Omwegen Pierrette 99 is gespecialiseerd in bij uitstek gestreken salonmuziek NIEUWE ATTRACTIES OP DUINRELL BEIDEN OMGEVING &jidózQowiant DINSDAG S FEBRUARI 198S „Pierrette", nagenoeg ten voeten uit: v.l.n.r. Marjolijn, tweede viool op de eerste, Marion met de echte eerste viool. Monica achter de piano geruggesteund door „Pour danser Ie Charleston" Jacinta op de bas en joy die de cello in de aanslag houdt. Een onbekommerd beeld van een op gang komende repetitie. mes dus van. Ze kwamen bij die gelegenheid bijna niet bo ven het popelend „gepeupel" uit, maar wat ze fabriceerden deed me toen al uitzien naar meer. Ach. u kunt ze bestel len wanneer u maar wilt. „Inderdaad" ik laat Joy aan 't woord „Wij spelen doorgaans, temidden van ge roezemoes, lawaai en gelui den, bescheiden op de achter grond en daar houden we ons vrij koest". De dames doen dit nu al een jaar of drie, en anderhalf jaar in deze bezet ting. Ze kennen elkaar van het studentenorkest Collegi um Musicum, CM, de „Sym- phonie" van de Leidse Civi- tas, al naar gelang hun eigen instrumentale geaardheid en gevoed door het klassieke re pertoire. Allengs ontstond bij enkele vrouwelijke leden van CM de behoefte om „iets in lichtere sferen" te gaan spelen. Joy, gesecundeerd door Marion: „Als tussen doortje waren we echt aan iets anders toe. We gingen decennia-oude bladmuziek kop-iëren en kijken of het leuk was. En het was leuk, vonden we. In Amsterdam vonden we een grappig win keltje met typische salonmu- ziek. Dat werd onze basis". Het groepje van Pierrette ontplooide zich. Joy: „Pier rette", ach ja. Op een avond hebben we melig zitten ver zinnen hoe we aan een naam konden komen. We gebruik ten tenslotte een tune die over Pierrette ging. Aller eerst had je Le rêve d'une Pierrette, een dromerig, zwij melend stukje. Maar waar we aan bleven hangen was het „ontwaken" van Pierrette, le reveil. En aan die openings tune hebben we onze naam te danken. Dan ontwaken we zelf ook. Pizzicato. Lekker tokkelend". Al jaren heeft ie dere vrouw van „Pierrette" les gehad op haar eigen in strument. Marjolijn geeft mu ziekles op scholen en Jacinta, op de bas, doet musicologie. Marion, met haar eerste viool, heeft conservatorium- laren achter de rug. Alleen Joy en Monica zijn „zeer goe de amateurs" en spelen puur voor de hobby. Maar met elkaar smelten ze hun individuele klanken te zamen tot het geluid van .rood pluche", dat veel weg heeft van de sound van een televisieprogramma van een jaar geleden, dat „Haagse Kringen" heette en waarbij een tientallen jaren wegtik kend „Resistentie-orkest" op trad. Nou, daar lijkt „Pierret te" dus op. De high lights van dit betoverende salonorkest bestaan uit melodieën uit „Zuidduitse" operettes en Amerikaanse musicals uit de dertiger jaren. En foxtrotten natuurlijk. Marion: „En nu proberen we het dansreper- toire uit te breiden door wat walsjes erbij te halen. Maar het blijft ballroommuziek". Volgens Joy gaat de voor keur uit naar „melodieën die goed harmonisch in elkaar zitten. Men zegt weieens: het ziet er zo gemakkelijk uit wat jullie doen. Nou, geloof het maar. Het moet wel heel goed gedaan worden, anders is er werkelijk geen snars aan. Ja, kom nou; zit je daar te zwoegen en dan zegt men nou, nou, is dat alles? Zo een voudig lijkt het dan. Maar netzogoed hoor je: joh, leuk dat dit bestaat! Dan herkent men die muziek. Dan heb je de viool als lyrische tenor, en dan zingt men vaak mee. Soms hebben we trouwens een zanger erbij. Kost wel iets meer, maar het klinkt dan nog „echter". Marjolijn: „We willen iets mobieler gaan worden; met een piano die we mee kunnen slepen. Dan zouden we. bijvoorbeeld, ook buiten kunnen optreden. Op het Waaghoofd? Ja, ook