V riesekoop spot met reputaties r ^eidócQowiwnt Grubba komt bovendrijven Neeskens iets nieuws voor de Groningers 1 VANENBURG IN ORANJE-GROEP Van Gennip en Kloosterboer in ziekenboeg MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 PAGINA 11 bsent na ondebeet SSEL Een hond is bij Hessen tsel - Fortuna Koln, een wedstrijd in \weede liga van de Westduitse voet- competitie. opgetreden als twaalfde r? voor de thuisclub. Het dier. in het bon aanwezig aan de lijn van een \igheidsman. leverde zijn bijdrage ps vóór het duel. Tijdens de war- \g-up hapte hij met succes in (de iting van) Gudlaugsson, de gevaar- $tc aanvaller van de bezoekers. llaugsson moest daardoor verstek \n gaan. Hessen Kassei won met 2-1. j>r Fortuna Köln. de werkgever van geschorste Kees Bregman. reden tot indienen van een protest. Doelpunt Fischer kost bijna 60 mille FRANKFORT Het tiende com- petitiedoelpunt van Klaus Fischer in dienst van VfL Bochum, afgelo pen zaterdag gemaakt tegen Ein- tracht Frankfort, ivas er één dat bijna 60.000 gulden heeft gekost. Dat bedrag, de helft van aankoop som. waren FC Kóln en VfL Bo chum overeengekomen bij de over gang van de 35-jarige aanvaller aan het begin van dit seizoen, wanneer Fischer voor zijn nieuwe club tien keer zou scoren. De bonus aan FC Köln kost VfL Bochum evenwel geen cent. omdat Ottokar Wiist, de vermogende voorzitter van de club, bereid was een greep te doen in ei gen zak. Voetbalstaking in Argentinië over BUENOS AIRES - Na twee weken is de staking van de Argentijnse prof voetballers ten einde. De voetbalbond ging in op de eis van de spelers en zet te Rieardo Gareca, Oscar Ruggeri (al lebei international van Boca Juniors) en Mario Franceschini op de transfer- lijst. Gareca en Ruggeri kunnen hier door naar River Plate vertrekken. Op 18 januari weigerde de bond de spelers op de transferlijst te plaatsen, omdat hun clubs tegenwerkten. De spelers bewezen dat hun clubs zich niet aan de financiële verplichtingen uit het contract hield. De regering noemde de daaropvolgende staking il legaal, maar de houding van de spe lers veranderde niet. Sjaak Storm hoort deze week keuze ROTTERDAM Over de toe komst van de van Ajax ge leende doelman Sjaak Storm wordt deze week bij Excel sior beslist. Trainer Rob Ja cobs kiest dan definitief voor hem of voor de van FC Utrecht afkomstige Stroomberg. Daerden geeft debuut glans KERKRADE Jos Daerden zet te elf minuten voor het einde van Roda JC - FC Utrecht (3-0) zijn debuut luister bij door de derde treffer voor de Limburgers te scoren. De debutant uit België, één van de langdurig gestraften in het omkopings-schandaal van Standard Luik, had daarmee de wedstrijd beslist. Daerden had in de eerste helft het openingsdoel punt van Van Geel voorbereid. Na de fraaie kopbal maakte Jos Daerden zijn dag nog heuglijker en stak dat niet onder stoelen of banken.. Blanker acht weken buitenspel VOLENDAM Trainer Leo Beenhakker met het de ko mende acht we ken stellen zon der spitsspeler Ton Blanker. Blanker raakte tijdens de trai ning dermate geblesseerd dat Volendam twee maanden zon der de oud-Aja- cied moet ope reren. Moeder voor t eerst getuige grote triomf BARCELONA Moeder Vriesekoop brak gisteren in Barcelona na de triomf van haar jongste dochter in tranen uit. Voor het eerst had zij Bettine vergezeld naar het buitenland. Daarvoor had ze wel eens het nationale kampioenschap in Utrecht be zocht. In Barcelona