^Floratel" doet ntrede op veiling Verzuiling" laat fiog op zich wachten Leiderdorp is te arm voor regeling snelheidsbeperking [OORDWUKERHOUTSE ARTSEN VOOR INDERZOEK BAARMOEDERHALSKANKER Oud-gemeentesecretaris Leidschendam overleden Restauratie Oud Poelgeest is nog steeds niet zeker Y Digros overvalt gemeente Oegstgeest toaIDEN OMGEVING £eidóc<2owumt DINSDAG 5 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 ser aangereden ^JtSCHOTEN Een 45- inwoner van Wassenaar gistermiddag met zijn EU*en even oude fietsende 2e|aer.photenaar aangereden. Topngeluk gebeurde op de 'o. ooHalaan ter hoogte van de 1ëixlaan 'n Voorschoten. ,NEM^weggebruikers reden op ie <ai)-lianalaan. De automobi- i400ag de fietser over het Ie rain en reed hem van achte- 1330an, waardoor de Voor- wwitje'naar v'ek slachtof- wo^agde over pijn in lede- en het hoofd en is ter ratie overgebracht naar ,ndoïïekenhuis Antoniushove 21 i5*dschendam. Dader vergiftigde vogels aangehouden LEIDSCHENDAM De politie van Leid- schendam heeft gisteren de 65-jarige agrariër W. v. P. uit Pijnacker aangehouden. De man wordt ervan verdacht vogels vergiftigd te heb ben en daarmee ook de dood van vele vissen veroorzaakt te hebben. In het afgelopen week end werden in de Tedingerbroekpolder ver schillende dode vogels, vooral spreeuwen, aan getroffen, maar ook lagen er dode ganzen en dode wilde eenden. In het verleden zouden er wel meer dode vogels in de bewuste polder ge vonden zijn. In het weiland lagen op verschil lende plaatsen brokjes van het landbouwgif pa- rathion. Uit de sloten rond de polder werden het afgelopen weekend ook nög vele honder den dode vissen gehaald. Auto brandt uit LEIDERDORP Een auto die was geparkeerd voor de ingang van een flat aan de Roodborststraat in Leiderdorp is gistermorgen volledig uitge brand. De eigenaar, een 30-ja- rige Leiderdorper was net met de auto thuisgekomen en werd door andere bewoners gewaar schuwd dat zijn auto in brand stond. De wagen was echter al niet meer te redden. Hoe de auto in brand heeft kunnen raken is niet duidelijk. De wa gen is kort geleden een tijd lang gestolen geweest. De technische recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Inbrekers betrapt SASSENHEIM Twee inbrekers zijn gister avond in Sassenheim op de vlucht geslagen na dat ze werden betrapt. De inbraak gebeurde in een woning aan de Kagerdreef. Een kennis van de eigenaar kwam de woning binnen om wat klusjes op te knappen. Bovenaan de trap zag hij een man staan, die in een vreemde taal iets riep, vermoedelijk een waarschuwing voor een handlanger. De man liep daarop weg. Vermoe delijk verlieten de twee buitenlanders de wo ning via het balkon. De Sassenheimse rijkspoli tie trachtte hen nog te achterhalen middels een speurhond, maar slaagde daar niet in. De inbrekers hebben uit de woning een gouden hanger met diamant meegenomen. Verder stond een videorecorder al klaar in een tas om te worden meegenomen, maar door de haast om weg te komen bleef deze in de woning achter. Eco-container aan Kwaaklaan OEGSTGEEST Op de gemeentewerf aan de Kwaaklaan zal bin nenkort een zoge naamde ECO-contai- ner geplaatst worden waarin de Oegstgees- ter afval kwijt kan die beslist milieu-onvrien delijk is. De leden van de raadscommissie openbare werken stel den dat er een degelij ke voorlichting over gegeven dient te wor den. Het experiment wordt onder meer ge sponsord door de pro- 9. tel.. 14.30, 4 (12); >0 IV: 14.30, (071 14 30. (Bree-| OEGSTGEEST Ontstemming heerste er in de raadscommissie openbare werken toen wethou der Van Hazel meedeelde dat de officiële toekenning van het werkgelegenheidprojekt. met be trekking tot de restauratie van het complex „Oud-Poelgeest" nog steeds niet binnen is. De heer Wuisman D'66 merkte op dat Den Haag enerzijds werk loze bouwvakkers zo snel moge lijk aan het werk wil zetten en anderzijds worden ze het slacht offer van de langzaam malende ambtelijke molens. De gemeente moet maar eens een brief hier over schrijven aan de nationale ombudsman zo stelde hij voor: „Het klikt niet daar op de Rijks niveau". De liberaal, de heer Kuntze: „Dat is een bijzonder goede suggestie, wij hebben tot nu toe een ellendetrajekt over deze zaak afgelegd...." Wethou der Van Hazel zegde actie toe: „Wij zijn er uiterst ontevreden over". rER ,JSBURG In 4075):Oorruimte van Jonker/handelaar/im- de Het is de eerste computer in de de hele wereld die op het ge bied van bloemen, aangeslo- exporteur Cor tel? °P welke veiling dan S.',Duijn is gistermorgen "HEA-perste computer van Nederland nog meer compu- ,bcftC tel~systeem Flora- ters geplaatst en het ziet er 9 gebruik gesteld. De naar uit dat ze al heel snel iële handeling werd hun weg over de hele wereld Tmmjcht door de penning- zullen vinden. Want vooral ster van de veiling >n importlanden is het heel WAY:a, de heer G. Ravens- belangrijk de ^veilingprijs te dwalen. Door een druk op toetsenbord van de puter rden werden de „Van harte wei weten. Zo is Cor van Duijn van plan een terminal te plaatsen in zijn vestiging in Zuid-Afrika. Binnen een hal ve minuut kan men dan daar Cor van Duijn bij beschikken over de veiling- atel" zichtbaar. 27. gegevens van Nederland. Van dezelfde morgen wel te verstaan. r^^iedewerker van de vei- 19 ooi en de geestelijke vader naast Floratel, de heer Cees Telefoonlijn Delft, legde uit wat de thus-ding is van dit systeem. Floratel is een Viditel-sy- steem waarbij abonnees via een eenvoudige telefoonlijn toegang kunnen krijgen tot de informatie die in het ge heugen van een computer, in dit geval die in veiling Flora, ligt opgeslagen. Die informa tie kan op ieder beeldscherm zichtbaar worden gemaakt, mits dit apparaat geschikt is voor de ontvangst van Vidi tel. Het televisietoestel met toetsenbord komt op de prijs van 2860,-. Hierbij is ook een printer verkrijgbaar. Te vens is het apparaat op huur koopbasis te bemachtigen, f 51,- per maand, 60 maan den lang. De heer Van Delft vertelt dat het systeem in de toe komst uitgebreid zal worden. „We kunnen op dit moment alleen nog een uitgebreid prijs-informatieprogramma bieden, waardoor de indivi duele kweker zijn eigen bloemenprijzen thuis op zijn beelscherm zichtbaar kan maken, maar dit kan aange vuld worden met een aantal nieuwspagina's en andere in formatie. Iedere computerei genaar krijgt een eigen code waarmee hij toegang heeft tot de beschikbare gegevens. Gegevens zoals het aantal bloemen dat geveild is en de gemiddelde prijs van de kweker zelf, maar dan van op de veiling. „Een kweker heeft echter geen inzage in de aantallen of bloemen die zijn collega-kweker geveild heeft", aldus Van Delft. „Deze gegevens zijn alleen voor de kweker zelf. Door een extra bewaking is het onmogelijk deze gegevens te bemachtigen". De veiling Flora is de eerste veiling in de wereld die een dergelijk systeem heeft ontwikkeld. In feite is de computer gelijk aangesloten op de klok en zijn bepaalde gegevens direct na het veilen opvraagbaar. Daar hoeft maar één minuut tussen te zitten. Het is ook de bedoeling dat de andere vei lingen in Nederland met een dergelijk systeem gaan ko men. DSCHEND AM De .e 5 itsing van 41 reclame- <16):L*n in Leidschendam, 4oo)!irvan 31 met een stads- 8.45. tegrond en straat je J'5afnregister, is gisteren >eior /oorstel van de CDA- 3J tie van de agenda af- (i2)i >erd. „Wij zijn om de *ris geleid", meende