op het Waaghoofd. inder- Als „Pierrette" uitputtend te werk zou gaan. zou daar, op een achtergrondconcert on geveer zes uur mee gemoeid zijn. Joy: „Als we selecteren zit er voor bijna vier uur mu ziek achtereenvolgend in; soms herhalen we ook een stukje, dat horen ze toch niet. En als ze het wel horen, maakt dat nog geen donder uit. want het gaat er allemaal gesmeerd in, tussen de bitter ballen en kaas met ananas door. Met onze routine zit een nieuw stuk er zö in. Kost weinig repeteren. Je voelt die dingen aan en we maken soms ook onze eigen bewer kingen. Een arrangement naar smaak: je houdt een pas sage langer aan, voor het ef fect, en je kunt met die eigen accenten ook de aantrekke lijkste uitkomsten bereiken". Van marsen tot habanera's Het repertoire van „Pierret te" bestrijkt een scala van oer-Hollandse en Ameri kaanse Sousa-marsen tot ver fijnde habanera's en andere beschaafde „slijp"-melodieën. De dames weten „uitgete kend" waarmee ze hun clien tele kunnen bedienen. Lehar: „Mein Madchen. mein Mad- chen..", maar ook „Tea for two" en marsen van Sousa, met een toetertje en fietsbel „wat het altijd wel doet". En Hongaarse melodieën. Brahms hebben ze ook gea dapteerd. Dan zitten die uit gekookte meiden te gniffe len. als ze van de partituur betreft spreken de onder streepte gelaatstrekken van Joy in dergelijke gevallen fijnzinnige boekdeeltjes. Laat „Pierrette" haar gang maar gaan: „Gern hab' ich die Frau'n geküsst", zoals Ri chard Tauber dat ooit deed. En „Dein ist mein ganzes HerzDaar draaien Joy en de haren hun hand niet voor om. Toe maar Het succes reikt nog niet erg ver. Joy: „We hadden soms elke week een optreden, maar het Laatste jaar is het een beetje komkommer en loopt 't slecht. We moeten het hebben van mond op mond- reclame. van het zegt het voort. Helaas is het nog geen uit de hand gelopen hobby. Nou ja. een zaal hoeft niet aan onze voeten te liggen, maar ze komen toch wel ge lukkig naar je toe om te luis teren. Dan is die typische re ceptiesfeer al een beetje doorbroken, als men aan dacht voor de muziek krijgt. Te hard zijn we in geen geval nooit geweest. Trouwens, we spelen voor eigen plezier. Maar we houden wel van enige respons; dat ze toch wel even naar je kijken, ook al is er weinig of geen applaus of bravogeroep". ..Pierrette" is het kompas van een vrouwenensemble waar iedere feestvierder vei lig en geanimeerd op blind kan varen. Nog even „Pier rettes" 's Joy forever: We zijn een elegant orkest, dat elegante muziek speelt. Zelfs een marsje moet enigszins elegant klinken. En dat kan ook best!". Als je ze maar de kans geeft, de vijf vrouwen van Salonorkest „Pierrette". In muzikaal opzicht willen en kunnen ze volgaarne de uwe zijn. Zo u ze wenst te be naderen, kies telefoonnum mer (071) 14 27 30 dan krijgt u Joy en bent u bij voorbaat verloren. Of u draait het nummer van pia niste (Santa) Monica: 21 65 86. In alle gevallen is uw so ciale succes verzekerd. De vijf doen hun best, tegen een background waar u verrukt van zult zijn. Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirlrrs Vierhonderd parkeerplaatsen erbij WASSENAAR Nog dit sei zoen krijgt attractiepark Duin- rell in Wassenaar er zes ver- maakobjecten bij terwijl het aantal parkeerplaatsen in 1986 bijna verdubbeld zal zijn. De gemeente Wassenaar heeft de eigenaar van Duinrell, H. R. J. Graaf van Zuylen van Nije- velt, de nieuwe parkeerplaat sen als eis gesteld bij het afge ven van bouwvergunningen voor de nieuwe attracties. Wellicht dat door meer par- keeruimte de overlast die be zoekers van Duinrell omlig gende straten bezorgen, einde lijk gaat afnemen. Voor Graaf van Zuylen van Nijevelt was 1984 een topjaar. Het