zeker 4000 doden gevallen. De paus ging van het vlieg veld naar de diplomatieke missie van het Vaticaan, die over een generator beschikt. In het donker sprak hij later vanaf het balkon de mensen toe. Eerder op de avond had de paus in de Peruaanse stad Pi- ura een toespraak gehouden waarin hij andermaal kritiek uitoefende op de bevrijdings theologie. Hij herinnerde aan zijn rede voor het college van kardinalen in december waar in hij opmerkte dat de rooms- katholieke kerk de speciale voorspraak is van de armen. Hij zei toen dat die speciale functie van de kerk in wezen op het woord van God is ge stoeld en niet op criteria die door de menswetenschappen worden voorgeschoteld, of door ideologieën die de armen telkens weer reduceren tot so ciaal-politieke categorieën of abstracte economische eenhe den. Peru, een verarmd land met een bevolking van ongeveer 19,5 miljoen zielen, is het bol werk van de bevrijdingstheo logie, een term die afkomstig is uit een boek van de Peru- aanse priester Gustavo Gu- tiérrez. Volgens Gutiérez t' moet de Kerk haar dienst baarheid aan de armen ook gestalte geven door verande ringen op politiek terrein te bewerkstelligen. Johannes Paulus II brengt vandaag een bezoek aan twee steden in het binnenland van Peru, waarna hij afreist naar Trinidad en Tobago, het laat ste doel van deze zesde pause lijke reis door Latijns-Ameri- ka. In de Peruaanse stad Piura kreeg de paus gisteren een strohoed cadeau. Hiermee getooid schonk hij twee inwoners van de stad zijn zegen. Vaticaan: hoed u voor tovenarij Een vooraanstaande Vaticaanse theoloog, die eerder al horos copen en de astrologie op de korrel heeft genomen, heeft christenen nu gewaarschuwd om zich verre te houden van hen die zeggen dat zij de toverkunst beoefenen. De geestelijke Gino Concetti schreef in het Vaticaanse week blad l'Osservatore della Domenica, dat net als horoscopen, hekserij, het boze oog en andere toverkunsten rechtstreeks indruisen tegen de leer van het evangelie. Bovendien, maan de hij, worden veel onschuldige mensen bezwendeld door zo genaamde tovenaars die hen iets beloven dat zij anders niet zouden kunnen krijgen. Naïviteit en goed vertrouwen drijven deze slachtoffers naar het occulte, schrijft de priester. De Braziliaanse kardinaal Aloisio Lorscheider, die de vorige week in het nieuws kwam omdat hij meermalen anoniem met de dood is bedreigd, heeft zijn bijtende kritiek op de politieke situatie in het land herhaald. Hij richtte zich dit keer vooral tegen de oppositie die op 15 maart na 21 jaar het be wind van de militairen mag overnemen. „Wij hadden een regering van de militaire elite en krij gen nu een regering van een ondernemerselite", aldus kardinaal Lorschei der. Deze aartsbisschop van de noordelijke stad Fortaleza zei dat de kerkleiding in de oppo sitie zal gaan tegen de nieuwe regering van Tancredo Neves, als de beloften over het her stel van de democratie en de verdediging van de volksbe langen niet worden nageko men. „Wat we nu ter discussie zien gesteld zijn niet de belan gen van de natie maar die van particulieren", zo ver klaarde hij. Kardinaal Lorscheider, die ja renlang voorzitter is geweest van de Braziliaanse bisschop penconferentie, veroordeelde de-huidige strijd om de minis tersposten en zei dat het nodig is „dat het volk werkelijk re gering wordt". Tot dan is er volgens de kardinaal alleen maar sprake van „verande ring van functionarissen en niet van mentaliteit en struc turen". De bevolking wordt zijns in ziens helemaal niet betrokken bij de benoemingsprocessen, „terwijl ze duidelijk heeft la ten blijken wel te willen deel nemen". Volgens mgr. Lor scheider denkt men niet aan het volk „dat lijdt en werke lijk de zwaarste lasten draagt. Men ziet het land als een gro te taart die de elite gaat ver delen onder hen die de mees te economische en de meeste politieke macht hebben. Dit is een fout die helaas voortduurt en waartegen de nieuwe pre sident zal moeten vechten", aldus kardinaal Lorscheider- .Hij beloofde een kritische houding van de kerkleiding zowel tijdens de vorming van de nieuwe regering als tijdens haar optreden. loej