maakte ze deel uit van de 22 mensen tellen de supporfersschare uit Hazerswoude. Lang had ze getwijfeld ze of ze wel zou meegaan. ..Twee dagen voordat uc weggingen, belde Bettine me om te vragen of ik mee wil de. Ik had er eigenlijk niet zo veel zin in. maar ze heeft me toch overgehaald. Achteraf zou ik spijt hebben gehad als ik was thuisgebleven. Dit had ik voor geen geld willen missen". De driedaagse trip naar Barcelona was haar zo goed bevallen, dat ze er sterk over denkt ook mee te gaan naar de wereldkam pioenschappen in Gothenburg. „Misschien breng ik Bettine wel geluk. Ik ga voor het eerst mee naar de Top-twaalf en ze wint prompt Misschien gaat het in Zweden wel op dezelfde manier grapte moeder Vriesekoop. lRCELONA Bettine Sggj iesekoop (23) en Gerard kker (45), die afgelopen lekeinde een unieke statie leverden met het overen van de titel in Top-twaalf' in Barce- hadden één geza- •nlijk doel: met een trekkelijke prestatie twee voorafgaande ja naar de vergetelheid wijzen. Vriesekoop de vooral graag de «■twaalf winnen, Bak- keek alvast vooruit r de wereldkampioen- appen, eind maart in •thenburg. Ook zijn oog- rk kan worden verwe- lijkt, zoals de Chinese gpong-bazen bij het van de videobanden len bemerken. Vriese- föp won superieur. Ze fnd in het hele toernooi ■chts twee games af en in deze vorm in Zwe- ti* een serieus gevaar voor de Aziatische Dótmacht. Na Nantes was deze zege zo mo- lijk nog indrukwekken- r. dreiging voor dc Chinese rspeelsters is vooral het ge- lg van de voltooiing van het intale groeiproces van Vrie- loop. De Hazerswoudse eft in-de afgelopen „tropen- en" geleerd te relativeren ontspannen naar de crucia- partijen toe te leven. Geen weggetrokken gezichtje er. maar een volwassen en (verzekerde vrouw, die zich haar capaciteiten bewust •n de tegenstander haar spel lringt. Ejarcelona bleek welk hecht m Vriesekoop en Bakker men. Een duo, dat elke in- nging van buitenaf, hoe endelijk ook (Nora Bakker) hoe goed willend ook (Jan eg), met de nodige argwaan cijkt. Maximaal presteren at voor het tweetal alleen, zij ongestoord hun werk nnen doen, zonder tussen- mst van derden of storende, erne factoren. )timaal de Catalaanse hoofdstad •jkte het optimaal. Vriese- lop begon vrijdag ideaal. Ze fnd de eerste game aan ijoera Boelatova af, maar rschalkte de verdedigster t de Sovjet-Unie in de twee •lgende reeksen. „Dat was h hele opluchting", ver aarde ze na deze opening, larna stond ze pas weer in negende ronde, gistermor- n tegen de de sterkste Joe- slavische speelster, Batinic, een game af. de tussenliggende seances ,d ze gespot met de reputatie ?i gevestigde sterren zoals iropees kampioene Popova Szabo of aankomende ta lten als de zestien-jarige ar West-Duitsland uitgewe- n Roemeense Olga Nemes. at de Oosteuropeanen ook obeerden, Vriesekoop be- alde haar eigen, winnende ters. Zij kwam bij hoge uit- ndering even in moeilijkhe- n (Urban), maar had altijd juiste oplossing bij de hand. ndaks haar voortreffelijke gereeks was Vriesekoop za- terdagavond met acht uit acht nog allerminst zeker van de overwinning en de winstpre mie van 2500 gulden. De Tsje- choslowaakse Marie Hrachova en de Hongaarse Zsuzsa Olah bleven in haar spoor. Beiden hadden op de eerste twee da gen slechts één keer verloren. Titclhoudster Hrachova van Olah en de Hongaarse bij ver rassing van de debutante uit de Sovjet-Unie Antonjan. Door die ontwikkeling stond