tropische Tikibad zorgde, met als extra steuntje in de rug de eveneens nieuwe rodel baan. voor meer dan een ver dubbeling van de bezoekcijfers in vergelijking met 1983. Een intensieve reclamcampagne op de radio en samenwerking met de NS waren daar evenmin vreemd aan. Vorig jaar kwa men er 546.000 mensen. In 1983 waren dat er veel min der. namelijk 240.000. Het gro te probleem bij deze toeloop van publiek bleef de parkeer ruimte, die al jaren op hetzelf de niveau van 1100 parkeer plaatsen staat. Geen wonder dat buurtvereniging Duinrell bij zowel de gemeente als het attractiepark steen en been meer bedoeld om het publiek beter te vermaken. Graaf van Zuylen: „vorig jaar zijn de aantallen bezoekers verdubbeld. Wat krijg je dan"* Heel eenvoudig, de mensen moeten bij de attracties langer wachten. Voordat je bij onze rodelbaan aan de beurt bent, heb je daar al een tijdje ge staan. Met meer attracties worden de wachttijden korter en is het publiek weer tevre- Speciale bussen Het bezoek aan het attractiepark is vorig jaar sterk toegenomen. klaagde over voor de huisdeur geparkeerde touringcars en ketens personenauto's. Eigen terrein Een oplossing voor de par keerproblemen lijkt nu in zicht, en zowel de Wassenaarse wethouder mr. A. P Cocheret de la Morintère als Graaf van Zuylen van Nijevelt zeggen best tevreden te zijn. „Ons standpunt is altijd geweest, dat iemand met een bedrijf of praktijk op eigen terrein moet zorgen voor parkeerplaatsen, of dat nu een groot of een klein bedrijf betreft", aldus wethouder Cocheret. „We zijn met de directie van Duinrell tot overeenstemming geko men. Voor 1 april zullen er op het eigen terrein 400 parkeer plaatsen bijkomen, en op die zelfde datum van het komend jaar nog eens dat aantal par keerplaatsen". Zo komt het to tale aantal plaatsen op meer dan 1800. Volgens Graaf van Zuylen van Nijevelt is het niet de bedoe ling om dit seizoen weer een „klapper" met de bezoekers aantallen te maken. De zes nieuwe objecten die al in de folder voor 1985 staan de superroetsj, de ballenzee, een tweede rodelbaan, de shooting gallery, een antieke carrousel en een kikkerachtbaan zijn Niet alleen de nieuwe speel- en glijattracties moeten de te vredenheid van het publiek verhogen. Er zijn ook verge vorderde plannen voor specia le busdiensten van en naar Duinrell. „Veel van onze be zoekers komen met het open baar vervoer", vertelt Graaf Van Zuylen. „Wij vinden dat een goede zaak, omdat je dan vanzelfsprekend ook minder klachten krijgt van buurtbe woners over auto's en dergelij ke. Onze samenwerking met de NS is uitstekend Binnen kort wordt er een keerlus voor bussen aangelegd, zodat de si tuatie overzichterlijker wordt, en we zijn dit jaar van plan om met de NZH speciale bus sen te laten rijden Dan kun nen bezoekers rechtstreeks van de stations worden ver voerd naar Duinrell" ROB PERIK Motorweekend '85 In de Leidse Grocnoordhal- len wordt op 23 en 24 februa ri het ..Motorweekend '85" gehouden. Het evenement is bedoeld als alternatief voor de Motor Rai in Amsterdam die dit keer is afgelast. In de UIT-bijlage voor de maand februari stond in een onder schrift vermeld, dat de Motor Rai naar Leiden was geko men. maar dat is uiteraard onjuist Het Motorweekend stelt de motorhandel in de gelegenheid nieuwe typen motoren en fnotor-access*vres te exposeren Een deel van de G roenoord hallen is be stemd voor een tweede- hands-motorenmarkt Als speiiale attractie worden wedstrijden gehouden Pianorecital Bernard van den Boogaard geeft morgenavond een pia norecital in de Kapelzaal van KNO aan de Oude Vest Hij speelt werk van Chopm. Griffes en Van Beethoven Het concert begin om kwart over acht. Straatwerk De Technische