lelsd Hand in eigen boezem "*)EN ijke r TT beren LIET debat dat de Tweede Kamer vanmiddag is begon»anm« over het rapport van de parlementaire enquêtecommifan RSV, vormt een unieke gebeurtenis. Nooit eerder werd enquêterapport zo uitvoerig en diepgravend in de Kamer 'EJJJ bediscussieerd. Het is bovendien zelden voorgekomen, datyoo^ Tweede Kamer gedurende drie lange dagen uitsluitend iherlit zichzelf discussieert. Er zit tijdens dit debat immers geen vjeen i m rocul 1OT op de dag van vandaag wisten de politici zelf kennel geen antwoord op de vraag of de verwachtingen over 1 verloop van het debat hoog gespannen mogen zijn. Daari ,V] spreekt geen groot vertrouwen in de eigen capaciteit c baanbrekend werkzaam te zijn, juist nu het ook om de van de Tweede Kamer zelf gaat. Die aarzeling is niet zo v< rassend. Aanvankelijk waren vriend en vijand het er oVf eens, dat de enquêtecommissie zich zeer onafhankelijk h opgesteld en een uiterst gedegen werkstuk had afgelevei Zodra echter de partijpolitiek om de hoek kwam kijken, bl ken de kaarten opeens anders te liggen. Vanaf dat mome ging de discussie vrijwel uitsluitend nog over het al dan ni aanblijven van minister Van Aardenne van economische z ken. Verder bleven alle aanmerkelijk belangrijker lessen i de RSV-rapportage praktisch onbesproken. vt /ei bl ie ni Z Het is voor het gezag van de Tweede Kamer en het aa zien van de parlementaire democratie te hopen, dat het de week en half maart tijdens de gedachtenwisseling met Van regering anders zal gaan, namelijk dat de Kamer, zek!actie waar het om de eigen rol gaat, consequenties zal durvpgj«j trekken uit de rapportage. Het is te hopen dat de politici nireta hun toevlucht zullen zoeken in commissies, die allerlei zak<y0j moeten gaan bestuderen, maar dat de Kamer het vaste voq,fwj nemen zal maken zich meer controlerend en minder „meeriej gerend" bezig te houden met de zaken van landsbelang. /oor jncU De noodzaak daartoe doet zich voor in alle partijen in Tweede Kamer. Ook de fractie van de grootste oppositiepanaa tij, de PvdA, zit als het om concrete zaken gaat heel vaa-i. met name bij het mondeling overleg, mee te regeren. Voorr echter de regeringsfracties CDA en VVD moeten wat dat v treft hun leven beteren. In de afgelopen jaren hebben zij gaandeweg een gewoonte van gemaakt de zaken tussen regjoev ringsfracties en kabinet achter gesloten deuren af te hand len om vervolgens in het parlement de minderheid voor eu, voldongen feit te stellen. Met name VVD-fractieleider NK|-| pels we hebben het al vaker betoogd schijnt dat ét normale zaak te vinden. Het is juist die neiging tot monisme, een stelsel waarbij JM gering en volksvertegenwoordiging één macht vormen, <j er toe leidt, dat de Kamer gaandeweg zo mak is geworden QQ een lammetje en onvoldoende zijn controlerende functie u. oefent. Daarnaast schuilt het bestaande probleem ook in stijl, het gedrag en het niveau van de kamerleden. Wij s benieuwd in hoeverre de Kamer er deze week in slaagt i zichzelf in het reine te komen. ring doo y.a\ Verse worst met zuurkool en aardappelen mok ka vla Nodig voor twee: 200 g ver se worst (of twee saucij zen), 25 g margarine, mes punt bloemn, kerrie, aro ma; 1 grote ui, 10 g margarine, zout, 400 g zuurlkool, lau rierblad; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 1 eierdooier, 30 g suiker, 20 g maizena, 2 theelepels oploskoffie, 1 eiwit, 25 g suiker. Zet de verse worst op met een bodem koud water in de braadpan. Breng het water aan de kook, keer het vlees en haal het na een minuut uit de pan. Schenk het kook nat in een schaaltje en be waar het. Bak de verse worst in matig-warme margarine rondom bruin in twintig mi nuten. Keer het vlees gere geld, gebruik daarvoor een platte schep, omdat een vork het vel van de worst mis schien toch nog stuk zou ma ken. Maak de jus af als het vlees uit de pan is, door eerst de bloem bruin te bakken en dan kooknat, kerrie en aro ma toe te voegen. Bak dunne ringen ui licht bruin in de margarine. Schep de meeste ui uit de pan en strooi er weinig zout over. Doe in de pan, waarin de ui gebakken is, weinig water, zuurkool en