me- (1g[.iw K.P. Bregma-Lug- s 2. eid (CDA). Er zou om 2 tto egwijzering naar toiibare gebouwen zijn 'tion aagd en niet om re latie. Het raadslid noem- weg het onaanvaardbaar ï_4*" Leidschendam vol 9.3a zuilen wordt gezet". g"9! de andere fracties gaven 3.30. ongenoegen te kennen de voorbereiding van en plan. Wethouder me- i oo w J.J. van Nievelt-Vol- en- er had in de betreffende 30 ommissie meegedeeld Ie ondernemers na over- inthousiast hadden gere- Id. Achteraf bleek be- met een enkele winke- 'an „Domcentrum" geen 1 overleg te hebben gehad, leentebelangen en PvdA len 20 zuilen al genoeg. \W. Corver (Gem.bel.) meende dat uit een oogpunt van verkeersveiligheid bij de plattegronden bovendien voor voldoende parkeer ruimte moest worden ge zorgd. De Leidschendamse Ondernemers Vereniging (LOV) heeft vorige week in een brief een groot aantal be zwaren genoemd. Bij de eventuele plaatsing van de reclamezuilen, waarvan de noodzaak overigens niet werd ingezien, zou zeer zorg vuldig te werk moeten wor den gegaan. Het zou een on mogelijke zaak zijn, aldus de LOV, wanneer vlak voor of in de directe nabijheid van een kleine ondernemer re clame wordt gemaakt voor een andere ondernemer, wellicht in dezelfde branche elders in of /buiten de ge meente. Ook over de wegwij zers, kleine bordjes naar ge meentelijke gebouwen maar ook naar winkelcentra, zou nog van gedachten moeten worden gewisseld. „Schoonheidsfoutjes" Wethouder Van Nievelt maakte allereerst duidelijk dat over de wegwijzers niet meer kon worden gepraat omdat het hier om een colle- gebesluit ging. Wat de recla mezuilen betreft erkende zij dat bij de behandeling van het voorstel „schoonheids foutjes" waren gemaakt. Eind vorige week was echter overleg met de LOV ge pleegd. Afgesproken was dat geen concurrentievervalsing zou worden gepleegd en dat indien bij een bepaalde recla mezuil problemen zouden ontstaan deze alsnog zou worden verplaatst. De vere niging van ondernemers zou bovendien voor de invulling van de reclameruimte in di- rekt contact worden ge bracht met de Amsterdamse firma die de zuilen gaat plaatsen. Wethouder J.C. van Erp, die wegens zijn porte feuille van economische za ken ook bij het overleg be trokken was geweest, zei dat de LOV daags na het overleg weer tot andere gedachten bleek te zijn gekomen. Er zouden nieuwe bezwaren zijn gerezen ten aanzien van de reclamezuilen op de Prins Frederiklaan en de Burge meester Sweenslaan. Burge meester De Vreeze stelde vervolgens zonder nadere discussie voor aan het ver zoek van de CDA-fractie te voldoen en nam het voorstel terug. Waar andere gemeenten al weer praten over verwijdering, wil Leidschendam, als het aan burgemeester en wethouders ligt, dit soort reclamezuilen in huis halen. De gemeenteraad stak er gisteravond voorlopig stokje voor. LEIDERDORP De in voering van een 30 kilo- metersnelheidsregeling in Leiderdorp is voorlopig van de baan. Deze mede deling van wethouder A. H. Meerburg (CDA) viel de leden van de raads commissie voor Verkeer gisteravond rauw op hun dak. De commissie was al een hele tijd bezig met plannen voor een experi ment met deze nieuwe wettelijke mogelijkheid in de Kom van Aaiweg en het zag er naar uit dat dit binnenkort een feit zou zijn. Maar het college van burgemeester en wethou ders haalde een streep door deze plannen. Het geld voor een herinrich ting van de Kom van Aaiweg, gelegen tussen Ericalaan en Essenpark ontbreekt. Invoe ring van een 30-km. snelheids beperking is op juridische gronden alleen maar toelaat baar als uit de structuur van de weg blijkt dat niet harder mag worden gereden dan 3U kilometer per uur. De commis sie Verkeer had begin vorig jaar geadviseerd