School C Sweris t Vondellaan 35) houdt donderdag 7 februari een open avond Bezoekers wordt dan een beeld gegeven van wat de leerlingen op de enige dagopleiding straatmaken in Nederland leren Bovendien worden vakken als metselen, schilderen, timmeren en me taal bewerken gedemon streerd Kookles Dienstencentrum Binnen stad 'Zeehelden wijk heeft een uitstapje naar de Zuivel- keuken in Leidschendam op het programma staan voor 7 februari De deelnemers ver trekken om negen uur 's morgens bij het station in Leiden om in Leidschendam een kookles bij te wonen Be langstellenden moeten zich tijdig opge\en bij het dien- stcm^entrum ttel 071-143503) Geweld in leper De Leidse PSP houdt in haar pand aan de Lange Mare 37a 7 februari een openbare avond over sexueel geweld in hel leger Tc JMf /- M.m cl Buil inga die een boek heeft geschreven over deae mate rie. De bijeenkomst begint VLJF JONGE VROUWEN SPELEN GEPATENTEERDE MUZIEK VOOR UW EIGEN VROLIJKE WELZIJN de Katwijker gewoon mond had gehouden, de van de officier had aan- en daarna gezegd hij niet met een auto met een motor had dan was hij naar waarschijnlijkheid vrij- i.o werkt dat eenmaal. Maar nee, de blies al vanaf het van de zitting hoog de toren. De politie had fout gemaakt door in proces verbaal te stellen hij in een auto 89 kilo- hard had gereden op Katwijkse Industrieweg, luide toon eiste hij De officier van wist daarop de fout erstellen, en de Kat wij- kreeg alsnog een boete 120 gulden of drie da- hechtenis. De Katwij- die daar totaal niet op id gerekend, werd daarop boos, dat hij" begon te hreeuwen. „Ik ga wel drie igen zitten", zei hij in een atste poging stoer over te >men. Kantonrechter eelkerken kon slechts jlimlachen om de blunder van de Katwijker. De woor- ,r'3enden „Stik maar", bereikten de rechter niet meer, omdat de Katwijker de deur hard achter zich dichtsloeg. rt Het „Excuus van de week", zoals officier Van Ek het noemde, kwam op rekening van een Noordwijkerhouter. Hij had in de zomer vorig jaar zijn auto op de openba re weg geparkeerd zonder h ij een kentekenbewijs achter j de ruit. „Ik wist niet dat je iiselu at ze'^ moet regelen", was ind-aiz'jn en'g verweer. Met een is dboete van 135 gulden keer- zichfi^e k'j huiswaarts. m Voorschotenaar die wel .";te goeder trouw gehandeld leek te hebben, kreeg aan- zienlijk minder boete voor het ontbreken van het ken- C^pti tegenbewijs achter de ruit. De man had een ongeluk met zijn auto gehad. Het wrak had hij voor de deur neergezet in afwachting van de verzekeringsexpert. De deskundige kwam ech- dprc ter niet opdagen. De politie was wel paraat en consta teerde dat deel III ontbrak. Rechter Geelkerken was bereid de 134 gulden geëiste boete terug te brengen tot 65. Een Leidenaar die even later" een vergelijkbaar ge val kon voorleggen, kreeg |i"^1 na de opmerking „Als hij 65 j H gulden boete krijgt, dan ik ook", in plaats van 135 een bedrag van 65 gulden te be talen. Al drie maal had de Leider dorper zijn boete van ze ventig gulden per giro over gemaakt. Maar evenzovele keren bleëk justitie niets voor dat bedrag te voelen en werd het teruggestort. Toen de brave Hendrik het ópgaf, werd hij gedagvas In april vorig jaar haalde hij op de Leidseweg te Voor schoten een auto in op een plaats waar dat niet mocht. De opmerking tegen de ver baliserende agent „Heb je niks beters te doen", verze kerde hem van een prent. Rechter Geelkerken bleek in tegenstelling tot de com puter wel bereid het geld te innen. Uiteraard moest weer een rijtje hardrijders voor het hek verschijnen. Zoals een Zoeterwoudenaar die in de auto van pa 110 had gere den in plaats van 70. „Ik reed op de linkerbaan en Cii gaf gas omdat een auto ach ter op