laurierblad. Kook de groente zo gaar als u lekker vindt, neem een kooktijd van een kwartier tot een half uur (langer ko ken maakt de kool zwaarder te verteren). Strooi de uirin gen over de gare zuurkool. Zet de helft van de melk op. Roer eierdooier en suiker schuimig en maak er met maizena en weinig koude melk een papje van. Schenk wat hete melk bij dit papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla even koken. Doe er van het vuur oploskoffie en de rest van de koude melk bij en laat de vla koud worden. Klop het eiwit stijf met de tweede portie suiker en gar neer er de vla mee (deze hoeveelheid is ook genoeg voor 4 personen). JEANNE NCW-VOORZITTER VAN EUKELENBURG STEUNT DE VRIES (CDA): DEN HAAG Om de paar jaar duikt het weer op. De één noemt het winstdelingsregeling, de ander vermogensaanwas- deling. Het CNV noemt het werkgelegenheids- fonds, de FNV investe- ringsloon. Allemaal ver schillende uitwerkingen en benamingen voor een stukje winst van de be drijven dat ten goede moet komen aan de werknemers. Handje con- tantje, via aandelen of in de vorm van extra risico dragend kapitaal. Onlangs wakkerde CDA-frac- tieleider Bert de Vries het vuurtje weer eens aan. Uit angst dat hoge looneisen zou den dreigen en dat daardoor herverdeling van arbeid on der druk zou komen te staan, lanceerde hij het aloude idee van winstdelingsregelingen. De Vries noemde nieuwe looneisen uit den boze. „Lo nen zijn vaste lasten en als de bedrijven ergens niet op zit ten te wachten, dan zijn het wel hogere vaste lasten", al dus de CDA-voorman. „Als er dan toch geld moet worden uitgedeeld dan liever via winstdelingen achteraf". De totale vakbeweging viel over De Vries heen. Ook de werkgeversorganisatie VNO bleek niet zo happig op het voorstel van De Vries. Alleen in kringen van de christelijke werkgeversorganisatie NCW staat men sympathiek tegen over het CDA-idee. NCW- voorzitter S.J. van Eijkelen- burg is blij dat iemand zijn al jaar en dag bereden stok paardje weer eens van stal haalde. Binnen het NCW-se- cretariaat is momenteel een brochure over alle voors en tegens van de winstdelingsre geling in voorbereiding. Deur plat Van Eijkelenburg: „Ik loop al jaren de deur plat bij minis ters en vakbondsmensen. Ik heb daar met de bewindslie den Van der Stee en Ruding en met de staatssecretarissen over gesproken. Ik heb ge- Van Eijkelenburg: ook het bedrijf profiteert van de gevolgen van een winst delingsregeling. vraagd: is het nou niet moge lijk dat jullie bij een winstde ling de belasting en premies doorstrepen. Als er geen winst wordt uitgekeerd, dan wordt er ook geen premie ge heven. Het geld blijft dan in de reserves van de bedrijven of wordt uitgekeerd in de vorm van een dividend. Dus waarom zou je wel premie over winstdelingen gaan hef fen. Je ontleent er ook geen uitkeringsrechten aan als ze wel zijn betaald. Ook wat de belasting betreft zou daar een speciaal tarief op kunnen worden losgelaten om te voor komen dat mensen van een winstdeling van duizend gul den maar driehonderd gulden overhouden. De huidige tarie ven werken eerder demotive rend". Volgens Van Eijkelenburg profiteert ook het bedrijf van de gevolgen van een winstde lingsregeling. „De werkne mers gaan zich meer met het beleid in de onderneming be zig houden, omdat zij baat hebben bij betere bedrijfsre sultaten, Hogere winst bete kent hogere vennootschapsbe lasting. Dus de fiscus komt toch wel aan zijn trekken". Het gaat er de NCW-voorzit- ter niet om met winstdelings- regelirtgen loonsverhogingen te voorkomen. „Een winstde ling in een onderneming in voeren betekent heel gewoon dat degenen die in dat bedrijf werken, in samenhang met andere arbeidsvoorwaarden, ook een deeltje van de winst meenemen. Dat leidt tot een grotere betrokkenheid van mensen bij het ondernemings- gebeuren en dat kan op zich aanleiding geven tot het beter functioneren van een bedrijf. Het heeft niets te maken met voorkomen van bijvoorbeeld herverdeling van arbeid of korter werken". Met het invoeren van een winstdelingsregeling kunnen volgens de NCW-voorzitter wel té hoge looneisen worden voorkomen. „Het gevolg