afwisselend aan beide kanten van de weg parkeerhavens in te richten en de toegang tot de Koningin Julianaschool te verplaatsen naar het parkeerterrein. Kos ten: ruim 25.000,-. Volgens wethouder Meerburg wil het college voorlopig niet verder gaan dan het aanbren gen van een glooiing in de Kom van Aaiweg om de snel heid van het autoverkeer af te remmen. De kosten daarvan bedragen enkele honderden guldens Meerburg stelde dat zaken als de reconstructie van de bocht in de Voorhoflaan en de vorstschade aan de wegen een veel hogere prioriteit heb ben. De commissie bleek bang dat het experiment op de lan ge baan zou worden gescho ven. Maar Meerburg had een iets optimistischer kijk op de toekomst. Hij zag wel kansen wanneer de Kom van Aaiweg voor herbestrating aan de beurt zou zijn. Meerburg kreeg van Breure (D'66), J. de Waard (VVD), H. v.d. Zande (PPR) en N. van Jaarsveld (CDA) de nodige verwijten te incasseren. Meerburg tikte echter de commissieleden op de vingers met de opmerking dat men meer kostenbewust moet worden. Als u meent dat de prioriteit anders moet ko men te liggen dan moet u dat zeggen. Ik heb soms de in druk, dat alle dingen in dit dorp mooi ziin zolang als je het niet zelf behoeft te betalen", aldus een enigszins geïrriteer de Meerburg. De impasse die in de discussie dreigde te ontstaan werd van af de publieke tribune door broken door de verkeersdes- kundige S. van der Meulen van de Voetgangersvereniging VBV. Zijn stelling was dat een experiment niet moet worden uitgevoerd met een definitief ingerichte straat maar met eenvoudige middelen zoals verplaatsbare plantenbakken. De kosten zouden beperkt blij ven tot een paar duizend gul den. Deze suggestie werd zo wel door de commissie als door wethouder Meerburg dank baar aangegrepen. Meerburg beloofde een onderzoek naar de haalbaarheid uit te zullen voeren. Woonwagen kamp in De Krom komt in zicht NOORDWIJK Met de aan leg van een woonwagenkamp in De Krom kan in mei wor den begonnen. De raadscom missie voor openbare werken bespreekt dinsdag 12 februari een concept-raadsvoorstel om hier een krediet van f 151.000,- beschikbaar te stel len. Het kamp, gelegen nabij de grens van Noordwijk en Katwijk, telt in totaal vijftien standplaatsen, te weten zes voor Noordwijk en negen voor Katwijk. Over dit woonwa genkampje in wording is al heel wat te doen geweest. Vol gens de woonwagenwet is ie dere gemeente verplicht op haar grondgebied een open baar centrum voor woonwa gens in stand te houden. Ten einde aan deze wettelijke ver plichting te voldoen maakten Noordwijk en Katwijk de af spraak één woonwagencen trum te realiseren, waar ruim te zou zijn voor in totaal 25 standplaatsen, namelijk 16 voor Katwijk en 9 voor Noord wijk. Na langdurig overleg van de beide gemeenten met het ministerie van volkshuis vesting. ruimtelijke ordening en miliehygiéne, de provincie Zuid-Holland en het woonwa genschap, waren de plannen in het najaar van 1983 rond en moest de financiering worden geregeld. Tot verbazing en uiteraard ook tot verontwaardiging van de gemeentebesturen, bleek het ministerie van koers te zijn veranderd. Het wilde slechts subsidie verstrekken voor een woonwagencentrum van 15 plaatsen. En dit besluit van de minister haalde een streep door de reeds bestaande plannen. Er restte niets anders dan de Gront Mij op te dragen een aangepast plan te ontwik kelen. Dit plan is zo gemaakt, dat uitbreiding tot 25 plaatsen mogelijk blijft, maar de kans dat dit ooit in deze omvang ge realiseerd wordt, achten bur gemeester en wethouders zeer gering. Inmiddels heeft het ministerie laten weten een rijksbijdrage te zullen ver strekken van 95 procent, het geen neerkomt op een bedrag van 64.700 - per standplaats. Dat Noordwijk en Katwijk thans meewerken aan een kleiner kamp, betekent niet dat deze gemeente met de mi nisteriële escapade genoegen nemen. Zij overwegen nog al tijd bezwaar te maken tegen het rijk, dat de bekende spreuk van veel beloven, wei nig gheven, op ongepaste wijze in praktijk heeft gebracht Nu het ministerie slechts geld heeft verstrekt voor een kampje van 15 standplaatsen, kijken Noordijk en Katwijk te gen een tekort aan van ruim 377.000.