Vriese koop gisteren voor de op dracht de onderlinge duels tot een goed einde te brengen. Doeltreffend Ook van die taak kweet Vrie sekoop zich doeltreffend. Al ontsnapte ze in de negende ronde tegen Branka Batinic aan de nederlaag. Dc 26-jarige econome uit Zagreb had in de acht voorafgaande duels met de Nederlandse favoriete slechts twee keer kunnen win nen en wilde haar laatste, in ternationale seizoen na het winnen van de open Joegosla vische kampioenschappen nog meer cachet geven door Euro pa's sterkste van dit moment te verslaan. Die vlieger ging net niet op, omdat Vriesekoop op het juiste ogenblik haar ritme hervond. „In de eerste game stond ik nog te slapen", verklaarde ze haar verlies met 14-21. Na winst in de tweede game (21-9) verliep de derde weer uiterst moeizaam. „Ik was nerveuzer dan ik had verwacht. Was met mijn gedachten al bij de ont moetingen tegen Hrachova en Olah". Met 23-21 sleepte ze uiteindelijk op het vierde wed- strijdpunt de zege voor de poorten van de hel weg. De overwinning op de goed lachse Joegoslavische bleek in de finale van doorslaggevend belang. „Ik kon eventueel nog een partij verliezen zonder ge vaar te lopen" wist Vriese koop. Zo ver liet zij het niet komen. In de tiende ronde te gen titelhoudster Hrachova pakte ze de zaken zo doelbe wust aan, dat de Tsjechoslo- waakse kampioene in beide games al snel afhaakte (21-12, 21-12). Tc spreken Vooral Gerard Bakker was over die partij bijzonder te spreken. „Tegen Hrachova speelde ze zoals ze in Gothen burg de Chinese speelsters moet aanpakken. Kort achter de tafel, blokken, spreiden, hoog tempo. Hrachova wist niet waar ze moest kijken. Aan allé kanten vlogen de bal len langs haar. Dat was wer kelijk klasse van Bettien". De overwinning op Hrachova, haar dubbelspel-partner bij in ternationale evenementen be tekende, door toedoen van Olga Nemes de zekerheid over de eerste plaats. Nemes ver vulde haar sportieve plicht door op de belendende tafel Zsuzsa Olah de tweede neder laag te bezorgen. Het laatste duel was feitelijk niet meer van belang was voor de over winning. Desondanks liet Vriesekoop ook die partij niet lopen. Zeker niet tegen Olah, die op de laatste vier Top-t- waalftoernooien constant een struikelblok voor haar was ge weest. De Avanti-speelster re kende met die negatieve reeks af. Met 21-5 en 21-17 besloot ze de slijtageslag in Barcelona zonder enige smet. BARCELONA De 26-jarige Andrzej Grubba, vaste gemengd-dubbel spelpartner van Vriese koop, heeft de afvalrace in de Top-twaalf bij de heren gewonnen. De Pool behaalde in Barcelona ne gen overwinningen en verloor twee keer, van de Tsjechoslowaak Pansky en de Zweed Lindh. Voor Grubba, die vorig jaar in Moskou in de finale van het Europese kampioen schap van de Zweed Ulf Bengtsson verloor, bete kende de zege zijn eerste overwinning in een eve nement van allure. Grubba heeft een merkwaar dige loopbaan achter de rug. Geboren in Starograd bij Dantzig toonde hij zich eerst een verdienstelijk handballer. Na enige tijd stapte hij over naar de atletiek, met bijzonde re aandacht voor het speer werpen. Zijn beste prestatie als junior bedroeg 48 meter en 25 centimeter. Zijn fragiele li chaamsbouw bleek evenwel niet geschikt voor het kracht nummer en tafeltennis werd zijn derde hobby. In die tak van sport bleek hij al snel zeer bedreven te ziin. Bovendien kon hij na geble ken aanleg op kosten van de staat sport en