van te hoge looneisen kan name lijk zijn dat het bedrijf een slechtere positie in de markt krijgt, waardoor het winstcij fer lager wordt en er minder te verdelen valt. Wat men aan de ene kant dan denkt te heb ben binnen gehaald, gaat er aan de andere kant weer af. Gelukkig zijn er weer wat be drijven die winst maken. Je kunt werknemers dan hono reren via loonsverhogingen. Dat is het vrije spel der krachten. Als men loonsver hogingen overeen wil komen: prima, maar ik verkies dan toch een winstdelingsregeling omdat daarin echt tot uiting komt dat het goed gaat. Loonsverhogingen zijn struc tureel. Die doe je niet alleen omdat het vandaag beter gaat, die werken door en moeten de jaren erna ook betaald worden, dat kan niet even worden teruggedraaid, terwijl winstdelingen echt afhanke lijk zijn van de goede gang van zaken". Breder gevolg Een winstdelingsregeling kan enerzijds tot gevolg hebben dat werknemers gevoeliger worden voor de negatieve as pecten die aan arbeidsduur verkorting op zich kleven, meent Van Eijkelenburg. „De werknemer zal zich wat bre der en dieper afvragen: wat wij willen is dat voor het be drijf wel goed? Als aan de an dere kant door herverdeling van werk de collectieve lasten die ook op de bedrijven druk ken worden verlaagd, dan gaat dat bedrijf beter functio neren en heeft dat ook weer positieve gevolgen voor de winst. Winstdelingen hebben dan ook een veel breder ge volg voor het wel en wee van het bedrijf dan ik jareh gele den heb gedacht. Het is helemaal niet zo vreemd dat er na een lange tijd van loonmatiging en inle vering, nu het beter gaat met een groot aantal bedrijven, looneisen worden gesteld. Ik zie die echter niet ingewilligd worden. Er zal consensus be reikt moeten worden over de twee doelstellingen van vak bondszijde: zo goed mogelijk de koopkracht overeind hou den en werken aan herverde ling van de schaarse arbeid in de richtingen die in het be drijf mogelijk zijn. Aan de an dere kant de doelstelling van de werkgevers: verdergaand rendementsherstel en accep tabele vormen van herverde ling van arbeid". Een winstdelingsregeling moet volgens Van Eijkelen burg goed worden opgezet. „Er moet een reglement ko men dat niet alleen voor dat ene jaar werkt, maar ook voor de jaren erna. Niet aan het eind van het jaar bekijken: hoe gaan we dat doen, maar vooraf bepalen hoe die winst delingsregeling eruit zal gaan zien. De invulling van de hoogte van de uitkering zal afhankelijk zijn van het jaar resultaat. Als een bedrijf per 1 januari 1985 een winstdelings regeling zou invoeren dan moet van tevoren de grond slag daarvan worden vastge steld". Aanspraken „De hoogte van de uitkering komt pas tot uiting als de jaarcijfers bekend worden, in de eerste helft van het jaar volgend op het boekjaar. Dus als je nu op 1 januari zoiets zou invoeren, dan zouden de aanspraken pas vastgesteld kunnen worden medio 1986 als de jaarstukken zijn goed gekeurd. Ik zeg: mensen hebben een jaarinkomen en daarboven delen ze mee in een stukje van de winst, hun inspannin gen worden op die manier veel reëler gehonoreerd. Net zo goed als een directeur een salaris heeft en vaak daarbo ven een winstafhankelijke tantième. Waarom zou je dat niet doortrekken naar alle medewerkers? Het is natuur lijk begrijpelijk dat zoiets tijd nodig neeft om te rijpen. Er wordt binnen het NCW genu anceerd over gedacht maar meer en meer hoor je gelui den als: zou dat toch niet een omwenteling kunnen beteke nen in het maatschappelijke leven en het arbeidsvoor waardenoverleg een andere inhoud kunnen geven. Een winstdelingsregeling kan niet collectief worden opge legd: dat moet men willen in de ondernemingen, dan pas werkt het. De rol van vak bonden daarbij is natuurlijk niet zo indringend als het bin nen de onderneming gebeurt. De bonden kunnen natuurlijk toch een rol spelen door de ondernemingsraad te advise ren bij het opzetten van een reglement, vhet waarborgen van de rechten en plichten". Verliesdeling Van Eijkelenburg wil in zijn voorstel niet zo ver gaan dat er in het geval van verlies ook sprake is van een verlies- delingsregeling. „Wat wel kan is dat je