m'n bumper zat". Die wagen bevatte twee politie mannen die op het hoogte punt van de snelle rit over de Voorschoterweg ver over de 100 kilometer noteerden. De man kreeg 150 gulden boete. Dan was er nog een vertegenwoordiger die de 80.000 kilometer die hij zei jaarlijks te rijden, slechts kon halen door af en toe het gaspedaal diep in te trap pen Bij Alkemade had de Rijkspolitie hem geklokt op 145 kilometer. Omdat het al de vierde maal was dat hij de toegestande maximale snelheid aan zijn laars had gelapt, kreeg hij duizend gulden boete, waarvan drie kwart voorwaardelijk en éen proeftijd van twee jaar. Een andere hardrijder, een Rotterdamse student, moest maart vorig jaar een tenta men doen in Leiden. Hij kwam echter voor het Lam- menschansplein in de file terecht „En daar zat ik me behoorlijk op te vreten". De verloren tijd haalde hij in door op de Lammenschans- weg ver boven de tachtig te rijden. De moeite bleek ach teraf allemaal voor niets ge weest. Hij was gezakt voor het tentamen. ROEL DEN OUTER Helemaal van deze tijd zijn, maar je toch met gespannen haren op snaren kunnen uit leven van de opmaat tot en met de rrodige (en onnodige) da capo's al fine van vervlo gen muziek die evenwel pro bleemloos in de ether is blij ven hangen zoiets getuigt zonder meer van toewijding en een sterke liefde voor di vertissement in „het lichtere genre" van vaak al ruim een halve eeuw oud. Het zal dus ook gestreken en pianistisch begeleide nazorg zijn. en ge sneden koek voor een al wat bedaagde generatie die een riant zicht begint te krijgen op de herfstachtige 65-plus- kaart. Is dit helemaal waar?, zou je je kunnen afvragen. Wel, de vijf nog niet geheel aan rijpen toezijnde. tot hoog in de knuffelmarkt geprezen, meiskes van bekoorlijke jaar gangen over wie ik het van daag zou willen hebben, roe pen dan volmondig maar toch charmant: „Klets! Non sens en humdrum. Wat wij reproduceren is onverslijt baar. Dat zijn evergreens voor jong en oud. Bovendien kunnen we er lekker in rela tiveren en knipogen geven naar de dag van vandaag". Woordvoerster Joy nomen est omen. „maar geen achter namen alsjeblieft" stelt de motor even bij: „Ja, het is wel erg herkenbare muziek voor de ouderen met hun nostalgie. Maar als wij er ple zier aan kunnen beleven, waarom zouden andere jon geren dat ook niet hebben?" „Es spielt" het enig echte Leidse en door z'n vrouwelij ke samenstelling vrij unieke, met een Franse naam begif tigde, Salonorkest „Pierrette" dat een Pierrot for luck als mascotte heeft. En ze blijven lachen, want ze poetsen desgevraagd uw ma nifeste muzikale hang naar weleer op met meeslepende broze vondsten uit de voor oorlogse jaren en zijn daarbij niet irriterend geëmanci peerd. Ik stel u de vrouwen 3ven voor: Joy, die cello speelt, Marion op de eerste viool4 Marjolijn op de tweede [die ook een eerste viool is), Monica als trait-d'union aan de piano, en Jacinta op de contrabas Joy (met haar p.r.-functie binnen het orkest kippetje de voorste) zou zeg gen: „Een vrouw op de bas: prachtig om te zien!". Voila een strijkersensemble, ofwel een „Parijse bezetting". Dit vijftal staat, met sfeervolle achtergrondmuziek en tegen een zekere vergoeding, te uwer beschikking op uw ver jaardag, of als u aan het bor relen bent of in gezelschap zit te eten, of op uw familie reünie, desnoods omringen de strijksters en pianiste uw chambre separée of omspelen ze bijna onopgemerkt uw party of receptie. Zoals ze ook deden tijdens de uitge breide ontvangst, vorig jaar september in de Leidse Waag, toen de 75-jarige Leid se Courant in allerlei toon aarden van zich- deed spre ken. Daar ken ik de jongeda-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11