studie conbine- ren. Tijdens zijn studie voor sportinstructeur huwde hij met Lucyna Galus. een be faamde handbalspeelster, die haar land tweemaal vertegen woordigde op het wereldkam pioenschap. Het echtpaar werd 'onlangs verrijkt met een zoon, Tomas. Met de tafeltennis-carrière van Grubba ging het metter tijd beter en beter. In Boeda pest won hij samen met Betti ne Vriesekoop de mixed-titel 5® Jb op het Europese kampioen schap. In Moskou stond hij vo rig gaar in twee finales: het enkelspel en het landentoer- nooi (verlies tegen Frankrijk). In Be mixed behaalde hij met Vriesekoop brons. Dit seizoen is Grubba zeer succesvol. In Cardiff won hij begin dit jaar het open kampioenschap van Wales. In die tijd was hij schier onverslaanbaar en won hij 23 enkelspelen singles in acht dagen. Voor Europees kampioen Ulf Bengtsson ver liep de Top-12 bijzonder pijn lijk. Hij eindigde als hekkes- luiter met twee winstpartijen uit elf duels. GRONINGEN Johan Neeskens speelt de rest van het seizoen bij FC Groningen. Zaterdag avond hebben voorzitter Renze de Vries en de 33-jarige oud-internatio nal, die tien seizoenen niet in Nederland heeft ge voetbald, op Schiphol overeenstemming bereikt. Neeskens keert begin deze week naar Zwitserland te rug en meldt zich vermoe delijk woensdag in Gro ningen. Johan Neeskens heeft 49 wed strijden voor het Nederlands elftal gespeeld, de laatste op 18 november 1981 te Parijs, waar Nederland met 2-0 van Frank rijk verloor en de kwalificatie voor het wereldkampioen schap in Spanje miste. Nees kens debuteerde elf jaar eer der, in Dresden in een verlo ren (1-0) kwalificatiewedstrijd voor het Europese kampioen schap van 1972. Voorzitter Renze de Vries ver telde dat het contact met Nees.- kens vorige week dinsdag is gelegd. „Wij wilden ons pu bliek iets nieuws bieden. Na dat Neeskens' contract met Cosmos was ontbonden, stond hij overal in de belangstelling. Doordat Neeskens geen bui tensporige financiële eisen stelden, was deze transfer mo gelijk binnen onze begroting". Drie weken Han Berger hoopt dat hij zijn nieuwe aanwinst, Johan Nees kens. binnen drie of vier we ken in het veld kan brengen. „Ik weet dat Neeskens een tijdje niet getraind heeft", zei de trainer van FC Groningen „Ik kan nu niet zeggen hoe hij speltechnisch is. Maar ik weet dat hij een speler is van wie de mentaliteit overeind blijft. En dat is voor Groningen het be langrijkste. Tegen Volendam liep het bij ons allemaal goed. Ook omdat het meezat. Als het echter minder bij ons gaat, wil de ploeg wel eens mentaal in elkaar klappen. Om dat op te vangen heb je een sterke man nodig". Zijn concrete gedachte over de rol die Neeskens precies gaat spelen, hield Berger nog voor zich. „Ik denk als centrale verdediger, als vrije man of als middenvelder. In ieder geval op een plaats in het elftal waar bij spelbepalend kan werken. Zijn komst was puur mijn idee. Mijn contacten zijn van ver voor de kerstperiode. Toen ik wist dat Neeskens graag in Ne derland wilde voetballen, heb ik Renze de Vries warm ge maakt en gesproken over de financiële haalbaarheid Ik ben wel eens meer bezig ge weest er een geroutineerde speler bii te halen. Dat heb ik bij Utrecht toendertijd ook ge daan. Als trainer neem je na tuurlijk je ideeën mee naar je nieuwe club. Wanneer Ajax t Johan Neeskens. het zoekt in een Walter Meeuws, die toch ook 33 jaar is, wanneer Wim Jansen en Johan Cruyff als ze. qua voet