-, met inbegrip van de som van bijna 170.000.- voor de aanleg van een ge luidswal. De gemeenten zijn overeengekomen om eventue le tekorten op het projekt sa men te dragen op basis van het eigen aantal standplaatsen. Dat zijn er 9 voor Katwijk en 6 voor Noordwijk. In geld omge rekend komt voor Noordwijk neer op het gevraagde krediet van bijna 151.000.-. 'RDWIJKERHOUT - Ihuisartsen staan zeer :ichtig positief tegen- het onderzoek naar ■moederhalskanker. bleek gisteravond in e;'i:vergadering van de staa?scomm^ssie welzijn in voorrdwijkerhout. Maar de ^tjg of zo'n onderzoek 3jol is, is nog niet be zigend beantwoord. Vier huisartsen, onder wie de heren Van Ronnen en Van Heesch uit Noordwijkerhout en De Lugt uit De Zilk waren door de welzijnscommissie uit genodigd om hun standpunt uiteen te zetten over het be volkingsonderzoek naar baar moederhalskanker. Reden hiertoe was het feit dat het aantal deelneemsters daaraan nogal was teruggelopen nadat het rijk de subsidie voor dit experiment had gestaakt. Oor zaken voor de terugloop zou den de kosten zijn en het feit dat huisartsen nogal negatief oordeelden over het bevol kingsonderzoek. De heer Van Heesch vroeg zich af of de ge signaleerde teruggang werd veroorzaakt door een natuur lijk verloop of dankzij dat on derzoek. Maar heel voorzichtig gezegd dacht hij dat een bevol kingsonderzoek toch wel enig nut zou kunnen hebben. Hij vreesde alleen dat er een be hoefte geschapen was: „We moeten oppasen dat de onder zoekers niet zelf de vraag gaan creeren", aldus de huisarts. Hij benadruktetiat de artsen niet zomaar „tegen" waren maar dat ze o.a. de pseudo-zekerheid vreesden, dat wil zeggen dat vrouwen gaan denken dat je na een uitstrijkje voor drie jaar goed zit (het onderzoek moet elke drie jaar worden her haald). „Het is maar een mo mentopname, en geeft geen enkele verdere garantie", al dus de huisarts. „Die drie jaar is alleen genomen om econo mische redenen. De huisartsen waren ook zeer gereserveerd omdat het onderzoek nog be trekkelijk jong is. Pas over tientallen jaren weten we meer over de resultaten. Ver der vreesden de artsen dat er onrust gezaaid zou worden door bijvoorbeeld opmerkin gen over de gezondheidstoe stand van de onderzochten als ze naar huisarts verwezen werden. Over het financiële aspect waren ze kort: wie zich bij de arts laat onderzoeken krijgt zijn geld gewoon terug van het ziekenfonds. Rond 1990 komt de verant woording bj de huisartsen, vol gens de planning van staatsse cretaris. De commissieleden vroegen zich af af waarvoor nu eigenlijk gekozen moest worden: voor een driejarig be volkingsonderzoek of moest de huisarts het overnemen? De aanwezige huisartsen zeiden dat als zij het preventieve on derzoek zouden doen bij men sen die daar op medische indi- katie voor in aanmerking zou den komen, er zo'n honderd uitstrijkjes per jaar zouden worden gemaakt. „Maar dat doen we nu ook al ongeveer", aldus de heer Van Heesch. ■^Idenruil in Oegstgeest ir; 2ISTGEEST In Oegstgeest staat de veldenruilnota bij de ^Jbalverenigingen „Fiks" en „KNS" nog steeds in het middel- laag-van belangstelling. Eerder verklaarde de gemeente zich k; 3^kkoord met de alternatieve