net als bij de ven nootschapsbelasting „carry back" toepast. Daar bedoel ik dit mee: als over drie jaar één jaar winst wordt gemaakt en er dus een uitkering kan wor den gegeven, dan zou het ver lies van de jaren ervoor voor een deel gecompenseerd kun nen worden. In de vennoot schapsbelasting gebeurt dat ook. Maar je kunt niet iemand wat van zijn cao-inkomen af nemen als het slecht gaat". Er zijn talloze manieren om een winstdelingsregeling in te vullen. Van Eijkelenburg voelt niets voor het gedwon gen omzetten van de winst in aandelen voor werknemers of in geblokkeerde fondsen waar ze niet aan mogen komen. „Keer het geld gewoon uit en accepteer dat sommigen daar misschien onzorgvuldig mee om gaan. Je hoort van vak bondszijde weieens zeggen dat winstdelingen ertoe kunnen leiden dat werknemers, die tweeduizend gulden mee krij gen, dat geld binnen drie da gen in de kroeg er doorheen draaien. Ik vind het achter haald om daarin te willen be tuttelen". MARGA RIJERSE Iets kouder DE BILT (KNMI) De ko mende dagen gaat de tempera tuur wat omlaag, overdag wordt het een graad of drie, en vooral in de nacht van woens dag op donderdag kan het een paar graden vriezen. De tem peratuurdaling is maar tijde lijk: in het weekeinde wordt het overdag gemiddeld weer een graad of vijf a zes. en 's nachts blijft het dan bijna overal boven nul. De eerste dagen is de kans op neerslag maar klein, maar vanaf vrij dag neemt hij weer toe: vrijdag kan er regen of sneeuw vallen én in het weekeinde wat re gen. Het koudere weer van de eerste dagen hangt samen met uitlopers van hogedrukgebie- den die voor weinig wind zor gen. Later in de week dringen oceaandepressies weer tot ons land door, en die brengen be halve neerslag ook .weer wat minder koude lucht. Skimogelijkheden sterk verminderd In België en Midden-Duitsland zijn de wintersportmogelijkhe den voorbij of sterk vermin derd. In de Ardennen en de Eifel zijn er geen mogelijkhe den meer. In het Sauerland ligt in de hogere delen nog cir ca 15 cm sneeuw, en de sneeuwconditie is er slecht. In de Harz zijn alleen op de hoger gelegen gebieden nog beperkte wintersportmogelijkheden. Er ligt circa 20 tot 45 cm sneeuw. In Zuid-Duitsland is de toe stand beter. Hieronder een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogte (linkerkolom in het dal, rechterkolom op de hoge pistes). 65 fcVai zegt pch Stat Frankrijk gen Goede tot zeer goede mogeli;n heden Savoie/Haute Savoie 40-1 Alpes du Sud 60 - Weersverwachting tot woef' v dag middernacht: Overwegef ref droog, vorstgrens circa l.fuf01 meter. Mar Gedetailleerde informatie net verkrijgbaar via de sneeuwl?ef( ANWB/: Amsterdam De Bilt Eindhoven telefoonnuf ilc lorgen 07 uur, gem Max Min Negehi l.mpt.mp ala^ otina 10° - 3° Zd. Limburg onbew Aberdeen" zw.bew. °Rnf o Bov «de i olie Eer 4° oK; o° 0.7 lai Innsbruck onbew. 7" - 3° mist 5* -2° onbew. -10° -22° onbew. 8° - 8 Stockholm h.bew. -11° -21° lanj oEve o alsc 0 br o waj o'fin o-ëer SMa o Vol Opis' 11 ten o leg ong< o mo SB"' 0 Ma gar Mpei Zwarte Woud 15 60 cm Oostenrijk Alleen in de hogere delen van Oostenrijk heeft het de afgelo pen nacht gesneeuwd, waar door de wintersportmogelijk heden enigszins verbeterd zijn. Door regenbuien zijn de win tersportmogelijkheden in de lager gelegen delen aanzienlijk verslechterd. Op enkele plaat sen zijn afdalingen tot in het dal niet meer mogelijk. Vorarlberê 35 - 90 Tirol 25 - 75 Salzburgerland 30 - 95 Karinthië 20 - 80 Zwitserland Graubünden 40 - 100 Wallis 35 - 105 Berner Oberland 15 - 50 Egyptische sensatie op zolder BERLIJN Hel Egyptis~ Museum in Oost-Berlijn he de meest sensationele re/pi wieën van de laatste 35 jf' ontdekt in een oude kist het eigendom was van t Oostduitse familie. Het g, f om 66 bronzen beeldjes, an letten en werktuigen uit t V tot 525 v. Chr. en 16 urnen terracotta vazen uit de klass ke en Hellenistische perio De relikwieën zullen naar v wachting eind dit jaar wore tentoongesteld. De kostbaarl den zaten in een kist die e familie in het stadje Neug tersleben bij Halle nietsv moedend op zolder bewaarq[__

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2