bal, al op leeftijd zijn, worden teruggehaald, waarom dan Jo han Neeskens niet0 Je kunt het voor het Nederlandse voetbal triest vinden, dat een speler van die leeftijd nog al tijd actief is. Het is wel een realiteit waar je niet aan voor bij kunt gaan. Een voetballer van 33 jaar is heden ten dage in Nederland echt niet oud. Met het aantrekken van Nees kens geven we een extra di mensie aan FC Groningen. Er gaat een stuk uitstraling van hem uit". Neeskens trouwt eind maart met de Zwitserse Marlis. Ber ger verwacht dat hij binnen twee weken de training van zijn selectie kan meemaken. „Hij ziet er perfect uit. maar we zullen niets forceren. Voor ons en voor Johan en zijn vrouw is sprake van een oriëntatie. Vandaar dat wc zijn overeengekomen dat dc ver bintenis in eerste instantie duurt tot het eind van dit sei zoen". (ADVERTENTIE) Veiligheid naast de deur. Sloten, kluizen, elektronische beveiligings systemen. van Blijswijk heeft alles in huis voor een veilig thuis. En nt plezieng dichtbij irni^Tfoiffl. jupiterkade 10.070-471791 Hogewal 1-9, Neptunusstraat 60. ALKMAAR Een week voor de wereldtitelstrijd in Sarajevo kampt de Nederlandse damesploeg met griep. Yvonne van Gennip. de belangrijkste gegadigde voor de nationale schaat- stitel, vluchtte vrijdagavond uit het motel in Akersloot naar de afzondering thuis in Haarlem. Van Gennip had griep, 38.5 koorts en bleef twee dagen onder de wol. Gisteren was de 20-jarige Haarlemse weer koortsvrij. Vandaag zou ze lichtjes de training hervatten. Van Gennip was al grieperig van het trainingskamp in Davos teruggekomen. Op haar beurt besmette de nummer twee van Europa haar gezinsleden en coach Tjaart Kloosterboer, die za terdag even de gezondheid van zijn voornaamste oogappel kwam monsteren Gisteren moest Kloosterboer met griepver- schijnselen naar huis. Zijn werk werd op de slot'afstand over genomen door collega Henk Gemser. ZEIST De groep van zestien spelers, waaruit het Neder lands elftal zal worden samen gesteld voor de wedstrijd van woensdagmiddag in Waalwijk tegen RKC, wijkt slechts op één plaats af van de selectie, die eind december naar Cy prus reisde Adrie van Tigge- len van FC Groningen is ver vangen door Gerald Vanen burg. Van Tiggelen is één van de vij^ spelers, die van de oor spronkelijke lijst van 21 man is geschrapt De andere vier zijn de Ajacieden Ophof en Schoe naker, Lokhoff van PSV en Snelders van FC Twente. Over de derde doelman be staat nog geen zekerheid. Hans van Breukelen, die afgelopen weekeinde niet speelde we gens een handblcssure. be hoort nog tot de groep van zes tien. Zou vandaag blijken dat hij_woensdag fit is, dan valt Theo Snelders van FC Twente definitief af. In het geval dat Van Breukelen er voor de oe fenwedstrijd niet bij kan zijn, is Snelders in Waalwijk en voorkomt daarmee dat de groep voor het nationale elftal uitsluitend bestaat uit spelers van de drie topcluhs Ajax (zes man). Feyenoord en PSV (bei den vijf). De zestien spelers voor de eer ste oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal in verband met de wedstrijd legen Cyprus zijn; Van Breukelen (PSV) en Hiele (Feyenoord). Boeve, Silooy en Spel bos (Ajax), Wijnstekers (Feye noord), Brandts en Van de Kerkhof (PSV). Koeman (Ajax). Been en Gullit (Feyenoord) en Valkc (PSV); Van Basten en Vanenburg (Ajax). Houtman (Fevenoord) en Van der Gijp (PSV

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11