plannen die beide verenigin- indienden. ;|U^elijk wél naar het ASC-terrein maar dan met een gelijk- :®e/dige accommodatie aan de andere zijde van het veld, tegen- e n' de huidige tribune. De gemeente kan zich daar niet bij aan- :u^n omdat deze plannen indien men ze zou realiseren, enkele ^•^en duurder uitvallen. Een tweede gespreksronde over deze •seJKtie zou plaats vinden op 8 februari. De wethouder van peibare werken, de heer Th. van Hazel deelde gisteravond Wdat Fiks en KNS uitstel hebben gevraagd tot half februari. LEIDSCHENDAM De heer C.J.M. Maas, oud-gemeentese cretaris van Leidschendam is zaterdag 2 februari op 71-jari- ge leeftijd plotseling overle den. Hij is vanaf 1939 tot 1976 in dienst van de gemeente is geweest en 24 jaar als gemeen tesecretaris. De heer Maas die in 1976 met pensioen is gegaan werd bij zijn veertigjarig dienstjubi- leum benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij zijn afscheid kreeg hij van het gemeentebestuur e zelden verleende onderscheiding „De Gouden Zwaan". Burgemeester W.F. de Vreeze schetste de overledene bij de aanvang van de gemeenteraad gisteravond als een man van idalen en verwachtingen die in alle eenvoud en waar hij kon de vele bestuurders op een zeer evenwichtige en be kwam wijze behulpzaam is ge weest. De heer Maas die nog steeds op bijzondere bijeen komsten in het raadhuis aan wezig was, ook onlangs nog op de nieuwjaarsreceptie, werd al kort na zijn benoeming in 1939 getroffen door een ziekte die hem niet meer heeft verlaten. Burgemeester De Vreeze noemde de wijze waarop hij deze last altijd heeft verwerkt en gedragen bewondersaardig voor iedereen die hem kende De raad nam na de gedachte nisrede van de burgemeester enkele minuten stilte m acht. De oud-gemeentesecretaris wordt komende donderdag in Leidschendam begraven. Met plannen tot vestiging in Markthof OEGSTGEEST „De berichtgeving van een vestiging van de Digros in de Markthof aan de De Kempenaerstraat heeft ons ook verrast". Dit deelde wethouder Van Hazel gisteravond mee in een vergadering van de raadscommissie openbare werken te Oegstgeest. „Tussen bouwer Proper en de gemeente bestond de afspraak dat er geen enkele beslissing genomen zou worden zon der voorafgaand overleg met de gemeente. Dit overleg is er niet geweest. De berichtgeving is in eerste instantie dan ook niet af komstig van de heer Proper maar van de public relations van Digros Over een eventuele wijziging van het bestemmingsplan is er nog niets bekend bij het college, er ligt nog niets op tafel Zowel Proper als Digros hebben nog geen verzoek ingediend aldus Van Hazel. De wethouder stelde dat als een aanvraag komt dan zal deze volgens de geldende wijze behandeld worden en zullen alls as- pekten dienen te worden bekeken. „Het verkeersaspect zal waarschijnlijk het zwaarste wegen. Het fenomeen supermarkt trekt verkeer aan Er wordt een vestiging begeerd die naar ons huidige oordeel niet kan Wy hebben laten weten dat dat het parkeerprobleem bij de raad en het college zeer zwaar zal we gen. Maar als men mogelijkheden aandraagt dan is er op mis schien verantwoorde wijze iets te bereiken Overigens bleek gisteravond dat het niet alleen een planologische zaak is. Ook in ae middenstandscommissie en de raadscommissie openbare wer ken hebben hun bedenkingen De heer Wuisman (D'66): „Bij de behandeling van het bestem mingsplan centrum hebben wij al parkeerproblemen gehad en gezegd daar beginnen wij niet aan! Nu twee jaar hoeven wij ons dus niet wederom opnieuw de hele bestuurlijke inspanning te getroosten om bewijzen te leveren, wij hebben allemaal al eens uitgevogeld".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13